JIMMY BROWN opent een rijschool WERELDVETERANENDAG WERD IN KLOOSTERZANDE HERDACHT WALCHEREN RINGRIJDERS KAMPTEN OM ZRV KAMPIOENSCHAP 2E KLASSE MINIATUUR" TROK REEDS EEN KWART MILLIOEN BEZOEKERS MAANDAG 27 JUNI 1955 PROVINOIALB ZEEOW8B OOÜ BANT 1 BOODSCHAP VAN HAMMARSKJOLD Commissaris der Koningin hield toespraak Op het Hof te Zandeplein, naast het gemeentehuis te Kloosterzande, vond Zaterdagmiddag, ter gelegen heid van de Wereldveteranenaag, een korte maar indrukwekkende plech tigheid plaats bij de daar opgestelde plaquette, waarop de namen zijn ge plaatst van ingezetenen uit Honte- nïsse, die gedurende de jaren 1940 1952 voor het vaderland hun leven gaven. Na het hijsen der vlaggen onder de tonen van „The last post", sprak de voorzitter van het gewest Zeeland van de Bond van Ned. Militaire Oor logsslachtoffers, de heer P. Paree. Hij wees er op, dat men de Wereld- veteranendag vierde aan de voor avond van de 10-jarige herdenking van de ondertekening van het hand vest der Verenigde Naties. Vijf jaar geleden werd de Wereld- veteranenfederatie opgericht, waarbij aanvankelijk 7 landen toetraden, thans zijn daarbij bijna 30 landen, met in totaal 16 millioen leden, aan gesloten. De heer Paree deed tenslotte een dringend beroep, om gezamenlijk te strijden voor de wereldvrede, het ideaal, waarvoor zovelen het grootste offer brachten, waarna hij een bood schap van Dag Hammerskjöld, secre taris-generaal der Verenigde Naties aan de Wereldveteranen-federatie voorlas en deze vervolgens aan de Commissaris der Koningin in Zeeland» jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, te- samen met de principes van de bond van oudstrijders overhandigde. Jhr. mr. de Casembroot noemde het een mooie en goede gedachte om op een dag als deze hen te herdenken, die voor de vrijheid hun leven gaven. Wij, die thans in vrijheid leven in een wereld, waar althans for meel de vrede heerst, maar waar in helaas nog volken leven, die de vrijheid niet genieten en de on dergrondse strijd nog moeten voortzetten, moeten het niet bij herdenken laten, doch verder strijden voor de vrede in de geest van hen, die worden herdacht en paraat zijn en weerbaar blijven", aldus spr. De Commissaris der Koningin zei- de vervolgens het te betreuren, dat er geen onderdelen van de Koninklijke Landmacht en van de Koninklijke Marine aanwezig waren, waarna hij verlaarde, persoonlijk te weten, welk goed werk de federatie ten behoeve van (le wereldvrede verricht. (Een verzoek om erewachten van K.L. en K.M. aanwezig te doen zijn, was af gewezen). Jhr. mr. de Casembroot besloot met de hoop uit te spreken, dat God alle bewoners van ons land de kracht zal geven een klein steentje bij te dragen tot het behoud van de wereldvrede, in de geest van dè Wereldorganisatie der oudstrijders. Met het spelen van het volkslied door de fanfare uit Lamswaarde en krans- en bloemleggingen bij de pla quette namens de B.N.M.O., het pro vinciaal- cn het gemeentebestuur kwam aan de plechtigheid een einde. Benoeming. Mej. C. de Voogd te Oostkapelle, die dezer dagen slaagde voor het on derwijzersexamen, is benoemd aan de Christelijke school te Domburg. Scheepvaartberichten Vlissingen aangekomen 23 Jy.ni: San Antonia van Emden, 24 Juni: Vivo Van Antwerpen, Rabelait van Dublin. Gepasseerd naar Antwerpen 23 Juni: De- ni van Londen naar Gent, Westpolder van Lissabon, Henry Denny van Londen, Tau rus van Londen, Oranjefontein van Ham burg, Nieuwehaven van Rotterdam, Prins Willem Fred, van Rotterdam, 24 Juni: Nyensteln van Boston, EemdTjk van Rot terdam, Diana V van Londen. Vlissingen vertrokken 23 Juni: Svarten naar Wabana, Gudrun naar Santander, San Antonio naar Hampton Roads. Gepasseerd van Antwerpen 23 Juni: In specteur Mellema naar Stockholm; Ad vent naar zee van Gent, Julia Mary naar Port Lyautey, 24 Juni: Oranjepolder naar Hamburg, B'ennekom naar Rotterdam. WEE ER WAREN. De herdenkingsplechtigheid werd onder meer bijgewoond door de Lui tenant kolonel A. Kornet, territoriaal commandant Zeeland, kapitein ter zee N. W. Sluyte:-, commandant ma ritieme middelen in Zeeland, de rent meester van het Kroondomein H. A. A. Baron Collot d'Escury en diens echtgenote mevr. baronesse Collot d'Escury-Williamson Napier, de bur gemeester van Hontenisse, de heer C. J. van Hootegem en mevr. Van Hoo- tegem, de gemeentesecretaris van Hontenisse, de heer O. A. E. Ver- straeten, aalmoezenier overste Op 't Veld, majoor H. A. P. Speek, com mandant Nationale Reserve in Zee land, majoor J. Potteboom, comman dant C.O.A.K. te Middelburg, de ma joor der Rijkspolitie, W. H. van Bal- legooijen de Jong, kapitein D. W. F. de Haas, districtscommandant der Kon. Marechaussee, kapitein R. Fas- saert, districtscommandant der Na tionale Reserve, kapitein L. Stoorvo gel, districtscommandant der Rijks politie, J. W. Scheele, voorzitter kring Hulst der Z.L.M. en mr. J. F. G. Sehlingemann, alg. secretaris der Z.L.M. Toneel-regiecursus beëindigd Zaterdagavond werd de eindles ge houden van de regie-cursus voor ama teur-toneelverenigingen georgani seerd door de N.A.T.U., welke in het afgelopen seizoen te Middelburg werd gegeven onder leiding van de lande lijk toneeladviseur Arend Hauer. In deze cursus was ingelast een scholingscursus voor de amateur-to neelspeelsters en spelers, die door plm. 70 personen werd bezocht. Aan het eind van de cursus heeft de heer B. A. van Verre namens de afd. Zeeuwse eilanden van de N.A.T. U. gewezen op het grote nut van deze lessen voor de amateur-regisseurs. Hij hoopte dat ze mogen bijdragen om het peil van de toneelopvoeringen te verhogen. Dank zij de medewer king van de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel werk was het mogelijk deze cursussen te or ganiseren. Hij wees op het grote be lang om over te gaan tot aanstelling van provinciale toneel-adviseurs. Aan de heer Hauer bracht de heer Van Verre dank voor zijn prettige en leerzame lessen en overhandigde hem namens de cursisten een blijk van waardering. Aan het slot sprak hij de hoop uit dat, wanneer in het komende seizoen weer een cursus zal worden georga- seerd, meerdere regisseurs van de Zeeuwse toneelverenigingen de cursus zullen volgen, want dit zal ongetwij feld voor alle toneelverenigingen gro te vruchten afwerpen. Middelburg J. A. van Bennekom over „Twee is beter dan één" voor C.J.B.T.B.-leden „Twee is beter dan één", luidde de titel van de causerie, die de directeur van de Christelyke kweekschool in Middelburg, de heer J. A. van Benne kom, Zaterdagavond hield in de goed- bezette Bogardzaal in Middelburg. Een groot aantal leden van de Christelijke Jonge Boeren en Tuin- dersbond, de C.J.B.T.B., afdeling Wal cheren, was naar de Bogardzaal ge komen om de jaarvergadering van de ring Walcheren mee te maken. De bijeenkomst werd geopend dooi de voorzitter, de heer W. Sanderse, uit Serooskerke die behalve de bonds leden de vele aanwezigen leden van de Christelijke Plattelands Meisjes Bond, de heren Ton en Wattel van het gewest Walcheren der C.B.T.B. en de heer G. Koole van het provinci aal C.J.B.T.B.-bestuur welkom heet te. Hierna richtte de heer Van Ben nekom zich tot de jongeren. Hij vroeg de aandacht voor het „drievoudig snoer", de mens, de medemens en God. Hij belichtte daarop de gemeen- schapsgedachte en was van mening, dat het individuele pas goed tot zijn recht komt in de gemeenschap. Hij waarschuwde in dit verband echter voor ovei-drijving. Hierna stond spr. nog stil bij het probleem van de vrije tijdsbesteding en het verenigingsle ven. Na deze toespraak volgde nog een discussie. Voorts kwamen enkele huishoude lijke dingen aan de orde, het jaarver slag van de penningmeester en de se cretaris en de begroting. Mej. Schip per van de C.P.M.B.-Biggekerke de clameerde verdienstelijk. De heer J. Geschiere uit Biggekerke werd alge meen adjunct, de vacature A. Arend- se werd vervuld door de heer J. Crucq uit Middelburg. Tenslotte werd nog gewezen op de reis naar de Gel derse vallei en het bezoek aan het Arnhemse Openluchtmuseum, die in petto zijn. Examen Voor het onderwijzersexamen slaagd'en de volgende leerlingen der Rijkskweek school in Middelburg: K. H. de Vries, Mid delburg, J. Westerweele, Borssele en N. W. de Zwart, Kuitaart (Z.-Vl.). Vlissingen OPENBARE LEESZAAL Het boekenbezit van de Openbare Leeszaal en Bibliotheek werd uitge breid met de volgende werken: Buck, Kom, mijn liefste; Christie, Moord in Mesopotamië; Havelte, van, Toen kwam Tjeei-d; Hoogenbemt, van. Vertrouwen in Ree; Kirst, 08.15; het einde; Salinger. Eenzame zwerf tocht; Scheepens. Op zoek naar de bron; Spaandonck, van, Gerbrand Brinker; Vosma, Toen de lente kwam; Ypma, SPORTIEVE STRIJD IN AAGTEKERKE J. A. Louws eervol eerste Zoutelande meeste ringen Het ringrijdersfestijn in Aagteker- ke, waar Zaterdag 59 rijders uit 20 Walcherse dorpen en steden elkaar 't kampioenschap 2e klasse Z.R.V. be twistten, bood een fleurig aanzien. Behalve uit Vlissingen en Westka- Eelle waren uit iedere gemeente van et eiland .meesters op de ring" naar het strydtoneel gekomen, 's morgens om 9 uur gaven de eerste twee ryders er werd over twee banen gereden hun paarden de sporen en tot kwart over zes dromden belangstel lenden langs de lijnen. De algehele leiding van do sportieve strijd berust te bij de heer P. Brasser uit Klevers- kerke. Er werd niet minder dan 30 maal gereden en de deskundigen waren het er over eens dat de deelnemers uit stekend voor de dag kwamen. De prestaties werden dan ook zeer be vredigend genoemd. De voornaamste uitslagen luiden; 1. Zoutelande. 55 ringen; 2. Sf Lau rens, 53 ringen; 3. Oostkapelle, 50 ringen; 4. Gapinge, 49 ringen; 5. Kou- dekerke, 46 ringen. „Walcheren's ringrijder nummer één in de tweede klas" mag de Oost- kapeilenaar J. A. Louws zich noemen. Hij behaalde maar liefst 22 ringen. Zijn collega W. de Kam uit Zoutelan de kwam als reserve kampioen van de 2e klas Zeeuwse Ringrijders Ver eniging uit de bus, hij stak 20 maal de ring. Behalve kampioen was meester- rïjder Louws ook nog de deelnemer met de meeste volgnngen, zeven! Derde werd P. Hoebeeke, Nieuwland, 20 ringen, vierde W. Roose, St. Lau rens, 20 ringen en vijfde J. Vos met 19 ringen. De pollepelrit werd ge wonnen door W. Roose uit St. Lau rens. De burgemeester van Aagteker- ke, de heer J. Geuze, sprak na af loop van de wedstryden een kort woord, waarin hij de wens uit sprak dat zijn gemeente nog vele malen gastvrouwe van de ringrij ders mag zijn, Hierna reikte hij de prijzen uit. Fraaie wisselbekers gingen naar de winnende drietal len, voorts kreeg J. A. Louws een wisselbeker, en een medaille van de burgemeester van Aagtekerkc, alsmede een medaille daar hij de de meeste volgringen had gesto ken. Reserve-kampioen De Kam kreeg ook een medaille. Een groot aantal verdere prijzen beloonden de deelnemers voor de geleverde prestaties. De vereniging „Handelsbelang" or ganiseert op Donderdag 14 Juli a.s. 's middags één uur in samenwerking met de ZRV een ringrijderij voor pa ren in nationale klederdracht met ver sierde 2-wselige wagens. De ryders zullen a^n de start komen op het Mo lenwater in Middelburg. Sjouke Ales Hannema; Daninos, Les carnets du major W. Marmaduke Thompson; Davies, The painted king; Pedersen. Van Kiergegaard tot Sar tre; Rek, de Van hunebed tot Hanze stad; Alma, Marianne's rokzoom; Longo, Gids voor Spanje; Tadema, en Tadema-Sporry, Sahara; Uxem, van, De grondslagen der plattelands samenleving; Fabian, Inspecteur Fa bian van Scotland Yard; Vries, de, Het jongensradioboek, dl Gugelot, Scheepsbouw; Bayens, Het lezen van technische tekeningen; Klamer, Het kleuren van metalen; Paassen, van, en Ruygrok, Textielwaren; Prick van Wely, Het bloeitydperk van het Ne derlandse volkslied; Anna Pavlona, Ina BoudierBakker, 80 jaar; Len- nart, Op schrijvers voeten door Ne derland. Ritthem Rifthemers kunnen weer zien hoe laat het is. In April werd tijdens de herstel werkzaamheden aan de bilksemaflei- ding door de heer M. J. Roelse, in stallateur te Westkapelle met behulp van de heren C. W. Gabriëlse en A. Waterman met een bootsmanstoeltje de wijzerplaat van de toren gehaald, om cijfers en wijzers van nieuw blad goud te voor zien. Nu, na twee maanden, kan de wij zerplaat weer worden aangebracht. Om bij het bevestigen minder last van het zware gewicht te hebben, werd eerst het houten achterbord vastgemaakt en daarna de koperen plaat. Toen men de wijzerstangen door de doorboring in de meer dan een meter dikke torenmuur wilde steken, wilde dit niet gelukken. Tij dens de lange afwezigheid van de wijzers hadden vogels kans gezien ver in deze doorboring een nest te bouwen. Het is thans voor de Rit- themers een groot gemak hun klok weer terug te hebben. Ook is thans een geheel vernieuwde bliksembevei liging gereed gekomen en aan de Zuid-Westzijde van de toren nog een afzonderlijke tweede beveiliging aan gebracht, welke tot op een diepte van 6 meter is geaard. Sint Laurens Examen De heer A. F. Romijn, ambtenaar ter secretarie te'Meliskerke, voorheen te St. Laurens, slaagde te 's-Graven- hage voor het examen Gemeente-ad ministratie I. Oostkapelle N.C.V.B. bijeen. De afdeling Oostkapelle van de Ne derlandse Christelyke Vrouwenbond vergaderde onder leiding van mevr. LantsheerHoeufft. Ds. Goumare van Grijpskerke sprak over het onderwerp: „Mijn Bijbel en ik". Veere Voordrachtsavond Zaterdag a.s. zal de Middelburgse voordrachtskunstenaar Frans Koster een voordrachtsavond verzorgen in de Schotse Huizen te Veere. Het pro gramma vermeldt o.a. werken van Van Ostayen, Andersen, Weremeus Buning e.a. Z.L.M.-dagen trokken rond 10.000 bezoekers Koninklijk bezoek vormde hoogtepunt Ook op de sluitingsdag van de Z.L. M.-tentoonstelling te Kloosterzande was er nog een zeer bevredigende be langstelling en zo telde men ook op deze dag die in het teken stond van de trekkerwedstrijden, nog enige dui zenden bezoekers. Naar de voorzitter van de kring Hulst der Z.L.M. mede deelde, kan de expositie in alle op zichten geslaagd worden genoemd en zowel organisatoren als standhouders toonden zich dan ook uitermate te vreden. Het hoogtepunt van de land- bouwdagen, die in totaal door circa 18.000 personen werden bezocht, vormde uiteraard het bezoek dat H. M. Koningin Juliana aan de tentoon stelling bracht, doch daarnaast was er ook op de andere dagen een zeer grote belangstelling. Aan de behendigheidswedstrijden met trekkers, die Zaterdagmiddag werden gehouden, namen in totaal 33 ploegen deel. Bij deze wedstryden werd vooral aandacht besteed aan het gewone boerenwerk met de tractor, zoals het aan- en afmonteren van kooiwielen en ploeg enz. De voornaamste uitslagen van de ze wedstrijd, die door zeer velen werd gadegeslagen, luidden tenslot te: 1. W. Zegers, Zaamslag 5 straf punten; 2. C. de Nijs, Kloosterzande 21 en 3. J. de Waal, Ossenisse 32 strafpunten. De beide deelnemende dames, mej. M. de Nijs uit Walsoor den en mej. J. de Ferjter uit Axel kregen respectievelijk 816 en 1157 strafpunten. Na afloop van de wedstrijd werden de prijzen, bestaande uit geld en een aantal voorwerpen, welke laatste door standhouders beschikbaar wa ren gesteld, door de voorzitter van de kring Hulst, de heer J. W. Schee- Ie, uitgereikt. De voorzitter van de regelingscommissie, de heer Jac. Scheele, sprak vervolgens nog een woord van dank tot de deelnemers en allen, in het bijzonder het kring- bestuur, die medewerkten tot het welslagen van de wedstryd. Als sluiting der landbouwdagen, waaraan de laatste dag muzikale medewerking werd verleend door de fanfaren „Vrijheid Eendracht" uit Lamswaarde en „Excelsior" uit Ter hole, werd des avonds nog door het K.R.O. radio-orkest „De boertjes van buuten". met. medewerking van Gait Jan Kruutmoes, Lubbert van Gortel en Bertus Bolknak onder de titel „Boerenbedrog" een programma uit gevoerd, bestaande uit muziek, zang en conference. Deze avond, aangebo den door de middenstandsvereniging „St. Jozef" te Klóostërzande, werd door circa 2500 personen bezocht en kan buitengewoon geslaagd worden genoemd. Gezondheidscommissie dieren De heer Jac. P. Lindenbergh te 's-Heer Arendskerke is benoemd tot slid van de gezondheidscommissie voor'dieren welke commissie'Donder dag, jl. is geïnstalleerd. Blijkens een opgave bedraagt het aantal reactie- dieren aangeboden voor slachtpremie in de periode 20 Maart tot 16 April jl. in Zeeland 39. In totaal zijn sinds 20 Mei 1951 tot 16 April jl. in Zee land 4077 dieren aangeboden. Geen voorrang verleend Zaterdagmiddag reed de heer A. de G. uit Tholen, uitvoerder van een bouwonderneming, per motor over de Vondellaan te Bergen op Zoom. Uit de Beukenlaan kwam een auto, bestuurd door de heer P. B. uit Bergen op Zoom, die in de richting der Cort Heijligers- kazerne reed. De G. verleende op het kruispunt aan B. geen voorrang, reed tegen de .auto aan en kwam te vallen. Hij werd vrij ernstig aan het hoofd gewond en werd naar het Algemeen Burger Gasthuis vervoerd. Motor en auto werden ernstig beschadigd. De politie stelt een onderzoek in. yy FEESTCONCERT OP EERSTE VERJAARDAG Filmpje lokte honderden Belgen naar Middelb— g Het zonieravondconcert, waarop Zaterdag de muzikanten van „Geduld Overwint" uit IJzendijke onder lei ding van dirigent J. Anthonisse de bezoekers van „Miniatuur Walche ren" in Middelburg vergastten, kreeg een wel zeer feestelijk karakter door het feit, dat het op de kop af een jaar geleden was dat de inmiddels in bin nen- en buitenland bekend geworden expositie haar poorten opende. Daar van konden de bezoekers ook op an dere wijze profiteren: de entreeprij zen waren na 6 uur aanzienlijk ver minderd. Zoals bekend was het aanvankelijk niet de bedoeling van de „Miniatuur" een blijvende tentoonstelling te ma ken, maar het grote succes leidde er toe, dat ook dit jaar de expositie, verfraaid en uitgebreid, weer werd opengesteld. Vanaf 25 Juni van het vorig jaar, tot aan 30 September, de dag waarop Waar zijn onze schepen? Alnati 24 van Las Palmas. Amerskerk 24 van Marseille. Delft 24 te Hamburg. E'.mina 25 tc Amsterdam. Groote Beer 25 te Halifax. Katelysia 24 v. Kaapstad n. Eva Pcron. Laurenskerk 25 te Le Havre. Limburg 24 van Port Sudan. Mariekerk 24 te Bombay. Muiderkerk 24 van Aden. Mijdrecht 23 van Porto la Cruz. Oldenbarnevelt J. v., p. 24 Kaap Guarda- fui. Sibajak p. 24 Torresstraat. Sarangan 23 van Kaapstad Schiedijk p. 24 Norderney. Sliedrecht 24 te Curagao. Teiresias 24 te Aden. Weltevreden p. 24 Malta. Zuiderkruis p. 24 Kaap Elba IRode Zee). Westduitse Hervormden weekend in Middelburg Gasien logeerden bij leden Ned. Herv. gemeente Twee en veertig leden van de Ned. Herv. gemeenten in Duisburg/Ruh- rort maakten Zaterdag een uitstapje naar Middelburg. Omstreeks 9 uur kwam het gezelschap Zaterdagavond in de Zeeuwse hoofdstad aan, waar het in het Herv. kerkcentrum werd verwelkomd door ds. F. Don, Ned. Herv. predikant. Leden van de Jon ge Kerk stonden gereed om de Duit se gasten naar de logeeradressen te brengen. Zondagochtend zong het uit leden van het gezelschap gevormde koor onder leiding van de heer K. Kettner, cantor-organist tijdens de kerkdienst in de Nieuwe. Kerk, waarin voorging ds. F. Don. In de z.g. Trouwkerk volgde 's mid dags een officiële ontvangst door de kerkeraad. Ds. E. Sneller, Ned. Herv. predikant sprak een hartelijk woord en wees op hetgeen Duitse en Nederlandse pro testanten verenigt. Nadat een verfris sing was gebruikt vertelde ds. Sneller het een en ander over de abdijkerken, die vroeger St. Nicolaaskerk en Ma- riakerk heetten. Hierna werd in het kerkencomplex een kijkje genomen. Super-intendent Pfarrer Otto Vetter dankte voor de gastvrije ontvangst, waarna vicaris Sanders het woord voerde. Vervolgens ging het naar de provinciale bibliotheek waar de bi bliothecaris, de heer H. Pieters, een uitéénzetting gaf. Onder leiding van de heer Pieters werden het Abdijplein en de Statenzaal bezichtigd. De scriba van de kerkeraad, de heer J. Jonker, die het bezoek had georganiseerd, dankte de heer Pieters waarna het Duits koor drie coupletten van het Zeeuwse volkslied uitvoerde. Daarna werd per bus naar Zoute lande gereden waar een broodmaaltijd werd aangeboden door de Ned. Herv. gemeente. Het koor verleende mede werking aan de 's avonds gehouden jeugddienst. Vandaag staat nog een rondrit over Walcheren op het pro gramma, in Westkapelle zal de kof fie worden gebruikt waarna het via Vlissingen, Middelburg en Goes te ruggaat naar het Roergebied. Onder de Duitse gasten bevonden zich Pfarrer Otto Vetter, superinten dent van de Kreissynode Duisburg, H. Sanders, hulpprediker en Frl. F. Theens, redactrice van de „Rheinische Post". Waterpolo-competitie begonnen De waterpolocompetitie is begon nen. In de landelijke competitie (3de klasse N) trok het Middelburgse ..Luctor" naar Breda, waar het kans zag om op „Surea 2" een benauwde 0-1 overwinning te behalen. Het eni ge doelpunt kwam van Bosdijk, drie minuten na de rust. Hierna speelde Luctor tegen „Baronie". Nadat de Middelburgers bij de rust een 1-2 voorsprong hadden, kwam het einde met een 3-3 gelyk spel. Luctor deelt nu de eerste plaats met „Baronie", dat eerder een 1-2 zege had behaald op TZV 2 in Til burg. De Tilburgers speelden gelijk tegen „Surea 2" (1-1), waardoor de stand als volgt luidt: Baronie 2-3; Luctor 2-3; TZV 2 2-1; Surea 2 2-1 (Bruinvis uit Sas van Gent heeft nog niet gespeeld). .Miniatuur Walcheren" aan haar winterslaap begon, kwamen 206.000 betalende bezoekers een kykje nemen. Sinds Koninginnedag 1955, toen de tentoonstelling opnieuw openging, tot aan Zaterdag j.l. werden ruim 43.000 betalende belangstellenden geteld, zo dat er in één jaar t|jd rond een kwart millioen bezoekers door de contróle gingen! Op de verjaardag zelf kwa men 1401 personen kyken en luiste ren! Van de buitenlanders zijn het merendeels Belgen en Noord- Fransen, die de Miniatuur „doen". Aardig is, dat talrijke Zuiderburen naar de tentoon stelling gelokt worden, door 'n filmpje dat „Fox Movietone" over de Miniatuur vervaardig de, en dat o.m. in verschillende Belgische bioscopen draaide. Het spreekt vanzelf, dat een open luchttentoonstelling, die helemaal is overgeleverd aan de grillen van de weergoden, ups en downs kent. Een hoogtijdag in het eerste levensjaar was wel 5 Augustus, toen een kleine 8000 bezoekers ronddoolden over het terrein aan het Molenwater. De 5e Augustus viel midden in de vacantie der bouwvakarbeiders. Een „zwarte" dag was de 17e Juli, er waren toen maar 455 belangstellenden. Als men echter bedenkt dat het die dag aan een stuk regende, wil dat toch nog wel wat zeggen: enkele honderden mensen trotseerden de luimen van Pluvius om de Miniatuur te zien. Skymasters komen! De orgaxxisatoren zyn het tweede le vensjaar van de Miniatuur met frisse moed ingeslagen. Zij zijn ervan over tuigd, dat het de tentoonstelling goed zal blijven gaan. Een van de belang rijkste factoren acht men, dat de be zoekers uit binnen- en buitenland niet alleen een indruk krijgen van het ei land Walcheren, maar ook van het kunnen van de op dit eiland gevestig de handel- en industrie. Het „luchtige" deel van de Minia tuur zal evenmin verwaarloosd wor den. Dinsdag 19 Juli a.s. komen de „Skymasters" en ook voor de komen de Folkestone-week heeft men nog allerlei attracties in petto. 37. Diep in gepeins verzonken wandelde Jimm\ Brown in het holst van de nacht naar zijn huis terug Hi] had een druk dagje achter de rug en een paar vreemde ervaringen opgedaan. In elk geval stona vast dat ae beide dames Knuf druk bezig waren hem een valstrik te leggen en als hij niet door een toeval dal telefoontje had kunnen beluisteren, zat hij nu al in ie gevangenis, verdacht van diefstal van een auto. Van .vie was die auto? Van baron Van Kuunen had Knuf be weerd. Maar - dat wel zo? Hij had de baron met zijn ugen oren 1 zeggen dat 't hem speet cat de „Mer- -uria" aan Brown was verkocht. Waarom had hij die opmi ig gemaakt? En waar was Klaas Klep- steel? Dit wa. de enige man, die het bewijs kon leve ren, dat a'e auto niet was gestolen. Zat hij ook in het complot of was hij het slachtoffer van de een of andere dievenbende? Jimmy wist niet wat hij ervan moest den ken.. Hij besloot een paar uurtjes te gaan slapen en door Jac.ce ai zijn les-uren voor de volgende dag af te laten zeggen, want hij zou zijn tijd nu voor een andere zaak moeten gebruiken. Die Knuf zou niet rusten, voor dat zij hem door Van Koeieneren had laten oppakken en deze arrestatie kon hij in de loop van de volgende morgen verwachten Jimmy besloot enige tegen maatregelen te nemen en daarom zette hrj. toen hij in zijn bed kroop, de wekker op zes uur. Maar hij lag nog geen minuut onder de wol, toen Jackie aan zijn deur kiop.e en riep: „Vader, ik heb daarnet een inbreker weggejaagd'! Kapitein t. Z. Krips verlaat Vlissingen Als directeur van het Nederlands Loodswezen De directeur van het Loodswezen enz. in het 6e district te Vlissingen, de kapitein ter zee F. J. E. Krips i 1 Augustus a.s. wordt afge- _oor kapitein ter zee C. ter Poorten. De neer Krips zal met in gang van deze datum de actieve dienst verlaten wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd en zich in Den Haag vestigen. Sinds 1948 trad hfl op als direc teur van het Loodswezen enz. als op volger van de heer Calleixfels, die benoemd werd tot directeur-gene raal van deze dienst. Kapitein ter zee Krips werd op 16 Januari 1900 te Meester Cornelis (Java) geboren en bezocht na de H.B.S. het Konink lijk Instituut voor de Marine. In zijn marineloopbaan was hij o.m. com mandant van Hr. Ms. torpedoboten .,Z 8" en „Z 2", commandant van Hr, Ms. tox-pedobootjagers „Van Nes" en „Witte de With", commandant divi sie torpedobootjagers en comman dant van Hr. Ms. kruiser „Tromp". Aan boord van Hr. Ms. „Witte de With" maakte hij in de oorlog de slag in de Javazee mee en in 1944 was hij betrokken bij de Amerikaan se landing in Hollandia (Nw. Gui nea). In de afgelopen jaren heeft de heer Krips zich in Vlissingen vele vrienden gemaakt, terwijl hij bij het personeel van de dienst zeer gezien is. Zijn streven naar een goede sa menwerking met het Belgische Loodswezen ondervond bij deze Bel gische instelling grote waardering. Hij is o.m. Ridder in het Legioen van Eer. Zijn opvolger, kapitein ter zee Ter Poorten, was laatstelijk werkzaam te Fontainebieau, waar hij verbonden was aan de NAVO. Wegenbouw en Vreemdelingenverkeer Door de Provinciale weg, welke van Sluis naar Nieuwvliet voert, voor alle vervoer per as af te sluiten wordt on getwijfeld grote schade toegebracht aan de belangen van tal van ingezete nen van Cadzand, Nieuwvliet en Groe- de. Ook de afsluiting van de bij het Wa terschap „Het Vrije van Sluis" in on derhoud zijnde, in Groede gelegen, weg naar zee is voor het vreemdelingenver keer in één woord funest De afsluiting van dit tweetal wagen had werkelijk op geen ongunstiger tijdstip kunnen komen- Het is daarom, dat het ingezonden stuk van „Een gedupeerde" onze volle instemming heeft. Geenszins ligt het in onze bedoeling de moeilijkheden, waarmede de Pro vinciale Waterstaat en het Waterschap van SIuis" te kampen heb ben, om onze wegen in een goed bruik bare toestand te brengen, te onder schatten. Maar daarnaast zijn wij van mening, dat door samensprèking deze funeste afsluiting, juist vóór de aan vang van het hoogseizoen voor het vreemdelingenverkeer, had kunnen worden voorkomen Het is daarom, dat wij bij deze een dringend beroep doen op alle instan ties, die bij deze wegafsluiting betrok ken zijn, om op snelle wijze te onder zoeken wat er kan worden gedaan, om de badplaatsbelangen van Cadzand. Nieuwvliet en Groede alsnog zoveel mogelijk te dienen Wij en met ons vele anderen zullen daarvoor ten zeerste erkentelijk zijn. Het Bestuur van de V.V.V. Groede, P. M. HOSTE. A. P. DE HULSTER.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 3