Zwitserland bereidt zich voor op wereldconferentie In Delft bouwt men een nieuwe universiteitsstad GLEN DAVIS, PROVINCIESTAD, STIERF IN DRIE JAAR AFBETALINGSRENTE WORDT ONDER DE LOUPE GENOMEN 12 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 1 JULI 1955. DE GROTE VIER IN GENÈVE Wordt het „Conferentie der Vijf"? (Van een speciale correspondent in Genève). Sr Ruim drie weken voor de samenkomst van de Grote Vier aan de be toverende oevers van het Meer van Genève hult men zich hier nog in het striktste stilzwijgen over de voorber eidingen, die de verantwoordelijke Zwitserse autoriteiten treffen om vo or deze „grootste wereldconferen tie" een zo goed mogelijke afloop vo or de gehele mensheid te verzekeren en er zorg voor te dragen, dat geen betreurenswaardige incidenten het verblijf van de vier staatshoofden kunnen verstoren. De ervaringen, vorig jaar opgedaan met de Aziatische conferentie over Korea en Indo-Cliina, zullen ongetwijfeld voor de verantwoordelijke au toriteiten een waardevol uitgangspunt kunnen zjjn voor de komende bij eenkomst. mening zijn, dat het Westen alleen maar aan het begin van een nieu we fase van diezelfde koude oorlog staat. De Russen zullen niet met „lege handen" naar Genève komen en men verwacht algemeen opzienbarende uitwerkingen van de onderhandelin gen. De Westelijke partners zullen „een bewijs van goede wil" eisen, teneinde bij de openbare mening in hun respectieve ianden zo mogelijk de betreurenswaardige consequen ties van vroegere conferenties -— Yalta, Teheran en Potsdam te kun nen doen vergeten. Het Europeso Centrum van de Verenigde Naties onder de hoge leiding van onze landgenoot dr. Adriaan Pelt en geholpen door het Zwitserse ministerie van Buiten landse Zaken zal de verantwoor delijke organisator zijn van deze bijeenkomst, waarop de hele wereld zijn hoop heeft gevestigd om ein delijk een begin te maken met een werkelijke ontspanning en het einde van de koude oorlog dichterbij te brengen. Volgens de beste informatiebron nen zullen wij, op enkele kleinighe den na, nagenoeg een organisatori sche herhaling meemaken van de maatregelen, aie vorig jaar werden genomen. De Amerikanen, Russen, Engelsen en Fransen zullen in de zelfde gebouwen ondergebracht wor den als toen. Het Europese centrum van de Verenigde Naties stelt zijn prachtige conferentiezalen ter be schikking en, naar uit betrouwbare bronnen vernomen wordt, eveneens het grootste gedeelte van zijn per- soneel, waarvan de „Grote Vier" gemeenschappelijk gebruik zullen maken. De Veiligheidsdienst, waarvoor de politie van de Republiek Genève verantwoordelijk is, wordt versterkt met eenheden van het Zwitserse le ger, die vooral wachtposten zul len innemen bij de verblijven van de verschillende delegaties. Men behoeft er beslist niet op te rekenen, dat deze conferentie zoals de Aziatische van vorig jaar, maan denlang gerekt zal worden, maar naar men in diplomatieke kringen aanneemt is het toch niet geheel uitgesloten, dat een verlenging zou plaats vinden tengevolge van een Russisch door Frankrijk en En geland gesteund voorstel. West-Duitsland zal op 18 Juli in Genève vertegenwoordigd zijn. Ofschoon de afgevaardigden van dit land niet aan de eigenlijke besprekingen zullen deelnemen „zullen zij echter wel ter be schikking staan van eventuele gesprekspartners". Het wordt verder steeds waarschijnlijker, dat Kanselier Adenauer „voor vacantie" naar Zwitserland zal komen, vermoedelijk naar Gstaad, terwijl de waarnemers uit Bonn, onder leiding van de heer Hallstein, in Genève zelf zullen verblijven. Hier en daar hoort men zelfs voorspellen, dat de „Conferentie van vier" wel eens in een „Conferentie van Vijf", zou kunnen eindigen. Gedurende enige weken reeds worden de Westelijke mogendheden documenten toegezonden van Poli tieke Organisaties uit Oosteuropese staten, die de Communistische heer schappij konden ontvluchten waarin het bestaan en het ellendige lot van millioenen Europeanen in herinne ring wordt gebracht, die moeten le ven onder het gehate juk van een, door een vreemde staat opgedron gen, regime. Ondanks de „waarschuwingen" van Moskou, dat een discussie over de toestand in de zich achter het IJzeren Gordijn bevindende landen een onverdraaglijke inmenging zou betekenen in de binnenlandse poli tiek van die landen, sluit men in goedingelichte kringen toch niet de mogelijkheid uit, van een initiatief dat genomen zou kunnen worden door een van de Westelijke Grote Drie, en waarin de Russen verzocht zou kunnen worden, het herstel- van een wezenlijk democratisch regime in overweging te nemen, in deze landen, die toch ondanks alles een belangrijk deel van Europa uitma ken. Wisselgeld voor een eventueel verenigd en geneutraliseerd Duits land? Het is beslist te vroeg om aan een dergelijke speculatie uit drukking te geven. Eén ding staat echter op dit ogenblik vast: deze bijeenkomst der Grote Vier, welke Sir Winston Churchill zo na aan het hart lag, terwijl Washinton de grootste terughoudendheid toonde, zal op het vastgestelde tijdstip plaatsvinden. Voor de optimisten betekent dit tegelijkertijd het einde van de koude oorlog, terwijl de pessimisten van Net meest imponerende bouwwerk van de (/roeiende „Universiteitsstad" Delft, waarvan hier overigens nog maar de helft in beeld is gebracht. De afdeling werktuig-, scheeps- en vUegtuigbouwkunde worden erin on dergebracht Het onderwijs aan schipperskinderen De Prins Hendrikschool met inter naat voor schipperskinderen te Vrees- wijk, waarvan Koningin Juliana be schermvrouwe is, zal op 28 Augus tus 40 jaar bestaan. Deze school voor chr. onderwijs aan schipperskin deren werd in 1915 door Prins Hen drik geopend. Tot 1948 was het bij de school behorende internaat het enige internaat voor schipperskinde ren in ons land. Gedurende het veertigjarige be staan hebben enige duizenden kin deren uit varende gezinnen van alle gezindten, komende uit alle wind streken van ons land hier hun onder wijs en vorming ontvangen. De in standhouding van het internaat is mogelijk geweest door particuliere bijdragen, want hoewel in de kosten van het onderwijs door een wette lijke regeling wordt voorzien, ont vangt het internaat echter geen en kele overheidssubsidie. Thans zijn in het internaat 225 schipperskinderen opgenomen. De laatste jaren is de toeloop zo groot geworden, dat be langrijke uitbreidingen en verbeterin gen niet langer kunnen worden uit gesteld. Bovendien zal nog dit jaar een dependance van het Vreeswijkse internaat worden gesticht in Maas- bracht (L.), een knooppunt voor de schipperswereld. De kosten van vernieuwing en de uitbreiding van het internaat te Vreeswijk worden geraamd op ruim 300.000. 4 De internationale tarweraad heeft be- kend gemaakt, dat er in d'e tweede helft van October a.s. een conferentie zal V den gehouden over hernieuwing van internationale tarwe-overeenkomst. Alle landen, die bij de wereldhandel in graan betrokken zijn, zullen worden uitgeno digd. De plaats der conferentie is nog niet vastgesteld, maar men vermoedt, dat dit Londen zal zijn. DIT KAN IN AUSTRALIË Verkwisting in land van overdaad (Van onze correspondent in Australië) Drie jaar geleden was Glen Davis aan de andere kant van de uit Sydney zichtbare blauwe bergen een welvarende, bekoorlijke stad. Men groef er de oliehoudende leisteen en Australië's grootste olieraffinaderij haalde er de kostbare olie uit de delfstof. Het was 'n kostbare liefhebberij, want de op die wijze gewonnen olie was bijna vier maal zo duur als de gewonei aardolie. Maar in dagen van de wereldoorlog speelden de kosten geen rol, zolang er maar olie was. f Tweeduizend mensen trokken naar de rondom de olieraffinaderij op groeiende stad in de vallei, waarin een slordige 50 millioen was geïnves teerd. Er kwamen winkelstraten en een mooi hotel, aardige villawijken en sportvelden. Dat was tot drie jaar geleden. Toen werden de Glen Davis olieraffinaderij en de leisteenmijn ge sloten. Thans Glen Davis te bezoeken is een trieste belevenis. Het das is nog steeds even groen, het is nog steeds goed vissen in de Capertee. Maar Glen Davis zelf is dood. Van de 2000 inwoners zijn er 196 overgeble ven de getrouwen die, misschien tegen beter weten in, hopen op de wedergeboorte van hun stad. Geheel eenzaam is Glen Davis echter niet geworden. Wanneer men 's nachts het licht heeft uitgedraaid en de de kens hoog heeft opgetrokken tegen de kille berglucht, dan kan men in de verte de auto's horen komen en gaan. Dat zijn de grafschenners, de mee dogenlozen, die de dode stad in het holst van de nacht beroven van alles wat waarde heeft. De dichtsbijzijnde politieman is een 30 kilometer ver weg. En tegen de tijd, dat die ge waarschuwd is, zijn de rovers al vele kilometers ver. De eens zo kostbare raffinaderij is door deze. rovers tot een ruïne ge maakt. Het grootste gebouw ziet er uit, of er een atoombom op gevallen is. Langs de verwaarloosde en met onkruid overgroeide straten staan de modelwoningen van wat eens een mo del-stad was. Voor een millioen gulden aan goe de huizen staat hier voor het grijpen. Maar niemand komt om er in te wo nen. Zelfs niet voor niets. Alleen de grafschenners in de nacht Alles wat maar enigszins los zit, is dooi de rovers weggehaald. Nieuw leven? Een plan van de federale regering om onder de rook van Sydney in de satellietstad St. Mary's een enorme ammunitiefabriek ter waarde van 200 millioen gulden te bouwen, heeft een storm van protest doen opgaan. Waarom zo'n groot object op zo'n kwestbare plaats en vlak bij de mil-, lioenenstad neergezet? zo vragen de critici. Waarom niet Glen Davis hier mede nieuw leven ingeblazen Waar om moet in dit werelddeel van teveel ruimte en van overdaad zo'n ideale provinciestad sterven? De noodwet Drees en de emigranten Het Tweede-Kamerlid de heer Van Vliet heeft aan de minister van so ciale zaken schriftelijk gevraagd of het waar is, dat emigranten, die naar Nederland terugkeren en inmid dels de leeftijd van 65 jaar bereikt hebben, niet voor een uitkering krachtens de noodwet ouderdoms voorziening in aanmerking kunnen komen zolang zij niet weer onafge broken zes jaar in Nederland woon achtig zijn geweest. Acht de minister, zo vraagt de heer Van Vliet, dit tegenover die be hoeftige ouden van dagen, aan wier terugkeer naar het moederland vol komen te billijken redenen ten grond slag liggen, niet een te harde maat regel en is de minister bereid, in dien geen andere weg openstaat om de hierbedoelde ouden van dagen uitkering krachtens de noodwet te kunnen geven, op korte termijn een daarvoor nodige wetswijziging aan hangig te maken? Q In het tijdvak van 15 Augustus tot en met 10 September zullen bijzondere post zegels verkrijgbaar worden gesteld met een toeslag ten bate van het Koningin Wil- helminafonds voor de kankerbestrijding. De zes-jarige Indische olifant Jumbo, uAt het dierenpark te Londen, heeft niets clan veracht'mg voor schoonhe- den in badpak, die nooit het water in gaan. ,&ijk, zo schijnt hij te zeggen, dit is de manier om de hitte te ont vluchten". Christelijke agrarische jeugd in 1954 Het ledental van de Nederlandse Christelijke Jonge Boeren- en Tuin- dersbond beliep tegen het eind van 1954 6185. Dat betekent een teruggang ten opzichte van 1953. Het aantal afdelingen van de bond was ultimo 1954 223. Dit'wordt ver meld in het jaarverslag van de bond over 1954. Het verslag memoreert verder on der meer het contact met de bond van christelijke boerinnen, boeren dochters en andere plattelandsvrou wen en meisjes in Nederland. Ook wordt vastgesteld, dat het contact met.de Christelijke Boeren- en Tuin- dersbond, zij het dan ook op een an der vlak, bevredigend was. De Bond van Christen Boerinnen, Boerendochters en andere platte landsvrouwen en meisjes in Neder land kon zich in 1954 verheugen in een groeiend ledental. Van 5100 le den, verdeeld over 176 afdelingen, steeg de omvang van deze bond tot 5700 leden over 184 afdelingen. Illl||||||llllllllllllllllllllllll!lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll| Gewicht van jj atoombommen 1 Volgens de „Daily Tele- g graphT' vermeldt de nieuwe uitgave van de grote Sowjet- f| Russische encyclopedie, dat de atoombommen die in 1945 op Nagasaki en Hirosjima wer- den geworpen, elk 5 6 ton wogen, terwijl tegenwoordig dergelijke bommen 90 kg zou- den wegen. Het Engelse blad m-rkt op, dat de Amerikanen |f zelf nog nooit het juiste ge- wicht van hun atoombommen hebben bekend gemaakt. TE HOGE PRIJZEN Nauwkeurig onderzoek nodig (Door onze economische medewerker) Het ministerie van Economische Zaken is thans bij zijn speurtocht naar te hoge prijzen door een ingediende klacht terecht gekomen bij de afbeta lingsrente. De klager blykt zich namelijk te stoten aan het feit, dat het bedrag aan kosten en renten, dat maximaal in rekening mag worden ge bracht (13 per jaar), door kartelafspraken op 18 wordt gehouden. Onderlinge concurrentie, waardoor dit percentage lager zou kunnen wor den, is door de kartelafspraak onmogelijk. Het is uiteraard ondoenlijk voor ons om te beoordelen het gaat in het onderhavige geval om de stofzui- gerhandel of een veel lagere rente economisch verantwoord zou zijn, er wordt zelfs van 6 gesproken. Al leen een nauwkeurig onderzoek kan dit uitmaken. Het meest cnafhankelHk blijft de winkelier, als hij zóveel kapitaal be zit, dat hij zelf de afbetaling kan fi nancieren. Dit is ook het voordeligst, want hij mag de klant per jaar in re kening brengen, 4 voor kosten (o.a. inning, incasso, zegel) en 9 voor rente. Het bruto rendement ligt in feite een stuk hoger, maar dit laten wij verder buiten beschouwing. De meeste detaillisten zijn evenwel financieel niet bij machte de afbeta ling zelf te financieren, zodat zij bij een financieringsmaatschappij om een crediet moeten aankloppen, hetzij door het huurkoopcontract te cede ren (zij krijgen dan op dit onderpand 70 k 75 hetzij door alle transac ties bij de financieringsmaatschappij onder te brengen. Deze laatste wijze van financieren is vrij algemeen geworden, hetgeen inhoudt dat de financieringsmaat schappij direct na de verkoop de win kelier het contante bedrag minus de aanbetaling uitkeert. De winkelier heeft verder niets meer met de afbe- HOGER TECHNISCH ONDERWIJS Snellere ontwikkeling dan ooit werd voorzien (Van onze speciale verslaggever) Op 10 Juli a.s. is het precies vijftig jaar geleden, dat door een wijziging in de Hoger Onderwijswet vorm werd gegeven aan het inzicht, dat ook de techniek terrein is voor de beoefening van wetenschap. De wetswijziging leidde er toe, dat de Polytechnische School van 1864 instelling van Mid delbaar Onderwijs werd verheven tot Technische Hogeschool en het doctoraat in de technische wetenschappen werd ingesteld. Hieruit mag overigens niet worden afgeleid, dat de titel van ingenieur ook nog maar een halve eeuw oud zou zijn. Aan de Leidse Universiteit van 1574 verbond Prins Maurits immers in 1600 al een leerstoel voor de ves tingbouw. Tot 1843, toen te Delft werd opge richt de Koninklijke Academie, bleef: het ingenieurschap nauw verbonden aan de militaire zaak. Eerst de Ko ninklijke Academie ging opleiden voor burgerlijke ingenieurs. De zes- en-veertig leerlingen van de eerste cursus waren verdeeld over de afde lingen waterstaat en mijnen, Oostin- dische ambtenaren, ambtenaren voor financiën (ijkwezen) en burgerlijke ingenieurs. Tussen dat prille begin en de ope ning op 10 Juli 1905 van de Techni sche Hogeschool, ligt een periode van voortdurende groei en expansie. Geen enkele vorm van hoger onderwijs heeft ooit zo'n snelle en brede ont wikkeling doorgemaakt als het tech nisch hoger onderwijs van de laatste halve eeuw. Van overwegend beschrijvend on derwijs, is het gegroeid tot, vooral experimenterend en practijk-onder- wijs. Verspreide instelling Het Oude Delft met z'n knusse grachtjes en 17e eeuwse geveltjes i weerspiegelt slechts in de veelheid van in gebruik genomen gebouwen de enorme levensdrang van de techni sche wetenschappen in de laatste hal ve eeuw. Her en der verspreid vindt men er de instituten, onderwijsgebou wen en laboratoria. Zó verspreid, dat een buitenstaander, die zoekt naar de Technische Hogeschool, er geen eind ran weet. I Hét aantal studenten steeg van 11176 in 1905 en omstreeks twee dui zend in 1939; tot over de vijfduizend na de tweede wereldoorlog. Alle uitbreidingen ten spijt, is de huidige outillage onvoldoende om driezijdige groei de uitbreiding van het aantal leervakken; het experi mentele werk en het studental te kunnen opvangen. Nieuwe stad En daarom bouwt Delft zich op dit ogenblik, aansluitend op de bestaande gebouwen, een geheel nieuwe Univer siteitsstad, die in oppervlakte de oude stadskern evenaart. In het Zuid-Oos ten van de Prinsenstad, in de Wip- polder, op een terrein van 35 hectare, verrijst het ene imposante gebouw na het andere. Het Rijk investeert hier voor een som van rond zestig mil lioen. Omstreeks 1960 zal er een „uni versiteitsstad" gebouwd zijn, waaraan andere universiteitssteden (Utrecht) nu reeds een voorbeeld blijken te wil len nemen. Een universiteitsstad, geen studentenstad. De studenten ge ven er de voorkeur aan „binnen de muren" van de oude stad te blijven, om hun contact met de normale maatschappij te behouden. Wellicht dat na 1960 de opvattin gen hierover ook nog eens verande ren. De Wippolder biedt nog voldoende ruimte om dan ook nog aan die wens tegemoet te komen. Bij de opzet van het huidige plan, waarvan al gereed gekomen is het laboratorium voor Werkplaatstechniek met de eij machinefabriek van de T. H., een sleeptankgebouw, scheeps- en vlieg- tuigbouwkunde, een centraal ketel huis voor verwarming van het gehele complex en een windtunnelgebouw; en nagenoeg gereed zijn het labora torium, voor Warmte en Stoftechniek, alsmede twee van de vijf gebouwen, waarin tekenzalen, collegezalen en kabinetten van de hoogleraren zullen worden ondergebracht, is gerekend met een bezetting van de T. H. door 3500 studenten. Niet vergeten wordt immers, dat Eindhoven straks een neven-instituut zal herbergen. Het is een enorm complex, waar mee als tweede moment in de geschie denis, het hoger technisch onderwijs in Nederland, volledig recht wordt ge daan. talingstransactie te maken. De finan- cieringsmaatschanpij zorgt voor de inning van de kwitanties en kan dan het zoeven genoemde totale percen tage van 13 in rekening brengen. Anders ligt de zaak als de winke lier het verkoopcontract cedeert. Hij krijgt dan geld, waarvoor hij zelf ook rente moet betalen en wel maximaal 8,4 per jaar. Door de concurrentie tussen de fi nancieringsmaatschappijen is deze rente in feite al gezakt tot 6 7 Weekklanten De winkelier ontvangt dus 13 en betaalt 6 a 7 Voor het verschil moet hg echter zelf de kwitanties in nen en alles wat daar mee verband houdt. Heeft hg klanten die per maand betalen en zelf het geld komen brengen, dan zijn er weinig proble men. Maar hij heeft ook weekklanten, die ver weg wonen en waar hij steeds een kwitantieloper naar toe moet stu ren, die dan bovendien nog wel voor een dichte deur komt. Wg geloven dan ook niet, dat in doorsnee geno men de winkelier veel aan dit verschil tussen 13 en 6 k 7 overhoudt. Toegenomen De afbetaling is ook. in ons land erg toegenomen, hetgeen de behoefte aan crediet bij de middenstand sterk deed stijgen. Parallel hieraan zien wij dan ook de financieringsmaatschap pijen ontstaan. Deze maatschappijen betalen een behoorlijke rente op het kapitaal dat zij van de grote bank ontvangen. Werken zy dan nog met winst, dan kunnen zij bovendien een dividend aan de moeder-bank uitke ren. Het mes kan dus van twee kan ten snijden. Maar sluit dit dan niet in, dat die rente te hoog is, zodat uiteindelijk de koper een te hoge rente betaalt Hier zit inderdaad de kern van de zaak. Alleen door een nauwgezet onderzoek zou dit uit te maken zijn. Er zijn dus twee problemen. Is het maximum van 13 resp. van 8,4 te hoog Is het verantwoord dat door een kartelafspraak aan de detaillis ten verboden wordt op straffe van boete, minder dan 13 te nemen? Ronduit gezegd is dit tweede geval het meest aanvechtbaar; bovendien kan de minister hiertegen het gemak kelijkst optreden door schorsing van het kartel. Hoewel de rolschaats al in 1790 werd uitgevonden door een Parijse graveur, Vonlede, die hem „Patin terre" noemde, nam deze pas na de laatste oorlog zijn grootste vlucht. In 1951 importeerde Nederland 7 000 paar, maar in het afgelopen jaar kregen in ons land ongeveer honderdduizend jongens en meisjes nieuwe rolschaat sen. Tot voor enkele jaren kwamen deze alle uit het buitenland. Daarin begint verandering te komen. In het Braba/ntse dorp Sprang ontwikkelt zich namelijk een jong, levenskrach tig bedrijf, waar men goede rolschaat sen maakt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 8