PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Bonn wil in Parijs onderhandelen met de Sowjet-regering Middelbare Landbouwschool voor boerënzoons van veel waarde BILT WEST-DUITSLAND KRIJGT WAPENS VAN AMERIKA DE GAULLE PLEIT VOOR EEN ONTRUIMING VAN VIETNAM VERWACHT. 198e Jaargang No. 151 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adj.-Hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5,85; p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 1 Juli 1955 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minimum p. advertentie 3,—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 ct. per regel met een minimum van f 1.—. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (D.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstr. 2. telef. 16; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, N. Bogerdstraat 24. telef. 26. NOTA AAN MOSKOU Geen erkenning van Oost-Duitsland De Westduitse bondsregering is bereid over het aanknopen van diploma tieke betrekkingen met de Sowjet-regering te onderhandelen, doch zij wenst een nadere precisering van de themas, die hierbij behandeld zullen moeten worden. De Bondsregering heeft dit Donderdag in een nota, die via de Rus sische ambassadeur in Parijs werd gezonden, aan Moskou doen weten. Zy stelde daarbij voor de eigenlijke onderhandelingen te laten voorafgaan door informele besprekingen tussen de ambassadeurs der beide landen in Parijs. Daarbij dienen, naar de opvatting der Bondsregering, de vraagstukken niet alleen te worden gepreciseerd, doch dient ook te worden vastgesteld in wel ke volgorde zij behandeld kunnen worden. Dr. Adenauer heeft een rechtstreeks antwoord vermeden op de vraag of hij bereid is te voldoen aan de Russi sche uitnodiging naar Moskou te ko men. In welingelichte kringen Nederlandss vrouw in Oostenrijk verongelukt De 69-jarige mevrouw C. V. uit Hil- legom is gisteren tijdens een berg tocht in Oostenrijk verongelukt. Zij was met haar zoon als vacantiegast in Praxmar, gemeente St. Sigmund in Sellrain. Dinsdag maakte zij met haar zoon een toch door het Gleirsch- tal-gebied. Nadat zij in de openlucht hadden overnacht, ondernamen zij Woensdagavond de terugtocht. Daar bij gleed mevrouw V. op circa 2300 meter hoogte uit op een steil sneeuw veld. Zij gleed ongeveer acht meter naar beneden en viel toen in de Gleirschbeek. Zij werd meegesleurd en verdronk. Nieuwe Amerikaanse dienst Voor hulp aan buitenland Een nieuw Amerikaans bureau, de „dienst voor internationale samen werking" (I.C.A.) zal vandaag de werkzaamheden van 't bureau voor werkzaamheden in het buitenland" (F.O.A.) overnemen. Het nieuwe or gaan staat onder leiding van John B. Hollister, een advocaat uit Cincinnati. Harold Stassen, die de leiding van de F.O.A, had, zal zich nu geheel kun nen gaan wyden aan zijn nieuwe func tie van minister voor ontwapenings kwesties. De F.O.A. heeft in de 23 maanden van haar bestaan de administratie beheerd van hulp aan het buitenland tot een totaal bedrag van negen mil liard dollar. De regering heeft voor het hulpprogram van de I.C.A. aan het Congres een bedrag van drie-en- een-half milliard dollar gevraagd, doch dit bedrag zal waarschijnlijk door het congres tot drie-en-een- kwart milliard dollar worden terugge bracht. De ouderdom Langer dan 60 jaren heeft men in Nederland overwogen welke taak de overheid zou moeten hebben bij het tot stand brengen van een goe de ouderdomsvoorziening. Vorig jaar sprak de Sociaal Economische Raad een slotwoord, toen zij een rapport over de ouderdomsvoorziening aan de regering aanbood. De denkbeelden, welke in dat rapport zijn neergelegd, zullen thans werkelijkheid worden. Het departement van sociale zaken heeft bij de Staten-Generaal een wets ontwerp op de Algemene Ouderdoms- Verzekering ingediend en het is wel zeker, dat dit wetsontwerp wordt goedgekeurd. Daarmee zal dan aan alle Nederlanders boven de leeftijd van 65 jaar een ouderdomspensioen gewaarborgd zijn. Een pensioen ove rigens, dat slechts een bodem-pensioen zal zijn, want het is niet zo omvang rijk, dat men er onbezorgd van kan leven. Van grote betekenis is, dat men bij deze ouderdomsverzekering heeft gebroken met twee begrippen, die lange tijd het verzekeringswezen hebben beheerst. In de eerste plaats heeft men afge zien van de kapitaal-ophoping, die bij een kapitaal-dekkingsstelsel nodig zou zijn. De ouderdomsuitkeringen wor den straks betaald uit de lopende in komsten, die de premiebetalers op brengen. In de tweede plaats zal men de pen sioenen in zekere zin „waardevast" kunnen maken. Men zal de pensioenen kunnen verhogen als de geldswaarde mocht dalen of als de welvaart zou stijgen. Het komt er maar op aan wat in dit opzicht de premie-betalers kun nen présteren. De Algemene Ouderdomsverzeke ring vormt een merkwaardig compromis tussen het staatspen sioen, waarvoor sommigen zo sterk geporteerd zijn en de „vrije verzeke ring", welke door vele anderen werd gepropageerd. Het is een gelukkig compromis, dat algemene waardering verdient. Zelden zal er in de laatste jaren een wetsontwerp aan de Staten-Generaal zijn voorgelegd dat zo sterk de alge mene instemming en waardering heeft als het onderhavige Wanneer men er nu nog in slaagt de administratie van deze verzekering zo minimaal mogelijk te houden dan is er alle reden om niet slechts de 65- jarigen, maar het gehele Nederlandse volk geluk te wensen. men aan, dat de Bondskanselier dit wil laten afhangen van de in Parijs te openen besprekingen. Opgemerkt wordt voorts, dat het thans niet zeer waarschijnlijk lijkt, dat de definitieve beslissing over een eventuele reis naar Moskou nog vóór de Geneefse conferentie der Grote Vier zal wor den genomen. De thema's, die dr. Adenauer wenst te zien opgehelderd alvorens hij de reis onderneemt, zijn in het antwoord aan Moskou niet bij name genoemd. Vroegere uitingen van regeringskrin gen in Bonn hebben evenwel reeds doen doorschemeren om welke kwes ties het hier in hoofdzaak gaat. Oost-Duitsland In de eerste plaats wenst de bonds regering er bij voorbaat van te wor den overtuigd, dat het niet in de be doeling der Sowjet-regering ligt een erkenning van de communistische be weging in Oost-Duitsland te verkrij- §en. Dr. Adenauer wenst de Russen ij voorbaat duidelijk te maken, dat hij zulk een erkenning een te hoge prijs zou achten voor het door de Sowjet-Unie aangeboden contact. In Bonn wordt aan de regering Grotewohl, die in de Oostduitse „Duit se democratische republiek" regeert, elke democratische legitimatie ont zegd. Het enige, waartoe men in dit opzicht in Bonn kennelijk bereid is, is zich neer te leggen bij het feit, dat straks twee Duitse ambassadeurs in Moskou aanwezig zouden zijn. Dr. von Brentano, de minister van buiten landse zaken, heeft aangeduid, dat dit bezwaar niet onoverkomelijk zou zijn, daar in dit opzicht in Helsinki in feite reeds een precent is geschapen. Nehroe in Belgrado aangekomen Premier Nehroe van India is Don derdag uit Oostenrijk in Belgrado aangekomen voor een officieel bezoek van een week. Hij werd onder andere verwelkomd door president Tito. Nehroe zal twee en een halve dag in Belgrado doorbrengen en vervol gens een tocht door Bosnië, Kroatië en Slowenië maken. Milliarden dollars voor Amerikaanse strijdkrachten Het Amerikaanse congres heeft een wetsontwerp goedgekeurd, volgens hetwelk voor het komende jaar bijna 32.000.000.000 dollar voor de Ameri kaanse strijdkrachten worden uitge trokken. Het leger krijgt 7.329.953.000, de marine 9.118.179.556 en de luchtmacht 14.739.763.170 dollar. Het totale bedrag ligt ongeveer 350.000.000 dollar beneden het door president Eisenhower gevraagde. Het congres wees echter tegelijkertijd 46.000.000 dollar meer toe, zodat het corps mariniers niet ingèkrompen be hoeft te worden. Engeland heeft geen devaluatie-plannen De secretaris voor economische za ken bij het Engelse ministerie van fi nanciën, sir Edward Boyle, heeft Donderdag meegedeeld „volkomen ca tegorisch" te kunnen verklaren, dat de Engelse regering niet voornemens is het pond sterling te devalueren. Hg zeide dit in antwoord op een vraag van het Lagerhuislid Roy Jen kins, die wenste te weten aan welke factoren de regering de flauwe stem ming van de laatste tijd van het pond sterling ten opzichte van de dollar toeschrijft. Sir Edward Boyle zeide, dat de wisselkoers van het pond ster ling tegenover de dollar van dag tot dag kan schommelen en dat deze schommelingen dikwijls niet onmid- dellijk kunnen worden verklaard. WAARDE: 1 MILLIARD DOLLAR Verdrag van wederzijdse hulp getekend De Westduitse minister van buiten landse zaken, Heinrich von Brentano, en de Amerikaanse ambassadeur der Verenigde Staten in Bonn, James Co- nant, hebben een verdrag voor weder zijdse hulp getekend, volgens hetwelk Amerika aan de federale republiek wapens en uitrustingen zal leveren ter waarde van een milliard dollar. De militaire goederen moeten vol doende zijn voor ongeveer twee en een halve divisie. Zij bevinden zich in het merendeel reeds in Westduitse de- Volgens het verdrag zal Duitsland Amerika faciliteiten verlenen bij de levering van grondstoffen en halffa brikaten, voor zover deze schaars zijn in Amerika. West-Duitsland zal Ame rika ook betaling doen voor onkosten, die voortvloeien uit de defensiebg- stand. Ook zullen patenten en techni sche ervaring, waar deze betrekking op defensiezaken hebben, uitgewis seld worden. In het verdrag wordt gezegd, dat de te leveren hulp in overeenstemming De Armstrong Whitworth Aircraft lieeft een speciale Meteor straaljager gebouwd, om de voor- en nadelen te onderzoek van de bestiering van het vliegtuig languit liggend voor in de neus van het toestel. Daartoe zijn er twee cockpits aangebracht, een op de gewone plaats, waar de piloot normaal zit, en een voor in de neus waar de bestuurder languit moet liggen. moet zijn met het handvest der Ver enigde Naties en het Atlantische ver drag. West-Duitsland zal de ontvan gen hulp gebruiken voor de verster king van het Atlantische Pact en niet voor doeleinden, die in strijd zgn met het defensieve karakter van dit pact. De slachtoffers van de watersnood ramp op 1 Februari 1953 zijn inder tijd op vele wijzen geholpen door de Rode Kruis-verenigingen uit diverse landen. De bevolking van het ramp gebied heeft nu in de afgelopen maanden een bedrag bijeen gebracht om aan de betrokken Rode Kruis verenigingen, als blijk van erkente- lijkheid een Delfts blauw bord aan te bieden als blijvende herinnering aan deze hulp in hoge nood. Na de uit reiking van links naar rechts: H. D Louwes, voorzitter coördinatie-com missie voor hulpverlening aan land- bouw-watersnoodP. Marchesini, Ita lië; C. J. Small, Canada; A. van Emb- den, Duitsland; Jens Meinich, Noor wegen; Mile de Bonvoulour, Frank rijk; luit.-gen. A. G. J. M. F. v. d. Kroon, Nederland; A. L. Tauber, Zwitserland en Axel Rörström, Zweden. Londen wenst conferentie met Griekenland en Turkije Over Oostelijk deel van Middellandse Zee De Britse premier, Anthony Eden, heeft in het Lagerhuis verklaard, dat zijn land Turkije en Griekenland uit genodigd heeft tot een spoedig in Londen te houden conferentie over de politieke en strategische positie van het Oostelijk deel van de Middelland se Zee, met inbegrip van Cyprus. De Griekse ambassadeur in Londen was op de vergadering aanwezig. De bedoeling was zonder agenda bijeen te komen. De Britse minister van bui tenlandse zaken, MacMillan, zou over bovenvermelde kwestie de volgende maand besprekingen voeren met de Griekse en Turkse vertegenwoordi gers in Straatsburg. Premier Eden voegde er aan toe, dat Groot-Brittan- nië op de voorgestelde conferentie vertegenwoordigd zou zijn door de minister van buitenlandse zaken en de minister van defensie, Selwyn Lloyd. Verantwoordelijkheid aan Diem laten Generaal De Gaulle heeft Donder dag; gepleit voor terugtrekking van al le I-'ranse strijdkrachten uit Indo- China. Hij zeide, dat in de huidige omstan digheden aan de regering van Ngo Dinh Diem de gehele verantwoorde lijkheid moet worden gelaten voor het handhaven van de orde, de lands verdediging en de bescherming van de democratie in Vietnam. De Fransen dienen in geval van te rugtrekking uit Vietnam op Madagas- flIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIH g Nederlandse zeelieden i g zagen iets vreemds 1 eee Gezagvoerder, eerste stuurman jf H en telegrafist van het 8068 ton metende Nederlandse tankschip M „Gadila" hebben, naar zij Don- ff derdagavond meldden, bij het passeren van het eiland Pan- ez teilaria, tussen Sicilië en Tunis, M een vreemsoortig verschijnsel waargenomen. Het was een ez vliegend voorwerp, dat opeens bleef staan op een hoogte van zj naar schatting 7 a 8000 meter. =E: Het had de vorm van een lan- ge, smalle sigaar, waarvan de p onderkant sterk lichtte. Het p merkwaardige verschijnsel p e= zwaaide zeer langzaam heen en p ze weer, werd toen snel kleiner en p M verdween. Ook op een naast de p p „Gadila" varend tankschip is p het verschijnsel gezien, zo deel- den de drie Nederlandse zee- lieden mee. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii „ONBEKEND MAAKT ONBEMIND" car strijdkrachten te concentreren met een voorhoede van lucht- en zeestrijd- krachten op Nieuw-Caledonië ter be scherming van de Franse belangen in de Stille Oceaan, aldus de generaal. Er is, zo zeide hij, in Indo-China een „nieuwe hegemonie", die „de al gemene verkiezingen schijnt te willen vermijden, die wij hebben beloofd te zullen bevorderen". Indien de Franse regering zulke verkiezingen niet kan verzekeren, dient zij haar troepen terug te trek ken. Over Noord-Afrika zeide de gene raal, dat de Fransen krachtig moeten zijn en misdaden straffen. „Maar wij moeten ook een politiek voeren, die aantrekkelijk is voor de volkeren, waarvan wij willen, dat zij met ons verbonden blijven". Generaal De Gaulle verklaarde voorts hoopvol gestemd te zijn over de aanstaande conferentie van de re geringsleiders van de Grote Vier. „Het is duidelijk, dat wij in de richting van een soort modus vivendi gaan", aldus zeide hij. Uitstekende school in Dordrecht Het is weer de tijd van examens èn van de beslissingen over de toe komst van duizenden jongelui. Vele ouders piekeren in deze weken over de vraag, naar welke school zij hun zoon zullen zenden om het voor hem meest geschikte onderwijs te krijgen. Want, men is er thans wel algemeen van doordrongen, dat het in deze op allerlei gebied zo gecompliceerde wereld, niet meer zonder gedegen vakkennis gaat. Meer nog, wie zich in de toe komst op een verantwoordelijke, leidinggevende plaats gesteld wil zien, zal een ruime dosis algemene ontwikkeling niet kunnen ontberen. Dat laatste geldt zeker niet het minst voor de landbouw. En toch toch kan men zich de vraag stellen of alle boeren wel doordrongen zijn van deze noodzaak. Was dit wèl het geval, dan zou ongetwijfeld de Rijks Middelbare Land bouwschool te Dordrecht, drukker bevolkt zijn. Daarby speelt ongetwijfeld ook de nog geringe bekendheid van deze betrekkelijk jonge onderwijsinstel ling een rol. In ieder geval is het zo, dat slechts ongeveer de helft van de vijftig leer lingen afkomstig zijn van de boerde rij. En dat, terwijl Dordrecht en Gro ningen slechts de enige rijks middel bare landbouwscholen bezitten. Terwijl Groningen, welke school in tussen reeds enkele tientallen jaren bestaat, uit de Noordelyke provincies vele leerlingen telt, groeit de in 1941 te Dordrecht opgerichte school, welke geheel Zuid- en Noord-Holland, Zee land, Utrecht, Gelderland en West- Brabant tot „werkterrein" heeft, nog slechts langzaam in leerlingenaantal. Ook een zo bij uitstek agrarische provincie als Zeeland, levert nog wei nig leerlingen. Helemaal onbekend is de Middelbare Landbouwschool Dor drecht niet onder de Zeeuwse boeren, want op het ogenblik studeren er zes Zeeuwse jongens. Maar... dit aantal zou groter kunnen zgn. Niet in de eer ste plaats in het belang van de school zelf, maar meer nog voor de Zeeuw se landbouw. In de tegenwoordige tgd. waarin bijv. de economische kant van het be drijf zo sterk naar voren treedt, is het van grote betekenis dat de boeren zoon, die straks de leiding van het be drijf krijgt, naast vanzelfsprekend een gedegen technische opleiding, ook een ruime algemene ontwikkeling krijgt. Bovendien zullen jonge boeren, die straks een vooraanstaande'plaats in het organisatieleven moeten gaan innemen, zeer zeker ook met een ont. wikkeling op H.B.S.-peil gebaat zijn. De aantrekkelijkheid van een mid delbare landbouwschool is nu juist, dat zy het voortgezet algemeen vor mend onderwijs van een H.B.S.-B en het vakonderwijs van een landbouw- winterschool biedt, maar dan ver breed en verdiept door de grondige en uniforme opleiding. Naast verschillende specifieke land- bouwvaltken, als kennis van de grond, landbouwwerktuigkunde, bemestings leer, plantenteelt, veeteelt, zuivelbe reiding, e.d. bevat het lesrooster ook (Vervolg op pag. 7). Woning uitgebrand Gistermiddag ontstond er brand in de woning van de bouwvakarbeider V. te Sint Geertruid in Zuid-Limburg. De huisvrouw was met twee kleine kinderen alleen thuis. Het huis brand de geheel uit. Van de inboedel kon niets meer worden gered. Twaalf kip pen en een hond kwamen in de vlam men om. Het getroffen gezin kon direct in een andere woning worden onderge bracht. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. Libiriaanse partijleider in vuurgevecht gedood Pleegde mislukte aanslag op president Tubman Samuël David Coleman, leider van de Liberiaanse „waarlijk onafhanke lijke arbeiderspartij", die er van werd verdacht de hand te hebben gehad in de mislukte aanslag op de presi dent van Liberia William Tubman, is, tezamen met zijn oudste zoon John, in een vuurgevecht met hem achtervolgende politie gedood. Coleman en zijn gezin waren aan vankelijk, na het mislukken van de aanslag, verdwenen, doch later wer den zij weer in hun eigen huis waar genomen. De politie poogde Coleman te arresteren, doch hij beschoot de dienaren der wet, waardoor twee hunner werden gedood en verschei dene gewond. Uiteindelijk werd de boerderij van Coleman in brand gestoken, maar hij wist zelf, tezamen met zijn oudste zoon, te ontvluchten. Toch kwam de politie de vluchtelingen weer op het spoor. Zij werden ontdekt in een zes tig kilometer verder geleden boerde rij, waarna de geschiedenis zich ge deeltelijk herhaalde. Opnieuw werd de boerderg omsingeld en wederom leverden Coleman sr en jr. een vuur gevecht met de politie waarbij Cole man en zijn zoon John die een di- Sloma bezat van de Amerikaanse iarvard-universiteit dodelijk wer den getroffen. Het weer in Europa Volgens de rapporten van Donderdag avond 19 uur: Kopenhagen: regen 17 graden Amsterdam: onbewolkt 18 graden Londen: geheel bewolkt 21 graden Luxemburg: half bewolkt 19 graden Parijs: zwaar bewolkt 20 graden Bordeaux: licht bewolkt 23 graden Grenoble: licht bewolkt 23 graden Nice: onbewolkt 25 graden Genève: onbewolkt 24 graden Zürich: licht bewolkt 22 graden Locarno: licht bewolkt 27 graden Berlijn: onweer 20 graden Frankfort: geheel bewolkt 20 graden München: zwaar bewolkt 19 graden Wenen: onweer 23 graden Innsbruck: regenbul 23 graó'en Rome: onbewolkt 28 graden DE WISSELEND BEWOLKT. Wisselende bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. zwakke tot matige wind, krimpend van West naar Zuidwest. Iets warmer dan gis teren. 2 Juli Zon Maan ZON EN MAAN op 4.26 op 19.05 onder 21.05 onder 2.02

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1