Kamer behandelt aanvulling van de Zondagswet Na Pasen en voor de vacantie is het de grote vergadertijd KLANKBORD NIEUWE HUURWET OP 18 JUNI IN TWEEDE KAMER ZATERDAG 18 JUNI 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 'A IN HET ALGEMEEN INSTEMMING Minister Beel vraagt clementie (Van onze parlementaire redacteur) In October 1953 trad een nieuwe Zondagswet in werking maar deze wet maakte een einde aan tal van oudsher in verschillende gemeenten bestaan de gebruiken, hetgeen dus verzet uitlokte. De regering diende daarom een wetsontwerp in tot aanvulling van de Zondagswet. Ten einde buiten twyfel te stellen of bepaalde tradities en gebruiken onder de werking van de voorgestelde regeling vallen, is In het door de regering ingediende ontwerp aan Ged. Staten opgdragen deze nadat B. en W. zijn gehoord voor el ke daarvoor in aanmerking komende gemeente of groep van gemeenten met name aan te geven. Vrijdagmiddag kwam dit wetsont werp in de Tweede Kamer in behan deling. In het algemeen bleek er wel instemming mee te bestaan. Alleen de staatkundig gereformeerde ir. Van Dis moest er niets van hebben. De nieuwe Zondaswet gaat hem lang niet ver ge noeg en het was dus te begrijpen, dat hij tegenstander was van verlichting van de wetsbepalingen. De overige sprekers hadden op on derdelen bepaalde wensen. Die spre kers waren de heren Ritmeester (VV- D), Krol (CH), Maenen (KVP), Bruins Slot (AR), Haken (CPN) en Stuf kens (PvdA), en die wensen waren in amendementen vastgelegd De minister van binnenlandse zaken, prof. Beel, zeide daarover, dat het wij- zigingsontwe.rp de grondslag van een nieuwe Zondagswet volledig hand haafde en dat hij aan de Kamer de be slissing zou overlaten over de amen dementen, die evenmin de Zondagswet aantasten. Overigens aanvaardde hij het ver wijt, dat de regering vooraf de on gewenste gevolgen van de wet in haar huidige redactie had moeten voorzien, maar tegelijkertijd pleitte hij clemen tie. Er waren verscheidene adviezen gevraagd, en in geen enkele daarvan is op die gevolgen ook maar gezin speeld. Door enkele sprekers was in twij fel getrokken of het college van Ged. Staten wel het juiste lichaam is om uit te maken wat in ©en bepaalde ge meente tot traditie of gebruik gere kend kan worden. De heer Bruins Slot wilde aan de gemeenteraad de be voegdheid verlenen om te beslissen of de burgemeester in bepaalde gevalen ontheffing van de bepalingen der Zon dagswet kan verlenen. Ontraden Minister Beel ontried het desbetref fende amendement zeer ernstig. Hij vond de raad daartoe niet het meest geëigende college. Geen bezwaar had hij tegen een amendement om een bepaalde tijdsli miet te stellen, waarin Ged. Staten Pakhuis van glasfabriek in Haarlem afgebrand. De Haarlemse brandweer is Vrij dag geruime tijd in actie geweest om een uitslaande brand te blussen, die even na half negen was uitgebroken in het pakhuis van een glas- en verf bedrijf in Haarlem-Noord. Het pakhuis is tot de grond toe af gebrand, een grote hoeveelheid glas, kisten met glas en verf gingen ver loren. Een belendende verfmalery, waar vele brandbare artikelen opgeslagen liggen, bleef behouden, hoewel de wa terschade daar vrij aanzienlijk is. De brand is ontstaan doordat een jongen van elf jaar stro, dat zich in een krat met glas bevond, heeft aan gestoken en daarna is gevlucht. EEN SOEPBEEN Op een broei kas van een Nederlandse groente- kweker belandde dezer dagen met kracht een omvangrijk soepbeen. Het been brak een van de ruiten en maakte de kweker bijzonder boos. Hij zette zich tot rechtlijnig denken en kwam tot de conclusie, dat dit been uit een vliegtuig afkomstig moest zijn. Daarop verpakte de kweker het soepbeen zorgvuldig in houtwol en verzond het geheel aan de directie van de K.L.M In een begeleidende brief wees hij de directie op het ge vaar van uit 'vliegtuigen gedeponeer de soepbenen voor mensen, die ze toevallig op het hoofd mochten krij gen. De K.L.M. heeft, zich gehaast de getroffen kweker mede te delen, dat het, zowel od technische als op juri dische gronden uitgesloten moet wor den geacht, dat het soepbeen af komstig is uit een van de „Vliegende Hollanders". FEESTJE. Achttien jaar is de klein dochter van de Spaanse multi-mil- lionnair Jean March geworden. Omdat de heer March er warmpjes bijzit, liet hy 'n gezellig feestje aan richten op het eiland Majorca. Zon dagavond begon dit festyn, dat zo'n slordige achthonderdduizend gulden zal kosten. Tweehonderd kellners en vijftig koks waren Zaterdag al naar Majorca gevlogen om het feest voor te bereiden. De gasten verorberden de verrukkelijkste spy zen in de tui nen van de zoon van milionnair, waar fonteinen klaterden en twee or kesten voor ecu passende muziek op de achtergrond zorgden. De dochter van generaal Franco was ook op het feest. TURK. Er is een Turkse m'neer, die de welhaast onuitsprekelijke naam Kiasim Kalyonsjoe draagt. Het is maar goed dat die m'neer in Turkije leeft, want in andere landen zouden de vrouwen hem erg boos aankijken. Hij heeft het namelijk bestaan om in zijn 56-jarige leven niet minder dan 36 keer té trouwen en 35 maal te schei den. Na zijn 35ste echtscheiding was hij aanvankelijk van plan niet meer te trouwen, maar hij kon het niet laten. moeten uitmaken, wat traditie of ge bruik is, mits die termyn ongeveer twee jaar bedraagt. Over een amende ment van de heer Stufkens af, om ont heffing mogelyk te maken voor tradi ties van niet godsdienstige aard, liet de bewindsman de beslissing aan de Kamer over. Zeer positief wees hij een amende ment van de heer Stufkens om ont heffing mogelijk te maken voor aller lei culturele uitingen. Dat zou, zo meende hij, de deur te wijd open zet ten en aan Gedeputeerde Staten een onmogelijke taak opdragen. Boven dien zou men dan tot verschillende interpretaties komen, hetgeen de verwarring in de hand zou werken. Het amendement van de heer Krol tenslotte om de beslissing van G.S. aan de goedkeuring van de kroon te binden, noemde hij onjuist. Dinsdag a.s. zal de Kamer nogmaals over de amendementen kunnen discusiëren, doch dan zal zij het pleit ook moeten beslissen. Vrijspraak na geslaagde drinkproef Het Amsterdamse gerechtshof heeft de 42-jarige hoofdvertegen woordiger F. de H. uit Hilversum, aan wie het onder invloed van sterke drank besturen van een auto ten las te was gelegd, conform de eis vrijge sproken. Daarmede werd het vonnis dat de rechtbank in eerste aanleg te gen deze autobestuurder had uitge sproken, bevestigd. De officier van justitie had toen hoger beroep aan getekend. De verdachte was op 19 December bij een aanrijding betrokken geweest. De verbalisanten roken dranklucht in zijn wagen. Bij een bloedproef bleek het alcoholgehalte 1.75 pro mille te zijn, hetgeen door vrouwe Justitia vrijwel steeds als aanwijzing geldt voor dronkenschap. De verdachte hield echter vol, dat zijn lichaam zeer goed bestand was tegen alcohol en dat hij bij dit gehalte toch nog zeer goed in staat was een auto te bestu ren. De rechtbank stond hem toe daarvan het bewijs te leveren. Onder toezicht van politie-ambtenaren en medici liet men hem vele borrels drinken en nam daarna proeven met hem. Hij bleek nog over de normale coördinatiecapaciteiten te beschikken hoewel hij in korte tijd zes borrels en een glas bier had opgedronken. Gezien de resultaten van deze drinkproef heeft het hof gemeend, dat 't deze autobestuurder niet mocht veroordelen wegen „het besturen van zijn auto onder zodanige invloed van sterke drank, dat hij daartoe niet meer in staat mocht worden geacht". Openbaar lichaam voor N. IJsselmeerpolders (Van onze parlementaire redacteur) De nieuwe belastingwetten en de nieuwe huurwet, laatstgenoemde komt in de plaats van de huurwet van minister Witte, waarover het ka binet Drees een maand geleden ge struikeld is, zullen vermoedelijk Za terdag 18 Juni bij de Tweede Kamer kunnen worden ingediend, zo heeft de voorzitter dier Kamer Vrijdagmid dag in de openbare vergadering me degedeeld. Het lag in de bedoeling, dat de Ka mer dezer dagen zou behandelen een wetsontwerp tot uitbreiding van de werkingssfeer van de wet van 21 December 1951 tot toekenning ten laste van het Rijk van een tijdelijke bijslag op bepaalde Indone sische pensioenen en van de wet van 23 April 1952 tot toekenning ten laste van het Rijk van een tijdelijke bijslag van bepaalde Indonesische weduwenpen- sioenen, tot de gepensionneerden, die buiten Nederland met uitzondering van Indonesië, gevestigd zijn. Volgens deze wetsontwerpen zullen ook de an- ticumulatiebepalingen vervallen. De voorzitter deelde mede, dat deze wets ontwerpen, alsmede een wetsontwerp tot wijziging van de armenwet, deze maand niet meer aan de orde kunnen komen, aangezien de minister van maatschappelijk werk, mr. Van Tiel, in Juni buitenslands zal vertoeven. Voor de in de onmetelijke water- Te Nieuw Vossemeer worden de zeedijken verzwaard. Tijdens de raadsvergadering te Nieuw Vossemeer is Donderdag be sloten 82.000 voor rioleringswerk zaamheden in dit door de waters noodramp getroffen dorp uit te trekken. De raad ging eveneens accoord met het verzwaren van de zeedijken, waardoor de coupure aan de Veer- weg moet worden gedicht, terwijl drie woningen moeten worden afge broken. Twee overlevenden van de ramp met de Britse duikboot „Sidon". De op name xverd gemaakt in het hospitaal te Portland. vlakte van de voormalige Zuiderzee groeiende zuidelijke IJsselmeerpol ders zal een openbaar lichaam worden ingesteld. De bevoegdheden, die ge woonlijk toekomen aan het gemeente bestuur, zullen in handen worden ge legd van een landdrost. De uitoefening van de provinciale bevoegdheden zal toekomen aan de centrale overheid. De Tweede Kamer besloot daartoe Vrijdagmiddag zon der hoofdelijke stemming, na een kor te re- en dupliek, waaraan van de zijde van de Kamer werd deelgenomen door de heren Engelberfing (KVP) en Vondeling (PvdA). De heer Vondeling verdedigde een amendement om alleen van commissie te spreken, waaraan andere en verder gaande bevoegdheden kunnen worden verleend dan alleen adviserende. Hij had het oog op een bestuurscommissie. Minister Beel opperde bezwaren tegen een commissie met bestuurlijke be voegdheid. De Kamer bleek het in meerderheid met hem eens. Zij ver wierp het amendement bij zitten en opstaan. Voor waren alleen de P.v.d.A, en de C.H.U. Onbevredigende resultaten bij Van Nelle Scherpe concurrentie Uit het verslag over 1954 is het duidelijk, zo zegt de directie van de erven de wed. J. van Nelle N.V. te Rotterdam, dat de resultaten van het bedrijf nog geen bevrediging konden schenken. De concurrentiestrijd is scherp, hetgeen zich o.a. uit in hoge uitgaven voor cadeaux en reclame. De directie meent echter op de goede weg te zijn en ziet bij terugkeer van een meer stabiele prijssituatie op de grondstoffenmarktien de toekomst hoopvol tegemoet. De discrepantie tussen grondstof- en verkoopprijzen heeft de ongunsti ge verwachtingen bevestigd. Het voordelig resultaat van de xeploita- tierekening ad 2.295.161 (v.j. 2.806.787) is grotendeels bereikt door de invloed van de stijging der grondstofprrjzen op de voorraden, zodat 2.257.570 is toegevoegd aan de reserve tegen prijsdaling voorra den, die daarmee gekomen is op ruim 5 millioen. Na afschrijving van 162.906 op de vaste activa bedroeg het voordelig saldo 103.230 (v.j. 30.539). Voor gesteld wordt dit saldo op nieuwe re kening over te brengen en derhalve wederom géén dividend uit te keren. De liquidifeitspositie heeft ook in '54 een belangrijke verbetering onder gaan. Reorganisatie Chinese strijdkrachten. Radio-Peking heeft de tekst om geroepen van een besluit van de communistisch-Chinese Raad van State, volgens hetwelk de militaire autoriteiten voor eind September a. s. zullen beginnen met een algehele reorganisatie der strijdkrachten van rood-China. De regering te Peking heeft voorts besloten gedemobiliseerde militairen te helpen bij het wederom opvatten van het beroep, dat zij uitoefenden vóór hun inlijving in het leger. In dien zij tevoren geen beroep hebben uitgeoefend, zullen zij in de gelegen heid worden gesteld er een te leren. Vrijdag heeft Prins Bernhard tijdens een plechtigheid in het gebouw van de Nederlandse Handelmaatschappij te Amsterdam een drietal Zilveren Anjers" uitgereikt als waardering voor steun aan culturele arbeid. De Prins met de drie onderscheiden land genoten n.l. v.l.n.r. de heer W. E.'A Scheelen uit Kerkrade; mr. K. P. van der Mandele uit Rotterdam en ir. V. W. van Gogh uit Laren. Drie Amerikaanse attaché's in Moskou uitgewezen De Sowjet-Unie heeft drie Ame rikaanse attaché's, die in Moskou ge- stationneerd waren, uitgewezen. Zij worden beschuldigd van ontoelaatba re handelingen. De maatregel heeft betrekking op drie assistent-legerattaché's, luite nant-kolonel John Benson, kapitein William Stroud en kapitein Walter Mul, die zich resp. ongeveer tien maanden, vijftien maanden en ruim twee jaar in Moskou bevinden. Haarlems priester heeft strafvervolging voorkomen Huwelijksinzegening (was) onwettig. Van bevoegde zijde vernemen wij dat het de Haarlemse iustitie en po litie is gelukt vast te stellen welke R.K. priester een op 22 Januari jl te Haarlem gesloten kerkelijk huwelijk heeft ingezegend, zonder lat partyen hem voordien hadden doen blijken, dat het huwelijk ten overstaan van de ambtenaar van de Burgerlijke Stand tussen hen was voltrokken. De betreffende persoon heeft de door hem gepleegde overtr ding van artikel 449 wetboek van strafrecht erkend en gebruik gemaakt van zijn recht om op grond van lid 5 van artikel 74 2tboek van strafvorde ring verdere strafvervolging te voor komen door betaling van het maxi mum der boete, gesteld op deze over- treding, te weten 600 gulden. STEMMEN UIT DE KERKEN Kerkelijke- en kali-kerkelijke vergaderingen Na Pasen en voor de vacantie, is het de grote vergadertijd voor allerlei mensen, die op enigerlei wijze betrokken zijn bij kerkelijk werk. Begin Sep tember komt er nog een kleine nalezing, maar de meeste zittingen van de diverse synodes, de meeste jaarvergaderingen van hele of halve ker kelijke instellingen, de meeste conferenties en kerkedagen en weet ik wat er meer kan zijn, vinden plaats in de drie maanden die voorafgaan aan de 15e Juli. Na die datum lukt liet niet meer. Het is ook wel te begrijpen dat dit de uitverkoren tijd is, want voor Pasen hebben predikanten het nogal druk met het geregelde werk en aangezien op die conferenties enz. gewoonlijk nogal wat predikanten aanwezig zijn en verwacht wordt dat zij daar een hartig woordje zullen meespreken, is het te verstaan dat men na Pasen bijeenkomt om de sluizen der welsprekendheid open te zetten over allerlei kerkelijk belangrijke zaken. We weten dat er mensen zyn die met een zekere geringschatting over al die samenkomsten spreken. „Ze vergaderen maar en praten maar en wat heeft het practisch voor nut?" De verslagen daarvan zijn hun de moeite van het lezen niet waard. Toch staan er heel wat berichten in de dagbladen die veel minder het lezen waard zyn dan de verslagen van ker kelijke en seini-kerkelijke vergade ringen. Wanneer men ze gereld volgt, krijgt men daardoor toch wel een beeld van hetgeen er omgaat in de geest van een nie. onbelangrijk deel van ons volk. Dit is tegenwoordig des te meer van belang, nu men in leidinggevende kringen, ook buiten de kerken, gevoelt dat, bij de steeds verdergaande vertechnisering van ons volk, het gevaar van een geeste lijke verarming niet gering is. Wan neer er ergens een „gesprek" moet zijn. waarin mensen elkaar leren ken nen en herkennen dan is het juist in de kerken en tussen deze onderling. De laatste tïid is de oogst van de verslagen nogal behoorlijk geweest. We willen daarvan een drietal noe men De voorrang moeten we dan wel geven aan een synode en wel die van de Evangelisch Lutherse kerk. Wan neer we het korte verslag van de zit ting van deze synode lezen, komen we tot de conclusie dat men daar met dezelfde vraagstukken wovstelt als in de andere herken. We lezen van financiële zorgen en van veel te lage predikantstractementen, waarvoor verbetering moet worden gezocht, terwijl aan de pensioenraad opdracht is gegeven plannen uit te werken voo"r de verbetering van de pensioe nen, vooral van de predikantswedu wen. Ook hier heeft men gevoeld dat het liturgie- en gezangboek moet worden aangepast aan deze tijd. En tenslotte heeft de nieuwe kerkorde oo] hier haar voltooiing gevonden. Maar het belangrijkste van het geen we lazen over die synodale zit ting van de Evangelisch Lutherse kerk is wel dat men gevoelt als kerk niet alleen te kunnen staan. Er is gesproken naar aanleiding van een rapport over het vraagstuk van oor log en vrede. Besloten is nader con tact te zoeken met de commissie voor (Vervolg op pag. 4) Trouw aan de Koningin Demonstratie in Soestdijk „Hier staan wij nu, uw volk en zijn vorstin. Het is een gloriedag in het bestaan van de federatie geworden", aldus sprak Vrijdagmiddag kolonel M. A. Smeenk. voorzitter van de Fe deratie van Oranjeverenigingen tot koningin Juliana aan wie hij even te voren, samen met de overige vijftien leden, was voorgesteld door de voor zitters van de Baarnse en Soestcr oranjeverenigingen. Even later onderstreepten de 350 dames en heren, die voor het bordes in de tuin van het paleis Soestdijk stonden opgesteld, nog eens wat hun voorzitter had uitgesproken- „Wij zweren U trouw en staan pal rond uw troon" zo klonk in het spe ciaal voor deze gelegenheid geschre ven lied van hulde, dat met begelei ding van het politiemuziekcorps uit Amersfoort op de wijze ..In naam van Orsfcije" werd gezongen. Daarmede betuigden deze afgevaar digden van de oranjeverenigingen uit het gehele land trouw aan ae vorstin. Als zodanig kan overigens het gehele bezoek va rt de federatie, die in con gres te Amersfoort bijeen is, worden gekenmerkt. Het Wereldgebeuren Opstand Juan Domingo Péron is een bijna 60-jarige weduwnaar, die in de Casa Rosada te Buenos Aires woont. .-.1 Op 18-Jarige leeftijd werd hij tweede luitenant vsn het Argen tijnse leger, waar hi; snel promotie maakte. Hij heeft enkele goede mi litaire publicaties op zijn naam staan. Maar zijn nart ging meer nog dan naar het leger uit naar de politiek. Als kolonel wierp hij zich in de politieke heksenketel van Ar gentinië en uit twee staatsgrepen kwam hij ln 1944 als vice-presi dent naar voren. Sedertdien heeft hij de 'eilelijke macht in Argenti nië uitgeoefend. Bijna hadden zijn tegenstanders in 1945 succes toen ze Péron ge vangen namen, maar de Argentijn se arbeiders, die nogal Péron Istisch gezind waren, bevrijdden hem. In 1946 werd Péron tot president van de Argentijnse republiek gekozen. I n feite heeft hij van Argentinië een soort fascistische staat ge- 1 maakt, met een zwak democra tisch tintje. Hij richtte eigen vak verenigingen op, hij voerde een scherpe perscensuur m en hij poog de het land onafhankelijk te maken van de Amerikaanse bankiers en in dustriëlen. Dank zij de grote oorlogswinsten, die de Argentijnen tot 1945 maak ten, had Péron aanvankelijk de wind mee. Later echter sloeg in Argentinië de conjunctuur om en begon men zich af te vragen of Pé ron met zijD grootse welvaarts plannen niet al te hoog gegrepen had. De handel en de middenstand kwamen door snelle prijsstijgingen in moeilijkheden, vooral toen Péron op dictatoriale wijze het prijspeil wilde drukken ten koste van de ei genaren der bedrijven. Daarnaast schiep Péron zich moeilijkheden doordat hij de positie van de katholieke Kerk in Argentinië aantastte. Nu is Ar- geninië weliswaar een overwegend katholiek land, maar de positie van de kerk is er niet sterk. Er werd en wordt op vrijmoedige wijze cri- tiek op de kerk uitgeoefend, waar bij uit arbeiderskringen nogal eens het verwijt werd gehoord, dal de leidende figuren in de katholieke kerk zich teveel instelden op de wensen van de bezittende klasse. Hoe dit ook zij, °éron is er niet in geslaagd de kerkelijke leiders te interesseren voor zijn sociaal- politieke beweging en die misluk king noopte nem een scherpere scheiding te maken tussen kerk en staat. Daarbij tastte hij zekere oude rechten en vrijheden van de ka tholieke kerk aan. welk conflict enkele dagen geleden voerde tot het uitspreken van de pauselijke ban over de Argentijnse regering. Er ontstond onrust in het land en daarvan hebben militairen van land-, zee- en luchtmacht thans gebruik gemaakt om een opstand te begin nen. at is dan de zoveelste militaire opstand in Argentinië en het is de derde grote opstand tegen Péron. De voorlaatste opstand speelde zich af in 1951, toen generaal Me- nendez poogde met mannen van de marine, de landmacht en de lucht macht de regering Péron omver te werpen. Jachtvliegtuigen wierpen toen anti-Péronistische pamfletten enex over Buenos Aires uit en het zag er even naar uit, dat generaal Menen- dez succes zou hebben. Maar Péron riep zijn volgelingen bijeen er. de door militairen en ma rinemannen bezette punten werden snel ingesloten. De opstand zakte in elkaar als een kaartenhuisje. Ook nu hebben de opstandelingen weinig kans op succes. Péron heeft in het land eer goed-georganiseerde aanhang en hij heeft steeds weten te voorkomen, dat zijn tegenstanders een andere organisatie daartegen over stelden. Bovendien plegen revoluties in Ar gentinië nogal bloedig te verlopen. Zij dragen niet het operette-achtige karakter van de revoluties in de Mid den-Amerikaans staten. Er pleegt in Argentinië stevig ge- "'•hoten en gevochten te worden. De aanhangers van Péron zijn daarop geheel ingesteld. Zy zullen zeker niet door het werper, van wat bommen de schrik in de benen krij- gen en op de loop gaan. O* JUAN PÉRON:muiters, staakt uw verzet Rede van H.M. de Koningin wordt uitgezonden. De rede over „De welvaart der wereld als gemeenschappelijke ver antwoordelijkheid". die H.M. de Ko ningin Zaterdagmiddag 18 Juni in een bijeenkomst in de Pieterskerk te Leiden uitspreekt voor een 1200- tal jongeren, zal in een uitzending van de samenwerkende omroepver enigingen diezelfde middag van 15.30 tot 16.45 uur worden uitge zonden over de zender Hilversum n (298 meter).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 3