In komende jaren Nederlandse sanering van de vissersvloot Wapenschouw van het diaconale werk der Ned. Herv. Kerk DEELNEMING AAN KERKELIJK MAATSCHAPPELIJK WERK UITSTEL EERSTE OEFENING VOOR ONDERWIJZERS SCHERP NEDERLANDS PROTEST AAN BELGISCHE REGERING ZATERDAG 2 JULI 1955. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BEHANDELING VAN NOTA IN TWEEDE KAMER Voor financiering wil regering herstelbank inschakelen (Van onze parlementaire redacteur). De Tweede Kamer heeft Vrijdagmiddag een aanvang gemaakt met de beraadslaging over de nota, houdende maatregelen tot sanering van de zeevisserij, welke de regering op 1 April 1954 heeft ingediend. Voor de overwegingen der regering ïs uitgangspunt geweest het rapport, dat in Mei 1952 door de commissie sanering zeevisserij, de zogenaamde commis sie-Tinbergen, aan de minister van landbouw, visserij en voedselvoorzie ning is uitgebracht. De regering is blijkens haar nota van oordeel, dat de Nederlandse vis sersvloot in de komende jaren zal dienen te worden gesaneerd. De regering meent, dat de ver plichting behoort te bestaan, de nieu we vaartuigen in Nederland te laten bouwen. Om te grote aanvoeren te vermijden moet het, volgens de re gering niet geoorloofd zijn de ver vangen schepen nog aan de Neder landse productie te laten deelnemen. Inschakeling herstelbank Voor de financiering zou de rege ring de herstelbank willen inschake len. Zij denkt daarbij in het algemeen aan het beschikbaar stellen door de schipper-eigenaar van 25 pet. uit eigen middelen, de opneming van hypothecair erediet van een parti culiere bank van 25 pet. en verschaf fing van de rest van het benodigde erediet door de herstelbank. Dit laat ste erediet zou gedeeltelijk door de overheid moeten worden gegaran deerd voor hoofdsom en rente. De overheïdsgarantie zou, als de plannen, die de regering zich voor stelt, worden uitgevoerd, ten hoog ste in totaal 20.000.000 bedragen. Uitvoerig onderwierpen de heren v. d. Zaal (AR), v. d. Ploeg (KVP), den Har tog (WD), de Ruyter (CH), Van Dis (SGP), Egas (PvdA), Ha ken (CPN) en Lemaire (KNP) de suggesties van de regering aan een beschouwing. In concreto komen deze suggesties, wat het vlootplan be treft neer op de bouw van 10 traw lers, 40 loggers, 20 kotters en 40 klei ne kotters en het in orde brengen van 100 tweede hands vaartuigen (voor de garnalen, en ansjovisvisserij). Bijna unaniem drong men bij de regering aan op verbetering van de Scneveningse haven. Ook wenste men Katwijk een goede haven te geven. Men constateerde dat het visverbruik in Nederland zeer laag is, nl. 9 kg per jaar per hoofd van de bevolking tegen 12 kg in Duitsland, 16 kg in Denemarken. 20 kg in Zweden en 25 kg in Engeland en men vroeg wat de regering denkt te doen om het Ne derlandse verbruik te stimuleren. Voorts toonden enkele afgevaardig den zich huiverig voor de pogingen om de verre-visserij populair te ma- ken, gezien het feit, dat de Neder landse vissers voor deze visserij vermoedelijk omdat zij dicht bij huis voldoende kunnen verdienen wei nig voelen. Achergebleven ontwikkeling Ook verdiepte men zich in de vraag aan welke oorzaken het moet wor den toegeschreven, dat de ontwikke ling van' de Nederlandse zeevisserij is achtergebleven bij die in andere landen. Mét name de heren v. d. Zaal en Van Dis waren van oordeel, dat de regering hier niet vrijuit ging. liet de heer Egas van de Pvi ren. Deze afgevaardigde vond, dat de door de regering geopperde plannen reeds gedeeltelijk door de praktijk achterhaald zijn en dat eerder van een ongezonde dan van een gezonde groei van de vloot gesproken kan worden. Er was volgens hem meer reden tot afremming van de bouw van vissersvaartuigen, dan tot het verlenen van financiële faciliteiten. Hij wilde zelfs geheel in tegen stelling tot de opvatting, die zijn par tijgenoot minister Mansholt in de re geringsnota had toegelicht liever een premie geven voor het uit de vaart nemen van oude schepen dan credieten verstrekken voor de bouw van nieuwe schepen. Volgende week komt minister Mansholt aan het woord om de spre ker te antwoorden. De Tweede Ka mer keurde hierna de wijziging van de octrooiwet goed. Nieuwe Technische Hogeschool Kosten: 61,5 millioen De nieuw in Eindhoven te bouwen technische hogeschool gaat 61.5 mil lioen kosten. Met de bouw van dit in stituut zal in totaal tien jaar zijn ge moeid. Overigens zal door een gedeel telijke provisorische huisvesting kun nen worden bereikt, dat reeds één tot anderhall' jaar nadat het daartoe strekkende wetsontwerp is aangeno men, met de opleiding van een groep eerstejaars te Eindhoven zal kunnen worden begonnen. Dit zijn enige conclusies uit het rap port, dat de commissie ter voorberei ding van een tweede instituut voor technisch hoger onderwas aan de mi nister van onderwijs heeft uitgebracht en dat nu aan de leden van de Staten- generaal is toegezonden. Het rapport omvat een aantal aan bevelingen voor de inrichtingen en de bouw van een tweede technische ho geschool alsmede een concreet uitge werkt ontwerp van wet tot wijziging van de hogeronderwijswet. BEROEP OP DE JONGEREN Oproep vein Ned. Herv. Kerk Het moderamen der Generale Sy node van de Ned. Hervormde Kerk heeft aan de kerkeraden en predi kanten het verzoek gericht om in de kerkdiensten van Zondag 3 Juli voor lezing te willen doen van een be kendmaking, die zich vooral tot de jongeren der gemeente richt en waarin zij worden opgewekt een op leiding te gaan volgen voor een der taken in het kerkelijk maatschappe lijk werk. In deze bekendmaking wordt er op gewezen, dat de Ned. Herv. Kerk zich in verschillende opzichten meer dan vroeger bewust geworden is van haar dienende taak temidden van ons volk, doch dat het aantal ge schoolde krachten, dat zij tot haar Voor 178 millioen aan bouwwerken afgeremd Ruim een jaar geleden Is de mi nister van wederopbouw en volks huisvesting overgegaan tot een zeke re afremming van de uitvoering van minder urgente omvangrijke bouw werken. Hij beoogde daarmede de span ningen op de arbeidsmarkt te ver minderen en de woningbouw, alsme de de bouw voor industriële doelein den, ongehinderd voortgang te doen vinden. Door een strenge regulering van de afgifte van de wettelijk vereiste rijksgoedkeuring voor werken boven 100.000 (voor ziekenhuizen boven 50.000; voor scholen boven 10.000) zijn sinds medio 1954 de plannen voor vele omvangrijke bouwwerken niet tot uitvoering gekomen. De to tale hoeveelheid aan uitgestelde werken heeft thans in geld uitge drukt een omvang van rond 178 millioen bereikt. Beperkte vrijstellings regeling voor 1955 Ofschoon de grote behoefte aan personeel voor de strijdkrachten en in het bijzonder de behoefte aan perso nen, geschikt voor het volgen van de kaderopleiding, niet toelaten dat de in 1954 getroffen regeling van ruime vrijstelling van dienst voor onderwij zend personeel wordt gecontinueerd, heeft de minister van oorlog niette min aanleiding gevonden voor 1955 nog de volgendé beperkte vrijstel lingsregeling vast te stellen. Aan een aantal onderwijzers, dat uitstel kreeg voor het schooljaar 19541955 zal, op hun verzoek, ver der uitstel worden verleend voor het schooljaar 19551956. Aan de onderwijzer, die vóór 15 Sept. 1955 een wettelijke vacature vervult aan een 2 of 3 mans-school, zal op zijn verzoek eveneens uitstel Militairen aan het werk in haven van Antwerpen? De wilde staking van havenarbei ders te Antwerpen duurt voort, on danks de raad der betrokken vakbon den om het werk te hervatten. Het stakingscomité heeft de sta kers opgeroepen vol te houden,- „tot dat de overwinning is behaald". In tegenstelling tot eerdere berich- ten wordt thans gemeld, dat in Ant werpen nog geen soldaten met het lossen van schepen begonnen zijn. Wel worden militairen daarvoor paraat gehouden. worden verleend voor het schooljaar 1955—1956. Aan degenen, die 3 Aug. a.s. onder de wapenen moeten komen, zal in af wachting van een te verkrijgen be trekking als hiervoren bedoeld geen uitstel worden verleend. Krijgen zij echter vóór 15 September 1955 een benoeming aan een 2 of 3 mans- school en kan niet op andere wijze in die vacature worden voorzien, dan zal hun voor het lopende schooljaar, op hun verzoek, uitstel van het nog te vervullen gedeelte der eerste oefening worden verleend. In andere gevallen zal geen uitstel kunnen worden gegeven, tenzij de toestand aan enige school zo schrij nend mocht zijn, dat het vertrek van de dienstplichtige een noodtoestand zou veroorzaken. beschikking heeft voor het volbren gen van deze taak. veel te gering is. Daarom besloot het moderamen de jongeren van de gemeente op te wek ken om voor zichzelf na te gaan of hun roeping niet kan zijn gelegen in een van de takken van het maat schappelijk werk. In dit verband worden genoemd de opleidingen voor gezinsverzorgster, voor verpleegster, jeugdleider of -leidster, maatschap pelijke werker- of -werkster. Het mo deramen wekt de jongeren op aan deze dienst deel te nemen vanwege de vele noden, die er zijn en de vele taken, die moeten worden aangevat. In de bekendmaking deelt het mo deramen de adressen mee, waar zij, die aan een der opleidingen willen gaan deelnemen, nadere inlichtingen kunnen verkrijgen. Mr. Benno Stokvis naar Partij van de Arbeid Oud-Kamerlid voor C.P.N Het vroegere communistische Ka merlid, mr dr Benno Stokvis, heeft zich aangemeld als lid van de Partij van de Arbeid. In 1952 verliet hij de C.P.N. In een verklaring over zijn toetreding zegt hij o.m., dat van hem geen onthullingen te verwachten zijn. Wél zegt hij een afkeer te hebben van het systematisch verwringen van de politieke realiteit ter bevordering van de partij-doeleinden. Hij kan zich niet vinden in het a priori brandmerken van ieder andersdenkende als scha vuit en „klasse-vijand"- „Nooit is de figuur van Trotsky mij sympathiek geweest", aldus mr Stok vis, „maar mijn historische werkelijk heidszin kan niet verwerken, dat zijn naam uit de geschiedenis van de Rus sische revolutie eenvoudig wordt weg gevlakt. Noch Rajk, noch Anna Pau- ker en Slansky, noch Beria heb ik ooit bewonderd, maar ik heb te veel ge zond verstand om te accepteren, dat zij „verachtelijke verraders en huur lingen van het kapitalistische impe rialisme waren". In deze geest gaat de verklaring verder om te eindigen met de onderschrijving van de begin selen van de Partij van de Arbeid. Rode Kruis-functionarissen uit het buitenland bezochten Vrijdag o.m. Ettemeet op Schouwen-Duiveland, waar zij op het landbouwbedrijf van de heer K. J. K. v. d. Slikke met nieuwe verwoestingen geconfronteerd werdenTijdens een storm op 18 Mei stortte namelijk een na de wa tersnood bouwvallig geworden land- bouwschuur in. Het gevolg was, dat de nieuwe landbouwinventaris van de heer v. d. Slikke zwaar werd be schadigd. Dr H. D. Louwes, voorzitter van de coördinatie-commissie voor de Hulpverlening Watersnood 1953 be schouwde belangstellend een vernield karrewiel. (Foto: P.Z.C.) Investeringsschandaal Prins Rainier de derde van Monaco heeft een commissie ingesteld, die een onderzoek moet instellen naar een investeringsschandaal. Er ontstond een ernstige financiële crisis, nadat de voornaamste bank van het land gelden had geïnvesteerd in een radio-onderneming die het te levisiestation van Monte Carlo be heert en een groot aantal aandelen had uitgegeven. In zakenkringen wordt de regering, die achter de bank staat, „roekeloze investering zonder voldoende garantie" verweten. Prins Rainier heeft vier hoge amb tenaren, die bij de zaak betrokken zijn, ontslagen. Hij heeft ook het ont slag aanvaard van de president van de financiële commissie der regering, Arthur Crovetto. STEMMEN UIT DE KERKEN Vernieuwd diaconaat is dringend noodzakelijk Woudschoten, het conferentieoord van de Ned. Chr. Studentenvereniging ïs een rustig oord. Het ligt zo diep verscholen in de bossen als dat in ons land maar mogelijk is. Het gerucht van het snelverkeer dringt er niet door. In dit goede oord zijn, gedurende de eerste drie dagen van deze week een 200 tal dial? en en en diaconale werkers van de Ned. Herv. Kerk bijeen ge weest voor de 28ste diaconale buiten-conferentie van de Federatie van Dia- coniën. Toch wordt die serene rust van Woudschoten telkens weer verstoord en wel zo gruwelijk, dat de sprekers hun gewichtig relaas moeten onderbreken, omdat zij zich doodeenvoudig niet verstaanbaar kunnen maken. Wat is n.l. het geval In de buurt ligt een van de grote militaire vliegvelden die ons land kent en zo hoor je en zie je daar telkens weer een formatie bommen- werpers of straaljagers overkomen, met al het lawaai dat deze dingen gewoon zijn te maken. Het is een stukje wapenschouw van ons leger. „Daar gaan onze belastingcentjes". Die opmerking bleef natuurlijk niet achterwe ge. „En dan te bedenken dat deze dingen eigenlijk alweer verouderd zijn als wij ze hebben". Dat was een tweede opmerking die volgde. Bq deze twee opmerkingen zouden we willen aansluiten, nu wg hier iets willen zeggen over de wapenschouw van het diaconale werk der Ned. Herv. Kerk. Wanneer een diaconie actief is; wanneer er iets wordt ge daan, (diakenen zgn immers mensen van het doen) kost het geld; dan kost het veel geld. Dan kunnen we ook de opmerking maken: daar gaan onze kerkcentjes. Als er diaconaal iets wordt gedaan, dan is er eigenlijk nooit geld genoeg en in de „toporga nen" van het diaconaal werk is men er van overtuigd dat er nog veel meer gedaan zou moeten worden. Maar goed, er wordt nog een hele boel gedaan. Wanneer je zo een 200 diakenen hebt, die zich wel niet alle maal in de discussie mengen, maar van wie je toch wel een overzicht krijgt van hetgeen er in verschillende delen van ons land gedaan wordt, dan krijg je zo de gedachte dat er nog heel wat activiteiten zgn en dat er nog heel wat gepresteerd wordt door de diakenen, de vrijwillige krachten van de Kerk. In de ene streek zgn ze natuurlijk meer actief dan in de an dere, waar men nog dommelt in de zoete hangmat van wat er vroeger altijd geweest is. Op zo'n diaconale conferentie hoor je van allerlei nieu we aanpak van het werk en van al lerlei nieuwe mogelijkheden die men ontdekt heeft. Je hoort er van, hoe diakenen met hun tijd mee gaan en met het verlopen van het getg, ook de bakens weten te verzetten. Het „nieuwe" diaconale werk is natuurlgk volop ter sprake gekomen. Het is een „schouw" geweest van een gedeelte van de wapens, waarmee de Kerk ïn deze wereld staat. En deze wapens zgn ook waarlgk niet goed koop. „En dan te bedenken dat deze din gen eigenlijk al weer verouderd zijn als wij ze hebben". Ook die tweede opmerking willen wij hier laten vol gen. Wanneer je zo de experts hoort op dit gebied; de mensen die wat ver in Californië zijn proeven genomen met dit schaalmodel van een passa giersvliegtuig, dat evenals een heli copter loodrecht kan stijgen en dalen door de vleugéls een kwartslag te draaien. De proeven met het model dat een getrouwe copie op verkleinde schaal is van het werkelijke toestel (dat nog gebouwd moet worden) hebben een alleszins bevredigend verloop gehad. der vooruit kunifen zien dan een ge wone burger en je laat je door hen vertellen hoe snel de tegenwoordige wereld draait en hoe spoedig iets ver ouderd is, dan kom je er van onder de indruk dat er nog heel wat meer vaart in liet diaconale werk van de Kerk zou moeten komen om dit alles bij te houden. Wie zo'n conferentie als diaken bijwoont, zal het wel la ten zich op de borst te slaan, want meer dan ooit zal hij zijn tekorten ge voelen en weten hoeveel dingen er zijn waar hij nooit aan toe gekomen is en hij zal meer dan ooit gevoelen de last van een apparaat dat verouderd is en hoog nodig vernieuwd zal moe ten wrorden omdat deze tijd het eist en omdat de perspectieven van de diaconale arbeid steeds ruimer wor den. Natuurlgk is er op deze conferentie gesproken over het ontwerp van de nieuwe armenwet, die, wanneer het wordt aangenomen een heel nieuw tijdperk voor de diaconale arbeid zal inluiden. Er komt dan een mogel'" heid voor subsidies aan andere burgerlijke instellingen. De diaconie (Vervolg op pag. 8) Het Wereldgebeuren Perforatie i tl de hoofdsteden van de Westerse I landen vertellen de ministers en de 1 politici regelmatig, dat de Russen en hun satellieten een ijzeren gordijn dwars door Europa hebben neergela- ten. In Moskou en in de satelliet-hoofd steden vertellen de regeerders en de politici, dat Amerika met zijn aan hang gezorgd heeft voor dat ijzeren kelgke tegenstrgdigheid te verdiepen mag dat doen, maar belangrgker is het feit, dat het gzeren gordijn in de laatste maanden vrij sterk geperfo reerd is. Het werd een gordijn, waar door men althans iets van de daar achter liggende landen kan zien. Zo zon er bgvoorbeeld op het ogen blik meer buitenlandse journalis ten in Moskou dan sedert 1947 en in vele Amerikaanse, Engelse en Duitse kranten kan men thans gezel lige (of ongezellige) stukjes lezen over het leven in Moskou. Een medewerker van de New York Times heeft met behulp van een Rus- sisch-sprekende en lezende collega (er zgn drie Russisch-sprekende bui tenlandse journalisten in Moskou) de Russische kranten onder de loupe ee nomen. Hg vond het maar saaie bla den. De redacteuren waren meesters in het doorgeven van ellenlange com- muniqué's en ze drukten braaf vol ledige teksten van bepaalde redevoe ringen af, maar prettige leesstof was in de niet-omvangrgke Russische kranten nauwelgks te vinden. Deze saaiheid van de Russische kranten was overigens al eerder ontdekt door Russische journalisten zelve, die er openlgk over hadden geschreven en ook hadden aangedrongen op een meer gevarieerde inhoud van de kran ten. Men zal moeten afwachten of naar deze stemmen geluisterd wordt. ne medewerker van de New York Times kon vertellen, dat thans tenminste 36 buitenlandse jour nalisten rondwandelen in Moskou, die aan de niet-communistische wereld nieuws doorgeven. Er zullen er nog minstens twaalf bgkomen. die reeds hun visa hebben ontvangen. Wanneer men weet, dat er ruim een jaar gele den maar een stuk of tien buiten landse (niet-communistische) journa listen in Moskou vertoefden, dan wgst dit toch wel op perforatie van het gzeren gordijn. Het land van Tito is ook van de par ty in Moskou, want sedert kort heeft het officiële Joegoslavische persbu reau Tanjoeg weer een medewerker in Moskou. Er zijn onlangs ook drie Amerika nen gearriveerd, die zo maar ineens te Belgrado na een gesprek met de Russische premier Kroestsjef een vi sum Voor Rusland kregen en via de vrggevigheid van Kroestsjew zullen er binnenkort nog een paar komen. Alle wereld-persbureaux hebben thans een eigen vertegenwoordiger in Moskou en verscheidene Amerikaanse bladen hebben een redacteur in de Sowjet Unie. Zelfs de Amerikaanse radio is vertegenwoordigd. Dan zgn* er op het ogenblik 6 Westduitse journalisten in Rusland op reis en tot voor enkele dagen waren er twaalf journalisten uit India, die premier Nehroe vergezelden op zgn reis naar het Kremlin. Men kan dus niet zeggen, dat Moskou onaangenaam doet je gens de niet-communistische pers. Het viel overigens aan de bui tenlandse journalisten op, dat aan de collega's uit India en uit West-Duits- land wel bgzonder grote faciliteiten werden verstrekt voor hun reportage werk. Leest men in buitenlandse bladen wat de journalisten uit Moskou schrij ven, dan valt dat eigenlgk een beetje tegen. Zg bepalen zich tot brave èn uitvoerige beschrijvingen van het le ven op straat, het leven in een be drijfhet bezoeken van theaters enz. enz. Ze geven ook economische beschouwingen en ze laten mensen aan het woordMensen, die soms zo maar op straat tot hen zeggen, dat ze in Amerika moeten vertellen, hoe vurig het Russische volk géén oorlog wil en dat daarom de Amerikaanse arbeiders him oorlogszuchtige Ame rikaanse regeerders maar eens stevig op de vingers moeten tikken. Wel, het was niet onbekend, dat men in Rusland de bevolking op een geheel eigen wgzc voorlicht over het buitenlandHet was waarlgk niet nodig, dat een halve compagnie bui tenlandse journalisten het gzeren gor- dgn forceerde en Moskou bestormde, om die eenzgdige voorlichting te ont dekken. Blijkbaar staan de heren nog wat vreemd in het Russische land en we zullen enige maanden geduld moeten hebben alvorens ze het echte nieuws uit Rusland kunnen brengen IN STRIJD MET OVEREENKOMST Grens voor tomaten te lang gesloten (Van onze parlementaire redacteur) De Nederlandse regering heeft een scherp protest tot de Belgische rege ring gericht, omdat zij in strijd met de bestaande overeenkomsten de grens voor de invoer van tomaten nit Nederland heeft gesloten. Minister Mansholt heeft dit Vrijdagmiddag in de Tweede Kamer in antwoord op mondelinge vragen van de heer Ha ken (C.P.N.) medegedeeld. De heer Haken vroeg o.m. wat de minister denkt te doen om de Neder landse land- en tuinbouw in de toe komst tegen dergelijke discrimineren de maatregelen van Belgische zijde te beschermen. Minister Mansholt toonde zich zeer onaangenaam door de handelwijze van zijn Belgische collega getroffen. Reeds enkele jaren geleden, zo zeide hij, is door de regeringen van de Be- nelux-landen een minimumprijs voor tomaten vastgesteld met de bedoeling dat de grens voor de invoer van to-' maten gesloten zou kunnen worden, als de werkelijke prijs beneden deze minimumprijs daalde. Op 10 Juni jj. daalde de prijs van Nederlandse tomaten beneden het vastgestelde minimum en de Belgische minister schreef tegen 13 Juni sluiting van de grens voor. Formeel was hij daartoe gerechtigd. De Nederlandse regering meende echter bezwaar te moeten maken tegen de procedure, aangezien geen enkel overleg met ons land werd gepleegd. Na korte tijd steeg de prij* weer en de Belgische grens had op grond van de overeen komst weer geopend moeten worden. Daar is dan ook door Nederland om verzocht, maar België weigerde. Motief voor dit standpunt bleek te zijn, dat de tomaten in België later rijp zijn dan in Nederland en dat daarom geacht werd, dat de lage Ne derlandse prijs veertien dagen ver schoven was. Later toonde de Belgische regering meer begrip voor het Nederlandse standpunt, doch het duurde nog tot 30 Juni voordat de grens voor de im port van Nederlandse tomaten werd heropend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 5