PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Regering antwoordt Tweede Kamer inzake het belastingplan 1955 Zeeuwse volksdansgroep boekte groot succes in het buitenland BILT BUS MET SCHOOLKINDEREN VLOOG TE GOOR IN BRAND 198e Jaargang No. 152 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adj.-Hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week: 5,85: p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 2 Juli 1955 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minimum p. advertentie f 4. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kieine advertenties (max. 8 regels) 23 ct. per regel met een minimum van f 1<—„Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlisslngen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 ib.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstr. 2, telef. 16; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, N. Bogerdstraat 24, telef. 26. NOTA INGEDIEND Geen vervroegde verlaging van de omzetbelasting Vrydag heeft de regering aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal een nota doen toekomen naar aanleiding van het verslag van de Kamer inzake de wetsontwerpen tot wijziging van de huurwet, van de gemeentewet en van de wet betreffende de financiële verhouding tussen het rijk en de ge meenten voor de jaren 1953 tot en met 1957, en inzake het belastingplan 1955 in verband met een algemene huurverhoging. Met betrekking tot de algemene nota inzake het belastingplan 1955 is o.m. het volgende aan de antwoordnota ontleend: Naar aanleiding van de opmerking dat ook het gewijzigde belastingplan niet volledig tegemoet komt aan de wensen, wijst de regering er op, dat de nieuwe voorstellen het resultaat zijn van een streven om met betrekking tot deze materie aan de meest essentiële wensen zoveel mogelijk tegemoet te komen. Acht men het bijzonder belangrijk dat de budgetaire offers van het gewijzigde belastingplan behoudens een beperkt eenmalig verlies niet hoger zijn dan die van het oorspronkelijk voorgestelde complex van maat regelen, dan behoeft het volgens de regering wel geen betoog, dat voor een bijzondere tariefsherziening ten behoeve van de ongehuwden nu geen plaats is. De minister van financiën en de staatssecretaris van financiën herha len overigens gaarne hun toezegging, dat zij bij nieuwe mogelijkheden voor belastingverlaging aan een herziening van het vrijgezellentarief voor de be lastingen naar het inkomen bijzonde re aandacht zullen schenken. In het verslag is twijfel uitgespro ken of voor de ouden van dagen en enkele andere bevolkingsgroepen de verlaging van de omzetbelasting op textiel en suiker, als compensatie voor de .nieuwe huurverhoging, wel vol doende zal zijn. De statistische gegevens, over welke kan worden beschikt, wijzen, zoals te vyerwachten viel, uit, dat ouden van dagen in verhouding wat minder uit geven aan textiel en suiker dan an deren. Deze verschillen zijn evenwel niet groot, aldus de antwoordnota. Een gemaakte becijfering wijst uit, dat de compensatie, voortvloeiende uit de vrijstelling van omzetbelasting voor textiel en suiker voor deze groep niet 0,5 procent doch ongeveer 0,4 procent beloopt. Op grond van het vorenstaande acht de regernig voor deze groepen een aanvullende compensatie in de fiscale sector niet verantwoord. In hoeverre bij volgende huurverhogin ggen deze en andere economisch zwak ke groepen behoren te worden tege moet gekomen, dient, naar het oor deel van de regering, te zijner tijd in ernstige overweging te worden geno men. Omzetbelasting De regering blijft op het standpunt staan, dat van het voornemen om llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllf Onbestendig weekeinde (Van onze weerkundige medewerker) De Julimaand begon gisteren met een vrij goede zomerdag met zonnige perioden en een temperatuur van 20 graden Cel sius. Helaas duurt dit maar kort, want tijdens het week einde zal het weer worden be paald door een koele Noord- Westenwind. Het regenfront, dat ons in de afgelopen nacht bereikte, trekt naar het Oosten weg en wordt gevolgd door een gebied waarin opklaringen, maar ook enkele buien voorko men en een koele zeewind, j Morgen is er een langzame ver- j betering te verwachten, maar boven de Oceaan nadert al weer j een nieuwe depressie, zodat het i H weer de komende dagen een i zeer wisselvallig karakter zal i houden met te lage temperatu- j ren. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillll Ten bate van het Rode Kruis rijdt in een grote kas te Aalsmeer een minia tuur bloemencorso, genaamd Mini- Corso. De bloemen, waarmee de wa gens zijn versierd, zijn geprepareerde exemplaren. Aan iedere wagen zijn ongeveer 130 werkuren besteed. de verlagingen van de omzetbelasting op 1 September te doen ingaan be zwaarlijk voor een enkel belasting object kan worden afgeweken. Al zijn wat de textielsector betreft de moeilijkheden aanmerkelijk, zij dienen toch ook niet te worden over schat. Aangezien echter de staatssecretaris van financiën gaarne bereid is er aan mede te werken eventuele kwade ge volgen van een uitstellen van aanko pen zoveel als binnen het kader van de hoofdgedachte van de onderhavige voorstellen mogelijk is te voorkomen, heeft hij, na bespreking met belang hebbenden, 't verzoek om reeds thans een soepele teruggaafregeling met be trekking tot de op 1 September a.s. bij de handel aanwezige voorraden in uitzicht te stellen, ingewilligd. De fa ciliteiten welke daarbij zijn toegezegd wettigen het vertrouwen, dat de han del niet langer zal schromen textiel- goederen van de industrie af te ne men. Mede daarom kan de regering niet instemmen met het gestelde, dat een vervroegde inwerkingtreding van de voorstellen, zelfs indien deze be perkt zou blijven tot de voorziening voor textiel, slechts een gering offer voor de schatkist zou betekenen. Overeenstemming in staalindustrie in V.S. De president van de „United Sta tes Steel Corporation". Clifford Hood, heeft Vrijdag bekendgemaakt, dat overeenstemming is bereikt met de vakvereniging van arbeiders in de staalindustrie, waardoor een einde komt aan een staking van ongeveer 600.000 leden van deze vakvereni ging. Hij verklaarde dat de nieuwe over eenkomst voorziet in een gemiddel de loonsverhoging van meer dan 15 dollarcent per uur. Men verwacht, dat de voorwaar den van de nieuwe overeenkomst ook zeer spoedig zullen worden aan vaard door 96 andere staal- en ijzer erts industrieën, die van de staking hebben te lijden. De staking heeft totaal 12% uur geduurd en is daarmee de kortste staking in de staalindustrie tot dus verre. VUUR SLOEG OVER OP WINKELS Slechts materiële schade Vrijdagochtend reden enkele auto bussen met schoolkinderen uit Hen gelo door de dorpskom van Goor, toen de chauffeur van een der bus sen bemerkte, dat er met de voor hem rijdende autobus iets niet in or de was. Tevergeefs trachtte hij zijn cinlega te waarschuwen. Enkele voorbijgangers zagen echter zijn po gingen en zij wisten de bus, waar aan iets onregelmatigs bespeurd werd, tot stilstand te brengen door de chauffeur een waarschuwingste ken te geven. Nauwelijks stond de bus stil of de vlammen sloegen er onder uit. Dank zij onmiddellijk toegesnelde hulp konden alle kinderen worden Acht straalvliegtuigen in Portugal verongelukt Alle piloten omgekomen Acht Portugese straalvliegtuigen zijn gisteren in de omgeving van de universiteitsstad Coïmbra neerge stort. Zij waren van het vliegveld Ota opgestegen om deel te nemen aan demonstraties ter gelegenheid van de „dag der Portugese lucht macht". Officieel is meegedeeld, dat ieder vliegtuig met één piloot bemand was, zodat acht personen om het leven zijn gekomen. De eenheid, waartoe de acht vlieg tuigen behoorden, bestond uit twaalf vliegtuigen. Vier vliegtuigen, waar onder die van de bevelhebber van 't eskader, kapitein Hangel de Lima, zijn behouden op Ota geland. gered, zonder dat een van hen enig letsel opliep. Zelfs een jongen, die op het dak van de bus was geklommen en vervolgens op straat sprong, bleef ongedeerd. Alle bezittingen van de kinderen gingen echter door de vlammen verloren. Via de zonne schermen sloeg de brand over op twee winkels. Een manufacturenwinkel brandde geheel uit. Een aangrenzende kruide nierswinkel kreeg schade aan de eta lage en het voorste gedeelte van de winkel. Aangezien de kinderen niet meer in een bus durfden, hebben enige in woners van Goor spontaan hun per sonenauto's beschikbaar gesteld om hen naar Hengelo terug te brengen. Het schoolreisje, dat voor de kinde ren nog een onbekende bestemming had, vond zo een vroegtijdig einde. De brand in de bus zou volgens de politie in Goor zyn ontstaan, door dat de bevestiging van de benzine tank is gebroken, waardoor de tank in aanraking met de straatstenen is gekomen. Waarschijnlijk is toen een vonk ontstaan met het gevolg dat de benzine is gaan branden. D. J. yon Balluseck ambassadeur te Moskou Het ministerie van buitenlandse zaken deelt mede, dat binnenkort de benoeming te verwachten Is van de heer D. J. von Balluseck, laatstelijk permanent vertegenwoordiger van Nederland bij de Verenigde Naties te New York, tot H. M. buitengewoon en gevolmachtigd ambassadeur te Moskou. Britse versterkingen naar Aden Groot Brittannië brengt per vlieg tuig versterkingen over naar het ge bied van Aden, waar Britse troepen herhaaldelijk slaags zijn geweest met opstandige stamleden. De maatregel is genomen uit voorzorg. Het totaal uitgebrande interieur van de autobus (boven); de beide uitge brande winkels (onder). Thomas Mann, Commandeur Orde van Oranje Nassau H.M. de Koningin heeft de 80-ja- rige Duitse schrijver Thomas Mann, die thans in ons land vertoeft, waar hij, als onderdeel van het Holland Festival, twee lezingen houdt over Friedrich Schiller, wiens 150ste sterfdag dit jaar wordt herdacht, benoemd tot Commandeur in de Or de van Oranje Nassau. De minister van buitenlandse za ken, mr. J. W. Beyen, heeft Vrijdag avond in de aula van de Amsterdam se gemeente universiteit, waar Tho mas Mann zyn eerste lezing hield, hem de versierselen van deze hoge onderscheiding uitgereikt. „KASPORGO" WEER THUIS Volgend jaar een tegenbezoek In Salzburg hingen verleden week in bijna alle grote hotels, restaurants en Weinstubes enorme groene aanplakbiljetten achter de ramen. En op die biljetten stond „Hollanaische Volkstanzgruppe kommt nach Salzburg mit Zevensprung". Het is een groot succes geworden, die volksdansavond en die zevensprong in Salzburg. De lieer C. W. Vervest uit Goes kan hier het een en ander over vertellen, want 't was zijn groep, de „Zeeuwse rei" van de Rooms Katholieke Sportvereniging „Kasporgo" te Goes, die in Salz burg heeft laten zien, wat Zeeuwse volksdansen zijn. En niet alleen in Salzburg, maar ook in Diisseldorf, Wiirzburg, Wenen, Neurenberg en Mainz hebben deze meisjes voor een soms duizendkoppig publiek opgetre den en tevens uitstekende reclame gemaakt voor Zeeland. Hoe of dit allemaal kwam? Reeds verleden jaar kreeg de heer Vervest, de leider van de dansgroep, een uit nodiging van de Oostenrijkse Sport Unie om eens in Wenen en Salzburg op te treden met zijn gezelschap. Woensdag 22 Juni vertrok vanuit Goes een bus met zesentwintig en thousiaste Zeeuwen voor 'n reis van ruim drieduizend kilometer, 's Mid- 3 om twee uur arriveerde de groep in Diisseldorf. In de Rheinhal- le nebben meer dan duizend mensen daar de prestaties van de Zeeuwse boertjes en boerinnetjes met een ovatie beloond en de loco-burgemees ter van Diisseldorf overhandigde de heer Vervest een fraaie plaquette, de „Eregabe der Landeshauptstadt" Ook de Nederlandse consul was bij de uitvoering in de Rheinhalle aan wezig tezamen met zijn echtgenote, mevrouw Hofman-Lindenberg die... van Wemeldinge afkomstig is! De volgende dag was het weer vroeg opstaan want 's avonds moest er in Wiirzburg opgetreden worden. De verslaggever van de „Würzburger Neuste Nachrichten" schreef een groot artikel over „kleppende witte klompen en lieftallige boerinnetjes" in zijn krant, verlucht met een foto van een boerenpaar. Van Wiirzburg naar Wenen is al tijd nog 630 kilometer en zodoen de arriveerde men 's avonds om half twaalf in de Walsenstad. De sportvereniging „Margareten" die als gastvrouwe fungeerde, zórgde voor een hartelijk welkom en prima bedden in Hotel Kaiser- park. Zaterdagmorgen werd een bezoek aan het raadhuis gebrachi waar de waarnemend burgemees ter (le in klederdracht gestoken meisjes in de „Roter Salon" ont ving. Zondagsmiddags trad de Zeeuwse rei in de Turnhalle op terwijl de sportvereniging Margareten turnde- monstraties gaf. Maandag kwam Salzburg aan de beurt en ook hier was het succes groot dank zij de medewerking van de heer Karl Iser, die als leider van een persbureau veel propaganda voor de Zeeuwse groep had gemaakt. „Dinsdag in Neurenberg, de men sen zaten tot op het toneel" vertel de de heer Vervest verder. Woens dag trok het gezelschap naar Mainz, maar de weg voerde langs Wiirz burg en gedurende anderhalf uur werden de enkele dagen tevoren aan geknoopte vriendschapsbanden ster ker aangehaald. Mainz bracht een optreden in het keurvorstelijk slot. Meer dan negenhonderd mensen kwamen kijken naar „de Driekus- man" en „de Zeeuwse rei". En tot slot deden allen mee aan de Zeven sprong. Er moest drie keer gebis seerd worden! Mainz was tevens het eindpunt van de buitenlandse tournee van „Kas- Sorgo" en langs de Rijn ving de tocht uiswaarts aan. Volgend jaar valt Kasporgo de eer te beurt zelf als gastheer op te treden. Dan komen er namelijk twee Oostenrijkse, twee Duitse, één Bel gische en één Franse vereniginr naar Goes. „Het wordt een groots turn- en volksdansfestyn", beloofde de heer Vervest, en liet jaar daarna gaan we naar Spanje en Zuid Frankrjjk". Want aan uitnodigingen ontbreekt het Kasporgo evenmin als aan sue- Desertie bij Franse vreemdelingenlegioen Zeven-en-zcstig leden van het Fran se vreemdelingenlegioen zijn te Port Said overboord gesprongen van het troepentransportschip „Flaminia", dat Vrijdagochtend dc Egyptische haven met 935 Icgiocnsoldaten aan boord verliet. De „Flaminia" is op weg naar Algiers en Oran. Alle deserteurs werden door de Egyptische politie in hechtenis geno men. Onder hen zijn negen-en-veertig Duitsers, acht Italianen, twee Belgen, twee Spanjaarden, een Nederlander, een Joego-Slaaf, een Fin, een Oosten rijker, een Pool en een statenloze. Huur- en belastingontwerpen 7 Juli in Tweede K?jner De Tweede Kamer heeft Vrijdag middag besloten op Donderdag 7 Juli een aanvang te maken met de beraad slagingen over de huur- en belasting- ontwerpen. KORTE PREDICATIE ZIEIK KOM. (Psalm 1/0 S) Ik kom direct, zeggen we, als een kennis ons opbelt of we toch dade lijk willen komen. Als de kinderen in de tuin aan het vechten zijn en huilen de roepen of moeder eens komt kij ken, dan gaat moeder dadelijk. Het kan 7iatuurlijk ook helemaal anders. En het gdat ook vaak heel anders. Dan vragen we o7ize kennis of er nu vjerkelijk zo'n haast bij is of het niet goed is, dat we morgen eens even ko- men aanlope7i, of er komt net iets tus sen, wat ons ophoudt, wat ons verhin dert te gaan. En moeder is druk aan het werk, want van avond komt er visite. Ze wil alles 7ietjes aan kant hebben. Ze roept, dat het maar eens uit moet zijn met dat gevecht en ge zeur, dat ze lief met elkaar moeten spelen. Zie, ik kom. Dat komt dus lang «iet altijd uit onder ons mensen. We zeggen mogelijk eens een keer: Laat 7naar wachten, hoor. Ik heb nu geen tijd. Morgen zulle7i we wel weer eens zien. We zijn heus de beroerdste 7iiet, maar je kunt toch altijd maar niet klaarstaan per slot van re- kening, gaan ze een loopje met je 7iemen. We staaji klaar, als het ons uitko77it, als het ons schikt, als het onze plannen niet al te veel in de war stuurt. Eerst ik, dan de an der. Betekent het dèt, als er in Psalm Jt0 staat: „Zie, ik kom?" Bedoelt God er dat mee te zeggen: Ik ko7)i als het my uitkomt, als hel mijn plannen niet in de war stuurt Is het bij God ook: eerst ik, dan de ander? Neeals God zegt: ik kom, dan kun je er van op aan. Dan is het zo)ider enige reserve, zonder enig voorbehoud. ,jZie, ik kom". Dat geldt van God ook, wanneer Hij hier geroepen wordt. Hebben wij Hem ge roepen? Hebben wij Hem gevraagd om te komen? Nee, we liebbeyi juist gewild en Hem ook laten weten, dat wy het liever gehad hadden, dat Hij niet gekomen was. We hebben onze deur zorgvuldig voor Hein dicht ge houden. En toch is Hij gekomen. Toch is God waarachtig tot ons en voor ons gekomen in zijn Zoon, -Jezus Christus. Dat is evangelie, blijde boodschap, dat God toch gekomen is tot ons die ge schreeuwd hebben: Hem maar niet, we kunnen het zélf wél. Hij i s gekomen, als de grote medicijnmeester om onze krankheden op zich te nemen. Wat kunnen wij anders doen dan dankbaar de deur van ons hart naar Hem open zwaaien en zeggen: kom binnen. Heer, en vervul ons hart met Uw zegening. Zie, ik kom. Dat wil niet zeggen: Hij kan komen, maar hij kan ook niet komen. Dat betekent het onder ons mensen. Van God geldt: Hij staat er al. Aan uw deur. En hij klopt. Haal Hem binnen, want hij is de Heer, die uw leven werkelijk nieuw lean maken. Koudekerke. J. H. -J. HOFFMAN. Het weer in Europa avond 19 uur: Kopenhagen: zwaar bewolkt Amsterdam: zwaar bewolkt Londen: half bewolkt Luxemburg: zwaar bewolkt Parijs zwaar bewolkt Bordeaux: licht bewolkt Grenoble: half bewolkt Nice: half bewolkt Genève: half bewolkt Zürich: licht bewolkt Locarno: licht bewolkt Berlijn: half bewolkt Frankfort: zwaar bewolkt München: onbewolkt Wenen: onbewolkt Innsbruck: onbewolkt Rome: onbewolkt Vrijdag- 19 graden 20 gracen :8 graden 21 graden 2D graden 27 graden 27 graden 23 graden 26 graden 25 graden 27 graden 20 graden 22 graden 22 graden 23 graden 26 graden 29 graden DE VERWACHT... REGENBUIEN EN KOUDER. Half tot zwaar bewolkt met enkele regenbuien. Voornamelijk in het Wes ten van het land enkele opklaringen. Matige tot vrij krachtige Westelijke wind. Lagere middagtemperaturen dan gisteren. 3 Juli Zon Maan 4 Juli Zon Maan ZON EN MAAN op 4.27 op 19.54 op 4.27 op 20.34 onder 21.05 onder 2.46 onder 21.04 onder 3.40

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1