Vlissingen krijgt thans een eigen „beschutte werkplaats" brruh rundveedag te kl00sterzande uitstekend geslaagd VAM TOT Zeeuwse Almanak Baardige mannen getuigd, KONINGIN OPENDE ZIEKENHUIS IN TERNEUZEN Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 25 JUNI 1955 BESLUIT VAN DE RAAD Voorstel van B. en W. na breedvoerige debatten aanvaard Omstandig: heeft de raad van Vlissingen Vrijdag-middag: gesproken over liet voorstel van B. en W. in principe te besluiten tot oprichting van een beschutte werkplaats. Negen raadsleden deden hun licht schijnen over dit onderwerp en mèt de werkplaats kwamen allerlei verwante zaken aan de orde: de tegenstelling tussen Middelburg en Vlissingen, al dan niet afhankelijkheid van de gemeente van de Koninklijke Maatschappij „De Schelde", de vraag of deelneming aan een Stichting voor een gemeente verantwoord is, maar tenslotte verenigde de raad zich met het voorstel van B. en W. Vlissingen zal dus eerlang zijn eigen beschutte werkplaats bezitten en niet meedoen aan de Stichting Werkplaatsen Walcheren. Voorstanders zonder meer van het voorstel waren de heren E. C. Vader (K.V.P.), F van Sabben (C.H.), H. van Rooijen (C.H.), J. Marijs (A.R.) en J. L. Verhagen V.V.D.), die allen verklaarden dat Vlissingen „baas in eigen huis moest zijn". Alleen ver schilden de heren Van Rooijen en Ma rijs van mening over de uitbreiding van de commissie yan bijstand voor sociale zaken. Deze commissie zal namelijk worden ingeschakeld bij het algemeen beleid over de werkplaats en zal daarom worden uitgebreid. Dit laatste nu had niet de instemming van de heer Van Rooijen en wel van de heer Marijs. De laatste sprak de hoop uit, dat er in de werkplaats goed gewerkt zou worden en dat er niet „de kantjes afgelopen zouden wor den" zoals naar sprekers méning wel gebeurt in de gemeentelijke sociale werkvoorzieningsregeling. De heer M. J. van Poelje (P.v.d.A.) verklaarde, dat het hem speet, dat samenwerking in de Stichting Werk plaatsen niet tot stand kon komen. Advertentie) complete diners, aardappelen, vlees en groente, apart in één blik. I Vraagt de NOACK'* DINER.KRANT 1 bij Uvr winkelier - I olrechtstreeks bij NOACK. Amersfoort J Verfijnd van smaak, voortreffelijk in kwaliteit, VOORDELIG in PRIJS. De manier waarop dit aan deze Stich ting in oprichting was medegedeeld namelijk de dag nadat het voorstel van B. en W. in de krant kwam achtte hy niet elegant. De heer J. van Wagtendonk (P.v. d.A.) betoogde, dat regionale samen werking grote mogelijkheden bood en stelde in dit verband Engeland ten voorbeeld. Deze spreker bracht het beweerde overwicht van Middelburg in de Stichting ter sprake en meen de, dat uit de statuten geen over heersende positie van deze stad viel af te leiden. „Maar misschien ben ik te veel een „Sudeten-Vlissinger verzuchtte hij. De heer C. J. Gilissen Verschage (P.v.d.A.) vroeg of samenwerking niet voordeliger was en de heer J. Koops (P:v.d.A.) bepleitte coördina tie en vroeg rekening te houden met de mensen, die in de werkplaats moe ten werken. Wethouder J. Post beantwoordde de sprekers uitvoerig en deelde me de, dat het Vlissings voorstel wel de gelijk vóór publicatie ter kennis was gebracht van de Stichting in oprich ting. De gemeente-secretaris van Middelburg was telefonisch verwit tigd. Overigens betekent een eigen werkplaats geenszins, dat er geen samenwerking mogelijk is. In dit ver band verklaarde ae wethouder, dat een federatie van werkplaatsen in Zeeland in oprichting is, aan wie de nieuwe A.V.O.-ambtenaar waar voor de provincie subsidie verleent wordt toegevoegd. Kleinere gemeenten worden niet gedupeerd door dit voorstel, terwijl medewerking aan de Stichting voor de gemeente geen economisch voor deel brengt. Bij de replieken vestig de de heer Van Wagtendonk de aan dacht op een opmerking van de'heer Vader, die betoogd had, dat de Kon. Mij „De Schelde" wellicht gebruikte werktuigen ter overname heeft. Wethouder Post had dit beaamd en de heer Van Wagtendonk sprak in dit verband van „onafhankelijkheid van de gemeente", die er toe leidde, dat een vroeger aanbod van „De Schelde" op ander terrein destijds niet was aanvaard. Maar wethouder Post verklaarde met nadruk dat er ditmaal teen sprake was van aantasting van e autonomie der gemeente. ItO l PI DE EERSTE. Nog maar enkele dagen geleden werd de Langeweg te 's-Gravenpol- der voor het verkeer opengesteld en reeds is er de eerste auto in de sloot gereden. Donderdagavond reed een personenauto met vrij grote snelheid uit de richting 's-Gravenpolder over deze weg. Even door de bocht werd de bestuurder verrast door een weg versmalling en het gevolg was, dat het voertuig in de sloot terecht kwam. De inzittenden bekwamen geen letsel, maar de auto werd vrij zwaar beschadigd. Reeds werd er in de 's-Gravenpolderse gemeenteraad op aangedrongen om vóór deze ge vaarlijke wegversmalling een bord te plaatsen; thans is gebleken, hoe nood zakelijk dit wel is. GELD IN HET LAND. Vroeger werd wel eens beweerd, dat in Amerika het geld op straat lag. Dat was dan overdrachtelijk be doeld; In Bruinisse echter, ligt het geld letterlijk op het land. Bij de „Drie huisjes van Dorst" aan de rijks weg naar Zijpe, werd enkele jaren ge leden een serie oude munten gevon den. Deze week ontdekte de oud-ka pitein Roth op een zijner rondwande lingen een zilveren Rijer uit het jaar 1688. Hij vond ook een oude Zeeuw- OP REIS Ook de kinderen van een Beve- land.se dorpsschool maakten zoals in deze maanden zovele andere kinde ren in Zeeland een schoolreisje. Via Vlissingen reisde men naar Cad- zand. De Bevelandertjes troffen het uit stekend! Het was prachtig weer. Het was zélfs zó warmdat de reisleider reeds in Middelburg tot een „tussen landing" besloot. De leden van het gezelschap verspreidden zich om de stad te ,gdoen" en toen men weer aan het vertrekken toe was, had een ieder volop genoten van de Zeeuwse hoofd stad. Eén maneen lid van de oudercom missie, kon Middelburg zélfs bijzon der goed waarderen. B\j het vertrek bleef hij namelijk zoek. Toen de man wegbleef, heeft men de reis maar zonder hem voort gezet. Bij de thuiskomst 's avonds, bevond hij zich onder degenendie de kinde ren verwelkomden. Middelburg had hem zó geboeid, dat hij er maar gebleven was. Minia tuur Walcheren heb ik ook nog ge zien", vertélde hij voldaan OUDEN VAN DAGEN. Met 21 particuliere auto's en een autobus zijn de ouden van dagen uit Domburg met een zomers zonnetje voor de boeg naar Tilburg getogen, waai* zij een bezoek brachten aan het dierenpark. Ook burgemeester Crommelin en zijn echtgenote maakten de prachtige tocht mee. Er zijn vele ouden van dagen, die hun reisje nog moe ten maken. Zo is voor de Zie- rikzeese bejaarden een dag tocht naar Antwerpen gepro jecteerd; die uit Colijnsplaat gaan Woensdag 29 Juni naar Zeeuwsch-VlaanderenWalche ren krggt bezoek van de oud jes uit Tholen en wel op 20 Juli; de ouden van dagen uit Oudelande gaan 21 Juli naar Brussel en Antwerpen. SCHOLIEREN. Ook de scholieren zien ieder jaar met verlangen naar hun reisje uit. Vrijdagmorgen vertrokken 66 leer lingen van de openbare lagere school te Brouwershaven voor vier dagen naar Renesse. Geen dagtocht dus dit maal naar buiten de provincie, maar een kampeer-weekend op eigen bo dem. Leerlingen van de Christelijke school uit Bruinisse zagen de havens van Rotterdam en de fruitkassen van het Westland. In Hoek van Holland vertoefden zij aan het strand en al met al was het een reuze dag. Dinant zal Vrijdag a.s. worden bezocht door een aantal leerlingen van de Christe lijke Nationale school te Tholen. De laagste klassen van de Prinses Ma rijke school te Colijnsplaat gaan 14 Juli naar Zeeuwsch-Vlaandercn en de hoogste klassen zullen waar te ne men zjjn in Ouwehands dierenpark te Rhenen. EN ANDEREN. Vele Sint Annalanders zijn na de ramp geëvacueerd geweest in Zuid- Hollandse gemeenten. Per bus heb ben zij dezer dagen weer eens een bezoek aan die plaatsen gebracht. Het behoeft geen betoog, dat tal van oude herinneringen werden opge haald. De dameszendingskrans „In donesië" uit Sint Annaland reisde Donderdag naar Den Haag, Rotter dam en Breda, waar vele zaken wer den bekeken en nu en dan een kopje koffie werd geconsumeerd. Arnhem en omstreken werd Woensdag aange daan door de leden van het Sint An- nalandse Hervormde zangkoor „V.Z. O.S.". De reisvereniging „Sluiskil" zal 16 Juli een dagtrip naar Dinant maken en ook de grotten van Han bezoeken. Restauratie stadhuis van Sluis goedgekeurd. Met werk is rond één millioen gulden gemoeid. In de gemeenteraadsvergadering van Sluis deed burgemeester P. F. van Hootegem de verheugende me dedeling, dat van het ministerie van O., K. en W. bericht binnengekomen was, dat overgegaan mag worden tot algehele aanbesteding van de res tauratiewerkzaamheden van het stadhuis. Hierdoor is het thans mo gelijk, dat het enige Belfort in Ne derland, dat in de oorlog verloren ging, in zijn oude luister zal worden hersteld. Ernstig wordt ernaar ge streefd, om deze aanbesteding nog in de maand Augustus te houden. Men schat, dat het werk ongeveer 5 jaren zal duren en er is een bedrag van rond één millioen mee gemoeid. Elders in dit blad z(jn over uit raad huis nadere bijzonderheden gepubli ceerd. Het college stelde voor in princi pe een besluit te nemen over de voor lopige vaststelling van het wederop- bouwplan van de gemeente. De heren P. F. van Dalen en S. A. van .Hal waren het hier niet mee eens. Ze waren de mening toegedaan, dat hierin geen rekening was ge houden met eerder geuite verlangens van de raad en zij wensten meer tjjd voor bestudering. Op verzoek van de zwemvereni ging „Het Vrije" werd de bestaande politie-verordening gewijzigd. Hier door is het mogelijk, dat in Sluis ge mengd kan worden gezwommen. Door het college van B. en W. zullen nu uren vastgesteld kunnen worden voor gemengd en voor niet-gemengd zwemmen. Jaarvergadering Zeeuwse Graanhandelaren De vereniging van handelaren In granen, zaden en peulvruchten in Zeeland, zal Vrijdag 1 Juli een .jaar vergadering houden in hotel „Stad Tholen" te Tholen. De agenda ver meldt o.m. de volgende punten: Vaststelling contributie voor het jaar 1955-'56; verkiezing van vier be stuursleden wegens periodieke aftre ding van de heren P. Polderman (Walcheren), P. Snoep (Zeeuwsch- Vlaanderen-West), P. A. Ribbens, (Schouwen en Duiveland) en L. D. van Damme (Noord-Bèveland)vast stelling plaats voor de volgende jaar vergadering en een causerie door de heer J. A. van 't Leven, over het Del ta-plan. Na afloop van de vergadering wordt de leden een lunch aangebo den. waarna een rijtoer zal worden gemaakt naar Stavenisse, waar door burgemeester L. A. Verburg een film wordt vertoond. Diaconie-conferentie in Goes De 28e Zeeuwse provinciale diaco nie conferentie zal Woensdag a.s. in de Gereformeerde Kerk te Goes ge houden worden. Deze conferentie be gint 's morgens om tien uur. Nadat de huishoudelijke zaken afgehandeld zijn, zal mejuffrouw J. C. v. d. Meulen uit Amsterdam een lezing houden over „Gezinszorg". Tijdens de middagver gadering, die om twee uur begint zal prof. mr. I. A. Diepenhorst uit Am sterdam een referaat houden onder de titel „Wat veranderde er voor de dia conie?" Uiteraard zal er ook gele genheid zijn tot discussie. (Advertentie} Hebt U dit boekje al ingezien? I Daarin getuigen: Verstokte zeep- eo kwastpatienten Mannen die slechte ervaringen had den met andere electrische scheer- apparaten Mannen met een schccrervaring vaa 25 jaar en meer Mannen die nn grondige verge lijking hun keuze maakten Mannen met een tere huid, maar óók mannen met zg. prikkeldraad- baarden Geniet V nog niet dagelijks van bet gemak en de tijdbesparing van droeg- scheren Vraag dan eens bij Uw bande laar dit boekje ler inzage en de BRAUN SHAVER op proef! THANS Standaard I 34.75 de Luxe t 59.75 SkOAftiZ, CV. Hapt, NwoHorcngr. 11./ Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll| I „De Ruyter"-snorren, i H In de Vrijdag gehouden ge- meenteraadsvergadering te Vlissingen is ook de vrolijke n noot niet uitgebleven. De heer ee j. Koops, die het oog op de e; ff toekomst vestigde en sprak over de „De Ruvterfeesten" in 1 1957, stelde voor om de jeug- dige zeevaartscholieren, die dan vermoedelijk in groot aantal in Vlissingen zullen vertoeven, H aan te moedigen originele „De Ruyter"-snorren te kweken. Dit ter opluistering van het feest, m rj Na de snorren van de loodsen dus die van de zeevaartscholie- e: ren. Wie weet. misschien wordt ee H in Vlissingen een kans gescha- H pen voor „Mister Snor 1957".... iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiipiiip Paardenkeuringen 111 Zeeland In de loop van dit jaar zullen in Zee land een aantal paardenkeuringen worden gehouden. Het programma voor de keu ringen luidt als volgt: Dinsdag 28 Juni, veulen- en merrie-premiekeuring te Zie- rikzee: Woensdag* 29 Juni, veulen- en merrie-premiekeuring te Goes; Donder dag 30 Juni, veulen- en merrie-premie keuring te Oud-Vossemeer; Vrijdag 1 Ju li, veulen- en merrie-premiekeuring te Kortgene; Dinsdag 5 Juli, veulen- en mer rie-premiekeuring te Axel; Woensdag 6 Juli, veulenkeuring te IJzendijke; Woens dag 6 Juli, veulenkeuring te Oostburg; Donderdag 14 Juli, veulen- en merriepre- miekeuring te Middelburg; Dinsdag 29 November, najaarskeuring te IJzendijke. Z.L.M.-EXPOSITIE Hoogtijdag voor Oost Zeeuwsch- Vlaamse veefokkerij De afzonderlijke rundveedag, die gisteren in het kader van de land- bouwdagen te Kloosterzande werd gehouden en die ditmaal een „Zuivel- cachet" droeg, kan in alle opzichten zowel wat de kwaliteit der ingezon den dieren als wat de belangstelling betreft uitstekend geslaagd worden enoemd en gevoeglijk kan gesproken worden van een hoogtijdag voor de ost Zeeuwsch-Vlaanise veefokkerij. Voor de zeer velen, die bij de vee fokkerij en melkveehouderij betrok ken zijn, ging de belangstelling niet alleen uit naar de levende have, doch ook naar de doelmatige stalinrichting de i- sche en andere hulpmiddelen. In het bijzonder het machinaal melken, dat mits goed uitgevoerd zowel produc tieverhoging als een betere kwaliteit van de melk brengt en de toepassing van de hulpmiddelen voor de veever zorging, trokken ten zeerste de aan dacht. De door het rijkszuivelconsu- lentschap ingerichte stand heeft on getwijfeld aan het beoogde doel be antwoord. De rykszuivelconsulent voor Zeeland, ir. W. L. Harmsen, toonde zich na afloop daarvan dan ook uitermate tevreden. Ir. Harmsen noemde het experiment uitstekend geslaagd en roemde de kwaliteit van het aangevoerde materiaal, voofal van de kopdieren. Er waren naast de |IIIIIIIIIIII!IIIIIIIIIIIIIIIIII!IIIIIII!IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH Hoog bezoek. In het ziekenhuis te Terneu- zen onderhield de Koningin zich ee o.a. met een patiënte, die af- komstig was uit Den Haag. „In M Den Haag heb ik U nooit gezien maar nu ik in Terneuzen ziek ben geworden, komt U me op- zoeken sprak de overgeluk- kige vrouw. eê lllll'lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll (Slot van pagina 1) Dankbaar gestemd namen zy af scheid van hun Vorstin, toen om kwart voor elf de Braakmanpolder verlaten moest worden voor het vol- fende onderdeel van dit werkbezoek, e opening van het Juliana-ziekenhuls in Terneuzen. Op de daken.... In deze gemeente hadden duizenden zich nabij het nieuwe ziekenhuis op gesteld en zelfs op de daken van ae omliggende huizen hadden velen zich van een goed plaatsje verzekerd! Een luid „Leve de Koningin!" weer klonk hier, toen Hare Majesteit, die aan de grens van de gemeente door burgemeester mr. P. H. W. T. Telle- gen was verwelkomd, het bordes van het indrukwekkende gebouw had be treden. De voorzitter van het bestuur van de Stichting Protestantse Ziekenzorg Zeeuwsch-Vlaanderen, ds. P. A. v. d. Vlugt, de heer H. A. Boland, chirurg en geneesheer-directeur van het zie kenhuis en zr. H. J. Loef, adjunct-di rectrice, werden aan de Koningin voorgesteld, waarna de elfjarige Iteke v. d. Vlugt de Landsvrouwe bloemen aanbood. Nadat de hoge gasten hadden plaats genomen, hield ds. Van der Vlugt een toespraak, waarin hij o.m. zeide, dat het gemeentewapen, waarin de Zeeuw se leeuw een sleutel in een klauw houdt, deze dag nieuwe inhoud kreeg. Met de sleutel wordt symbolisch tot uiting gebracht, dat Terneuzen van ouds een sleutelpositie in Zeeuwsch- Vlaanderen heeft ingenomen, aldus ds. Van der Vlugt. „Vandaar wordt hier het eerste, na de oorlog in ons land gereedgekomen protestants ziekenhuis geopend", zo zeide hij. Spr. betoogde, dat de leeuw gezien mag worden als symbool van kracht en uithoudingsver mogen. Zó verrees ook dit gebouw in Terneuzen als vrucht van enorme in spanning. Hoogtepunt. Ds. Van der Vlugt noemde deze dag een hoogtepunt in de betrekkelijk korte geschiedenis van de Stichting cn verklaarde trots te zijn op de naam „Jnliana-ziekenhuis". „Onze blijdschap cn dankbaarheid wordt verdiept door de aanwezigheid van Hare Majesteit de Koningin", al dus spr., die de Koningin voorts dank te voor de verleende toestemming om haar naam aan de inrichting te verbin den. Spr. besloot met de wat hij noem de „bewogen bouwgeschiedenis" te me moreren. Na deze toespraak onthulde de Ko ningin de boven de luifel van de stijl volle ingang van het ziekenhuis in rode letters aangebrachte naam. Lang zaam rolde een dundoek weg en daar mede was deze voor Zeeuwsch-Vlaan deren zo belangrijke inrichting offi cieel geopend. Gedragen klonk vervolgens het door de duizenden, begeleid door de Har monie van Terneuzen, gezongen Wil helmus door het Oranjekwartier, ge volgd door een spontaan uitgebracht driewerf hoera. Pop voor prinses. Nadat wederom een aantal personen aan de vorstin was voorgesteld, maak te Zij een rondgang door het zieken huis. Uitvoerig onderhield de Lands vrouwe zich met een aantal patiënten, In de kinder-afdeling bood de 9-jarige Gusta Boland, dochtertje van de ge neesheer-directeur, Hare Majesteit een pop in verpleegsterscostuum aan, bestemd voor Prinses Marijke. De pop draagt op haar costuum een broche met het wapen van Terneuzen en zelfs haar kleding is voorzien van het was- merk van het ziekenhuis.... kampioenen zeer goede melktypische koeien en verder traden afstamme lingen van bepaalde stieren zeer'op de voorgrond. De invloed van deze stieren heeft het peil, dat thans op een zeer bevredigend niveau is ge komen, aanzienlijk verbeterd en in dit verband wilde de heer Harmsen speciaal roemen de K.I.-vereniging „Naar productief vee in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen" en daarnaast van de oude stierenverenigingen in het bijzonder „Doelmatige Samenwer king" te Hoek, alsmede „De Voor uitgang" te St. Jansteen. Gebleken is, dat met behulp van goede stieren en selectie, waarbij ook melkcontröle, goede diensten werden bewezen aan de vooruitgang van de Oost Zeeuwsch-Vlaamse veestapel. Men verkreeg daardoor o.a. meer adel in het type en een betere produc tiegeschiktheid. De drie rundveeda- gen, welke gedurende de laatste ja ren gehouden werden, vertonen een stijgende lijn, mede ook ten aanzien van de verzorging, het voorgeleiden en het toiletteren van het vee. D.U.W.-arbeider begroef gestolen geld. Veerse politie sloeg toe. Op het voormalige kasteel „Zanden- burg" te Veere worden momenteel door DUW-arbeiders egalisatiewerk zaamheden uitgevoerd. Ongeveer veer tien dagen geleden miste een der ar beiders, de heer P. K. uit 's Graven- hage, plotseling zijn portefeuille met een inhoud van 218 gulden. De politie nam de zaak in onderzoek. Er werden enige personen als ver dacht beschouwd en deze werden el ders te werk gesteld. Intussen zette de Veerse politie haar speurtocht voort,, hetgeen tot succes leidde. Op het perron te Middelburg, waar de agenten zich in burger hadden opge steld, konden zij de DUW-arbeider "W uit 't Gravenhage arresteren, die op dat moment het geld bij zich had en een volledige bekentenis aflegde, waar na hij in het Huis van Bewaring werd gesloten. De dader had het geld ont vreemd en in de grond begraven. Daar hij elders was te werk gesteld, moest hij op een gegeven moment toch ter plaatse verschijnen om het geld op te halen. Toen hij dan ook op deze plaats werd gesignaleerd, waar hij niets meer had te maken, zette de politie een goed opgezette val voor hem open en benutte het moment, waarop hij zich naar zijn woning in Den Haag wilde begeven. Aanbesteding dijkverbetering Thoornpolder Het bestuur van de Thoornpolder te Wissekerke heeft Vrijdagmorgen in café Verburg te Wissekerke aan besteed het verbeteren van de zeedyk tussen de dykpalen 6 en 15. Voor bestek I waren de inschrij vingen: L. van Popering, Bruinisse, f 145.800, W. v. d. Berg, Bruinisse f 146.500, Aannemersbedrijf Zeeland, Middelburg f 149.200, A. van Hee, Kamperland f 141.300. Inschrijvingen bestek II: L. van Popering, Bruinisse 302.400, W. v. d. Berg. Bruinisse f 301.200, Aanne mersbedrijf Zeeland, Middelburg f 303.000, A. van Hee. Kamperland f 297.100. Voor beide bestekken in massa: J. M. Dekker, Brouwersha ven f 460.500. Het werk werd geguno aan fa. A. van Hee te Kamperland. Ere-medaille. Aan de heer A. de Nooijer, gieters baas bij de ijzergieterij en machine fabriek Boddaert en Co. te Middel burg, is de ere-medaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, in zilver, toegekend. KUNST Holland Festival in Middelburg. HONGAARS STRIJKKWARTET BURGERZAAL, STADHUIS. Béla Bartók's vierde kwartet (1928), dat Vrijdagavond werd uitge voerd door het Hongaars Strijkkwar tet in de Burgerzaal van het Middel burgs Stadhuis, werd door het talrij ke publiek met gemengde gevoelens ontvangen. Dat was duidelijk merk baar tijdens de drukke conversatie, die behoort tot de vaste kenmerken van de onmisbare pauze. Twee wille keurige opmerkingen opgevangen in de nall van het stadhuis mogen hier worden vermeld: „Ik voel, dat deze muziek niet past in de gangba re meningen over toonkunst, maar toch heeft zij mij gefascineerd van het begin tot bet einde". En voorts: „De componist heeft moedwillig de welhaast sacrale intimiteit van het strijkkwartet verstoord en daarom is zijn werk mij volkomen ontgaan". Ziedaar twee meningen, die schijn baar totaal verschillend zijn, maar in feite elkaar niet veel ontlopen. Wan neer men het strijkkwartet uitslui tend benadert als de intieme kamer muziekvorm. zoals die sinds Haydn werd ontwikkeld, ja dan is het te be grijpen, dat men niet geboeid wordt, sterker nog. dat men zich ergert aan dit werk van Bartók. De componist maakt immers gebruik van klankmo gelijkheden en effecten, die om de programmatoelichting van gister avond te citeren „van een intensi teit zijn. die eerder aan een orkest dan aan een strijkkwartet doen den ken". Maar dat sluit-niet uit, dat het niettemin fascinerend is. wat hier tot stand is gebracht. Bartók heeft ge werkt met folkloristische elementen en de individuele mogelijkheden van de strijkinstrumenten met groot raf finement uitgebuit, zonder daarbij een geprononceerd cerebrale indruk te vestigen. Het blijft muziek, al is die dan totaal anders als bijvoorbeeld Haydn's Strijkkwartetten. Maar men kan en mag deze beide verschijnings vormen der muziek niet vergél ijken, want de engie overeenkomst is, dat zij worden gespeeld op twee violen, een altviool plus een cello. Verder zijn er alleen maar verschillen. Bii Haydn gaat het om het snel. het ludieke éle ment dat bleek weer duidelijk in gijn ...Kwintenkwai'tet". waarmee het concert begon en bij Bartók is er de bezwering, de magie. Toen het derde deel weerklonk, speelde juist het laatste zonlicht door de "hoge Burgerzaal en het licht van de kaar sen in de koperen kronen begon gril lige schaduwen te verspreiden. En op dat moment men vergeve ons de vergelijking hadden de vier musici iets weg van middeleeuwse alchimis ten, die mysterieuze klankenbrouw sels samenstelden. En de honderden aanwezigen, die rond het podium za ten geschaard, waren on dat moment getransformeerd tot ..tovenaarsleer lingen". zij het dan niet van Paul Du- kas Maar om thans weer uit de hoog dravende sferen der vergelijking neer te dalen op de begane grond: wat dit Hongaarse Strhkkwartet vermag te presteren is uitzonderlök! Beetho ven's opus 132 besloot dit prachtige concert en daarmede werd ten derden- male op deze avond het meesterschap van deze vier mensen aangetoond. Elk détail was verzorgd en werd op een vaak nersoonliike manier belicht, zonder dat de homogeniteit van het ensemble één ogenblik in gevaar kwam. terwijl de klank schier vol maakt was. On zich zelf reeds is het verheu gend. dat Middelburg nu opgenomen is in het Holland Festival, maar dat het. deelgenootschap begon met bet optreden van dit kwartet was dubbel verheugend. Terecht vestigde burge meester Bolkestein in een kort toe- snraskie aan het slot daarop de aan dacht 0"der ovationeel applaus bood hij de leden van het enspmble een krans aan. Vermeld zii tenslotte, dat dit concert mede tnt stand kwam dank zii de medewerking van het ce- meentebestuur. terwijl ook de Z.V.TT. bü de organisatie haar gewaardeerde bijstand verleende. de K. f Advprfetifip VANDAAG. Middelburg. Schouwburg: „Een secon de beslist", 20 uur. 18 jr. Electro: „Kampioen op sokken", 19 en 21.15 u., a.l. Molenwater: Miniatuur- Walche ren, 10—24 uur, feestconcert „Geduld Overwint", 20 uur). Prov. Bibl. Expo sitie oude werken nat. historie. Bo- gai'dzaal: Ringvergadering C.J.B.T.B. Walcheren. Vlissingen: Alhambra „08/15" (18 jaar), 19 en 21 uur. Luxor: „Broeders zon der vrees" (14 jaar) 19 en 21 uur. Nieuwe Markt: 14 uur kinderspelen. Bellamypark 20 uur, Concert door Kon. Harmonie „Ons Genoegen" Goes: Grand: „The High en the Mighty" (14 jaar) 19 en 21 uur. Vlissingen: Alhambra „08/15" (18 jaar,) 15, 19 en 21 uur. Luxor: „Broeders zonder vrees" (14 jaar) 15, 19 en 21 uur. als vandaag, 15.30, Goes. Grand „The High en the Mighty" (14 jaar) 19 en 21 uur. „Tot de laatste kogel" (14 jaar) 15 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 2