F.A.O. vindt goede bestemming voor melkpoedersurplus Minister Beyen sprak met Engeland over economische integratie TELEVISIE-DISTRIBUTIE HEEFT HIER WEINIG KANS AFDOENDE BESCHERMING VAN ITALIAANSE FRUITOOGST GEPEN IN WESTERSCHELDE DONDERDAG 23 JUNI 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT LANDBOUWOVERSCHOTTEN Zal Nederland meedoen? (Van een bijzondere medewerker). Op de vergadering in Rome van de F.A.O., de Wereldlandbouw en Voed- selorganisatie van de Verenigde Naties, is een besluit genomen, dat een belangrijke stap betekent maar de op lossing van het probleem der enorme landbouwoverschotten, die zich in Noord-Amerika en gedeeltelijk ook in Europa hebben opgestapeld. Het vraagstuk is niet nieuw; twee jaar gele den reeds stelde de F.A.O. een speciale commissie in, met de opdracht voorstellen te doen om het dreigende marktbederf tengevolge van de toe nemende overproductie te keren. Tot voor kort heeft deze commissie niet veel anders kunnen doen dan de F.A.O. nauwkeurig inlichten over de po gingen van de regeringen om Individueel tot afzet van hun surplus-pro- ducties te komen. Maar deze keer dan is er een pro ject uit de bus gekomen, dat de FAO eensklaps van registrerend-documen- terend orgaan tot het peil van con structieve actie heeft opgetrokken. Alleen al in de Verenigde Staten be draagt de waarde van de agrarische surplussen ruim 9,4 milliard dollar en hoewel dit land er zorgvuldig voor heeft gewaakt, deze overschotten te gen dumpingsprijzen af te zetten, was hun aanwezigheid op zichzelf al voldoende om een dalend prijsverloop op de wereldmarkt te bewerkstelli gen. Vooral de Nederlandse zuivel- export ondervindt hiervan de nade len, die in een gestadige daling van de prijzen voor boter, kaas en con- densmelk in het buitenland tot uit drukking komen. Het besluit van de FAO heeft be trekking op de afzet van magere melkpoeder, een residu-product van de boterbereiding. In de minder ontwikkelde gebieden, zoals India, Pakistan, Afrika, enz., bestaat een ernstige onderconsump tie van eiwit, omdat de voeding in deze landen uitsluitend op koolhydra ten berust. De melkproductie in deze gebieden is volstrekt ontoereikend om in het eiwit-tekort te voorzien. Daarom zo meent de FAO, is er niets vanzelfsprekender dan dat de melk poeder-overschotten in het Westen naar deze gebieden worden overgehe veld. Nu is het natuurlijk zo, dat men er met het beschikbaarstellen van dit melkpoeder alleen nog niet komt; er moet ook nog melk van worden ge maakt. Maar de landen met poeder- overschotten, die rond de conferentie tafel zaten, waren zodanig gepor teerd voor dit project, dat zij zich ook bereid toonden, de achtergeble ven gebieden voor de verwerking van magere melkpoeder de helpende hand toe te steken. Voordelen De vraag, of de Nederlandse zui velindustrie van dit project voordelen zal hebben, moet nog worden beant woord, al staat natuurlijk voorop, dat de ontwikkeling van de achtergeble ven gebieden uitgangspunt en doel moet blijven. Niettemin kan worden gezegd, dat het project onmiskenbaar economische voordelen voor ons land heeft. De jaarlijkse productie van magere melkpoeder bedraagt in ons land ca. 34.000 ton. Hiervan wordt bij het In- en Verkoopbureau voor Zuivel (I.V.Z.) rond 25.000 ton inge leverd, omdat de industrie niet weet, welke bestemming het dit product moet geven. Het restant wordt tot een hoeveelheid van ca. 700 ton uit gevoerd, grotendeels naar België, West-Duitsland en Frans Marokko. Al met al draagt magere melkpoe der ook in ons land alle kenmerken van een overschotproduct, zij het dan, dat het I.V.Z. hiervoor een bestem ming weet te vinden in de veevoeder sector. Te lage prijs? Overigens is het Bedrijfschap voor Zuivel, en met name de melkpoeder commissie, niet onverdeeld geestdrif tig over het magere melkpoeder-pro ject van de FAO. Men vreest, dat de prijs, die ons land voor het magere melkpoeder in de minder ontwikkelde gebieden zal kunnen maken, niet zal meevallen. Dit houdt verband met de hoge waardering die hier te lande aan het botervet wordt gegeven en die merkbaar verschilt van de prijs, die dit vet in Australië en Nieuw- Zeeland krijgt. Als gevolg hiervan le veren deze landen de ondermelk en het daaruit vervaardigde melkpoeder Het ivas wat je noemt een kale boel daar in Turijn bij de verkiezing van de kaalste Italiaan..:, zelfs een mi croscoop moest er aan te pas komen om ieder spoortje van een kuif te ontdekken. Enfijn, één werd er uitein delijk winnaar. goedkoper dan ons land, zodat het wel eens zou kunnen zijn, dat wij voor dit poeder dezelfde opbrengst krijgen als onze concurrenten. Boven dien zouden wij dan nog ons aandeel moeten leveren in de financiering van een of meer herleidingsfabrieken in de minder ontwikkelde gebieden en dat drukt de winstmarge vanzelf sprekend ook. Tenslotte gaan er In de consumptie- melk-industrie in West-Nederland steeds meer stemmen op om de ma gere melkpoeder in de toekomst meer voor de verwerking tot melk te gaan gebruiken, opdat men op die manier loskomt van de wisselvallige leveran ties van aanvullingsmelk uit het Noorden en het Oosten, welke melk steeds tegen de hoogste zuivelwaarde moet worden gekocht. Tegenover deze meningen staat het standpunt van het ministerie van Landbouw, dat neerkomt op een snel le aanpak van het FAO-project. Vol gens het ministerie staat het allesbe halve vast, dat de prijs voor het ma gere melkpoeder in de toekomst op hetzelfde niveau als thans zal blijven. Mochten wij daarom te lang treuze len met inschakeling in het project, dan zou het weieens kunnen gebeu ren, dat Australië en Nieuw-Zeeland de uitvoering geheel in eigen handen houden en dein vissen wij achter het net. Kosten naar verhouding gelijk (Van een speciale verslaggever) Zal er een televisie-distributie komen, zoals ook de ontwikkeling van de radio-omroep in ons land gepaard ging met een opzienbarende snelle toeneming van het radio-distributienet? De P.T.T. meent deze vraag met vry grote stelligheid ontkennend te moeten beantwoorden. Men kan zeg gen, dat de radio-distributie ontstond aan het begin van de omroep-ont- wikkeling in ons land. Ook de televisie staat nog in haar kinderschoenen, maar op andere punten gaat de vergelijking mank. Het mag waar zijn, dat in enkele andere landen televisie-distributie per draad sedert enkele jaren bestaat. Dat is het geval in Montreal en Mos kou en ook dichter bij huis: in Glou cester en Margate (Engeland). Men heeft in Margate een zeer ho ge ontvang-antenne gebouwd, die nog in staat is om beeld en geluid van de centrale zender op te vangen. Via een grote ontvanger en diverse ver sterkers worden de abonnees in staat gesteld om toch van televisie te ge nieten, zonder dat zij een eigen, vol waardig T.V.-toestel hebben, waar aan zij in hun gebied niet veel zou den hebben. Daarbij moet men bedenken, dat dit hele project ten dele bedoeld is als studiemogelijkheid. De kosten voor een abonnement zijn zelfs in dit experimentele stadium niet gering, hetgeen men ook zou kunnen aflei den uit het feit, dat men de verbin ding tussen de centrale zender en de rand van het verzorgingsgebied tot stand heeft gebracht door de lucht De treinverbinding met Marine-basis Den Helder Vragen uit Tweede Kamer Het lid van de Tweede Kamer de heer Hooij heeft aan de ministers van marine en van verkeer en waterstaat de volgende vragen schriftelijk ge steld: 1. is het de ministers bekend, dat de treinverbinding met de marine basis Den Helder, vooral wanneer het marinepersoneel met z.g. lang week end-verlof gaat, zeer veel te wensen overlaat Het aantal van degenen, die over een biljet vervoer voor 's rijks reke ning beschikken zou vele malen de capaciteit van de in aanmerking ko mende trein overtreffen, waardoor de trein onverantwoordelijk vol is en de veiligheid in gevaar wordt gebracht. 2. Indien vraag 1 bevestigend wordt beantwoord, willen de ministers dan onderzoeken of hierin verbetering kan worden aangebracht door het vergroten van de capaciteit van de betreffende trein of door het inleg gen van extra treinen en niet via een kabel. VOORDEEL? De speciale hoogfrequentiekabels, die voor televisie nodig zijn, vereisen bijzonder veel versterkers en zijn ook anderszins buitengewoon duur. Ge mak voor de aangeslotenen wordt er ook niet mee verkregen, want de aanwezigheid van 'n least met beeld buis en de synchronisatie-inrichting blijft vereist, ook als beeld en geluid door een draad de woning binnenko men. Wat men nodig heeft zal dan ook niet veel goedkoper worden dan een normale ontvanger. Een ander probleem is, of men om Het grote werk aan de nieuwe spoor brug over het Hollands Diep bij Moer dijk is thans, naar gemeld, voltooid. De dienst Weg en Werken van de N. S. kan de nieuwe brug verder gereed ma ken voor dubbelsporig treinverkeer, waarmede men in October a-s. gereed hoopt te zijn. redenen van stedelijk schoon niet in de toekomst zal moeten overgaan tot een begrenzing van het aantal tele visie-antennes, waardoor bijvoor beeld flatgebouwen en huizenblokken het met één centrale antenne zouden moeten doen, die via kabels en ver sterkers de diverse woningen van een aansluiting zou voorzien. Maar dan nog is men niet bevoordeeld boven iemand, die beschikt over een eigen antenne. Bovendien stelt de P.T.T. zich op het standpunt, dat het aanleggen van een dergelijk centraal antenne systeem, dat vrij kostbaar is, niet tot haar terrein behoort, evenmin als het voeren van de betalings-administra- tie ervoor, die vooral voor huizen blokken tamelijk gecompliceerd zal zijn. KUNSTMATIGE BESPROEIING Tegen de nachtvorst (Van een correspondent) In de Italiaanse vlakte van Ora is men er toe overgegaan uitgestrekte boomgaarden tegen nachtvorst te be schermen door kunstmatige regen. De idee berust op het physische ver schijnsel dat stromend water moei lijk bevriest. Ten minste één keer in de vijf ja ren komt het voor dat in deze vlakte de gehele fruitoogst verloren gaat door late en strenge nachtvorsten. Daarom zyn daar nu enorme regen- installaties gebouwd, die de ijsafzet ting op de vruchtenbloesem moeten voorkomen en tevens in tyden van BEZOEK AAN LONDEN Samenwerking gevraagd bij ontwikkeling atoom-energie De Nederlandse minister van buitenlandse zaken, mr. J. W. Beyen is gisteren naar Nederland teruggekeerd na een bezoek van drie dagen aan Londen, tijdens hetwelk hij ge.-*acht heeft de Engelse regering er toe te brengen mede te werken aan het onderzoek, dat deze zomer zal worden ingesteld om te komen tot verdere economische integratie in West-Europa. Gedurende zijn bezoek heeft de minister besprekingen gevoerd met mi nister-president Eden en andere Engelse ministers, o.a. met de lord presi dent of the council, de markies van Salisbury, belast met de uitvoering van het Engelse programma voor atoomenergie en minister Butler. In diplomatieke kringen verklaarde men, dat minister Beyen de mening heeft uitgesproken, dat de vreedzame ontwikkeling van de atoom-energie, welke zich nog in haar beginstadium bevindt, een uiterst vruchtbaar ter rein vormt voor Westeuropese econo mische integratie. Verder besprak minister Beyen met de betrokken En gelse ministers de vooruitzichten voor een grotere samenwerking op het ge bied van electriciteit, vervoer en bur gerlijke luchtvaart. De Engelse ministers hebben toe gezegd de voorstellen zorgvuldig te zullen overwegen, doch niet te kun nen beloven, dat spoedig geantwoord zal worden, gezien de ingewikkelde aard van de vraagstukken, welke be studeerd zullen worden tijdens de be sprekingen, waartoe Engeland thans ook zal worden, gezien de ingewik kelde aard van de vraagstukken, wel ke bestudeerd zullen worden tijdens de besprekingen, waartoe Engeland thans ook zal worden uitgenodigd. Het initiatief voor deze besprekingen werd genomen door de ministers van buitenlandse zaken van de landen der Europese gemeenschap voor kolen en staal tijdens hun kort geleden gehou den conferentie te Messina. „Men kan niet zeggen", zo schrijft de Daily Telegraph", dat de Neder landse delegatie, welke zich op het ogenblik te Londen bevindt, weinig geeft en veel vraagt. Integendeel, de lijst van werkzaamheden, door de Nederlandse regering verricht ten gunste van de Europese eenheid en integratie, is minder onzeker en meer realistisch dan de Franse lijst. Minister Beyen heeft ons land ver zocht deel te nemen aan de voorlopi ge bestudering van denkbeelden als de uitbreiding van de Europese inte gratie tot verschillende sectoren, en in het bijzonder van de mogelijkheid voor de Engelsen van een nauwe sa menwerking bij de ontwikkeling de productie van atoom-energie voor de industrie. De economische voordelen van het gemeenschappelijke werk met de zes Europese landen kunnen belangrijk zijn en de politieke behoefte er aan is duidelijk. Sneller dan wij denken zullen de Duitsers vorderingen maken op het gebied van de atoom-energie, hoewel de Duitse bondskanselier verklaard heeft, dat de Duitsers geen atoomwa pens zullen maken. Om te voorko men, dat door dit simpele feit wijzi ging komt in de Frans-Duitse be trekkingen, moeten pogingen gedaan worden om de Duitse geleerden met de Europese technici te doen samen werken". De „Daily Telegraph" merkt ver- Ho Tsje Min naar Rusland en China Het staatshoofd van communistisch Noord-Vietnam, Ho Tsji Minh, Woensdag uit Hanoi vertrokken voor een bezoek aan communistisch Chi na en de Sowjet-Unie, aldus heeft de Noordvietnamese radio gemeld. De 65-jarige Ho Tsji Minh ver klaarde voor zijn vertrek er op te vertrouwen, dat deze bezoeken de „broederlijke solidariteit tussen het Vietnamese volk en de regering van de democratische republiek van (Noord)-Vietnam en de volkeren en regeringen van Rusland en commu nistisch China" verder zullen ver sterken. Volgens de Noordvietnamese radio brengt Ho Tsji Minh de bezoeken op uitnodiging van de Russische en Chi nese regeringen. Het is niet bekend welk van de twee landen hij het eerst zal bezoeken. Het communistisch staatshoofd wordt vergezeld door verscheidene ministers en party-func tionarissen. der op, dat de Engelse invloed tot dit doel moet worden uitgeoefend, maar dat deze slechts doeltreffend kan zyn wanneer de Engelsen zelf nauw aan dit groepswerk deelnemen. „Men mag nooit vergeten", aldus het blad, „dat Engeland plechtig de rol heeft aan vaard van permanente bemiddelaar, van bewaker en van adviseur van de Westeuropese Unie in het atoomtijd perk". grote droogte voor voldoende aanvoer van water zorgen. De zaken zijn groots aangepakt in het kader van het ontwikkelingsplan voor de Italiaanse landbouw. Onge veer 18000 bomen, die op 74 hectaren frond staan, worden nu beschermd oor ruim 1000 sproeiers, die ieder zijn geplaatst op een zeven meter ho ge steiger. Een pijpleiding met een totale lengte van 28 kilometer ver bindt deze regenmakers en 14 op re- felmatige afstanden geplaatste mo- oren van ieder 1200 pk houden de druk in het buizennet constant. Met deze uiteraard kostbare instal latie is, als het experiment slaagt, het begin gemaakt voor ccn verdere kunstmatige bevochtiging van de boomgaarden, die in soortgelijke me- tereologische omstandigheden verke ren als de vlakte van Ora. Geen automobiel wedstrijden in Italië De zevende automobielrace van Ombrie om de „Coupe Perouse", een internationale wedstrijd welke mee telt voor het kampioenschap van Ita lië, categorie sportwagens, tourwa gens en groot toerisme, die op 29 Ju ni a.s. zou worden gehouden, is tot nader vast te stellen datum uitge steld. De aiitomobielclub van Perouse heeft deze beslissing genomen in verband met de ernstige ongelukken van de laatste tyd. Het ziet er naar it, dat de ato- mobielclub van Rome eenzelfde be sluit zal nemen met betrekking tot de wedstrijd om de grote prijs van Rome, welke was vastgesteld voor 10 Juli a.s. op het circuit te Castelfu- sano. Het is weer zo ver! Ze zijn er weer. Ze komen bij duizenden de hoek van de Nolle omge- zwommen om hier in onze Wester schelde, op de ondiepe plaatsen, het lentefeest te vie ren. Laat ze maar ko men, hoe meer hoe lie ver. En laat het lekker warm weer blijven, dan komen ze vlak onder de kust, een halve meter uit de glooiing soms, en dan kunnen wij de strijd aanbinden. Een regiment henge laars staat klaar om de bliek in het water te zwiepen, de lijn te vie ren en de dobber op de golven te laten dansen. Wij staan klaar met dure werphengels en met goedkope, met ge wone hengels, met ny lon of met koord, met een wetenschappelijk geconstrueerde dobber of met de aloude kurk met een ganzenveer er door, met bliekjes met garnalen, een velletje makreel of met geep Want, wij zullen ze van gen deze maand. De geep is een gulzige slokker, geen zuiger zoals de paling, maar een vis, die van aan pakken houdt, die het aas beetpakt, et'en de kwaliteit proeft en er dan als een wilde mee aan de haal gaat. En dat is wat wij henge laars zoeken. Ik geloof wel, dat ik aan de geepvisserij de prettigste herinnerin gen heb. Niet dat ik er zoveel heb gevangen, ik vang nooit veel. Daar om trek ik er steeds weer op uit om het te proberen. Daar is dan die schone dag van onlangs. Aan de Scheldeglooiing om de hoek bij de S.H.V. aan de Vlissingse bui tenhaven, heb ik de aanval ingezet Een prachtige dag en een goed plaatsje: de stroom komt recht op de kust af en in die stroom speelt de geep. En dat is wat ik het meest waardeer by de ze gesnavalde vissen, hun levensvreugde, hun grenzeloze brutaliteit en hun gevoel voor hu mor, want dat bezitten ze in hoge mate. Je ziet ze soms bij bosjes aan de oppervlakte stoeien, ze draaien hun zilveren buik naar bo ven of happen met hun rozige, lange snavels in de lucht, ze springen over het topje van je hengel heen of ze cir kelen eens langs je dob ber. Ze zwommen me bij tientallen voorbij, in rijen van drie, met een korporaal voorop, en als de stroom te veel tegenstand booddan namen ze een sprong van wel een meter en doken terug in hun éle ment. Een enkele maal proefde er een van het aas en trok de dobber weg, maar als ik hem had hij al lang weer los gelaten en zwom hij op een holletje zijn leger- onderdeel achterna. Misschien maar goed ook, want wat had ik met al die vis móeten doen Er zijn nu al weer een paar uur voorbij, de zon is aan het diLiken, de Breskense boot komt voor de vijfde keer de haven uit. Ik moet naar huis. Weer niets gevangen van daag. We gaan dus ex cuses zoeken en die zyn er genoeg te vinden: het is nog te vroeg in het jaar, het is nog niet warm genoeg, de uis moef nog kuit schie ten- Als dat gebeurd is, dan gaan ze azen. Dat is tenminste een mooie troost. Er zitten dui zenden gepen stroom opwaarts, en die moe ten weer terug naar zee. Maar als het aan mij en mijn medevissers ligt, (en dat zijn er honderden!) dan komt er geen een levend de Nolledijk voorbij. Op weg naar huis zie ik voor de vishandel geep liggen. Mooie, jrote, kersvers uit De- lemarken. Maar nee, we blijven flink, we gaan naar huis en zeg gen voor de zoveelste keer: Nee, niks van daag! Maar overmorgen J.C.V.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 11