Succesvolle Zeeuwse deelneming aan demonstraties van B.B. aan Trouw beginselen doelstellingen en de van het Handvest EEN LEVEN IN DIENST VAN LANDBOUW EN ONDERWIJS GESCHENK VOOR JUBILERENDE MAATSCHAPPIJ „ZEELAND" MAANDAG 27 JUNI 1955 PROVINOIALE ZEEUWSE COURANT MANIFESTATIE IN ROTTERDAM Bij het défilé kwam men goed voor de dag Met in totaal ongeveer 9000 mannen en vrouwen van wie 6500 aan de verschillende demonstraties deelnamen heeft de organisatie Bescher ming Bevolking in Rotterdam grootscheepse oefeningen gehouden. De Zeeuwse deelneming aan deze manifestatie was over het algemeen succesvol en met name bij het défilé kwam men goed voor de dag. De sterrit was na het vertrek in dé morgenuren vlot verlopen en er kon volgens het tijdschema worden gereden. Aanvankelijk liet het contact via de mobilofoon te wensen over en moest men gebruik maken van de enve loppen met de routekaartjes, welke voor „noodgevallen" ter beschikking waren gesteld. Nadat op Breda overgeschakeld kon worden had men meer succes. Een reddingsploeg uit Terneuzen en een .geneeskundig team uit Arne- muiden behaalden vierde prijzen. Bij het viaduct te Ridderkerk is de heer S. uit Den Bosch van de ver- keersgroep der Rijkspolitie, die de B.B.-colonne Limburg naar Rotter dam begeleidde, door een bus aange reden. Hij kreeg een gecompliceerde onderbeenfractuur. De B.B.-colonne Limburg had niets van het ongeval gemerkt, doch de co lonne Zeeland, die er vlak achter reed, stopte. Toen men zag, dat er van de colonne uit Limburg nog een wagen met E.H.B.O.'ers achterop kwam en een passerende arts zich ook naar de plaats van het ongeval begaf, werd doorgereden. De colonne Zeeland waarschuwde per mobilofoon de com mandopost in Breda met het verzoek hulp te zenden in de vorm van een ambulance uit Dordrecht. Zo kwam het, dat men in de voorste wagens van de colonne Limburg, waarbij zich ook de mobilofoonwagen bevond, be merkte dat er een ongeluk gebeurd was. Zeeland arriveerde ondanks het feit, dat nog even gestopt was, toch nog als eerste in Rotterdam in deze B.B.-sterrit. Iedere provincie had een gemotori seerde colonne afgevaardigd. Deze be stond uit drie man Rijkspolitie, een volledig bemande B.B.-brandspuit met trekker, een mobiel geneeskundig team en een complete reddingsploeg. Van de Rotterdamse veemarkt uit, waar radio- en telefoonverbindingen samen kwamen, zijn de colonnes uit het gehele land naar de Maasstad ge dirigeerd. Hier bevonden zich ook de autoriteiten. Aan de Kralingse pias- laan werd het défilé afgenomen van meer dan drieduizend B.B. wande laars op Groningen na uit alle provinciën afkomstig. Onmiddellijk daarna begaven de autoriteiten zich naar het stadhuis op de Coolsingel waar de deelnemers aan de sterrit. voorbij trokken, gevolgd door 31 af delingen bedrijfszelfbescherming van Nederlandse bedrijven en instellin gen. In totaal waren dit 1092 perso nen, die vergezeld werden van drie muziekcorpsen. Zestig brandweerploegen uit de ge meenten in Noord- en Zuid-Holland en Utrecht gaven daarna een demon stratie op de Maas, nadat vier straal jagers „een aanval op schepen" had den ondernomen. Er waren tal van andere demonstraties, waarna alle deelnemers zich weer op het vee marktterrein verzamelden om te luis teren naar een toespraak van minis ter Beel. Minister Beel constateerde, dat de deelnemers aan deze B.B.-manifes- tatie voor hen die het nog niet wis ten, hebben bewezen, dat de Be scherming Bevolking bestaat. Deze jonge nationale organisatie, is tot stand gekomen, aldus de minister, doordat de noodwachters en nood- wachtsters hebben ingezien, dat de B.B. nodig en nuttig is. Het ziet er naar uit, zo vervolg de hij, alsof het oorlogsgevaar in de laatste tijd wat is teruggeweken. „Het ziet er naar uit" en zonder uitzondering hopen wij allen, dat dit ook inderdaad, zo is en dat voor de tegenstellingen, de onrust, de achterdocht van nu in de plaats zou kunnen treden een samenleving van samenwerking en naastenliefde, die de koningfin een week geleden zo aangrijpend heeft geschetst. Bittere ervaringen moeten ons intussen er mee doen rekenen, dat er verschil kan wezen tussen „er naar uitzien" en „zijn". Te gemak- Dit is de Ford Prefect die in de nacht van Zaterdag op Zondag aan de ach terkant door een Vauxhall werd aan gereden, tengevolge waarvan de wa gen in de Muider trekvaart verdween. De drie inzittenden, allen uit Amster dam afkomstig, verloren hierbij liet leven. De wagen icerd Zondagmorgen pas ontdekt en op het droge getakeld. kelijk zijn velen geneigd, om dit verschil uit het oog te verliezen. Meer dan ooit is het onder deze omstandigheden geboden duidelijk te doen blijken hoezeer het ons ernst is met onze verdediging. NIET VERSLAPPEN. Juist nu het in onze dagen er op begint te lijken, dat de vastbera den verdedigingswil van de vrije wereld indruk gaat maken, moeten wij er voor zorgen, dat wij niet verslappen, maar integendeel onze paraatheid handhaven en zo hoog mogelijk opvoeren, net zo lang tot dat vaststaat, dat men niet alleen vrede preekt, maar vrede wil. Uw prestaties van vandaag moe ten velen aan het denken hebben gebracht, aan het denken omdat zij hebben moeten zien, dat hun twij fel „of er van die B.B. nu wel ooit iets terecht zou komen" niet ge motiveerd is geweest. Er zijn intussen nog meer kas tanjes die wachten om aangepakt te worden door de 60.000 mannen en vrouwen, die nog aan de organi satie mankeren. Dat zij zich mel den. En dat over hen vaardig moge worden dezelfde geest van vaart, durf en vertrouwen, die uw werk zaamheid in de afgelopen jaren heeft beheerst. Vervolgens reikte de minister de prijzen uit aan diegenen die de bes te resultaten hadden bereikt. Vliegtuigbotsing eiste zes doden Nabij Bitburg in West-Duit sland zijn Zondag een Britse Lincoln-bom- menwerper en een Amerikaanse F 86- straaljager tegen elkaar gevlogen. Vijf der zes inzittenden van de bom menwerper kwamen bij dit ongeluk om het leven. De piloot van de straal jager wist met zijn valscherm veilig de begane grond te bereiken. De zesde inzittende van de Britse bommenwer- werper wordt nog vermist. De toestel len namen deel aan de N.A.V.O.-oefe- ning „Carte Blanche". DE HEER L. VAN DIJK MET PENSIOEN Sinds 1924 in Schoondijke Wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd zal de heer L. van Dijk op 1 Juli a.s. zijn functie als directeur van de Rijkslandbouwwinter- school te Schoondijke neerleggen. Sinds 1943 heeft hij deze post bekleed om van de jongeren uit West Zeeuwsch-Vlaanderen goede boeren te maken, die begrip hebben van bodemstructuur en plantenziekten. Niet alleen de jeugd, ook volwassenen heeft hij onderwezen door het geven van talrijke cursussen over onderwerpen, die nauw bij de praktijk aansloten. Zijn arbeid heeft er toe bijgedragen, dat West Zeeuwscli-Vlaanderen op het gebied van de landbouw sterk is vooruitgegaan en meer in de belang stelling is gekomen. De heer van Dijk werd in 1890 als zoon van een onderwijzer te Tholen geboren. De liefde voor de natuur en de landbouw, die zjjn vader hem had bijgebracht, deed hem er toe besluiten om, na het behalen van het H.B.S.-di- ploma te Bergen op Zoom, landbouw kunde te gaan studeren aan de Rijks Hogere Land-, Tuin- en Bosbouw- school te Wageningen. (de voorloper van de huidige Landbouw Hoge school). Toen hg hier het eindexamen had afgelegd mocht hij zich „Nederlands Landbouwkundige" noemen. Na een jaar als scheikundige in een veevoederfabriek te hebben gewerkt, trad hij in 1917 als hoofdambtenaar in dienst bij de Zeeuwse Landbouw Maatschappij te Goes, waar hij belast werd met het voeren van de propa ganda. „Soms was ik dagen lang op stap om in een uithoek van Zeeland een lezing te houden, die de plaatselijke vereniging moest overhalen om zich bij de Z.L.M. aan te sluiten." Het teruglopen van het ledental en de jaarlijks terugkerende moeilijkhe den over de begroting deden hem om zien naar een andere, liefst zelfstan dige betrekking. Per 1 Juni 1924 werd hij op zijn verzoek eervol ont slagen en met ingang van dezelfde datum volgde zijn benoeming tot di recteur van de Lagere Landbouw school te Schoondijke, die toen pas was gestart. Tevens werd hij aan de landbouwhuishoudschool verbonden voor het lesgeven in technische vak ken. „Als wg de oogsten van 1923-1927 met die van 1933-1937 vergeleken, dan zien wg een enorme vooruitgang. De opbrengst van aardappelen was in die periode met 50 gestegen, de opbrengst van andere producten met 10-12 en meer. Dit mag toch wel voor een groot deel aan het land bouwonderwijs worden toegeschre ven", gldus de heer Van Dgk. In 1934 nam hij een belangrijk aan deel in de keuring van gewassen en ?af hij leiding in de wratziekte-con- role voor de aardappelexport, terwijl de eerste cursussen aardappel-selec tie in Zeeland door hem werden ge geven. Toen in de oorlogsjaren werd be slist, dat er in Zeeland een Land- bouwwinterschool zou komen, koos de Z.L.M. daarvoor West Zeeuwsch- Vlaanderen als de geschiktste plaats. Op voorstel van de toenmalige Direc teur voor Landbouwonderwijs, dr. ir. D. S. Huizinga, werd de heer van Dijk tot directeur van deze onder wijsinstelling benoemd. In Januari 1943 werd begonnen en de eerste di ploma's werden in Mei 1944 uitge reikt. Om echter te voorkomen, dat de jongens door de bezetter naar Duits- Namens het personeel van de Stoom vaartmaatschappij „Zeeland" werd vorige week een tegeltableau aange boden in verband met het tachtig jarig bestaan der maatschappij. „Voorde bevrijding van West-Irian" Toespraak van Soekarno „Indien de tachtig millioen Indone siërs eensgezind zijn, durf ik te ver klaren, dat voor 1956 West-Irian weer Indonesisch grondgebied zal zijn", al dus president Soekarno in een rede voor het „Legioen voor de bevrijding van West-Irian" te Semarang. Soekarno vervolgde: „En behalve eenheid is ook macht nodig. Wij kun nen onze eis op West-Irian niet altijd naar voren brengen, zonder eenheid en macht". Soekarno drong aan op machtsvor ming. „Indonesië's lot is niet in han den van andere landen, maar van het Indonesische volk zelf", aldus Soe karno. land zouden worden gevoerd, werd een derdejaars cursus in het leven feroepen, die tot de bevrijding duur- In 1943* werd de heer van Dijk te vens Rijkslandbouwconsulent voor Zeeuwsch-Vlaanderen( Zeeland werd toen gesplist in boven- en beneden- Schelae), voor welke functie hij in 1950 om gezondheidsredenen moest bedanken. Op de vraag of hg meende, dat de Rijkslandbouwwinterschool nog voor verbetering vatbaar was, antwoord de de heèr Van Dgk: „Wg moeten er naar streven, dat de leerlingen, die tot de RLWS worden toegelaten, een gelgke vooropleiding hebben genoten. De school wordt tot middelbaar on- derwgs gerekend, maar is niet wet- teigk beschermd. Het mooiste zou zgn als de Lagere Landbouwschool zou aansluiten op de winterschool om te voorkomen dat dezelfde dingen tweemaal worden onderwezen. Bovendien acht ik het noodzakeigk, dat het aantal zomerlesuren wordt uitgebreid terwille van het practisch werken in de schooltuin". De heer Van Dgk is Ridder in de Orde van Oranje Nassau. TACHTIGJARIG BESTAAN Personeel bood tegeltableau aan Zoals gemeld was het dezer dagen 80 jaar geleden, dat de N.V. Stoom vaartmaatschappij „Zeeland" werd opgericht. Ter gelegenheid van dit jubileum werd namens het personeel een tegeltableau aangeboden. Bij het 50-jarig bestaan van de maatschappij in 1925 werd door het toenmalig pi soneel een tegeltableau aangebodi dat in de tweede wereldoorlog door oorlogshandelingen werd vernield. Daarom besloot men ditmaal opnieuw een tableau aan te bieden. Het geschenk werd overgedragen aan boord van de „Koningin Emma" in tegenwoordigheid van personeels leden van de kantoren Hoek van Hol land en Vlissingen, de opvarenden van de vloot en de heren J. J. van de Roemer en A. C. H. Kuyck namens de directie. De heer K. Witte, chef van de af deling passage en erevoorzitter van de personeelsvereniging bood met een toespraak het tableau aan, dat daarna door twee leden van het dames-perso neel werd onthuld. Het bestaat uit 20 Delftsblauwe tegels, waarop drie in de loop der jaren gebruikte scheeps- typen zijn aangegeven, alsmede de havens, die door de Maatschappij is haar net waren opgenomen. Een loco motieftype uit 1875 en een electrische Reis van Boelganin door het Midden-Oosten Volgens het Egyptische blad „Al Akhbar" zal maarschalk Boelganin, de Sowjet-Russische premier, als hg in de komende herfst een bezoek brengt aan India, ook de hoofdsteden van de Arabische landen in het mid den-Oosten bezoeken. Premier Mohammed Ali van Pa kistan heeft de wens te kennen gege ven de Russische premier, maarschalk Boelganin, te ontmoeten, aldus bericht Radio-Moskou. BIJEENKOMST TE SAN FRANCISCO Slotverklaring der herdenkings- assemblée van de V.N. De voorzitter der herdenkingsbijeenkomst van de algemene vergadering der V.N., E. N. van Kleffens, heeft oen slotverklaring voorgelezen, die hij op verzoek van vele delegaties heeft samengesteld. In de verklaring wordt gezegd, dat alle delegaties, die deelgenomen heb ben aan de plechtigheden ter gelegenheid van het tienjarig bestaan der Verenigde Naties, uitdrukking hebben gegeven aan hun gemeenschappe lijke wens, om de komende generaties de geesel van de oorlog te besparen. Alle leden der V.N. hebben nog maals uitdrukking gegeven aan hun trouw aan de doelstelling en de be ginselen van het handvest. Zg zgn zich er van bewust, dat de hoop op de wgze waarop deze beginselen en vrede rust op de wgze waarop deze beginselen en doelstellingen worden gehandhaafd bg de onderlinge be trekkingen. Ook hebben zg wederom verzekerd dat zij geschillen zullen regelen zo als het Handvest dit voorschrgft, na- melgk door vreedzame middelen en op een wg'ze, dat de internationale vrede, de veiligheid en de rechtvaar digheid niet in gevaar komen, zg heb ben de wil te kennen gegeven, om vreedzaam en vriendschappelijk sa men te leven. Ten slotte hebben alle leden van de V.N. beloofd met kracht voort te gaan met de pogingen, om tot een ontwapeningsovereenkomst te gera ken, die een grotere mate van veilig heid voor de landen gerandeert en die het gevaar van vernietiging met atoomwapens van de wereld weg vaagt. Zij spreken hun overtuiging uit dat de landen hun hulpbronnen zul len gebruiken voor de" verbetering van de levensstandaard, als zij be vrijd zgn van de lasten der bewape ning. De voorzitter voegde hier aan toe: ,De moeilijkheden, die ons springend als de gevaren en teleur stellingen van het verleden. Maar het Handvest is onze leidraad, het Handvest, dat voorschrgft, dat de organisatie der V.N. de plaats is, waar de politieke ignen van haar le den met elkaar in overeenstemming worden gebracht". De slotverklaring is door alle delegaties aanvaard. Nog geen definitieve regeling Tussen tandartsen en ziekenfondsen De Nederlandse Maatschappij tot Bevordering der Tandheelkunde heeft Vrijdagavond en Zaterdag te Utrecht vergaderd. Nadat Vrijdagavond een groot aantal huishoudelijke ponten was behandeld, kwam Zaterdag de be spreking van de honorering in het zïe- kenfondswezen aan de orde. Wegens het nog niet volledig gereed zijn van de nodige rapporten is het niet mogelijk gebleken per 1 Juli tot een definitieve regeling te komen, maar het was evenmin mogelijk met alle ziekenfondsorganisaties tot over eenstemming te komen over een an dere regeling. Na uitgebreide discussie besloot de algemene vergadering een voorstel ter goedkeuring aan de ziekenfondsraad voor te leggen samen met die zieken fondsorganisaties die de meerder heid van de verzekerden omvatten waarmee wel overeenstemming was bereikt. Voorts machtigde de vergadering het hoofdbestuur al die maatregelen te ne men, die voor het tot stand komen van een definitieve regeling nodig zijn. Bij een ernstig autobusongeluk In Noord-West-Spanje zijn Vrijdag, volgens de eerste berichten, tien personen om het leven gekomen en veertig gewond, van wie vijftien zwaar. Het ongeluk deert zich voor op een afstand van 70 km van locomotief geven de verbondenheid van de maatschappij met de Spoor wegen aan. Tenslotte zijn de wapens van Vlissingen en Hoek van Holland aangebracht, de havens van waaruit de dienst tot dusver werd uitgevoerd. De directeur, de heer H. J. v. d. Roemer, sprak een dankwoord en deed de toezegging, dat het tableau een ereplaats in het kantoor zou krij gen. wachten staan, zgn even in het oog I Santiago de Compostella. Verhoging loongrens aanvaard Door artsenorganisatie De Zaterdag in Utrecht gehouden al gemene vergadering van de Kon. Ned. Maatschappij tot Bevordering der Ge neeskunst heeft met grote meerder heid het voorstel van het hoofdbestuur aanvaard om uit te spreken: 1. Dat in grote lijnen aan de in de algemene vergadering van 27 Novem ber 1954 aangenomen motie is voldaan, waarmede dus nu volgens deze motie de verhoging van de loongrens tot zesduizend gulden blijvend wordt aan vaard. 2. Dat de onderhandelingen en be sprekingen met kracht dienen te wor den voortgezet ter bereiking van ver dere resultaten. 3. Dat de algemene vergadering de voorlopige beslissing van het hoofd bestuur aanvaardt en verlengt, waar bij toegezegd werd, dat na het ont staan van een conflict altgd nog drie maanden respijt zal worden gegeven voordat de medewerking aan de zie kenfondsen zal worden beëindigd. De strijd in Noord-Afrika Honderden doden De Algerijnse vogelvrijen hebben tussen 1 November en 25 Juni 126 Fransen of Franse Mohammedanen vermoord en 46 verwond. In dezelfde periode zijn 105 Franse militairen gedood en 202 gewond. De opstandelingen verloren 302 doden, 49 gewonden en 347 gevangenen. Een Franse politieman is om het le ven gekomen, toen Zaterdag een pa trouille bij Souk Ahras in het Ooste lijk deel van Algerije in een hinder laag viel. Te Douar Ait-r'Zine werd een dorps veldwachter door machinepistoolvuur gedood. Het lijk van een dorpsveld wachter die uit Djebel Nalia door de vogelvrijverklaarden was ontvoerd, werd gevonden. Bovendien werden Zaterdag twee Algerijnen door springstofaansiagen in het dorp Maghram gedood. Moordaanslag achter een microfoon in Spanje „Ik bloed dood" Een radiospreker te Albacete (Zuid- Oost-Spanje) Jesus Cuevas Lopez, heeft Zaterdagavond zijn luisteraars doen schrikken door plotseling te roepen: „Ik bloed dood. Ik ben in de borst geraakt. Haal een arts en stel de politie op de hoogte". Mensen, die in allergl te hulp snel den, vonden Lopez, eigenaar van de radiozender van Albacete, met een door middel van een mes toegebrach te wond in de borst. Hg werd in ern stige toestand naar een ziekenhuis overgebracht. De politie arresteerde later een ontslagen postbode, Pedro Fernandez Garcia, die zg van de aanslag be schuldigt. Zeeliedenstaking in Engeland geëindigd, De niet-officiële staking van zee lieden te Southampton en Liverpool is Zaterdag geëindigd. De stakers heb ben besloten het werk te hervatten. De staking heeft 26 dagen lang de passagiersdiensten over de Atlanti sche Oceaan ontwricht. De stakers geven toe, dat hun opzet mislukt is. Him eisen voor loonsverhoging en be tere arbeidsvoorwaarden, zijn niet in gewilligd. Van de staking der havenarbei ders is nog geen einde in zicht. Zg omvat 19.000 man in zes havens, wel echter waren de stakers in Londen van plan Maandag heden— het werk te hervatten. Ongeveer 300 schepen hebben oponthoud door deze staking.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 7