c Tussen Wales en W.Z.-Vlaanderen werd een band geweven nze ~öz(H4tvenf>agintf VAN VROUW T01 VROUW s D' H' AKKERTJE VRIJDAG 1 JULI 1955. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 11 BIJZONDER GESLAAGDE VACANTIE-TRIP Engelse plattelandsvrouwen gingen met goede herinneringen huis-toe (Van onze redactrice) Wanneer haar terugreis volgens de plannen is verlopen, zyn de twintig Engelse plattelandsvrouwen die gedurende een week gastvrijheid hebben genoten bij haar zusteren in West-Zeeuwsch-Vlaanderen, op dit ogenblik weer terug in „eigen huis en haard". Terug by haar gezinnen in de diverse plaatsen van het district Denbighshire, gelegen in het Noorden van het En gelse graafschap Wales, vanwaar zij ruim veertien dagen geleden vertrok ken voor een trip naar Nederland, welke besloten werd met een zeven daags verblijf in West-Zeeuwsch-Vlaanderen. Een verblijf, waarvan zij ongetwijfeld herinneringen meenemen! Herin neringen aan het in deze hoogzomerdagen zo groen en weelderig bloeiende Zeeuwse landschap en de door warme zonneschijn bestraalde stranden en zeestromen; aan de spontane gastvryheid van haar West-Zeeuwsch-Vlaam- se gastvrouwen; en voor één van haar de wel zeer bijzondere herinnering aan dat glorieuze moment, waarop zy in de Braakmanpolder werd voorge steld aan Neêrlands koningin Het was mrs. Frank Bellis, aan wie deze hoge eer te beurt viel, en voor haar is dit feit begrijpelijkerwijs dan ook het hoogtepunt van deze veertiendaagse trip geworden! Als presidente van het „County-Commit- tee" (afdelingsbestuur) in Denbigh shire van de Engelse plattelandsvrou wenvereniging welke onder d< naam „Womens Institute" deel uit maakt van de wereldfederatie A.C. W.W. (Association Country Women of the World) had zij een groot aandeel in de organisatie van deze reis naar Nederland. Een taak welke bij haar in goede handen was, want reeds tweemaal eerder was zy in ons land, waarvan zij op Limburg na thans alle provincies heeft be zocht. Mede-organisatrice was mrs. R. T. Hughes, die ook reeds eerder in Nederland is geweest en voor wie deze trip dus eveneens een weerzien met ons land vormde. Twee al wat oudere, rustige, maar resolute vrou wen, aan wie goed te bemerken viel dat zij veelvuldig in 't openbare leven verkeren! Zij wisten haar impressies kort en duidelijk te formuleren, en voor de afdeling West-Zeeuwsch- Vlaanderen zal het ongetwijfeld een grote voldoening zijn om te horen, aat haar beider allereerste woorden van lof de uitstekende organisatie van dit zevendaags verblijf in ons ge west golden. „Alles is hier buitengewoon goed georganiseerd; we nebben in deze ene week ontzettend veel gezien, zonder dat het ver moeiend werd", zo luidde het prijzende oordeel van beide da mes. En dit enthousiasme sproot beslist niet uitsluitend voort uit beleefdheidsoverwegingen! Want by een nadere kennismaking bleek wel, dat deze twee vrou wen niet gewend waren om „van haar hart een moordkuil te ma ken Het gezelschap Engelse vrouwen, dat deze tocht naar Nederland heeft meegemaakt, bestond aanvankelijk uit 54 deelneemsters, die in de eerste week van het verblijf onder meer Amsterdam, Arnhem, Groningen waar ook bij leden van de Platte landsvrouwenbond gelogeerd werd en Den Haag bezochten. Vierendertig van haar keerden daarna naar Enge land terug; de overige twintig kwa men naar ons gewest. „Shopping"... Slechts enkele van haar hadden Nederland eerder bezocht; voor de overigen was het de eerste kennis making met ons land en dus ook met Zeeland. Het is dan ook geen wonder, dat het vele van de bezoeksters nog wat moeilijk viel, haar indrukken klaar en duidelijk weer te geven. Voor de meesten van haar vormde deze veelheid van indrukken onge twijfeld nog een kleurig, maar ietwat verwarrend mozaiek, waaruit zy pas later die facetten naar voren zullen kunnen halen, welke haar het meest getroffen hebben. Voor de een zal dit misschien de rondrit over Walcheren zijn, met een bezoek aan het schone Veere en het bedrijvige Vlissingen; voor een ander de leerzame en inte ressante excursie naar Yerseke, wel ke een bijzonder geslaagd program ma-punt vormde; een derde denkt wellicht nog vaak terug aan die laat ste middag op de duintoppen van Cadzand, met het verrukkelijke uit zicht over strand en zee Maar in één opzicht waren de ze twintig vrouwen gelykgestem- ln de koffer met vacantiekledixig zijn de strandcostuums even belangrijk als de rest van de garderobe! Kostbaar of extra-vagant hoeft deze strand kleding niet te zijn; als ze maar goed xoasbaar, kleurecht en liefst een tikje origineel is Wie mocht denken dat str&pen en ruiten niet kunnen samengaanzal door bovenstaande illustratie vermoedelijk op andere gedachten komen. De ge streepte jumper en de geruite pantalon vormen samen een fleurig geheel. Wat vrouwelijker is het tweede modél links: een zwartzijden badcostuum met grote, kleurige bloempatronen, gecompleteerd door een mouwloos manteltje van dezelfde stof. Rechts twee Italiaanse badcostuums uit nylon-lastex. Het bovenste is wil met een zwart bloempatroon; het onderste is eigenlijk te mooi om mee te badenmet het kleine coquette rokje en de kantgarnering langs de hals! de zielen! Allen hebben zij even zeer genoten van „shopping" het winkelen in de grote plaatsen van onze provincie, en in Brussel en Brugge. Zelfs op de laatste middag konden zij tydens het korte verblijf in Sluis niet de ver leiding weerstaan, om éventjes weg te glippen naar de winkel straten En verder waren zij ook eensgezind in haar bewondering voor al die din gen, welke op elke buitenlander steeds weer indruk schijnen te ma ken: de efficiency waarmede de Ne derlanders vooral op agrarisch ge bied weten te werken; de orde en netheid in onze huizen en bedrijven; het vele goede dat hier op het gebied van de wetenschap verricht wordt... Geslaagd besluit! Het was een goed idee van de West-Zeeuwsch-Vlaamse gastvrou wen, om de laatste dag van deze va- cantieweek te besluiten met een ge zellige avond, waar aan de gasten onder meer gelegenheid werd gegeven Millioenen en poëzie... Gloria Vanderbilt (31), de millioe- nenerfgename, die officieel nog ge trouwd is met de dirigent Leopold Stokowski (73) heeft bekendge maakt, dat op 26 September haar ge dichtenbundel „Love Poems" zal verschynen, zo meldt „De Tele graaf". De criticus van het Amerikaanse tijdschrift, „Look" heeft er al een blik in mogen slaan en hij heeft er over geschreven, dat de 27 gedichten „zeer vrouwelijk en zelfonthullend" om iets te vertellen omtrent het z.g. „social half hour", het gezellige half uurtje dat de Engelse plattelands vrouwen na elke vergadering plegen te houden. Onder aanvoering van de vice-presidente van de Engelse afde ling, mrs. I. LloydJones een geestige, levendige vrouw, wie de lei ding van dit gedeelte wel toever trouwd was gaven dé gasten een demonstratie van zang en spel. Het nationale costuum van de vice-presi dente trok hierbij evenzeer de aan dacht als de prachtige Zeeuwse kle derdrachten welke in de zaal verte genwoordigd waren Niet alleen herinneringen hebben de Engelse gasten mee naar huis ge nomen; ook hebben sommigen van haar tijdens deze trip stof te over op gedaan voor de lezingen, welke zij in het komend winterseizoen hopen te houden voor die leden van haar afde ling, die deze reis niet konden mee maken Engelse en Zeeuwse plattelandsvrou wen bekijken op deze foto de aard beien, wélke groeien in de tuin van de Landbouwwinterschool te Schoon- dijke. De gasten kijken met belang' stelling en bewondering, de gastvrouw wen met begrijpelijke trots Frisse desserts voor warme dagen Het toetje vormt een waardig en gewaardeerd besluit van vele van on- warme maaltijden. Met een beetje fantasie en goede wil vindt U tal van verrassende va riaties, vooral als U zich richt naar de voortbrengselen van het seizoen. Daarom zal in de zomer in de eer lijke kleur een zomers tintje aan el ke maaltijd. En hebt U wel eens nagedacht over de mogelijkheden, die het ijsje als dessert biedt? Hieronder twee recepten, resp. met kersen en met aardbeien: Kersendessert: 250 gram kersen, ste plaats vers fruit een belangrijke liter water, 50 gram (4 eetlepels) rol spelen. Vruchten, al of niet in combinatie met een melkgerecht opgediend, ge ven door hun frisse smaak en vro- i e brief, die ik ditmaal on der uw geëerde aandacht wil brengen, staat al eni ge tijd in mijn dagelijks ge zichtsveld op de schrijftafel. Niet, omdat ik bang ben dit epistel anders mogelijk te ver geten. Maar oneer en vooral, omdat de aanblik ervaoi mij een dagelijkse bemoediging is. Zó heb ik in de bezettings jaren ook tegen het portret van Willem vaoi Oranje aangeke ken: Wat diè konkunnen wij ook. U zult mij begrijpen als ik iets uit dit schrijveoi voor U ci teer: „Zeer geachte mevrouw... Saskia. Al enige jaren ben ik van plan om U te schrijven; liet dit echter steeds weer na, om dat U waarschijnlijk wel over stelpt zult wezen met post, en bovendiexi zullen talrijke vrou- weoi en mannen U waarschijn lijk precies hetzelfde chrijven, wat ik op het hart had. Vele auteurs vaoi damesru brieken in krant en tijdschrift deoiken kennelijk dat de door snee-vrouw toegesproken moet worden op een toon die een kruising is van die wij gébrui ken voor weerbarstige kleuters en zwaar ziek geweest zijnde herstellenden. Daarvoor blijven wij bij U gelukkig bewaard! Uw artikel over de schand paal de melkboer en de als maar niet betalende huisvrou wen was mij uit het hart gegrepen. Natuurlijk ligt de fout elders. Natuurlijk komt een belangrijk deel van deze el lende voort uit het feit, dat Huishoudonderwijs nog steeds geen verplicht leervak is op de lagere en middelbare school zoals in Scandinavië en Ame rika en hier en daar al in En geland. En hiermee gepaard gaand een onderxoaardering van het vak van huisvrouw door de huisvrouio zelf. Terwijl het nog steeds gelukkig! is: hef. belangrijkste beroep ter wereld! li/ élk vak een getrouwde yy vrouw ook mag blijven uitoefenen, welke hobby ook kan uitgroeien tot een waardevolle levensvervulling, zij kan dit alles er pas bijdoen als de huishouding planmatig en goed geregeld is, en wan neer er sfeer in het gezinsleven is. Sfeer komt pas als de huis vrouw in harmonie met haar omgeving is, blij met haar le ven en zich verheugt dat ze haar werk dan kan. En dat kan pas als ze een overzicht heeft van haar bud get, als ze zelfdiscipline kent t.a.v. de uitgaven, als ze weet dat ze berekend is voor haar taak. Ik vind dat wij onze dochters èn de gehele samenleving ernstig tekort doen, wanneer wij haar onthouden een basis opleiding huishoudonderwijs! Fi done, wat ben ik onver geeflijk aan het prekenen net alsof U dit niet allemaal door en door békend is. Met de beste wensen voor uw arbeid en gevoelens van hoog achting..." 1, en dan komt er een naam, die mij met de gevoelens van diepste hoogachting vervult. De naam van een vrouw die een driedubbele taak met glans en glorie vervult. Ten eerste die van voortreffe lijke huisvrouw en moeder, ten tweede die van echtgenote van een man iviens maatschappelij ke positie veel representatieve plichten met zich brengt. En ten derde van een vrouw, die haar hélder hoofd en scherpe geest op haar trouwdag geen onbepaald verlof gaf, maar naast die twee taken nog vrïj- xoïllig een derde zware taak op zich nam: het aanvangen en voltooien van een academische studie, tot en met een gedegen proefschrift. Deze feiten, op zichzélf al een verheugenis, geven aan de ze brief een extra relief. Dit opkomen en verdedigen van het goed-geleide, welverzorgde, economisch verantwoorde èn sfeervolle huishouden is een prachtig, klinkend antwoord op het nog steeds niet grondig uitgeroeide wanbegrip, dat alle vrouwen-emancipatie zou lei den tot een denïgratie van het huishouden en benadeling van het gezin. Hier hebt U een voortreffelijk voorbeeld van een moderne huisvrouw, meesteres op min stens drie wapens (zij is mi be zig met oefening in het vierde: de schrijfmachine!)die van haar moderne vrijheid van han delen, het voorrecht van uitge breide mogelijkheden, ook bui tenshuis, dankbaar en uitste kend gebruik heeft gemaakt, maar daarnaast vrijxoillig en met zelfdiscipline de oude ge bondenheid aan huis en gezin en sociaal mülieu niet alleen aanvaard maar zelfs tot een eretaak verheven heeft. Waar blijvexi nxi de mannen die zo ach en xoee plegen te schreeuwen over het in gevaar verkerende huishouden van de studerende vrouw Maar xcaar blijven ook nu de vrouwtjes met een poppenhxiishouding en een klein gezinnetje, die xióóit tijd hebben voor enige geeste lijke inspanning, of met haar sxiipperxiren niets beters xoeten te doen dan achter de kinder- xoagexi langs de étalages te drentelexi f ier xcordt trouwens xceer 't opmerkelijke verschijn sel bevestigd, dat de vrouxo met een roeping, op wélkgebied ook, heel vaak een voorbeeldige lmisvrouw en xnoeder is. Het oxide gruxvélver- haal vaxi de studerende vrouxo of de kunstenares, wier hxiis per se in elkaar gexoaaide ker mis lijkt exi xoier kinderexi met kapotte kleren lopen dat ten dentieuze sprookje kxixit U het beste in de prxillemand depo- xieren! Dit is vaxi een lange rede xiog xnaar het inleidende begixi. Want deze brief verdient ook een uitvoerig antxeoord van U en van mij. Zoxidt U de schrijfster en Saskia daarom het genoegen xcillen doen, deze kolom te bexoaren of in xixo ge heugen te prenten? Er komt nog een degelijk staartje aan dit aardige mxiisje. SASKIA. griesmeel, ongeveer 75 gram (5 eet lepels) suiker, citroensap of -schil, theelepel kaneel, liter melk, een eetlepel custardpoeder, 10 gram eetlepel) suiker. De kersen schoonmaken, wassen en ontpitten. Kersen en water aan de kook brengen met een weinig ci troensap of -schil, suiker en kaneel dooreenroeren en onder roeren by de kersen strooien. Het geheel nog vijf minuten zachtjes laten doorkoken. De citroenschil verwijderen. Het ge recht op smaak afmaken, overdoen in een schaal en laten afkoelen. Van melk, custardpoeder en suiker een vanillevla koken. Deze onder af en toe roeren laten afkoelen en apart bij de kersenvla geven of deze er mee bedekken. Aardbeienmuesli met yoghurt: 30 gram (4 eetlepels) havermout, 1 kop je water, 250 gram aardbeien, li ter melk-yoghurt, ongeveer 100 gr. (6 eetlepels) suiker. In een grote kom de havermout een dag of nacht we ken in het water. De aardbeien schoonmaken, wassen en ongeveer een kwartier voor het gebruik met suiker bestrooien. De yoghurt door de geweekte havermout roeren en met suiker op smaak afmaken. IJs als nagerecht: Koop by voorkeur verpakt ijs, dat U zonodig in een kom in een paar kranten gewikkeld kimt bewaren. Vanille-ijs met vruchten: De vruch ten schoonmaken en met veel suiker bestrooid enige tijd laten staan, zo koel mogelijk. De porties ijs in schaaltjes leggen en de vruchten er omheen schikken. In iedere portie een koekje steken. IJs met vruchtensaus: Vruchten- of vanille-ijs met koude of warme vruchtenlimonadestroop die met een weinig water is verdund, of met ge zeefd moes van verse vruchten met suiker. Mogen wij er U tot slot aan helpen herinneren, dat vers fruit alleen hoe gezond ook geen waardig be sluit is van een vleesloos maal? Dén hoort er werkelijk een melkgerecht met of zonder fruit op tafel te komen! Kiespijn? Dat is werk voor Uw tandarts. Maar als eerste hulp ...dat helpt direct! </.<f ■u W Dergelijke jasjes zijn geen luxe! I Een gezellig kort jasje van ruige wollen stof is vooral in onze zomers geen luxe. Hier ziet u een prettig model, gemakkelyk maar niet uitge sproken sportief, zodat u het bij al lerlei japonnen en pakjes kunt dra gen. Het heeft een royale sjaalkraag, welke evenals de mouwen aange knipt is. De lijn, die de deelnaden en de zakken vormen, wordt door een brede band op het rugpand voortge zet. Het vraagt ca. 2.30 m stof van 140 breedte. De op het voorzijpand aan gegeven voeringzak tekent u nog eens extra, evenals het beleg van de voorkanten en de band van ae rug. Het okselstuk 4 x knippen. U sluit de middenachterdraad en stikt de band op het rugpand; eveneens het voorpand op het voorzijpand, waarbij (J de voeringzak tussennaait. De okselsplitjes inknippen en de stukjes mzetten. U sluit de zij_ en schouder naden en het middenach ternaad je van de kraag. Deze met de rughals 'erbinden en de knoopsgaten aan- irengen. Het beleg worat over een ussenlaag tegen kraag en voorkan ten gestikt. Ook by het afwerken van de mou- .ven brengt u tegen de onderkant een 'ussenlaagje aan. De voering knipt u volgens hetzelfde patroon met aftrek van het beleg. ELLA BEZEMER.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 7