k Voetganger in het verkeer moet beschermd worden Chefarine „4" AMERIKAANS LERARES KEERT UIT GOES NAAR V.S. TERUG EEN UNIEKE EXPOSITIE IN IJZENDIJKE GRATIS PACHTER REKENDE NAAR ZICH TOE - EIS: DUIZEND GULDEN ZESDE BENELUX-RONDE BRENGT WEER TAL VAN NIEUWIGHEDEN KLMffl uit de AETHER Amsterdamse Beurs PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSPAQ 29 JUNI 1955 RAPPORT N.B.V.B. Betere verkeersopvoeding In opdracht van het hoofdbestuur van de Nederlandse Vereniging Be scherming Voetgangers (N.V.B.V.) heeft de voorzitter van de vereniging de heer L. C. Admiraal, een rapport over „De voetganger in het verkeer" opgesteld, dat Dinsdagmiddag aan de minister van verkeer en waterstaat, mr. J. Algera is overhandigd. In de algemene inleiding wordt on der meer opgemerkt, dat van jaar tot jaar het aantal ongevallen, dat de voetgangers in het moderne, dat wil volgens de opsteller zeggen het zeer versnelde verkeer overkomt, stijgt. Het nut van rijverkeer en van gemo toriseerd snelverkeer is niet in ge ding, wel echter de denkfout, dat dit gemotoriseerde verkeer het gehele wegverkeer en straatverkeer omvat.. Ook in de toekomst zal een belangrijk voetgangersverkeer blijven bestaan: het vervult in het bijzonder in het straatverkeer een rol van grote bete kenis. Over de rechten van de voetganger wordt opgemerkt, dat de voetganger Voor afschaffing van Vragen over oesferfonds Dte vaste Commissie voor Finan ciën uit de Tweede Kamer heeft de regering gevraagd of het juist is, dat zaaioesters en kleine consumptieoes ters. waarvan grote partijen gele verd zyn aan het Oesterfonds, onder het weekletarief van de omzetbelas ting vallen, hoewel deze oesters in htet algemeen niet in consumptie worden gebracht. Zo deze vraag door de regering bevestigend wordt beantwoord, kan zij dan bevorderen, dat op korte termijn voor deze moeilijkheid een oplossing wordt gevonden, opdat degenen, die ten gevolge van een te groot aanbod van oesters toch al in zorgelijke omstandigheden verke ren, geen extra-lasten worden opge legd? Tevens stelden enige leden van de Commissie voor om de weeldebelas ting voor eenvoudige camera's, kleine koelkasten en auto's voor invaliden af te schaffen. Met betrekking tot de koelkasten merkten zij op, dat het in het belang van de volksgezond heid is om, nu slechts weinig vrou wen over een kelder kunnen beschik ken, de verkoop van ijskasten te stimuleren. Door koelkasten voor huishoudelijk gebruik met het weel- detarief te belasten bereikt men juist het tegendeel. Het merendeel van de leden der Commissie voor Financiën staat op het standpunt, dat het gehele weel- detarief van de omzetbelasting be hoort te verdwijnen. nimmer door andere weggebruikers mag worden geïntimideerd, verdron gen of onderdrukt. In zijn zwakte en in zijn kwetsbaarheid ligt zijn recht op bescherming. Sprekend over de specifieke voet gangers-gevaren merkt rapporteur dan op, dat in veel gevallen de voet ganger geen mogelijkheid heeft de trottoirs behoorlijk te benutten. Op kruispunten, waar de zogenaamde zebrastrepen als voortzetting van het trottoir zijn te beschouwen, is het over te steken wegdeel dikwijls te breed en onoverzichtelijk. Voorts leveren de drukke winkel straten, die tevens als invalsweg of doorgangsweg dienen, voor de voet ganger een groot gevaar op. Suggesties De heer Admiraal doet dan een aan tal suggesties, die een oplossing voor deze problemen zouden kunnen bie den. Onder meer wordt gepleit voor het invoeren van een stelsel, waarbij een aantal parallel lopende straten voor de vérschillende soorten verkeer wordt aangewezen en voor een snel heidsbeperking voor de andere wegen tot 40 km/u. Tenslotte wordt in het rapport aan gedrongen op een aantal nieuwe ver- keersvoorschriften en herziening van de huidige verkeerswetgeving, waar door niët alleen de voetganger, maar ook het overige verkeer beter beschermd zou zijn. Hierbij en bij de aandrang die het rapport uitoefent op verscherpt en doeltreffend toezicht op naleving van de verkeersvoorschrif- ten, haalt de heer Admiraal een aan tal voorbeelden uit het buitenland aan. Het rapport wijst dan in het slot hoofdstuk ook op de waarde die een betere verkeersopvoeding kan heb ben. Een verkeersopvoeding, die niet alleen gericht is op het bijbrengen van een aantal regels en waarschu wingen, maar die ook nadruk legt op wellevendheid en eerbied voor eikaars veiligheid. Kamer herdacht dr. Van den Tempel Man van eenvoud en grote bekwaamheid (Van onze parlementaire redacteur). Aan het begin van haar Dinsdag middag gehouden vergadering heeft de Tweede Kamer plechtig het oud lid dier Kamer en oud-minister van sociale zaken, dr. J. van den Tem pel, die dezer dagen overleden is, herdacht. In een staande door de le den aangehoorde rede heeft de voor zitter der Kamer, mr. Kortenhorst, dr. v. d. Tempel geschetst als een goed en eenvoudig mens, die 24 jaar lid van de Kamer is geweest en het ministerambt heeft bekleed. De heer v. d. Tempel was een auto didact aan wie het gelukt is zelfs zonder middelbare schoolopleiding na een universitaire studie van slechts zes jaren cum laude te pro moveren. De overledene was geen groot redenaar, hij had een zakelijke betoogtrant, doch wel ging grote in vloed van zijn speeches uit. Sociale en economische onderwerpen hadden zijn voorkeur. Ijverig heeft hij gestreden voor de verbetering van de positie der arbei ders. Kenmerkend noemde mr. Kor tenhorst het, dat zijn eerste rede voering in het parlement ging over de werkeloosheïdsverzekering. Dr. Van den Tempel was de eerste so cialistische minister in ons land, met ir. Albarda. Met het ministerie De Geer moest hij in 1940 uitwijken naar Londen, waar hij uitstekend werk heeft verricht. Het tegenwoordige geslacht is hem min of meer als le gendarische figuur gaan beschou wen, vond mr. Kortenhorst, die voorts de verzekering gaf, dat nie mand hem zal vergeten. ufnnrlorpn TEGEN PIJNEN EN GRIEP. 20 TABLETTEN t 85 et EEN HEERLIJK JAAR Prettige samenwerking Met het m-s. „Maasdam", dat van daag (Woensdag) naar Amerika ver trekt, keert ook mrs Wilkinson naar haar geboorteland terug. Samen met haar echtgenoot, heeft mrs Wilkinson bijna een jaar in Goes vertoefd, waar zij aan het Goesse lyceum en het Christelijk lyceum de leerlingen een uitgebreide kennis van de geschiede nis en de levenswijze in Amerika heeft bijgebracht. Een schooljaar, dat niet alleen mrs Wilkinson, maar ook de beide lycea zeer goed bevallen is. Het Goesse lyceum heeft althans in samenwerking met de R.H.B.S. in Mid delburg, de Fulbrightorganisatie reeds verzocht ook het komend jaar een Amerikaanse lerares te zenden. „Het is voor mij een heerlijk jaar geweest", vertelde mrs Wilkinson ons in de salon van hotel „De Korenbeurs" te Goes. „Ik beschouw het als een voorrecht in een kleine stad gewerkt te mogen hebben, daar ik hier ook het gemeenschapsleven heb leren kennen". Veel lof had mrs Wilkinson voor de uiterst prettige wijze, waarop zij in Goes was ontvangen en de samen werking met de rectoren en leerkrach ten van de lycea. Natuurlijk is er een groot verschil tussen de wijze van les- (Slot van pagina 1) hij daar zelf niet aan gelovenZo nodig heeft hij zelfs al een onderwerp voor een volgende expositie! Kunstvoorwerpen Naast de 75 doeken, welke tentoon gesteld worden, zullen er in het raad huis een honderdtal kunstvoorwerpen te bezichtigen zijn. Veelal voorwerpen, zoals deze ook op de schilderijen voor komen. Zo zullen er klokken en uur werken geëxposeerd worden, beschik baar gesteld door mevrouw Boon-Kol uit Eindhoven, die op dit gebied de grootste verzameling in West-Europa bezit! Verder is er ook zeventiende eeuws meubilair te zien, o.m. een fraaie kast, en ook stoelen en tafels, beschikbaar gesteld door o.a. de ge meente Middelburg. Uit de combinatie van schilderijen en kunstvoorwerpen is een expositie ontstaan, welke waar lijk een beeld geeft van het leven in de zeventiende eeuw en welke boven dien een grote kunstzinnige waarde heeft. Evenals vorige jaren zullen ook thans weer rondleidingen worden ge houden en zullen er inleidingen wor den gegeven. Zo zullen in de maand Juli a.s. spreken de heren H. Baart van het Frans Hals-museum (over de tegenstelling Frans HalsRembrandt) en N. J. van Wessem van de Lakenhal in Leiden over Jan Steen. Op 13 Juli a.s. zullen onderwijzers en leraren van lager onderwijs en middelbaar onder wijs in West Zeeuwsch-Vlaanderen worden uitgenodigd voor het bijwonen van een lezing door de heer Schultink, kunstpaedagoog te Amsterdam. Verheugend „Het is een verheugend verschijn sel, dat de overheid zich de laatste ja ren van de taak op cultureel gebied bewust is geworden", zo verklaarde de heer Von BÖnninghausen nog. Sinds twee jaar manifesteert zich dit in de subsidies, welke ontvangen worden en voorts in het feit, dat dit jaar in Rome op het congres van de West- Europese gemeenten de culturele taak van de gemeenten ter sprake zal komen. Niettemin ziet de burgemeester van IJzendijke nog een rijk arbeidsveld op cultureel gebied voor de overheid weggelegd en hij wees er in dit ver band nog op, dat een tentoonstelling zoals thans in IJzendijke wordt inge richt niet slechts van belang is vooi de bevordering van het vrcemdelin genverkeer, maar zeer beslist ook voo de mensen in de eigen streek. Een opvatting, welke men niet an ders dan delen kan! geven in Amerika en Nederland. De Amerikaanse scholieren studeren meer in zogenaamde werkgroepen en hun studie houdt ook meer in, hoe sa men met anderen te leven. Hat verza melen van kennis is voor hen niet de enige belangrijke factor. „Wat mij opviel", zei mrs Wilkin son, „is, dat de Nederlander en spe ciaal de Zeeuw veel over hun eigen land weten te vertellen. Zij praten graag en gezellig en hebben veel in teresse voor politiek, vooral voor de politiek van Amerika". Voor een Amerikaan vond mrs Wil kinson Zeeland een aantrekkelijke streek. „In deze provincie ziet men nog het werkelijke leven, de kleder drachten zijn echt en de „show", zoals in Marken en Volendam, ontbreekt hier gelukkig" was haar mening. Ook trof haar het natuurschoon van Ne derland. In een ommezien is men met de trein van de kust naar de bossen, op de Veluwe of de heuvels bij Maas tricht. „Nee", zei mrs Wilkinson, „ik vind het wel leuk terug naar huis te gaan om mijn familie, vrienden en kennissen weer te zien, maar toch spijt het me te vertrekken. Ik hoop nog eens zoveel geld te krijgen, dat ik te rug kan komen". OH, DAT NEDERLANDS Het klimaat in Nederland was haar ook zo meegevallen. In Michigan is er des winters veel meer kou en sneeuw dan in Nederland. In Goes was de winter eigenlijk plezierig geweest. Bij haar verblijf in ons land benutte mrs Wilkinson de vacanties om iets van Europa te zien. Zo bezocht zij in de herfstvacantie Zuid-Duitsland, in de Kerstvacantie Italië, in de Paasvacan- tie Londen en in de Pinkstervacantie Parijs. Londen vond zij een heerlijke stad, maar Parijs was voor ha-r een grote teleurstelling. Daarbij vergele ken, vond zij Goes heel wat prettiger. Of zij nog wat Nederlands geleerd heeft, zoals zij bij haar aankomst hoop te? Nu, dat kon wel beter, vond zij zelf, enkele zinnen ging nog wel maar om eerlijk te zijnveel kans om het Nederlands machtig te worden had zij niet gekregen. De meeste Nederlan ders, die zij ontmoette, spraken name lijk zelf vloeiend Engels. En daarom zei mrs Wilkinson toen wij haar tot afscheid de hand drukten in onvervalst Amerikaans: „Whene ver you come to the States, just drop in-at us". Advertentie. Welterusten Kunt U niet slapen door rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen, neemt dan geregeld Togal. Togal ver drijft snel en afdoende die pijnen en U slaapt weer rustig de gehele nacht door. Togal baat waar andere midde len falen. To^al zuivert door de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. 0.95 2.40 (Advertentie) pakken KOFFIE per jaar Van de 40 pakken koffie, die U per jaar koopt, krijgt U er bij De Spar 4 GRATIS dank zij altijd 10% korting op koffie. ECONOMISCHE POLITIERECHTER Vlissingse slager overtrad vleeskeuringswet Duizend gulden boete, subs, drie maanden hechtenis hoorde Dinsdag morgen de landbouwer De M. uit Hontenisse tegen zich eisen. De man stond terecht voor de Economische Politierechter, die nu 't rechtbanks gebouw wordt opgeknapt, zitting hield in het Kantongerechtsgebouw. De man, pachter van het Kroon domein, had „zijn" boerderij met toe behoren overgedaan voor 29.000 aan de landbouwer K. uit Itwaden- damme. H(j had echter veel te veel gevraagd voor zijn „gedoetje" en om aan het geld te komen had de Kwa- dendamse boer op zijn beurt zijn eigen „spul" verkocht voor 19.000, wat ook weer veel te veel was. In een scherp requisitoir hekelde de Officier van Justitie, mr. Ph. M. Schenkenberg van Mierop, de gedra gingen van De M., die min of meer was opgetreden als tussenpersoon, om voor zichzelf, als aftredende pachter een opvolger te vinden. Naar voren kwam daarbij, dat De M. een bedrag van 20.000 had mogen be dingen, doch dat hij circa 9000 te veel had gevraagd. Het gaat niet aan, dat dit bedrag, aldus de Offi cier van Justitie, nu maar als „ver- foeding voor geleverde diensten" in e zak van De M. verdwijnt. Even min mocht deze zijn „macht over de ■pacht" aldus in klinkende munt om- TOURIST1SCH EVENEMENT Toeloop van Westduitse en Engelse deelnemers verwacht Vrijdagmiddag 12 Augustus a.s. zal de eeuwenoude Markt in Bergen op Zoom daveren van auto- en motorge ronk als, naar verwacht wordt, ten minste 175 deelnemers aan de zesde Benelux-ronde, georganiseerd door de Motor- en Autoclub „Scheldegouwen" uit Middelburg, van start gaan. Dat er 175 auto- en motorsport-enthousiasten zullen deelnemen, staat nog niet vast, maar in ieder geval zal de zesde Be- nelux-ronde, sterker nog dan vorig jaar, een toeristisch evenement wor den. In groepen van twintig stuks zullen eerst de motor- .en scooter-berijders met tussenpozen van 10 minuten de circa 1100 kilometer lange ronde be ginnen. Daarna volgen de automobi? listen. Vooraf is er in het stadhuis een officiële ontvangst. De eerste nieuwigheid dit jaar is, dat het onmiddellijk naar België gaat. Over Putte leidt de route naar Ant werpenGent, via de Belgische kust streek op Ostende af. Over Dixmuiden arriveert de karavaan in Tubize (on der de rook van Brussel), waar de eerste hoofdcontróle is gestationneerd. Daarna wordt naar Namen gereden om door te gaan naar Luxemburg- stad, waar de tweede hoofdcontröle- post is ingericht. Van hier heeft men DONDERDAG 30 JUNL HILVERSUM L 402 m 746 kc/s. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00— 24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.45 Morgen gebed en lit. kal. 8.00 Nws., weerber. en ltath. nws, 8.15 „Dat heb ik nooit geweten". 8.18 Gram. 9.00 Voor de hulsvrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. NCRV: 10.00 Gewijde muz. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 14.45 Pianospel. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconc. (12.30—12.33 Land- en tuinb. meded. 12.3312.40 Voor de boe ren). 12.52 „Dat heb ilc nooit geweten". 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Sopr. en piano. NCRV: 14.00 Rep. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Kamer- muz. 15.45 Gram. 16.00 Bijbeloverdenking. 16.30 Vocaal ens. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 17.55 Viool en piano. 18.30 Friese uitz. 18.45 Le ger des Heils-muz. 19.00 Nws.- en weer ber. 19.10 Gram. 19.20 Sociaal gesprek. 19.35 Gram. 19.55 „Doe mee aan de A.C.S. I.S.", caus. 20.00 Radiokrant. 20.20 „Ro bert en Bertam", wedstrijd. 21.30 Gram. 21.40 Rep. 21.50 Gram. 22.00 Periodieken parad'e. 22.10 Orgelconc. 22.35 Gram. 22.45 Avondoverdenkïng. 23.00 Nws. en SOS- ber. 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM n. 298 m 1007 kc/s. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO.. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.1-5 Gym. 7.30 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Idem. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Gram. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Kamerork. 11.45 „Van HET Haarlemmer meer tot DE Haarlemmermeer", caus. 12.00 Orgelspel. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tuinb. meded. 1-2.35 Gram. 12.50 „Uit het Bedrijfsleven", caus. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Promenade ork. 13.55 Koersen. 14.00 Cabaret. 14.45 Sopr., alt en piano. 15.15 Voor de zieken. 16.00 Gevar. progr. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitz.: Rijksdelen Overzee: J. J. van der Laan: Kroniek van Overzee. 18.00 Nws. 18.15 Dansmuz 18.40 The Hen ley Regatta, rep. 18.50 Lntenn. Tennis- kampïoensch. Wimbledon. 19.00 Gesproken brief uit Londen. 19.05 Surinaamse volks- muz. 19.20 Journ. 19.30 Amus. muz. 19.55 Fototips. 20.00 Nws. 20.05 Humanistisch praatje. 20.15 Holland Festival 1955: Resi dentie ork. en solist. (In de pauze: Dis cussie.) 22.30 Gram. 22.40 Sportproblemen. 22.50 Sportact. 23.00 Nws. 23.15 Gram. 23.25 —24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA. AVRO: 20.00 Gram. 20.15 Televizier. 20.30 —21.45 „Eén Poul'et Mad'ras", documen taire. een prachtig uitkijkje vanaf de bou levards. In Oostelijke richting rijdend gaan de ronde-rijders dan tot aan de Moezel, via het Moezeldal naar Ech- ternach om tenslotte o.m. door Vian- des en Visee in Maastricht te belan den, waar de derde hoofdcontróle is. Inmiddels heeft men 800 kilometer onder de wielen. Recht op Roermond aan rijdt men over de grote weg naar WeertValkenswaard en Tilburg, in een ruk naar Breda. De laatste loodjes vormen het traject over Bergen op Zoom naar Goes, waar wordt halt ge houden. Het ligt in de bedoeling ge zamenlijk op Middelburg af te steve nen, waar in het kader van de Folke- stone-week Schotse Hooglanders met hun doedelzakmuziek het wachten van kijklustigen zal bekorten. De finish zal ook dit jaar weer fees telijk worden. Wel zal het al te laat zijn (9 uur) om de prijzen uit te rei-, ken, dat gebeurt nu Zondag na kerk tijd in het Schuttershof door burge meester Bolkestein, doch overigens wil men de intocht van de ronde-rijders in de Zeeuwse hoofdstad tot een ge beurtenis maken. Waarschijnlijk zal de buitenlandse deelname dit jaar bijzonder groot zijn. In 1954 waren er 149 deelnemers, nu worden er tenminste 175 verwacht. Men hoopt dat vooral het aantal West- Duitse en Engelse rijders flink zal stij gen. Wat de Engelsen aangaat bestaat daarop een grote kans, want in ver band met de Folkestone-week rekent men op een invasie van Engelse sport vrienden in Zeeland. De Britse deelnemers zullen zich dan in Ostende bij de karavaan voegen. zetten. Wegens overtreding van het prijsvormingsbesluit eiste hij 1000. De verdediger, mr. H. B. L. de Rechter uit Hulst wees op de waar de van het bedrijf, een pachtboerde- rij, die naar zijn oordeel meer mocht opbrengen dan de werkelijke waarde daar met de overname van deze pachtboer der ij „het kostje voor de nieuwe pachter was gekocht". Bo vendien zat er voor een van zijn kin deren toekomstmuziek in. Hij wilde het bedrag van 29.000 beslist niet splitsen en bepleitte vrijspraak of ontslag van rechtsvervolging. Enke le getuigen kwamen in deze zaak nog inlichtingen verstrekken. Vonnis a.s. In aansluiting aan deze zaak werd de heer K. gehoord. Tot diens ontzetting vernam hij van de Of ficier, dat zijn transacties, hq had zrjn voormalige boerderij „voor enkele duizenden" teveel verkocht op 200 boete subs. 40 dagen werden „getaxeerd". De Economische Politierechter toon de groot begrip voor de financiële toestand van verdachte, die thans zwaar in de schuld zit, en maakte er een maand hechtenis, voorwaardelijk en 2 jaar proeftijd van. Verbodenvlees De Vlissingse slager De J. en zijn collega v. d. A. uit Zaamslag meen den handig te zijn door een stuk vlees, dat voorwaardelijk was goed gekeurd in Zaamslag en dus alleen daar mocht worden verkocht, naar Vlissingen te transporteren. De Jus titie greep echter in en nu kreeg de Vlissingse slager, die het vlees als „normaal" aan de man bracht, 100 boete te betalen. Het vlees werd ver- beürd verklaard. De slager uit Zaamslag kreeg eveneens 100 boe te, hoewel de Officier 150 had ge- eist. Bovendien moest 400 waar borggeld worden betaald voor de tijd van .2 maanden. Water in de melk „Het is een schande", viel de Of ficier van Justitie uit tegen de ver dachte R. A. D'H. uit Zuiddorpe, op wiens bedrijf melk was aangetrof fen, die 10 procent water bevatte. De man was daarvan echter niet onder de indruk en liet dit de Economische Politierechter duidelijk merken. „U maakt wel een zeer onaangename in druk" vond mr. Van Empel en hij veroordeelde D'H., die in zijn woon plaats een vooraanstaande plaats inneemt, conform de eis tot 150 subs. 30 dagen. Advertentie) 27 Juni 28 Juni Nederland 1955 (3%) 101 101 Nederland 1951 (3%) 103% Nederland 1948 (3%) 101% 101% Nederland 1947 (3%) 3 101% 101% Nederland 1937 3 99% 08% Dollarlening 1847 3 98 98% Bnvesteringscertificaten 101% 101% Nederland' 1962-64 3 101% 101% Nederland N.W.S. 2% 79% 79% Ned. Indië 1937 A 3 99% 99% Grootboek 1946 3 100 100 Nat. Handelsbank 174% 1743/4 Ned. Handelmij. 224 222% A.K.U. 303% 303% Calvé-Delft 297 300 Kon. Ned. Hoogovens 335% 334 Unilever 429% 435% Ned. Kabelfabriek 274 2743/2 Philips 405% 409% Wilton-Feijenoord 237 239 Kon. Petroleum Mij. 601 601% Amsterdam Rubber 121% 119% Holland Amerika Lijn 184% 185 Kon. Paketvaart 183% 174exd. Rotterdamse Lloyd 168 169% Ned. Scheepvaart Unie 184% 175%exd. Stv. Mij. Nederland 183 184 H.V.A. 142% 1393/a Deli Mij. 138% 1343% Bank v. Ned. Gem. 4% 109% 109% Bank v. Ned. Gem. 0-5- 10 137 Centrale Suiker 228 225 Kon. Mij. De Schelde N B. 184% 184 Baltimore-Ohio 50 49% Missouri K.T. 13% New York Central 45 45 Pennsylvania 30% 30% Anaconda 71V 713% Bethlehem Steel 140% 149% General Motors 110% 110 Intern. Nickel 72% 72% Kennecott 119% 118% Republic Steel 91% 94% U.S. Steel 101- 105% North American Cy. 29% 29% Midcontinental 122 121% Shell Union 64% 64% Tide Water 35% 353% Van Berkels Patent 119% 120 A.K.U. 3% 102% PREMIELENINGEN A'dam 1951 139% Breda 1954 Eindhoven 1954 111% Enschede 1954 110 Den Haag 1952 I 135% Den Haag 1952 XI 144 R'dam 1952 1 137% R'dam 1952 II 136% Utrecht 1952 112% 111% Amsterdamse wisselmarkt. CONTANTE PRIJZEN. Amsterdam 28 Juni. Londen 10.63% —10,64%; New York 3.81A3.82A: Montreal 3.87%—3,88%, Parijs 1.0900 —1.0920, Brussel 7,60%—7.61%, Frankfurt 90.09—90.99, Ztirlch 87.24 '—87.34, Zürich (vrije francs) 89.06 89.16.Stockholm 73.72—73.82, Ko penhagen 54.9155.01. Osl'o 43.15— 53.25, Braz. dollar 3.79%3.80%, Argentijnse verrekenlngsdolla-r 3.793.80, Japanse verrekenings dollar 3.78%3.79%, Turkse verre- keningsa'oilar 3.79%—3.80%. v\**wvww\*v\*wwww PHILIPS EN UNILEVER GEVRAAGD CULTURES GEDRUKT Ook Dinsdag is de stemming op de Am sterdamse effectenbeurs vrij gunstig ge weest. hetgeen vooral geldt voor Unilever en Philips. De introductie van Unilever begin volgende week in Parijs had Maan dag geen enkele invloed, doch Dinsdag was het margarineconcern goed gevraagd en bijna 6 punten hoger op 436. Ook Phi lips ontmoette goed'e belangstelling en no teerde ruim 3 punten beter op 409. Wat de internationale soorten betreft is hiermede eigenlijk alles gezegd. A.K.U. en Kon. Olie bleven in één doen met gisteren bij zeer kalme handel. Ook de scheepvaartsector had een onbe wogen verloop. De stemming was echter niet ongunstig en enkele papleren wisten een fractie te verbeteren. Scheepvaart Unie ex 9,9 procent dividend gold 175 (185), KFJ1. ex 10 procent dividend 174% (183%). De cultuurmarkt lag wederom gedrukt Verenigde Deli zag zich hierbij ruim 3 punten ontgaan en kwam op 135. H.V.A. 139% (142%) en Amsterdam Rubber 1'19% (121%). Guldensbeleggingen stil en onveran derd. Claims Slavenburg werden verno men op circa 138, hetgeen vrijwel in overeenstemming is met de theoretische waarde. De 4 procent obligaties Zuid- Afrika kwamen voor het eerst in de no tering. Geadviseerd werd circa 102%. Prolongatie 2% procent.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 8