Zuidzands Dameskoor - dirigent de burgemeester - won wisselbeker VAN NELLE zware shagf COMMISSIE VERPLAATSING VAN VISSERSVLOTEN INGESTELD lijfje Zmnp Almanak NIEUW LANDBOUWGEBIED BIJ ELLEWOUTSDSJK HEINKENSZAND NAM AFSCHEID VAN DOKTER P. STAVERMAN Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 27 JUNI 1955 ZANGCONCOURS TE KATS Jubilerende „Ons Genoegen" was goede gastvrouwe Een met vlaggetjes, feestverlichting en een enorme witte erepoort ver sierd Kats lieeft Zaterdag zeventien Zangverenigingen op hartelijke wijze verwelkomd, toen hier het jaarlijkse zangconcours van de Zeeuwse Zan- gersbond „Zang Veredelt" werd gehouden. Een zangconcours, dat uitste kend is geslaagd en waarmede de Gemengde Zangvereniging „Ons Genoe gen" te Kats, die ter gelegenheid van haar 35-jarig bestaan als gastvrouwe fungeerde, bewezen heeft een goed organisatrice te zijn. De wisselbeker ging evenals vorig jaar naar Zuidzande, want het was wederom het Dameskoor „Juliana" dat, onder leiding van burgemeester H. P. Everwijn, het hoogste aantal punten op dit coucours behaalde. Reeds om tien uur in de morgen was het een drukte van belang. In café „de Vriendschap" was een offi ciële ontvangst, waarbij burgemeester A. A. Schuit er zijn vreugde over uit sprak zovele zangverenigingen in Kats te mogen zien. Voor een kleine dorpssamenleving als Kats is 't moei lijk een zangvereniging in stand te houden, aldus spreker, maar toch heeft Kats het gepresteerd 35 jaar eep zangvereniging te bezitten, die werkelijk niet tot de slechte behoort. Dat de waardering zich thans mani festeert in een zangconcours bij de jubilerende vereniging thuis, vond spreker bijzonder prettig. Vervolg richtte burgemeester Schuit zich tot de zangvereniging „Ons Genoegen", waarbg hij zijn gelukwensen aanbood by het 35-jarig jubileum. De voorzitter van het Bondsbe- stuur, de heer T. L. Jonker uit Haam stede, haakte nog even op de woorden van burgemeester Schuit aan. Kats mocht dan een kleine vereniging zijn, nimmer ontbrak zij op het jaarlijkse concours. Tevens sprak de heer Jon ker zijn vreugde uit over de grote be langstelling. welke' getuigt van de warme plaats, die de zangverenigin gen innemen. Voorts sprak nog Leo Smeets, ju rylid, de heer C. M. Overbeeke, voor zitter van de regelingscommissie, de heer P. C. Schippers, secretaris van de Zeeuwse Bond en de heer A. Plat- schorre, voorzitter van de jubilerende vereniging. Na liet gemeenschappelijk zingen van het Bondslied stelden de zang verenigingen zich op achter de Katse harmonie „Excelsior" om een rond wandeling door het dorp te maken. Vervolgens marcheerde men naar het concoursterrein. Op de met vlaggen en groen getooide muziektent gaven de zangverenigingen achtereenvol- WONDEROLIE JSSh,onha"dise likdoomringen en gevaarlijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel. NOXACORN. neemt do pun weg ln 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen verschrompelen met wortel BeJat gezuiverde wonderolie. Jodium en het pijnstillende benzocaïne. Een flesje NOXACOEN Antiseptisch Likdoornmiddel van t J,85 bespaart U veel ellende. (50) gens elk een vertolking van een ver plicht en een vrij nummer. De jury be stond uit de heren Leo Smeets en Alex Schellevis. Rond vijf uur was het con cours afgelopen. Burgemeeter Schuit reikte met een toepas selijk woord de prijzen uit. En dat waren er ditmaal vele. Het is tenminste in de bond nog nooit voorgekomen, dat er achttien medailles beschikbaar waren Het jurylid, de heer Schelle vis, dio nog een korte nabe schouwing over het gepresteer de gaf, kon vooral bij de lagere koren een flinke vooruitgang bespeuren, in vergelijking met vorig.jaar. Na afloop bleef het nog geruime tyd gezellig druk op Kats. Uitslagen De volledige uitslagen zgn als volgt: 3e afd. gem. koren: Gemengd koor, 's-Heer Abtskerke le pr. (182 pt.). 3e afd. dameskoren: „Con Amore", Oost- en W. Souburg, le pr. (197 pt). 3e afd. mannenkoren: „Souburgs Mannenkoor", Oost- en West Sou burg, le pr. (185 pt.). 2e afd. gem. koren: „Ons Genoe gen". Kats. le pr. (184 pt.); „Zang. Veredelt", Kortgene, 2e pr. (168 pt.). le afd. gem. koren: „Crescendo", Hoek, le pr. (203 pt.)Ned. Herv. Kerkkoor, Axel, le pr. (201 pt.); „Zanglust", Koudekerke, le pr. (189 pt.); „Zang en Vriendschap", Wisse- kerke, le pr. (188 pt.); „Zanglust", Wilhelminadorp, le pr. (181 pt.) „Tot Oefening en Ontspanning", Bors sele, le pr. (180 pt.)„Uitspanning door Inspanning", Oost- en West Sou burg, 2e pr. (176 pt.). le afd. mannenkoren: „Smalstads Mannenkoor", St. Maartensdijk, le pr. (197 pt.). le afd. dameskoren: „Juliana", Zuidzande, le pr. (215 pt.). Ere-afd. gem. koren: „Excelsior", Yerseke, le pr. (180pt.). Sup. afd. gem. koren: „De Lofstem", St. Maartensdijk. 2e pr. (171 pt.) „V.Z.O.S.", St. Maartensdnk, 2e pr. (164 pt.). Benoemingen bij de schoolartsendienst Door de raden der 33 bg de School artsendienst op Walcheren, N. en Z.- Beveland aangesloten gemeenten zijn onlangs de gemeentelijke vertegen woordigers in de Commissie van Be heer van deze dienst herbenoemd. Het zgn de heren mr. N. Bolkestein, bur gemeester van Middelburg; W. Pop- pe, wethouder van Vlissingen en de heren P. Daniëlse, A. A. Schuit, W. N. v. Liere en C. F. A. M. van Hor- sigh, burgemeesters van resp. Rit- them, Kortgene, Oudelande en 's Hee- renhoek. In de vacature-Elenbaas werd ge kozen de heer D. M. Vermet, burge meester van 's Heer Arendslcerke, die tevens tot secretaris van de Commis sie werd benoemd. Voorts werd tot lid van de Commissie gekozen de heer H. U. Bouwman, burgemeester van Grgpskerke. Restauratie kerktoren kost Oudelande circa 40 mille De plannen tot restauratie van de toren' m Oudelande nemen thans vas tere vormen aan. Tekeningen, bestek ken en begrotingen zijn ingediend. De gemeente zal naar raming zelf onge veer 40.000 moeten betalen. VOOR VEERE EN ARNEMUIDEN Er worden drie mogelijkheden bestudeerd Gedeputeerde Staten hebben een Commissie ingesteld ter bestudering van de verplaatsing van de Arne- muidense en Veerse vissersvloten, welke verplaatsing noodzakelijk wordt indien het Veerse Gat in het kader van het Drie-eilandenplan wordt afgesloten. De Commissie zal VAN TOT DORPSHUIS. Het gebouw van de openbare lage re school te Sint Kruis heeft sedert de opheffing van deze school wel eni ge dorps-geschiedenis gemaakt. Een dee! ervan werd door de muziekver eniging gebruikt voor repetitielokaal en een ander deel verhuurde de ge meente aan particulieren. Deze oplos sing vond het gemeentebestuur ech ter onbevredigend en men besloot het gebouw te verkopen. Evenals in vele andere kleine kernen is ook in Sint Kruis het saamhorigheidsgevoel sterk ontwikkeld. Men wilde koste wat het kost het gebouw voor de dorpsge meenschap bewaren en stichtte daar toe een Vereniging tot Behartiging van Belangen van Sint Kruis. Deze telde in korte tijd 140 leden en er werden ruim 280 renteloze aandelen geplaatst, die het geld bgeen brach ten om van het schoolgebouw een dorpshuis te creëren. Het schoolge bouw en de onmiddellijke omgeving ervan werden opgeknapt en ook wer den stoelen aangekocht. INTERMEZZO De man, die zich op een caféter rasje aan de zeedijk nabij Hoedekens- kerke gisteren een zonnig plaatsje had gezocht, was in een béste stem- ming. De warmte had hem vermoe delijk dorstig gemaakt en hij had niet geschroomd deze dorst op voortva rende wijze te lessen. Zijn onderne mingslust was daarbij niet onaan zienlijk toegenomen, zoals enige ken nissen van de man tot hun schade on dervonden. Want hij dééd het. Hy ging in op de uitdaging om ter plaatse een duik in het koele wa ter te nemen! Hij aarzelde zelfs niet om zich daar bij van enkele oppervlakkige kledingstukken te ontdoen. De terrasbezoekers bezagen het on gewone schouwspel met stijgende ver bazing, maar die belangstelling deer de de man niet. Opgewekt gaf hij een kleine demonstratie schoolzwemmen, verliet na korte tijd het water, hing zich de kledingstukken weer om en sprak zielstevreden: „Zo, dat was lek ker fris Waarmede dit kleine, merkwaardi ge intermezzo op een warme zomer- dag ten einde was. Voor de verdere inrichting zal op Zaterdag 2 en Zondag 3 Juli een ba zar worden gehouden, die Zaterdag middags om vijf uur wordt geopend door burgemeester J. M. A. C. van Dongen. Dezelfde dag houdt de schut tersvereniging „Sint Sebastiaan" een grote schieting op de liggende wip. Zondagmiddag zullen vier muziek korpsen aan het welslagen van de bazar medewerking verlenen; het zijn de Koninklijke Aardenburgse Fanfa re, „Elck naar zijn krachten", uit St. Kruis, en de gezelschappen uit de Bel gische gemeenten Sint Laureins cn Sint Margriete. BEPLANTING. De raadsleden van Stavenisse maak ten in de afgelopen week een geza- menlgke wandeling door de gemeente om de te beplanten gedeelten in ogen schouw te nemen. Van Staatsbosbe heer was bg het gemeentebestuur na- melgk een plan binnengekomen voor de beplanting van de openbare wegen in Stavenisse. De raadsleden waren algemeen de gedachte toegedaan, dat de beplanting laag gehouden moet worden met veel gazons en weinig bomen. Zij waren er evenwel van overtuigd, dat het onderhoud der her beplanting verre van goedkoop zal zy'n. VOETBALWEDSTRIJD. Woensdagavond zullen op het sportterrein te Zaamslag twee voetbal-elftallen met elkaar de strijd aanbinden. Het ene is sa mengesteld uit ambtenaren van gemeentedienst en PTT en het an dere bestaat uit winkeliers, In bei de elftallen zijn ook niet-voetbal- lers opgesteld, hetgeen een aan- trekkehjke wedstrijd waarborgt. De baten komen ten goede aan het Rode Kruis. De muziekvereniging „Volharding" zorg' kale opluistering. BRANDWEERWED STRIJDEN. Verschillende Thoolse brandweer korpsen zullen op Zaterdag 9 Juli naar Sint Annaland gaan. Daar wor den op de weide, die des winters als gsbaan dienst doet, eilandelgke brandweerwedstrgden gehouden. Zo wel door de commandanten als door de korpsen zgn fraaie prijzen te win nen. MÜZIEKBEZOEK. Het Christelijke muziekgezelschap „.Juliana" uit Heerlen, dat in 1948 en in 1950 zogenaamde uitwisselingsbe- zoeken aan Yerseke bracht, wordt daar in de eerste week van Augustus wederom verwacht. De harmonie komt ook dit--.aal weer op uitnodi ging van de plaatselijke muziekver eniging „Mozart". de volgende oplossingen voor dit vraagstuk in studie nemen: le. Het graven van een nieuwe ha ven in de Noord-Westhoek van Noord-Beveland, het zgn. Plan- Huybrecht (zo genoemd naar voorstëller, de heer Huybrecht uit Veere, gedurende de Visserij- bijeenkomst van de Zeeuwse Volkshogeschool te Vlissingen; 2e. Indien dit plan Huybrecht niet. uitgevoerd kan worden, het ver plaatsen van de visserijylotem naar dé haven van Coliinsplaat (interim-rapport Drie-eilanden- plan) 3§. Het verplaatsen van de vissers vloten naar Breskens of Vlissin gen, indien mocht blijken, dat ook Colijnsplaat geen uitwijkmo gelijkheid kan bieden. Deze mogelijkheden moeten water staatkundig, economisch, sociologisch planologisch en zo mogelijk biolo gisch worden bezien. Voorts hebben Gedeputeerde Staten bepaald, dat de werkzaamheden van deze Commissie niet beperkt moeten blijven tot de gevolgen van het Drie- eilandenplan, maar dat zij zich even zeer moet bezighouden met de pro blemen, die voortvloeien uit het totale Deltaplan. Dan zal de gehele organi satorische, sociale, economische en financiële positie van de visserij in Zeeland onder de loupe genomen moeten worden. Tot voorzitter van de Commissie werd door het College benoemd de heer C. Hamelink, lid van Gedepu teerde Staten, en tot leden: ir. M. de Vink, directeur van de Provinciale Planologische Dienst voor Zeeland, secretaris; ir. J. H. van der Burgt, Hoofd-ingenieur-Directeur van de Rijkswaterstaat; ir. H. D. J. Swaters, Hoofdingenieur-Directeur van de Provinciale Waterstaat; drs. M. C. Verburg, directeur van het Econo misch Technologisch Instituut voor Zeeland: mr.; J. F. Hornstra, Direc teur Stichting Zeeland voor Maat schappelijk en Cultureel Werk in Zeeland; jhr. I. F. den Beer Poortur- ael, burgemeester der gemeente 'eere; W. H. van der Heide, Burge meester der gemeente Arnemuiden; T. S. Drost, Inspecteur van de lm spectie Visserijen in het le District. Als vertegenwoordigers van de „Ze- vibel": A. C. Willemsen, Burgemees ter der gemeente Yerseke; drs. R. Cambier, Secretaris van de „Zevibel". Een der zeventien deelnemende verenigingen. (Foto: P.Z.C.) Promotie te Rome Op 22 Juni promoveerde aan het Pauselijk Anthenaeum te Rome, de heer Jan J. M. Stieger uit Goes tot doctor in de wijsbegeerte. De promo tie geschiedde cum laude. Het proefschrift was getiteld „Worsteling met de materie". (Over de kenbaarheid der stofdingen en de aard der Physica). De promotoren waren prof. dr. A. de Vos O.P. en prof. dr. S. Tessers O.P. - Aanrijding te Lewedorp Op het kruispunt Rijksweg-N. Kraayertse dgk te Lewedorp ontstond Zaterdagnamiddag omstreeks half zes een aanrijding tussen een personen auto en een motorrijwiel. De motor- rgder C. de J. uit Vlissingen reed in de richting Vlissingen, toen de auto mobilist P. D. L. uit Wolfaartsdgk, de rijksweg overstak en daarbij geen voorrang verleende. Motor en auto kwamen in botsing, waarbij het mo torrijwiel zwaar beschadigd werd. De motorrijder kwam er ogenschijnlijk goed af. Wel klaagde hg over pijn in een been. Examens De heer J. Marijs uit Vlissingen slaagde in Den Haag voor het exa men gemeente-financiën. (Slot van pagina 1) lewoutsdykOudelande, en Driewe genEllewoutsdijk komen alle dit laar nog gereed. Voor de ontwatering komen er t.z.t, nabij de sluis te Ellewoutsdgk een froot zeegemaal en voorts twee on- erbemalingen, n.l. voor Coudorpe (reeds in aanbouw) en voor Baar land. In aanleg is thans ook een nieu we hoofdwatergang tussen Driewe gen en Ellewoutsdijk, welke in de toe komst zal aansluiten op het zeege maal. Het graven van deze leiding was voor de herverkaveling van pri mair belang om te voorkomen, dat het water van het hoge gebied naar Coudorpe zou blgven lopen. Volgend jaar zullen er enkele voor name zyieidingen worden gegraven. de hoofdwatergang komen ook drie belangrgke kunstwerken, n.l, een brug en twee afsluitbare duikers, waarvan één met stuwmogelijkheid. Hierdoor zal het mogelijk worden, in droge periodes het water voor de lich tere gebieden rond Ovezande en Drie wegen op te houden. Wanneer de werkzaamheden het huidige tempo kunnen worden voortgezet, zal de herverkaveling van de Zak van Zuid-Beveland in 1960 ge heel gereed zgn. Ongetwijfeld zullen de boeren in dit gebied, nog wel eens ongemakken van het werk ondervin den, doch uiteindelgk zullen de mees ten even dankbaar zijn als thans reeds die boer aan de Moldgk! Knaapje in Kortgene in Spuikom verdronken Zaterdagmiddag raakte de 4-jari- ;e Hans van Schuppen, zoontje van Ie Ned. Herv. predikant in Kortgene ds. G. van Schuppen, bij het spelen nabij de Spuikom in Kortgene te wa ter. Het ventje speelde met een vriendje, dat na het ongeval naar huis ging en het droeve verhaal aan een ouder broertje vertelde. Een uur na het. gebeurde heeft men het lijkje, dat men op de bodem van de Spuikom •zag liggen, opgehaald. Hoewel door dokter H. Jansen nog kunstmatige ademhaling werd toegepast, waren de levensgeesten reeds geweken. Nie mand had iets van het droeve voor val gemerkt. HARTELIJKE HULDIGING Drukbezochte afscheidsreceptie en serenade door „Euterpe" Een groot aantal patiënten heeft Zaterdagmiddag in café Knuit te Hein- kenszand afscheid genomen van hun huisarts, de heer P. Staverman in verband met diens vertrek naar Arnhem. Sinds 1942 is dokter Staverman als medicus in Heinkenszand werkzaam geweest, maar daarnaast was hij ook voorzitter van de Stichting Centrum voor Kraamzorg, voorzitter van de afdeling Heinkenszand van het Groene Kruis, voorzitter van de Her vormde Kleuterschool, voorzitter van het Medisch Centrum te Goes en voorzitter van de afdeling Heinkenszand van de Vereniging voor Zieken- huisverpleging. En hoewel deze functies weinig vrije tijd voor dokter Sta verman overlieten groeiden onder zijn voorzitterschap ook de Heinkens- zandse harmonie „Euterpe" en de sportvereniging „Atlas" tot grote en actieve verenigingen. Jammer is liet echter, dat de sane- rinsplannen niet zo kunnen verlopen als de agrarische sub-commissie dit wel wenst. Voor een goede sanering zou er 5 a 600 ha nodig zijn. De ani mo van geschikte belanghebbenden om hun grond in te leveren, in ruil voor een bedrijf elders, is helaas bij lange na niet voldoende gebleken. Het ziet er daarom naar uit, dat het voor gestelde saneringsplan in „de Zak" niet volledig gerealiseerd zal kunnen worden. Hierdoor zullen dus de moge lijkheden welke een herverkaveling voor do streek biedt, gedeeteljjk on benut blijven. De betrokkenen heb ben dit blijkbaar gewild. Het is voor hen alleen nog maar te hopen, dat zjj er achteraf geen spijt van zullen heb ben, deze kans te hebben laten voor bijgaan. Geen U.T.S. in Bergen op Zoom De Christelijke Besturenbond te Bergen op Zoom, alsmede de K.A.B. aldaar hebben tot de raad van Ber gen op Zoom hel verzoek gericht over te gaan tot stichting van een Uitge breid Technische school. Naar aanlei ding daarvan heeft burgemeester ir. L. A. H. Peters in de vorige -wéék gehouden raadsvergadering een ver klaring afgelegd, waarin hij mede deelde, dat het bestuur van de Am bachtsschool zich tot de inspecteur van het Nijverheidsonderwijs heeft gewend met het verzoek te mogen vern'emen, of de oprichting van een U.T.S. de instemming van het mi nisterie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen zou wegdragen. De inspecteur heeft hierop geant woord, dat het uitgebreid technisch onderwijs nog slechts een experiment is, waaraan slechts een beperkt aan tal scholen kan deelnemen. Deze scholen zijn volgens bepaalde plan nen over het gehele land verspreid en bij het bepalen van de vestigings plaatsen is Bergen op Zoom niet in aanmerking gekomen. Het verdient ir het oordeel van de inspecteur aanbeveling eerst over enige jaren een U.T.S. voor deze gemeente aan te vragen, omdat dan meer bekend is over vorm en behoefte van dit onder wijs. De raad nam daarop een motie aan, waarin teleurstelling over een en aj» der werd uitgesproken. Met andere gemeentebesturen zal contact worden opgenomen om deze motie te steunen. Niet 325.000 maar 48.750 subsidie In het verslag over de Vlissingse gemeenteraadsvergadering, dat wij Zaterdag publiceerden, werd abusie velijk medegedeeld, dat door de ge meente als subsidie voor de bouw van een nieuw Ned. Herv. kerkgebouw f 325.000 wordt uitgetrokken. Dit be drag heeft echter betrekking op de totale stichtingskosten. De bijdrage van de gemeente hierin bedraagt 48.750, d.i. 15 Tijdens de afscheidsreceptie van vrienden en genodigden, welke des middags om half vijf in café Hoon- dert werd gehouden werd dokter Sta verman op hartelijke wijze toegespro ken door de heer A. Vermaire uit Goes, die hem namens het Medisch Centrum een ingelijste foto van het gebouw te Goes overhandigde. Namens de vriendenkring sprak de heer G. Grootenhuis. ,,U bent vdor Heinkenszand een bijzondere arts ge weest", aldus spreker „en U verdient zeker lof voor de wijze, waarop U de patiënten tegemoet trad". Ook bracht de heer Grootenhuis de scheidende arts lof voor de brede wijze, waarop deze zijn taak als mens maatschappe lijk had opgevat. Als stoffelijke her innering bood spreker namens de vriendenkring een verzilverd sier- mandje aan. In zijn antwoord wimpeldè dokter Staverman een groot deel van de hem toegezwaaide lof af naar zjjn echt- genote. „In de nieuwe woonplaats zullen wij onze Zeeuwse vrienden kring erg missen", zei dokter Staver man, vervolgens de hoop uitsprekend velen van de aanwezigen nog eens in zgn nieuwe woning te mogen verwel komen. SERENADE Even na zeven uur kwamen ooi de gymnasten van „Atlas" en de har monie „Euterpe" van hun vroeger, voorzitter afscheid nemen. Op het Din nenplein hadden de dames en heren van „Atlas" en de leden van de mu ziek een erehaag gevormd. Nadat „Euterpe" een serenade had gebracht sprak de secretaris van de gymnas tiekvereniging „Atlas" de heer N. de Regt, dokter Staverman en zijn echt genote toe, waarbij hij dank bracht voor het vele werk, dat dokter Sta verman voor de vereniging had ge daan. Als aandenken overhandigde de heer De Regt een tas voor een foto toestel. Namens de muziekvereniging mocht dokter Staverman een herinne ringsalbum met de handtekeningen van de leden en een foto van het corps in uniform in ontvangst nemen. VANDAAG: Middelburg Schouwburg: „Een secon de beslist", (18 jaar), 20 uur; Electro: „Kampioen op solcken", (alle leeftij den), 19 en 21.15 uur; Molenwater: „Miniatuur Walcheren", 10—24 uur; Prov. Bibliotheek: expositie oude werken natuurlijke historie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 2