Boeren en tuinders brachten het Rode Kruis dank CTS-' N.C.L.B. BUES VERZAMELEN IN SCHUTTERSHOF MIDDELBURG :mn Immv Almanak KAP. DER MARINIERS P. SINKE TE VLISSINGEN MET PENSIOEN WIE WORDT ERE-RADDRAAIER VAR VUSSIRGER? Agenda PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 1 JULI 1955. NA HULP BIJ WATERSNOOr Nederland leerde vrienden kennen" (Van een speciale verslaggever). In de stemmige Lairesse-zaal van het Ridderzaal-complex op het Haagse Binnenhof heeft Donderdagmorgen dr. H. D. Louwes, voorzitter van de Coördinatie-Commissie voor de Hulpverlening Watersnood 1953 met Gro ningse zakelijkheid, maar zeker niet zonder warmte, een eenvoudige, maar indrukwekkende plechtigheid geleid. Daarin werden namens de hoeren en tuinders, die door de stormramp ernstige schade in hun bedrijf hebben ge leden en geholpen zijn door zending van gereedschappen en werktuigen uit het buitenland, als blijk van erkentelijkheid aan de vertegenwoordigers der hulpgevende landen, geschenken aangeboden. Als hun zegsman trad op de heer J. A. van Nieuwenhuijzen, uit Acht huizen (Goeree-Overflakkee), die aan dr. Louwes acht grote borden van Delfts blauw ter hand stelde, om de ze aan de vertegenwoordigers dier landen aan te bieden. Op deze bor den is het verstrekken van gereed schappen aan de van hun bedrijfs middelen beroofde boeren en tuin ders zinnebeeldig weergegeven, ter wijl een inscriptie op de achterzijde een en ander boekstaaft. De gelden hiervoor zijn door de belanghebben den, van wie ook het initiatief is uit gegaan, spontaan bijeengebracht. In zijn rede tot de aanwezigen, eerst in het Frans, daarna in het En- Eels uitgesproken, releveerde dr. ouwes, dat Nederland in de nood zijn vrienden heeft leren kennen en dat een van de meest daadkrachtige vrienden het Rode Kruis was, zowel in Nederland als in het buitenland. Wy zijn, zei hij, tot in het diepst van onze volksziel geroerd door de wijze, waarop bjj de ramp van 1 Februari 1953 mocht worden er- Uitspraak raad scheepvaart De raad voor de scheepvaart heeft uitspraak gedaan over de aanvaring, die op 23 Januari op de rede van Vlissingen ontstond tussen het Zweed se motorschip „Tarfala" en het ten anker liggende Duitse stoomschip „Ludwigshaf en" De raad is van oordeel, dat de aan varing moet worden geweten aan on juiste en onvoorzichtige navigatie van de „Tarfala", waarvoor de loods van dat schip mede verantwoordelijk is. RAAD NOORDGOUWE Besloten tot bouw openbare lagere school De gemeenteraad van Noordgouwe kwam in openbare vergadering bij een onder voorzitterschap van wet houder C. M. Janse, die in zijn openingswoord de wens uitsprak, dat wethouder Geluk, die wegens ziekte afwezig was, spoedig weer mocht zijn hersteld. Een voorstel van B. en W. tot het bouwen van een nieuwe openbare la gere school met vier klassen werd na discussie aangenomen. De architect zal worden verzocht in zijn ontwerp rekening te houden met de wenselijk heid, dat een vijfde lokaal te zijner tyd kan worden aangebouwd. Besloten werd de verordening op de heffing van leges op paspoorten te wijzigen. Bedoelde leges werden verlaagd van 2.50 op 2. Op voor stel van B. en W. werd besloten de interim regeling ziektekosten amb tenaren 1955 van overeenkomstige toepassing te verklaring voor het gemeentepersoneel, evenals de nieu we salarisnormen. Vluchte'lingetjes naar Schouwen-Duiveland De werkgroep „Vluchtelingen-actie Schouwen-Duiveland" wil deze zomer kinderen tussen 6 en 15 jaar, die thans nog in kampen, bestemd voor Oost-Europese vluchtelingen verblij ven, bij particulieren alaaar onder brengen. Als secretaris van de Werkgroep treedt op de heer C. A. Henrion Ver poorten, jeugdleider te Dreischor, die de verzoeken om plaatsing in ont vangst neemt. varen, hoe groot de wil en de macht tot helpen van het Rode Kruis inderdaad zijn. Hij sprak de hoop uit, dat men deze borden zou willen ontvangen als een kleine blijk van waardering van duizenden en duizenden getroffen gezinnen van boeren, tuinders en arbeiders, in wier versomberd le ven, dat tijdens de dagen van de ramp bijna uitzichtloos scheen, weer licht en toekomstvertrou- wen is gebracht, mede door de hulp uit het buitenland. Franse af gezante De eerste, die een bord in ontvangst mocht nemen was mej. De Bonvou- loïr, vertegenwoordigster van het Franse Rode Kruis, op wier flatteu ze, horizon-blauwe uniform de kleu ren schitterden van haar vele onder scheidingen. Zij bedankte in enkele wei-gekozen woorden, doch kreeg la ter nog gelegenheid om uitvoerig te bewijzen, dat zij niet alleen in mens lievend hulpbetoon doch ook in Fran se welsprekendheid uitmunt. Na de Franse afgezante met haar van goede wil getuigende naam, ont vingen de heren P. Marchesini, tolk- secretaris van de Italiaanse ambas sade en A. L. Tauber, vertegenwoor diger van het Zwitserse Rode Kruis dit symbool der Nederlands dank baarheid. Ook zij werden in het Frans toegesproken. Aan de heren C. J. Small, de Ca- nedese landbouw-attaché, Jens Mei- nich en Axel Rörstrom, die resp. het Noorse en Zweedse Rode Kruis ver tegenwoordigen, werd het geschenk met een Engels speechje overhan digd. Voor West-Duitsland nam de heer A. van Embden, directeur van het Ned. Rode Kruis het bord in ont vangst en daarna werd ook het Ned. Rode Kruis zelf, in de persoon van zijn voorzitter, luitenant-generaal A. G. J. M. F. van der Kroon met 't ge schenk onderscheiden, omdat de Ne derlandse organisatie voor de buiten landse hulp de bemiddelende instan tie is geweest. De korte plechtigheid werd nog ge volgd door een vriendschappelijk sa menzijn, waarin verversingen werden aangeboden. TOOGDAG WERD SUCCES Huishoudschoolmeisjes (140) brachten leuk programma De grote zaal van het Middelburgse Schuttershof kon Donderdag nau welijks de circa, 750 leden van de Nederlandse Christelijke Landarbeiders Bond, die door de districtsbesturen van de afd. Zeeland bijeengeroepen waren voor de Provinciale Toogdag, bevatten! In een tjokvolle zaal luis terden de toogdagbezoekers met belangstelling naar het welkomstwoord van hun voorzitter, de heer M. D. den Hollander uit Goes, die zijn blijd schap over de massale opkomst niet onder stoelen of banken stak. Na een kort overzicht gegeven te hebben van de belangrijkste gebeurtenissen uit de afgelopen periode, wekte hij op het ledental van dé bond in Zeeland, dat thans rontl de 2800 ligt, te verhogen tot 4000. Hij herdacht de over leden districtsbestuurder, de heer A. Vingerling. Nadat hy nog even op het scholingswerk had gewezen en er gezamenlijk was gezongen, beklom de bondsvoorzitter, de heer P. Stokman, de katheder voor het houden van zijn referaat. - De heer Stokman wees er in zijn rede „Onze positie" met nadruk op, dat de vakorganisatie de polsslag van de tyd moet blijven verstaan. Nadat hij had vastgesteld, dat ar beid een deel van de scheppingsorde is, stond hij uitvoerig stil bij de bij zondere aspecten van het agrarische bedrijf, waarin goed 600.000 perso nen werk vinden, o.w. ca 180.000 in loondienst. „Wij willen als agrariërs niet terug naar de onbillijkheden van voor de oorlog", aldus spreker, die voor alles samenwerking in het georganiseerde bedrijfsleven bepleit te. Wat het loonvraagstuk betreft zag hij er geen heil in onder de hui dige omstandigheden de beheerste loonpolitiek los te laten. Hij wekte op tot grote voorzichtigheid. Uit volle borst zongen de honderden bezoekers hierna het bondslied. Circa 140 leerlingen van de Chr. huishoudschool in Middelburg vul den vervolgens het toneel. De direc trice van de school, mej: Boudeling legde bijzonder veel eer in met haar pupillen, "die een alleraardigst pro gramma van zang, declamatie en voordracht voor haar rekening na men. De heer Bouwense kondigde de nummers aan en zwaaide de diri geerstok en de heer W. B. den Toon der begeleidde aan de piano. Roeping en taak Een hartelijk applaus verwierf de heer M. Florissen uit Wemeldinge voor zijn optreden als declamator tijdens de middagbyeenkomst, die door een pauze van anderhalf uur van de ochtendvergadering was ge scheiden. VAN TOT BALDADIGHEID. De meldingen van baldadigheid en vernielzucht "der Axelse jeugd bereik ten in de afgelopen dagen weer een ongekende hoogte. Ditmaal moesten de volkstuintjes aan de zogenaamde Kaaiwal het ontgelden. Vandalen rukten er de planten uit de grond en strooiden ze her en der over de ak kers. Voor vele amateur-tuinders, die gedacht hadden uit hun tuintjes op CONTACT Het was de Vlissinyse huisvrouw niet erg duidelijk, wie en wat er nu aan de telefoon was, maar beleefd heidshalve besloot ze het onbekende te woord te staan. Er klonk een vaag gebrabbel in de hoorn, een kinderstem was het, die moeizaam een zin formuleerde. „Mamma komt direct", wist de vrouw tenslotte uit te phessen En toen mamma kwam was het mysterie opgelost. De driejarige Joost had eigenmach- tia de ki'esschijf bespeeld en zo con tact tot stand gebracht tussen zijn mama en een haar volslagen onbe kende mede-moeder, ergens in de stad. De da?nes hebben het Joost mild vergeven wijze groenten en dergelijke Ee betrekken, betekent dit weer een gevoelig verlies. NAAR DE STAL. Het paard van een petroleumhan- delaar te Wolphaartsdijk houdt er zo zijn eigen manier op na om naar de stal terug te gaan. Woensdag sloeg het plotseling op hol. De eigenaar kon de leidsels niet houden en zon der leiding ving het paard een wilde ren aan, die eindigde in de stal. Ge lukkig werd geen schade aangericht en deden zich geen ongelukken voor. GOUDEN HUWELIJK. Dinsdag was het in bescheiden kring feest te Wilhelminadorp, waar het echtpaar VrekeStop pels, zijn vijftigjarige echtvereni ging vierde. SCHOOLREIZEN. Een vijftigtal leerlingen van de openbare lagere school te Nieuwdorp maakte met de onderwijzers een twee daagse tocht naar Limburg. Zij over nachtten in een jeugdherberg te Vaals. Verschillende bezienswaardig heden werden bezocht en tijdens de gehele reis heerste er een uitsteken de stemming. De ouders der leerlingen van de openbare lagere school te Sint Philipsland maakten met de leerkrachten een uitstapje per bus naar de Betuwe. Zij brachten een be zoek aan Berg en Dal, maakten een boottocht te Arnhem en beklommen de Julianatoren te Apeldoorn. Velen maakten, aangelokt door 't warme Junizonnetje, in die tijd een wandelingetje door de stad of namen een kijkje op de .Donderdagmiddag- markt. .f Na het eerste optreden van de heer' Florissen hield de bondssecretaris, de heer D. Meijer een toespraak, „Roe ping en taak", waarin hij o.m, zei: „Het fundament is gelegd, wij moe ten verder bouwen. We moeten stre ven naar verdere sociale zekerheid,; maar we moeten dat doen in afhan kelijkheid van een Hogere Macht'.'. Spreker zag het als de taak van de NCLB-ers de naaste te helpen en riep op elkaar te verstaan. Nadat hij zijn gehoor had aange vuurd de boodschap, dat het le ven in deze tijd nog perspectief biedt, door te geven, besloot hij met een propagandistisch woord voor de christelijke vakorganisa tie, waarbij hij de algemene, vak organisatie bestreed. „De socialistische levens- en we reldbeschouwing van deze vakbewe ging kan de onze niet zijn", aldus spreker, die van mening was dat mén daarom niet als „een machtige vak organisatie" kan optreden". Nadat de heer Florissen nogmaals had gedeclameerd sprak de heer Den Hollander een kort slotwoord, waar in hij alle medewerkenden dankzeg de. Velen maakten tenslotte van de gelegenheid gebruik de tentoonstel ling „Miniatuur Walcheren" te be zichtigen, waarvoor het NCLB-be- stuur tegen gereduceerde prijs toe gangskaarten verstrekte. ,,In een blauio geruite kielDat lied zal in Vlissmgen weer „in de practijk" gebracht worden. Bij de N.V. Kon. Mij ,fDe Schelde" werd een getrouwe copie vervaardigd van het wiel, waar eens Michiel de Ru/yter aan draaide en volgende week zullen de Vlissingers in de gelegenheid zijn hun krachten op het rad te beproeven. (Foto: P.Z.C.) Geen wonder! Shagretta is zo rijp - dank zij de natnnrgefermenteerde tabak, die bij het Clark Procédé EQ 7 wordt verwerkt. Koop en rook een pakje Shagretta en vergelijk het met shag! 4 smaken: yirgint<* Landbouwer uit Nieuwvliet dodelijk verongelukt Naar eerst thans bekend werd, is Woensdagavond omstreeks negen uur op de Rijksweg tussen Oostburg en Schoondijke eên personenauto, bestuurd door de 30-jarige landbou wer J. Porrey uit Nieuwvliet, met vry grote snelheid tegen een boom gereden. De heer Porrey, de enige inzittende, is ter plaatse aan beko men verwondingen overleden. Het ongeluk gebeurde onder Veldzicht. Er' waren geen getuigen. De zwaar beschadigde auto moest worden weggesleept. De politie stelt naar de toedracht van het ongeval een onderzoek in. Benoeming De heer C. Klap, hoofd der school met de Bijbel te Rilland-Bath, werd met ingang van 1 October benoemd tot hoofd der nieuwe Hervormde school te Aagtekerke. KAPITEIN P. SINKE van vóór tot achter de mast Drukke weken voor de Zeeuwse fruitkwekers De fruitkwekers en dan speciaal die van het zachte fruit in het fruitcen- trum in en rondom Kapelle-Biezelin- ge staat weer een drukke tijd te wach ten. De laatste dagen gonst het van bedrijvigheid en vele handen zijn er weer nodig om de oogst op tijd te plukken. ..Speciaal de aardbeienoogst vraa_gt thans de aandacht van. de telen. Nu qok de middélvroege en late rassen beginnen te rijpen, kan men thans met recht spreken van de aardbeien- campagne, hoewel de topaanvoeren pas over enkele dagen te verwachten zijn. Niettemin was er Donderdag middag op de veiling te Kapelle een. NA 33 JAAR TROUWE DIENST Thans plaatsvervangend hoofd B.B. Vlissingen Vandaag, :1 Juli 1955, heeft de ka pitein der mariniers P, Sinke te. Vlis singen de zeedienst op zijn verzoek met pensioen verlaten. Officieel dan wel te verstaan; officieus is dit Dins dag reeds geschied aan boord van Hf Ms „Jacob van Heemskerck", waar de aanbod van ruim 25 ton aardbeien kapitein door zijn collegae-officieren rio werd „uitgegeten" en een welverdien de rust toegedronken. Hoewel de heer Sinke bijna 33 jaar lang 'sKonings wapenrok heeft gedragen, gaat hij toch nog niet geheel en al van de rust genieten, die de collegae hem hadden toegedacht. Met ingang van vandaag namelijk zal hij zich gaan wijden aan de landsverdediging in de burgersec tor en wel als plaatsvervangend hoofd van de Bescherming Bevolking in Vlissingen. Op 24 Augustus 1922 trad de heer Sinke als marinier der derde klasse in dienst bij de Koninklijke Marine en sedertdien heeft hij alle bestaande standen en rangen tussen marinier derde klas en kapitein doorlopen- Op 24 Augustus 1951 werd hij benoemd tot officier der mariniers met de rang van luitenant ter zee van vakdiensten, der derde klasse en een jaar later* volgde zijn bevordering tot luitenant ter zee van vakdiensten der tweede klasse oudste categorie. Oud-kapitein Sinke is een beschei den man, die niet verhaalt van wa penfeiten, hoewel hij toch een der mannen is geweest, die in Mei 1940 verwoed hebben gevochten toen ons land door de vijand onder de voet werd gelopen. In de voor-oorlogse ja ren heeft hij een flink stuk van de wereld gezien. Met de nieuwe „Su matra" maakte hij in 1926 de wereld reis mee en daarbij viel hem o.m. de eer te beurt in Shanghai de Neder landse onderdanen te beschermen, toen daar een opstand was uitgebro ken. Wanneer de kapitein eenmaal op zijn praatstoel zit, worden echter en kele herinneringen opgehaald en roemrijke namen van schepen uit de voor-oorlogse tijd worden genoemd; de „Hydra", de „Sumatra", de „Bra- i vóór de industrie. De prijzen liggen 'momenteel goéd en lopen van f 0,95 :'to.t f 1,10 per kg, voor de I en II-kwa- liteiten. Algemeen verwacht men échter zeer 1 drukke weken, vooral nu ook de fram- bozenoogst op handen is en men ook behoorlijke kwantums rode bessen kan verwachten. Kwamen in voor gaande jaren de oogsten van deze pro ducten geleidelijk achter elkaar, dit jaar verwacht men alles tegelijk te krijgen. Vooral voor de grote kwe kers zal het de komende weken mo gelijk moeilijkheden geven op tijd al les te kunnen plukken, omdat ook de schaarste aan arbeidskrachten zich doet gevoelen. Auto reed op colonne ouden van dagen in Woensdagmorgen botsten in Nieuw en Sint Joosland een drietal auto's op elkaar, waardoor de inzittenden van één der w.agens, de heer en mevrouw -.'.VI. uit Eindhoven, zodanig verwond werden, dat opname in -het Middel burgse Gasthuis noodzakelijk was. Twee wagens moesten weggesleept worden. Het ongeluk gebeurde op de rijks weg, waar een autocolonne met ouden van dagen uit Kortgene werd gepas seerd door de personenwagen van de heer M. Halverwege naderde een te genligger, waardoor de heer M. in de colonne werd gedrukt. Enkele ouden van dagen raakten, toen de auto één. der in de colonne rijdende wagens raakte, waardoor de botsing ontstond, licht, verwond. Een arts uit Kortgene,. die de-rit meemaakte, verleende de eerste hulp. bant" en vele andere. Kapitein Sinke heeft ze gekendhij heeft er op ge diend, „vóór de mast", zoalsdat in een góede, marineterm heet. V Van „vóór de mast" naar „ach ter de mast" met welke laat ste uitdrukking dan hét Öffi- ciersverblijf wordt bedoeld is een stap, die niet door velé ma rinemensen wordt gemaakt. Hét is een stap, waar eëh mensen leven in is opgegaan. Kapitein Sinke heeft bij de mariniers een goede carrière gemaakt, En zo verklaarde hij volmondig wanneer hij voor de keus gesteld zou worden om zijn maar dan pok „zijn" diensttijd nog eens over te doen, of om een burgerbetrekking te kiezen, zou hij zonder aarzelen weer naar de mariniers gaan. Gedurende zijn diensttijd werd de heer Sinke driemaal uitgezonden naar „de Oost" De laatste maal, van 1947 tot en rnet 1949, diende hij bij de ma riniersbrigade te Soerabaja. Dé ka pitein Sinke, die steeds een voorbeeld was in plichtsbetrachting en het hoog houden van de goede geest, werd in 1947 o.a. onderscheiden met de eré- medaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. Examen Voor het. volledig examen ter ver krijging van het Patroonsdiploma, uit gaande van de Federatie van Werk geversorganisaties in het Boekdruk- kersbedrijf in Nederland, gehouden te Utrecht, slaagden de heren Joh. H. Buising te Oost- en West-Souburg, M. Markusse te Wissekerke en A. de Vos te Middelburg. Volgende week zal m Vlissingen blijken, wie de grootste raddraaier is! Elke avond van 8 tot 10 uur zal er in het Bellamy park namelijk dan een rad gedraaid kunnen worden, dat 'n getrouwe copie is van het historische rad, waar Michiel de Ruy- ter in zijn jeugd zo wei nig plezier aan beleefd heeft. Het is evenwel de bedoeling, dat aan het twintigste eeuwse rad wél plezier beleefd zal worden'. Daarvoor zal trouwens het actierconvité van de Vlissihgse Zomer Show wel zorg dragen. Het heeft voor de volgende week een attractief avondprogramma sa mengesteld, dat zich in het Bellamypark zal af spelen en waarbij enke le bescheiden daden van de grote De Ruy- ter als uitgangspunt hebben gediend. Zo zal men er niet alleen kun nen raddraaien, maar ook boegsprietlopen en mastklimmen, waarbij de mast dan in de plaats komt voor de Jacobstoren, wam Mi chiel' destijds opklom Bij het boegsprietlopen zal men bovendien precies als een aanko mend zeeman een meertouw om een meer paal moeten werpen. De mastklimmers zul len boven gekomen een vlag moeten hy- sen Deelname staat voor een ieder voor elk afzonderlijk onderdeel open. Er komen geld,prijzen van f 15, f 25 en f J/.0. Maar de genen, die aan alle on derdelen meedoen, ko men bovendien in. aan merking voor het win nen van een verzilverde De Ruyterbeker! Deze zal aan het einde van de Zomer Show door Neptimus persoonlijk worden witgereikt. De winnaar zal de ..titel „Ere-raddraaier van Vlissingen" mogen voe ren Maandagavond zal het spel officieel beginnen. VANDAAG. Vlissingen Alhambra: „The high and the migthy", (14 jaar), 19 en 21.15 uur; Luxor: „Duel in the sun", (18 jaar), 20 uur. Goes Grand: „Vera Cruz". (14 jaar), 20 uur; De Korenbeurs: autoshow Renault, 1022 uur; Grote Markt: concert harmonie „Scheïdegalm" uit Hansweert, 20 uur: optreden Jubal pijpercorps. Middelburg Schouwburg: „Besmeurde liefde", (18 jaar), 20 uur; Electro: „Le grand jeu", (18 jaar), 19 en 21.15 uur; Restaurant Wöhl'er: lezing dr C. v. d.. Meer: „Het leven in de zee", 20 uur; Molenwater: „Miniatuur Wal cheren", 10—24 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 2