Slechts één procent in Volendam leeft van vreemdelingen Kamer over de debatteerde uitvoerk adoptiewet ODARK BEROEMD ESKIMO OP NOORD-GROENLAND OVERLEDEN BELGISCHE MINISTERS HALF JULI NAAR NEDERLAND WOENSDAG 29 JUNI 1955 PROVINCIALE ZE ET! W SE COURANT t MEER EN MEER IN CONFECTIEPAK Traditie naar achtergrond verdrongen (Van onze speciale verslaggever). Of we het nu leuk vinden of niet, tegenover het buitenland is Volen dam ons nationaal visitekaartje. Een handelsartikel met een Volendams prentje wordt, onverschillig in welk land, onmiddellyk als Nederlands her kend. Geen buitenlands reisbureau durft meer Volendam en Marken uit zijn Nederlands reisplan te lichten, sinds er eens een storm over geweest is onder hoogst onvoldaan thuisgekomen Amerikanen, aan wie men goed gedaan dacht te hebben door ze andere representatieve zaken van ons land te laten zien. De Volendammers zelf hebben aan deze situatie weinig schuld. Een groep buitenlandse schilders heeft ervoor gezorgd. Begin van deze eeuw hebben die het nijvere Zuiderzeedorp je ontdekt en de beelden ervan over een goed deel van de wereld verspreid. Kleu rige beelden waren het, die onmid dellijk aanspraken en 't opkomende toerisme tot nieuwe mogelijkheden in spireerden. Sindsdien is de lawine van vreemdelingen losgekomen. Pientere zakenlieden hebben onmid dellijk begrepen, dat er brood in die vreemdelingenstroom zat. Ook niet- Volendammers. Ze kochten zich de huisjes aan de Dijk, en richtten er hun protserige souvenirwinkeltjes in. En tot overmaat van ramp waren er ook, die het snobisme voedsel gaven door de bezoekers in namaak-Volen- dammer kleren te steken en dan te laten fotograferen. Wie de Volendammers anders dan als vermakelijkheid heeft leren ken nen, weet hoevelen zich aan dit al les ergeren. Er is een volkomen ver keerd beeld ontstaan van het werke lijke Volendam. Nijver en kraakhelder Dat werkelijke Volendam, burge meester Van Baar uit Edam zegt het, heeft maar een bitter klein beet je met de Vreemdelingen-industrie - te maken. Misschien één procent van de bevolking heeft er direct belang bij. De rest vindt emplooi bij de scheepswerven van Amsterdam Noord, in de eigen plaatselijke in dustrieën, die zich vooral na de af sluiting van de Zuiderzee hier geves tigd hebben, in de handel en in de visserij, voorzover die nog beoefend kan worden. Om de werkelijke geaardheid van de bevolking te leren kennen, moet men de dagelijkse show aan de Dijk de rug toe keren en 's morgens heel in de vroegte eens rond gaan kijken in het dorp, waar dan in talloze ge zinnen de vrouw en de kinderrijk dom, in huisarbeid de in Groningen gekochte garnalen pellen, waar de grote steden om vragen. Men schouwe de kraakheldere wo ningen en neme eens een kijkje in het jonge hoedenfabriekje, waar de van huis-uit handige Volendamse meisjes de meest modieuse niemen dalletjes voor Nederlandse, zo goed als Amerikaanse of Australische da mes vervaardigen. Zo goed als elders, waar nog een traditionele klederdracht gehand haafd bleef, zijn er Volendammers, die het goedkope confectiepakje ver kiezen boven hun eigen voorname en zeer persoonlijke dracht. ,ftlijn kinderen niet Als er iemand een hekel aan heeft om in de maling genomen te wor den, dan is het de Volendammer. Hjj Volendammer te veel gesol met tradities llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Elfstedentocht per helicopter De burgemeester van Bols- ward, de heer J. G. S. Bruins- ma, zal op 9 Juli per helicop ter een tocht langs de elf Frie se steden maken en in elk van deze steden landen om de bur gemeester persoonlijk uit te nodigen, het eeuwfeest ter ge legenheid van de herdenking van het 500-jarig bestaan van het Bolswarder stadsrecht mee te maken. Het opstijgen voor deze heli- coptervlucht zal geschieden op een dan pas gereedgekomen plein in de stadsuitbreiding, dat ter herinnering aan deze eeuwfeesten het „Plein 1455" zal worden genoemd en dat met deze opstijging in gebruik zal worden genomen. vindt toch al, dat er teveel met zyn tradities gesold wordt door harmoni ca-spelers in slobberige costuums, die Volendam nooit gezien hebben. En nu rechtuit bespot te worden in zijn on middellijke omgeving accepteert hij niet meer. En dus laat hij, zijn kost bare pijp en baai thuis onder gelof te, dat zijn kinderen die zelfs nim mer meer zullen dragen. Een andere omstandigheid werkt dit alles nog in de hand. Moeder de vrouw, die altijd zelf de costuums vervaardigde, heeft er geen tijd meer voor. Andere besoignes in de kinder rijke gezinnen vragen haar aandacht. En het getal naaisters, dat er voor heen een boterham mee verdiende, wordt steeds minder. Het is vakwerk, dat niet door iedereen wordt ver staan en veel tijd vraagt. Met een voudiger werk is in korter tijd op dit ogenblik voor velen meer te Verdie nen. De Volendammer kleding is te kpstbaar geworden voor deze confec- tie-tijd. En zo ligt dus op dit ogenblik over Volendam, bekeken uit welbe grepen nationaal belang, een donkere dreiging. Nog zijn het de beslist niet onknappe vrouwen, die vasthouden aan tradities, al mag men rekenen, dat haar costuum compleet met kan ten, hul, bloedkoralen en gouden slot duizend gulden kost. Maar hie lang nog? Het lijkt ons moeilijk voor de Volendamse Stich ting „Algemeen Belang" die tijd stroom tegen te houden. Niettemin, ze probeert het. Ze heeft zich het verlies van traditie aangetrokken. Overheid en particu lieren werden bewogen met geld en goede woorden by te springen. De Overheid zou nog verder kun nen gaan door met een ruimer bouw volume te laten blijken, hoezeer prys wordt gesteld op instandhouding van deze merkwaardige gemeenschap in onze Nederlandse samenleving. Kangoeroe ging er vandoor Drie oppassers van de dieren- tuin en zes politiemannen heb- ben Zondagavond langer dan j een uur in het centrum van de j stad Baltimore (Verenigde Sta- i ten) jacht gemaakt op een ont- j snapte kangoeroe. De kangoe- I roe ontsnapte aan zijn bewakers j tijdens een televisie-uitzending j en sprong dwars door het druk- j ke verkeer door de stad. Na een uitputtende jacht werd het dier j eindelijk gevangen. MEDEWERKER VAN PEARY Hij zag nog Kannibalisme (Byzondere correspondentie) Op Noord-Groenland, in de buurt van de Amerikaanse luchtbasis Tliu- le, is dezer dagen een beroemde Es kimo overleden. Odark werd in 1909 in de hele wereld bekend, toen hij samen met de Amerikaanse ad miraal Peary als eerste de Noord- Sool bereikte. Hoe oud Odark gewor- en is weet niemand. Zelf dacht liy ongeveer 80 jaar te zijn, maar er zijn aanwijzingen, dat zyn leeftijd aan merkelijk hoger geschat moet wor den. Leger des Heils 90 jaar Ter gelegenheid van zijn negentig jarig bestaan als internationale orga nisatie op 2 Juli zal het Leger des Heils op die dag over de gehele we reld met een campagne beginnen on der de titel „Voor Christus en de mensen". Deze campagne zal worden ingezet met openluchtacties in alle plaatsen ter wereld, waar korpsen van het Leger des Heils zijn geves tigd. Tijdens de campagne zal in het bij zonder aandacht worden geschonken aan het gezin en de jeugd en ook zal de nadruk worden gelegd op de pre diking van het Evangelie op straat. Deze wijze van jubileumviering is karakteristiek voor het Leger des Heils, dat achter elke nood in de eer ste plaats de mens zoekt en tracht die mens te winnen voor het konink rijk van God. Het motto van de stichter is „Christus voor de wereld, de wereld voor Christus". Taxateur handelde in Franse boerderijen Drie jaar wegens oplichting De taxateur en zich makelaar noe mende Dirk D. uit Staphorst is Dins dag door de rechtbank te Zwolle ver oordeeld tot een gevangenisstraf van drie jaar met aftrek. De eis was twee jaar met aftrek. D. heeft gedurende geruime tijd grote bedragen in handen gekregen van boeren, die wilden emigreren. Hij bood boerderijen in Frankrijk te koop of te huur aan zonder daartoe het recht te bezitten. De transacties gin gen meestal niet door. maar D. nad tevoren vaak zeer grote bedragen van zijn slachtoffers in handen gekregen. Ook heeft hij gronden en nog te bou wen boerderijen te koop aangeboden op de Veluwe zonder dat deze in zijn bezit waren. D. heeft tegen het von nis hoger beroep aangetekend. Met ingang van 1 Juli twee achterlichten De K.N.A.C. brengt de automobi listen in herinnering dat, conform de nieuwe voorschriften, per 1 Juli a.s. alle motorrijtuigen op meer dan twee wielen zullen moeten zijn voorzien van twee achterlichten. 0 In Nairobi, Kenia, zijn Vrijdag een Mau Mau „generaal" en acht gewone Mau- Mau-leden ter dood veroordeeld wegens het vermoorden van een IS-jarige Britse jongen. Geoffry Danby. in April j.l Drie anderen, onder wie twee vrouwen, wer den voor onbepaalde tijd opgesloten, aan gezien niet kon worden vastgesteld dat zij ouder zijn dan 18 jaar. De ouders van Odark waren in 1864, gedreven door een verschrikke lijke hongersnood, naar Thule geko men. Odark heeft wel eens verteld, dat zijn moeder heeft gezien hoe de mensen elkaar doodden en opaten. In zyn jonge jaren had Odark al een grote naam verworven als jager en tovenaar. De andere Eskimo's ge loofden, dat de goden Odark de bes te jachtgebieden aanwezen en dat hij in een bijzonder goede verstandhou ding leefde met de goden van het weer. Toen admiraal Peary met zijnf expeditie op weg was naar de Noord pool hoorde hij hiervan en hij wist Odark zo ver te krijgen, dat deze zich bij de groep Poolreizigers aansloot. Na de geslaagde expeditie kwam er uit New York, uit Canada en Alaska verschillende uitnodigingen voor Odark, maar hij heeft alle invi taties afgeslagen omdat hy Groen land niet wenste te verlaten. De laat ste jaren zijn voor deze beroemde Es kimo niet al te prettig geweest. Toen de Amerikanen op Groenland hun grote luchtbasis gingen aanleggen, moesten Odark en zyn familieleden verder het Noorden in trekken om daar een nieuwe woonplaats te vin den. En ook het vliegverkeer over de Noordpool vormde voor deze man een bijna niet te begrijpen verschijn-' sel. Waar Peary, Odark en de anderen in 1909 maanden over hadden ge daan en waarvoor zy de ergste ont beringen moesten doorstaan, bleken nu met een vliegtuig enkele uren vol doende. Volendams costuum: te kostbaar voor deze confectie-tijd! Automatische netten onderling verbonden Vandaag zal door de indienststel- ling van de abonné-koppeling tussen de telefoondistricten Haarlem en Arn hem, de automatische bereikbaarheid van alle ge-automatiseerde telefoon netten in Nederland voltooid zijn. Hiermee zal een mijlpaal in de ge schiedenis van de ontwikkeling van de telefoondienst in ons land bereikt zijn. Prijsindexcijfer levens middelen bleef constant Het Centraal Bureau voor de Statis tiek heeft thans prijsindexcijfers van het levensonderhoud samengesteld per 15 Mei 1955 op basis 1951 100. Het totaal-indexcijfer onderging tus sen 15 April en 15 Mei geen verande ring en bleef 106 Binnen de voedings- middelengroep, waarvoor het index cijfer eveneens gelijk bleef (109), ste gen de indexcijfers voor groenten en rundvlees. De indices voor fruit, thee en eieren daarentegen vertoonden een daling. Bij de niet-voedlngsmiddelen trad een stijging op bij bloemen, waardoor het indexcijfer voor woninginrichting en huisraad met 1 punt opliep. Ook het indexcijfer voor eierkolen vertoon de een stijging. Het totaal-indexcijfer exclusief be lastingen kwam van 106 op 107. Gedurende dezelfde periode bleef het interim-prijsindexcijfer van het ge- zinsverbruik op basis 1949 100 on gewijzigd op 129. Een memorandum over de Poolse vrijheid De Vereniging van Poolse Oudstrij ders heeft aan de Nederlandse Rege ring een memorandum gezonden, waarin wordt gewezen op de door Sovjet-Rusland ten aanzien van Po len begane misdaden o.a. het vernie tigen van het recht der menselijke vrijheid, het vervolgen van de gods dienst, het onderdrukken van de ar beiders en het vertrappen van de de mocratie. De Vereniging van Poolse Oudstrij- ders protesteert in het memorandum tegen al deze misdaden en eist dat de grondbeginselen van Yalta, die het sy noniem voor de schande der XX-e eeuw zijn geworden zullen worden herroepen. „Onze vereniging - aldus het me morandum - doet een beroep op alle Westerse volkeren en hun regering om stappen te ondernemen die kunnen leiden tot invrijheidstelling van de in strijd met elk rechtsgevoel gevangen gehouden geestelijken, bisschoppen met kardinaal Wyszynski en de nog in leven zrjnde Poolse leiders, die in 1945 door de Russen in een val wer den gelokt en daarna gearresteerd en berecht. De Vereniging van Poolse Oudstrij- ders verlangt naar diplomatieke en politieke actie van alle Westelijke Vol keren en de Organisatie van de Ve renigde Naties, die zodanig moet zijn dat Sovjet-Rusland de onafhankelijk heid aan alle landen achter het „IJze ren gordijn" zal moeten teruggeven. Vrijheid, onafhankelijkheid, gerech tigheid en democratie moeten net be zit zijn van alle volkeren der wereld aldus het. memorandum. Vrijheid is ondeelbaar, ofwel zij moet heersen in de gehele wereld of er s geen vry- heid. De vereniging hoopt, dat de Ne derlandse regering tenvolle begrip voor dit standpunt zal tonen, spe ciaal in de komende maanden wan neer de problemen over relatieve co ëxistentie tussen Oost en West zullen worden behandeld op hoog interna tionaal niveau". 9 Prinses Margriet heeft met goed ge volg toelatingsexamen gedaan voor het Baarns Lyceum. In September a.s. zal zij de lessen aan de dependance van het Ly ceum gaan volgen. Voorlichting over het Delta-plan Naar het dagblad „Trouw" ver neemt, zullen een aantal Belgische ministers, onder wie de minister van Buitenlandse Zaken, Paul Henri Spaak, half Juli een bezoek brengen aan het waterloopkundig laborato rium in Delft, waar zij door prof. Thijsse zullen worden voorgelicht over de dichting van de zeegaten in Zuidwest Nederland, het z.g. Delta plan. Met name zullen de Belgische mi nisters zich zekerheid kunnen ver schaffen over de betrouwbaarheid van de wetenschappelijke berekeningen, die aan de Delta-plannen ten grond slag liggen. Prof. Thijsse zal hun ook vertellen hoe de berekeningen van de Nederlandse geleerden met betrek king tot de drooglegging van het IJselmeer volkomen juist zijn geble ken. Het spreekt vanzelf dat in dit ver band vooral de gevolgen van het slui ten van de zeegaten voor de Wester schelde. de vaarweg naar Antwerpen, de speciale belangstelling van de Bel gische ministers zullen- hebben. Prof. Thijsse zal kunnen aantonen, dat de waterstand in de Westerschelde eer- Wijziging van algemene besteksbepalingen De minister van wederopbouw e.. volkshuisvesting heeft bij het besluit van 31 Maart 1955, artikel 22 van de algemene besteksbepalingen voor de uitvoering van bouwwerken (a. b.) gewijzigd. Deze wijziging heeft betrekking op de beslechting door arbitrage van ge schillen. ontstaan naar aanleiding van de aannemïngsovereenkomst of daaruit voortvloeiende overeenkom sten tussen opdrachtgever of directie en aannemer. Een nieuwe wijziging van de alge mene besteksbepalingen, opgenomen in de Nederlandse Staatscourant van Dinsdag heeft tot strekking, dat de bovenbedoelde procedure wordt be perkt tot bouwwerken, bij de bouw waarvan het rrjk op enigerlei wijze fi- steun verleent. ERFRECHT MOGELIJK Herroeping moet beperkt blijven (Van onze parlementaire redacteur). Het begint er op te lijken, dat de minister van justitie, mr. Donker, die Dinsdagmiddag in de Tweede Kamer het wetsontwerp verdedigde, tot in voering van de mogelykheid tot adoptie, nagenoeg over de gehele linie zijn zin krijgt en dat het ontwerp, ondanks de amendementen, die er op zijn ingediend, in het Staatsblad zal verschijnen in de vorm, waarin de be windsman het tenslotte aan het parlement heeft voorgelegd. Dinsdag kwam de Kamer, nadat mr. Donker het wetsontwerp had ver dedigd. waarbij hij zich tegen alle voorgestelde wijzigingen verklaarde, aan de behandeling van de amendementen toe. De minister vestigde er nog eens nadrukkelijk de aandacht op, dat het geadopteerde kind rechtens het wet tig kind van de adoptieve ouders wordt. Dit betekent, dat het geadop teerde kind als wettig kind niet al leen in een burgerrechtelijke ver houding staat tot de adoptieve ouders, maar ook tot de verwanten van de ouders, dus ook tot de adop tieve grootouders. Daarmede wenste de bewindsman duidelijk te laten uit komen, dat hij tegenstander was van de amendementen, die deze verhou ding bedoelden te ontkennen. Toen de voorzitter, mr. Korten- horst. bij zitten en opstaan over het amendernent-Lemaire liet stemmen, bleken alleen de beide KNP'ers er voor te zi.ïn Het werd dus verwor pen De minister verdedigde uitvoerig de bepaling, dat ieder der adoptan- ten ten minste 18 en ten hoogste 50 jaar ouder moet zijn dan het geadop teerde kind. Van1 verschillende zij den was n.l. verzet tegen deze regel gerezen. Mej. Tendeloo zeide zelfs de indiening van een amendement te overwegen. De bewindsman kon zich echter niet verenigen met de verho ging van de leeftijdsgrens noch met het overlaten aan de rechter om de leeftijdsgrens te bepalen. Met genoegen constateerde minis ter Donker, dat er ten aanzien van de onherroepelijkheid van de adop tie een vrij grote mate van overeen stemming in de Kamer bestaat. De enige, die hier in de oppositie was. was de heer Van Rijekevorspl van dr KVP. Ten einde eniger mate tegemoet te komen aan de dienaangaande be staande verlangens, had de minister bij nota van wijziging in de wet ge bracht, dat een volwassen geworden geadopteerde van zijn 23ste jaar af gedurende een jaar de gelegenheid zal hebben om herroeping van de adoptie aan te vragen. Uitspraak moet worden gedaan door de rech ter, die van de redelijkheid van de herroeping overtuigd moet zyn. Eigenlijk druist deze bepaling te gen het beginsel, dat adoptie onher roepelijk is, in en het was dus te be grijpen, dat mr. Donker zich hevig verzette tegen een amendement van de heer Van Rijckevorsel, dat nog verder wilde gaan en de beslissing van de rechter wilde elimineren. De bewindsman was van oordeel, dat voor deze herroeping deugdelij ke waarborgen moeten bestaan en dat dc rechter, beter dan de geadop teerde zelf, rekening kan houden met allerlei aspecten van de zaak, waar onder de belangen van de pleeg ouders uiteraard een hartig woordje meespreken. Ook mej Tendeloo (P vdA), jvr. Wttewaal van Stoewegen (CH), en mr. van Leeuwen (VVD) verzetten zich tegen het amende ment. Het werd dan ook verworpen met 31 tegen 37 stemmen. Voor waren alleen de KVP. de K NP en van de AR de heren Fokke- ma. Schouten, van Evsden. Hazen- bosch en stapelkamp Vanmiddag gaat de Kamer met de behandeling van het wetsontwerp voort. 0 De nieuwe Duitse luchtvaartmaatschap pij. de Lufthansa, is toegela'en als actief !id van de internationale vereniging voor luchtverkeer (I.A.T.A.). Er zijn thans 73 maatschappijen bli de t.A T A aange sloten der lager dan hoger moet worden na de uitvoering van de delta-plannen. In Antwerpen wordt n.l. in sommige havenkringen gevreesd dat de water stand in de Westerschelde zal stijgen. De minister zonder portefeuille, mr. Luns, en de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. Algera, zullen de Belgische minister;, gedurende hun verblijf in Nederland rondleiden. Drama in Amsterdam Beschuldigd van moord op 12-jarig dochtertje Uit de Valeriuskliniek, waar de of ficier van Justitie haar als gedeti neerde ter verpleging heeft gelaten, omdat hij haar niet in de gevangenis wilde opsluiten, is gisteren een 38-ja rige gescheiden vrouw uit Amster dam, E. M. S., naar de zitting van de Amsterdamse rechtbank vervoerd, waar zij zicli moest verantwoorden wegens moord op haar 12-jarig doch tertje. Op 25 Jan. heeft zij haar dochter tje en haar iets jongere zoontje een slaaptablet gegeven onder het voor wendsel, dat er bij de bovenburen een feestje zou zijn. Zelf nam zij ook een slaaptablet en daarna draaide zij de gaskraan open. Maar anderhalf uur later merkten de buren de gas- lucht, waardoor de vrouw en de kin deren gered werden. Voor het doch tertje bleek het later toch te laat te zijn geweest. Het meisje stierf een week later aan gasvergiftiging; het jongetje overleefde dit drama. Het bleek, dat de vrouw kort voor de oorlog met een Duitser in het hu welijk trad, welke echtverbintenis een totale mislukking werd. Na de scheiding moest zij alleen met haar kinderen zien rond te komen. In 1947 werd zij door sociale zaken naar de G.G. en G.D. gezonden in een poging om werk voor haar te zoeken. Daar keurde „dokter X" haar af, welk feit hij haar zelf kwam mededelen. Er ontstond vervolgens een verhouding, die zeven jaar duurde. Tenslotte ech ter bracht de vrouw de dokter terug naar zijn gezin en ondernam daarna haar wanhoopsdaad. In het huis vond men precies nog twee cent Volgens het psychiatrisch rapport is de vrouw verminderd toerekenbaar. Geadviseerd werd haar ter beschik king van de regering te stellen voor verdere verpleging. In zijn requisitoir noemde de offi cier „dokter X" moreel schuldig. Hij eiste vervolgens vier maanden, welke verdachte reeds in de Valeriuskliniek heeft doorgebracht en terbeschikking stelling van de regering. Uitspraak 5 Juli. In een rustiek Engels dorpje vragen een paar stevige knapen een Russi sche roeier, die deel zal nemen aan de Hcmlej/ Reaatta. om zijn handteke. ning die zij vat-urlijk prompt krij gen. Voor d:t viertal bestaan er op tvmnev a*ê onrdijn" en géén

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 7