Tweede Kamer betuigt instemming met adoptiewet Belgische vlassers keren zich tegen Frans protectionisme SPORT EN WEDSTRIJDEN LAATSTE ZITTING RECHTBANK MIDDELBURG IN OUD GEBOUW 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 25 JUNI 1955 NIEUW INSTITUUT IN NEDERLANDSE KINDERRECHT Uitgangspunt is bescherming van het kind (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft Vrijdagmiddag een uiterst gewichtig wetsont werp besproken namelijk dat tot het mogelijk maken van adoptie, dat is de aanneming van kinderen. Voor ons land is dat een geheel nieuw in stituut. Kort vóór de oorlog kwam reeds de vraag aan de orde, of het niet wen selijk zou zjjn de adoptie in de wet op te nemen. Na de bevrijding werd de gedachtenwisseling ei- over voortgezet en dat heeft geleid, mede onder de aandrang, die van verschillende zijden op de regering werd uitgeoefend, tot de indiening van een wetsontwerp, dat Vrijdagmiddag in de Tweede Kamer grondslag van de discussies vormde. Tot n" toe was het uiterste wat op liet gebied van de verzorging van pleegkinderen kon worden bereikt, dat één der pleegouders een kind tot voogd en de andere tot toeziend voogd werd benoemd en dat de Kroon toestemming gaf de geslachtsnaam van het kind in die van de pleegvader te veranderen. Daarmede werd inderdaad voor het pleegkind in het dagelijks leven je gens de buitenwereld vrijwel de po sitie van een eigen kind der pleegou ders verkregen. Er bleef evenwel een zeer belangrijk verschil met adoptie bestaan en wel de onzekerheid, door dat de eigen ouders het kind ook nog na jarenlang verblijf in het milieu van het pleeggezin, kunnen terugvorderen. Het kenmerkende nu van adoptie is, dat zy deze zekerheid kan geven, mits zij onherroepelijk is. Doch dat betekent tevens, dat wanneer in het Nederlandse kinderrecht de mogelijk heid van onherroepelijke adoptie wordt aanvaard, zij aan strenge eisen dient te worden gebonden. Uiteraard is verzorging en opvoe ding door de eigen ouders in beginsel boven elke andere verkieslijk, ook in gevallen, waarin de materiële om standigheden, die de ouders ooit zou den kunnen bieden, duidelijk verre ten achter blijven bij die, welke het kind in het milieu der pleegouders geniet. Anderzijds hebben de ouders niet alleen de plicht, maar ook het recht hun kinderen zelf te verzorgen en op te voeden. Hoofdvereiste. Daarom ligt in het hoofdvereis te besloten, dat van toewijzing van een adoptie-onderzoek alleen spra ke kan zijn, als de eigen ouders kennelijk niet in staat of niet be reid zijn het kind te verzorgen en op te voeden. In de tweede plaats dient het milieu, waarin het kind wordt grootgebracht, aan zodani ge eisen te voldoen, dat het zoveel mogelijk gelijkwaardig is aan een goed ouderlijk milieu. Als algemene voorwaarde voor adoptie is als uitvloeisel van de eisen, waaraan adoptie moet voldoen, in de wet vastgelegd, dat het kind wordt opgenomen door een echtpaar. Opne- min door één adoptant is onmogelijk. Voorts moet het huwelijk der pleeg ouders reeds een aantal jaren bestaan en het kind al geruime tijd door hen tezamen zijn verzorgd eh opgevoed, zodat wezenlijke bestendigheid van milieu mag worden verwacht. Van daar de voorwaarde, dat er geen al te gering of te groot leeftijdsverschil tussen het kind en ieder der echtge noten mag zijn. Voorts stelt het wetsontwerp als voorwaarde, dat al eerder, namelijk vóór het verzoek tot adoptie, de voogdjj aan een der pleegouders is toevertrouwd, hetgeen veelal bete kent, dat ook toen reeds een onder zoek is ingesteld, dat die pleegouders met gunstig gevolg hebben doorstaan. Wanneer de adoptie wordt uitge sproken, dan treedt zij pas in wer king, zo bepaalt het wetsontwerp ten slotte, nadat de ouders van het kind de voor hen openstaande rechtsmid delen alle hebben gebruikt of een daarvoor gestelde termijn ongebruikt hebben laten verstrijken. Instemming Negen afgevaardigden voerden Vrijdagmiddag het woord over het ontwerp. Zij allen waren het met het wets ontwerp eens, zij het dat in hun in stemming duidelijk graduaties te on derscheiden waren en dat men op een aantal punten wensen koesterde. Een aantal desiderata is in amen dementen vastgelegd. Zij komen Dinsdag a.s., als minister Donker de sprekers beantwoord zal hebben, aan de orde. Minimumlonen geëist in België. Verschil met Nederland steeds kleiner. „De Nieuwe Gids" wijst er heden morgen op, dat de vaststelling in Bel gië van het minimumloon op fr. 20 per uur voor de meeste bedrhfstakken een verhoging van dit minimumloon met 15 procent zou betekenen. Het lijdt geen twijfel, aldus het blad, dat de arbeiders, die meer verdienen dan dit minimumloon dan eveneens een loonsverhoging met 15 procent zou den eisen. De „Nieuwe Gids" schrijft, dat de Belgische looneisen zeer de aandacht hebben getrokken in Nederlandse kringen. Het blad meent te weten dat Den Haag overweegt, de Belgische autoriteiten er op te wijzen, dat het verschil tussen de Nederlandse en Belgische lonen steeds kleiner werd. Het blad legt er de nadruk op, dat in dien de Belgische lonen verder stij gen een coördinatie van de sociale politiek in Benelux-verband tussen de twee landen vrijwel onmogelijk wordt. Weldra zouden dan een aantal Belgi sche industrieën opnieuw een beroep moeten doen op het protocol van 24 Juli 1953 en zou de Belgische invoer uit Nederland geremd moeten worden op een ogenblik dat de uitvoer van Belgische producten naar Nederland i'ecordcijfers bereikt., Zulks is onaanvaardbaar voor Ne derland, aldus de „Nieuwe Gids", die verder weet te melden, dat de werk gevers bereid zouden zijn in zekere bedrijfstakken het risico van stakin gen te dragen. Aanslag op president van republiek Liberia Een woordvoerder van Liberia, de neger-republiek in Afrika, heeft te Washington verklaard, dat er een aanslag is gepleegd op de Liberiaan se president William Tubman. Hij bleef evenwel ongedeerd. Drie perso nen, onder wie twee lijfwachten, lie pen verwondingen op. De vermoede lijke dader werd gearresteerd. De woordvoerder zei, dat er politieke drijfveren voor de aanslag waren. Zeeuws handbalelftal speelt in Terneuzen. Op Zondag 10 Juli wordt in Ter- neuzen een handbalwedstrijd gespeeld tussen het Zeeuwse elftal en een elf tal. samengesteld uit de Zeeuwse cur sisten voor bondsoefenmeester. De ploegen zijn als volgt samengesteld: Oefenmeesters: Doel: F. Helmich; achter: G. Milhous en A. Minnaard; midden: J. Johannisse, A. Smeerdijk en G. Veerhoek; voor: Goedee, J. Ja cobs, A. Corsfanje, A. Parent en J. Laport. Zeeuws elftal: Doel: H. Luitwïeler (Marathon); achter: A. C. de Vos (Marathon) en L. Viergever (Hel las); midden: A. Merison (Hellas), A. Verryzer (Tonido) en M. de Jongh (Tonido'' voor: H. Lems (Marathon) J. Wisse (EMM), P. Zweedyk (Hel las), J. van Olm (Olympus) en G. Zweedijk (Hellas). K.N.V.B.-wedstrijden voor a.s. weekeinde. Saterdag: le klasse A: Go Ahead —Emma: Roda SportVeendam; DOSLonga; RigtersbleekWillem II. le klasse C: EBOH—Rapid JC; FeyenoordAlkmaar; le klasse D: VSV—Be Quick. Zondag: le klasse A: Emma Go Ahead; AmsterdamMVV; Lon gaDOS; Holland SportNAC; StormvogelsLeeuwardenle klas se B: HeerenveenEDO; DWSA DO; ElinkwijkSittardia; Brabantia Wageningen; SpartaHeracles; le klasse C: Hermes DVSLimburgia; Rapid JCEBOH; VitesseBlauw Wit; Haarlem—GVAV; Alkmaar— Feyenoord; Enschedese BoysNoad; le klasse D: Be QuickVSV; De VolewijckersDe Graafschap; SC VVV '03Eindhoven; RBC—Ensche de; DFCAjax; AGOVV—BW; XerxesHVC. Zuid I 3e klasse C: ZierikzeeOdio. Fenny ten Bosch verloor in derde ronde. In de derde ronde van het dames enkelspel heeft onze landgenoot Fen ny ten Bosch het tegen de Austra lische Mary Carter niet kunnen bol werken. Met de cijfers 64, 62 ging zij ten onder tegen een speel ster, die veel sterker was. De slagen van Mary Carter waren beter ge plaatst en zij bracht meer variatie in haar spel dan de Nederlandse. Bovendien veroverde Mary Carter vele punten door fouten van Fenny. Alleen aan double faults maakte de Australische zich dikwijls schuldig. De 21-jarige Engelse meisjes Jen nifer Middleton en Doreen Spiers zorgden voor de verrassing van de dag. Zy schakelden Roris Hart en Barbara Davidson, die als eerste paar in het dames dubbelspel waren feplaatst, met 64, 16, 62 uit. In dit deden zy op werkelijk bewon derenswaardige wijze. De meisjes vormden een sluitende combinatie, waar Doris Hart en haar landge note geen vat op hadden. Biljartkampioenschappen. Zondag worden de gewestelijke team wedstrijden van de Koninklijke Ne derlandse Biljartbond gespeeld. Zes teams uit Brabant en één uit Zeeland zullen uitmaken, wie kampioen zal worden van het gewest Brabant-Zee land in klasse D. De wedstrijden wor den gehouden in Vlissingen b(j v. d. Velde, in Souburg bij Korff en in Middelburg bij Gillissen en van Over- beeke. Zij beginnen 's morgens om elf uur. De politie te Hongkong heeft Vrijdag aan boord van een schip, dat uit Manilla arriveerde, 200 kilo gesmokkeld goud' in beslag genomen. Het goud was tot poedpr vermalen en, vermengd met suiker, in suikerzakken gedaan. Tot dusverre zijn geen arrestaties verricht. Noodwet ouderdoms- Zeer spoedig indiening van definitieve wet. (Van onze parlementaire (redacteur). Al enige keren is het noodzakelijk gebleken de werkingsduur van de Noodwet Ouderdomsvoorziening in de volksmond Noodwet-Drees ge noemd te verlengen, doordat de definitieve wet nog steeds niet tot stand gekomen is. Aangezien verwacht moet worden, dat de definitieve wet niet voor 1 Januari 1957 in werking zal treden, heeft de Tweede Kamer Vrijdagmid dag een wetsontwerp aangenomen, waarbjj de geldigheidsduur van de Noodwet opnieuw en nu tot 1 Ja nuari 195ï wordt verlengd. Niet in de ijskast E.G.K.S. accoord met Messina. Op één onthouding na, heeft de gemeenschappelijke vergadering der Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal Vrijdag met algemene stem men haar goedkeuring uitgesproken over het besluit om een aanvang te maken met het volgende stadium der Europese Integratie, dat op 2 Juni jl. door de te Messina gehouden conferentie is genomen. Tevorenl had de voorzitter der ho ge autoriteit, René Mayer, de verga dering verzekerd, dat er geen spra ke van zal zyn, dat de gemeenschap in de yskast wordt gedaan, of dat zij van haar bovennationaal karak ter wordt beroofd. Koel maar goed zomerweer. H (Van onze weerkundige medewerker. Over het zomerse weer van de laatste dagen met temperaturen boven 20 C. zouden wij niet meer durven klagen. Eigenlijk had er volgens de verwachting gisteren wat regen moeten val len. Het koufront dat met grote snelheid (bijna 70 km per uur) van de Oceaan Engeland naderde, bewoog zich gisteren uiterst langzaam 1520 km per uur) van de Oostkust van En geland de Noordzee op. Dit zwakke storingsfront zal vandaag met plaatselijk enkele buien passeren, waarna koelere lucht met westenwinden het land instroomt. Van de Oceaan nadert een nieuw hogedrukge- bied, waardoor de kans op een droge en vrij zonnige Zondag groter wordt. De temperatuur zal echter, ondanks de zonnige perioden, te laag blijven en kan in de middaguren tussen 16 en 18 0 C. schommelen. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Generaal Nguyen van Hinh gearresteerd. Het Vietnamese persbureau heeft medegedeeld, dat generaal Nguyen van Hinh, voormalig chef van de ge nerale staf van het Zuidvietnamese leger, in Cambodja is gearresteerd, toen hij op het punt stond de grens met Thailand te overschrijden. Generaal van Hinh was verleden week uit Zuid-Vietnam vertrokken. Hy was op weg naar Bangkok en hy zou voornemens zyn geweest van daaruit per vliegtuig naar Frankryk te reizen. De regering van Zuid-Vietnam heeft Cambodja verzocht de generaal uit te leveren. HM. de Koningin heeft Donderdag middag een groepje kinderen uit het vluchtelingenkamp Spital an der Drau ontvangen. In het paleis te Soestdijk werd een poppentheater-voorstelling gegeven, waarna do gasten onthaald werden op een stevige portie ijs. BIJ BUREN GEVIST.. Juridisch steekspel over Thoolse mossel-affaire. Vrydag hield de rechtbank te Middelburg voor het laatst zitting in het oude gebouw in de Zeeuwse hoofdstad vóór de verbouwing. In appèl ston den terecht de mosselvissers J. S. en C. S. uit Tholen. In December 1954 hadden deze vissers met hun schuitjes, de Th. 4 en de Th. 25, gevist in de Waddenzee op een perceel, dat toebehoorde aan de heer Jumelet uit Bruinisse. De kantonrechter in Zierikzee had hen daarvoor gestraft met respectievelijk f 60 of 30 dagen en f 40 of 20 dagen. De verdachten werden verdedigd door mr M. Vlaming uit Middelburg. Een 5-tal getuigen kwam de zaait toelichten. De in het vak vergrijsde technisch opzichter van de visserij, J. C. de Vlieger uit Den Helder ver klaarde pertinent, dat verdachten in het viswater van hun buurman, per ceel 30, hadden gevaren en daarbij hun „kor" in het water hadden ge had. Van de eigenaar van dit per ceel had hy een „tip" gekregen en daarom had hij zich verdekt opge steld om het tweetal te betrappen. De schippersknecht Kwist, in dienst van visser J. S., hield echter bij hoog en bij laag vol dat er niet gevist was in dit perceel. Nadat ook de getuigen L. de Jonge, de 57-jarige compagnon van de verdachten en de 41-jarige schippersknecht De Hondt voor de verdachten gunstige verklaringen hadden afgelegd, werd de 64-iarige procuratiehouder van het „Mossel kantoor", de heer W. W. Loggers uit Bergen op Zoom, gehoord. De eige naar van perceel 30, de heer Jume let, deelde op een vraag van mr Vla ming mee, dat de „opbrengst van zijn perceel niet te schatten was", In zijn requisitoir wees de officier van justitie, mr. J. L. Andreae, er op, dat de zaak onnodig ingewikkeld ge maakt wordt. Het gaat er helemaal niet om, zei hy, of er wel mosselen uit perceel 30 zyn opgehaald, of het frote of kleine mosselen waren en oeveel mosselen er zijn opgehaald, het gaat er om dat er gevist is in een perceel, dat niet „bestemd" was voor de verdachten. Met het getuige nis van de heer De Vlieger vond hij het tenlaste gelegde afdoende bewe zen, daarom vroeg hij bevestiging van het vonnis van de Zierikzeese kantonrechter. In zyn pleidooi bleek de raadsman, mr De Vlaming, enkele juridische pijlen op zijn boog te hebben. „Is er wel een strafbaar feit gepleegd?" vroeg hij, want wat in de Zeeuwse en Zuid-Hollandse stromen opgaat, fieldt niet voor de rest van het land. n Zeeland kent men het Zeeuwse stromenreglement, dat anderen ver biedt te vissen in het viswater van rechthebbende, doch de enige rechthebbende in de Waddenzee is de staat. De wetgever heeft in de Wad denzee geen enkele perceel in uitslui tend gebruik gegeven, betoogde hij. Bovendien moet de kor op de grond slepen, dan pas kan men zeggen dat er op oesters gevist wordt, en dus zal moeten worden aangetoond, dat dit inderdaad het geval-geweest is. Dat het vistuig in het water was, zegt niets, vond hij. Hij noemde de dagvaarding fout en hechtte veel waarde aan de woorden van getuige Kwist, „de man die het weten kan, omdat hij er zelf bij was". Nadat de officier in zyn repliek er nog op gewezen had dat er niet „op gewone vis" gevist werd, wat wel is toegestaan, doch dat de aanwezig heid van een kor aantoont, dat er, op MEMORANDUM WESTVLAAMSE EKONOMISCHE RAAD Voorgestelde maatregelen ook voor Nederlandse industrie belangrijk (Van een speciale verslaggever) Het Franse protectionisme ten aanzien van de vlasnijverheid is een probleem, dat zowel de Belgische als de Nederlandse en in onze pro vincie voornamelijk de Zeeuwsch-Vlaamse vlasindustrie aangaat. Reeds verscheen hierover in Augustus van het vorige jaar een rapport van het Economisch Technologisch Instituut voor Zeeland, een rapport, dat ook in de Belgische vlasserswereld met enthousiasme werd ontvangen. De Westvlaamse Ekomonische Raad te Brugge heeft inmiddels echter ook niet stilgezeten. Deze raad stelde een memorandum samen, getiteld: „De Franse protectie-politiek ten aanzien van de vlasnijverheid en haar ge volgen voor België". In dit memoradum, dat Vrijdagmorgen tijdens een persconferentie te Brugge werd toegelicht door de heer J. Pattyn, secre taris van het Algemeen Belgisch Vlasverbond, wordt niet alleen deze Franse politiek geanalyseerd, maar tevens worden enkele suggesties aan de hand gedaan om tegenmaatregelen te treffen. Er zijn verschillende vormen van overheidssteun in Frankrijk, die de vlasnyverheid in België en Nederland aanzienlijke schade toebrengen. Zo ontvangt de Franse landbouwer, die zijn strovlas aan de Franse vlasser verkoopt een teeltpremie. Hieruit volgt, dat de prijs van het naar het buitenland verkochte strovlas aan zienlijk hoger moet liggen, omdat de premie niet wordt betaald. In de tweede plaats is er de dauw- rootpremie, die in het seizoen 1953 1954 nog Fr. 1.25 per kg bedroeg. Evenals de teeltpremié vermin derde ook de dauwrootpremïe in de loop van de laatste jaren. Op de factuurwaarde van de aan de Fran se vlasspinneryen geleverde vlasve zels ontvangt de Franse leverancier voorts nog een productiepremie van 16 Sinds October 1953 wordt op de uitvoer van afgewerkte vlasve zels een terugbetaling van sociale en fiscale lasten toegestaan, hetgeen over het algemeen neerkomt op een totale exportpremie van ongeveer 20 Ter verdere bescherming van de nationale vlasproductie wordt sinds 1 April jl. een tijdelijke com pensatietaks geheven op de invoer van vlasvezel van 15 Om de vlas sers een waarborgprijs te Verzekeren wordt voorts sinds enkele jaren een premie betaald voor slaglynzaad. Spinnerijen. De bescherming van de "Franse vlasspinnerijen gebeurt op drieërlei wijze, nl. door invoerrechten, een tij delijke compensatietaks en terug betaling van sociale en fiscale lasten. De verschillende facetten van deze Franse politiek zijn ook van Nederlandse zijde reeds zoals verondersteld mag worden vol doende belicht. Het memorandum van de W.E.R. geeft enkele cij- :ers over het teruglopen van de vlasnijverheid in België, waaruit luidelyk is te constateren, dat 'iet nemen van tegenmaatregelen ?en zaak van het grootste belang s. Dat deze maatregelen ook voor de Nederlandse vlasindustrie van lelang zijn en overweging door le overheid verdienen is een me ning, die ongewyfeld door de neeste Nederlandse vlassers zal vorden gedeeld. Voorstellen. De voorstellen, die de W.E.R. in zijn memorandum lanceert, zyn zeer in teressant. Ten aanzien van de vezel- bereiding het volgende: 1. bilaterale onderhandelingen met Frankrijk en actie op internatio naal plan door beroep op internatio nale organisaties als E.O.E.S. enz.; 2. maatregelen tegen Frankryk in zekere sectoren waar dit land zeer kwetsbaar is, bijv. wijn, parfums e.d.; 3. gelijklopende maatregelen in ei gen land met het oog op de neutra lisatie van het Franse premiestelsel. De W.E.R. merkt hierbij op, dat de in de jongste jaren opgedane er varingen weinig hoop geven door bi laterale onderhandelingen enige toe gevendheid van Franse zyde te ver krijgen. Ook mangelt het, zo wordt in het memorandum opgemerkt, in de internationale organismen aan autoriteit of aan durf om van Frank rijk een vermindering van zijn onder steuning der vlasnijverheid te vergen. De in punt 3 genoemde maatregelen betreffen dus een teeltpremie, een aanmoedigingspremie; Voor de vlas. spinnerijen; een premie bij aankoop van Belgische grondstoffen, handels- accoorden; voor de vlasweverijen: handelsaccoorden, detaxatie bij de uitvoer en algemene bevordering van de uitvoer. mossels werd gevist in het perceel van de buurman, hamerde de presi dent de zaak af. Vonnis 8 Juli a.s. Drankwet overtreden. Tevoren had de slager P. M. V. uit Terneuzen f 150 boete subs. 30 dagen tegen zich horen eisen Op 19 Maart had hij met zyn auto de 62 jaar oude brom fietser De M. uit België aan gereden. die in een file fietsers reed. De Belg liep daarby zwaar lichamelijk letsel op, waardoor hij o.m. acht weken thuis moest blijven. De slager verklaarde dat hij erg voor zichtig had gereden dat doe ik al 20 jaar Edelachtbare! maar erkende toch op een vraag van de officier, dat hij ditmaal fout was geweest. Een collega van de chauffeur, de slager De B. werd hierna nog als ge tuige gehoord. De officier vond dat de slager roekeloos was geweest, hij had moeten remmen, temeer daar hij de bromfietser wel had opgemerkt. Vonnis a.s. Woensdag. De grossier J. B. uit Hulst Het, als bijverdienste, H. D. uit Sint Jansteen in diens woonplaats drank voor hem verkopen. In appèl stond de man daarvoor nu terecht, nadat de kan tonrechter te Terneuzen hem had vrijgesproken. Daar H. D. echter geen vergunning had, werd de drankwet overtreden, maar de verdediger van de Hulster grossier, mr F. W. Adriaanse uit Middelburg, merkte op, dat EL D. al leen maar als agent was opgetreden (en dus geen vergunning noaig had) waarna de grossier de genoteerde be stellingen zelf afleverde. Hij bestreed de eis van de officier, die 2 geldboe ten van f 20 of tweemaal tien dagen (voor de grossier en de „agent") had gevraagd en drong er op aan, dat de vrijspraak gehandhaafd zou blyven. Uitspraak Woensdag a.s. iiiyiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii nu Als twee honden vechten. Kleine oorzaken hebben soms grote gevolgen, dat heeft een 57-jarige Amsterdamse dame bemerkt, die met haar hond op straat liep toen een andere —viervoeter de hare attaqueerde. Het was de dame, die het on derspit dolf: zij struikelde en moest met een verbrijzelde lin kerelleboog en een gekneusde rechterknie in het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis worden opge nomen. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllll^ IIH Conferentie in San Francisco. (Slot van pagina 1) Hij zei verder: „Ook kunnen we niet het bestaan vergeten van die in stelling, die bekend staat als inter nationaal communisme. H^t is een over de gehele wereld verbreid com plot om een regeringsvorm aan de macht te brengen die nooit, in geen enkel land, in vrije verkiezingen door een volk is gekozen en die werkelijke onafhankelijkheid vernietigt". De minister drong vervolgens aan op ontwapening en bracht in herinne ring dat de Verenigde Staten reeds tien jaar geleden haaden voorgesteld het onderzoek naar atoomenergie te internationaliseren. Hy verklaarde dat, indien de Sow- jet-Unie, evenals de Verenigde Sta ten, een einde wenst te maken aan de koude oovlog, in de geest van de Ver enigde Naties, zijj een nieuwe „stuw kracht" zouden kunnen ontwikkelen voor het oplossen van de wereldpro blemen. Molotow heeft aangedrongen op opneming van een passage over coëxistentie, in een vredes- verklaring, die aan het einde van de herdenkingsbijeenkomst zal worden afgelegd. Enkele andere afgevaardigden zouden zich tegen een dergelijk amendement hebben verzet. Bij een auto-ongeluk nabij Vera Cruz in Mexico z(jn Vrijdag elf personen om het leven gekomen en 11 personen ernstig gewond. De slachtoffers waren allen in zittenden van een autobus, die bij het passeren van een andere auto tegen een zware vrachtauto opbotste en vervolgens tweeën brak. Dr. W. Drees tien jaar minister Bij Koninklijk Besluit van 24 Juni 1945 werd minister-president dr. W. Drees, benoemd tot minister van sociale zaken in het ministerie S chermerhorn-Drees. In 1948, bij het optre den van het. ministerie Drees-Van Schaik ver wisselde dr. Drees de portefeuille van sociale zaken voor die van al gemene zaken en se dertdien is hij onafge broken minister-presi dent geweest. Het 10-jarige minister - schav van dr. Drees is Vrijdagochtend in klei ne kring op 't ministe rie van algemene zaken in Den Haag herdacht. De secretaris-generaal, mr. C. L. W. Fock heeft uit naam van de ambtenaren van dit mi nisterie en de daaron der ressorterende dien sten de minister geluk wensen aangeboden en hem een oude gravure overhandigd als herin nering aan deze dag. De lieer Fock wees er op, dat in het verleden staatslieden als mr. P. P. van Bosse, dr. C. Loly, mr. Th. Heems kerk, cr. H. Coljjn en jlir. mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbroeck welis waar in totaal een nog langere ministeriële werkzaamheid hadden, doch dat geen hunner- deze onafgebroken ver richt heeft. Bij de mi nisters Drees en Mans- holt, is dit echter wel het geval. Minister Ruys de Beerenbroeck is op vjjf dagen na ze ven jaar voorzitter van de ministerraad ge weest, het langdurigste minister-president schap. Dr. Drees zal dit „record" over ander halve maand kunnen slaan. In zijn ivoord van dank herinnerde de minister president er aan, dat veel, waartoe hij later werd geroepen, in de bezettingstijd is gebo ren. Dr. Drees ging in gro te trekken zijn ministe riële loopbaan na, zo- wél bij sociale zaken als bij algemene zaken, waarbij hij herinnerde aan de grote moeilijk heden, die moesten worden overwonnen. Anderzijds sprak hij zijn grote vreugde uit over de veerkracht die het Nederlandse volk in deze jaren heeft ge toond.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 6