r v Na 10 jaar: 460 nieuwe kerken, waarbij 200 herbouwde REPETITIES EVEN BELANGRIJK ALS EEN UITVOERING HEINRICH ZWEERS ZES KEER OPGEPAKT EN UITGEWEZEN NIEUWS UIT DE KERKEN 12 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 18 JUNI 1955 WEER TORENS IN NEDERLAND Oorlogsschade voor meer dan de helft overwonnen (Van een bijzondere medewerker) „Dat kost twintig jaar wederopbouw", zeiden degenen die het weten konden, na de bevrijding. Nu zijn w\| tien jaar bevryd van de onderdruk ker, die zoveel van ons landelijk bezit verwoestte en nog altijd ls het her stel In volle gang. O ja, in kleine gemeenten mag voor het oog alles „weer bij het oude" zyn, maar de achterstand In de bouwerij ls ook daar nog niet ingehaald, al ziet men geen gaten of brokstukken meer. En ziet men ze wèl, dan betreft 't meestal leen geschonden kerk. Want de kerk-herbouw is uiteraard veel later op het programma gekomen dm» die van woningen. Daarom is het belangrijk, nu eens te zien, hoever men ln dezen ls ge vorderd en op het departement van wederopbouw en volkshuisvesting heeft men ons een zo goed mogelijk overzicht verstrekt. Zo goed mogelijkja, want onder de sector „kerken" vindt men verenigd de z-g. „kerkelijke gebouwen", waaronder ook kloosters, semi naria, pastorieën en kosterswoningen vallen. Zolang de herstelwerken lopen, wordt geen specialisatie toegepast, dat gaat men later wel doen. Nu schat men het aantal herbouwde kerken op tweehonderd. Na do bevrijding bleken er ln to taal 510 kerkelyke gebouwen ver woest of zwaar beschadigd te zijn. Herstel van lichte beschadigingen werd spoedig toegestaan, maar de verwoestingen of zeer zware bescha digingen, welke totale of vrijwel fenele herbouw nodig maakten, wer en voorlopig alleen geregistreerd, tot dat er wat meer ruimte zou zyn fekomen ln materialen en arbeids rechten. En hiervoor golden dus die 510 ge vallen. Toen men eenmaal toestem ming kreeg om deze kerkelijke ge bouwen te vernieuwen, stonden ver scheidene gemeenten al klaar met {>lan en gelden, maar vooral het aatste, dat geld, heeft hier en daar de werkzaamheden zeer vertraagd. Een andere vertraging bracht het feit, dat vele oude kerken met hulp van Monumentenzorg moesten wor den hersteld ofwel voor het grootste deel herbouwd, en ook Monumenten zorg heeft een beperkte „pot", waar uit net jaarlijks kan putten. Toen dê herbouw van kerken en bijbehorende bouwwerken kon begin nen, was het noodzakelijk, dat de minister een bepaald bedrag in het algemene bouwprogramma vaststel de, omdat de drang tot bouwen zo groot was, dat de kerken toen al te veel materialen en arbeidskrachten zouden vergen, wanneer, elke aan vraag werd toegestaan. In de eerste jaren werd dit bedrag grif verwerkt, doch in 1953 werd er niet meer dan 18 millioen gulden verbruikt. Voor 1954 stelde de minis ter het bedrag vast op 25 millioen gulden, doch daarvan werd in de eer ste drie kwartalen niet meer dan 11 millioen gerealiseerd. De cijfers over het laatste kwartaal zijn nog niet binnen, maar men gelooft dat het to taal van dat jaar niet meer dan on geveer 16 millioen zal heiopen. Daarom heeft de minister ln zyn toelichting bij de voorstel len betreffende het bouwpro gramma 1955 gezegd, dat voor kerkbouw in dit jaar niet meer behoeft te worden toegestaan dan het bedrag, dat in 1953 werd be steed: 18 millioen gulden. Op 1 Januari j.l. waren van de 510 aangegeven zware beschadi gingen en verwoestingen er reeds 279 herbouwd, er waren 111 in restauratie en dus blijven er 103 over, waarvoor nog geen aan vraag tot herbouw is ingediend, doch welke daarvoor wel in aan merking komen. Waarom niet? De reden, waarom herbouw nog niet is aangevraagd, kan mede ten grondslag liggen aan gebrek aan geld in de kerkelijke gemeente. Er kunnen ook andere oorzaken zijn, bijv. dat een venvoest gebouw met meer wordt herbouwd omdat de ge meente er geen behoefte meer aan heeft, ofwel omdat een kleine plaats na de herbouw zoveel is verschoven, dat men in dc toekomst liever een nieuwe kerk bouwt. In het begin, toen er grote be hoefte was aan kerkbouw, is er een regeling gemaakt, waarbij de minis ter wel gelden toestond, doch zich verder niet inliet met hetgeen daar voor werd gebouwd, al behoefde elk voorstel wel zijn goedkeuring. De verdeling der gelden regelde zich toen naar het urgentieprogram ma, dat de daarvoor Ingestelde com missies uit de kerken opmaakten ieder voor zich. Ongeveer anderhalf jaar geleden werd deze tussenkomst overbodig, omdat het aantal aanvragen zich had geëgaliseerd en nu practisch elke aanvrage kan worden goedge keurd, omdat het geheel niet meer de raming in het Douwprogramma dreigt te boven te gaan. Alleen wordt nóg, in het kader van de algemene bouwbepalingen, restrictie gemaakt voor bouwwerken welke meer dan honderdduizend gul den kosten. De bouw van nieuwe kerken gaat Intussen ook voort. Zo werden er in totaal na de oorlog reeds 460 ker ken gebouwd en men schat dat hier bij ongeveer 200 herstelwerken zijn. Bij elke gemeentelijke uitbreiding worden gewoonlijk een of meer ker ken geprojecteerd en zolang de hui- dgeivvniong emfwy emfwy mfwjj zea dige woningnood snelle uitbreidin gen eist, zal ook het tempo van de kerkbouw hoog blijven. Wat de jaarlyks toegestane bouwsom betreft, deze is alleen be doeld voor werken aan de gebou wen, welke in dat jaar worden uit gevoerd. Kerkbouw duurt dikwijls enkele jaren en dus wordt het be drag daarvoor nodig ook per jaar berekend. Lang heeft het geduurd, eer de to renbouw kon worden toegestaan, daar een toren ln feite een zekere luxe betekent. De by de kerk beho rende torenruimte mocht wel worden aangebracht, maar de afbouw met de spitsen moest wachten. Torenbouw Dikwijls ziet men dan ook nieuwe kerken nog spitsloos, doch nu gaan deze ook komen. Enkele jaren gele den kregen de kerkelijke gemeenten toestemming om spitsen te bouwen, mits men zelf voorlopig de finan ciering op zich nam. Het ryk betaal de de schade nog niet uit, zulks om al te veel torenbouw tegen te gaan. Nu is ook de torenbouw geheel vrijgegeven en betaalt het rijk de beloofde schade-uitkering daarbij. Er moeten een honderd torens wor den herbouwd. H)et zal een vreugde z\jn, wan neer hiermede de kerken weer kun nen worden gecompleteerd, want ln ons lage, vlakke land is de toren spits een sieraad. Velen moeten nog even wennen aan de moderne architectonische opvat tingen inzake kerk en torenbouw, welke zo heel anders aandoen dan wy gewend zijn, maar welke toch wel zeer mooie vondsten hebben ge toond. SFEER VAN AMATEURTONEEL Een voorbeeld van moderne kerk bouw: De Hervormde kerk van Am stelveen die na de oorlog gereedkwam Ouden van dagen de dupe van huurverhoging Beroep op minister om uilkering ouderdomsvoorziening te verhogen. De voorzitter en de secretaris van het Centraal Orgaan Samen werkende Organisaties, waarbij zijn aangesloten de Algemene Bond van Ouden van Dagen, de Bond voor Staatspensionner'ng en de Fe deratie van Bonden van Ouden van Dagen, hebben zich tot de minister van sociale zaken en volksgezond heid gewend met een schrijven, waarin zij een beroep op de minis ter doen een verhoging van de uit keringen van de noodwet ouder domsvoorziening in ernstige over weging te nemen. Het verzoek wordt volgens het schrijven gedaan, omdat dc ouden van dagen van de op handen zijnde huurverhoging de dupe zullen wor den. De eventuele compensatie als verlaging van de textielprijs en de suikerprijs, alsmede de belasting verlaging zullen, aldus het schrij ven, voor hen onvoldoende blijken te zijn om de verhogingen op te vangen. voorzien, waar het beroepstoneel nooit aan toekomt. Bijvoorbeeld in kleinere plaatsen of als baanbreker in kringen, die van nature af wy zend staan tegenover alles, wat zich aan dient als cultuur. Hier heeft het amateur-toneel een opvoedende taak. Een moeilijke en met verantwoordelijkheid geladen opgave. Hier ook wordt de keuze van een stuk van nog groter gewicht. En he laas moet geconstateerd worden, dat de keuze van stukken by vele ver enigingen nog een zeer zwak punt is. Overigens wel begrijpelijk, want dit is zonder enige twijfel tevens de moeilijkste opgave van een geheel EEN GOED STUK. Goede stukken voor amateurtoneel ztjn er slechts weinig, draken des te meer. Men denke slechts aan de tal loze verwrongen kluchtige wrocht- sels, waaraan iedere logica vreemd is, een euvel, waarop ook vele „dra matische" scheppingen ontsporen, nog afgezien van de soms dubieuze moraal. Maar ook als een schrijver aan deze klippen is ontkomen, is men er nog niet: een stuk moet gespeeld kunnen Creatieve inspanning. (Van een bijzondere medewerker) „Wel, voor een goede uitvoering!" luidt het stereotype antwoord van alle amateur-tonelisten, die roen de vraag voorlegt, waarom zjj zich tel kenmale opnieuw de moeite getroos ten van rollen uit het hoofd te leren en vele repetities by te wonen. „Voor een goede uitvoering". Als dan na ai- loop het doek valt en het hartelijke applaus langzaam wegsterft voelen zij de voldoening van geslaagde ar beid, van een volbrachte prestatie. Maar is de uitvoering nu ook het doel, de drijfveer, waardoor zo velen zich tot het toneel voelen aangetrok ken, zo onweerstaanbaar, dat zij er iedere keer opnieuw alle moeite en tijd voor over hebben? Eigenlek luidt het antwoord op deze vraag in dividueel sterk verschillend. Vaak ligt het accent heel anders. Natuurlijk zijn er de echte toneel- rotten, bij wie het toneelbloed kruipt waar het niet gaan kan. De karak-, terspelers, die het een behoefte is ge worden zich in te leven in de per soonlijkheid van een uit te beelden fi guur. Maar daarnaast is er ook een heel andere belangrijke factor: de sfeer. In wezen Immers gaat het helemaal niet alleen om die éne avond van de uitvoering, ook al is die dan voor de vereniging een hoogtepunt in het sei zoen. Na iedere voorstelling opnieuw slaken de spelers een diepe zucht: ge lukkig, dat zit er op. Maar het duurt slechts enkele weken. Dan beginnen ze opnieuw, aan een ander stuk. Ze worden gegrepen en bekoord door de sfeer van de repetities zelf. Zeker, er moet gewerkt worden en de regisseur moppert wel eens als al les niet even vlot verloopt. Maar des ondanks hebben die wekelijkse repe titie-avonden een speciale bekoring. SLACHTOFFER VAN BUREAUCRATIE Heen en weer tussen Duitsland en ons land. (Bijzondere correspondentie) Heïnrich Zweers, een 48-jarige in woner van Keulen, dreigt geman geld te worden ln de apparatuur van de Duitse bureaucratie. De Duitse vreemdelingenpolitie heeft hem al zes keer opgepakt om hem over de Nederlandse grens te zet ten en telkens weer is Zweers na kortere of langere tijd naar Keulen terug gekomen. Het spelletje dreigt opnieuw opgevoerd te worden, zo dra de vreemdelingenpolitie op de hoogte komt van de tot nu toe ge heim gehouden verblijfplaats van Zweers. Het is een bijna onbegrijpelijke historie, deze levensgeschiedenis van een man, die de Nederlandse nationaliteit heeft, maar die zich geheel en al Duitser voelt, omdat hij daar in Kendenich bij Bonn geboren is, als zoon van een Ne derlandse vader en een Duitse moe der. Ook de vader van Heinrich woonde voordien al jaren in Duits land. Zweers is van beroep buffet-be diende en hij heeft geruime tijd een eigen café geëxploiteerd in Keulen. Tijdens de oorlog werd de man gedwongen dienst te nemen in het Duitse leger. Uit deze oor logsdagen dateren in feite ook de huidige moeilijkheden van Hein rich zweers, waaraan hij nu zo on geveer ten gronde is gegaan. Hij werd namelijk voor een paar kleine De uitvoering op liet toneelmet het echte décor. vergrijpen. bedelarij, openbare dronkenschap en diefstal van een kledingstuk, veroordeeld. Zweers, die na de oorlog een op passend leven was gaan leiden, vroeg de Duitse nationaliteit aan; Dat was in 1952, maar de autori teiten weigerden dit verzoek in te willigen in verband met het niet he lemaal schone strafblad. De weige ring was nog maar nauwelijks of ficieel toen de vreemdelingenpolitie besloot om Zweers over de grens te zetten. In Nederland had Zweers uiter aard geen middelen van bestaan. In Amsterdam heeft het Leger des Heils zich een poosje over hem ont fermd. Later werkte de man in een klooster te Heerlen in de tuin, maar het verlangen naar Keulen bleek te sterk en Heinrich Zweers trok illegaal voor de zoveelste keer de Duitse grens over. Toen de man voor de zesde keer In Keulen werd opgepakt, werd hij voor de rechtbank gebracht. De rechters hadden medelijden met hem en wilden hem vrijspreken, maar de verdediger vroeg een ver oordeling tot minstens drie weken gevangenisstraf, opdat in die tijd een nieuw naturali3atieverzoek zou kunnen worden ingediend. Bij een vrijspraak, aldus de raadsman, zou zijn cliënt de volgende dag zeker weer worden uitgewezen. Het heeft niets geholpen, want ondanks een voorwaardelijke gevangenisstraf greep de vreemdelingenpolitie de ongelukkige man weer in de kraag. De zusters van het klooster, bij wie Zweers om hulp aanklopte, ga ven een paar gulden en adviseerden hem „naar huis te gaan". Dat heeft Heinrich Zweers nu gedaan, maar zijn thuis ligt nog altijd nergens, totdat 'de bureaucraten eindelijk eens het begrip zullen kunnen op brengen. dat deze man zo bitter no dig heeft. De repetitietussen café-tafeltjes als décor. En niet alleen omdat men een stuk vorm ziet krygen, waarbij de karak ters gaan leven en een nieuwe wer kelijkheid die van het toneel groeit. Neen, de waarde van het amateur toneel is in de eerste plaats gelegen in de mogelijkheid, die het de spelers biedt, tot persoonlijke ontplooiing, tot creatieve inspanningen. Ligt de grote betekenis van het amateur-toneel dus in de eerste plaats besloten in het karaktervormende ele ment, voor de kleine kern van actieve beoefenaars, de andere waarde is de ontspanning, die een grotere kring wordt geboden. Het amateur-toneel kan immers in bepaalde gevallen op bescheiden schaal in een behoefte worden. Enerzijds moet het dus vol doende handeling bieden om niet in een „praatstuk" te vervallen, maar anderzijds moet de vereniging ook over het benodigde spelers-materiaal beschikken om het stuk aan te kun nen. Een geliefde dwaling is de keuze van een stuk, dat een succes is ge weest bij het beroepstoneel. Men ziet dan over het hoofd, dat het kiezen van een goed stuk nog geen goede keuze behoeft te zijn. Daarvan is pas sprake, wanneer men met een stuk voor de dag komt, dat in overeenstemming is met de ca paciteiten van de groep. Dat is niet alleen het halve werk voor een goede uitvoering, maar drie-kwart. En of men daarbij een vrolijk niemendalle tje kiest, een thriller of een drama tisch gegeven, is hierbij van geen en kele betekenis. Mits men het stuk maar aan kan en daarvan ook blijk geeft. Kerkorde Geref. Kerken. De generale synode van de Geref. Kerken in Nederland, die 23 Augustus in Leeu warden bijeenkomt, zal zich o.a. bezighou den met een herziening van de kerkorde. De veranderingen, die worden voorge steld, zijn vrij ingrijpend. Het aantal ar tikelen wordt belangrijk uitgebreid en over de inhoud van tal van artikelen zullen zich stellig lange discussies ontwikkelen. Prof. ör. D. Nauta heeft in het „Cen traal Weekblad" (van de Geref. Kerken in Nederland) twee artikelen gewijd aan de herziening van de kerkorde. Hij vindt, dat men al te lang heeft vastgehouden aan de oude en verouderde Dordtse Kerk orde. Hij vindt 't ook geen bezwaar, dat de tekst van de nieuwe kerkorde zal afwij ken van die van andere kerken van Ge reformeerde gezindte; als de grote lijnen van de Gereformeerde kerk richting maar worden vastgehouden. Ds. A. 'van der Weg daarentegen is in „De Bazuin" van oordeel, dat men der gelijke ingrijpende wijzigingen als thans worden voorgesteld in de kerkorde niet mag aanbrengen zonder overleg met an dere kerken van de Gereformeerde gezind te, zoals de Christelijk Gereformeerden, de Gereformeerden art. 31 K.O. en de Gere formeerden in de Ned. Herv. Kerk. Hij is bang, dat de Geref. Kerken zo nog meer in het isolement verzeild raken. Dr. J. Schelhaas Hzn., de hoofdredac teur van „Waarheid en Eenheid" is het ook niet eens met de voorgestelde wijzi ging van de kerkorde: „Reeds daarom zou ik het een grote achteruitgang vinden, wanneer onze kerk orde voor dit „reglement" werd ingeruild. De deputaten hebben met ijver gewerkt. Ik zou op geen enkele wijze geringschattend over hun prestaties willen spreken. Maar het resultaat is niettemin, ook gelet op de reglementering en overreglementering, naar mijn gevoelen onaanvaardbaar. Bo vendien brengt het treden in bijzonderheden grote bezwaren mee." „Het doet ons leed, dat op deze wijze op vattingen worden doorgezet en gecodifi ceerd, die naar mijn overtuiging in een Ge reformeerd kerkelijk leven geen plaats be horen te hebben", aldus dr. Schelhaas. R.K. liturgie in Frankrijk. De laatste jaren treden, zowel bij de Franse geestelijkheid als bij 't R.K. kerk volk, twee belangrijke verschijnselen op de voorgrond. Enerzijds is er het streven om het Woord Gods weer rechtstreeks door de Bijbel onder het bereik der mensen te bren gen en anderzijds de pogingen om de ere dienst een karakter te geven, dat in staat is, de mensen te boeien. Als een eerste antwoord op deze beide strevingen bij gees telijken en gelovigen is nu een nieuwe Fran se psalmberijming verschenen. Deze verta ling is niet gemaakt om gelezen te worden, maar vooral om gezongen te worden. „Het gaat er om, het zingen der psalmen opnieuw tot 'n levend bezit der Christenen te maken", aldus 't R.K. blad „Orientie- rung". „Dit wil zeggen, dat er geen „nieu we" liturgie zal worden opgebouwd op de grondslag der psalmen, maar dat het vol doende moet zijn om het missaal op te slaan en daaruit te zien, welk een grote plaats de psalmen in de gebeden innemen. Bij de mis, voor de Christelijke feesten is reeds veel aan de psalmen ontleend. Zij die nen meestal aan als introïtus maar vinden ook verder in de liturgie reeds hun plaats." „De geschiedenis van Israël en de daarmee tegelijkertijd zich in de historie ontplooi ende openbaring van de heilsgeheimen, vor men de inhoud van de psalmen. Het zou onvergeeflijk zijn, als de Christenen niet de gelegenheid zouden krijgen, door de aan raking met de psalmen hun geloof en hun hoop te sterken." De nieuwe Franse psalmberijming sluit zo nauw mogelijk aan bij de oorspronke lijke tekst. Tegelijkertijd probeerde men de oorspronkelijke poëzie zoveel mogelijk vast te houden. Pater Gelineau heeft melodiën gecomponeerd, die elke psalm een eigen rhythme geven. In de traditionele vormen van de recitatieven heeft hij bepaalde ver nieuwingen aangebracht, al naar het rhyth. me van de taal dat eiste. Chr. lectuur in Rusland. De „Church of England Newspaper" be vat een reisverslag van de hand van Rev. John Drewett naar aanleiding van zijn be zoek aan Moskou en Leningrad. Hierin deelt deze predikant mede, dat hij vooral onder de indruk gekomen is van het feit, dat „de Christelijke biblioteheken in Rusland beschikken over grote aantallen boeken in vele talen." Dat gold met name voor de bi bliotheken van het Orthodoxe seminarium in Leningrad, waar Rev. Drewett ook ge schriften uit het Westen vond, vertaald en al, doch gewoonlijk niet gedrukt, maar in stencilvorm. Voorts deelt hij mede, hetgeen ook reeds uit andere bron bekend was, dat de Orthodoxe Kerk een nieuwe bijbelverta ling voorbereidt, samen met de Baptisten, welke uitgave in afzienbare tijd gereed zal zijn. 500 jaar Gutenberg-Bijbel. Ter gelegenheid van het feit, dat 500 jaar geleden in Mainz de eerste gedrukte Gutenberg-Bijbel verscheen, houdt de vere niging van Bijbelgenootschappen in Duits land van 1114 dezer in Mainz een „Bij beldag". In het raam daarvan: een ten toonstelling op Bijbelgebied, met de eerste drukken van de By bel, oude handschriften uit 4e en 5e eeuw en met verschillende sa menkomsten van feestelijk en/of plechtig karakter. De Bijbeltentoonstelling wordt gehouden in het Gutenberg-museum te Mainz. Albert Schweitzer. Albert.Schweitzer heeft een uitnodiging van de burgemeester van New York om naar Amerika te komen, van de hand ge wezen, omdat h(J eerst enkele boeken wil afmaken, aan sommige waarvan hij reeds 30 jaar geleden begonnen is. Maar, zo liet Schweitzer zyn secretaresse meedelen: dit uitstel behoeft geen afstel te zyn; hij hoopt te gelegener tijd toch nog eens een bezoek aan de USA te kunnen brengen!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 8