O Nadenken en combineren ook bij het kopen van vacantiekleding VAN VROUW TOT VROUW nzc 'üzoHtven'paqina DIT PAKJE ZAL ELK MEISJE GOED STAAN TINY DEKKER: NEDERLANDS WEERBAARSTE VROUW „ZO BEN IK NIET" y 1 ZATERDAG 18 JUNI 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 11 MODE VOOR BAD EN STRAND. Bikiniverliest steeds meer terrein Omdat we allemaal hopen er binnenkort weer in bad- en strandkleding op uit te kunnen trekken, wordt het tijd om eens te gaan zien, wat er zoal voor nieuws is op dit gebied. Allereerst zijn er de badpakken, die zich zeker niet aan een geleidelijke verandering en aanpassing aan het modebeeld hebben kunnen onttrekken. Het vorige jaar begon het tweedelige badpak al aanmerkelijk terrein te verliezen en dit heeft zich nu nog verder doorgezet, al wil dit niet zeggen, dat ze helemaal verdwenen zijn. Deze pakken geven dan ook wel een maximum aan gelegenheid tot het opvangen van de begeerde zonnestra len! En zoals dikwijls zien wy ook nu als reactie op de minime Bikini badpakjes een doorslaan van de weegschaal naar de andere kant: er be staat een duidelijke neiging bij de ontwerpers van bad- en strandkleding, en vooral bij die van Zuidelyke landen als Italië en Spanje, om veel van het lichaam te bedekken. Zij maken badpakken met pijpen en korte mouwen; combinaties van shorts met lang-gemouwde blouses en hoeden, kortom, ook hier duidelijk een teruggaan naar de mode van vroeger. En dan niet de mode van de twintiger jaren zoals bij de ja ponnen soms, maar meer die van omstreeks de eeuwwisseling. Bij sommige van deze foto's vraagt men zich af, of er misschien een oude prent uit een familie-album tussen verzeild is geraakt! Wij, in ons toch al zon-arme land, beschouwen deze „cover-up" mode veel meer als ge schikt voor koelere dagen. En dan hebben we ook geen bezwaar tegen truien met lange mouwen en een mo derne lange broek. Maar om op de badpakken terug te komen, er is op het ogenblik een grote verscheidenheid, zowel in mo dellen als materiaal. Wol, natuurlijk, maar daarnaast ook katoen, veel ka toen in felle kleuren, effen of be drukt, gestreept in allerlei uitvoerin gen. Dan is er het snel drogende ny lon, perion of enkalon, dat vooral voor een echt zwempak welhaast ideaal is. Helanca, het sterk elasti sche nylongaren, wordt nu ook tot badpakken verwerkt, waarbij dan de rubber helemaal in de draden ver werkt is, omwikkeld met katoen. Ook in dit materiaal bereikt men aller aardigste effecten door inrimpelen, door streep- en andere lcleurverwer- kingen en door bedrukken. Wat de modellen betreft staat de keuze u vrij: strapless, met vaste of afneembare schouder banden, desnoods hooggesloten of met mouwen zoals reeds gezegd, liet kan allemaal! Wel werkt ook hier de lage taillelijn door, welk effect meestal bereikt wordt door het laag inzetten van een beschei den afstekend biesje, door een ruim kort broekje, dat volgt op het lange bovenlijf of door een ruche of ingerimpeld laag stuk. Er zijn trouwens veel ruches, kantjes, uiterst korte plooirokjes of andere typisch vrouwelijke accenten aan de badpakken van dit seizoen. Wel zijn de badpakken natuurlijk aansluitend. Als consequentie van hun ééndeligheid is er dan bij de niet-elastische exemplaren een lange treksluiting in de rug of opzrj. Wat voor velen nog een onwennig (Advertentie) idee is, maar toch wel een handige oplossing kan zijn, is de mogelijkheid een badpak te combineren met een rok, als er onverwacht een avond ge danstWordt. Deze rok kan kort en wijd, of soms zelfs nauw en lang zijn, maar een eerste vereiste is natuur lijk, dat het badpak niet als zodanig te herkennen is! Alleen de wat „ge kledere" exemplaren komen dan ook voor deze „stunt" in aanmerking, doch kunnen, mits met de juiste rok gecombineerd, dan heel goed staan. Combineren. Over dergelijke combinatiemoge lijkheden valt nog wel het een en ander op te merken. Nog veel te wei nig beseft de Nederlandse vrouw het grote voordeel van de onderling bij elkaar passende garderobe-onderde len. En zo ergens, dan is dit aan het strand of tijdens vacantie van veel belang! Alles moet kris en kras door elkaar heen te combineren zijn; dan zit men nooit verlegen om een pas sende kledij, dan is er met een mini mum aan aantal een maximum aan effect te bei'eiken. Een rok, een lange broek, een short, een of twee blouses en 'n bad pak, kunnen een formidabele zonne- uitrusting vormen. Natuurlijk behoe- ven zij niet alle in dezelfde kleur te zijn dat zou al heel gauw gaan vervelen maar wel dienen zij op elkaar afgestemd te zijn. Dit is niet zo moeilijk als het misschien lijkt, maar vereist wel enig zoeken bij nieuwe aankopen en wat doordenken bij het uitkiezen van wat men zal meenemen. Is er iets nieuws nodig en past het bij de rest, dan is een felle streep wel erg leuk en modieus. De blauw-witte streep, die de badgas ten in de Zuid-Franse vissersplaat sen van de vissers in hun gestreep te kantoenen hemden hebben afge keken, is ook tot onze stranden en zwembaden doorgedrongen, evenals de nauw aansluitende broeken (voor jonge figuren!) die in dezelfde streken hun origine vonden. Onnodig te zeggen, dat deze broe ken op allerlei manieren versierd worden, soms bedrukt, dan weer ge- appliqueerd of afgezet met fel ge kleurde banden. Felle kleuren zijn ook dit seizoen voor zonnekleding weer favoriet, maar vooral geen pasteltinten zoals voor bovenkleding; die zouden te veel aan lingerie doen denken! „Paddestofiltjes" op het Zondagmenu. In het hieronder volgende menu zijn de mogelijkheden, welke de groente- en fruitaanvoer van het ogenblik de huisvrouw bieden, zoveel mogelijk uitgebuit. Vooral het Zon dags-etentje zal de huisgenoten onge twijfeld smaken! Zondag: „Paddestoelen", runder rolletjes, worteltjes, aardappelen, aardbeien met uitgelekte of dikke yoghurt of slagroom. Maandag: Gehakt, peultjes (met rest worteltjes), aardappelen, ryst met rabarber. Dinsdag: Gehakt, andijvie, aardap pelpuree in de oven, rijstkoekjes (van overgebleven rijst). Woensdag: Kaaspannekoek, bloem kool, aardappelen, fruit. Donderdag: Bloemkoolsoep, ham gemengde sla, kleine gebraden aard appelen. Vrijdag: Gebakken bokking, zo- merbietjes, aardappelen, vruchtensla. (Bonen weken). Zaterdag: Voedzame witte bonen soep met soepgroenten, wentelteef jes. Het voorgerecht van het Zondags menu, de „paddestoeltjes", wordt ge maakt uit eieren en tomaten. Hard gekookte eieren worden gehalveerd, met eiboter gevuld en rechtop gezet op een schaal, waarna halve tomaat jes (ze moeten goed gaaf zijn!) als kapjes op de eihelften worden gezet. Met stukjes eiwit of met wat mayon naise wordt aan het rode tomaatkap je het uiterlijk van een vliegenzwam gegeven. MANNEN LIGGEN AAN HAAR VOETEN Judo en Jiu Jitsu zijn haar hobby. (Van een speciale verslaggever) „Heeft U wel eens op straat gevoch ten?" „Needat is nooit nodig geweest. Ik heb iets in mijn ogen, dat afschrikt. Men voelt, dat ik te sterk ben". Met dezelfde woorden begonnen wij jaren geleden eens een interview met een bekend bokser. Maar ditmaal zit ten we tegenover een jonge, charman te vrouw het type van een ballet danseres of mannequin- Het is de 24- jarige Tiny Dekker, wonende in de Potgieterstraat te Amsterdam: naast de hoge onderscheiding van de zwarte band in Judo behaalde ze zes graden in Jiu Jitsuen dat wil wat zeggen voor een vrouw! Ze is de jongste vrouw in ons land, die een dergelijke prestatie op het ter rein van deze verwante gevechtsspor- ten leverde. Enige tijd is zij ook de enige geweest, maar er is een tweede bij gekomen: op de sportschool van Gé Koning te Amsterdam heeft de on geveer 30-jarige Corry Prins-van Os dezelfde hoogte weten te halen. Maar Tiny Dekker hoopt dit jaar haar twee de Dan-graad te doen en heeft boven dien een leeftijdsvoorsprongDe tijd zal moeten leren, of zij weer op eenzame hoogte komt! In elk geval staat Tiny haar man netje en het is niet prettig om door haar in de heupzwaai genomen te wordenook al belooft ze een te genstander, die niet op de hoogte is van Judo, „dat ze hem zacht zal neer leggen". Maar tochhet beoefenen van deze sport heeft voor een vrouw geheel eigen psychologische kan ten. Want wanneer Tiny traint of een demonstratie geeft, kan zij zich niet zo heerlijk vrij geven als een man, want: „Je moet altijd oppas- Het overkwam mij nog niet «o lang geleden, dat ik in een txoeede-klascoupé aan de praat raakte-met een bijzonder aar dige jongedame. Dat aardig liefst zowel bui tenwerks als binnenwerks op te vatten: de uiterlijke verschij ning was er een van goedgeko zen kleuren, een bescheiden make-up en een zo aangename, zelfbewuste welverzorgdheid, dat het een lieve lust was om naar te kijken. Vooral als men er een paar uren het uitzicht op zal hebben. En daarbij kwym nog dat was ook te verwachten by zo'n uiterlijk een optreden van een welgemanierde vrijmoedig heid, die bewee.s dat deze jonge dame gewend was haar eigen boontjes handig te doppen en zich op eigen gelegenheid door het leven te slaan. En toch Het toneel verbeeldde, zoals ik_ U zeide, 'n tweede-klascou- pél Dit niet zomaar, vanioege de aangename couleur locale, maar uit diere noodzaak. De derde klas bleek op dit begin- station reeds dusdanig volge propt en opgepakt, dat er hoog stens nog een benauwde staan plaats of eventueel een vast klemmen aan de treeplank overschoot. Saskia had deswe ge haar kaartje al bij het bu reau doorgaande reizigers van een toeslag laten voorzien, en zich met een gerust hart in haar hoekje genesteld. Niet alzo echter gemeldde jongedame, die in gelukkige kortzichtigheid het zekere voor het onzekere had genomen, en deswege het op een beminne lijke wijze met de conducteur aan de stok kreeg. Daar de trein nog niet reed en de totale afwezigheid van kwade bedoe lingen er duimendik op lag, kwam onze overtreedster er met een vaderlijke vermaning en een onverzwaarde bijbeta ling af. En zij zou geen echte vrouw geweest zijn, als zij zich na het vertrek van de conducteur niet lichtelijk gepiqueerd tot haar reisgenote had gewend, in dit geval tot Saskia Zij begreep niet, in alle ernst, waar die hele bóetepredikatie voor nodig was geweest. Mocht zij soms niet in de tweede gaan zitten als de derde vól xvas En zij was toch bereid geweest om bij te passen? Het leek wel, of zij zwaar in overtreding was. Ik verzekerde haar, glimla chend, dat zij inderdaad buiten het boekje was gegaan bui ten het spoorboekje dan. Zij mocht wel in een hogere klas gaan zitten, maar niét dan na dat zij vóór 't instappen de con ducteur op de hoogte had ge steld. Had zij geen conducteur gezien Dan had zij hem in elk geval moeten waarschuioen vóór het overreiken van haar kaartje. Want achteraf vertel len: Ik wil met plezier bijbeta len dat kon natuurlijk ieder een wél zeggen. Dat kreeg ik dit lieve kind zo maar niet aan haar verstand gebracht. Zij keek my zélfs aan met een blik alsof zij mij sterk van partijdigheid in deze ver dacht. Om te beginnen, beweerde zij, had zij van deze voorschrif ten nooit iets geweten. Waarop ik geduldig repliceerde, dat ie dere Nederlander geacht wordt de wet èn het spoorboekje te kennen. En daarenboven, ging zij met opgestreken kuif voort, zag zij niet in wat het wezenlijk voor verschil maakte of zij van te voren zei: Conducteur, ik héb een kaartje derde-klas, hoeveel moet ik bijbetalen Zag zij er uit of zij met opzet de Neder landse Spoorwegen die drie gulden zoveel door de strenge neus zou boren? Ik moest lachend toegeven, dat zij er als de oprechte, arge loze, blauwogige onschuld zelve uitzag. Ik probeerde haar echter, nog altijd tête-d-tête, aan het ver stand te brengen, dat de sa menleving, in de persoon van een plichtsgetrouwe beambte met een onschuldig uiterlijk geen genoegen mag nemen. Dat kan tenslotte ook iedereen met enige oefening wél aardig simu leren. Als iemand ambtshalve iets controleren moet, dan mag hij voor niemand een uitzonde ring maken, zélfs voor een ge kroond hoofd niet. Wantdat komt erbij, uiteindelijk is hij aansprakelijk tegenover zijn chef, en komt de mogelijke schade hem duur te staan. Het bleek nog altijd niet over tuigend genoeg tegenover die eerlijk vertoornde blauwe ogen, dus begon ik een serie illustra ties ten beste te geven om de listigheden van het reizend mensdom duidelijk te maken. Slimmigheidjes niet perron kaartjes en zélfs met geleende en verlopen kaartjes. Waarop, eindelijk, de verontwaardiging plaats maakte voor verbazing en mijn overbuurvrouvj uit de grond van haar hart verzucht te: Maar daar heb ik zelfs nooit aan geddcht. Zo ben ik zelf he lemaal niet. Ach ja daar moet je vrouw voor zijn. Zo ben ik niet en dus is een ander ook zo niet. De lieve argeloze illusie, die al zoveel slachtoffers heeft ge maakt. Zo ben ik niet en daarom vertrouwt een lief zui nig kind haar zuurverdiende spaarcentjes aan een gladde prater van een verloofde Daarom worden goedhartige huismoedertjes aan de voordeur tot tranen geroerd door een smeuig opgedist verhaal van 'n handige knaap die thuis een zwakke vrouw met drie bloed jes van kinderen heeft zitten, waarvan de jongste pas een week oud. Die tranen zijn nog niet zo erg als de stapel koste lijke luiers die zij de dankbare „vader" in handen speelt Als u mij niet gelooft: de krant staat dag aan dag vol met voorbeelden in deze trant, ■nog tienmaal zo brutaal en ge raffineerd: „Maar zo ben ik niet!" is een gevaarlijk excuus anderen zijn wél zo, en op hen zijn de wetten, de voor schriften, de reglementen bere kend. En het spoorboekje! SASKIA lii 'O- Een pakje, dat elk jong meisje goed zal staan, vindt IJ hiernaast afgebeeld: een vlotte plooirok en daarop een eenvoudig jasje in bla zermodel, dat met en zonder cein tuur gedragen kan worden. Keurig als het geheel van dezelfde stof ge maakt is: wat sportiever als voor de rok een leuke ruit of streep gekozen wordt en voor het jasje een effen stof in vrolijke kleur! Voor de rok heeft U nodig 1.60 m van 140 breed. U neemt de stof hiervoor dwars. U kunt de twee ba nen dan boven elkaar knippen en houdt nog voldoende over voor eén tailleband. De voor- en achterbaan zijn even groot. U sluit de zijnaden waarbij U links een split voor trek sluiting open laat, en legt dan x op o vallend de plooien in. De taille band maakt U van dubbele stof 3 h 4 cm breed op taillewijdte met een overslagje van 3 cm. U naait de bovenrand van de rok hiertussen. Het jasje vraagt ca 1.35 m van 140 breed. U maakt de figuurnaad in de voorpanden en stikt de zak ken op. Zij- en schoudernaden slui ten, de knoopsgaten passepoileren en het beleg tegen de voorkanten naaien. De rughals wordt eveneens met een 3 cm breed belegje afgc werkt. De randen met elkaar ver binden, waarbij de laatste op clle booghoogte van voren even gerelo en aan de achterkant iets ingehou den wordt. De mouw zet U met de binnen naad op het tekentje (ca 3 cm vooi de zijnaad) in het armsgat. Wordt het jasje met een ceintuur gedra gen, dan mag de knoopsluiting des gewenst vervallen. U kunt het ook enigszins tailleren door de zijnaden in het midden 2 cm naar binnen te laten buigen. "d.VOOROF-ACHTETt BELEG 13 JAARS.W. 82 I F BOVEN I MOUW H '1 |S 1 i I ONDER J MOUW sen, dat b.v. de lippenstift niet door je gezicht smeerten een man mag vuurrood worden en ge zichten trekken.... ik moet er steeds rekening mee houden, dat er men sen langs de kant naar mij zitten te kijken". Als jong meisje was zij erg verlegen, maar nu heeft zij zelfvertrouwen en houding gekregen. „En Judo is zo goed voor je fi guur...." Het was vroeger haar hoogste ide aal om coupeuse te worden, maar toen zij 16 jaar was, zei een vriendinnetje: „Ga eens mee naar Jiu Jitsu-les. dat is zo leuk". Ze ging eerst ongeïnteresseerd en niet vermoedend, dat deze voor haar toen nog zo vreemd uitziende Japanse „watervlugge" aan vals- en verdedi- gingssport nog eens haar grootste hob by zou worden. Of eigenlijk is dit niet juist: later kwam zij in de ban van het zusje van Jiu Jitsu, het Judo, dat een zuivere gevechtssport is. „Dit trekt me op het ogenblik het meeste. Steeds trainen Ze heeft acht jaren getraind en nog eens getraind; ze haalde met taaie volharding graad na graad, band na band. Kampioene kan zij echter nim mer worden, want zoiets bestaai er in de vrouwelijke sector niet. „Judo is heel erg moeilijkhoe langer je het doet, des te moeilijker wordt het Tiny Dekker staat op en „zweeft" elegant door haar met smaak inge richte flat, teneinde voor een kopje thee te zorgen. Wanneer ze ons be dient, spreekt ze over de Japanse meestergreep, de schouderworp en de arm- en beenklem. („Nooit doorzet ten.... want anders breek je iets".) „Op het ogenblik geef ik les aan jonge kinderen in de sportschool van mijn vriend Tonny Wagenaar. En men merkt ook aan hun reac ties, dat men juist door het besef, weerbaar te zijn, niet meer zo makkelijk tot vechten komt. De kinderen, die veel vochten, worden kalmerze komen erboven te staan. En de zwakkeren, die veel aangevallen worden, worden meer met rust gelaten". Incidenteel werkt Tiny Dekker ook als mannequin, terwijl zij het coupeu se-vak nog niet geheel vergeten is: ze ontwerpt namelijk haar eigen kleding. En wanneer ze zich modieus op straat beweegt, leest men in haar grote he melsblauwe ogen een vaste overtui ging en wel dezeiedere man gaat aan mijn voeten Britse huisvrouw gebruikt minder gas Er wordt voor huishoudelijk ge bruik in Engeland minder gas ge bruikt, dan vroeger. De mogelijke oorzaak hiervan zal in de eerste plaats gezocht moeten worden in het vermageren, voorts in het feit, dat er thuis minder gekookt wordt en tenslotte in de omstandig heid, dat de meeste vrouwen tegen woordig de was de deur uit doen en alleen kleine en kostbare kle dingstukken nog zelf wassen. Het warme, typisch Engelse ont bijt behoort in vele families tot het verleden, vooral voor de vrouwen, die bij haar pogingen om te verma geren, dikwijls als ontbijt hoogstens wat vruchtensap en toast nemen. Een andere oorzaak van het ver minderd gasverbruik vloeit voort uit de fabriekscantines en de war me maaltijden op de scholen. Bij de middenklassen komt waarschijnlijk het buitenshuis eten het meest voor. Ook dragen de moderne kookap- paraten, die sedert de nationalisatie de ouderwetse vervingen bij tot ver mindering van het gasverbruik. On der deze omstandigheden zullen de gasbedrijven er naar moeten stre ven, een betere service te geven en de tarieven te verlagen, zo luidt de mening van een. vooraanstaand me dewerker van een der Engelse gas bedrijven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 7