PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Indonesië weigert visum aan Amerikaanse advocaat In IJzendijke wordt Maandag een unieke exoositie geopend Mr. Horsky werd verzocht als adviseur op te treden GEEN WERK OP 160 SCHEPEN IN ANTWERPEN GEEN BELANGSTELLING VOOR DUITSE HERENIGING? DE VERWACHT... 198e Jaargang-No. 149 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter, Hoofdredacteur: W. Leertouwer Adj.-Hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5.85; p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 29 Juni 1955 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p advertentie 3, Ing. mededeitngen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van X—5 regels 1.—. Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C. Middelburg. Bur. Vllsslngen, Walstr. 5 I, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Flnlandstr. 2, telef. 16; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, N. Bogerdstraat 24, telef. 26 ZAAK VAN ARRESTANTEN Het ministerie van buitenlandse zaken deelt mede: De Indonesische am bassade te Washington heeft, op instructie van de Indonesische regering een visum geweigerd aan mr. Charles A. Horsky, een vooraanstaande ad vocaat uit Washington en lid van het advocatenkantoor Covington and Burling aldaar. De Nederlandse regering had zich van de diensten van het advocaten kantoor Covington and Burling verzekerd in verband met de zaak der 11 Nederlandse arrestanten in Indonesië. Zij had mr. Horsky uitgenodigd, zich naar Djakarta te begeven om de Nederlandse regering in deze aan gelegenheid van advies te dienen. verdachten een spoedige en een rechtvaardige behandeling van hun zaken te verzekeren, gebaseerd op de wettelijke beginselen en mensen rechten, zoals deze zijn gewaarborgd in de Indonesische grondwetten en op de beginselen van het strafpro cesrecht, zoals deze door beschaaf de landen algemeen erkend worden, aldus het ministerie van buitenland se zaken. De Nederlandse ambassade in Wash ington verklaarde dat „de zaak ze ker gevolgen zal hebben". Er wordt in de mededeling van 't ministerie van buitenlandse zaken nog gewezen op de vele internatio nale diensten bewezen door het kan toor van mr. Horsky. Zo had mr. Horsky met wijlen de Teneinde zich van deze opdracht te kwijten, had mr. Horsky ae Indo nesische ambassade te Washington om een visum verzocht, terwijl de Nederlandse Hoge Commissaris te Djakarta de Indonesische autoritei ten daarvan op de hoogte had ge bracht. Alvorens een vooraanstaande Ame rikaanse advocaat aan te zoeken om als adviseur van de Nederlandse re gering op te treden, heeft de Neder landse ambassade te Washington prof. Henri de Vries, hoogleraar in internationaal recht aan de universi teit van Columbia te New York, ge consulteerd. Hoewel de Amerikaanse advocaat mr. Horsky niet als verdediger voor de arrestanten zou zijn opgetreden, was uitgegaan van de veronderstel ling, dat hem zou worden toBge- staan de zittingen bij te wonen als een waarnemer voor ae Nederlandse regering. Hij zou de regering van advies die nen in haar pogingen om voor de Aftreden? De vraag of dr. Drees het komend jaar zal aftreden als minister president is opgeworpen door ir. H. Vos in het weekblad „Vrjj Neder land". Gezien de bindingen, welke zowel ir .Vos als de redactie van „Vrij Nederland" hebben met dë P. v. d. A. moet men aannemen, dat het hier niet orn een blote specula tie gaat. Bovendien hoopt dr. Drees in het komend jaar de leeftijd der sterken te bereiken en dat is in het leven een mijlpaal, waarbij men gemeen lijk wel de vraag overweegt of men zijn arbeid wil beperken tot een rus tiger en huiselijker sfeer. Op zichzelf heeft dus de vraag óf dr. Drees zal aftreden niets opzien barends. Wel echter is de wijze waarop de heer Vos haar in zyn „Vrij Nederland"-artikel aan de or de stelt ongewoon. Hij geeft namelijk een typering van dr. Drees als minister, omdat dr. Drees gedurende tien jaren een ministersfunctie bekleed heeft. In de ogen vah de heer Vos is dr. Drees gebleken een bestuurder bij uitstek te zijn, wiens grote kracht lag in het compromis als uitgangs punt. De heer Drees verwierf zich ook vertrouwen, echter, ir. Vos maakt zich ongerust, dat het gebruik van dit vertrouwen wel eens tot mis bruik van vertrouwen voor zijn ei gen partij zou kunnen uitgroeien. Deze formulering van ir. Vos zal voor velen niet geneel duidelijk zijn, maar ze wijst toch in een onprettige richting, zó in de zin van een zekere zwakte welke zich van dr. Drees zou meestermaken, wanneer waak zaamheid nodig zou zijn tegen per sonen, die willen profiteren van het grote vertrouwen, dat dr. Drees heeft. De woorden van ir. Vos zouden niet zo opvallend zijn als h\j ook niet aan dr. Drees een zeker nega tivisme had verweten. Dr. Drees, zo zegt hy, was geen Albarda, met de gave van de oratorische samenvat ting van heden en toekomst, geen Vorrink met zijn constant-drijvende kracht, geen Troelstra, de profetisch hoog-opnjzende figuur... Dat klinkt allemaal nogal critisch en negatief. Legt men naast deze opmerkingen van ir. Vos, de beschouwingen, welke tal van Nederlandse bla den aan dr. Drees hebben gewijd toen hij tien jaren minister was, dan moet men zich afvragen wat ir. Vos nu eigenlijk wil zeggen. Terwijl tal van Nederlandse pers hulde brachten aan dr. Drees, terwijl men hem in het bijzonder lof toezwaaide voor de wijze waarop hij zich boven de po litieke partijen neeft weten te stel len en men hem crediteerde voor veel goeds, dat m de achterliggende tien jaren werd bèieikt, weet de heer Vos weinig anders te doen dan het komend aftreden van dr. Drees te motiveren. Had de redactie van „Vrij Neder land" nu werkelijk niet iemand an ders kunnen vinaen, die bereid was de figuur van dr. Drees te schetsen zoals het grootste deel van het Ne derlandse volk hem ziet? Iemand die hem toonde als een figuur, niet met de kwaliteiten van een Albarda, een Troelstra of wie dan ook, maar met eigen kwaliteiten, welke hem jarenlang aan de top van ons volk deden staan? Wanneer het antwoord op deze vragen ja is, dan heeft de redactie van „Vrij Nederland" een misslag begaan!! Stafchefs gaan ook naar Genève De stafchefs van de vier grote mo gendheden zullen hun leiders verge zellen naar de topconferentie, die vol gende maand te Genève wordt gehou den. Naar verluidt gaan zy niet alleen als adviseurs van hun regeringshoof den, maar zullen zy ook aan informe le besprekingen deelnemen als het overleg over Internationale ontwape ning dit vereist. Amerikaanse rechter H. Jackson 'n groot aandeel in de te Neurenberg gehouden processen tegen oorlogs misdadigers. Gedurende de oorlog trad het kantoor van mr. Horsky op als rechtskundig adviseur in Ameri ka van de Nederlandse regering. Mr. Horsky speelde een belangrijke rol' in zaken, waarin het ging om de be scherming van fundamentele, grond wettelijke rechten. Groot offensief in Zuid-Vietnam Tegen opstandige secten In het gebied van de Zeven Bergen langs de grens met Cambodja zijn eenheden van het Zuidvietnamese re geringsleger een groot offensief be gonnen tegen de „laatste resten" van de legers der opstandige secten. De strijdkrachten van de Hoa Hao- secte hebben zich in de heuvels ver schanst; zij zouden nog over 2500 man beschikken. Voorts is een offensief geopend ten Zuiden van Saigon tegen eenheden van de Binh Xuyen-secte. De aanvallen van het leger worden ondersteund door luchtmacht en ma rine. Premier Diem heeft goede hoop de weerstand van de Hoa Hao spoedig te breken. Maar deze secte laat zich moeilijk vangen en een lange gueril- lastrijd mag worden verwacht. De Hoa Hao heeft zelfs verscheidene honderden vrouwelijke soldaten, die zeer gevreesd zijn. Weer brand in bus met schoolkinderen Opnieuw is in een bus met school kinderen brand ontstaan door kort sluiting in de electrische geleidingen. Dat gebeurde op het Valeriusplein in Amsterdam. Gelukkig liep alles goed af. De poging om met het brandblus- apparaat van de bus de vlammen te doven mislukten, maar de ouderwetse methode, een emmer met water, had het gewenste resultaat. Nederlandse steun aan stakers ontkend De 17.000 stakende Antwerpse ha venarbeiders hebben Dinsdag, de tweede dag van hun niet-officiële sta king, verklaard hun stakende Britse collega's te steunen. Zij zeiden voorts door havenarbei ders uit Amsterdam en Rotterdam ge steund te worden. Op 160 schepen in de haven van Antwerpen kan niet gewerkt worden. De stakers wensen ëen loonsverho ging van veertig frank per dag en afschaffing van de twee categorieën, waarin zij zijn ingedeeld. De katholieke en de socialistische vakbond hebben er bij hun leden op aangedrongen het werk te hervatten. De Nederlandse centrale bond van werknemers in het transportbedrijf deelt mede, tot de overtuiging te zijn gekomen, dat de staking in Antwerpen als een wilde staking moet worden be titeld. Overigens is de situatie in de havens van Amsterdam en Rotterdam zodanig, dat er reeds een tekort is aan arbeids krachten om de normale schepen te lossen en te laden. Om deze reden hebben de besturen Deze kolossale machinede Wons- over", kan volgens de uitvinder, Her man Colien, uit Kennebunk, in de Amerikaanse staat Maine, de volgen de functies van landbouwmachines in èèn 1 handeling uitvoeren: ploegen, eggen, gelijk maken, bemesten, voren trekken, zaaien en uittrekken van on kruid en aanbrengen van onkruiddo- dende chemicaliën. van de scheepvaariverenigingen zowel in Amsterdam als in Rotterdam aan de centrale bond toegezegd, dat geen schepen uit Antwerpen in Amsterdam of Rotterdam znllen worden behan deld. Deze toezegging staat dus in fei te geheel buiten de staking in Ant werpen, aldus de centrale bond. In ieder geval is er dus geen sprake van, dat de centrale bond steun zal ver lenen aan de Belgische stakers. In de bossen in de omgeving van Hel- lendoorn werd korte tijd geleden een jonge reebok gevonden, die er erg vermagerd uitzag en waarschijnlijk door de moeder in de steek was gela ten. Nadat het diertje mee naar huis was genomen, trachtte men liet te voeden door middel van een druppel- flesje. Later blpek de zuigfles uit komst te brengen: het beestje groeit als kool! Deze foto werd van de nieu we huisgenoot genomen tijdens een van de „maaltijden" welke om de vier uur plaats vinden. ipillllllllllllllllllllllllllllllllHlllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllM Koeien op de spoorbaan De machinist van de trein die Maandagavond om tien H voor half twaalf uit Eindho- H ven in de richting 's-Herto- genbosch was vertrokken in Best, berichtte dat er koeien H op en langs de spoorbaan lie- pen. Ofschoon de volgende rei- e§ zigers- en goederentreinen s langzaam hebben gereden en er door de bestuurders goed is ee uitgekeken is toch nog een koe aangereden en gewond. Het bleek dat een twintigtal ee koeien was uitgebroken uit een weiland langs de spoorbaan tussen Acht en Best. V.S. laat zaak- Lattimore vallen De Amerikaanse regering heeft be sloten niet langer haar pogingen van de afgelopen twee-en-half jaar voort te zetten om prof. Owen Lattimore te laten berechten op grond van mein eed. Dit heeft de procureur-generaal, Herbert Brovvnell. Dinsdag medege deeld. Lattimore. een deskundige in za ken betreffende het Verre Oosten, werd er van beschuldigd te hebben gelogen, toen bij voor de Senaatscom missie voor binnenlandse veiligheid ontkende, dat hij de communistische zaak aanhing of bevorderde. Lijk van hsiaarde vrouw op snoorbaan gevonden Op de spoorlijn UtrechtRotter dam onder de gemeente Reewijk is Dinsdagmorgen het stoffelijk over schot van een vrouw gevonden. Zij lag tussen de rails en had verwon dingen aan het hoofd. Aanvankelijk kon de identiteit van de vrouw niet vastgesteld worden, doch nadat een verzoek om inlichtingen was ver spreid kwam uit Culemborg een me dedeling dat daar sinds Zondagavond de 66-jarige weduwe M. de J. werd vermist. Politiefunctionarissen uit Culem borg kwamen over naar Reeuwijk en in de loop van de middag werd 't stoffelijk overschot geïdentificeerd als dat van mevrouw De J. De omstandigheden waren van dien aard, dat een justitieel onderzoek nodig werd geacht. Nagegaan wordt of hier van een ongeval of van ge weldpleging sprake is. PERSCONFERENTIE VAN DULLES Twijfel aan oprechtheid van de Sowjet-Unie De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, John Foster Dulles, heeft Dinsdag op een persconferentie verklaard, dat dc Sowjet-Unie schijn baar alle belangstelling in de hereniging van Duitsland verloren heeft. Hy zei, dat als Rusland op de komende conferentie van de Grote Vier te Genève niet beréld zou blijken de kwestie van de Duitse hereniging te bespreken, er twijfel zou rijzen aan de oprechtheid van de Russische wens om de oorzaak van de spanning weg te nemen. Het voor onbepaalde tijd verlen gen van een scheiding van een ge deelte van een groot volk van hun landgenoten is een kwaad, dat niet onbeperkt kan worden voortgezet zonder tot nieuw kwaad en nieuwe moeilijkheden te leiden. De minister verklaarde verder dat het Amerikaanse vliegtuig, dat ver leden week Woensdag boven de Be- ringzee werd aangevallen door Rus sische jagers, zich niet in Russisch territoriaal luchtgebied bevond, zelfs niet als rekening wordt gehouden met de Russische opvatting van „ter. ritoriaal luchtgebied". „HOLLANDS LEVEN IN DE GOUDEN EEUW" Werken van vijftig meesters! Werken van niet minder dan vijftig verschillende meesters uit de zeven tiende eeuw zullen te zien zijn op de tentoonstelling „Hollands leven in de Gouden Eeuw", welke Maandag a-s. in het raadhuis te IJzendijke officieel zal worden geopend door de Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr mr A. F. C. de Casembroot. Het is de vierde expositie sinds 1952 in IJzendijke en ontegenzeggelijk is dit niet slechts de omvangrijkste, maar kwalitatief tevens de aantrekkelijk ste van de tentoonstellingen, welke er in de afgelopen jaren te zien zijn geweest. IJzendijke verricht met het organiseren van exposities ais deze in West Zeeuwsch-Vlaanderen een culturele taak welke niet genoeg naar waarde geschat kan worden Voor de burgemeester van deze ge meente, jhr L. E. D. S. von Bönning- hausen, is het bepaald geen eenvoudi ge opgave geweest om met de vrij be scheiden subsidies van rijk, gemeente en provincie een tentoonstelling van dit formaat in te richten, maar dank zij zijn onvermoeid ijveren is het we derom gelukt om West Zeeuwsch- Vlaanderen om Zeeland een cul tureel evenement van goed gehalte te bieden. De opzet van deze tentoon stelling is om voornamelijk door mid del van schilderijen van zeventiende eeuwse meesters en voorts door ge bruiksvoorwerpen in koper, aarde werk, zilver en glas, te laten zien hoe men in de zeventiende eeuw leefde Wat de schilderijen betreft is men erin geslaagd een collectie bijeen te krijgen uit koninklijk bezit, musea en particulier bezit, welke waarlijk uniek kan worden genaamd! In het zich daartoe zo bij uitstek lenende raadhuis van IJzendijke kan men van Maandag a.s. af tot 20 September werken aan schouwen van meesters als Frans Hals, Gerard Dou, Pieter de Hoogh, Nico- laas Hals, Ruysdael, Van Goyen, Du- sart, Van Ostade en vele anderen. Het !s zonder meer een beleve nis, om rond te dwalen langs kunstwerken, zoals deze te zien zijn in IJzendijke; kunstwerken, waarvoor men normaliter reizen moet maken naar de grote ste den, naar Den Haag, Amster dam, Rotterdam en Utrecht, om ze te kunnen aanschouwen en zelfs vindt men in het raadhuis van deze Zeeuwsch-Vlaamse ge meente werken, welke men prac- tïsch nooit te zien krijgt. Wer ken uit particulier bezit name lijk. Als een sneeuwbal .Het rolt als een sneeuwbal", zo ver telde jhr Von Bönriinghausen op een gisteren gehouden persconferentie. „Men begint bij een museum en wordt dan verwezen naar een volgend mu seum. Daar valt de naam van een par ticulier verzamelaar en zo al rei zend en verzamelend is het moge lijk om een tentoonstelling als deze in te richten". De burgemeester van IJzendijke is zo langzamerhand een expert gewor den op dit gebied! Met grote zorg en veel liefde voor de kunst is hij er tot nu toe in geslaagd sinds 1952 telken- jare een expositie in te richten, welke van belang was voor de culturele ont wikkeling van Zeeuwsch-Vlaanderen in het bijzonder en van Zeeland in het algemeen. „Maar dit jaar is het beslist de laat ste keer", zo verklaart hij„De kosten en moeiten zijn te groot. Het is de laatste keer, tenzijTenzij er zich een Zeeuws comité achter wil stellen" Want hoewel dc burgemeester met grote stelligheid beweert, dat 't thans beslist de laatste maal is, hélemaal kan (Vervolg op pag. 8) Minister Dulles verklaarde verder dat de Verenigde Staten sympathiek staan tegenover enige wens van maarschalk Tito van Joego-Slavië om een bezoek aan Washington te brengen. VERRE OOSTEN. Dulles verklaarde vervolgens niet te verwachten, dat op de komende top-conferentie te Geneve zal worden gesproken over de kwesties betref fende het Verre Oosten. De Sowjet- Unie had reeds laten doorscheme ren mogelijk een voorstel te zullen doen voor een tweede conferentie ter bespreking van kwesties betref fende het Verre Oosten. In antwoord op de vraag of de Verenigde Staten bereid zou zijn deel te nemen aan een latere confe rentie met deelneming van commu nistisch China, zei minister Dulles, dat zulks zou afhangen van de sa menstelling van zulk een conferen tie. 0 Een woordvoerder van het Japanse mi nisterie van volksgezondheid heeft mee gedeeld, dat een kwart mitlioen Japan ners op het ogenblik aan een huidziekte lijden, die veroorzaakt wordt door „een vergiftigde mijt" zoals nog nooit eerder is waargenomen en waartegen de beken de insecticiden niets uitrichten. Het weer in Europa Volgens de rapporten van avond 19 uur: Kopenhagen: onbewolkt Amsterdam: half bewolkt Londen: geheel bewolkt Luxemburg: onbewolkt Parijs: half bewolkt Bordeaux: onbewolkt Grenoble: zwaar bewolkt Nice: zwaar bewolkt Genève: regen Zürich: licht bewolkt Locarno: onweer Berlijn: half bewolkt Frankfort: half bewolkt München: half bewolkt Wenen: half bewolkt Innsbruck: regenbui Rome: half bewolkt Ajaccio: zwaar bewolkt Dinsdag- 19 graden 22 graden 22 graden 24 graden 25 graden 25 graden 24 graden 25 graden 24 graden 22 graden 26 graden 21 graden 24 graden 16 graden 21 graden 22 graden 28 graden 23 graden MEER BEWOLKING. Toenemende bewolking met later op de dag plaatselijk enige regen. De zelfde of iets lagere temperaturen. Zwakke tot matige Zuidwestelijke wind. 30 Juni Zon Maa 9 ZON EN MAAN op 4.25 op 17.06

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1