Koningin Juliana op bezoek bij Zeeuwse Landbouw Maatschappij De Paus spreekt de ban uit over regering van Argentinië r v KLANKWRV J TEGEN DE DUITSE DIENSTWET Vandaag... ZATERDAG 25 JUNI 1955 PROVIN Cl ALE ZEETJWSE C OU RANT RONDGANG OVER TENTOONSTELLING Na rit door vrolijk vlaggend Oost Zeeuwsch-Vlaanderen (Van onze speciale verslaggever). In de middaguren was het werkbezoek van H. M. Koningin Juliana ge wijd aan de tentoonstelling van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij in Kloosterzande. Ondanks de wel enigszins afmattende temperatuur en het feit, dat in de ochtenduren reeds een omvangrijk programma was afge werkt, verflauwde de belangstelling van de vorstin voor de haar getoon de objecten geen ogenblik. Integendeel Uitvoerig nam de Landsvrouwe ke nnis van de vele aspecten op het ge bied van de Zeeuwse landbouw, in vele stands liet zij zich voorlichten en na een uitgebreide rondgang over het tentoonstellingterrein volgde zü geboeid de indrukwekkende demonstraties met het bekroonde rundvee en met de bekroonde paarden. Om kwart over één was de konink lijke stoet uit Terneuzen vertrokken voor een rit, die voerde door de vro lijk vlaggende gemeenten Zaamslag, Vogelwaarde. Boschkapelle en Stop peldijk, waar honderden inwoners zich langs de wegen hadden opge steld om hun vorstin toe te juichen. Ten huize van de heer Collot d'Es- cury werd in tegenwoordigheid van een aantal genodigden, onder wie de ambassadeur van de Unie van Zuid- Afrika, de heer P. I. Hogenhout, de lunch gebruikt. Na de lunch vertrok de Koningin naar het tentoonstel lingsterrein. Bij het verlaten van de woning vari haar Kamerheer werd de Koningin toegezongen door school kinderen uit Hontenisse en groette zij een veertigtal leerlingen van de Landbouwhuishoudscholen in Axel en Terneuzen, dat langs de weg stond opgesteld. Op het tentoonstellingsterrein bo den Ludovica de Bruijckere en Geor gette Steyaart namens de Kring Hulst der Z.L.M. bloemen aan, waar na een ontvangst volgde in de Z.L. M.-stand, waarbij de voorzitter van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij, ir. M. A. Geuze de leden van het da gelijks bestuur aan de Koningin voor stelde. Hier toonde Koningin Juliana levendige belangstelling voor de vele aspecten van de landbouw, met name voor het landbouwon derwijs en voor het werk van de Bond van Plattelandsvrouwen, dat werd toegelicht door mevrouw L. N. HuismanGriep, presidente van de afdeling Zeeland van deze Bond. Namens de afdeling Oost-Zeeuwsch Vlaanderen bood mevrouw C. M. van DrielDe Visser uit Zaamslag, ge huld in de fraaie Axelse dracht, de Koningin namens de afdeling Oost Zeeuwsch-Vlaanderen van de Bond een leren boekomslag aan, waarop het Zeeuwse wapen is afgebeeld. Bij haar rondgang over het terrein bezocht Koningin Juliana nog een aantal andere stands en zo aan schouwde zij o.m. een demonstratie electrisch melken en de stand van de klompenindustrie. Grootse show. Tegen half vijf nam de Ko ningin plaats op de ere-tribune voor het bijwonen van de demonstra ties nust de bekroonde dieren. Het werd een grootse show van kracht en schoonheid, waarin het van ge zondheid glanzende rundvee en de stoere trekpaarden, opdravend in vierspannen, getuigden van zaken, waarin een klein land groot kan zijn! Daar was de kampioensstier „Rot- terda" van Sikkema", eigendom van de vereniging „Naar productief vee", een stier, die (via de kunstmatige inseminatie) vader is van niet minder dan 7000 nakomelingen, zoals de expli- cator trots verklaarde Daar waren de kampioenskoe „Pau la", de kampioensmerrie „Annie van Annie" en de kampioenshengst „Luc. van Alstein". Daar waren tenslotte alle bekroonde runderen in een indrukwekkend défilé, de paarden, in vierspannen voorgeleid en „begeleid" door dartele veulens, nieuwe beloften voor de toekomst Een machtige manifestatie van de Oost Zeeuwsch-Vlaamse veeteelt en paardenfokkerij, culminerend in een parade van alle dieren. De heren K. Tollenaar uit Hoek en Oswald Kerckhaert uit Westdorpe mochten van de Koningin persoonlijk medailles in ontvangst nemen, be schikbaar gesteld door Hare Majesteit en door Prins Bernhard. Om te schrikken. De regering van het land Neder Saksen vindt, dat de politie met haar sabels, gummistok ken en revolvers wat zwakjes bewa pend is. Ze heeft daarom 8000 schrik- handgranaten gekocht in Spanje. Die dingen geven een enorme knal en dat wil wel eens indruk maken. Post. Italië's oudste postbode is eindelijk met pensioen gegaan. Hij heet Celestino Orlandi en hij is 91 jaar. In de zeventig iaar, dat hij met de brieventas langs 's Heren wegen liep heetf hij om en naby de 420.000 kilometer afgelegd. Per auto. Op het Nordfriese ei land Nordstrand heeft men in de laat ste vijfhonderd jaren de dijkschouw steeds gehouden in-een met bloemen versierde landauer. Er kwamen na tuurlijk ook nog wel een goed hapje eten en 'n gezellig feestje aan te pas, maar hoofdzaak was toch dat ritje langs de dijken. Dit jaar was er wel een hapje en ook een feestje, doch geen ritje in de landauer. Er was namelijk geen paard meer beschikbaar. Het polderbestuur was genoopt in een auto de rondrit te maken. De leider van de demonstratie, de heer A. Steyaart kreeg een konink lijk compliment voor zijn werk! Feestmuziek. Na afloop van de demonstraties be gaf de Koningin zich wederom naar de woning van Baron Collot d' Escury. Onderweg onderhield zij zich echter nog met drie leden van de harmonie „St. Caecilia" uit Kloosterzande, die op 30 April koninklijk werd onder scheiden- Dit muziekgezelschap, dat grotendeels wordt gevormd door pach ters of hun zoons van het Kroondo mein, zorgde voor uitstekende feest muziek, waardoor de stemming onder de kleine tienduizend op het terrein aanwezige toeschouwers, zo mogelijk nog beter werd Tijdens de thee, ten huize van haar Kamerheer, sprak de vorstin nog met Oost-Zeeuwsch-Vlaamse plattelands vrouwen van verscheidene organisa ties. Hartelijk afscheid. Duizenden hebben hun Landsvrouwe een bijzonder hartelijk afscheid be reid, toen omstreeks kwart over zes een einde was gekomen aan dit werk bezoek. Onder luid gejuich nam Hare Majesteit weer plaats in de helicopter, die gereed stond op een weiland nabij de woning van Baron Collot d' Escury. Een zee van wuivende mensen, dat was het laatste wat de vorstin, die nog tot op flinke hoogte via een open luik terugwuifde, van het Land van Hulst moet gezien hebben. Mensen, dankbaar gestemd door deze koninklijke belangstelling voor het geen er leeft in Zeeuwsch-Vlaanderen Leerlingen U.L.0.-school doen opnieuw examen „Schriftelijk" is zoekgeraakt Leerlingen van de hoogste klasse van de openbare Ulo in Heerenveen zullen opnieuw eindexamen moeten doen, omdat hun schriftelijk examen werk op weg naar Den Haag is weg geraakt. De directeur, de heer P. Tacoma, kreeg Donderdagmiddag bericht uit Den Haag, dat zijn aangetekende zending schriftelijk werk was ver dwenen. Ondanks alle nasporingen is het pakket spoorloos. Op 30 Juni gaan de leerlingen op nieuw op; bij de beoordeling van hun werk zal de nodige soepelheid wor den betracht, aldus ,,Het Vrije Volk". Bondsraad weigert wederom. Vlak voor de opening van de de batten in de Bondsdag over de mi litaire wetgeving heeft de Bonds raad andermaal geweigerd zijn goed keuring aan een militaire wet te ge ven. Op dezelfde grond, waarop de vrijwilligerswet enkele weken door de raad niet werd aanvaard, is ook een wetje afgewezen, dat beoogde de Duitse vrijwilligers tijdens hun proeftijd te vrijwaren tegen ontslag uit de vroegere betrekking. Dc Bondsraad wenst eerst tc wor den ingelicht over de grondslagen der militaire wetgeving, voor hij zijn toestemming tot het oproepen van vrijwilligers geeft. Voor de fracties der regeringspartijen heeft minister Blank Vrijdag verklaard, dat de re- fering wenst tegemoet te komen aan e door deze fracties gemaakte be- •zwaren tegen de omstreden wetten. Titels voor technici. Toevoeging van „ing." Evenals in een reeks andere landen zal een bepaalde groep technici de toevoeging „ing." achter de eigen naam mogen gebruiken als de sugges ties worden overgenomen, die zijn ge daan in een rapport, dat is uitge bracht door een bij een beschikking van de staatssecretaris voor O., K. en W. ingestelde commissie. Een en ander kan worden toege kend nadat daartoe een examen is afgelegd. Degenen, die dit examen met goed gevolg hebben afgelegd, zouden dan tevens worden ingeschre ven in een register. Het komt de commissie niet wense lijk voor, een leeftijdsgrens te stellen voor de toelating tot het examen Wél verdient het overweging de in schrijving pas definitief te doen ge schieden, nadat de geslaagde enige jaren (bijv. vijf) in een overeenkom stige bedrijfstak op middelbaar tech nisch niveau werkzaam is geweest. De commissie stelt voor degenen, die in het register zijn ingeschreven en uit dien hoofde de aanduiding „ing." mogen voeren, uitsluitend in Nederland „register-ingenïeurs" te noemen. Tenslotte wordt voorgesteld dat degenen, die bijv. vóór 1921 zijn geboren en ten genoegen van het or gaan kunnen aantonen, dat zij gedu rende ten minste twee jaar, hetzij op technisch, hetzij op bedrijfsorganisa torisch gebied, op voldoende niveau leiding hebben gegeven, zonder meer definitief kunnen worden ingeschre ven in het register. Als regel zullen deze personen in het bezit moeten zijn van een einddiploma van een mid delbare technische school. Gusta Boland bood de Koningin in het Juliana-ziekenhuis te Terneuzen een pop in verpleegsterseostuum aan, bestemd voor Prinses Marijke. (Foto P.Z.C.) is het tien jaar geleden, M dat een einde kwam aan de m verschrikkelijke slag om Oki- nawa, die de Amerikanen 12.281 gesneuvelden en 49.000 |g gewonden kostte. MORGEN 1 vangt te New York een bij- eenkomst aan van vertegen- woordigers van zestien Latijns- M Amerikaanse koffieproduceren- de landen met het doel te ko- men tot oprichting van een in- ternationaal koffiebureau voor prijzenstabilisatie. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiif Mr. Luns sprak met Molotow Over Nederlandse gevangenen in Indonesië Op een persconferentie in San Francisco heeft de minister zonder portefeuille, mr. Luns, medegedeeld, dat hij de kwestie van de Nederlandse arrestanten in Indonesië ook heeft be sproken met de Russische minister van buitenlandse zaken, Molotow. Mr. Luns zeide, dat minister Molo tow, wiens gast hij Maandag was, aan een lunch in San Francisco, „bijna Westers" was in zijn belangstelling voor de Nederlandse prt>blemen, „zelfs voor onze vraagstukken met Indonesië". Op de persconferentie gaf minister Luns de journalisten, die de algemene vergadering van de V.N. bijwonen, een toelichting op het Witboek over de kwestie van Nederlandse arres tanten in Indonesië. Nieuwe transferregeling voor overmaken van winst Voor oude investeringen in Indonesië Door het deviezen instituut is een regeling bekendgemaakt voor het overmaken van winst uit Indonesië over het boekjaar 1953. Deze regeling staat een transfer toe tot een tegen waarde van de bedrijfswinst, waarop belasting is geheven, na aftrek van le de bedrijfswinstbelasting en 2e de extra heffing van de transfer. Voor 1954 wordt een transferver gunning verleend tot zestig procent van de nettowinst (na aftrek van de belastingen), die andere veertig pro cent moet by de Bank Indonesia ge stort worden op een speciale „reserve winstrekening". Deze bepalingen gelden uitsluitend voor oude investeringen. Aan de over making van dividend 1953 zijn geen beperkingen opgelegd. Voor de trans fer van dividend 1954 mag 30 procent van het gestorte kapitaal overge maakt worden, aldus de officiële aan kondiging. Onmiddellijk nadat H. M. Koningin Juliana per helicopter in de Braak man was aangekomen, begaf zij zich op weg naar een in aanbouw zijnde boerderij. (Foto P.Z.C.) Adenauer begin September naar Moskou? De Westduitse Bondskanselier, Konrad Adenauer, zou zich in de eer ste helft van September naar Mos kou begeven voor een bezoek op uit nodiging van de Russische regering. Officieel is over deze kwestie nog geen bevestiging te verkrijgen, doen een woordvoerder van de regerings voorlichtingsdienst verklaarde dat de datum hoogstwaarschijnlijk zal wor den vermeld in het komende ant woord van de federale regering op de Russische nota. De tekst van deze nota zal binnen enkele dagen worden bekendgemaakt. Vrouw op trottoir door autobus overreden. Ernstig ongeluk te Zeist. Donderdagmiddag werd een 65-jari- ge vrouw te Zeist op slag gedood, toen een autobus het trottoir opvloog en haar tegen de gevel van een bak kerswinkel drukte. Het ongeluk gebeurde, doordat de chauffeur van de bus wilde uitwijken voor een personenauto en daarbij de macht over het stuur verloor. In de winkel werd een vrouw door glas scherven gewond. De chauffeur van de bus kreeg een shock. Zowel de personenauto, die toch nog werd geraakt, als de bus werden zwaar beschadigd. Boerderij uitgebrand. In Wehl (Gelderland, bij Doetin- chem) is vanmiddag de boerderij met drie aangebouwde schuren bewoond door en eigendom van de Gebr. Slut- ter tot de grond toe afgebrand. De brand ontstond aan de achterzijde van een der schuren. Schilders zou den daar bezig zijn geweest met het afbranden van verf. STEMMEN UIT DE KERKEN In dit land is de R.K. kerk de officiële staatskerk De Paus heeft zijn banvloek geslingerd naar de regering van Argentinië in haar geheel. Zo stond er de vorige week met dikke letters in de dag bladen. Onmiddellijk daarop brak er een opstand uit tegen de regering Péron, welke opstand inmiddels weer is onderdrukt. Ook hebben we kunnen lezen van een aantal R.K. kerkgebouwen dat door een bende ver woest is. De president betitelde degenen die deze kerkschennerij begaan hadden als communisten, terwijl hij tegelijkertijd verzekerde dat hij „ka tholiek, apostolisch en rooms" was en dat hij dat zou'blijven, wat er ook mocht gebeuren. „Maar ik heb een plicht tegenover mijn land te ver vullen". Op het hoofd van deze man en zijn mede-regenten, is nu neergekomen de ban. De hoogste tuchtmaatregel die er in de R.K. Kerk mogelijk is, treft hen. En dat in een land, waarvan de bevolking voqr 95 tot de R.K. Kerk behoort, naar de statistiek ons mededeelt. Er zijn in Argentinië wel enkele Protestantse Kerken, die in de laatste tijd nog al zijn uitgegroeid en er schijnen heel wat secten te zijn, maar op het geheel van de bevolking tellen deze toch niet mee. Deze gebeurtenis is nog des te meer opzienbarend, omdat in Argentinië de R.K. Kerk de officiële staatskerk is. In de grondwet aldaar zijn heel wat rechten van deze kerk vastge legd en daarin staat ook dat de pre sident en de vice-president R.K. moe ten zijn. Wat was er anders te ver wachten dan dat er hier een ontwik keling kan zijn, die geheel is volgens de idealen die men in Rome heeft over de verhouding van kerk en staat? En in dit land ligt er nu een conflict tussen de R.K. Kerk en de regering, welk conflict langzamerhand al gi'o- ter is geworden en nu zulke afmetin gen heeft aangenomen dat de beide partijen, die tot nu toe nauw verbon den waren, voorgoed uit elkaar drei gen te gaan. Wat is dat, die ban? Het woord ban en bannen, hangt natuurlijk sa men met verbannen. By een verban ning, die in vroegere tijden nog wel eens als straf werd toegepast, werd iemand buiten het gebied waar het vonnis was uitgesproken, verwezen. Wanneer in de kerk de ban wordt uit gesproken, is dit eigenlijk hetzelfde. Zij, die doo- de ban worden getroffen, worden di .rmee buiten de gemeen schap van de gelovigen gesloten. De ze uitsluiting is nochtans niet volko men. Er blijft „het door het doopsel ontstane uitwendige lidmaatschap", i Vervolg op nag. 4) Prinses Wilhelmina kocht tekeningen op expositie Prinses Wilhelmina heeft, verge zeld door haar dame duu palais, me vr. H. J. Savornin Lohman, Donder dag een bezoek gebracht aan 't kunst centrum in Apeldoorn, waar een ex positie wordt gehouden van werken van de schilderes J. Kruyder-Bouw- man uit Amersfoort. Prinses Wilhel mina bracht geruime tijd door in het kunstcentrum en kocht twee tekenin gen van de exposante. Bij vechtpartij op zee door messteek gedood. Aan boord van het Nederlandse schip „Teucer" is de 42-jarïge chef hofmeester A. S. bij een vechtparty door een messteek om het leven geko men. Twee andere opvarenden wer den by deze vechtparty gewond. In hongerstaking uit protest tegen behandeling arrestanten in Indonesië Een 89-jarige Hage naar, Pieter Hendrik Tuinenburg, zoon van een Indiase moeder en een Friese vader, lieeft besloten in hongersta king te gaan om te trachten het lot van de in Indonesië gearres teerde Nederlanders te verbeteren. Vrijdag middag heeft hij aan journalisten een opna me-briefje van een Haagse 'arts laten zien. dat hem een plaats in een ziekenhuis moet bezorgen, waar hij on der medische controle zijn plan zal kunnen uitvoeren. Hoe lang hij de hongerstaking denkt vol te houden? „Tot dat er gunstige -eac- ties komen of zo lang als mijn lichaam het uithoudt", vertelde hij. In Japanse krijgsge vangenschap heeft hij- het eens zeven dagen uitgehouden. Als da tum heeft hij gekozen de lste Juli, welke dag samenvalt met ,J)ju- mahat Kliivoneen feestelijke marktdag in Indonesië. Hg zal tij dens de hongerstaking slechts water drinken. De heer Tuinenburg vertrouwt in het bijzon der op de steun van het land, waar zijn moeder werd geboren. Hij heeft minister-presi dent Neliru een brief geschreven om hem op de hoogte te stellen van zijn actie. Ook heeft hij geschreven aan Koningin Juliana, Prins Bernhard en de ministers Staf en Luns. Voorts heeft hij zich ge richt tot president Soe- karno. Hg zeide het niet uitgesloten te ach ten, dat hij nog voor dat zijn hongerstaking begint reacties zal ont vangen. Het Wereldgebeuren W'l T errorisme Wijlen de heer Lemaigré-Dubreuil te Casablanca was pas enige maanden dagblad-directeur, toen een hoeveelheid kogels afkom stig uit twee machinepistolen een einde aan zijn leven maakte. Politie deskundigen onderzochten de kogels en kwamen tot de slotsom, dat het om officiële patronen van de Fran se politie ging, welke patronen af gevuurd waren uit politie-pistolen. Nu was de heer Dubreuil niet zo maar een dagblad-directeur. Van huis uit was hij dat zelfs helemaal niet. Hy was een schatrijk zakenman, die zich als Frans „kolonist" in Ma rokko had gevestigd en die lange tijd door de Franse kolonisten als hun grote voorman werd beschouwd. Franse kolonisten in Marokko hebben een beperkt, maar erg duide lijk politiek program. Zij willen handhaving van het Franse gezag met ijzeren hand, een nauwe band met het moederland en een onder geschikte positie voor de inheemse bevolking. Bij Dubreuil echter rijpte het in zicht, dat deze politieke visie haar tijd had gehad en dat Frankrijk moest overschakelen. Hij bepleitte samenwerking met de Marokkaanse nationalisten, verlenen van zelfbe stuur enz. Om zijn nieuwe visie te propageren kocht hy het dagblad Maroc-Presse en niet zodra begon Dubreuil in dat blad zijn campagne voor meer zelfbestuur enz. of zijn vroegere kolonisten-vrienden zetten hem op de zwarte lijst. Dit betekende, dat Dubreuil te eni- gertyd zou worden gedood. Hij begaf zich naar Parijs, waar hij betrekke lijk veilig was en waar hij overleg pleegde met verscheidene regerings instanties. De Franse premier Faure behoorde tot zijn persoonlijke kennis sen. Dubreuil zag zich echter genoopt voor zaken toch nog weer een kort bezoek aan Casablanca te brengen en van die gelegenheid maakten be paalde lieden gebruik om hem te doden. ie hebben hem gedood? Dat hebben Franse terroristen ge daan of zoals zy zich noemen „contra-terroristen." Er zijn waarschijnlijk in Marokko twee grote Franse groepen, die de terreur, welke de Marokkaanse na tionalisten uitoefenen door het plegen van moordaanslagen, het werpen van bommen en het organiseren van boy cot-bewegingen, beantwoorden met contra-terreur. Volgens een officieel Frans rapport hebben deze twee Franse groepen in de laatste drie maanden niet minder dan 86 perso nen in Marokko doodgeschoten. Vrijwel nimmer konden de daders achterhaald worden, wantin de contra-terroristen-groepen zitten le den van het Franse politiepersoneel. De Franse binnenlandse veilig- heidsdeinst onderzocht deze kwestie en wijdde er een rapport aan, waar in strenge maatregelen werden voor gesteld. Aan dat rapport werd ech ter in Parijs geen aandacht geschon ken. at zal nu vermoedelijk verande- j 1 ren, want de Franse regering heeft een nieuwe bestuurder voor Marokko aangewezen en een nieuw bewindsprogram opgesteld. De heer Lacoste. die thans resi dent-generaal van Marokko is, zal weggepromoveerd worden naar de Franse ambassade in Canada. Zijn plaats in Marokko zal worden inge nomen door Gilbert Grandval. die Frans gezant in het Saargebied is. Grandval zal tot opdracht krijgen met harde hand de orde te herstel len en tegelijk met de Marokkanen overleg te plegen om tot een grote re mate van zelfbestuur te komen. De huidige sultan Moelai Ben Ara- fa is echter niet de aangewezen fi guur om met de Fransen te onder handelen. Hij heeft weliswaar het vertrouwen van de Berberbevolking, maar niet dat van de Marokkaanse nationalisten in de grote steden. Het denkbeeld is daarom geopperd, dat Ben Arafa bijvoorbeeld in een fraaie villa aan de Franse Rivïèra rust zal gaan nemen. Dan zou de Marokkaanse grootvizier El Mokri een soort kabinet kunnen vormen en dat kabinet zou met de Fransen moeten praten. Een scherp omlijnde opdracht voor wat betreft hel zelfbestuur heeft Grandval van de Franse regering niet gekregen, maar de gedachten van de Franse premier gaan uit naar een vorm van zelfregering, die iets bescheidener zou zyn dan cTe re geling, welke voor Tunis werd ge troffen. Resident-generaal Lacoste van het warme Marokko naar het koele Canada. Bambang Utoyo chef-staf van Indonesische landmacht Kolonel Bambang Utoyo, territo riaal commandant van Zuid-Sumatra is per 10 Juni benoemd tot chef-staf van de landmacht. Met ingang van diezelfde datum is hij bevorderd tot de rang van generaal-majoor.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 3