PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Ontwerp landbouwwet thans bij de Tweede Kamer ingediend Goes belangrijke schakel in het Nederlands televisiezender-net RIJKE VROUW DOOR NEEF MET BIJL VERMOORD MOTIE VAN WANTROUWEN TEGEN INDONESISCH MINISTER ACCOORD OVER VRIJLATING VAN AMERIKAANSE VLIEGERS BiLl 198e Jaargang-No. 150 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer Adj.-Hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5.85; p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 30 Juni '55 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p advertentie 3,—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels I 1.—. Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C. Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstr. 2. telef. 16; Terneuren, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, N. Bogerdstraat 24. telcf. 28 TER VERVANGING VAN LANDBOUWCR1SISWET 1933 Instelling van een in- en verkoopbureau voor de voedselvoorziening Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp, hondende nieuwe regelen ter bevordering van de voortbrenging, de afzet en een redelijke prijsvorming van voortbrengselen van de landbouw en de visserij en ter verzekering van de voedselvoorziening, genaamd landbouwwet. Deze land bouwwet dient ter vervanging van de landbouwcrisiswet 1933, welke niet langer geschikt is om te dienen tot grondslag van het tegenwoordige land bouwbeleid, en van het voedselvoorzieningsbesluit, dat als bezettingsrege ling dient te vervallen. Voor het landbouwbeleid van de regering dient daarom een nieuwe grondslag te worden gelegd. Ook in de relatief meer normale jaren, die op de eerste periode van schaarste na de bevrijding volgden aldus de memorie van toelichting is immers gebleken, dat in een uiterst conjunctuur-gevoelige bedrijfstak als de landbouw, een vry intensieve overheidsbemoeiing niet kan worden ge mist, wanneer men althans wil bevorderen, dat zij haar functie in de Ne derlandse samenleving onder zo gunstig mogelyke omstandigheden ver vult. Die gunstige omstandigheden kun nen slechts ontstaan, wanneer de producenten in het agrarische bedrijf in zekere mate bevrijd kunnen worden van de nadelige invloed der sterke schommelingen in de conjunctuur, die zij zonder overheidsbemoeiing in zijn volle zwaarte zouden ondervinden en die voor een rationele bedrijfsvoering een onoverkomelijke hinderpaal zou zijn. Het beleid der dient niet alleen om heid te scheppen voor de onderne mers en werknemers op de sociaal en economisch verantwoorde agrarische bedrijven, maar ook om daartegen over een regelmatige voorziening, zo wel van onze bevolking met voedings middelen als van de verwerkende in dustrie met grondstoffen, tegen rede lijke prijzen te bevorderen. Het stemt de regering tot voldoe ning, dat de S.E.R. ook de naar de mening van de regering met de wet na te streven doelstellingen welke de raad heeft samengevat in twee ge zichtspunten, t.w. het landbouwbe leid, onderscheidenlijk het visserijbe leid enerzijds en het voedselvoorzie- ningsbeleid anderzijds, als juist aan vaardt. Waarborgen voor medebewind. Hoewel reeds bij de opzet van het voorontwerp, dat aan het wetsvoor stel is voorafgegaan, in belangrijke mate met de ontwikkeling van de pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie was rekening gehouden, heeft de re gering gemeend, nu de totstandko ming van een aantal productschappen en bedrijfschappen (nieuwe stijl) in middels een feit is geworden, op het voetspoor van het advies van de so- Politieke radio In de verenigingsraad van de N.C.R. V. heeft de voorzitter mr. A. B. Roosjen uiting gegeven aan zijn misnoegen over het toenemen van de politieke bedrijvigheid in de aether. De Vara doet vrij intensief aan po litiek, de K.R.O. blijft niet achter en nu vragen andere politieke partyen dan P.v.cLA. en K.V.P. zich af waar om zij geen toegang hebben tot aetherland. Het is begrijpelijk, dat juist mr. Roosjen het probleem van de politiek in de aether heeft aangesneden. Zijn omroep zou namelijk als ze aan alle politieke verlangens van haar leden tegemoet zou willen ko men tenminste vier politieke par tijen aan het woord moeten laten: de C.H.U., de A.R.-partij, de S.G.P. en een kleine Gereformeerd-politieke groep. Dat is welhaast ondoenlijk voor de N.C.R.V. Vandaar het protest van mr. Roosjen tegen de toenemende politie ke radio-activiteit. Toch vreesde mr. Roosjen, dat ook aan andere politieke partijen dan P. v.d.A. en K.V.P. door de regering zendtijd toegewezen moet worden. Deze zaak is overigens al bij de mi nister van onderwijs, mr. Cals, in overweging en zij zal zelfs in het ka binet komen, want het radio-beleid in Nederland is een uiterst-tere affaire, die misschien wel ontsproten is aan een soortgelijk compromis-politiek als waaraan het huidige kabinet zijn be staan dankt. Men kan er dus alleen in dat kabinet over beslissen. Er is echter één ding, dat rustig ge zegd mag worden. De Nederland se luisteraars vragen wel van tijd tot tijd om wijziging van de muziek en cabaretprogramma's, ze vragen om godsdienstige en culturele uitzendin gen, ze vragen om nieuws en om voordrachten, kortom ze vragen om bijna allesmaar ze vragen waar- lyk niet om politieke propaganda-uit- zendingen. Dat is niet alleen zó in Ne derland, want in Engeland was het bij de jongste verkiezingen niet an ders en daarom nam men in Engeland het wijze besluit de radio-propaganda terug te brengen tot een zeer gering aantal uren. Men zou dat ook voor Nederland moeten doen, maar het is misschien wat moeilijk om van het kabinet zo'n zware beslissing te vragen. Wat let echter de Ned. Radio Unie en de ra dio-verenigingen om de handen ineen te slaan en een opiniepeiling te orga niseren Zij kunnen dan aan onze regering cijfers en feiten voorleggen, die als richtsnoer kunnen dienen voor het nemen van een beslissing, waarbij het aan velen al wel bij voorbaat duidelijk zal zyn in welke richting die beslis sing zal gaan ciaal-economische raad in de wet zelve verdere waarborgen neer te moeten leggen, dat deze lichamen in het beleid een eigen plaats kunnen innemen. Met de raad vertrouwt zij, dat de bedryfslichamen in die geval len, waarin zij de mogelijkheid hebben zelf op te treden, ook van hun ver antwoordelijkheid zullen doen blijken en alsdan krachtens hun autonome bevoegdheid de nodige maatregelen zullen nemen, waardoor bemoeienis der centrale overheid overbodig zal worden. Daarnaast acht zy het met de raad gewenst, dat in de gevallen, waarin tot toepassing van de onder havige wet moet worden overgegaan, by die toepassing aan het bedrijfsle ven een ruime plaats wordt inge ruimd. De sociaal-economische raad stelt in zijn beschouwingen voorop, dat de centrale over heid, in verband met de dyna miek van het economische le ven, voor het realiseren van de doeleinden van het landbouw- en voedselvoorzieningsbeleid de mogelijkheid moet hebben tot snel optreden en dat zulks me debrengt, dat de wijze van toe passing van de toegekende be voegdheden niet of slechts in beperkte mate kan worden vastgelegd. In de lijn van deze gedachtengang welke in de ervaringen gedurende een jarenlange praetijk haar juistheid heeft bewezen, wordt het vaststellen van de nodige regelen in het wets voorstel dan ook in handen gelegd van de betrokken minister, waaron der steeds moet worden verstaan de minister van landbouw, vissery en voedselvoorziening en in bepaalde gevallen mede de minister van econo mische zaken. De meerderheid van de raad, die wel het hiervoren geschetste uitgangs punt aanvaardt, heeft tegen deze op zet ernstig bezwaar naar voren ge bracht en beveelt in zijn advies aan, in de wet te bepalen, dat de nodige maatregelen tot stand gebracht zul len worden bij algemene maatregel van bestuur, welke vervolgens by de wet bekrachtigd zou moeten worden. De regering acht het niet verant woord, het door de raad voorgestel de systeem van de algemene maat regel van bestuur, welke bij de wet (Vervolg op pag, 4) LIJK OP SPOORRAILS Brandstichting om sporen te laten verdwijnen Na een urenlang verhoor heeft de 31-jarige N. J. de J. uit Apeldoorn op het politiebureau te Culemborg bekend, dat hij zijn tante, de 66-ja- rige mevrouw M. de J., die Dinsdag morgen dood langs de spoorbaan UtrechtRotterdam werd aangetrof fen, met bijlslagen heeft vermoord. Hy ontkende halsstarrig iets te ma ken te hebben met de brand, die Dinsdagavond in zijn woning werd ontdekt. In de nacht van Zondag op Maan dag is hy met de auto van Apel doorn naar Culemborg gereden, waar hij om twee uur aankwam. Onder het voorwendsel, dat zijn vrouw, op wie de oude dame zeer gesteld was, ernstig ziek was geworden, wist hij haar m de auto mee te krijgen. Langs een grote omweg reed hy haar naar zijn eigen woning in Apel doorn, die leeg stond omdat zijn vrouw en kinderen in het Westen van het land waren. Hier volvoerde hij zijn verschrikkelijke daad met een bijl. De J. heeft het stoffelijk over schot van zyn tante daarna op een bed gelegd, bebloede kledingstukken voor een deel verbrand en de as daarvan verstrooid. De volgende nacht is hij met het lijk in een deken gewikkeld per auto aan het zwerven gegaan. Bij een overweg in de gemeente Reewijk haalde hij het lijk uit de deken en legde het tussen de rails. INLICHTINGEN. De J. is Dinsdagavond uit eigen beweging naar het politiebureau te Culemborg gegaan, omdat hij vol- gtens zijn bewering van relaties had gehoord, dat zijn tante werd vermist. Hy kwam in Culemborg zyn licht opsteken en vulde ook van de politie inlichtingen hebben. Omdat het spoor duidelijk in zyn richting wees, werd hij op het bureau meteen vastgehouden. De J., die by het verhoor geen te kenen van berouw toonde, was de enige erfgenaam van zyn niet onbe middelde tante en waarschijnlijk heeft hy haar terwille van de erfenis gedood. Het moordwapen heeft hij bij Chlemborg in het water gegooid. Bij het onderzoek is gebleken dat de J. in de loop der jaren vele tien duizenden guldens by zijn tante had geleend. Tevens kwam aan het licht, dat hij op geraffineerde wijze heeft geprobeerd zijn woonhuis in vlam men te doen opgaan om eventuele sporen van het misdrijf te vernieti- Ter gelegenheid van de verjaardag van Z.K.H. prins Bernhard heeft de drumband van de Koninklijke Mili taire Academie Woensdagochtend een demonstratie gegeven en gedefileerd voor de. prins. De bovenstaande foto geeft een moment tijdens het défilé weer. Koning Haakon brak dijbeen De 82-jarige koning Haakon van Noorwegen heeft een dijbeen gebro ken. Hij is in een ziekenhuis opge nomen. De toestand van de koning werd Woensdagochtend door zijn dokter bevredigend genoemd. Er waren geen complicaties. Nader wordt gemeld, dat koning Haakon in de badkamer is uitgegle den. Zolang de koning in het ziekenhuis is, zal kroonprins Olaf als regent op treden. Prinses Beatrix zal te zijner tijd in Leiden gaan studeren Uit Soestdyk wordt gemeld, dat H.K.H. Prinses Beatrix het voorne men heeft te zijner tijd na een ge slaagd eindexamen (gymnasium a) aan de Leidse universiteit te gaan studeren. Er wordt overwogen of prinses Beatrix dan haar intrek zal nemen in het perceel Rapenburg 45, het voormalig huis van wijlen prof. Tel- ders, eigendom van het Leidse uni versiteitsfonds. Een definitieve beslissing is nog niet genomen. Staat van beleg in Argentinië opgeheven De Argentijnse radio-omroep heeft Woensdag bekendgemaakt, dat de staat van beleg, die na de opstand van 16 Juni in het gehele land werd afgekondigd, is opgeheven. Voorts maakte de radio het aftre den van minister Borlenghi (binnen landse zaken) bekend. Nederlanders veroorzaakten wanordelijkheden Het parlementslid Baharoeddin (on afhankelijk) heeft Woensdag een mo tie van wantrouwen tegen de Indone sische minister van defensie, mr Iwa Koesuma Soemantri, ingediend. Hij droeg er bij de voorzitter van het parlement op aan, deze uiterlijk 1 Juli te doen behandelen. In de overwegingen van de motie, die mede-ondertekend is door drie partijlozen en een lid van de Parin- dra (Partai Indonesia Raya), wordt opgemerkt, dat Bambang Utoyo niet aan de voorwaarden voor de functie Oude vrouw in brandend huis omgekomen Reddingspoging mislukte Tijdens een felle brand, die Woens dagmiddag in een woning van Rot terdam-Zuid heeft gewoed, is de 70- jarige mevrouw C. D. in de vlam menzee omgekomen. Een agent van politie heeft gepro beerd de vrouw te redden. Hy drong het brandende huis binnen, maar op de tweede etage aangekomen, zag hij op zijn beurt geen kans meer uit de vlammenzee te geraken. Op straat nam men daarom het dekzeil van een vrachtauto en improviseerde daarvan een vangzeil. Na een geslaagde sprong stond de agent weer veilig op straat. De eerste en tweede etage van het pand zijn totaal uitgebrand. „WOLKENKRABBER" IN AANBOUW In een onderhoud met ir. J. C. Ver ton, hoofdingenieur van P.T.T., die met de uitvoering van deze belang wekkende plannen is belast, verna men we nog tal van bijzonderheden over doel en inrichting van dit voor Zeeland wel zeer bijzondere bouw werk. De ronde toren, die een doorsnee van 10 meter krijgt, wordt 87 meter hoog, met daarboven nog een stalen mast van 38 meter. Behalve een trap, zal ook een lift naar de boven in de toren geprojecteerde ruimten voor de apparatuur leiden. Op ongeveer 60 meter hoogte komt de verdieping, waar de televisiezen- der-apparatuur wordt opgesteld. Het effectief uitgestraalde vermogen van deze zender zal 10 Kw bedragen, waarmee geheel Zeeland kan worden bereikt. Het zal echter geen volledige Zö zal de televisietoren in Goes er straal worden, want in verband met in de nabije toekomst uitzien. I de bepalingen van Stockholm, zal de Diverse bestemmingen voor toren Eind 1956 of begin 1957 zal geheel Nederland door een net van televisie zenders omspannen worden. Goed nieuws, vooral voor de randprovincies, zoals Zeeland, waar men nu voor de televisieontvangst op het uiterste randje van de reikwijdte van zender Lopik zit. Minstens vier televisiezen ders zullen er verrijzen, namelijk in Goes, Roermond, Markelo en Appelscha, waarmee men tot in alle hoeken van het land verzekerd zal kunnen zyn van een krachtige ontvangst. In de Polderweg te Goes is reeds een aanvang gemaakt met het heien van de palen, die de zware betonnen kolos zullen torsen. Zoals reeds eerder gemeld, zal deze toren een hoogte van niet minder dan honderd vijf en twin tig meter krijgen Nog vóór het invallen van de winter wil men dit bouw werk een flink eind op hoogte hebben. Men wil namelijk zo snel mogelijk gereed zijn, temeer omdat men deze Goesse „Wolkenkrabber" ook za! be nutten om in geval van nood zoals na de overstromingsramp in 1953 met behulp van straalverbindingen liet telefonisch contact met de Zeeuwse eilanden te onderhouden. energie m de richting Engeland tot 1% Kw en in de richting België tot 5 Kw beperkt moeten worden. Dit om de zenders in deze nabuurlanden niet te storen. De transmissie van de televi siebeelden vanuit Lopik naar Goes zal ook draadloos gaan. Hiertoe wor den er enkele relaiszenders gebouwd, waarvan voor Zeeland de dichtstbij zijnde in Roosendaal zal zijn opge steld. Deze zender vervult dus, simpel gezegd, de rol van doorgeefstation. Via dezelfde zender Roosendaal zal tevens de verbinding met het Belgi sche televisienet tot stand komen. In de Goesse toren komt op de bo venste verdieping ook apparatuur voor het ontvangen van televisiere portages uit Zeeland. Wanneer met tertijd de televisie-reportagewagen eens ergens in deze provincie opna men maakt, zullen deze draadloos naar Goes worden doorgezonden en vandaar weer over een straalzender naar Lopik worden „geëxpedieerd". Vervoie or - n<? r>' Volgens het Amerikaanse tijd schrift „Newsweek" zijn vertegen woordigers van de Verenigde Staten en de Verenigde Naties het eens ge worden over een formule voor de vrij lating van elf Amerikaanse vliegers, die nog door de Chinese communisten worden vastgehouden. De bedoeling zou zijn, dat Washing ton de familie van de vliegers toe stemming zal geven de gevangenen in China te bezoeken, terwijl de commu nisten ongeveer tegelijkertijd bekend zullen maken, dat de vliegers zullen worden vrijgelaten. Functionarissen van de V. N. Heb ben door bemiddeling van Zweedse ambtenaren met de Chinese commu nisten over deze kwestie van gedach ten gewisseld, aldus van chef-staf van de landmacht vol doet en dat bekend was, dat de be noeming spanning zou veroorzaken in het leger. Hij noemt de benoeming een nationale tragedie. Op de vraag, waarom de motie te gen minister Iwa en niet tegen de re gering gericht was, zeide Baharoeddin, dat de minister van defensie de be noeming zijns inziens had dienen te voorkomen. Hij wees erop, dat de mo tie geen suggesties geeft voor verdere oplossing van het vraagstuk, doch dat hij wel een ontwerp daarvoor heeft, dat hij niet wilde onthullen. ACTIE VAN NEDERLANDERS. Een groep Nederlandse burgers heeft wanordelijkheden veroorzaakt op het kantoor van het Nederlandse commis sariaat te Soerabaj3. Zij vielen vier ambtenaren aan en vernielden enige kantoor-inventaris. De politie stelt een onderzoek in. jniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiüiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii g Diamanten in plaats j van zout g H Twee Afrikaanse vliegveld- arbeiders hebben het vorig jaar zomer voor een waarde M van 40 millioen francs aan dia- p manten gestolen uit een post- zak op het vliegveld Port Bou- et nabij Abidjan, in de mening M dat het slechts zout was. H Zij verklaarden, dat zij by p het openen van de postzak p „kleine steentjes" hadden ge- vonden. Zij maakten de ge- p p volgtrekking dat dit zout p moest zijn, dat slechts een waarde had van enkele hon- p H derden francs. zj De pakjes diamanten gaven zij aan een vriend, wiens p H vrouw ze weggooide, nadat zij ze in het eten had gebruikt en tot de ontdekking was geko- p p men dat het „zout" niet aan p het gestelde doel beantwoord- p de. p p De vrouw gooide de „ge- p kookte" diamanten op een p hoop afval, waarin de politie p er thans 707 heeft kunnen te- rugvinden. p De politie heeft bijna een p jaar lang de dieven van de partij diamanten gezocht on- p der de internationale diamant- p smokkelaars. lllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Het weer in Europa Volgens de rapporten van Woensdag avond 19 uur: Kopenhagen: geheel bewolkt 19 graden Amsterdam: regen 16 graden Londen: zwaar bewolkt 21 graden Luxemburg: geheel bewolkt 20 graden Parijs: zwaar bewolkt 23 graden Bordeaux: onbewolkt 25 graden Grenoble: zwaar bewolkt 26 graden Nice: geheel bewolkt 25 graden Genève: hall bewolkt 24 graden Zürich: zwaar bewolkt 23 graden Locarno: zwaar bewolkt 26 graden Berlijn: geheel bewolkt 25 graden Frankfort regen 23 graden München: geheel bewolkt 21 graden Wenen: onbewolkt 24 graden Rome: half bewolkt 25 graden Mailorca: onbewolkt 18 graden DE VERWACHT... LANDINWAARTS BUnG. Aanvankelijk veel bewolking met in het binnenland buien. Later op de dag vanuit het Westen enkele op klaringen. Zwakke tot matige wind, ruimend van Zuidwest naar West. Dezelfde temperaturen als gisteren nf iets hogere. 1 Juü Zon ^rtan ZON EN MAAN op 4.25 Op 18.09 onder 21.05 onder 1.26

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1