PROVINCIALE ZEEUWSE COURAHT BILT Vakbonden breken besprekingen af met de Belgische werkgevers Puikje van Zeeuwsch Vlaamse paardenfokkerij presenteerde zich DENKBEELD VAN NEUTRAAL DUITSLAND VERWORPEN ZOEKT WESTERLING NIEUWE BEMANNING VOOR „EVIPAN"? DE VERWACHT... 198e Jaargang-No. 145 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer Adj .-Hoofdred.G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5.85; p. kw.; fr. p, p. 6.1b per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 24 Juni 19SS ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p advertentie 1 3, Ing. medeoeüngen driemaal tarief. Kleine advertentie* (max. 8 regel*) van 1—5 regel» t 1.Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 .lijnen (b.g.g. 2861 of 3 Middelburg, Markt 51. telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63. telef. 2475 (b.g.g. Oostburg, Finlandstr. 2. telef. 16; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierlkzee, N. Bogerdstraat 24, telef. 26. ARBEIDSONRUST IN BELGIË Minimum-loon geëist; uitgave van drie milliard voor bedrijfsleven Het reeds sedert enige weken in België dreigende sociale conflict is thans in een acuut stadium getreden doordat zowel de socialistische als de katholieke vakbonden hun besprekingen met het verbond van Belgische werkgevers hebben afgebroken. Het bestuur van het socialistische algeme ne Belgische vakverbond heeft een communiqué uitgegeven, waarin wordt verklaard dat het niet meer dan billijk is dat de grote win stens, die thans door de Belgische industrie worden verwezenlijkt en die in 1954 een re cordhoogte bereikten, voor een deel ook de arbeidersklasse ten goede ko men. In dit verband wijst het A.B.V.V. de regering op de noodzaak om zo spoedig mogelijk de z.g. nationale arbeidsconferentie byeen te roepen. De socialistische vakbond maakt in dit communiqué ook bekend niet meer met de voorzitter der Belgische werk gevers, de heer Bekaert, te willen on derhandelen, omdat deze weigert een uurloon van fr. 20 als minimum te aanvaarden en eveneens de verhoging met 1 procent van de door de werk gevers betaalde sociale lasten ver werpt. In het bijzonder verwijten de socia listen de heer Bekaert evenwel een manifest van de Katholieke Volks party te hebben getekend, waarin wordt geprotesteerd tegen de school politiek der liberaal-socialistische re gering-Van Acker. Door deze daad, zo meent het be stuur van het A.B.V.V., heeft de heer Bekaert het recht verbeurd, als neu traal voorzitter op te treden van de gemengde commissie waarin de loon- vraagstukken worden besproken. Ook het katholieke vakverbond acht het onaanvaardbaar dat alleen de werk gevers van de gunstige conjunctuur profiteren en wenst eveneens het mi nium uurloon op fr. 20 gebracht te zien. Op het ogenblik bestaat zulk een wettelyk minimumloon niet in België en dit wordt door de gemengde com missies, waarin werkgevers en werk nemers zetelen, steeds voor iedere sector der industrie apart vastge steld. De vaststelling van een derge lijk minimumloon zou echter bete kenen dat vrijwel alle lonen in België met ongeveer 5 procent zouden moe ten stijgen. Drie milliard. Van de zijde der werkgevers wordt in het licht gesteld dat de verhoging der sociale lasten met 1 procent en de stijging der omzetbelasting en weeldebelasting, voor het Belgische bedrijfsleven een extra uitgave van Over het weer De mannen van de zee, de boeren en vele andere mensen raadple gen dagelijks enige malen de weerberichten, die op velerlei wijze verspreid worden. Zij doen dat niet uit liefhebberij en zelfs niet uit „weten schappelijke" belangstelling, maar om de eenvoudige reden, dat een juist in zicht in de weersverwachtingen van doorslaggevende betekenis is voor het resultaat van hun arbeid en van hun veiligheid. In achterliggende zomers heeft men enige malen moeten constateren, dat een onvoldoende kennis van de weers verwachting, geleid heeft tot ernstige ongevallen op het platteland. Dat be trof dan de toepassing van (vergiftige) bestrijdingsmiddelen, die alleen onder geëigende weersomstandigheden ge bruikt mogen worden om gevaar voor mens en dier uit te sluiten. Het ministerie van landbouw zal Maandagavond a.s. via de radio voor lichting laten geven over de betekenis van de weersverwachting bij de toe passing van deze gevaarlijke bestrij dingsmiddelen:. Een deskundige van het Meteorologisch Instituut te De Bilt en iemand van de Plantenziekte- kundige Dienst te Wageningen zullen deze voorlichting geven. nat alles zal ongetwijfeld in orde zijn, maar helaas is één ding voor Zeeland niet geheel in orde. De weersverwachting, welke De Bilt uit geeft voor Nederland is zodanig, dat men er in Zeeland niet altijd voldoen de van profiteren kan: Men luistert daarom liever via de radio naar het weerbericht, dat Ukkel (België) geeft voor de Belgische zee provincies. Toen men in Groningen en omgeving klachten had over de gepu bliceerde weersverwachting heeft het Kon. Meteorologisch Instituut naar die klachten geluisterd. Voor Zeeland bleek dat voorlopig te duur. Het ge volg is, dat thans twee deskundigen voor de radio spreken over het com bineren van de weersverwachting met het gebruik van gevaarlijke bestrij dingsmiddelen en dat men helaas in Zeeland daarvan nog niet tenvolle kan profiteren, Althans niet zolang het met die weersverwachtihg sukke len blijft en er te grote afwijkingen mogelijk zijn. Die toestand bergt gevaren in zich en daarom is het verblijdend, dat de betrokken overheidsinstanties in dit opzicht diligent zijn. Het ligt namelijk in de bedoeling en dat houdt dan ook verband met de organisatie van regionale radio-uit zendingen om tot een meer ver fijnde weerberichtgevïng voor Zee- land te komen. Zoiets kan niet op korte termijn tot stand komen, want er zit nogal wat aan vast, maar de plannen zijn in stu die en dat is goed nieuws! ongeveer fr. 3 milliard betekent. Het verbond van werkgevers kant zich dan ook ten sterkste tegen deze nieu we lasten. Het wijst erop dat de da ling van het indexcijfer der kleinhan delsprijzen de laatste maanden een verlaging der lonen met 2% procent zou rechtvaardigen, doch deze verla ging in strijd met de loonconven- ties die de lonen aan het indexcijfer koppelden nimmer werd toegepast. Het verbond acht de eisen der vak bonden om de lonen te verhogen dan ook volkomen misplaatst. Regering ongerust. In regeringskringen ontveinst men zich niet enigszins ongerust te zijn over de eisen der vakbonden. Een al gemene verhoging der lonen in de Belgische industrie zou namelijk auto matisch leiden tot een verhoging der lonen en salarissen van het personeel in overheidsdienst en dit zon het evenwicht der begroting ernstig in gevaar brengen. In het bijzonder vreest men in economische kringen ook de invloed, die een eventueel door stakingen afgedwongen loonsverho ging zou kunen hebben op de produc tiekosten en de uitvoer. SchmutzerenCatonuit voorarrest ontslagen Evenals Versfeegh thans stadsarrest Ook de twee laatste v erdachten in de zaak-Bandjarnegara, de heer I. A. M. Schmutzer en Joseph Tomas Ca- ton, alias Mohammad Mahpudin, zijn Donderdagochtend uit voorarrest ont slagen. Dit gebeurde na de vierde zit ting in deze zaak. Evenals de eerder in vrijheid gestelde eerste verdachte, de heer E. J. M. Versteegh, hebben zij stadsarrest. In deze zaak zal op 22 Juli de Offi cier van Justitie zijn requisitoir hou den. Op 29 Juli komt de verdediging aan het woord. De drie verdachten, werkzaam op de onderneming Bandjarnegara, wer den op 22 Jan. 1954 in Tasikmalaja gearresteerd. Zij worden er van be schuldigd steun te hebben verleend aan benden. De heer Versteegh werd op 9 Juni uit voorarrest ontslagen. Hij en de heer Schmutzer komen voor op de lijst van Nederlandse arrestan ten in Indonesië, die in het witboek is opgenomen. Millioen voor filmrol van Audrey Hepburn. Een van de hoogste salarissen, ooit aan een filmster voor medewer king aan een film uitgekeerd, zal worden uitbetaald aan Audrey Hep burn voor haar rol in de verfilming in Italië van Tolstoi's roman Oorlog en Vrede. N .ar in Rome verluidt zou haar honorarium niet minder dan 350.000 dollar of 1.330.000 gulden be dragen. REDE VAN PINAY Veiligheid verzekeren door regionale verdragen. denkmgszitting van de Ver. Naties te San Francisco o.m. verklaard, dat de werkelijke veiligheid van een land slechts kan worden verzekerd door regionale verdragen, waarin het V.N.-handvest voorziet, zolang de huidige wereldtoestand bestaat en algemene en gecontroleerde ontwa pening nog geen werkelijkheid ge worden is. De N.A.V.O. noemde Pinay een dergelijk regionaal defensie-verdrag. Hij voegde hieraan toe, dat Frank rijk geenszins bereid is de veiligheid die de N.A.V.O. biedt, er aan te ge ven. Voorts merkte hij op, dat de N.A.V.O. geen militaire bases in het buitenland kent, doch slechts ge meenschappelijke middelen voor de defensie. Pinay meende, dat Duitsland moest worden verenigd in een voor allen gelijke veiligheid. Hij verwierp het denkbeeld van een neutraal Duitsland, dat op een dag een „over- bewapend" land zou kunnen worden. Een geneutraliseerd Duitsland acht te hij evenmin mogelijk, aangezien een „groot volk niet voor onbepaal de tijd onder voogdij gehouden kan worden". Een verenigd Duitsland moest dan ook volgens Pinay de vrije keus krijgen om zich aan te sluiten bij een veiligheidsstelsel, dat beperking en wederzijdse controle van bewapening kent. Pinay geloofde dat men er zich op moest toeleggen geleidelijk de kloof tussen Oost en West in Europa op te heffen door alle Europese volken te laten deelnemen aan gemeen schappelijke projecten. Prins Bernhard naar Zwitserland Prins Bernhard zal Vrijdag voor een verblijf van twee dagen naar Tliun (Zwitserland) vertrekken om in zijn kwaliteit van president van de internationale paardensportfederatie de wereldkampioenschappen „dres suur" aldaar bij te wonen. Donderdagmiddag konden de bezoe kers van de Z.L.M.-tentoonstelling te Kloosterzande genieten van een boeiend schouwspel tijdens de de monstratie met de paarden. (Foto P.Z.C.) Nog ineer arrestaties in Marokko. Een inspecteur van de inlichtin gendienst van de politie is gisteren te Casablanca gearresteerd op be schuldiging van contra-terroristische activiteit. De naam contra-terrorist wordt gegeven aan mensen die verantwoor delijk worden geacht voor de jong ste serie moorden op vooraanstaan de Marokkaanse nationalisten en Fransen met sympathie voor de na tionalistische zaak. Deze arrestatie brengt het aantal aanhoudingen van contra-terroristen op 12, onder wie acht man van de politie. De aanhoudingen hebben sen satie gewekt, die nog is versterkt door het streven van de politie om de identiteit van de gearresteerden geheim te houden. Vrede op Malakka? Communistische poging mislukt. Te Singapore is onthuld, dat een vertegenwoordiger van het hoofd kwartier van de communistische par tij van Malakka de regering in een brief heeft voorgesteld, om een ron- de-tafel-conferentie van alle politieke partijen van de federatie van Malak ka bijeen te roepen, teneinde maat regelen te bespreken tot beëindiging van de noodtoestand op het schier eiland. De voorstellen der communistische partij, die verder zegt, dat zy niet verslagen is, zijn van de hand gewe zen. De party is in Malakka verboden. De „Turk" heeft nog steeds geen paspoort. Ex-kapitein R. Westerling, die op het ogenblik in een hotel te Den Haag verblyft, heeft Woensdag medege deeld, dat hij de mogelijkheid onder zoekt om het schip „Evipan" een an dere bemanning te geven, nu de te- Péron blijft aan de macht in Argentinië Bedankje voor het leger Generaal Lucero, Argentijns minis ter voor het leger heeft in een bood schap tot de Argentijnse troepen ver klaard, dat het leger na de opstand van zestien Juni in de kwartieren is teruggekeerd. Na de troepen te hebben geprezen zegt de generaal, dat het leger in de zeer moeilijke omstandigheden de eer heeft gehad geleid te zijn door gene raal Péron, president van de natie en opperbevelhebber der strijdkrachten. De Péronistische party en het mach tige algemeen vakverbond hebben Woensdag communiqué's uitgegeven, waarin zij him geloof in Péron beves tigen. Het blijkt, dat Péron, welke vrijheid van handelen hij ook aan het leger heeft gegeven om de orde te herstel len, de macht in handen heeft gehou den. Talrijke marine-officieren, on derofficieren en zeelieden, over wier goede trouw geen twijfel blijkt te be staan, zijn inmiddels vrygelaten. Z.L.M.-TENTOONSTELLING BEGONNEN In Enschede werd het tweede lustrum congres van de Nederlandse Vereni ging van Ex-politieke Gevangenen uit de bezettingstijd gehouden. Op de eerète dag van het congres was ge durende een aantal uren ook H.M. de Koningin tegenwoordig. Landbouwexpositie te Kloosterzande biedt veel interessants De eerste naoorlogse kringtentoonstelling van de Z.L.M. in het Land van Huist, heeft Donderdag op de openingsdag reeds honderden Z.L.M.-ers en verdere belangstellenden naar Kloosterzande getrokken. Het vrolijk be- vlagde tentoonstellingsterrein, ideaal gelegen tussen de bomen, bood niet alleen veel bezienswaardigs voor de Zeeuwse boer, doch tevens was het weer, zoals telkenjare, het gezellige trefpunt van de grote Z.L.M.-familie. Hoewel het festijn eerst vandaag met de komst van H. M. de Koningin zyn climax zal bereiken, was het ook gisteren een dag met verschillende hoog tepunten. In de morgenuren trok een kilometerslange stoet van meer dan honderd personenauto's en bussen door het gebied van de Kring Hulst van de Z.L.M. voor de traditionele rijtoer. Rond twaalf uur werd met een kleu rige opmars van jong agrarisch Zeeland de landbouwtentoonstelling ge opend. terwijl des middags de honderden bezoekers en bezoeksters konden genieten van een grootse manifestatie van de Oost-Zeeuwsch Vlaamse paardenfokkerij. Met het keurig geüniformeerde mu ziekkorps „Sint Cecilia" uit Klooster zande voorop, marcheerde tegen het middaguur het Z.L.M.-bestuur en een groep van Z.P.M.-sters en L.J.G.-ers met vlaggen getooid en met de diver se klederdrachten de verschillende streken vertegenwoordigend, het ter rein op. Rond de vlaggemast aan de ingang van het terrein had een korte openingsplechtigheid plaats. Terwijl het Zeeuwsch Vlaamse volkslied werd gespeeld, hees de alg. voorzitter van de Z.L.M., ir. M. A. Geuze, de Z.LM.- vlag, waarna de landbouwjongeren een aardige vlaggendans uitvoerden. Namens de Kring Hulst bracht ir. Geuze nog dank aan Baron Collot d'Escury en zijn echtgenote, voor de vele hulp welke zij voor liet tot stand- komen van deze tentoonstelling had den geboden. Deze woorden gingen vergezeld van een prachtige mand bloemen. De tentoonstelling. Intussen waren reeds honderden bezoekers het terrein opgestroomd, waar een kleine honderd stands, ge deeltelijk ondergebracht in een groot tentenkamp, de aandacht vroegen. Hoewel het eigenlijk als een krmg- tentoonstelling van bescheiden om vang was bedoeld, is toch ook deze expositie weer flink uitgegroeid. En, zoals begrijpelijk in een ook voor de landbouw snel veranderende wereld, is er voor de boer weer veel interes sants en belangwekkends te zien. De handelaren zijn er met de nieuwste machines en werktuigen, waarvan di verse in bedrijf zijnde werktuigen, aan de tentoonstelling een levendig beeld geven. Daarnaast bieden de di verse agrarische voorlichtingsdien sten en landbouwinstellingen in zeer aantrekkelijk verzorgde stands een (Vervolg op pag. 5) 11* genwoordige opvarenden geen pas poorten meer hebben. „Het blijft mijn bedoeling naar Am- bon te varen, ik zal zoveel mogelijk de legale wegen bewandelen", zei hij. „Drie maanden geleden heb ik voor mijzelf een paspoort aangevraagd. Tot nu toe heb ik op mijn aanvraag nog niets gehoord". De heer Westerling zei verder, dat hij met enkele uitgeverijen onderhan delt over het uitgeven van twee boe ken van zyn hand. Het ene, dat „Mijn antwoord aan Karl Eskelund" heet, is voltooid en gaat over de gebeurte nissen destijds op Zuid-Celebes. De Deen Eskelund heeft Westerling eens een „massamoordenaar" genoemd. Het tweede boek van Westerling gaat over de o-twiklieling van het com munisme in Zuid-Oost Azië. Het is byna voltooid, aldus het Parool. |lll!llll!llllllllllllll!llllllllll!lllilllllllllllllll!llllllllli!illl!lllllllllllllllll 1 Adelaar trachtte 1 baby te roven M Een turk is er in geslaagd zyn baby van anderhalve maand, dié door een adelaar M was gegrepen, uit de klauwen van de roofvogel te bevrijden, aldus werd Woensdag uit Izmir p (Smyrna) gemeld. Toen de vader, die in de om- p geving van Eudemiche op het p land aan het werk was, het kind hoorde krijsen, kwam hij p aanhollen. Hij had de tegen- M woordigheid van geest zijn spa- de te werpen naar de adelaar, die reeds met zijn prooi was opgestegen. Hij trof het dier, dat verdoofd neerstortte. De baby is ernstig gewond. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllll Meer aanhangers van Bevan in „schaduwkabinet". De leider van de linkervleugel van de Britse socialistische partij, Aneu- rin Bevan. en zijn aanhangers zijn er Donderdag in geslaagd nun aantal zetels in het socialistische ..schaduw kabinet" te verhogen van een tot drie. De drie gekozenen zijn Bevan, Wilson en Greenwood. Greenwood be hoort niet tot de eigenlijke Bevanis- ten, maar hij voelt veel voor de op vattingen van de linkervleugel. Tot dusver zat alleen Wilson in het socialistische college. Het weer in Europa. Volgens de rapporten van Donderdagavond 19 uur: Kopenhagen, geheel bewolkt 21- gr. Amsterdam, half bewolkt 20 gr. Londen, geheel bewolkt 21 gr. Luxemburg, licht bewolkt 22 gr. Parijs, licht bewolkt 24 gr. Bordeaux, onbewolkt 25 gr. Grenoble, onbewolkt 25 gr. Nice, zwaar bewolkt 24 gr. Genève, onbewolkt 25 gr. Zürich, onbewolkt 23 gr. Locarno, onbewolkt 27 gr. Berlijn, licht bewolkt 23 gr. Frankfort, licht bewolkt 25 gr. Münchea, half bewolkt 21 gr. Wenen, zwaar bewolkt 21 gr. Innsbruck, half bewolkt 24 gr. Rome, licht bewolkt 30 gr. MEER WIND. Veranderlijke bewolking en vrij warm weer, maar later op de dag van het Westen uit afkoelend en plaatse lijk enkele buien. ZON EN MAAN 25 Juni Zon Maan op 4.22 op 11.14 onder 21.06 onder 23.39

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1