Eisenhower vraagt wereld einde te maken aan bewapeningswedloop Geleerden op Ceylon zagen niets van de zonsverduistering KLANKBORD MASSALE OPSTAND IN EEN KAMP IN SIBERIE DINSDAG 21 JUNI 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT V. N. BESTAAT TIEN JAAR Mr. Van Kleffens dringt aan op betere internationale sfeer President Eisenhower heeft Maandag in zyn toespraak op de herden kingsbijeenkomst van het tienjarig bestaan van de algemene vergadering der Ver. Naties te San Francisco een beroep gedaan op de wereld om een einde te maken aan de huidige bewapeningswedloop. „Wy en de rest van de wereld weten, dat de visie die een land Öp de vre de heeft, niet venvezenlykt kan worden door een bewapeningswedloop. De wapens van de vrede zyn gerechtigheid, eerlijkheid, wederzijds begrip en eerbied voor anderen." „Wy hopen", zo vervolgde de pre sident, „dat, als enig succes op het gebied van ontwapening wordt ge boekt, elk der zogenaamde grote mogendheden aan de Ver. Naties een deel van de uit dit succes voortvloei ende besparing van militaire uitga ven zal bijdragen aan de Ver. Naties, ter vergroting van de technische en economische vooruitgang van minder ontwikkelde gebieden." De president vroeg voorts om be ëindiging van pogingen van regerin gen om regeringen van andere lan den te ondermijnen of te infiltreren, in de hoop politieke of materiële voordelen te behalen. De voorzitter van de algemene vergadering van de Ver. Naties, mr. E. N. van Kleffens, heeft er Maan dag bij de afgevaardigden op aan gedrongen te streven naar verbete ring van de internationale betrek kingen. „De volkeren van de wereld ver wachten van ons een belangrijke bij drage tot die verbetering van de in ternationale sfeer, die zrj alle, zon der uitzondering, wensen. Wij kun nen niet trouw zijn aan het in ons gestelde vertrouwen, indien wij niet oprecht streven naar het leveren van die bijdrage", aldus mr. Van Klef fens. Eisenhower zeide voorts: „Ik weet niet of wij op de komende vier-mo- fendhedenconferentie in Genève tot esluiten zullen komen die tot gevolg zullen hebben dat een begin wordt gemaakt met het afbreken van het verschrikkelijke apparaat van vrees, wantrouwen en wapens, dat sedert de tweede wereldoorlog is opge bouwd. Wij zullen echter met alle anderen samenwerken in het bij zonder door middel van de Ver. Na ties opdat v-eedzame en redelij ke onderhandelingen in de plaats zullen komen van veldslagen. Op die manier kunnen wy te eni ger tijd de reusachtige bewapening overbodig maken, die, zelfs als zy alleen ter bescherming van de vei ligheid gehandhaafd wordt, de wereld in angst houdt door haar vermogen tot verwoestingen op grote schaal, en die het scheppend vermogen van de mens op ondraaglijke wijze be last." N.V.V. eist herziening richtlijnen lonen. (Slot van pagina 1) De werkgelegenheid vertoonde een bevredigend beeld. Het aantal werk loze bouwarbeiders bedroeg in 1952 gemiddeld 26.000, in 1953 gemiddeld 14.300 en in 1954 gemiddeld 10.000. Een betere spreiding van het werk d.w.z. het overhevelen van de topdrukte in de zomermaanden naar de winterperiode zou het aantal seizoenwerklozen nog verder kunnen beperken. Overwerk Vooral de vrees, dat de overwerk- vergunning een aanval zou inhouden op de 48 uren-week, heeft de bouw arbeiders weerhouden om aan de op roep om langer te gaan werken ge volg te geven. Men staat niet afwijzend tegenover het streven een oplossing te zoeken voor het vraagstuk van de verloren arbeidsuren gedurende de winter maanden. Verstaat men onder meer vryheid op loongebied afschaffing van de loonvoorschriften, dan lean het nuttig zyn, aldus de heer Brandsma, openlijk te verklaren, dat daarover met ons niet te praten valt. De onderhandelingen over de C.A. O. voor het hoofdbedrijf werden tij dens de verslagperiode voortgezet, maar niet tot een bevredigend resul taat gebracht. De oorzaken hiervan schroef de heer Brandsma o.m. toe aan de weinig toeschietelijke houding der werkgeversorganisaties. Voorts aan het herhaald onderbreken van de onderhandelingen door incidentele be sprekingen inzake wijzigingen van de lopende loonregeling en aan het steeds meer op de voorgrond treden van ernstige meningsverschillen inza ke essentiële onderdelen van de ar beidsvoorwaarden, t.w. de prestatie beloning het risicofonds enz. Dirigent Cor Ket overleden In het Academisch Ziekenhuis te Groningen is op 35 jarige leeftijd overleden de heer Cor Ket sinds 1 Februari 1949 dirigent van het Frysk orkest. De heer Ket was lijdende aan een hartkwaal. In het Academisch Zie kenhuis te Groningen is hij op 11 Ju li geopereerd. JONGE DIRECTRICE. Christine Herbert in Engeland is de jongste directrice van een firma. Ze is ook nog padvindster, hockeyspeelster en ze heeft piano-les en les-in-talen, ze bezoekt de Zondagsschool en ze zit dertig uren per week in een middel bare school...... „Ik heb nauwelijks tyd om een kijkje in het kantoor van onze firma te nemen", zuchtte Chri stine. Ze is 14 jaar oud. Haar vader had er pleizier in het meisje nu al als directrice in zijn bedrijf op te nemen. GEEN PUBLICITEIT. De textielfa brikant Diligenti in Buenos Aires werd in 1943 vader van een vïjfling. Hij hield niet van publiciteit en hij slaagde er in het ongewone gebeu ren uit de kranten te houden. Nu zijn de kinderen twaalf jaar en eindelijk heeft pa toestemming gegeven voor het. publiceren van een foto. De twee flinke jongens en drie meisjes zijn zo verschillend als kinderen maar kunnen zijn. Ze hebben volgens pa maar één ding gemeen: hun guiten streken. DANSEN. Tegenwoordig worden sta tistieken gemaakt van alles en nog was. Zo heeft men in Frankrijk een dans-statistiek gemaakt. Een op de vier Fransen maakte met zijn toe komstige vrouw kennis tijdens een dansfeestje... in Parijs is dat een op de vijf. Daar zijn blijkbaar nog ande re mogelijkheden om de jongedames te leren kennen. Amerikanen kopen uranium uit Congo. Overeenkomst van 10 jaar. Onder een nieuwe 10-jarige Bel gisch-Amerikaanse overeenkomst, zullen de Verenigde Staten en En geland het recht hebben tot 90 pro cent van de uraniumerts-productie van de Belgische Congo in de eerst komende 2 jaar aan te kopen. De vorige week in Washington getekende overeenkomst vervangt de geheime uit de oorlog daterende overeenkomst tussen België en de V. S. Naar verluidt is Amerika vrijwel de uitsluitende koper van het Belgi sche uraniumerts, aangezien Enge land zijn behoefte in het Britse ge menebest dekt. Verdronken bij achtervolging door politie. Stroper sprong in de Vecht. Maandagmorgen ontdekten een jachtopziener en twee manschappen van de Rijkspolitie te Ommen twee mannen in het jachtveld op verboden terrein. Op het geroep „halt politie" zetten de mannen het op een lopen. Een der politiemannen liet zijn poli tiehond los en één der vluchtenden werd daardoor tot staan gebracht. De tweede vluchtte verder en toen de politieman de hond ook op hem los liet, sprong de man in de rivier de Vecht. Zwemmende probeerde hij de rivier over te komen, maar blijkbaar begaven hem de krachten, want hij zonk. Enige tijd later kon het leven loze lichaam van de 65-jarige D. J. K. worden geborgen. VOLGENS OOSTENRIJKERS: Honger en nood in uranium-mijn Verscheidene Oostenrijkers die Maandag na jarenlange gevangenschap in Siberië in Oostenrijk zijn teruggekeerd, hebben mededelingen gedaan over een opstand in een kamp in Siberië, waarbij Russische wachten door gevangenen „letterlijk uit elkaar gescheurd werden en vertrapt". Dat gebeurde in een uraniummijn „ergens in Siberië", waar de gevange nen wanhopig waren door de honger. Honderden gevangenen werden bij het onderdrukken van de opstand gedood, aldus deze mededelingen. Een der Oostenrijkers vertelde, dat op weg naar h'et werk, hongerende gevangenen bezweken en langs de kant van de weg bleven liggen. Deze toestand duurde niet slechts dagen of weken, doch maanden. De opstand was niet georganiseerd, doch ont stond spontaan, toen een der gevan genen op een dag, waanzinnig van de honger, trachtte een der bewakers aan te vallen en bij zyn poging werd doodgeschoten. De duizenden gevangenen in de mijn wierpen hun houwelen neer en vielen als één man de bewakers aan, die verre in de minderheid waren en hun heil zochten in de vlucht. Verscheidene duizenden gevange nen marcheerden daarna in gesloten gelederen de mijn uit, doch buiten de mijn werden zij opgewacht door wachtposten met machinegeweren, die het vuur openden en een ware slachting aanrichtten onder de op- standigen. Honderden werden gedood of gewond en de opstand werd onder drukt, zo luidde dit verslag. De teruggekeerde gevangenen ver klaarden voorts, dat na de dood van Beria de behandeling in hun kamp verbeterd was. Zij zeiden, dat veel Russen er nog slechter aan toe wa ren dan de gevangenen. Langs de spoorlijn van het verzamelkamp Wor- koeta naar Tsjeb aan de grens bedel den aan elk station waar de trein stopte, vrouwen en kinderen om brood. Op het gemeentelijk sportterrein in Souburg trok een fleurige rij van gymnasten voorbij burgemeester A. H. S. Stemerding en de heer W. de Jong, voorzitter van de Souburgse sportweek, ter gelegenheid van de opening van deze sportweek. (Foto P.Z.C.) Een der gevangenen maakte mel ding van het optreden van anti-com munistische verzetslieden in de Oe kraïne. Hy sprak over een aanslag bij Charkovv, waarbij een vleugel van een fabriek, waar precisie-instrumen- ten voor artillerie vervaardigd wer den, was opgeblazen. Andere gevan genen spraken over aanvallen van benden verzetslieden op auto's met hoge Russische functionarissen in de Oekraïne. Sultan Hamid ging in hongerstaking. Sultan Hamid H is, naar Antara meldt, enige dagen geleden in de gevangenis Wirogunan in Djokja karta in hongerstaking gegaan. Hij gaf deze hongerstaking weer op, voordat er levensgevaar voor hem intrad. De sultan was tot deze daad overgegaan omdat zijn verzoeken om te worden overgeplaatst naar de ge vangenis in Djakarta niet werden ingewilligd. De sultan is namelyk bang, dat, indien hij in de gevange nis in Djokja blijft, de volgelingen van de sultan van Djokja Hamengku Buwono hem zullen vermoorden. Volgens de autoriteiten is deze vrees ongegrond. Diplomatiek contact tussen Peking en Bonn? Het te Bonn verschijnende blad „General Anzeiger", zegt uit kringen van de Chinese ambassade in Oost- Berlijn vernomen te hebben, dat de Chinese (communistische) regering besloten heeft, om West-Duitsland voor te stellen wederzijds diplomatie ke betrekkingen aan te knopen. Een desbetreffend aanbod zou mogelijk reeds deze week gedaan kunnen wor den. Mogelijk zouden Polen en Tsjecho- Slowakije eveneens dergelijke aanbie dingen doen. Volgens genoemd be richt zou China ook voorstander zyn van het herstellen van de oude Duits- Chinese handelsbetrekkingen. China zou het aanbod mogelijk in Londen door zijn ambassade aan de Westduit- se ambassadeur laten overhandigen. Ongeveer 500 diamantbe werkers weer aan het werk Nadat het college van rijksbemid- delaars een beslissing had genomen over de lonen en arbeidsvoorwaarden in de Amsterdamse diamantindu strie heeft ongeveer 90% van de dia mantbewerkers zich weer bij zijn pa troon gemeld. Maandag hebben 4 a 500 diamantbewerkers, dat is ca 60 a 70%, het werk kunnen hervatten. Er zyn totaal 900 diamantbewerkers 750 werknemers en 150 kleine zelf standigen. De zagers, ca 60 man, hebben ech ter het werk nog niet hervat. De A.N.D.B. deelde mede, dat als de be sprekingen van alle partijen met het college van ryksbemiddelaars een gunstig resultaat hebben, verwacht mag worden, dat de zagers vandaag eveneens aan het werk zullen gaan. Be C-A.A-, een Amerikaanse lucht vaartmaatschappij, heeft in samen werking met de marine, de kust wacht en een vliegtuigindustrie ge ëxperimenteerd met het redden van drenkelingen uit een in zee geraakt vliegtuig. De foto laat zien hoe de passagiers het vliegtuig verlaten en aan boord gaan van een reddings vlot. Het vliegtuigwrak is van een Martin J/0J/ en wordt door lege olie- vaten boven water gehouden. Roofmoord in Rotterdam opgehelderd Stoker doodde oude man; buit: anderhalve gulden De recherche te Rotterdam heeft de 24-jarige stoker G. S. uit Rotterdam aangehouden. Hiermede is het raadsel opgelost van de man, die naar gemeld dood werd gevonden op een terrein aan de Maashaven. Het bleek te zijn de 66-jarige G. van S., zonder beroep, die door de stoker is vermoord. Als motief gaf deze op, dat hij zonder geld was. In Duitsland was hij van zijn schip „gedrost" en in de Maasstad teruggekomen, leende hij geld van zijn moeder en zijn broer, die op terugbetaling aandrongen. Gebleken is, dat alvorens deze roof moord uitkwam, verdachte tweemaal door de politie in bewaring was steld doch weer weggestuurd. In de nacht van Zaterdag op Zondag ontmoette S. zijn slachtoffer, nadat hij van het politiebureau kwam, waar hij even was vastgehouden in verband met een straatrel. Hij overviel hem en beroofde hem van zijn portemonnaie met een inhoud van één gulden en vijftig cent. De oude man lag op de grond en werd met een balk door zijn aanvaller, die onder invloed van sterke drank ver keerde, dood gedrukt. De dader veegde zijn handen af aan 'n rode zakdoek, ook toebehorende aan het slachtoffer, waarna hij de zakdoek weggooide. In een café op Katendrecht maakte hij kennis met een zekere R., aan wie hij vertelde met twee Noren te heb ben gevochten. Op een gegeven mo ment. wilde hij ook R. overvallen. Deze wist echter te vluchten, waarna hij zich naar de politie begaf. Op zijn aan wijzing werd S. aangehouden maar daar R. verder over het eerder voor gevallene zweeg, werd S. later weer vrijgelaten. Later kwam R. toch naar de politie om over de moord inlichtin gen te geven, waarop S. wederom werd gearresteerd en vervolgens een beken tenis aflegde. MAAN SCHOOF VOOR DE ZON In India wierpen millioenen zich in de heilige rivieren De geleerden, die in het dorp Hingurkgoda, op Ceylon, waarnemingen wilden doen bij de zonsverduistering volgens de berekeningen zon de verduistering vier minuten op deze plaats zichtbaar zijn zagen zich voor een mislukking geplaatst. De hemel werd een minuut voor het begin der verduistering zodanig met wolken bedekt, dat totaal niets van het gebeuren te zien was. De totale verduistering is 07.46 plaatselijke tijd (03.15 Nederlandse tijd) ingetreden. De lucht klaarde pas een minuut na de verduistering op. De voorwaarden in Trineomalee, waar eveneens geleerden waarnemin gen deden, waren beter. Op Ceylon hadden zich meer dan 100 geleerden voor genoemde waarnemingen verzameld. In Manilla en een brede strook (300 kilometer) van de Philippijnse archi pel, was het gedurende enkele minu ten zo duister, dat men de sterren (12,18 uur plaatselijke tyd) kon zien. Een weldadige koelte viel over de he le stad. Duizenden hadden zich op daken en terrassen opgesteld, om het schouwspel te zien. Kort voor het verschijnen van de zon van achter de maan kon men een kring van lichten de stippen rond de maan zien, een optisch bedrog, veroorzaakt door de bergen op de maan. Dit was de langst aanhoudende verduistering sinas 1238 jaar. In Bangkok was de verduistering totaal. De lucht was helder en alles was duidelijk te zien. De lantaarns in de stad werden ontstoken. Reacties In geheel Ceylon waren de weers gesteldheden ongunstig voor de op tische waarnemingen. De apen in de wildernis werden plotseling stil en vogels zongen hun zonsondergang- wijsjes, toen de maan voor de zon schoof. Na afloop gaven zij hun och tendzang ten beste. De Hindoes kookten melk en rijst en braken ver se cocosnoten ten offer aan de goden. De Islamieten brachten de tyd van de verduistering door in gebed of het hardop lezen van spreuken uit Koran. Op Java ratelde men met stokken en „voegde zich zo in de strijd van het goed tegen het kwade". In Bangkok- wierpen zich duizen den ter aarde en in de gehele stad waren wierookstokjes aangestoken „om de boze geesten te verdrijven". In Japan keek men door kijkers en berookt „glas om te zien hoe de panter de zon verslond". In India wierpen millioen zich in de heilige rivieren „om zich van de smetten te reinigen, die een gevolg waren van de tijdelijke overwinning van het kwade op het goede". Er de den zich geen ernstige ongelukken voor. Ned. deelneming. De waarnemingen van Nederlandse sterrelcundigen onder leiding van dr. J. Houtgast nabij het dorp Hingurk- gode op Ceylon zijn mislukt omdat de hemel hier door wolken was be dekt. Overigens had dr. Houtgast zich lang voor de zonsverduistering reeds bezorgd getoond over de mo gelijkheid. dat de bewoners van Hin gurkgoda brandstapels zouden ont steken ter ere van het zeldzame na tuurverschijnsel. Italiaanse kabinet afgetreden. Het Italiaanse kabinet is afgetre den om premier Scelba in staat te stellen zijn voorgenomen mutaties aan te brengen. Te Batna. in Algiers, werden een Euro peaan en zijn zeventienjarige zoon door terroristen vermoord, toen zij per auto, in dit dorp aankwamen. Voor het hoofdbureau van politie te Phi- lippeville zijn vier bommen tot ontplof fing gebracht, waarbij een 28-jarige blan ke om het leven is gekomen. Het Wereldgebeuren Agenda M aandag vingen in San Francisco de Verenigde-Naties-feesten aan ter viering van het tienjarig bestaan dezer volkeren-organisatie. Ganse reeksen van dag- en weekbla den over de gehele wereld hebben dat verjaardagsfeest met artikelen inge leid. De toon van die artikelen va rieerde van de akeligste mineur tot aan het hoogste majcur-loflied. Er waren scribenten, die in de tien jaren Verenigde Naties niets anders za gen dan tien jaren van de pijnlijkste mislukking en er waren anderen, die via de Verenigde Naties een betere wereld zagen worden. Het zou verkeerd zijn te zeggen, dat de waarheid in het midden ligt. De waarheid ligt nooit in het midden en ook nu niet. I n één opzicht hebben de Verenigde I Naties verschrikkelijk gefaald en wel in het handhaven van de vrede. Twisten en oorlogen hebben gewoed zonder dat de Veiligheidsraad der Verenigde Naties er in slaagde aan het wapengeweld een eind te maken. Het vertrouwen in de Veiligheids raad verdween dan ook volkomen. Men weet. dat Nederland in 1947 het eerste slachtoffer van de Veiligheids raad werd toen in die raad het Indo nesisch geschil werd behandeld. Er zijn daarna in Nederland stemmen op gegaan om de regering te bewegen zich uit de Verenigde Naties terug te trekken. Nederland trok zich niet terug en dat is goed geweest, want het is geen gewoonte, dat landen zich terugtrek ken uit deze organisatie. Het is ook niet nodig om zich terug te trekken. De praktijk wijst uit, dat men rustig zijn eigen gang kan gaan en zich niet om het lidmaatschap behoeft te be kommeren. De belangrijkste dingen, die thans in San Franciso te gebeuren staan, zijn niet de feestelijke vergade ringen ter viering van het V.N.-jubi- leum, maar de bespreking, welke de ministers Foster Dulles, (Ver. Sta ten), Mac Millan (Engeland), Pinay (Frankrijk) en Molotow (Rusland) zullen houden ter voorbereiding van de conferentie der regeringshoofden te Genève. De vier ministers van buitenlandse zaken zullen een agenda voor de con ferentie moeten opstellen. ■Tevoren zijn in New York de heren Foster Dulles, Mac Millan en Pinay bijeen geweest omdat ze tegenover Molotow bij de agenda-opstelling één lijn wilden trekken. Ze hebben dus een soort ontwerp-agenda al in de zak. Heel even is bij de voorbespreking ook nog bondskanselier Adenauer van West-Duitsland geraadpleegd. Het vergaderen in New York was voor hem geen pretje, want men leed juist onder een hittegolf. De ministers hebben daarom hun besprekingen ten dele gehouden op de 31-ste verdieping van het Waldorff Astoria-hotel, waar men een luc'nt-gekoelde kamer kreeg. Afgezien van deze bijzondere koelte, was de ontvangst van Adenauer ook in andere opzichten koel. Een Ameri kaans persbureau had namelijk kort teyoren het bericht verspreid als zou de heer Adenauer bereids na een bespreking met Foster Dulles zekere afspraken inzake Duitsland hebben gemaakt. Daarbij zou onder meer zijn overeen gekomen, dat West-Duitsland niet be reid behoefde te zijn de Oder-Neisse- linie als blijvende grens van Duits land te erkennen. at nieuws klonk nogal ongeloof waardig en gevaarlijk. West- Duitsland, dat pas zijn souve- reiniteit heeft herkregen, zou ogen blikkelijk territoriale eisen gesteld hebben, waardoor Polen werd be dreigd. En het zou Foster Dulles mee gekregen hebben. Niet te geloven Het bericht werd dan ook prompt tegengesproken, maar er zijn ontken de berichten, die desondanks een on aangename indruk blijven maken. Daartoe behoorde ongetwijfeld dit Oder-Neisse-bericht. Men moet aannemen, dat de minis ters Pinay en Mac Millan erg gereser veerd aan de bespreking met Ade nauer hebben deelgenomen. Volgens politieke kringen in New York zouden de Westerse ministers van buitenlandse zaken het overleg met Rusland zien als een inleiding tot langdurige onderhandelingen. Die onderhandelingen zouden moe ten voeren tot een internationale ont spanning en tot vermindering van de bewapening. Pas na een vermindering van de bewapening zou er sprake kunnen zijn van een nieuw veilig heidsstelsel voor Europa en een her eniging van Oost- en West-Duitsland. Dit alles gaat dan buiten de Verenig de Naties om, waarmee de zwakke po sitie van deze organisatie wel heel duidelijk is aangegeven IV Blauwdrukken voor bouw van testreactor. Voor Nederland uit V. S. Het Nederlandse onderzoek naar de toepassing van atoom-energie voor practiscne doeleinden is door de verleden week tussen de Vere nigde Staten en Nederland onderte kende overeenkomst vlot gekomen. De overeenkomst, die volgens de Atomic Energy Act nog gedurende dertig dagen voor het Congres ter inzage moet liggen, vóór de inhoud kan worden gepubliceerd, zal in dien het Congres geen bezwaren maakt en de Staten-Generaal van Ne derland met de voorwaarden accoord gaat aan Nederland niet alleen 205 kilogram uranium U-235 verze keren. Van nog groter betekenis moet worden geacht, aldus „Het rarool" hpf fflif dndn J.-....--n.I.tr.. J het feit dat de in oprichting zijnde itrum Nederland Stichting Reactorcenti neuerianu de beschikking krygt over alle Ameri kaanse blauwdrukken voor de bouw van een testreactor, die de Neder landse wetenschapsmensen in staat moet stellen materialen in con structie-eisen te onderzoeken, nodig voor de bouw van een warmte-reac- tor voor proefdoeleinden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 5