f mNmm~) Eisenhower optimistischer over Geneefse conferentie Grote Vier Kamer aanvaardde zonder veel bezwaren de adoptiewet SCHELDE-RIJNVERBINDING" BLIJFT TWISTAPPEL VORMEN H DONDERDAG 30 JUNI 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT JUSTITIËLE ONDERWERPEA Wijziging van rechterlijke organisatie besproken (Van onze parlementaire redacteur). De minister van justitie, mr. Donker, is een productief man. Nadat hij Woensdagmiddag: zyn wetsontwerp, dat adoptie bedoelt mogelijk te ma ken, voortreffelijk door de Tweede Kamer had geloodst, zette hjj zich al weer schrap voor de behandeling van een nieuw wetsontwerp van zyn hand, namelijk dat tot wijziging in de rechterlijke organisatie. Dit ontwerp heeft voornamelijk betrekking op twee onderwerpen. Het beoogt in de eerste plaats de grondslagen te leggen voor een nieuwe structuur van het Openbaar Ministerie by de rechtbanken en de kantongerechten en in de tweede plaats wil het mogelijkheden openen voor een meer doeltreffende opleiding van ter griffie of ten parkette te werk gestelde jonge juristen. Meer in het bijzonder omvatten de voorstellen betreffende het O.M. de samenvoeging van de parketten bij de kantongerechten en by de recht banken, de opheffing van de rang van ambtenaar bij het O.M., by de kan tongerechten en het scheppen van een nieuwe rang tussen die van de hui dige officier van justitie en de substituut-officier van justitie. De bedoeling van het wetsontwerp is verder niet alleen om mogelijk te maken, dat meer aandacht kan wor den besteed aan de opleiding van de jongere leden der parketten, maar ook dat gezorgd wordt voor een meer uniform vervolgings- en opsporings beleid. De minister wenst voorts be tere promotiekansen te scheppen in het O.M. en een efficiënter organi satie van de parketten in het leven te roepen. Het ontwerp bedoelt ver volgens de mogelijkheid te openen de griffier van een kantorgerecht tevens te benoemen tot griffier van een of meer andere kantongerechten. ontwerp, zoals de bewindsman dit aan de Kamer had voorgelegd. Alle amendementen werden op één na, waartegen mr. Donker geen overwe gende bezwaren had, verworpen of ingetrokken. Bij de aanvang der vergadering heeft de voorzitter medegedeeld, dat het niet onwaarschijnlijk is, dat het antwoord der regering op het ver slag inzake de huur- en belasting- ontwerpen vandaag de Kamer zal bereiken. In dat geval zou volgende week Donderdag de openbare be raadslaging over deze ontwerpen kunnen aanvangen. Nieuwe rangen Als nieuw voert het ontwerp in de rang van gerechtssecretaris bij de arrondissementsrechtbanken en de kantongerechten en de rang van secretaris bij een arrondissements parket. Voornamelijk de juristen kwamen bij de besprekingen over dit wetsontwerp aan het woord: jvr. Wttewaalvan Stoetwegen (CH), mej. Tendeloo (PvdA), de heer v. d. Heu vel (KVP)prof. Oud (WD), de heer Verkerk (AR) en prof. Lemaire (KNP). Een niet-jurist sloot de rij: de heer Gortzak van de CPN. De communistische fractie beschikt niet over een juridisch deskundige. In het algemeen konden deze af gevaardigden zich met het ontwerp van minister Donker verenigen. Op detailpunten had men verlangens en stelde men vragen, die vooral de op leiding en benoeming van rechters betrof. De heer Gortzak liet een af wijzend geluid horen, toen hij de on partijdigheid van de Nederlandse rechters in twijfel trok. Hij meende dat in zekere zin nog van een kla33e- justitie gesproken kon worden. Mi nister Donker stelde zijn antwoord uit tot Donderdagmiddag. Dat deed hij trouwens ook ten aanzien van 'n wetsontwerp op de justitiële docu mentatie en op de verklaringen om trent het gedrag, dat vervolgens aan een beschouwing door enkele Kamer leden onderworpen werd. Terecht kon Woensdagmiddag in de Tweede Kamer de minister van justitie, mr. Donker, vergenoegd ky- ken. De Kamer had n.l. zonder hoof delijke stemming zijn wetsontwerp aangenomen, dat adoptie mogelijk maakt en wat meer zegt, zij betuigde algemeen haar instemming met het Fabrikanten van tomaten puree ontstemd Grote beroering is onder de Ne derlandse fabrikanten van tomaten puree en de Nederlandse tomaten- kwekers ontstaan nu minister Mans- holt besloten heeft, de invoer van Italiaanse tomatenpuree ongehin derd toe te staan. Dit betekent volgens de fabrikan ten, dat de drie millioen kilogram voorradige Nederlandse puree on verkoopbaar zal zijn. Churchill doet het wat kalmer aan Sir Winston Churchill doet het wat kalmer aan, zeggen zijn vrienden. In de vredige sfeer van zijn landhuis, Chartwell in Kent, brengt hy zijn dagen door met het schrijven van zijn boek „De geschiedenis van de Engels sprekende volkeren". Hier tussendoor zwerft hij rond op zijn landgoed, in zijn bekende blauwe si- renepak, voedert de vissen in zijn vijvers en strooit broodkruimels voor de vogels. Intussen is de tachtigjarige zelfs nu nog zo actief, dat zyn groep secreta rissen werk genoeg heeft. Op de on verwachtste ogenblikken worden zij opgeroepen en worden vaak lange tijd achtereen gedicteerd. Zijn vrienden zeggen, dat hij zich gezond en gelukkig voelt. Russische diplomaten teruggeroepen Volgens het Engelse blad „Daily Mail" heeft de Sowjet-Unie haar mi litaire attaché voor luchtvaartaange legenheden te Londen, kolonel Vassili Koetsjoemow, alsmede dienst plaats vervanger, kolonel Tsjisjow, terugge- i'oepen. Het blad gelooft, dat zij be trokken zijn geweest bij een spion- nage-affaire waarbij het geheimen gold van de vervaardiging van de Havilland- en Handley page-toestel len. ROTTERDAMSE KAMER VAN KOOPHANDEL 11 „Een gevecht tegen windmolens" Volgens het jaarverslag 1954 van 5 Rotterdamse Kamer van Koophan del nam in de Beneluxsamenwerking het verkeer een afzonderlijke plaats in, voornamelijk bepaald door het „thans wel haast traditioneel gewor den geschil over de Schelde-Rijnver- binding". Met de publicatie van het advies van de heren Van Cauwelaert en Steenberghe aan de Belgische en Nederlandse regeringen zo lezen wy verder in dit verslag werd de gong geluid voor de zoveelste ronde in deze sedert 1919 durende twee kamp. Eigenlijk doet de strijd in deze ron de enigszins denken aan een gevecht tegen windmolens. Want zo gaat het verslag verder langzamerhand had aan beide zijden van de grens de mening postgevat, dat het Moerdijk kanaal een verouderd begrip is ge worden. Immers plaatsten enerzijds de plannen tot afsluiting van de zee gaten de verbinding tussen Schelde en Rijn in een geheel nieuw kader, waar in de conceptie van een Moerdijk-ka naal door haar overbodigheid niet lijkt te passen, anderzijds leek in Bel gië en met name in Antwerpen zelf, steeds meer de gedachte veld te win nen, dat de wezenlijke behoeften van deze havenstad bestaan in een verbe tering van de outillage van de haven en van de Oost/West-verbindingen hetzij de autostrada AntwerpenKeu len, hetzij het GentDeboutkanaal of een variant daarop. INGEBLIKT. Een firma in Californië heeft ontdekt, dat wijnflessen lastige en dure dingen zijn. De firma brengt daarom wijn in blikjes aan de markt. NIET IN BADPAK. De chef van het Deense vreemdelingenverkeer heeft aan het „buitenland" laten weten, dat men niet al te veel vouwbladen in Denemarken moet verspreiden met daarop afbeeldingen van leuke meis jes in badpak. De helft van alle Deense toeristen, die naar het buiten land gaan, zo verzekert de chef, zijn echtparen van rijpere leeftijden meestal beslist de vrouw waarheen de reis,zal gaan. ZEG HET MET KOEK. De banket bakkers in Noorwegen voeren thans een grote campagne: „Zeg het met koek". Ze hebben een landelijke be steldienst voor koek georganiseerd. Wanneer iemand in Oslo een kennis (je) in Hammerfest een genoegen wil doen met koek of banket, dan loopt zo iemand in Oslo een banketbakkerij binnen en zes uur later levert een banketbakker in Hammersfest het gewenste af ROKKEN. In Denver (V.S.) werd een Schot, die in zijn nationale kledij de geruite kilt rondliep, gearresteerd, daar het in deze goede stad mannen verboden is, rokken te dragen. Alle protesten van de Schot waren vergeefs, toteen meisje in een lange broek voorbijkwam. Toen capituleerde de politieman. IJSKASTEN. De Eskimo's in het ge bied rond Point Barrow, een voorma lig Amerikaans steunpunt in het Noordpoolgebied, hebben sinds kort goedkope ijskasten. Toen het steun punt werd opgeheven, verkochten de Amerikanen namelijk hun koelkasten voor een krats aan de Eskimo's. Deze zetten ze nu ijskoud buiten, met de deur open. Franse ambtenarensalarissen herzien Stakingsoproep opgeschort De Franse ministerraad heeft de hoofdlijnen goedgekeurd voor een herziening der ambtenarensalarissen. Minister Pfimlin verklaarde tegen over de pers, dat het nieuwe plan 180 millioen fr op de salarisbegroting be tekent. Als gevolg van het besluit van dt ministerraad heeft de socialistische vakverenigingsorganisatie „Force Ouvrière" Woensdag besloten de op roep aan 1.200.000 Franse ambtena ren om Vrydag 1 Juli in staking te gaan, opgeschort. De oproep was verleden week uit gegeven ter ondersteuning van de 'irissen der ambtenaren. Maar het lijkt wel vervolgt het verslag alsof de heren Van Cauwe laert en Steenberghe van deze nieuwe ontwikkelingen geen kennis hadden genomen of mogen nemen, want het uitgebrachte advies stelt het probleem in orthodoxe vorm aan de orde, kant en klaar met zijn relatie tot Benelux en tot de Rijnvaartpremies. En zo lijkt het thans zegt het verslag alsof de tegenstanders die op het punt stonden de strijdbijl te begraven, zich verplicht hebben ge voeld deze thans opnieuw te zwaaien. Er is nu eenmaal op het traditionele eschilpunt immers geen voorstel te ioen, dat beide partijen bevredigt. Men kan zich indenken, aldus lezen wij verder, dat de diplomaten van on ze generatie gaarne nog eens hun krachten willen beproeven in een tour de force, waarby reeds vele voorgan gers zijn gestruikeld. Maar het is te vergeefs getracht. Ook het thans ter tafel liggende ad vies bevredigt geen van allen. Ant werpen wil zijn Rijnvaartpremies niet ruilen tegen het Moerdijkkanaal en de Nederlandse zeehavens blijven het kanaal, ook in de bewerking van Van CauwelaertSteenberghe, onverbid delijk afwyzen, zo besluit dit gedeelte van het jaarverslag 1954 van de Rot terdamse Kamer van Koophandel. Een verdediging van het cadeaustelsel De Nederlandse Bond voor Recla mebescherming te 's-Gravenhage heeft zich opnieuw met een adres ge richt tot de Eerste Kamer met het verzoek het wetsontwerp beperking cadeaustelsel te willen verwerpen. De bond voert aan, dat de memorie van antwoord geen afdoende weer legging bevat van de vele en ernstige bedenkingen, die bij de Kamer tegen het wetsontwerp gerezen zijn. Het overtuigend bewijs van de noodzaak der voorgestelde regeling is door de voorstellers niet geleverd, zo zegt het adres. Ook meent men, dat te weinig aandacht wordt geschonken aan de enorme schade, die bij aan neming van het wetsontwerp aan een zeer groot aantal industriële, en han delsbedrijven, alsmede aan talloze daarbij betrokken werknemers wordt toegebracht. Anderzijds zouden de voorstellers de nadelen, die de de tailhandel van het cadeaustelsel zou ondervinden, schromelijk overdrijven. Voorts wijst de bond op de naar zijn mening onvoldoende motivering der voorgestelde strafbepalingen en op de grote rechtsonzekerheid die de vage omschrijving der strafbaar gestelde handelingen in de praktijk zal mee brengen. Griekse regering noemde Brits protest ongegrond Radio-uitzendingen over Cyprus De Griekse regering heeft de Brit se autoriteiten in een nota medege deeld, dat het Engelse proteost tegen de uitzendingen van - radiorAthene dat onder Grieks regeringstoezicht staat over Cyprus „ongegrond" is. De Britse zaakgelastigde te Athe ne, Lambert had Maandag jJ. de aandacht der Griekse regering op deze uitzendingen gevestigd, zeggend dat zij „de toestand in Cyprus meer gespannen maken". Volgens Griekse diplomatieke krin- fen wordt in de nota gezegd, dat et alle Griekse radiostations in het algemeen vrijstaat in hun uitzen dingen aanhalingen uit de Griekse pers te verwerken, zolang geen ver wrongen voorstelling van zaken wordt gegeven. Een beeld van de demonstraties in Casablanca, waar men heeft gepro testeerd tegen en gepleit voor de vrij lating van de kortgeleden gearres teerde anti-terroristen. De politiedie op verscheidene punten in de stad moest optreden, stopte deze betoging bij het gebouw van de Marokkaanse pers. Dit was de eerste maal dat Fransen in Marokko op een derge lijke manier protesteerden. Het Wereldgebeuren Navo-conflict De Griekse marine heeft geweigerd aan de Navo-manoeuvres in de Middellandse Zee deel te nemen en Britse oorlogsschepen vermijden avens. verschijnselen, reren hoe ge spannen de Engels-Griekse verhoudin gen op dit ogenblik zyn. Twee dagen geleden heeft dc En gelse regering een protestnota aan de Griekse regering overhandigd waar in ernstig bezwaar gemaakt wordt te gen zekere uitzendingen van Radio Athene. Deze uitzendingen zouden er op gelicht zijn de bevolking van het eiland Cyprus aan te sporen tot ver zet tegen net Britse gezag, ja zelfs tot revolutie. ïgstvallig Griekse havens. Dat zyn onprettige versch. die duidelijk demonstreren hoe Nu dat verzet is er wel. Men werpt bommen naar Britse gebouwen en kazernes op Cyprus, men sticht branden en men schrijft op mu ren en schuttingen, dat men aanslui ting van Cyprus by de Griekse staat wil. De jonge aartsbisschop van Cyprus, Makarios, die kort geleden Athene bezocht en daar als een held werd vereerd, roept het van de kansel tot zijn Grieks-katholieke gelovigen: „Sluit U aan by Griekenland". Zelf heeft hij overigens niet de leiding van de politieke agitatie tegen Engeland. Die leiding is toevertrouwd aan een man naar wie Britse militairen en ►litiemannen al een half jaar zoe- politu ken. Jaarvergadering Federatie Ziekenhuisverpleging De federatie van Verenigingen voor Ziekenhuisverpleging in Neder land heeft Woensdag in Utrecht haar jaarvergadering gehouden, on der leiding van de vice-voorzitter, de heer L. Onderdijk uit Middelburg. Uit het door hem gegeven overzicht van het afgelopen jaar bleek, dat ook in 1954 een aantal verenigingen is opgeheven, of door concentratie is verdwenen. De federatie telt nog 62 verenigin gen met tezamen 255.444 volledig en 184.743 aanvullend verzekerden, dus in totaal .440.187 verzekerden. De ontwikkeling op het gebied van de ziekenhuisverpleging ondergaat een steeds verder gaande invloed van overheidswege, waardoor de vereni gingen voor groeiende moeilijkheden komen te staan. Vooralsnog zal dit geen aanleiding geven tot reorganisatie van de fede ratie. Wel zal het bestuur nauwlet tend de verdere gang van zaken vol gen en zonodig te zyner tijd met voorstellen komen tot een eenvoudi ger organisatievorm. Israëlische regering afgetreden De coalitie-regering onder Mosje Sjaret, waarin vier Israëlische par tijen waren vertegenwoordigd, is Woensdag afgetreden, nadat zich 'n breuk had voorgedaan tussen de Mapai, een gematigde arbeiderspar tij, en de rechtse algemene Zionis tische partij. Mós je Sjaret heeft inmiddels een nieuw Israëlisch kabinet gevormd. VERTREK UIT WASHINGTON 15 OF 16 JULI Nog geen volkomen overeenstemming over duur der bijeenkomst President Eisenhower heeft Woensdag op zijn wekelykse persconferen tie te Washington verklaard, dat hy nu optimistischer over de vooruit zichten van de aanstaande conferentie van regeringsleiders van de grote vier te Genève is dan twee maanden geleden. De president zeïde het niet onmogelijk te achten dat er enkele be sluiten zullen worden genomen, maar oplossingen van problemen verwachtte hij niet- Er zouden besluiten kun nen worden genomen over de wijze waarop bepaalde problemen dienen te worden aangepakt. Volgens Eisenhower is er enige verandering in de Rus sische houding te constateren. De beschieting van een Ameri kaans patrouillevliegtuig door Rus sische straaljagers boven de Bering- straat schijnt op een misverstand te berusten en niets te maken te heb ben met de Russische politiek, aldus president Eisenhower. De Russische betuiging van leedwezen over het gebeurde en het aanbod tot vergoe ding van dc helft van de schade vond hij bemoedigend. Eisenhower zal Vrijdag 15 Juli of Zaterdag 16 Juli uit Washington naar Genève vertrekken. Hij ver klaarde, dat het bijna onmogelijk voor hem is voor of na de Geneefse conferentie nog bezoeken te brengen aan Europese hoofdsteden. President Eisenhower zeide lachend, dat hy alleen maar een grapje had gemaakt, toen hij vorige week op zijn reis door Nieuw-Engeland te verstaan had gegeven, dat hij er wel eens over kon denken zich ander maal candidaat te stellen voor het Amerikaanse presidentschap. Men kent hem alleen maar onder de schuilnaam Digenis, dat is de naam van een half-legendarische held, die in de middeleeuwen op Cy prus streed tegen onderdrukking en armoede. De geheimzinnige Digenis is leider van de organisatie „Ëoka" en de bommen van deze organisatie zyn niet half-legendarisch, maar erg reëel. et eiland Cyprus, dat het belang rijkste militaire steunpunt van Engeland in het Oostelijk bek ken der Middellandse Zee is, behoort tot de jongste koloniën van het Britse Imperium. Het werd in 1878 door de Britten bezet en eerst in 1914 werd het bij het Britse rijk ingelijfd. Vermoedelijk zou Engeland weinig belangstelling voor Cyprus en zijn be woners gehad hebben, wanneer het niet de militaire bases langs het Suez-kanaal zou moeten ontruimen. Die ontruiming dwong Engeland om het zwaartepunt van zyn militaire or ganisatie in het Midden-Oosten te verplaatsen naar Cyprus, waar thans het Britse opperbevel voor het Mid den-Oosten is gevestigd. Het schijnt daarom uitgesloten, dat de Cyprioten, die aansluiting by Grie kenland willen, in de nabye toekomst him zin krijgen. Maar Engeland kan toch ook niet geheel voorbijgaan aan de verlangens van Makarios en de zijnen. Het Britse gezantschap in Athene heeft al enige malen waarschu wingen naar Londen gezonden en er op aangedrongen, dat ae Engel se regering een soepeler standpunt zal innemen. In de eerste plaats is de stemming in Griekenland door de Cyprus-kwes- tie heftig anti-Brits geworden en in de tweede plaats moet voor het toe nemen van de woelingen op Cyprus gevreesd worden. Volgens een medewerker van de Neue Züricher Zeitung zou het kabi net Eden thans overwegen een zekere mate van zelfbestuur aan de bevol king van Cyprus toe te kennen. Over dat zelfbestuur zou premier Eden zo wel de Griekse als de Turkse rege ring willen raadplegen, omdat er be halve de Grieken ook een grote groep Turken op Cyprus woont. Men begrijpt te Londen dat de huidige toestand, waarbij zelfs de Navo-samenwerking met Griekenland in gevaar wordt ge bracht, niet langer kan voortduren. Bovendien is door de woelingen op Cyprus ook de Turks-Griekse verhou ding verslechterd. De Turken hebben al gedreigd met opzegging van het Balkan-pact, indien de Griekse rege ring voort gaat met het aanmoedigen van de Eoka-beweging op Cyprus. En wat erger iser zouden van Turkije uit reeds wapens gesmokkeld worden naar Cyprus om de Turkse Cyprioten te bewapenen. De circa 100.C00 zielen tellende Turkse groep voelt zich namelijk ern stig bedreigd door de ongeveer 400.000 Griekse- en niet-Turkse Cy prioten. De Turken geven de voor keur aan een Engels boven een Grieks bewind. Dat Engelse bewind zal er vermoe delijk wel blijven, maar dat bewind zal toch wat minder star moeten wor den. Tenslotte heeft Engeland meer aan een Navo-basis in een gebied, waar een welwillende bevolking woont, dan aan een basis, die zelfs in vredestijd niet rustig functionneert „V redesschip' De president becritiseerde degenen die zijn plan tot het zenden van een door atoomkracht voortgedreven „vredesschip" op een reis rond de wereld, hebben veroordeeld als geld verspilling. Hy zei de wereld ervan te willen overtuigen, dat de atoom wetenschap de huidige levensstan daard over de gehele wereld binnen een redelyke tydsperio le bijna kan Verder zeide de president, dat er verdubbelen, volgens hem nog geen volkomen Indien men de strijd om de vrede overeenstemming over de duur van wenst te winnen, aldus Eisenhower, de aanstaande Geneefse conferentie moet de wereld op de hoogte worden is geweest. In Breda heeft de Nederlandse Tom de France-ploeg, met. aan het hoofd Kees Pellenaars, de ploegleider. Dins dagmiddag een bijeenkomst gehad met de vertegenwoordigers van de Nederlandse pers. Van rechts naar links: mecanicien Joossen, Wim van Est, Gerrit Voorting, Wies van Don gen, Daan de Groot, Wout Wagtmans, Adrie Voorting, Jos Hinsen, Hein van Breenen, die door manager Pierre van Leeuwen juist een hartverster king krijgt toegediend, Jan Nolten en Piet Haan. Zoals bekend zijn Van Dongen, Haan, De Groot en Hinsen nieuwelingen in deze ploeg. gebracht van het vreedzame gebruik van atoomenergie en moet de we reld dit ook worden getoond. Eén van de manieren om dit te bereiken is het zenden van zulk een schip naar alle havens ter wereld, aldus president Eisenhowf Lagerhuis keurt Oostenrijks verdrag goed Het Britse Lagerhuis heeft Woens dag, zonder tegenstemmen, het Oos tenrijkse staatsverdrag in eerste, tweede en derde lezig goedgekeurd. Het wetsontwerp op de ratificatie van het verdrag moet nu nog door het Hogerhuis bekrachtigd en door BISSCHOP MAKARIOS wil zelfbestuur voor Cyprus eu aansluiting bij Griekenland. De door president Eisenhower gevraag de gelden voor de bouw van een door mid del van atoomenergie voortbewogen koop vaardijschip. zijn Dinsdag door de Ameri kaanse Senaat geweigerd. Het Huis van Afgevaardigden had dit de dag tevoren ook koningin Elizabeth ondertekend wor- gedaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 3