Critiek van Z.L.M.-voorzitter op Soc. Economische Raad Ex-poiitieke gevangenen willen overkoepelende organisatie WATERONTZOUTING DOOR MIDDEL VAN ELECTRODIALYSE W! DONDERDAG 23 JUNI 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 4 IR. M. A. GEUZE SPRAK TE HULST Pleidooi voor volledige subsidie voor boerderijenbouw „De landbouw acht 't beginsel van de Publiekrechtelijke Bedrijfsorgani satie, de zelfwerkzaamheid, juist. Men wenst echter het beginsel in rede lijkheid toegepast te zien. Wanneer het gevoel gaat overheersen dat het toezicht krachtens de Wet, veel meer gaat worden dan toezicht alleen, dat men in nota bene vrije landbouwondernemersorganisaties geregeerd wordt door centralisten voor wie de grootheid van het toporgaan primair telt en bestaande uit tweemaal één derde vreemdelingen in plaats van bedrijfsge- noten, plus nog de nodige vertegenwoordigers van concurrerende bedrijfs sectoren, dan kunnen wij alleen de waarschuwing doen horen, dat men daarmede de P.B.O. van den beginne af een dode tetter maakt. Wat men juist wil bereiken, namelijk een bloeiende bedrijfsorganisatie steunend op het vrije organïsatieleven, wordt dan met eigen handen afgebroken" Deze woorden sprak de algemeen voorzitter van de Z.L.M., ir M. A. Geuze, in zyn openingsrede op de Woensdagmiddag te Hulst gehouden algemene vergadering van deze landbouwmaatschappij, waarbij hij fel critiek lever de op het besluit van de S.E.R., om de regering te adviseren de bepaling in de wet, inzake de aftrek van contr ibutie aan vrije ondernemingsvereni gingen, te schrappen. Na een terugblik te hebben gege ven op de eerste jaren van de Kring Hulst, die op 2 Februari 1844, te Kloosterzande werd opgericht, sloot ir. Geuze zich aan bij een opmerking van de toenmalige voorzitter van de afdeling Hulst, dokter Vogelvanger, dat de letterlijke behoudzucht bij een te groot deel van de leden nog nood zakelijke ontwikkelingen in de weg staat. ,,Wat wij van onze mensen van deze tijd zullen moeten vragen", aldus spreker, „is een niet zich ver liezen in de zorgen van dit moment, de zorgen van een momenteel te la ge prijs van een bepaald product, een zwart loon, een administratief be zwaar, zonder dat wij die zorgen zul len bagatelliseren of er niet voor op de bres zullen staan. Wat wij moe ten vragen is, eens en vooral het be leid en de visie voor een verre toe komst. Ook hiervoor geldt, dat de mens niet tevreden mag zijn met zijn huidige plaats, maar dat zijn zoeken slechts gericht mag zijn op het toeko mende". Er is ongetwijfeld veel onder de huidige gebruiken op het platteland, onder de voorschriften, de regels, de wetgeving ook, wat in feite voor de huidige boerensamenleving en die in de toekomst geen bevrediging kan schenken. Alle verandering is geen verbetering. Maar zelf zeggen we maar al te vaak van ons voorgeslacht hadden ze dat maar gedurfd of had den ze dat maar anders gedaan. Kostenverlaging De zorg voor de toekomst in de landbouw is altijd een lonende afzet. In Nederland wil dit veelal zeggen, een lonende en concurrende export. De eerste taak zien wij dan ook steeds, zo vervolgde ir. Geuze, in kos. tenverlaging. Alles wat hiertoe kan bijdragen, zal meer dan ooit aange grepen moeten worden. Het lijkt hard noodzakelijk aan de voortdurende stij gingen op het gebied van water schapslasten, grondbelasting e.d. een einde te maken. De financiële gevolgen van de Del tawet, waarop men thans twee en een half jaar wacht, zullen ook voor Zeelands grond van verstrek kende betekenis zijn. De z.i. nog te geringe verlaging van de grondbe. lasting wilde spreker dankbaar memoreren, mede als een reikhal zend verwachte tegemoetkoming aan de agrarische sector, welke het afgelopen jaar haar deel van de nationaal gestegen welvaart alleen maar zag dalen. Wij kun nen hiermee voor de onzekere toekomst niet tevreden zyn, aldus ROBINSON. In de harten van duizen den kinderen staat een standbeeld op gericht voor Robinson Crusoë en zijn „onderontwikkelde" knecht Vrijdag. Men vond dat niet genoeg in de En gelse stad Huil. Daar zal men nu een stoffelijk standbeeld voor Robinson gaan oprichten. Zo maar om de kinde ren een plezier te doen en hun te la ten weten, dat men ook grote avontu ren kan beleven zonder beeldromans en detective-boekjes te lezen. KNAPPE JONGEN. De heer Robert Beauvais is nieuwslezer voor de Fran se televisie. Hij is er rotsvast van overtuigd, dat de Franse dames alleen maar naar een „knappe jongen" wil len luisteren. Daarom gaat hij elke avond slapen met een schoonheids- masker op het nobele gelaat geperst. Dat masker moet die nobele trekken nog nobeler maken. POST- In de ogen van ex-minister en parlementslid Shinwell (Londen) is de Engelse post voortreffelijk. Hij kreeg een briefkaart thuisbezorgd, waarop als adres alleen maar stond „Shinwell. Engeland". Toen hij de kaart om draaide las hij„Houd je mond. schreeuwlelijk". ir. Geuze. Er zijn veel kostprijs- factoren, waarop de boer weinig of geen invloed kan uitoefenen. Volgens de studies is een gestadige vermindering van de beschikbaar ko mende arbeidskrachten te wachten. Dit kan niet alleen extensivering van arbeidstoepassing, maar ook lagere producties tegenvolge van verschui ving naar een ruimer teelplan tenge volge hebben. Er is zeer veel aan ge legen, de productieomstandigheden voor de Nederlandse boer in de toe komst zo gunstig mogelijk te blijven maken. In dit verband wees spreker o.a. op grondverbetering, kavelver groting, egalisering, meer onderwijs en voorlichting. Het blijvende aspect van deze maatregelen is waarschijnlijk, on danks het groeiend besef voor het goéde effect van dit alles, toch onvol doende gewaarborgd. Met name de doorgaande splitsing in het gebruik, kan veel van het kostenverlagende effect -van al deze maatregelen weer teniet doen. Het lijkt geen gemakke lijke opgave om, zonder het veran kerde rechtsgevoel van de Nederlan der geweld aan te doen, hierbij een wettelijke aanpassing te vinden, die de bezwaren ondervangt. Naar de mening van ir Geuze is dit in de toe komst toch onvermijdelijk. Boerderijenbouw In het vervolg van zyn rede pleitte hij voor subsidiëring van het onren dabele deel van de gehele boerderijen bouw in de toekomst, om hierdoor de Nederlandse landbouw zijn concurre rende positie te kunnen doen behou den. Spreker vroeg zich echter ook af, of op sommige boerderijenbouw niét aanzienlijk kan worden bespaard. Er zou wel eens nagegaan moeten worden of de grote schuren buiten de eigenlijke graangebieden wel beslist onvermijdelijk zijn. Voorts becritiseerde ir. Geuze sterk het besluit van de S.E.R. om de rege ring te gaan adviseren de wet op de P.B.O. zodanig te wijzigen, dat in art. 126 de zinsnede, welke aftrek wegens contributie aan vrije ondernemers verenigingen mogelijk maakt, wordt geschrapt. In ieder geval zal dit jaar en waarschijnlijk ook volgend jaar een aftrek op de heffing van het Landbouwschap geschieden voor hen, die contributie aan de standsorgani satie hebben betaald. De grootte van deze aftrek is voor eerst echter nog onbepaald, tegen de aanvankelijke verwachtingen in. Critiek op S.E.R. „Wy hebben heel stefk het gevoel gekregen", zo merkte ir. Geuze o.m. op, „dat de S.E.R. met deze politiek op de stoel van de Volksvertegen woordiging wil gaan zitten. Men gaat een advies tot wetswijziging aan de regering verstrekken over een bepa ling, die op zuiver principiële over wegingen, krachtens amandement door de Volksvertegenwoordiging is opgenomen, zonder dat men zelfs ge poogd heeft deze bepaling in de prak tijk toe te passen en zonder dat de principiële overdwegingen, welke tot de opneming hebben geleid, veran derd zijn". De landbouw is direct zeer gepor teerd geweest voor de P.B.O. Wel heeft de enorme vertraging in het uiteindelijk tot standkomen veel van dit vernieuwïngs-enthousisme ge blust. Doch er bestond tenslotte overeenstemming tussen de drie boe ren- en de drie landarbeidersorgani saties over de inrichtingen van het landbouwschap, daarbij inbegrepen de mogelijkheid van contributie-af trek op de heffing. Dat de vertegen woordigers van twee der centrale ar beidsorganisaties thans desalniette min in de S.E.R. tegen dit beginsel is al een zeer bittere pil voor de boeren- organisaties, aldus ir. Geuze. Dit houdt z.i. een waarschuwing in ten aanzien van de betrekkelijke waarde van dit soort overleg, dat op lager ni veau gevoerd wordt met sterk door toporganisaties gebonden partners. Onderzoek thans in internationaal verband Het onderzoek door de organisatie voor toegepast natuurwetenschappe lijk onderzoek naar het ontzouten van water door middel van electro- dialyse zal binnenkort in internatio naal verband op groter schaal wor den voortgezet. Nederland, Engeland, Australië en Zuid-Afrika hebben het plan opgezet. Ook de Verenigde Staten zullen waar schijnlijk deelnemen. Als belangstel lend land doet Frankrijk mee. Met verscheidene andere landen zijn nog besprekingen gaande. Er is een be stuur gevormd, waarvan het voorzit terschap en het secretariaat worden waargenomen door dr. Hamaker en dr. Wegelin va het centraal technisch instituut T.N.O. in Den Haag. Het vraagstuk van de ontzouting van brak water is van grote en nog steeds toenemende betekenis. Niet al leen voor de dorre gebieden in de we reld; zelfs in een waterrijk land als het onze wordt de zoetwatervoorzie ning bij voortdurend stijgende be hoefte steeds moeilijker. Burgemeester mr. dr. N. Bólkestein van Middelburgspeldt de heer A. de Nooijer de zilveren medaille, ver bonden aan de Orde van Oranje Nas sau op de borst. De heer De Nooijer. baas van de gieterij der Ijzergieterij en Machinefabriek Boddaert Co., ontving deze onderscheiding ter gele genheid van z\jn gouden jubileum in dienst van deze onderneming. (Foto P.Z.C.J Speurwerk, dat door het T.N.O. oorspronkelijk werd ondernomen om te geraken tot economische verwer king van wei, het afvalproduct van de kaasbereiding, vestigde de aan dacht op de electrodialyse als middel tot ontzouting. Nu andere ontzoutingsmiddelen destillatie zonne-energie, ionenwis selaars) voorlopig niet tot belangrij ke resultaten hebben geleid, is beslo ten, op groter schaal proefnemingen te gaan doen met hét Nederlandse electrodialyse-project dat door het T. N.O. is uitgewerkt. Volgens het internationale plan, waarmede in eerste aanleg geduren de twee jaar 200.000 per jaar is ge moeid, denkt men de hoeveelheid zee water, die per dag kan worden ont- zout, te kunnen opvoeren tot het ze venvoudige van die, welkë met de te genwoordige apparatuur kan worden behandeld. Voor brak water is de ca paciteit van de apparatuur aanmer kelijk groter dan voor zeewater. Vacantie aan de Noordpool. Jonge Nederlandse acteurs gaan liften. Twee jonge acteurs van het Rot terdams Toneel, tegenspelers van Lia Dorana in „Thee en Sympathie" de 24-jarige Ben Hulsman en de 25-ja- rige Peter Kuiper, gaan hun vacan tie doorbrengen aan de Noordpool. Dit idee is enige dagen geleden ge rijpt, nadat zij tot de ontdekkmg kwamen, dat Spanje het aanvan kelijke doel van hun vacantie-inspi- raties wel erg warm was. Zij kre gen namelijk een brochure van de Unesco in handen, die overal voor jonge kunstenaars kampen heeft, en vonden daarin, dat in 't uiterste Noor den van Finland, in het plaatsje Ina- ri, een Unesco-kamp zal worden ge houden. Ze hebben zich onmiddellijk met de Unesco in verbinding gesteld, en hoorden, dat er nog twee plaatsen vrij waren. Om de reis naar het uiterste Noor den van Finland, Lapland, dat ten de le Noordelijk van de Poolcirkel ligt, te kunnen maken, bleken de contan ten te ontbreken. „Geen nood" zeiden zij, „wij gaan liften". Dit is waarschijnlijk de eerste maal in de geschiedenis van het wegpira- tendom, dat twee jonge acteurs gaan liften naar dit uiterste Noorden, om er in 'n kamp te werken en er te hel pen een weg aan te leggen. Op 1 Juli zal het tweetal vanuit Amsterdam vertrekken. Jhr. W. J. H. B. Sandberg zou aftreden als museumdirecteur. Haar „Het Parool" verneemt, zou jhr. YV. J. H. B. Sandberg, directeur der gemeentemusea te Amsterdam, binnenkort zijn functie neerleggen om in Sao Paolö (Brazilië) de leiding van het museum op zich te nemen. Van dit bericht, dat welhaast een pu bliek geheim mag heten, kon het blad van de heer Sandberg geen bevesti ging krijgen, daar deze zich op dit ogenblik in Sao Paolo bevindt. Amerikaanse minister voor lederzaken afgetreden. Om persoonlijke redenen. De Amerikaanse minister voor le- gerzaken, Robert Stevens, is om per soonlijke redenen afgetreden, nadat hij reeds enige tijd daarover met presi dent Eisenhower had gesproken- Tot zijn opvolger is benoemd Wilber Brucker, raadgever in algemene dienst van het ministerie van landsverdedi ging en voormalig republikeins gou verneur van de staat Michigan. In een brief aan Stevens schrijft Eisenhower diens ontslagaanvrage „met leedwezen" te hebben aanvaard. Stevens werd 2 Februari 1953 minis ter voor het Amerikaanse leger Hij zal eind Juli zijn functie aan Brucker, die 61 jaar oud is. overdragen. Olympia's Tour door Nederland voor amateurs is weer ten einde. De slot. phase vond Dinsdagavond plaats in het Olympisch Stadion te Amster dam: Piet Kooyman uit Den Haag, die de wedstrijd won, kreeg krans en beker. Eerst werd hij echter het mik punt van de fotografenen de te kenaars Zes nieuwe leden voor de V. N. Molotow heeft geen bezwaar. De „San Francisco Chronicle" heeft Woensdag gemeld, dat de Russische minister van buitenlandse zaken, Mo lotow, welwillend zou staan tegenover de toelating tot de Verenigde Naties van drie communistische en drie niet- communistische landen. Deze landen zouden zijn Hongarije, Roemenië, Bulgarije, Oostenrijk. Ita lië en Finland. Deze landen zouden tot de V.N. worden toegelaten op basis van de overweging, dat zij thans vre desverdragen hebben getekend met de geallieerden uit de tweede wereld oorlog. Volgens de Chronicle zou Molotow tevens tympathiek staan tegenover de toelating tot de wereldorganisatie van Japan, nadat dat land een vredesver drag me Rusland heeft getekend. ^Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllljjj Geen paarden meer H Voor het eerst in 500 jaar M heeft men de historische dijk- schouw op het Noordfriese eiland Nordstrand tengevolge van een tekort aan paarden niet kunnen houden in de tra- m ditionele, met bloemen versier- de open landaüer. Men heeft personenauto's moeten gebrui- ken. llllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Hertog van Edinburgh maakte noodlanding Koningin moest wachten De Hertog van Edinburgh heeft gis teren kort na 'n opstijgen, met zijn helicopter een noodlanding op een voetbalveld bij Bathgate, tussen Edinburg en Glasgow, gemaakt. Er was geen goed vliegweer. De hertog werd door een politie auto opgehaald en naar Glasgow ge bracht, waar zijn echtgenote, de ko ningin, een schip te water zou laten. De koningin moest een kwartier in Uddingston, een voorstad van Glas gow, wachten. Zij zou van hier teza men met de hertog, die op een veld in de nabijheid zou landen, in de ko ninklijke trein vertrekken. De politie posten langs de route, die de hertog zou nemen, werden gewaarschuwd en toen het bericht kwam, dat de hertog in veiligheid was, vertrok de trein zonder hem. Hij volgde per auto. CONGRES IN ENSCHEDE Van alle verzetsorganisaties In Enschede is gisteren In de Twenthehallen het tiende congres begonnen van de Nederlandse vereniging van ex-poiitieke gevangenen uit de bezet tingstijd. Zeshonderd voormalige politieke gevangenen, voornamelijk uit Nederland, doch ook uit. België. Frankrijk, Duitsland, Noorwegen en De nemarken waren aanwezig. Koningin Juliana woonde de opening bij. De vorstin kwam per helicopter op het Gerrit Jan van Ileekpark aan en begaf zich te voet naar de Twen thehallen. In zijn rede zeide de voorzitter, mr. G. Ch. Aalders, dat men zich voorstelt het initiatief te nemen om te geraken tot een overkoepeling van alle thans bestaande Nederlandse organisaties, wier leden slachtoffers zijn geweest of zijn van de overweldigers uit de laatste wereldoorlog. Onderscheidingen. Namens de regering werd op dit congres het woord gevoerd door prof. dr. J. L. M. Beel, die mededeelde, dat het H. M. heeft behaagd de voorzit ter, mr. Ch. G. Aalders te Dordrecht te benoemen tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. Voorts werden buitenlandse deelnemers onderschei den. Na de opening onderhield de Ko ningin zich met personen, die gedu rende de oorlog in het concentratie kamp hebben gezeten. Aan H. M. werd een prachtige taart aangeboden, voorstellende een symbool van Nederland. Daarna be zichtigde de Koningin een collectie tekeningen, welke zijn vervaardigd door Han Pieck. Dit federatief verband van slacht offers van de Duitse en Japanse ter reur zal moeten omvatten alle bona fide verzetsorganisaties, voorts de Nibeg, de bond van Nederlandse mi litaire oorlogsslachtoffers e.a. Het bestuur stelde de navolgende doelstellingen: 1. verdediging der de mocratie naar Westerse begrippen. 2. eerbiediging van de rechten van de mens. 3. de nagedachtenis van alle gevallenen te eren. 4. verbreding en verdieping van de ware verzetsgeest. Men zal op korte termijn de bestu ren van de in aanmerkingkomende organisaties benaderen en rekent op een enthousiast onthaal van zijn plannen. Jonge vrouw in Engeland ter dood veroordeeld. Vuurde revolver leeg op minnaar. In Engeland is de 28-jarige Ruth Ellis, moeder van twee kinderen, ter dood veroordeeld wegens de moord op de autorenner Blakeley. Op eerste Paasdag van dit jaar had zij hem op een stille plaats in een Londens park opgewacht en met ze« revolverscho ten een einde gemaakt aan zijn leven. Korte tijd na deze aanslag is het slachtoffer aan de verwondingen overleden. Nadat haar eerste huwelijk mis lukt was, knoopte Ruth Ellis een ver houding aan met Blakeley. Zij liet zich echter door andere mannen ook het hof maken, met het gevolg dat Blakeley niets meer van haar wilde weten. Toen zij bemerkte, dat hij haar op zijn beurt bedroog, nam zij een revolver en vuurde die op hem leeg. De verdediger heeft geprobeerd te bewijzen, dat zij in een opwelling van hartstocht had gehandeld en dus niet schuldig was aan moord, maar aan doodslag. Hierop staat in Engeland een langdurige gevangenisstra?. De jury achtte haar echter schuldig aan moord en de rechter sprak het dood vonnis over haar uit. Het Wereld gebeuren Proefneming I e heer Jean Monnet heeft met een bezwaard hart afscheid ge nomen als president van de Ho ge Autoriteit der Kolen- en Staalge meenschap in Luxemburg. Voor dat afscheid was zijn vrouw overgekomen en na een officieel bezoek bij groot hertogin Charlotte heeft het perso neel van de Kolen- en Staalgemeen schap hem gehuldigd. Er werden hartelijke woorden gesproken door de (Duitse) vice-president F. Etzel en er was ook een cadeau: een zilveren tableau met daarop gegraveerd de namen van de mannen, die de Kolen- en Staalgemeenschap hielpen verwer kelijken Die verwerkelijking geschiedde ove rigens niet geheel con amore, want de heren werden en worden nogal dik gesalarieerd. De belastingvrije sala rissen, welke zij maandelijks incasse ren, behoren tot dc hoogste van Eu- heer Jean Monnet een astronomisch salaris ontving, bij hem zat toch een machtige, ethische drijfveer achter de kolen- en staalactiviteit. Hij hoopte, dat de Kolen- en Staal Unie een eerste stap zou zijn op de weg naar een Verenigd Europa, dat geen douane- en valuta- grenzen meer zou kennen, dat een gemeenschappelijk leger zou hebben endat geleid zou worden door een Europese bondsregering. Monnet liet ook doorschemeren, dat de eerste bedryfstakken, die na de Europeanisering van de Kolen- en Staalindustrie op zijn Verenigd- Europa-program stonden waren: ver voer en verkeer, energie en landbouw. Daarna zouden textiel, chemische producten enz. aan de beurt komen. Dit nu heeft in verscheidene lan den de leiders van deze bedrijven ernstig aan het schrikken gemaakt. Ze waren niet geporteerd voor Eu ropeanisering en ze meenden, dat de resultaten van de Kolen- en Staal gemeenschap tot nog toe bepaald po ver waren. Inplaats van een prijs verlaging voor kolen- en staal had de gemeenschap tot nog toe slechts prijsverhoging gebracht. Ze vreesden een soortgelijk resul taat voor de energie, de landbouw enz. en daarom haastten ze zich na het aftreden van Jean Monnet alles in het werk te stellen opdat Mon net niet opnieuw aan het hoofd van de Kolen- en Staalgemeenschap zou komen als president van de „Hoge Autoriteit." Die actie had succes. De Franse regering droeg René Mayer voor, die tenslotte aoor de belangheb bende ministers van buitenlandse za ken werd benoemd tot president. Mayer is enige malen minister (eco nomie en financiën) geweest in Frankrijk en nauw gelieerd met het Rotschild-bankconcern. Hij is een vriend van oud-premier Mendès-France en hij deelt diens eco nomische inzichten. Zoals men weet wilde Mendès-France geen verdere internationalisering van het Europe se bedrijfsleven, omdat daarvoor de sociale toestanden, de valutapolitiek en de prijsniveaux te verschillend wa ren in de diverse landen. oensdag gisteren heeft René Mayer voor het eerst een journalist ontvangen aan wie hij enige inlichtingen gaf over de wijze waarop hij de Kolen- en Staal gemeenschap denkt te besturen. Die inlichtingen waren uiterst spaarzaam. Wel kon men tussen dc regels door lezen, dat die hele Kolen- en Staalgemeenschap voor Mayer van weinig betekenis is. De vraag of ze nuttig en nodig is werd niet aoor hem beantwoord, maar vermoedelijk meent Mayer, dat ook zonder die ge meenschap het huidige Europa rustig kan voortbestaan. Men heeft zich echter in Parijs en Bonn op het standpunt gesteld, dat de gemeenschap er nu eenmaal is en dat ze liever niet opgeheven moet worden. Dus kan de heer Mayer rustig voortgaan met het besturen van dit lichaam. Over de uitbreiding van de ge meenschapsgedachte tot andere be drijfstakken zeide de heer Mayer: „Mijn medeleden van de Hoge Au toriteit en ik zelf zijn van mening, dat de ervaring, welke gedurende 2 V* jaar werd opgedaan, dank zij hun werk, op het gebied van kolen en staal binnen de gemeenschap, een proefneming van groot belang ver tegenwoordigt. Deze proefneming mag niet over het hoofd worden ge zien, wanneer het er om gaat nieu we stappen te doen in de richting van een Verenigd Europa. Het hangt niet van de Hoge Autoriteit af, of deze stappen zullen worden gedaan. Haar bevoegdheden zijn nauwkeurig door het verdrag omschreven, dat echter op verschillende plaatsen zin speelt op een uitbreiding van de markt tot andere goederen en diens ten." Tot zover de heer Mayer. Het dui delijke scepticisme, dat uit deze woor den spreekt, laat weinig goeds ver wachten voor de verwezenlijking van een Verenigd Europa. René Mayerde Kolen- en Staal gemeenschap een proefneming.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 5