JL\lelde De nieuwe voorstellen tot wijziging van de huurwet ISEifep# Daar ging SPORT EN WEDSTRIJDEN Amsterdamse Beurs 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 21 JUNI 1955 HERZIEN ONTWERP DOOR REGERING INGEDIEND Huurprijzen van panden, die na de oorlog zonder overheidssteun zijn gebouwd, blijven vrij Na de verwerping: door de Tweede Hamer van het ontwerp van wet tot wijziging: van de huurwet op 17 Mei j.l. heeft de regering thans een herzien ontwerp ingediend. Hieronder volgt een samenvatting: ervan. In dit nieuwe ontwerp wordt een algemene huurverhoging van 5 in gaande op 1 September 1955, voorgesteld. Deze huurverhoging zal in het algemeen gelden: le voor woningen, die voor 27 December 1940 zijn gebouwd; 2e voor wonihgen, die op of na die datum, maar voor 5 Mei 1945 zgn gebouwd voorzover de huurprijs daarvan is of voor 1 September a-s. zal zyn opgetrokken tot het huurpeil van de voorooorlogse woningen. In afwijking van het voorgaande zal de huurverhoging, niet gelden voor onbewoonbaar verklaarde woningen. Zoals reeds het geval was, mag voor deze woningen geen hogere huurprijs worden bedongen dan als op 31 De cember 1950 gold. Voor krotwoningen, die nog niet onbewoonbaar zijn verklaard, zal dit laatste ook gaan gelden als zulke wo ningen, overeenkomstig bij algemene maatregel van bestuur te stellen re gelen, door de minister van wederop- bouw en volkshuisvesting ongeschikt voor bewoning worden verklaard en niet door verbetering in bewoonbare staat kunnen worden gebracht. Door een dergelijke verklaring van de minister zal de huurprijs van be doelde woningen automatisch tot het peil van 31 December 1950 dalen. De huurprijzen van de tijdens de oorlog gebouwde panden (27 Decem ber 19405 Mei 1945) worden, als zij niet voor 1 September a.s. jsijn opge trokken tot het huurpeil van de voor oorlogse panden, gefixeerd op de huurprijs van 31 Augustus 1955. Door wijziging van hét besluit bij zondere huurprijzen zullen deze huur prijzen na het ingaan van de huur verhoging, op verzoek van de ver huurder, door de minister kunnen worden opgetrokken, indien zij lig gen beneden het peil van de nieuwe huurprijzen van vergelijkbare voor oorlogse panden. De huurprijzen van panden, die na de oorlog zonder geldelijke steun van het rijk zijn gebouwd, blijven vrij. De huurprijs van met overheids- •steun tot stand gekomen of ge- exploiteerde na-oorlogse wonin gen wordt door de minister van wederopbouw en volkshuisvesting vastgesteld. Voor bedrijfspanden wordt de huur verhoging van 5 niet door de wet voorgeschreven. Partijen worden evenwel bevoegd verklaard een huurverhoging onder- Prestatiemars Walcheren- Z.-Vlaanderen over 55 km. Niji Mede bij wijze van training voor de Vierdaagse houdt de Mid delburgse Gymnastiekver. „Achilles" Zondag 3 Ju'li a.s. een prestatiemars Walcheren-Z.-Vlaanderen over een parcours van 55 km. Gestart wordt om 8.30 uur van het Nederlands Kof fiehuis op de Middelburgse Markt en daarna luidt de route: Nieuwe Vlis- singseweg - Keersluisbrug - boot Breskens - Breskens - Groede - Nieuwvliet - Cadzand - Zuidzande - Oostburg - Schoondijke - Breskens - boot Vlissingen - Havendorp - Oude Vlissïngse weg Oost-Souburg - Abeele - Middelburg (Markt) Waterpolocompetitie begonnen Voor de Zeeuwse waterpolocompe titie werden de eerste wedstrijden ge speeld. Bij de dames behaalde Luctor een 24 overwinning op Schelde. Bij de heren zag Bruinvis II zich met niet minder dan 07 geklopt door Zee hond. Voor de landelijke competitie (3e klasse N), waarin Luctor en Bruinvis uitkomen, moest T-Z.V. II in Tilburg de eer laten aan Baronie uit Breda (1-2). „Triol" M.C. „De Zeeuwen" De Middelburgse motorclub „De Zeeuwen" zal Woensdagavond 22 Ju ni weer een „trial" houden op het terrein in Vrouwenpolder. De start is van 18.30 af en het evenement staat open voor alle motorrijders. ling overeen te komen. De overeenge komen huurverhoging mag niet meer dan 5 bedragen. De huurverhoging van 5 moet, in de gevallen waarin zij van toepas sing is, worden berekend over de huurprijs, die op 31 Augustus a.s. geldt. Als in die huurprijs verhogin gen zijn begrepen wegens verbeterin- fen, verbouwingen etc. dan wordt de huurverhoging niet over die ver hogingen berekend. Inkomstenbelasting. Bij de Tweede Kamer is ingediend de derde nota van wijziging op het wetsontwerp tot wijziging van de in komstenbelasting, van de loonbelas ting en van de vennootschapsbelas ting. Zoals in een nota aan de Tweede Kamer inzake het belastingplan 1955 in verband met een algemene huur verhoging is uiteengezet, brengt de thans voorgestelde inkomstenbelas tingtabel een verlaging, over de ge hele linie, van de marginale heffings percentages met 6 in plaats van de aanvankelijk voorgestelde 8 De verruiming van de belastingvrije mi nima is gehandhaafd op de bg het oorspronkelijke tariefsvoorstel gestel de bedragen. De hogere belastingop brengst ad 36 millioen welke uit het nieuwe tarief voortvloeit strekt tot compensatie van de lagere opbrengst van de grondbelasting. In verband met het voorstel om de verlaging met 1 September 1955 te doen ingaan instede van met 1 Juli 1955, zodat slechts voor vier maan den van 1955 het nieuwe tarief geldt; wordt het tussentarief voor het jaar vastgesteld op de som van 2/3 van de bedragen volgens het huidige tarief en 1/3 van de bedragen volgens het nieuwe tarief. Wijziging omzetbelasting. Verschenen is de derde nota van wijziging op het wetsontwerp tot wij ziging van de omzetbelasting. Deze wijziging strekt er toe om tot 1 Januari 1957 de textielproducten en suiker vrij te stellen van omzetbelas ting. Met ingang van 1 Januari 1957 wordt het tarief voor textielproduc ten twee ten honderd, terwijl voor suiker de thans bestaande heffing van vijf ten honderd weer herleeft. Zoals in de nota inzake het belasting plan 1955 in verband met een alge mene huurverhoging is te kennen ge geven, is met de onderhavige verla ging van de omzetbelasting geduren de een jaar en vier maanden in totaal een bedrag gemoeid van drie en ne gentig millioen guide:i en betekent, de verlaging bij de lagere inkomens een verruiming van het huishoudbud get van globaal een half procent. Juniorentournooi Middelburg met zeventien ploegen Een zevental ploegjes heeft Zondag deelgenomen aan het traditionele ju- niorentourooi van de M.V. en A.V. „Middelburg", dat op de gemeentelijke sportterreinen werd gehouden. De ge hele dag is er levendig en enthousiast gestreden en de winnaars hebben hun triomfen dan ook dubbel en dwars verdiend. In de A-groep was het Vlis singen A I, dat beslag legde op de eer ste plaats en daarmee op de wissel beker. In de B-groep zorgde Zeelandïa voor eenzelfde succes. De Vlissingse ploeg behaalde zijn trofee na een serie wedstrijden, waar in het ongeslagen bleef. Tweede werd hier de ploeg van Middelburg A I. De uitslagen luidden: Vlissingen IRCS 11, Vlissingen IIMiddelburg 04, GoesVlissingen I 04, De Zeeuwen Vlissingen II 21, GoesRCS 30, De ZeeuwenMiddelburg 11, RCS Vlissingen II 22 (VI. w. na str.sch.), GoesDe Zeeuwen 20, Vlissingen I Middelburg 31. De eindstand: 1. Vlissingen A I, 2. Middelburg A I, 3. Goes A I, 4. De Zeeuwen A I, 5. Vlis singen A II, 6. RCS. In de B-groep was de strijd, even eens spannend. Tot het laatst toe wa ren Zeelandia en Oostburg de kans hebbers. Beiden speelden slechts een wedstrijd gelijk, namelijk tegen Ost- burg (00). Het doelgemiddelde be sliste tenslotte, dat de Middelburgers op de eerste plaats kwamen. De uit- burg I 11, (VI. w. na str.sch.), Mid delburg IIZeelandia 04, Goes^-RC- S 51, OostburgBreskens 00 (Oostb. w. na str.sch.), Middelburg I Middelburg II 30, VlissingenZee landia 03, RCSBreskens 04, GoesOostburg 01, Middelburg II RCS 02, Middelburg IBreskens 02, VlissingenGoes 21, Zeelandia Oostburg 0—0. De eindstand- 1. Zee landia, 2. Breskens, 3. Oostburg, 4. Middelburg B I, 5. Vlissingen, 6. Goes, 7. RCS, 8. Middelburg B II. Ook een aantal pupillenteams na men deel. Hier luidden de uitslagen: VlissingenMiddelburg I 00 (Vliss. w. na str.sch.), De ZeeuwenMiddel burg II 21, RCSOostburg 10. Al le ploegen kregen hier een prijs, even als trouwens alle overige ploegen. Rest te vermelden, dat de heer G. Schutte, voorzitter van de junioren commissie van „Middelburg" na af loop de prijzen uitreikte. Slotbijeenkomst van cursus jeugdleiders KNVB-Zeeland De onder auspiciën van de Com missie voor Jeugdvoetbal van de KN VB afdeling Zeeland gehouden jeugd leiderscursus 1954-1955 werd Zater dag besloten met een bijeenkomst in restaurant Wöhler te Middelburg on der leiding van de heer F. H. A. G, Ivens uit Ossenisse. De aanvankelijk met 59 deelnemers begonnen cursus werd ten slotte door 35 deelnemers tot een goed einde gebracht en aan hen werd het diploma uitgereikt. Na een inleiding van de heer A. Imanse, voorzitter van de KNVB af deling Zeeland, hield de bekende spreker de heer S. van Gelderen uit Bloemendaal een zeer interessante lezing over de jeugdleiding, waarmee hij zijn toehoorders op zeer kundige wijze bezig hield. Een gezamenlijke koffiemaaltijd vormde het slot van deze zeer ge slaagde bijeenkomst. Pijlenrit „Inter Scaldes" De M.A.C. „Inter Scaldes" hield een rit voor het kampioenschap. Het was een pijlenrit door Zuid-Beveland over een afstand van 72 kilometer, welke met een voorgeschreven gemiddelde snelheid van 36 kilometer per uur moest worden gereden. Start en finish waren in Goes. Er waren 18 deelnemers, van wie er drie niet konden worden 'geklas seerd. De uitslag luidde: Autoklasse: 1. Van Dijke, 's-Heer Arendskerke, 4 strafpunten; 2. Rien Pik, Goes, 5 strafpnt.; 3. M. v. Oosten, Goes, 18 strafpnt.; 4. Han Pik, Goes, 23 strafpnt.; 5. mevr. N. M. de Dreu- Sohier, Goes, 41 strafpnt.; 6. W Leys, Kapelle, 61 strafpnt.; 6. J. v. d. Kree- ke, Middelburg, 105 srafpnt. Motor-duoklasse: 1. J. Bleuze, Goes, 18 strafpnt.; 2. Huyssen, Borssele, 26 strafpnt.; 3. Kuyper, Kloetinge, (scoo ter), 73 strafpnt. Motor-soloklasse: 1. Gebraad, Kat- tendijke, 6 strafpnt.; 2. Den Hollan der, Serooskerke, 10 strafpnti.; 3. Visser, Sint Laurens, 15 strafpnt.; 4. A. Eversdijk,, Goes, 15 strafpnt. Drinkwatervoorziening op het platteland. In 1964 nog 43 procent niet aangesloten. In October 1954 heeft de stichting voor de landbouw een rapport van de commissie grondgebruik gepubli ceerd over de drinkwatervoorziening op het platteland. In dit rapport wordt geconstateerd, dat na het uit voeren van het tienjarenplan in 1964 nog 43.4 van de landbouw bedrijven niet zullen zijn aangeslo ten aan de waterleiding. Het hoofdbestuur van de stich ting voor de landbouw heeft dit rap port destijds toegezonden aan de mi nister van sociale zaken en volks gezondheid en er daarbij op aange drongen, dat het tienjarenplan ver sneld zou worden uitgevoerd. Tevens had het hoofdbestuur toen besloten aan de minister van landbouw te verzoeken een aanvullende subsidie te verlenen voor de aansluiting van de resterende 43 der landbouwbe drijven. De minister van sociale zaken heeft doen weten, dat hij naar aan leiding van dit rapport en de brief van de stichting voor de landbouw aan de interdepartementale commis sie rijkssteun drinkwatervoorziening heeft opgedragen een onderzoek in te stellen naar de drinkwatervoorzie ning van die onrendabele gebieden, die buiten het tienjarenplan vallen, en die betrekking hebben op de bo vengenoemde 43,4 procent der be drijven. Tevens heeft de minister bericht, dat hij met betrekking tot de water voorziening van agrarische bedrijven in het algemeen in overleg is getre den met de minister van landbouw. Examen boékhouden van de georgan. landbouw. Op het examen boekhouden en be drijfsleer van de georganiseerde land bouw, dat dit jaar op 21 en 22 April te Emmen, Utrecht, Middel burg en Sint Oedenrode is afgeno men (schriftelijk examen), namen 86 candidaten aan het volledige examen deel. Bovendien legden nog 40 can didaten alleen het. eerste gedeelte van het examen af (a-gedeelte), ter wijl ook nog 40 candidaten alleen het tweede gedeelte (b-gedeelte) af legden. Van de 86 eerstgenoemde candi daten slaagden er 56 voor het ge hele examen, d.i. 65 (in 1954 be droeg het aantal geslaagden 79 terwijl 7 van deze candidaten alleen voor het a-gedeelte, van het examen slaagden. Van de 40 candidaten, die uitsluitend het a-gedeelte van het examen aflegden, slaagden er 29. Van de 40 candidaten, die uitsluitend het b-gedeelte van het examen aflegden, slaagden er 31. Toch 650 m hoge toren in Brussel? De Belgische minister van VerkeerAnseele, blijkt zijn plan ter gele genheid van de wereld, tentoonstelling 1958 een 650 meter hoge toren in voorgespannen beton op te richten, ondanks de vele bezwaren die van allerlei zijden zijn gere zen, nog niet te hebben opgegeven. Het rapport dat een commissie van deskundigen dezer da gen aan de regering heeft voorgelegd, schijnt integendeel een grote steun voor de'mi nister te betekenen. Een van de belang rijkste dienstendie de toren zou kunnen be- wijzen, aldus dit rap port, ligt op het gebied van de televisie en de radio-omroep. Door de installatie in de toren van o.a. een Vlaamse en een Waalse televi siezender zouden bijv. de uitzendingen kun nen worden opgevan gen door Breda, Rijsel, Aken en (met een re- laiszender) ook Luxem burg. Deze uitzendin gen zouden bovendien met goedkopere toe stellen kunnen worden opgevangen, waardoor de Belgische industrie van televisie-apparaten een nieuwe vlucht zou nemen en met succes het hoofd zou kunnen worden geboden aan de buitenlandse con currentie. De financiering van de toren (de kosten worden op meer dan één milliard francs ge raamdzou het beste kunnen geschieden, zo is men van oordeel, door de uitgifte van een lening onder ga rantie van de staat. Aangenomen wordt dat de enorme toren een grote attractie zal vormen voor de bezoe kers van de tentoon stelling. Voorgesteld is de toegangsprijs op fr. 100 te stellen. Teneinde geen ge vaar op te leveren voor de vliegtuigen, die van af het vliegveld Meis broek opstijgen of daar dalen, zal de toren niet worden gebouwd nabij de wereldtentoonstel ling op de hoogvlakte van de Heysel, doch nabij de renbaan van Bosvoorden ofwel in het Zonienwoud in Ter- vueren Walcheren vrijwel kampioen. Walcheren I heeft Zondagochtend de competitie besloten met een overtui gende 71 zege op het reserve-elftal van dezelfde vereniging. Daarmee zijn de Walcheren-dames zo goed als ze ker van het kampioenschap. Welis waar kan de feestvreugde direct nog niet uitbundig zijn doordat de uitslag van beroep op een protestbeslissing van E-M.M. nog niet bekend is, maar toch bestaat er weinig twijfel aan het Walcheren-kampioenschap. Bij de overige handbalwedstrijden was een verrassing. Dat was, dat Ma rathon II in de le klasse heren Olym pus met 148 versloeg. De Olympia- nen lieten daardoor de gelegenheid voorbijgaan de kop van Tonido II over te nemen en staan 'nu 2 punten achter op de reeds uitgespeelde Goessenaren. Er kan een beslissings wedstrijd volgen, wanneer Olympus althans zijn laatste ontmoeting in een zege omzet. Volharding won van To nido III. De stand luidt thans: Tonido II 12—18, Olympus 11—16, EMM 11- 16, Marathon II 10—10, Tonido III 11 8, Volharding 11—6, Marathon III 8 0. Tenslotte werd gespeeld De Zeeu wenMarathon bij de dames junio ren, welke ontmoeting in een 70 zege voor de thuisclub resulteerde. Ondertussen zijn ook de eerste pro motie-wedstrijden gespeeld. De Zeeu wen brachten het er daarbij goed af, door in Eindhoven met 53 van Vriendschap te winnen. Aanstaande Zondag krijgen de Eindhovenaren ïn Vlissingen de gelegenheid revanche te nemen. Nederland 1955 3"«) Nederland' 1951 (3%) Nederland 1948 (3%) Nederland 1947 (3%) 3 Nederland 1937 3 Dollarlening 1947 3 Investeringscertificaten 3 Nederland 1962-64 3 Nederland N.W.S. 2% Ned. Indië 1937 A 3 Grootboek 1946 3 Nat. Handelsbank Néd. Hand'elmij. A.K.U. 2! Bergh's en Jurgens Calvé-Delft Kon. Ned. Hoogovens Unilever Ned. Kabelfabriek Philips Wiiton-Feijenoord Billiton Kon. Petroleum Mij. Amsterdam Rubber Holland Amerika Lijn Kon. Paketvaart Rotterdamse Lloyd Ned. Scheepvaart Unie Stv. Mij. Nederland H.V.A. Deli Mij. Bank v. Ned. Gem. 4% Bank v. Ned. Gem. 0-5-10 Centrale Suiker Kon. Mij. De Schelde N.B B'altimore-Ohio Missouri K.T. New York Central 17 Juni 20 Juni 100% 100% 1033,4 ^AAAAAAAAAAA^AAAAAAAAAAA Amsterdamse wisselmarkt. A'dam, 20 Juni. Londen 10.62%— 10.63%, New York 3.81&—3.81H. Montreal 3.87%—3.88. Parijs 1.0870 —1.0890, Brussel 7.59%—7.60%, Frankfurt 90.79—90.89, Zürich 86.90 87.09, Zürich (vrije francs) 88.97— 89.07, Stockholm 73.51—73.61, Ko penhagen 54.78—54.88, Oslo 53.09 53.19, Braz. dollar 3.79%—3.80%, Argentijnse verrekeningsdollar 3.79%3,80%, Japanse verreke- ningsdol'lar 3.79%—3.80%, Turkse verrekeningsdollar 3.79%3.80% nom, 141 109% Pennsylvania 30% 31 Anaconda 71% 70?4 Bethlehem Steel 141% 141 General Motors 103% 103% Intern. Nickel 703,4 72% Kennecott 120% 149% Republic Steel 93% 93% U.S. Steel 99% 100 North American Cy. 29% 29% Midcontinental 124% Shell Union 61% 62 Tide Water 33% 34% A.K.U. 3% 102% Van Berkels Patent 121 PREMIELEINGEN (Advertentie) ZocJelauJe. Jél.26l A'dam 1954 139 139% Breda 1954 U-3% 113% Eindhoven 1954 111% 112 Enschede 1954 110% 110% Den Haag 1952 I 135% 135% Den Haag 1952 11 142 142 R'dam 1952 I 136 136% R'dam 1952 II 136 136 Utrecht 1952 124% 124% Belgische schoolstrijd C.V.P. kondigt protestdag aan op 9 Juli Op 9 Juli zal het wetsontwerp van Collard Inzake dc organisatie en subsidiëring van het Belgische onderwijs in de Senaat worden be sproken. De C.V.P. heeft voor die dag een nationale protestdag ge proclameerd. De katholieke bevol king. zal dan demonstreren op de plaats, waar zij werkzaam is, in de fabrieken en kantoren. Uit het Vlaamse land komen in tussen berichten over het bescha digen van heiligenbeelden. Zo werd te Dessel een twee meter hoog beeld van de Heilige Jozef van zijn voetstuk geworpen. Een Heilige Hartbeeld in deze gemeente werd ernstig verminkt. De Leeuwenvlag, die ter gelegenheid van het feest van het Heilige Hart op het ge meentehuis te Dessel was uitgehan gen. werd des nachts in stukken fescheurd. Deze beeldenstorm in et klein heeft onder de bevolking van de Kempen grote verontwaardi ging gewekt. Minister Beyen voor overleg in Londen. Bespreking over economische samenwerking in W.-Europa. De Nederlandse minister van bui tenlandse zaken, J. Beyen, is te Lon den aangekomen voor een bezoek van 3 dagen voor besprekingen met de Britse regering over plannen tot nauwere economische samenwerking n West-Europa. In welingelichte kringen wordt vernomen, dat minister Bcycn zich met de Britse minister van financiën, Butler, zal onderhouden over het Nederlandse plan, dat voorziet in een periode van overgang voorafgaande aan het herstel van ae valuta-inwis selbaarheid, waarover onlangs door de raad van de organisatie voor Eu ropese economische samenwerking te Parijs werd gesproken. 4 Het twee-jarig dochtertje van de heer J. S. te Hattumerbroek, gemeen te Oldebroek, is gisteren op een on bewaakte overweg in de spoorlijn Zwolle-Amersfoort door een sneltrein gegrepen. Het kindje overleed ter plaatse. 4 Op de universiteit van Columbia is een zware aardbeving geregistreerd, waarvan het centrum in de Aleoeten of in Siberië was gelegen. f Advertentie Drijf die Bhenmatische Pijnen uit Uw leden. Doe 'n bloedzuiverende kuur. Met Kruschen Salts. Waarom zou U kreunend en zuchtend in de kwellingen van rheumatische ongemakken berusten? Doe iets Neem Kruschen Salts! Kruschen is samengesteld uit zes minerale zouten die stuk-voor-stuk bevatten wat Uw bloedzuiverende organen nodig heb ben om Uw bloed zuiver te maken èn... te houden. Lever, nieren en in gewanden, in de loop der jaren wat verslapt, worden opnieuw de actieve zuiverende organen, die de onzuiver heden uit het bloed verwijderen. De circulatie van het gezonde, zuivere bloed wordt krachtig gestimuleerd. En waar „zuiver" bloed stroomt krijgt rheumatiek geen kans. FEUILLETON dooi MARY BURC 41 Hij knikte. „Maai" er is nog een andere kant aan de kwestie, Errol. Ik heb je be loofd „Liefste, ik kan je niet aan een be lofte houden waarvan ik weet dat je hem een week eerder of later niet ge geven zou hebben. Toen de zorg om het geld verdween, doemde de hele si tuatie in al zijn .valsheid op". „Bedoel je ze hield even op en bevochtigde haai- lippen met het punt je van haar tong „dat je me mijn woord teruggeeft?" Ze staarde hem aan en merkte onbewust dat hij nu eensklafo moe en oud voor zijn jaren leek. „Ik bedoel", sprak hij langzaam, „dat ik je de kans wil geven rustig over al deze dingen na te denken, vrij van de valse toestand die is ont staan. Ik dacht dat het mijn grootste hartewens was met jou te trouwen. Ik weet nu dat dat niet waar is. Mijn grootste wens is dat jij geluk kig bent". Hij sprak rustig en haast zonder emoties. Een volkomen contrast met Richard, met zijn snelle levendige gelaatsuitdrukkingen, zijn liefdevolle pleidooien en de manier waarop hij gewoon was naast haar te knielen met zijn armen om haar heen. Errol deed zelfs geen poging om haar aan te raken. „En geloof je dat mijn geluk ten slotte toch bij Richard ligt?" „Net als jij, Hope, weet ik dat niet. Ik weet alleen dat ik wil dat jij daarachter komt. En dat zal je nooit lukken als we je allebei onze verlief de zienswijze opdringen. Ga ergens in je eentje heen, kindlief. Neem een vacantie van een paar weken, een maand desnoods, dat maak ik op het Lab wel in orde. We zullen beiden beloven je niet te schrijven of te zien. En als je aan het eind van die pe riode ons geen van beiden wilt heb ben, ja, dan is dat een besluit dat we zonder wrok moeten aanvaar den". Er heerste even stilte, toen sprak Hope eenvoudig: „Ik wist wel dat jg zou weten wat het beste was". Hij bloosde even. „Voel je dus voor dat idee?" „Ja, Errol. Dank je wel. Ik geloof dat jij de fatsoenlijkste mens bent die ik ooit heb ontmoet". Hij stond op. „Ik dank jou, liefste. Je had me op geen liever manier kunnen zeg gen dat je me vergeeft wat ik je heb aangedaan". „Wat je me hebt aangedaan? O, dat doet er niet meer toe. Het doet er werkelgk niet meer toe, Errol, want je hebt de klok teruggezet". Hij glimlachte. „In aat geval kun je me beter mgn ring teruggeven". .Afijn rmg!" ze wierp er een snelle blik op. „Wil je dat graag?" „Niet bepaald". Hij slaagde er in elke uitdrukking van zijn gezicht te bannen. „Maar het lg'kt me eerlijker dat..." Ze trok de ring van haar vinger en overhandigde die hem zonder een woord te spreken. En zonder een woord nam hg hem aan en stak hem in zijn zak. „Ik denk dat ik nu maar ga. We hebben verder niets af te spreken, is het wel?" „Neen", zei Hope, „ik geloof het niet". Alles scheen haar opeens zo vlak en kleurloos toe. „Denk je dat je een dezer dagen kunt gaan?" „Jawel. Een tante van Enid heeft een beeldig huisje in Wiltshire. Daar kan ik heel gemakkelijk naar toe. Het zal er nu mooi zijn buiten en ik ben er helmaal alleen. Kun je dat zo regelen dat ik niet meer terug hoef naar het Lab?" „Ja, daar zorg ik wel voor". „En ik zal Richard opzoeken, neen opbellen en hem uitleggen wat ik ga doen". „Ja". Bij het noemen van Richards naam werd zijn gezicht zo mogelijk nog uitdrukkinglozer. Of misschien verbeeldde ze zich dat maar. „Dag Hope, het ga je goed". Hij pakte hoed en handschoenen zonder haar zelfs maar aan te kij ken. Ze had evengoed boodschappen kunnen gaan doen in plaats van waarschijnlijk voorgoed uit zijn leven te verdwijnen. „Maak je geen zorgen over de tweelingen. Ik zal goed voor ze zor gen. Neen, doe geen moeite, ik kom er wel uit". Ze deed een stap voorwaarts in de mening, dat hij haar toch zeker ten minste een hand zou geven, mis schien zelfs een zoen. Maar hij scheen het niet te zién. Hg knikte haar even toe en verdween. Hope stond hem na te kgken en een ogenblik later hoorde ze de voor deur open gaan en toen dichtvallen. HOOFDSTUK X „Vier-vijf-zes-zeven. Kijk eens, ze hebben vanmorgen allemaal gelegd. U moest eens weten hoe dol ik het vind zelf de eieren uit het nest te gaan halen in plaats van met een on verschillige kruidenier te doen te hebben". Hope stond in de zon bij de open achterdeur en glimlachte vrolijk, ter- wgl tante Lena (want Enid's tante was tante voor iedereen, die in haar burnt kwam) goedkeurend teruglach te. „Natuurlijk. Wat een idee om eie ren van de kruidenier te kopen! Door hoeveel handen zouden ze dan wel zijn gegaan? Een ei mag slechts door twee mensenhanden gaan. Van dege ne die ze opraapt en degene die ze eet. En als je die kunt combineren is het nog beter. Ze glimlachte. „Dat zullen we met jou doen, kindlief. Jij krijgt er van daag een voor je ontbijt". Hope maakte een tevreden instem mend geluid en ging de eieren in het rek zetten. Zo was het aldoor ge weest sinds ze hier tien dagen gele den was gekomen. Ze onderwierp zich doorlopend aan gezellige kleine voorstellen en plannen die op zich zelf niet veel betekenden maar op de een of andere wgze de dag op een verrukkelijke manier vulden. Het kleine huisje van tante Lena, dat in een tuin stond die haar meer dan iets anders aan een merklap en bonte pakjes zaad deed denken, had een tevreden, bezige sfeer, waarin narigheid en zorgen eenvoudig geen kans kregen. Toen ze hier pas was, had Hope gedacht, dat het onmogelijk zou zgn de zorgen en ellende van de laatste weken van zich af te schudden. Maar bijna dadelijk begon de stilte en de zonneschijn, de kalme dagelijkse rou tine en het heerlijke gevoel van rust effect te sorteren. Ze had het gevoel een hopeloos over zijn toeren gejaagde motor te zijn, die eindelijk gelegenheid kreeg kalmer en normaler te lopen. „Wat zou het heerlijk zijn als het leven altgd zo doorging", dacht Ho pe. En hoewel ze wist dat dat toch niet helemaal waar was, was het feit dat deze gedachte bij haar opkwam, een bewijs hoezeer ze was opgelucht en genoot. De laatste paar dagen voor haar vertrek uit Londen waren in meer dan één opzicht moeilijk geweest. Ze had zich merkwaardig verkild en eenzaam gevoeld door de wijze waar op Errol was weggewandeld alsof de hele situatie al te gespannen was ge worden en hij zich verplicht voelde haar in haar eigen sop te laten gaar koken. Toen ze daarna naar Enid was ge gaan om te vragen of die het met tante Lena in orde wilde maken, had Enid zich geroepen gevoeld cfe discus sie opnieuw te beginnen en Hope te vertellen dat het „belachelijk was haar geweten zo te pijnigen of Errol Tamberley wel recht gedaan werd", „Dit heeft niets met rechtvaardig heid tegenover Errol te maken", had Hope vei'moeid uitgelegd. „Ik wil er alleen maar in mijn eentje tussenuit en niet", ze gebr likte Errols woor den. „achternagelopen en lastig ge vallen worden". (Wordt vervolgd..

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 6