Belgische socialisten zullen geen tegendemonstratie ondernemen Tweede Kamer keurde wijziging in de rechterlijke organisatie goed op KLAmoM~) GETUIGE T0MAS0A WIJZIGDE VROEGERE VERKLARINGEN VERZET IN ALGERIJE HEEFT GEVAARLIJK KARAKTER VRIJDAG 1 JULI 1955. PROVIN Cl ALE ZEEUWSE COURANT ONRUST DOOR SCHOOLSTRIJD Minister Vermeylen vraagt vrijheid van meningsuiting Van socialistische zijde heeft men het voornemen te kennen gegeven de protestbetogingen van de Katholieke Volkspartij op 2 Juli te Luik en op 10 Juli te Luxemburg tegen het schoolontwerp-Collard, te beantwoorden met tegenmanifestaties. De ondervoorzitter van het socialistische algemeen Belgische vakverbond, Renard, had zelfs aangekondigd dat op 2 Juli in de provincie Luik het werk volledig zou worden stilgelegd en de mijnwerkers en metaalarbeiders „met het gereedschap in de vuist" zouden verhinderen dat ook maar een Vlaming een voet in Luik zou zetten. Van verscheidene zijden heeft men de laatste dagen zyn bezorgdheid ge uit over deze gang van zaken en heeft men een dringend beroep op de re gering gedaan een einde te maken aan de hierdoor in het land heersende ongerustheid. De minister van binnenlandse za ken, Vermeylen, heeft Donderdagmid dag in de Kamer een verklaring afge legd waarin hij ieder geweld aan per sonen en bezit, zoals zich dit de laat ste weken zowel aan katholieke als aan socialistische zijd i heeft voorge daan, ten zeerste afkeurt. De minis ter deed een beroep op beide partijen om de vrqheid van meningsuiting te eerbiedigen. In verband met de huidi ge spanning in het land hebben het rooms-katholieke „comité ter verde diging der democratische vrijheden" en het socialistische „comité voor ge meenschappelijke actie" toegezegd, zo zeide hg verder, gedurende drie maanden geen enkele tegendemon stratie te zullen organiseren. Onder deze omstandigheden acht de minister geen aanleiding aanwezig de voorziene manifestaties te verbie den. Deze verklaring van de minister van binnenlandse zaken houdt dus in dat de Katholieke Volkspartij op 2 Juli te Luik en op 10 Juli te Brussel zal kunnen betogen zonder dat van socialistische zijde een tegenmanifes- tatie wordt georganiseerd. Het socialistische actiecomité heeft inmiddels een manifest uitgegeven waarin zijn aanhangers worden aan- gespoord lyven. Landdag van de Protestantse Unie „Samenwonen als volk in verscheidenheid" In het restaurant-theehuis Uddeler- meer heeft de Protestantse Unie gisteren onder grote belangstelling een landdag gehouden, waarop o.m. prof. A. A. van Ruler, hoogleraar aan de universiteit te Utrecht, het woord heeft gevoerd over het onder werp „samenwonen als volk in ver scheidenheid". Prof. Van Ruler be- fon zijn referaat met op te merken, at in ons land niet alleen moet worden gesproken van een verschei denheid in het volksleven in sociaal en politiek opzicht, doch ook van diepgaande theologische en religieu ze verschillen. Daarbij moet niet al leen genoemd worden de kloof tus sen reformatie en Rome, doch even eens met het humanisme, zoals dat zich manifesteert in het Humanis tisch Verbond. Het Humanistisch Verbond vormt volgens prof. Van Ruler een groot gevaar. Het komt er op aan, dat God en Gods woord door de samenleving worden gerespecteerd. Samenwerken als volk is niet hetzelfde als nood gedwongen in hetzelfde schuitje va ren. Samenwonen wil zeggen geor dend met elkaar omgaan, elkaar te gemoet komen en samenwerken. Wg moeten voor verzuiling wa ken, want tenslotte gaat het om een Nederlandse cultuur. De broeder schap der mensen moet niet huma nistisch worden geïnterpreteerd, doch in het licht van de Bijbelse toekomst verwachting. Christus is de ware bron van de menselijke eenheid. Het is moeilijk om het Nederlandse volk een te maken, en daarom zal men moeten beginnen bij de overheid, die naar Gods woord dient te handelen, eventueel met verwaarlozing van de stemmen uit het volk, die anders willen. Voor prof. Van Ruler voerde het woord ds P. P. Th. Aalders van Middelburg. In principe werd voorts besloten tot een hechtere organisatie in de Prot. Unie te komen, hoewel het niet de bedoeling is om als organisatie aan de verkiezingen deel te nemen. Drie West-Duitse bergbeklimmers zijn er op 30 Mei in geslaagd de 7300 meter hoge top van de Annapoerna in de Hima laya te bereiken, aldus ee.n Donderd'ag te Kathmandoe, de hoofdstad van Nepal, ontvangen brief van de leider van dte expeditie, de 28-jarige zakenman Heinz Steinmetz. Koeien. In West-Berlijn heeft men radiomuziek uitgeprobeerd op 41 le vende koeien. De volgende resultaten werden genoteerd: onrustig bij jazz muziek, wild bij het geloei van de gestopte trompet, de tango veroor zaakte geloei, de wals laat de koeien koudbg gewone marsmuziek doen de beesten bepaald opgewekt. Pianiste. In Frankrijk is Marguerite Long een bekende pianiste. Hier volgt haar opinie over de luiheid: „Ijverige mensen zijn luie mensen, die dat niet weten". Verkoudheid. Dit zei Alexander Fle ming, de uitvinder va nde penicilline: „Een verkoudheid in het hoofd duurt zeven dagen als men zich niet onder behandeling stelt, maar als men zich wel onder behandeling stelt duurt de verkoudheid een week". Volgens het socialistische blad „Le Peuple" zijn de ruiten van een socia listisch clubgebouw te Gent ingewor pen. Het Gentse comité van het socia listische „comité gemeenschappelijke actie" heeft naar aanleiding hiervan besloten voor Zaterdag a.s. een alge mene staking af te kondigen. Ook de federatie van metaalarbei ders te Charleroi heeft besloten Za terdag het werk een uur neer te leg gen. Dit geschiedt uit protest tegen ae weigering van de in het verbond der Belgische industrie georganiseerde werkgevers deel te nemen aan de na tionale arbeidsconferentie. Crisis in Indonesische leger Commandanten wensen eenheid te handhaven De territoriale commandanten van 't Indonesische leger hebben op een bij eenkomst, die zeven uur heeft ge duurd, geen onmiddellijke oplossing kunnen bereiken voor de politieke crisis, die is ontstaan na de benoe ming van generaal-majoor Bambang Utoyo tot chef-staf van de land macht. In een na de bijeenkomst uitgege ven verklaring wordt gezegd, dat de commandanten overeen waren geko men „de eenheid van het leger als on derdeel van de eenheid van de staat en de natie te handhaven". Waarne mers vatten dit volgens Reuter op als een bevestiging van de boycot van Bambang Utoyo. In de verklaring wordt voorts medegedeeld, dat de of ficieren Dondei'dag wederom bijeen zouden komen om „de wens tot hand having van de eenheid in het leger te formuleren". DE ZAAK JUNGSCHLAGER Vertegenwoordigers van Britten en Amerikanen op zitting aanwezig In de achttiende zitting van het landgerecht voor de behandeling van de zaak-Jungschlager, zyn de officier van justitie en de rechter tot de con clusie gekomen, dat er geen voldoende termen aanwezig waren om getuige Tomasoa wegens meineed te vervolgen, wat mevrouw Bouman had ver zocht. Vertegenwoordigers van de Britse ambassade en het Nederlandse Hoge Commissariaat woonden de zitting by. Als getuigen werden Donderdag gehoord Tomasoa en Haris bin Soe- haini, een koerier van Kartosoewirjo, de leider van de Daroel Islam. De laatste verklaarde, dat in Palembang en Djambi wapens voor de Daroel Is lam gereed lagen en dat hij daar Jungschlager tweemaal had gezien. De vragen, die mevrouw Bouman dan Tomasoa stelde, hadden hoofdza kelijk betrekking op diens verklarin gen op vorige zittingen. De antwoor den, die hij Donderdag gaf, weken op een aantal punten af van vorige ver klaringen. Zo had deze getuige eerder gezegd, in 1951 Jungschlager te heb ben ontmoet, hoewel deze toen in Ne derland was. Tomasoa zei nu, dat hij zich wellicht in de maand heeft ver gist en in 1951 Jungschlager niet zelf heeft ontmoet, doch van Peters had gehoord, dat Jungschlager in Indone sië was. Hierop zei mevrouw Bou man: „Toen was Peters op weg naar Australië". De officier van justitie, Soenario zei, dat de verdediging de verklarin gen van Tomasoa meinedig wilde doen schijnen. Er is echter geen reden deswege Tomasoa voor meineed aan te klagen, aldus Soenario. Wel dient Baden vervolgd te worden, want het was volgens de officier van justitie bekend, dat Bouman aan getuigen geld heeft aangeboden om hen te be wegen tegenover de politie afgelegde verklaringen in te trekken. Als be- Jhr. Sandberg niet naar Sao Paulo Over het bericht dat jhr. W. J. H. B. Sandberg zijn functie van direc teur der gemeentemusea van Amster dam zou neerleggen en museumdirec teur te Sao Paulo zou worden, deelt de waarnemend directeur van de hoofdstedelijke musea, de heer H. J. C. Jaffé mede, dat hij van de heer Sandberg zelf bericht ontvangen heeft „dat het bericht geheel uit de lucht gegrepen is geweest en dat van zijn aanstelling in Sao Paulo geen sprake is en ook nooit geweest is". wijs noemde Soenario het feit, dat Baden zijn verklaringen heeft inge trokken. (Op de zitting van 16 Juni verklaarde Baden, dat hij zgn verkla ringen over deelneming aan subver sieve actie tegenover de politie in trok, omdat hg deze onder druk en bedreiging had afgelegd.) A.F.P. meldt, dat voor de eerste maal een officiële vertegenwoordiger van de Amerikaanse ambassade bij de behandeling van de zaak-Jungschla ger aanwezig is geweest, nl. de heer Robert J. McQuaid, tweede secretaris van de Amerikaanse ambassade en vice-consul. De Russische roeiers in Engeland kunnen toch nog met de Henley Re- getta meedoen: op het laatste nipper tje werd besloten hun boten, die nog steeds aan boord waren van het Rus sische schip „Strelna", en door de havenstaking niet werden gelost, „vrij te geven". Hier ziet men, hoe bemanningsleden van de „Strelna" een van de ranke scheepjes aan land brengen. Zestigduizend mensen hoorden Billy Graham Bijna zestigd duizend mensen luis terden Donderdagavond in het Feyen- oord stadion te Rotterdam naar de Amerikaanse evangelist Billy Gra ham, die hen opriep om hun leven aan Christus te geven. Uit alle delen van Nederland waren de belangstellenden met bussen naar de Maasstad gekomen. De Nederland se Spoorwegen hadden extra treinen ingelegd om de stroom van mensen te kunnen verwerken. De woorden van dr. Graham werden op uitstekende wijze vertaald. Een gemengd koor van 5000 zan gers luisterde deze samenkomst op door het zingen van enige geestelijke liederen. Nieuwe eis in de Warffumse moordzaak De procureur-generaal bij het Ge rechtshof te Leeuwarden heeft giste ren tien jaar met §ftrek geëist tegen de 54-jarige vrouw Jantje van B. echtgenote van J. H. M. te Warffum, die door de rechtbank te Groningen tot vijftien jaar gevangenisstraf met aftrek was veroordeeld wegens moord door middel van vergif op haar eerste man gepleegd op 2 Mei 1946. In ho ger beroep voor het Hof te Leeuwar den eiste de procureur-generaal aan- psychiatrisch rapport, dit rapport is door professor Kraus uitgebracht. De procureur-generaal eiste, gezien de conclusie van de psychiater over verdachtes geestestoestand, een ge vangenisstraf van tien jaar met af trek en daarna terbeschikkingstelling van de regering. Uitspraak 13 Juli. Vragen over spaarregeling voor ambtenaren Het Tweede-Kamer lid de heer De Kort heeft aan de minister voor P. B.O. schriftelijk de volgende vragen gesteld: In hoeverre heeft de regering haar standpunt bepaald ten aanzien van de wenselijkheid om een gepremieer de spaarregeling voor ambtenaren in te voeren, welke regeling de strek king heeft de persoonlijke bezits vorming te bevorderen? Is inmiddels het advies van de so ciale verzekeringsraad aan de staats secretaris van sociale zaken ontvan gen. Zo ja, heeft de regering daarin aanleiding gevonden haar standpunt ter zake te bepalen? Stuit het vrijstellen van loonbelas ting over bovenbedoelde werkgevers- bydragen naar de mening der rege ring op onoverkomelijke bezwaren? „Wreedheden in Nieuw-Guinea" De woordvoerder van het leger- commando op Ambon heeft meege deeld, dat op het eiland Ternate een Nederlander wordt vastgehouden, die „uit Nederlands Nieuw-Guinea is ge vlucht, omdat hij de wreedheden van de Nederlanders niet langer kon aan zien". Hij zou met een sloep in Tandjoeng Ngetagekjo Oemera zijn geland en zag er volgens deze woordvoerder uit geput uit. Hij gaf zich volgens deze mededeling over aan de met bamboe speren gewapende bevolking. Hij is 49 jaar oud. De naam kon nog niet worden onthuld, zeide de woordvoer der. |IIIIIIIIIIIIIIJI|IIIIIIM 1 In 1960 een millioen M g telefoonabonné's g §j In 1960 verwacht de PTT de M H mïllioenste telefoon-abonné, zo heeft de hoofddirecteur der fi telegrafie en telefonie, prof. ir. M G. H. Bast, gezegd bij het in gebruik stellen van de auto- matische telefoonverbinding tussen Arnhem en Haarlem. Het Wereldgebeuren SUCCES VOOR MINISTER DONKER Canada op wacht voor de Navo e strateeg van vandaag denkt wel I met andere begrippen dan zijn voorgangers. Voor hem is de glo be niet het belangrijkste opzij gezien maar van boven af. Daar ligt dan dc Noordpool omringd door twee grote stukken vastland: Noord-Amerika en Siberië. Overigens tellen afstanden niet meer mee: de strateeg van nu re kent met vlieguren. En de snelste ver binding tussen Moskou en New-York (en omgekeerd) is de Poolroute. Geen wonder dat Canada in deze omstandigheden in de frontlinie kwam te liggen. Een situatie, die het weliswaar niet bepaald gewenst heeft maar waaruit het de verstandige con clusie trok, dat een redding daaruit alleen mogelijk is in samenwerking met anderen. Vandaar dat in 1947 twee jaar voor de totstandkoming van de NA.V.O. de Canadese premier al aandrong op een dergelijk democra tisch verbond in het belang ook van de Canadese veiligheid. Er is thans ook geen staat, die zo innig verbonden is met de N.A.V.O. als Canada. Het gaf de stoot tot de oprichting van een N.A.V.O.-parlement, dat deze zomer voor het eerst zal beraadslagen. En in feite is het zo, dat het al niet eens meer gaat om een antwoord op de be dreiging door een Sowjet-aanval al leen. In de N.A.V.O. ziet Canada een uniek voorbeeld van internationale samenwerking. Maar de Canadezen verliezen daarbij de werkelijkheid niet uit het oog. De grote strijd vraag bij een efficiënte indeling van de strijdmacht is het punt, in hoe verre voorkeur moet worden gegeven aan een slagvaardige luchtmacht. De generaal Plant, die meende dat men het leger en de vloot maar moest afdanken om alleen de luchtmacht over te houden, wekte de toorn op van zijn superieuren. Hetgeen niet weg neemt dat deze luchtmacht in per- soneelsterkte het leger thans al met enkele honderden manschappen over treft. Doch de snelste en doeltreffend ste jagers zijn waardeloos als binnen vliegende bommenwerpers niet op tijd ontdekt worden. Ook hierin is even wel voorzien. Na maandenlange on derhandelingen zijn Amerikanen en Canadezen gezamenlijk tot actie over gegaan. p het moment, dat Lester Pear son de Canadese Kamer het ac- coord met Amerika onthulde over de aanleg van het radarnet D.E. W. (Distant Early Warning) het meest Noordelijke der drie geprojec teerde netten gaf een nota uit Wash ington te kennen, dat de Amerikaanse tactische luchtmacht een grote trans port-operatie begonnen was in de Noordpoolgebieden. Een en al militaire activiteit dus: Canada houdt samen met Amerika de wacht aan de Noordpool voor de N.A.V.O. De aanleg van het Noordelijke ra darnet zal waarschijnlijk twee jaar vergen. Het strekt zich uit van Alas ka naar Baffin over een afstand van ongeveer 3000 kilometer langs de 62e breedtegraad. Op Alaska haast men zich na vertraging door tal van kwesties bij de onderhandelingen met de arbeid te beginnen vóór de warmteperiode- Canada neemt voor zijn rekening de bouw van het tweede net, dat zijn ter ritorium in tweeën zal snijden ter hoogte van de 55e breedtegraad, de McGill Fence. Dit net zal ongeveer 200 millioen dollar kosten. De D.E.W.- installatie daarentegen, welke 250 millioen dollar kost, is voor Ameri kaanse kosten. Thans zijn er 3000 Amerikaanse militairen in Canada ge- stationneerd, afgezien van de drie Amerikaanse bases in Terra Nova. Het begon heel kalm met een amen dement van de heer van Rijckevor- sel (KVP), die in een van de bepa lingen van het wetsontwerp, dat over Benoeming college van advies door Hoge Raad De Tweede Kamer heeft Donderdagmiddag het wetsontwerp tot wijzi ging van de rechterlyke organisatie zonder hoofdelijke stemming goedge keurd. Hoewel het aannemen van dit ontwerp een succes voor de minister van justitie, mr. Donker genoemd kan worden, zit er voor hem toch een wrang bijsmaakje aan. De Kamer heeft n.l. enkele amendementen aange nomen, die nogal ingrijpende wijzigingen in het ontwerp brachten en die allerminst de instemming van de minister hadden. de opleiding van jonge juristen gaat, het woord opleiding wilde vervangen door vorming, dat naar hij meende een wijdere strekking had. Mej. Ten- deloo betwijfelde dit en daarom stond zij afwijzend tegenover het voorstel. De minister had er eveneens bezwa ren tegen en hij stelde voor om in het artikel op te nemen „opleiding en vorming". De heer van Rijckevorsel kon zich hiermee verenigen. Hij wij zigde het amendement, dat toen zon der hoofdelijke stemming werd aan genomen. Meer plezier beleefde deze afge vaardigde van een ander amende ment. dat het permanent college van advies inzake de rechterlijke orga nisatie wilde doen benoemen door de Hoge Raad inplaats van door de Kroon. Dit amendement stuitte bij de minister op grote tegenstand. Mr. Donker was van oordeel, dat de be noeming van het college zich dan aan de controle van de Staten-Gene- raal zou onttrekken, aangezien de Hoge Raad niet ter verantwoording kan worden geroepen ter zake van Te Middelburg namen bij de Dienst Gemeentewerken de heren W. H. M. Bleijenberg, adjunct-directeur, en de heer J. H. Kramer, technisch hoofd ambtenaar, afscheid wegens vertrek naar elders. De directeur, de heer A. J. W, Mathijssen, bood hun een ge schenk aan. Van links naar rechts: de heer Kramer, de heer Bleijenberg en de heer Mathiissen. (Foto: P.Z.C.) een benoeming, terwijl dit met een minister wel het geval is. Nadat ook mej. Tendeloo (PvdA) en jvr. Wttewaa! van Stoetwegen (CH) zich tegen het amendement hadden verzet, werd het toch met 44 tegen 28 stemmen aangenomen. Daarna werd een amendement van de heer van Rijckevorsel behandeld, dat beoogde te bepalen, dat het col lege van advies zijn advieezen ter kennis kan brengen van de beide Kamers van de Staten Generaal. Ook dit voorstel werd door de Ka mer aangenomen. Hierna was de weg vrij voor het wetsontwerp, dat zonder hoofdelgke stemming werd aangenomen. De algemene beraadslaging over het wetsontwerp op de justitiële do cumentatie en op de verklaringen omtrent het gedrag werd na enkele korte discussies geschorst tot van daag. Bezwaren Bij de besprekingen over het wets ontwerp tot wijziging van de octrooi- wet bleken de heren van Rijckevor sel (KVP), Haken (CPN), Verkerk (AR) en Wijffels (KVP) bezwaren te hebben tegen verschillende tarie ven der octrooiraad staatssecre taris Veldkamp achtte deze tarieven wenselijk, omdat de octrooiraad self supporting moet zijn. Voorts opper den zij bedenkingen tegen de rege ling van de dwanglicentie, indien de staat ruimere rechten bedoelt te ge ven, wanneer een verleend octrooi gedurende een zekere tijd niet ge bruikt wordt. De verdediging van de staatssecretaris faalde op een aan tal punten in zoverre, dat de Ka mer bij stemming uitgemaakt wens te te zien hoe de tekst van de octrooiwet zou moeten luiden. Die stemmingen zullen vanmiddag wor den gehouden. RADIO CAIRO ANTI-FRANS Economische toestand is slecht Een commissie van het Franse par lement onder leiding van de socialis tische afgevaardigde Pineau, heeft ir een rapport gewaarschuwd, dat „een enkel bevel" het verzet over geheel Algerije, dat op het ogenblik beperkt is tot de Oostelijke gebieden van de departementen Constantine en Kabv- lië, zou kunnen uitbreiden. De 2500 opstandelingen i n Algerije werden gesteund door de inheemse bevol king. Volgens het rapport heeft de anti-Franse propaganda van Arabi sche radiostations, vooral in Caïro, een grote invloed op de Algerijnen waartegen over Frankrijk geen doel treffende propaganda stelde. Na in het rapport verder wordt ge zegd, heeft de economie van Algerije een vruchtbare voedingsbodem ge schapen voor opstand. Het beleid van de laatste jaren beantwoordt, aldus het rapport, niet aan de behoeften van de situatie. Frankrijk dient der halve nieuw j en krachtige pogingen aan te wenden om Algerije te helpen door het levenspeil van de inheemse bevolking te verheffen. Verder wordt gezegd, dat er in Algerije ambtena ren zgn met uitgestrekte ambtsge bieden, die zij onvoldoende kennen en slecht besturen. Voorgesteld wordt een „volledige reoreanisatie" van de politie in Algerije. Ook wordt gezegd, dat de justitie soms te streng is en soms te traag in haar optreden tegen de opstandelingen. De Franse premier, Faure, heeft Woensdagavond tegenover verslag- fevers verklaard, dat hij wellicht een ezoek zal brengen aan Algerije. Hij had evenwel nog geen beslissing ge nomen. 6

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 3