PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Bestudering veiligheidsstelsel voor geheel Europa Draglines scheppen een nieuw landbouwgebied bij Ellewoutsdijk de BILÏ AMERIKAANS VLIEGTUIG DOOR RUSSEN BESCHOTEN AUTO RAAKT NA BOTSING IN DE MUIDER TREKVAART VERWACHT... 198e Jaargang-No. 147 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer Adj.-Hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5.85; p. kw.; £r. p. p. 6.10 per kw Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 27 Juni 195S ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p advertentie 3. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kle.'ne advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels t 1.—. Iedere regel meer 20 cent „Brieven of adres Bureau v. Q. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C Middelburg. Bur. VUssingen, Walstr. 5860, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Flnlandstr. 2, telef. 16; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierlkzee, N. Bogerdstraat 24, telef. 26. DE KOMENDE CONFERENTIE TE GENÈVE President Eisenhower wil ten hoogste een week in Genève zijn De Westelijke ministers van buitenlandse zaken zijn er niet in geslaagd te San Francisco vaste toezeggingen te verkrijgen van hun Russische collega Molotow, over de duur, de agenda en het doel van de komende vier-mogendhedenconferentie te Genève. Dit blijkt uit de verklaringen, die Molotow Zaterdag aflegde op een persconferentie, kort voor hij uit San Francisco vertrok. Dit gezaghebbende bron werd eerder vernomen, dat de Russische minis ter in feite de Westelijke voorstellen voor wat betreft de „top"-conferentie had aanvaard, doch op zijn persconferentie verklaarde Molotow, dat de staatshoofden op hun conferentie in Genève zelf een datum moesten vast stellen voor beëindiging van de conferentie, dat zij zelf de agenda moesten opmaken en dat zij zelf moesten beslissen of gepoogd zou worden over eenstemming te bereiken over bepaalde grote problemen dan wel dat slechts beraadslaagd zou worden over de eventuele procedure voor latere onderhandelingen, die gevoerd zouden worden over bepaalde geschilpunten tussen Oost en West. Amerikaanse woordvoerders had den verklaard, dat men het tevoren eens moest zijn over de datum waar op de conferentie beëindigd moest worden, dat er geen agenda moest zijn en dat geen pogingen gedaan moesten worden om overeenstemming ie bereiken over belangrijke kwes- xies. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Foster Dulles, deelde Zaterdag aan zijn Sowjetrussische ambtgenoot Molotow mede, dat pre sident Eisenhower de komende bij eenkomst van regeringsleiders der „Grote Vier" te Genève voor ten hoogste een week zou kunnen bijwo nen. Veiligheidsstelsel Over het door de Sowjet-Unie voor gestane veiligheïdsstelsel zeide Molo tow op zijn persconferentie, dat het eerste Russische voorstel terzake is gedaan op de begin 1954 te Berlijn gehouden bijeenkomst van ministers van buitenlandse zaken der „Grote Vier". „Een voordeel er van is, dat zowel Oost- als West-Duitsland er deel van kunnen uitmaken en, inge val van hereniging, geheel Duits land. Dit Sowjetrussische voorstel was er ook op gericht een einde te maken aan de vorming van twee blokken in de wereld, aldus Molotow. Over een veronigd Duitsland zeide Molotow nog te menen, dat dit noch het bewind van West-, noch dat van Oost-Duitsland zou krijgen. Het zou aan het Duitse volk zelf zijn om dan, door middel van in geheel Duitsland te houden vrije verkiezingen, uit te maken op welke wijze het bestuurd wenst te worden. Volgens de voornaamste Washing- Grote brand in pakhuis te Zaandam Schade anderhalf millioen Zondagmiddag brak een grote brand uit in het drie verdiepingen hoge pak huis „Accra" van een cacaohandel en industrie aan het Kalf in Zaandam. Het vuur vond gretig voedsel in de grote voorraden cacaoboter en palm- oliepitten. De schade wordt geschat op anderhalf millioen gulden. De brandweer rukte terstond uit met groot materiaal. Met zuurstofmaskers drong men het gebouw binnen. De tweede en derde verdieping kon de brandweer door de zware rookont wikkeling niet meer bereiken. Met 15 stralen werd het vuur bestreden; te drie uur stortten de muren van het grote pakhuis in. Het belendende ste nen pakhuis werd behouden, hoewel de brandmuur daarvan van onder tot, boven reeds een brede scheur ver toonde. Door middel van miststralen wist de brandweer het vuur tenslotte tegen te houden. tonse correspondent van „The New York Times", James Reston, overwe gen de Verenigde Staten een veilig heidsstelsel voor geheel Europa, ge baseerd op uitwisseling van waarbor gen en beperking. Dit bericht werd gepubliceerd in de editie van Zondag. Men meent te Washington, dat dit één van de onderwerpen zal zijn, die te Genève door de vier regeringslei ders zullen worden besproken. Deze opvatting is gebaseerd op onderhan delingen, die te Washington werden gevoerd tussen Amerikaanse, Britse en Franse ambtenaren. Volgens deze berichten zou men een Westelijk voorstel aan de Russische premier, maarschalk Boelganin, over wegen tot het voeren van besprekin gen tussen vertegenwoordigers van de Navo en van het communistische blok over de mogelijkheden van een dergelijk veiligheidsstelsel. Wijziging advertentieprijzen De sinds onze laatste tariefs wijziging belangrijk gestegen en' nog steeds stijgende kos ten noodzaken ons onze ad vertentieprijzen per 1 Juli a.s. te verhogen. Vanaf die datum zal de prijs 25 cent per mm bedragen. De prijs voor de rubriek „Onze Kleintjes" wordt 23 cent per regel, met een mi nimum van 1,per ad vertentie. Een „Kleintje" van maximum 4 regels blijft dus 1,kosten. Illllllllllllllllllllllllllllllllllll Twee straaljagers verloren Als gevolg van het heetlopen van een uitlaatpijp is bij de oefening „Car te Blanche" een straaljager van het type K 178 Zaterdag bij Fürstenberg ten Zuiden van Paderborn neergeko men. De piloot van de straaljager, die gestationneerd was op de vliegbasis Volkel bij Eindhoven, kapitein J. W. van Es uit Scheveningen, wist het toe stel tijdig te verlaten. Hij kreeg enkele brandwonden. De straaljager ging ver loren. Op de vliegbasis Volkel zelf is Zon dagmiddag een F-86 Sabre jet van de basis Geilenkirchen verongelukt. Bij het opstijgen kreeg het toestel niet voldoende hoogte en viel terug, waarop het in brand vloog. Men slaagde er in de Britse piloot uit het toestel te halen. Zwaar gewond werd hij overgebracht naar het R.K. Binnenziekenhuis te Eindhoven. SOWJET-UNIE BETUIGDE SPIJT Zaterdag heeft de Bescherming Be. volhing een grootse demonstratie in Rotterdam gegeven. Zestig spuiten met in totaal 2/fO stralen toonden toen wat zij mans waren: de hade werd door een machtig water gordijn van de rivier gescheidenDeze foto geeft een overzicht weer tijdens de blusdemonstratie. Russen willen de halve schade betalen De Russische minister van buiten landse zaken, Molotow, heeft Zater dag een nota aan zijn Amerikaanse collega, Dulles, overhandigd, waarin de Sowjet-regering haar spijt betuigt over het beschieten van een Ameri kaans vliegtuig door Russische jagers boven de Beringstraat (tussen Alas ka en Siberië). De Sowjet-regering is bereid vjjftig procent van de schade, veroorzaakt door de aanval op het Amerikaanse vliegtuig, te vergoeden, aldus deze no ta. Volgens het Amerikaanse departe ment van buitenlandse zaken is de Sowjet-regering van oordeel, dat het Amerikaanse toestel zich in ''t Russi sche luchtruim bevond. Door de at mosferische toestand is echter een vergissing met betrekking tot de juis te plaats van het incident mogelijk, aldus de nota. Minister Dulles antwoordde de Sow- Veertien doden bij ontploffing in een mijn In de mijn „Nordstern" in Gelsen- kirchen (Duitsland) heeft zich Zon dag een ontploffing voorgedaan, waar bij veertien mijnwerkers om het leven kwamen. Reeds werden elf stoffelijke overschotten geborgen. jet-minister, dat hij met voldoening kennis nam van de Russische betui ging van spyt, maar dat het aanbod van schadevergoeding van vnftig pro cent minder is dan de Verenigde Sta ten eisen. De piloot van het Amerikaanse vliegtuig verklaarde, dat zijn toestel door een regen van machinegeweer kogels werd getroffen zonder ge waarschuwd te zijn. Een der motoren vatte vlam en het toestel maakte een noodlanding op Saint Lawrence Is land, bij Alaska. Enige mannen liepen pijnlijke doch ongevaarlijke brand wonden op. Hij zeide, dat de vluchten normaal voortgezet zouden worden, daar dit een onderdeel van de taak der strijdkrachten vormde. Verkeersongevallen met dodelijke afloop Zondagavond stak een voetganger de rijksstraatweg te Haren (Gr.) over zonder te letten op een uit de rich ting Assen komende motorrijder. Het gevolg was dat de voetganger werd gegrepen en gedood. De motorrijder kwam te vallen en werd met een sche- delbasisfractuur naar het ziekenhuis te Groningen vervoerd. Zijn echtge note, die achter op de motor was ge zeten, kreeg behalve een shock, lichte verwondingen. Zondagmiddag stak de 74-jarige heer S. B. uit Laren (N-H.) plotseling de Hilversumseweg over en werd gegre pen door een passerende auto. De heer B. werd gedood. In Weespei-karspel wilde Zondagmid dag de 19-jarige melkbezorger J. van M. uit Amsterdam een voor hem rij dende auto passeren, gaf vol gas, en reed pardoes tegen een uit de tegen overgestelde richting komende auto aan. De melkbezorger werd ernstig ge wond en is in de loop van de avond overleden. Zijn verloofde, de 18-jarige H. C. M. van O., die achterop de mo tor was gezeten, werd ernstig gewond. De Indiase premier, Nehroe, is Zon dagochtend uil Warschau in Wenen aan gekomen. Hij zal op uitnodiging van de Oostenrijkse regering twee dagen in deze stad blijven. HERVERKAVELING IN VOLLE GANG Saneringsplan kan echter niet volledig gerealiseerd worden Wonen er in Coudorpe boeren of vissers?", zo vroeg eens iemand uit Tholen, toen hij dit te verkavelen gebied onder Ellewoutsdijk bezocht en daar vele weilanden blank zag staan. De boeren in de omgeving haddeh er al in berust, dat het grootste deel van dit vijfhonderd hectare groot gebied, voor landbouw vrijwel niet te gebruiken was. Het was immers reeds eeuwen zo. Om het niet braak te laten liggen; werd er daarom op de overwegend slechte weilanden maar wat mestvee ingeschaard. Zo whs Coudorpe tot voor een jaar. Vorig najaar zijn de draglines van de herverkave ling gekomen en veertig hectare langs de Moldijk hebben zij reeds geëgali seerd. De weilanden zijn landbouwpercelen geworden, waarop nu een mooi gewas gerst groeit en zelfs hier en daar reeds suikerbieten staan! Wanneer de Tholenaar nog eens op bezoek mocht komen, kan hij nu een enthousiaste boer horen opmerken: Laat. ze zo maar doorgaan! De reeds bejaarde man had nooit durven denken, nog eens in Coudorpe te kunnen boeren Er is dit jaar reeds veel in Coudor pe veranderd, erkennen de mensen rond Ellewoutsdijk. Zeker er ligt nog heel wat slecht weiland, doch van de wateroverlast is men alvast af. Daar zorgt een noodbemaling voor. Het was het eerste werk om hierin te voorzien, toen men met de herverka veling in de Zak van Zuid-Beveland startte. Onder directie van het Ad viesbureau Drok is thans een defini tieve onderbemalïngsinstallatie bij El lewoutsdijk in aanbouw. Er is voor goed een eind aan gemaakt, dat de hoger gelegen polders hun overtollig water maar loosden in het gebied van Coudorpe, dat hierdoor eigenlijk con stant „dreef". Dit jaar is men met de herverkave ling in „de Zak" op volle kracht aan het werk gegaan. Doordat het weer meewerkt, verlopo de werkzaamhe den zeer vlot Behalve in Coudorpe concentreert zich daarbij de activi teit ook in het gebied van Baarland- Zuid. Ongeveer tweehonderd ha is thans onder handen. Tientallen draglines wroeten er in de grond, om een mooi landbouwgebied te maken. Alleen reeds op de veertig hectare bij de Moldijk verzetten, zij 80.000 m3 grond. Om een idee te geven van de situa tie van vroeger: er werden daar op een kleine oppervlakte hoogtever schillen van twee meter geconsta teerd! Er was verder een zèer groot aantal perceelssloten, de laag teelt- aarde varieerde van plm. 5 tot 30 cm, en de ontwatering was zeer slecht. Alle hoogtes zijn nu gelijk gemaakt, waarbij de teeltgrond natuurlijk bo ven gehouden is. Bovendien is de laag teeltaarde over het gehele gebied ge lijkelijk op plm. 20 cm gebracht, alle oude heggen zijn gerooid en ongeveer 8000 m sloten dichtgemaakt, terwijl twee nieuwe kavelsloten zijn gegra ven. Op deze wijze zal het gehele gebied behandeld worden. Er zyn daarbij ook twee draineermachines aan het MYSTERIEUS ONGEVAL Drie inzittenden verdronken De Rijkspolitie te Diemen heeft een mysterieus auto-ongeval te behan delen, waarbij drie personen door verdrinking om het leven kwamen. Zondagmorgen omstreeks half zeven hebben voorbijgangers in de Muider Trekvaart bij Diemen een wagen ontdekt, die nog slechts met één wiel boven het water uitstak. Nadat de wagen op het droge was gebracht, ble ken er drie mannen in te zitten. Zij waren verdronken, hoewel de bestuur der nog gepoogd heeft de auto te verlaten door de voorruit in te trappen. De slachtoffers zijn W. J. F. B. B. B. en J. H. S., allen uit Amsterdam. belfabrikant en zijn beschadigde wa gen aan. Verdwenen Van de andere auto was geen spoor meer te bekennen. Men neemt tnans aan, dat die toen enkele meters van de Rijksstraatweg verwijderd mid den in de trekvaart lag. De verkla ring van de meubelfabrikant werd bij de ontdekking van de dood van de drie mannen, nog eens doorgeno men. Hij zeide, dat hij rechts van de weg reed en plotseling vlak voor zich een aan de achterzijde onver lichte wagen zag. Hij was er niet zeker van of deze auto nog stilstond dan wel net de weg opdraaide. Na de botsing, aldus zijn verklaring, reed de auto in een zwaai naar linies de weg op, keerde om en verdween terug in de richting van Muiden. Het is mogelijk, dat de verongeluk te wagen een zo harde duw heeft gekregen van de botsing, dat chauf feur zijn stuur niet kon houden en te water geraakte. Een wandelaar ver klaarde nog, dat ook hij de onver lichte wagen had opgemerkt en dat een motorrijder vóór deze botsing ternauwernood kon uitwijken. Het onderzoek wordt voortgezet. Overreden Een twee-jarig meisje is Zaterdag middag in de Vincent van Gogh- straat te Amsterdam door een elec- trische lorrie overreden. Met een schedelbasisfraetuur werd het meis je naar het Wilhelmïnagasthuis overgebracht, waar zij aan haar ver wondingen is overleden. By reconstructie van het ongeval bleek, dat de inzittenden, waarvan er twee gehuwd waren, de wagen hadden geleend van kennissen om een vriend, die in fnilitaire dienst is, weg te brengen naar zijn legerplaats te Weesp. Op de terugweg is hun wagen van achteren aangereden door de meu belfabrikant E. J. K. uit Amster dam, die met zijn verloofde kwam uit de richting Muiden op weg naar de hoofdstad. Het ongeluk geschiedde kort na half een Zondagochtend. Bij de bot sing werd de wagen van de meubel fabrikant flink beschadigd. Hij hield een passerende arts aan, die zijn ver loofde naar het politiebureau te Die men bracht om aangifte te doen van het ongeval. Tien minuten later stelde de Rijks politie ter plaatse een onderzoek in. De agenten troffen er alleen de meu- werk, die op normale gronden gemid deld 150 meter sleuven per uur kun nen graven. Door de ongunstige on dergrond in Coudorpe moet men zich met een capaciteit van 100 meter te vreden stellen. De grond die eeuwen onder water heeft gezeten, moet zich hier eerst nog aanpassen aan de pere ontwatering van thans. Met het voorbeeld van de reeds klaar gekomen veertig hectare voor ogen, mag zeker venvacht worden, dat Coudorpe van een weilandgebied met betrekkelijk geringe waarde, tot een goede landbouwstreek zal wor den. Eind volgend jaar zal het werk in Coudorpe, dat onder directie van de Grontmij door particuliere aanne mers wordt uitgevoerd, voor een groot deel gereed zijn. Gehoopt mag worden, dat er voor Coudorpe waaraan kapitale bedragen worden besteed om het in cultuur te brengen alleen dit jaar wordt er voor de herverkave ling in „de Zak" vier millioen gul den verwerkt t.z.t. ook boeren uit het herverkavelingsgebied zul len zijn, die, met gebruikmaking van de subsidieregeling, daar een bedrijf willen gaan stichten. Nieuwe wegen. De aanleg van de wegen verloopt niet zo vlot, doordat de aanvoer van de Duitse hoogovenslakken, nodig als funderingsmateriaal, stagneert. In uitvoering zijn thans de nieuwe land bouw A-wegen, tussen Kwadendam- me en Hoedekenskerke, Driewegen Ellewoutsdijk en Ellewoutsdyk—Ou- delande. Voorts zijn er landbouwwe- gen-B en C in aanleg, om de nieuwe percelen in Coudorpe en Baarland- Zuid te ontsluiten. Met uitzondering van de wegen El- ^Qn (Vervolg op pag. 2) Het weer in Europa Kopenhagen: onbewolkt Amsterdam: onbewolkt Londen: zwaar bewolkt Luxemburg: licht bewolkt Parijs: onbewolkt Bordeaux: zwaar bewolkt Grenoblezwaar bewolkt Nice: geheei b.ewolkt Genève: zwaar bewolkt Zurich: geheel bewolkt Locarno: half bewolkt Berlijn: half bewolkt Frankfort: zwaar bewolkt München: zwaar bewolkt Wenen: zwaar bewolkt Innsbruck: zwaar bewolkt Rome: onbewolkt Zondag- 20 graden 20 graden 23 graden 20 graden 24 graden 25 graden 20 graden 25 graden 26 graden 25 graden 28 graden 23 graden 24 graden 23 graden 27 graden 25 graden 31 graden DROOG. Droog en zonnig weer, maar in het Noorden van het land tijdelijk wat bewolking. Zwakke tot matige wind tussen Noord en West, Ongeveer de zelfde temperaturen als gisteren. 28 Ju ZON EN MAAN op 4.24 op 14.50 onder 21.06 onder 0.14

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1