Ouderdomspensioen voor alle Nederlanders boven 65 jaar Algerijnse onruststokers worden van buiten af geleid Voor gehuwden en f 804 voor f 1338 per jaar ongehuwden Premie 61/2 a 7 procent van het loon; invoering 1 Januari 1957? AMERIKAANSE TROEPEN EN HET DUITSE VOLK VERPLICHTE VERZEKERING VRIJDAG 1 JULI 1955. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ïrjONGEHUWDEH ■^gehuwde 9 nieuwe wet Jdelde werkelijke ring noodwet fJJ3 maximum uitkeringen van de noodwet Met ingang van 1 Jan. 1957 zullen alle Nederlan ders van 65 jaar en ouder, die hier te lande wonen een wettelijk gegarandeerd ouderdomspensioen ont vangen. Voor een ongehuwde bedraagt dit pensioen f 804.per jaar- en voor een gehuwde man f 1338 per jaar. Dit geschiedt wanneer de volksvertegen woordiging zich accoord verklaart met het wetsont werp, dat de minister van sociale zaken thans bij de Tweede Kamer heeft ingediend. De premie van deze verplichte verzekering zal wor- Het ligt in het voornemen de vereveningsheffing een gedurende de Duitse bezetting ingevoerde door de werkgevers te betalen belasting van 4 procent op de lonen bij de invoering van de algemene ouderdomsvoorzie ning te doen vervallen. Hierdoor wordt uiteraard het verlenen aan de werk nemers van een looncompensatie, eventueel van vier procent met het oog op de premiebetaling vergemakkelijkt. Aangezien echter de door de werknemers te betalen premie vermoedelijk 6 Yz a 7 procent van zijn loon zal bedragen, blijft nog een inkomstenderving van 21/2 3 procent te overbruggen. Misschien wordt een deel daarvan op gevangen door een stijging van de productiviteit, maar verwacht wordt dat een nieuwe loonronde nodig zal zijn. Het wetsontwerp is niet het resultaat van een compromis; het is een synthese. Het brengt een verzekeringsstelsel, dat zo is opgezet, dat het vrijwel alle door de voorstanders van staatspen sioen geopperde bezwaren tegen „ver zekering" ondervangt, zonder noch tans wezenlijk te kort te doen aan een duidelijk zichtbaar verband tussen of fer en uitkering. Sterker nog; dat allen volgens een beperkt draag krachtbeginsel dwingt een offer te brengen. De huidige generatie van werken den betaalt voor de huidige ouderen en zo vervolgens. In de praktijk komt de regeling" er op neer, dat ie mand, die een gering inkomen heeft, een lage premie betaalt en iemand, die in het geheel geen inkomen heeft, zelfs vriigesteld is van premiebetaling en dat toch allen een even hoge 011- derdoms-uitkering ontvangen. Het premiepercentage kan om dè vyf jaar worden herzien. den vastgesteld op een percentage van het inkomen. Alle verzekerden van 15 tot 65 jaar zijn, zijn ongeacht de bron van hun inkomen, premieplichtig. In de ge vallen, waarin het inkomen meer bedraagt dan f 6000 is over dit meerdere geen premie verschuldigd. Wie geen inkomen heeft, behoeft ook geen premie te be talen. Vermoedelijk zal de premie 6'/2 a 7 procent be dragen. Het percentage wordt pas definitief vastge steld op het tijdstip, waarop de wet in werking treedt. V erwervingskosten, buitengewone lasten enz. mogen evenals bij de in komsten- en loonbelasting van het in komen worden afgetrokken. Over-de kinderbijslag zal geen premie voor de ouderdomsverzekering worden gehe ven. Het inkomen van de gehuwde vrouw zal bij dat van haar man worden ge teld. De gehuwde vrouw zelf is geen premie verschuldigd. Zelfstandigen Van verzekerden, die niet onder de loonbelasting vallen, zal geen premie worden ingevorderd tenzij zij on der vermogensbelasting vallen wanneer hun inkomen minder be draagt dan f 2100.voor gehuwden en daarmee gelijkgestelden (allen, die onder tariefgroep II en IH in de in komstenbelasting vallen) en f 1500. voor ongehuwden. Voor inkomens van verzekerden van deze groep van meer dan f 2100.resp. f 1500. doch minder dan f 3100.resp. f 2500.zal een geleidelijk oplopen de schaal worden opgesteld. Deze regeling is getroffen ter tege moetkoming aan de betalingsmoeilijk heden van kleine zelfstandigen. De premie, welke op grond van deze re geling niet zal worden ingevorderd, wordt door het Ryk betaald. Ruwe schattingen komen tot een Rijksbij drage van f 30.000.000. Er is sprake van een volksverze kering: alle ingezetenen, die de leef tijd van 15 jaar doch niet die van 65 jaar hebben bereikt, zijn verzekerd. Voorts vallen onder de verzekering de niet-ingezeten grensarbeiders en het in het buitenland werkzame Ne derlandse diplomatieke en consulai re personeel. Met uitzondering van hen, die een deel van hun actieve periode buiten Nederland doorbrachten en van hen, die nalatig bleven de premie te beta len, ofschoon zij daartoe in staat wa ren, zullen in de toekomst alle Ne derlanders recht hebben op ouder domspensioen. Inkomsten, die men daarnaast heeft, uit welke hoofde dan ook, zullen niet op het ouderdomspen sioen in mindering worden gebracht. Aanpassing Werkgevers en pensioenfondsen kunnen reeds bestaande particuliere Een kijkje aan boord van hei nieuwe hospitaalkerkschip „De Hoop": Dr. C. W. Ouderkerk in zijn heiligdom; de tandarts-stoel in de spreekkamer kan met enkele handgrepen omgebouwd worden tot een operatietafel! 1957 '61 -66 '71 '76 '81 pensioenregelingen aanpassen aan de toestand, na de inwerkingtreding van de wet. De bedoeling is, dat de wettelijke: ouderdomsuitkering tezamen met de particuliere pensioenregelingen een! redelijke oudedagsvoorziening zal: waarborgen. Korting De regering acht het echter niet nodig en zelfs ongewenst dat sommigen voor wie reeds een re delijke pensioenvoorziening is ge troffen, na invoering van de nieuwe wet een bedrag ontvan gen, dat de honderd procent van het laatst verdiende loon bena dert of zelfs overtreft. Ook op de bestaande pensioenen zal kunnen worden gekort. Om dezelfde redenen zullen ook de ambtelijke pen sioenen worden „aangepast" aan de nieuwe ouderdomswet. Als deze kwestie in het georganiseerd overleg is behandeld, zal de minister van bin nenlandse zaken hierover een wets ontwerp indienen. Gescheiden Wie van tafel en bed gescheiden leeft, wordt als ongehuwd beschouwd. Leven man en vrouw duurzaam ge scheiden zonder van tafel en bed gescheiden te zijn en hebben zij Pensioengerechtigden volgens de nieuwe wet s beiden de leeftijd van 65 jaar bereikt, dan krijgen zij niet elk het ongehuw- denpensioen maar slechts de helft van het gehuwdenpensioen. Afgezien van de overgangsbepalin gen voor degenen, die bij het in wer king treden van de wet de leeftijd van 15 jaar reeds hebben overschreden, wordt het volle pensioen slechts uit gekeerd aan degene, die gedurende zijn gehele actieve periode d.w.z. van af het moment, waarop hij gaat werken tot zijn 65e jaar verzekerd is geweest. Voor elk jaar, dat een ongehuw de pensioengerechtigde in deze periode niet-verzekerd is ge weest wordt twee procent op het pensioen gekort. Voor een ge huwde wordt het pensioenrecht van man en vrouw afzonderlijk bekeken. Voor ieder gemist jaar wordt één procent gekort. Deze korting zal in liet algemeen geschieden over jaren, dat betrokkene geen inge zetene is geweest. Eenzelfde af trek wordt toegepast over de ja ren, dat de pensioengerechtigde heeft nagelaten de verschuldigde premie te betalen, die hij redelij kerwijs geacht .kon worden te kunnen betalen. V Db wet zal worden uitgevoerd door de sociale verzekeringsbank en de ra den van arbeid. De rijksbelasting dienst zal echter de premies innen en heffen. Het is de bedoeling de rijks verzekeringsbank om te vormen tot een zelfstandig rechtspersoonlijkheid bezitend lichaam, de sociale verzeke- keringsbank. MERKWAARDIGE BROCHURE „Pruisen vormen slechts kleine minderheid". (Speciale correspondentie). „Jullie moeten niet vergeten, dat jullie hier niet als veroveraars zijn gekomen. Jullie komen hier als vrienden, verbonden met de bevol king in vrede en vriendschap." Dit zinnetje staat te lezen in een onaan zienlijke brochure, getiteld „Oriënte ringscursus voor Duitsland", die het Amerikaanse hoofdkwartier te Hei delberg voor de bezettingstroepen heeft samengesteld. In dit geschriftje wordt er van uitgegaan, dat veel Amerikanen met een minderwaardigheidsgevoel naar Duitsland komen een feit, dat voor de Duitsers gewoonweg ongelofelijk is. Om de Amerikaanse jongens, voodat zij overzee gaan, van dit min derwaardigheidsgevoel af te helpen wordt er aan herinnerd, dat Ameri ka als natie ouder is dan Duitsland. Toen in 1776 in Noord-Amerika de Verenigde Staten werden gegrond vest, zo vertelt men de soldaten, be stond Duitsland nog uit tientallen kleine staatjes, koninkrijkjes, her togdommen, vrije steden enzovoort. Militaristisch? De Amerikanen zijn algemeen van gedachte, dat de Duitsers een mili taristisch volk zijn. „Wij menen, dat de Duitsers van uniformen houden en graag in formatie marcheren. Laten wij echter eens naar onszelf kijken. Het antwoord op de vraag of een volk militaristisch is, laten wjj af hangen van het aantal malen, dat het in een oorlog was gewikkeld. In 80 jaar hebben de Duitsers drie oor logen gevoerd, dat wil zeggen gemid deld één in de 27 jaar. Wg Amerika nen zijn echter elke vijftien jaar in één of ander militair geschil gewik keld geweest. Maar onszelf noemen we geen militaristen." In dit verband wordt er de nadruk op gelegd, dat „Duitser" en „Pruis" niet synoniem zijn. De Pruisen vormen slechts een kleine minder- UITKERINGEN PER JAAR VOLGENS NOODWET EN NIEUWE WET GEHEIME ORGANISATIE Hoe het actie-comité werkt (Van een medewerker) Als men de onrusthaarden in Algerije op de landkaart met een potlood omlijnt, dan maakt de omvang van de opstandige beweging niet eens een imponerende indruk: het zijn twee kleine halve cirkels om de aan de Mid dellandse Zee gelegen steden Philippeville en Tizi-Ouzou en, in het binnen ste van 't land, op het Massiv de 1' Aurès, een eivormig gebied, waar de Fellagha's samenhokken en dat door de punten Tebessa, Biskra, Batna en Djebel Foua, niet ver van de Tunesische grens, begrensd wordt. Maar minder de uitgestrektheid van het onder de heerschappij der „ter roristen" staande gebied, dan wel de aanwezigheid van 'n gevaarlijke zóne op zichzelf sticht voortdurend onrust en belast de toekomst. Wie deze terroristen zijn en hoe talrijk ze zijn, is lange tijd onzeker geweest. Het betreft hier een gehei me organisatie, die uit de schoot van de Algerijnse autonomische partij is ontstaan; het revolutionnaire comité van de eenheidsactie. Het kan als vrij zeker worden be schouwd, dat de chefs van deze or ganisatie niet in het land zelf, maar ver weg in een Arabische hoofdstad wonen en van daar uit hun aanwij zingen geven. Ook een deel van de wapens komt uit de geheime invoer. Om zich de nodige contanten te ver schaffen. maken de terroristen ge bruik van dè methode van de „racket", die in de bloeitijl van de Amerikaanse gangsterplaae- door het brandschatten van zakenlieden, op ieder gebied bewezen heeft zeer luc ratief te z\jn. De schattingen omtrent het aantal der terroristen variëren zeer sterk. Men spreekt in de laatste tijd van ongeveer 1500, maar de eigenlijke kern van de beweging is veel klei ner. Deze bestaat waarschijnlijk uit „specialisten" in het oproer stichten die een opleiding in het buitenland hebben genoten. De hele tactiek schijnt niet zozeer op een massarecrutering gericht te zijn, dan wel door terreur en angst- aanjagen de Mohammedaanse bevol king tot passief dulden te dwingen. Zodoende is het geen wonder, dat bijna alle aanslagen tegen Moham medaanse ambtenaren of gewezen oorlogsdeelnemers zijn gericht, du- men wegens hun pro-Franse houd"'' kent. Kenners van het land zyn van me ning, dat Algerye op het ogenblik het stadium van ontwikkeling heeft bereikt, dat Indo-China in de jaren van 1946 tot 1949 heeft doorge maakt. De Franse regering doet dan ook alle moeite militaire maatrege len te nemen, om de terroristische organisaties het levenslicht uit te blazen en het vertrouwen zowel van de Mohammedaanse als van de Eu ropese bevolking te herstellen. Men ziet echter wel in, dat, indien het moederland, zoals in het geval van Indo-China, niet deelneemt aan deze pogingen om Frankrgk's posi tie te handnaven, alle moeite tever geefs zal zijn. Meer dan 100 jaar Tenslotte staat het resultaat van meer dan honderd jaar werk op het spel. Frankrijk heeft het vier keer zo grote Algerije bevolkt, geculti veerd en geïndustrialiseerd. In 1856 schatte men de Mohammedaanse be volking op 2.3 millioen, in 1921 op 4.9 in 1936 op 6.1 en thans reeds op 9 millioen, waarbij nog ongeveer een millioen Europeanen komt. De Mo hammedaanse bevolking heeft zich dus in honderd jaar verviervoudigd. Men kan concluderend zeggen, dat Algerije onder Franse heerschappij grote vooruitgang heeft geboekt als men de uitdrukking heerschappij eigenlijk mag gebruiken: want de mohammedanen in het land bezitten alle politieke rechten van een Frans °ok komt de bijzondere posi tie van Algerije in het Franse er ,.,n j ii-Mi iikk'ng del het. evenals het moederland, bestuurs rechtelijk in departementen verdeeld is. heid en er zijn vele Duitsers, die het begrip „Pruis" niet minder haten. „Het is even tactloos om de Duit sers uit de Amerikaanse zóne „Prui sen" te noemen als de Amerikanen uit de Zuidelijke staten met „Yan kee" te betitelen." Complimenten. Wanneer wij onze vooroordelen heb ben laten varen", zo staat er verder in de brochure, „zullen wij moeten erkennen, dat de Duitsers net zo zijn als wij. En wanneer wij dit erken nen is daarmee de weg vrij om goed met hen te kunnen opschieten." De Duitsers krijgen dan een hele serie opmerkelijke complimenten. „Zij zijn over het algemeen trots, maar waar dig. In de regel laten zij zich van hun beste kant zien en zrj zijn min der dan wij geneigd om hun slechte eigenschappen te demonstreren. Hun netheid, vergeleken met andere Eu ropese volken, en hun pijnlijke nauw gezetheid, geven hen een goede naam. Hun kinderen zijn buitenge woon goed opgevoed en de Duitse vaders zijn baas in huis. De Duitsers zijn zeer ijverig en schuwen zware en oninteressante arbeid niet. Arbei ders en boeren ziet men ook bij het koudste weer zonder handschoenen aan het werk." Natuurlijk kan men er niet onder uit om te erkennen, dat Duitsland geen Abraham Lincoln en geen Tho mas Jefferson heeft opgeleverd. „De vrijheid, die voor ons vanzelfspre kend is, hebben de Duitsers nooit gemist." De Europese volken hielden Hitier voor een praatjesmaker en waren van mening, dat de wereld van deze fanaticus niets te vrezen had." Wy in de V.S. amuseerden ons met de spotprenten over de dictator met zijn snor. Maar intussen ging Hitier zijn gang. Wat hij in werkelijkheid wilde, wisten de Duitsers niet. Hij heeft het hun nooit gezegd." Voorbeeld geven. Vele Duitsers vragen zich af hoe de Amerikanen over hen denken en omgekeerd wordt dezelfde vraag ge steld. „Wanneer wij ons goed gedra gen, zal men goed van ons denken." Met tal van voorbeelden illustreert men wat onder een goed gedrag moet worden verstaan. Aanbevolen wordt om Kerstfeesten te organise ren voor kinderen en melding wordt gemaakt van de hulp, die een genie bataljon verleende bij de aanleg van een zwembad. Bovendien wordt een soldaat ten voorbeeld gesteld, die een oudere Duitser hielp, hoewel zij zich niet voor elkaar verstaanbaar konden maken. Een voorbijganger trad als tolk op waarna bleek, dat de bejaarde Duitser een voormalige generaal was. Bejaarde weduwe bij brand omgekomen Woning in as gelegd Een korte maar felle brand heeft Woensdagavond omstreeks half 12 de woning van de weduwe L. van VlietDe Beste, aan de Noordelijke Derde Kade te Gouda, in een mini mum van tijd in de as gelegd. De bejaarde weduwe is in de vlam men omgekomen. Van de inboedel viel niets meer te redden. Over het ontstaan van de brand tast men in het duister. Wel is be kend, dat de 85-jarige vrouw zeer kouwelijk van aard was en dienten gevolge zowel 's zomers als 's win ters de kachel had branden. Haar ongehuwde zoon, met wie zij samen woonde, was tijdens het uitbreken van de brand niet thuis. Een Amerikaan kweekt edelstenen Zijn geheim is te koop Carrall Chatham uit San Francis co heeft een smaragd „gekweekt" van 300 karaat, hetgeen hem een jaar gekost heeft. Zijn eerste „kweek", een fractie van een karaat, kwam 15 jaar geleden tot stand. Chatham beweert, dat zijn kunstma tige smaragden chemisch gelijk zijn aan natuurlijke stenen. Slechts op één manier zou het verschil kunnen worden aangetoond, namelijk door hitte. Een natuurlijke smaragd zou hierdoor uiteenvallen; een product van hem zou onaangetast blijven. De Harvard universiteit en het Smith sonian museum te Washington zijn in het bezit van enkele door Chatham gemaakte edelstenen. Hoe hij de ste nen maakt, zegt Chatham niet. Hij heeft alleen verteld, dat zijn procédé bestaat uit het verbrijzelen van kristallen van Beril, aluminium- ■>xyde en kiezelaarde, die in een vloei stof -eJ,aa en een jaar lang „ge- v~"d len. Zyn geheim is te koop voor 20 millioen dollar. TOTALE UITKERINGEN VOLGENS VOORGESTELDE WET OP DE ALGEMENE OUDERDOMSVERZEKERING

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 5