PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT N.V.V. eist een herziening van de richtlijnen voor de lonen Vele Zeeuwse tarwetelers zien hun gewas ernstig aangetast de BILT WESTELIJKEN HEBBEN NIEUW PLAN VOOR GENEVE PRESIDENT PERON ZOU TOCH MOETEN AFTREDEN 198e Jaargang-No. 142 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W, de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer Adj.-Hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5.85; p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 21 Juni 1955 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p advertentie 3, Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels 1.—. Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 353300 P.Z.C. Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg. Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 l D.g.g. 2228)Oostburg, Finlandstr. 2, telef. 16; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzce. N. Bogerdstraat 24, telef. 26. GEVAARLIJKE ONTWIKKELING" „Als situatie zo blijft, niet langer bereid loonpolitiek te verdedigen" De NW-voorzitter de heer A. Oosterhuis verklaarde in een redt tijdens het congres van de Alg. Ned. Bouwbedrijfsbond in het Scheveningse Kur- liaus, dat het probleem van de woningbouw in hoger tempo dan thans moet worden opgelost. Veel levensgeluk gaat verloren door samenwonen en in krotwoningen. In dat verbond heeft hij waardering voor de wijze, waarop de regering het huurvraagstuk aan de orde heeft gesteld. Er dient een einde te ko men aan de loonpolitieke spanning tussen de huren van oude en nieuwe woningen. De heer Oosterhuis hoopt, dat door de oplossing van de kabi netscrisis, waarvoor hy waardering heeft, dit sociale vraagstuk tot een spoedige oplossing komt. Ond ermijning De NW-voorzitter rust te zijn door de zeide veront- loonpolitieke plannen voor 1955. Het NVV en de daarbij aangesloten organisaties heb ben in de laatste 10 jaar een gewel dige verantwoordelijkheid op zich ge nomen. Door tekorten op de arbeids markt heersen vooral ook in de bouw vakken gespannen toestanden. Ge zien de voortdurende hoogconjunc tuur, de gestegen productiviteit, de toeneming van het nationale inkomen en van de bedrijfswinsten, met daar tegenover het tekort op de arbeids markt, is tussen theorie en praktijk van de geleide loonpolitiek een niet te verwaarloze spanning ontstaan. Het NW kan moeilijk aanvaarden, dat het jaar 1955 een jaar van eco nomische stabilisatie en sociale rust kan zijn. Bouwkas Er is in verscheidene Nederlandse dagbladen ook in de Provin ciale Zeeuw-se Courant uitvoe rig aandacht geschonken aan de ar beid van de N.V. Bouwkas Nederland se Gemeenten. Dit is een bouwkas, die met overheidskapitaal werkt, maar die via de vorm van een Naamloze Vennootschap gewoon particulier ge ëxploiteerd wordt. Het blad „De Bouwondernemer", officieel orgaan van de Nederlandse Bond van Bouwondernemers heeft nagegaan in hoeverre deze bouwkas goedkoper zou werken dan het nor male particuliere bouwbedrijf, dat ook gaarne de middenstandswoningen wil bouwen, die thans door de N.V. van de Nederlandse Gemeenten worden opgericht. In het nummer van 1 Mei publiceer de „De Bouwondernemer" enkele ge gevens, die tot nadenken stemmen. Men had de prijsberekening onder zocht voor een woning in een gemeente welke aldaar geves tigde bouwers had uitgesloten van ge subsidieerde middenstandswoning- bouw, omdat men daarvoor de bouw kas van de Nederlandse Gemeenten wilde inschakelen. Een adspirant-woningbezitter vroeg aan de Bouwkas een prijsberekening voor een huis, waarvan de netto stich- tingskosten (na aftrek rijkspremie) 18.000.zouden bedragen. Daarvoor moet gespaard worden 3625.waar van na vermindering met de spaar- kosten ad 175.een saldo spaargeld van 3450.blijft. De woning-bezitter moet dan een hypotheek nemen ad 14.550.af te lossen in veertig jaar tegen een rente van drie zeven achtste procent. Er moet dan nog rekening gehouden wor den met een jaarlijkse gekapitaliseer de bijdrage van 780gedurende tien jaren ingevolge de premieregeling Woningbouw 1953 en uiteindelijk komt de bouwkas Ned. Gemeenten dan op een betaling van 58.per maand gedurende 40 jaar. De deelnemer betaalt dus in die 40 jaren aan aflossing, rente, administra tiekosten enz. 27.840. Voor diezelfde woning werd een berekening gemaakt door een particuliere bouwer, die uitging van een gelijk bedrag aan rijkspremie en bijdrage, gelijke grondkosten en een (gelijk) bezit van 3450.eigen geld. Hij had de tekeningen van het huis tot zijn beschikking. Wij zullen deze berekeningen niet op de voet volgen, maar met particuliere bouw en inschakeling van een parti culiere hypotheekbank zou de eige naar slechts aan rente, aflossing enz. over 40 jaren 23.840.behoeven te betalen of 4000.minder, hetgeen een verschil uitmaakt van 8.50 per maand Het komt ons voor, dat dit verschil wel zodanig is dat men zich niet klak keloos aan de bouwkas van de N.V. Ned. Gemeenten moet toevertrouwen. Deze bouwkas heeft goed werk ge daan in verscheidene gemeenten en zij kan uitgevoerde projecten tonen, wel ke te waarderen zijn. Maar het zou verkeerd zijn ten op zichte van deze bouwkas het element van de particuliere concurrentie uit te schakelen. Vooral niet, omdat ze 'ook als een particulier bedrijf is opgezet. Wanneer uit de wereld van de ge wone bouwers aanbiedingen gedaan kunnen worden als thans in „De Bouw ondernemer" worden gecalculeerd, dan zou het bepaaldelijk verkeerd zijn indien gemeentebesturen niet de plaatselijke bouwondernemers geheel vrij lieten om mee te dingen naar de boiiw van gesubsidieerde midden standswoningen Uiteindelijk moet men aan adspi- rant-kopers zelf de beslissing laten, bij wie zij het voordeligst tot zaken kun nen komen. Door de ondermijning van de ge leide loonpolitiek middels afwijking van loonafspraken, zwarte lonen, ex tra uitkeringen enz. zijn „onder- strooms een sociale onrust en ontwik keling ontstaan, die wij nauwelijks in de hand hebben", zo zeide de heer Oosterhuis. „Zo snel mogelijk moeten in de S.E.R., op basis van 't economisch mogelijke, de richtlijnen van de loonregeling aan de orde worden gesteld. Het ondermijningsproces moet tot staan komen, wil men niet verrast worden door een min der prettige ontwikkeling", zo riep de lieer Oosterhuis uit. Hij keerde zich tegen de prijskar- tels. Hij hoopt, dat regering en werk gevers in de S.E.R. tot herziening hiervan zullen komen en dat een noodzakelijke, redelijke aanpassing van de lonen aan de stijgende wel vaart tot stand zal worden gebracht. Redelijk aandeel „Indien het zo blijft als het nu is, dan is het NW niet langer bereid de ge leide loonpolitiek te verdedigen. De arbeiders zullen een redelijk aandeel in de stijging van de nationale wel vaart moeten krygen. Dat aandeel zal zich in verbetering van de richt lijnen en van de lonen moeten mani festeren. De herziene richtlijnen zullen, om klassetegenstellingen in de lonen der arbeiders te voorkomen, op reële en eerlijke wijze gehanteerd moeten wor_ den. Voorts zullen er twee weken be taalde vacantie en voor de jeugdige arbeiders drie weken moeten komen". Nadat de heer Oosterhüis zich nog vaag had uitgelaten over September als riclitdatum voor de gewenste ver beteringen, zeide hij, dat niet-aan- vaarding dezer eisen ten gevolge zal hebben, dat het NVV in de „vrije ac tie" zal terugvallen. Verhoging productiviteit Op het congres van de bouwbe drijfsbond gaf de heer C. Brandsma, bondssecretaris, een toelichting op het jaarverslag van de Algemene Ne derlandse Bouwbedrijfsbond. De aandacht van de bond is voor al gericht op een aantal vraagstuk ken, welke verband houden met de productiviteitsverhoging. Het aantal afdelingen steeg in 1954 van 533 tot 578; het ledental kwam van 52.854 tot 61.613. Geconstateerd werd, dat onder de na-oorlogse verhoudingen stakingen van enige omvang weinig voorko men. Maar de reactie in werkgevers kringen, zo stelt men verder vast, is nog geenszins gestorven. „Zy kan ons in de toekomst zeer wel voor de noodzaak plaatsen een ernstige aan val op onze verworven rechten met het stakingswapen te pareren". (Vervolg op pag. 3) Een "beeld van de plaats, welke door het Iintemationaal Olympisch Comité is uitgekozen om er de Olympische winterspelen 1960 te houden. Op de „Squaw Hill in Californië ligt sneeuw genoeg om er ie zijner tijd de ski liefhebbers te ontvangen. VOORSTEL AAN MOLOTOW Niet eerst bespreking over agenda De drie Westelyke ministers van buitenlandse zaken zullen aan hun Rus sische ambtgenoot Molotow een „nieuw en ongewoon" plan voorleggen voor de procedure by de conferentie van de regeringsleiders der „grote vier", die op 18 Juli te Genève begint. De vier regeringsleiders zouden beginnen met het geven van hun visie op het vraagstuk van de internationale spanning. Er zou niet van tevoren een agenda moeten zijn opgesteld en de vier staats lieden zouden niet pogen eerst over een agenda overeenstemming te berei ken. Men moet het wel eens worden over de vraag van het voorzitter schap van elke vergadering. In Bonn, New-York, Washington en Parijs zullen in de komende we ken de voorbereidende besprekingen der Westelyke regeringen voor de opstelling der plannen voor de con ferentie voor Genève worden ge voerd In Bonn zal een commissie van vertegenwoordigers van de re geringen der Verenigde Staten, En geland, Frankrijk en de Bondsrepu bliek de Westelyke voorstellen voor een oplossing van het Duitse vraagt stuk behandelen. In regeringskringen in Bonn acht men het buiten twijfel, dat het begin vorig jaar in Berlijn door mi nister Eden gedane voorstel voor een procedure van vrije verkiezingen in geheel Duitsland de grondslag zal zijn voor de in Bonn te houden be sprekingen. De bondsregering acht het plan- Eden een nog steeds bruikbare ba sis voor nieuwe Westelyke voorstel- Twintig Fransen verloren het leven, toen het op deze foto afgebeelde, tot een plezierbootje omgebouwde amphi- bievaartuig op zee omsloeg tijdens een pleziervaart voor het strand van het kustplaatsje Riva Bella in Frank rijk. Men ziet het vaartuig hier aam de grond bij laag xvater. len, ook al maakt de inmiddels inge treden souvereiniteit der Bondsrepu bliek wijzigingen nodig, die niet slechts van formele aard zullen zijn. Samenwerking op atoomgebied Engeland en V. S. wisselen gegevens uit. De Britse autoriteiten hebben IMaan- dag twee documenten gepubliceerd waarin bijzonderheden worden gege ven van de recente Brits-Amerikaan se overeenkomst voor uitwisseling van gegevens over atoomenergie. Deze overeenkomst werd op 15 Juni in Washington getekend. De overeenkomst voorziet in sa menwerking bij de ontwikkeling van atoomenergie voor vreedzame doel einden en uitwisseling van gegevens met het oog op de wederzijdse ver dediging, doch er zal geen uitwisse ling plaatsvinden van gegevens over de vervaardiging van atoomwapens. De uitwisseling van gegevens zal fericht zijn op het ontwikkelen van e defensieplannen der beide landen, opleiding van personeel in het gebruik van en verdediging tegen atoomwa pens, en berekening van het atoom- potentieel van mogelijke vijanden. Elk der beide regeringen zal inlich tingen verschaffen die zij „nodig acht" voor het bereiken van deze doelen. GENERAAL LUCERO OPVOLGER? Beivind thans aan militaire raad Volgens de „New York Times" is de val van Péron, de president van Ar gentinië, aanstaande. De correspondent van het blad in Buenos Aires, Edward Morrow, die vrijelijk via de telefoon kon spreken verklaarde, dat generaal Franklin Lucero het bewind schijnt te hebben overgenomen. Vol gens deze correspondent wordt er een militaire raad samengesteld, welke zou worden geleid door generaal Lucero. Deze wasir. 1947 militair attaché in Washington én voorts ook Argentijns afgevaardigde bij de V. N. vieri, de voormalige Argentijnse mi nister van marine, die de leider zou zijn geweest van de opstand. Olivieri werd te Buenos Aires gearresteerd. De officieren mochten niet met de pers spreken doch wel hun oproep uitgeven. Het congres heeft een wetsontwerp goedgekeurd volgens hetwelk gene raal Lucero werd benoemd tot bevel hebber van leger en politie. Zondagavond was het Argentijnse volk nog niet ingelicht over de ex communicatie van de regering. De ge zamenlijke strijdkrachten hebben te Buenos Aires een communiqué uitge- feven, waarin wordt gezegd, dat de .rgentynse marine volkomen loyaal was, met uitzondering van de enke len, die aan de opstand deelnamen. Naar Uruquay uitgeweken Argentijn se officieren hebben een oproep ge richt tot het leger, de vloot en de luchtmacht om de strijd voort te zet ten. De geïnterneerde officieren zijn volgelingen van schout-bij-nacht Oli- GOEDE OOGSTVOORUITZICHTEN, MAAR.. Ook tegenvallers in de uienteelt Als mooie donkergroene tapijten liggen de akkers kwistig door het Zeeuwse land gespreid. Nog enkele weken, dan zullen de eerste gewassen worden geoogst, waarmee het hoogseizoen in de landbouw weer aanbreekt. Wanneer de Zeeuwse boer thans zyn blik over de landerijen laat dwalen, kan hij tevreden zijn. Al was het voorjaar dan laat en koud, de achterstand in de ontwikkeling van de planten is ver ingehaald. Over het algemeen staan de gewassen er ook goed voor, maarer zijn ongunstige uitzonde ringen. Zo zullen de Zeeuwse tarweverbouwers straks zeker met gemengde gevoelens aan de oogst 1955 terugdenken. Het tanveras Heines VH, om zijn hoge opbrengst de laatste jaren sterk favoriet, laat het dit jaar lelijk zitten. De sterke roestaantasting in dit ras zal zeker de oogst met 35 a 40 doen verminderen. En dan te weten, dat ongeveer tachtig procent van het Zeeuwse tarweareaal dit jaar uit dit ras bestaat Ook in de voormalige rampgebie den is het met de landbouwgewassen niet overal zo goed gesteld. Op zware gronden en voora'. op percelen, die in het najaar nog niet geploegd konden worden als gevolg van de vele regens, is de opkomst van de gerst vaak on voldoende, zodat het een ongelijk ge was geworden is. Op geëgaliseerde percelen, waarvan de oplevering als gevolg van de langdurige winter werd vertraagd en eerst kwam op het mo ment dat het gunstige weer voor het zaaien voorbij -was, laat de opkomst eveneens te wensen over. Door het droogliggen van het zaad, vertonen de suikerbieten hier en daar ook een holle stand. De meeste schade zal echter wel geleden worden in de tarweseetor, waar zoals gezegd, het ras Heines VII teleurstelt. Dit ras was zeer aantrek kelijk, omdat het een hogere op brengst had dan de bekende rassen Alba en Staring Deze hogere op brengst werd mede verkregen dooi de onvatbaarheid van dit ras voor de algemeen voorkomende roestzwam- men. Thans blijkt echter, dat een tot dusver niet gesignaleerde stam van roestzwammen de kop heeft opgesto ken, waartegen de Heines VH niet bestand blijkt. Het gewas wordt nu vroegtijdig te gronde gericht. Duide lijk kan men overal de Heines VH- percelen herkennen aan de bruine kleur. De velden met Alba en Staring steken hier gunstig tegen af met hun mooie groen-blauwe kleur. Voor de telers van laatstgenoemde rassen is dit een extra buitenkansje. Voor de nieuwe oogst worden namelijk hoge prijzen geboden voor zaaitarwe van deze rassen, omdat men 't het volgend jaar niet zal wagen om met het ver ongelukte ras Heines VH verder te gaan. T egenvallers. Tegenvallers moeten er ook ge boekt worden bij de uienteelt, welke vooral op het kleine bedrijf een be langrijke plaats inneemt. Men wist dat het uienzaad dit voorjaar een slechte kiemkracht had. Daarom hebben de meeste boeren wel wat meer zaad gebruikt, doch niettemin (Vervolg op pag. 2) Fusie in Christelijke Vakbeweging In bijeenkomsten, Maandag en vandaag te Utrecht, is de fusie aan de orde gekomen tussen de Neder lands Christelijke bond van werkne mers in de houtindustrie en de Neder lands Christelijke bouwbedrijfsbond. Uit deze fusie, die geheel verloopt volgens het fusierapport, komt tot stand de Nederlandse Christelijke bond van werknemers in de hout- en bouwnijverheid. Senaatsverkiezingen in Frankrijk. Steun voor regering-Faure. De definitieve uitslag voor alle be twiste 153 zetels van de Senaats verkiezingen in Frankrijk is: Communisten 1 (verlies 2); onof ficiële socialisten 1 (winst 1)socia listen 37 (verlies 1); radicalen 38 (winst 3); MRP 8 (verlies 1); con servatieven 44 (verlies 2); ex-Gaul listen 15 (verlies 3); verschillende partijen 9 (winst 5). De volgende maand moeten nog drie senatoren voor Marokko en drie voor Fransen, die in het buitenland wonen, worden gekozen. Volgens de minister van binnen landse zaken, Maurice Bourges Mau- noury, toont de uitslag aan, dat de kiezers in meerderheid de hui dige regeringspartijen en het werk van het kabinet van premier Faure steunen. Het weer in Europa. Volgens de rapporten van 19 uur: Maandagavond Stockholm onbew. 19 gr Jslo half bewolkt 23 gr. kopenhagen regen 16 gr. Amsterdam regen 16 gr. ',onden half bewolkt 21 gr. Luxemburg zwaar bewolkt 20 gr Parijs zwaar bewolkt 21- gr Bordeaux motregen 19 gl Grenoble onweer 21 gl Xice regenbui 23 gr C-enève onweer 20 gt Zürich regenbui 21 gr Loearno regen 19 gr Berlijn regenbui 22 gr Frankfort zwaar bewolkt 22 gr viünchen zwaar bewolkt 23 go 7/enen onweer 27 gt Irnsbrück regenbui 25 gl. "ome zwaar bewolkt 26 g.. VERWACHT... ENKELE OPKLARINGEN. Geldig tot Dinsdagavond: Veel bewolking maar ook opkla ringen. In de ochtend in het Noor den van het land hier en daar nog enige regen Overwegend matige wind ruimend naa: West of Noord west. Ongeveer dezelfde temperatu ren als gisteren of iets hogere. 22 Juni Zon Maan ZON KN 01A AN onder 21.0i onder 22.3;

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1