Gemeente Vlissingen wil eigen werkplaats voor minder validen <3.ijpe Imwm Almanak met melk meer mans MEER SAMENWERKING MET DE LANDARBEIDERSBOND VLISSINGSE BEZWAREN TEGEN BEGROTING VAN WEGSCHAP Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 18 JUNI 1955 GEEN DEELNAME AAN STICHTING N.V. Kon. Mij. „De Schelde" heeft er belangstelling voor De gemeente Vlissingen wil overgaan tot het zelfstandig exploiteren van een werkplaats voor onvolwaardige arbeidskrachten en niet deelnemen, aan de Stichting Werkplaatsen Walcheren. De plannen om te komen tot oprichting van zulk een stichting, in samenwerking met andere gemeen ten, zijn in een vergevorderd stadium van voorbereiding. B. en W. zijn van mening, dat Vlissingen als grootste gemeente op Wal cheren en met bovendien een overwegende arbeidende bevolking in de in dustriële sector vele mogelijkheden biedt, tot het verwerven van geschikte werkobjecten. Ook al omdat in Vlissingen de N.V. Kon. Mij. „De Schelde" gevestigd is. Bovendien zouden de door de gemeente Vlissingen te plaat sen werklieden, voor het geval men zou toetreden tot de Stichting Werk plaatsen Walcheren, dagelijks naar Middelburg vervoerd moeten worden. Althans zo lang er slechts één werkplaats (die te Middelburg) bestaat. B. en W. achten dit minder gewenst en hebben er niet dc minste behoeften aan, zo merken zy in een voorstel aan de raad op, aansluiting bij de stich ting te zoeken. Zij stellen de raad voor in principe te besluiten tot oprichting van een zogenaamde „beschutte werkplaats". Zodra dit voorstel is aanvaard, wil men zich beraden over de vraag op welke wijze de minder valide arbei ders ondergebracht zouden moeten worden Op korte termijn hopen B. i t» - en W. dan voorstellen te doen voor de aanschaffing van een eventuele barak of voor het huren van een ge bouw en het doen van verdere in vesteringen. De Commissie van Bijstand voor Sociale Zaken kan zich met het voorstel verenigen, maar ziet practi- sche bezwaren in de voorgestelde uitbreiding van de commissie met eni ge raadsleden voor het voeren van het algemeen beleid over de werk- Ook vrouwen B. en W. zouden gaarne zien, dat in de te stichten werkplaats in de toekomst ook minder valide vrouwen tewerkgesteld worden. De mogelijk heid daartoe is volgens het college aanwezig. Voorts wil men er ook die categorie jeugdige werklozen in on derbrengen, waarvan te vrezen is, dat zij zich tengevolge van „een combi natie van factoren" in de toekomst niet zullen kunnen handhaven. Het wordt van het allergrootste belang geacht om deze jonge mensen (be neden de achttien jaar) te helpen om zich aan te passen aan een normale maatschappelijke leefwijze. Men denkt o.m. aan jongelui, die de B.L. O.-school verlaten. Een on>;rzoek heeft uitgewezen, dat er in Vlissingen alleszins behoefte bestaat aan de oprichting van een eigen beschutte werkplaats. B. en W. wijzen er nog op, dat het ministe rie van sociale zaken een subsidie verleent van 90 of 95% van de lonen en de daarop vallende sociale lasten en vereveningsheffing, terwijl voor leidinggevend personeel een bijdrage van 50% in de loonkosten wordt ver strekt. Men heeft contact opgenomen met de N.V. Kon. Mij. „De Schelde" en de ze N.V. nam met grote belangstel ling Aan het plan kennis. Zij is van mening, dat hiermede ook liet belang van dé N.V. gediend is. Door het doen uitvoeren van eenvoudig werk op de te stichten werkplaatsen komen ar beiders in het bedrijf vrij, die dan bij belangrijker werkzaamheden inge schakeld zouden kunnen worden. In verband met het grote gebrek aan goede arbeidskrachten Avördt dit van veel belang geacht. Twee belangen Hieruit concluderen.B. en W-, dat met de oprichting van een werk- plaats voor onvolwaardige arbeids krachten in Vlissingen zowel een maatschappelijk als een economisch Vijf fruitbedrijven in de Quarlespolder Naar wy A'ernemen ligt het in de bedoeling nog dit jaar in de nieuwe Quarlespolder vyf woningen en kleine schuren te bouwen, ten behoeve van de vijf fruitbedryven welke hier dit. jaar werden gevestigd. Vorig jaar werden deze bedrijven, variërend van 5—10 ha, door Domei nen uitgegeven. Het was toen echter reeds te laat om vruchtboompjes in te planten, zodat de fruittelers dit jaar nog landbouwgewassen verbou wen. Dit najaar zal een groot deel op de fruitteelt overschakelen. VAN Min TOT TENTOONSTELLING Vrijdagmiddag heeft de directrice van de landbouwhuishoudschool te Ovezande, mej. A. C. J. A'an Wijnber gen, in het schoolgebouw een tentoon stelling geopend, die de bezoekers een indruk kan geven van hetgeen op school wordt verricht. In twee lokalen kan men de meisjes bezig zien met koken en het vervaardigen van hand werk en in twee andere lokalen zijn de resultaten van liet werk uitge stald. Iedere vijftigste bezoek (st) er ontvangt als surprise een door de leerlingen gebakken cake en de eerste Werd uitgereikt door burge meester Th. Aiulriessen. De belang stelling was reeds direct goed. Ook leerlingen van de Kath. school te VERKEER Het is in liet huidige tijdsgewricht niet van gevaar ontbloot om deel te nemen aan het verkeer. Er behoort zelfs een zekere dosis moed toe om bijvoorbeeld op de spitsuren onder te duiken in de stroom auto's en rijwie len, wélke zich dan door de steden pleegt te wringen. Zelfs wanneer men volledig op de hoogte is van alle ver- keersvoorschriften, wanneer men alle borden met rode en witte cirkels met handkarren en autootjes op een blauw of een rood veld ,van achter naar voor en van voor naar achter-kan op zeggen, zelfs dan loopt ge nog het no dige risico. Omdat er nog vele tientallen mede mensen zijn, die weinig of niets van de verkeersvoorschriften wetendie rechtsgeen voorrang verlenen en voor wie 'het begrip „voorrangsweg" helemaal een duister geheel vormt. Dat komt méér voordan ge zo op pervlakkig misschien wel eens zoudt denken. Dat zo bleek ons dezer dagen in een Zeeuwse stad komt zélfs voor onder mensen, die deel uil- maken van het politiekoms'. Bij de zulken dus, die op U en mij „ver scherpte. controle" uitoefenen Want de politieman, die op een Vlissings kruispunt ternauwernood aan do bumper van een personen auto ontsnapte, zou consequent ge sproken zichzélf een bekeuring moeten gevenHij trad de voor- rangsregéls met voeten! Dat was enerzijds een tikkeltje ont moedigend, maar anderzijds toch ook wel bémoedigend. Omdat zo ondub belzinnig bleek hoe ook agenten op verkeersgebied niets menselijks vreemd is Néé, we zijn geen Amsterdammers Anders zouden we bij de eerstvolgen de, ons toebedachte bekeuring wel- licht opmerken: ,jKdak naor je éige Heinkenszand kwamen onder leiding van haar onderwijzer een kijkje ne men. ONENIGHEID Het was omstreeks het jaar 1745, dat ds. Exters uit Retranchement ru zie kreeg met zijn koster, Jan de Knegt, en dat liep zó hoog, dat zelfs de classis Walcheren niet kon nalaten zich er mee te bemoeien. Er werden zo over en weer enkele brieven ge schreven... Dezer dagen werd gerom meld in het Rijksarchief te Middel burg en toen kwamen over deze aan gelegenheid maar liefst 275 brieven te voorschijn 60 JAAR GETROUWD Dinsdag 21 Juni a.s. zal het feest zijn in het bejaardenhuis aan de Herengracht te Middel burg, waar de beide oudste, bewo ners, de heer en mevrouw F. M. Poerstamperden Hollander, res pectievelijk 85 en 89 jaar oud, hun 60-jarige bruiloft vieren. Het jubilerende paar heeft geen nako melingen, maar desalniettemin zal het tijdens de recepetie in het R. K. Padvinderstehuis toch wel druk zyn. ENKELE REIZEN De oudste vereniging van Kloetïn- ge, ,,'t Gilde", maakt Donderdag een uitstapje naar Arnhem en omgeving. De hogere klassen der R.K. lagere school te Ovezande gingen dezelfde richting uit, naar de omgeving van Nijmegen. De leden van de varkens houdersvereniging „Uit Voorzorg" te Yerseke zochten het in het buiten land en kwamen met hun dames in Dinant terecht. De ouden van dagen uit Wolphaartsdyk werden Woensdag trouwens ook in het buitenland waar genomen, o.a. in Brugge en Oostende. belang gediend is. Zij constateren, dat de benodigde voorwaarden vol doende arbeidskrachten en voldoen de opdrachten aanwezig zijn. De werkplaats zou organisatorisch en administratief ondergebracht moe ten worden bij de Gemeentelijk Dienst voor Sociale Zaken. Ten aanzien van de financiële ge volgen wórdt opgemerkt, dat naar raming begonnen kan worden met een bedrag vaa 27.500. De aan- schaffingskosten van een eventuele barak worden geschat op 15.000; 12.500 is geraamd voor aanschaf van machineriën, gereedschappen e.d. Verwacht mag worden aldus B. en W., dat uit de opbrengst van de be wezen diensten en/of geleverde pro ducten de verschillende kosten en een gedeelte van de lonen en sociale lasten, die voor rekening van de ge meente komen, betaald kunnen wor den. Bij een bezetting van in totaal 25 man (handarbeiders, hoofdarbei ders en werkmeester) kan volgens voorlopige berekeningen op een nade lig exploitatie-saldo worden gere kend van slechts rond 1000 per jaar. (Advertentie) Een vinJsl: CYCLOÏDE! I Dij „gewone" lagers trapt U Bij „gewone" lagers trapt l veel zwaarder dan bij het Cycloïde-systeem, datde v/rijving 70 reduceert. Alléén bij SIMPLEX! Staatssecretaris O., K. en W. heropent T.S. in Terneuzen Woensdag 6 Juli zal in Terneu zen de officiële heropening geschie den van het gebouw der Technische School. Deze plechtigheid, die om 14 uur begint, zal worden verricht door mej. dr. A. de Waal, staats secretaris van het ministerie van O., K. en W. „Zeelandia" sticht een bedrijf in Frankrijk De Koninklijke Fabriek van Bak kerijgrondstoffen „Zeelandia" te Zie- rikzee is thans begonnen met de op richting van een annexbedrijf in Ma- lo-les-Bains, een door de oorlog zwaar getroffen voorstadje van Duinkerken in rFankrijk. Nadat cte Franse markt verkend was, bleek het de directie, dat aan de „Zeelandia"-producten in Frankrijk grote behoefte bestaat. De hoge en ingewikkelde douaneformaliteiten hebben het besluit in Noord-Frank rijk zelf te beginnen verhaast. Voor lopig is men provisorisch begonnen op de plaats, waar eertijds een hotel stond. Malo-les-Bains, zes kilometer van de Frans-Belgische grens, is ge kozen om zijn korte verbindingsweg met Nederland en het feit, dat het ge bied op Franse bodem ligt. Onderwijsbenoeming Tot leraar aan de Chr. Kweekschool voor Zeeland in Middelburg werd, in verband met het stijgend aantal leer lingen, benoemd de heer C. J. Koo- man, thans leraar aan de Chr. ulo Singelstraat (hoofd de heer R. Swanborn) in Middelburg. Eerste export-order voor Vlissingse compost Het compost-bedrijf van de gemeen te Vlissingen begint nu ook in Jjet buitenland bekend te geraken. De firma De Blieck, die de compost van dit bedrijf in de handel brengt, kreeg namelyk voor het eerst een buiten landse order. De firma T. Gargouv en Zoon te Tripolis (Lybië) bestelde 50 ton com post. Het product zal 30 Juni a.s, met het Duitse schip Atlas naar Tripolis verscheept worden. Aanvankelijk be stond het plan 200 ton compost te bestellen, maar het transport van de compost bleek niet zo eenvoudig te zyn als men zich aanvankelijk had voorgesteld. Daarom werd voor deze eerste op dracht met een bestelling van 50 ton volstaan. Het ligt in de bedoeling met de compost te experimenteren op landbouwgronden in Lybië. Schip liep vast Het Belgisch motorschip „Lova", op weg van Duitsland naar Frank rijk met een lading erts, is Donder dagmiddag in de Biezelingsche Ham op de Brouwersplaat gevaren en blij ven zitten. Bergingsvaartuigen zijn ter assistentie uitgevaren en het ge lukte aan de Dolfyn en sleepboot Holland het schip tegen hoog water vlot te brengen. Het heeft toen de onderbroken reis voortgezet. pillllllllllllllllllllllllllllllllltlllllllllM 1 „Zo'n lieve poes" De moeder in Colijnsplaat, die haar tweejarig kind hoorde roepen „Kijk es, wat een lieve p| jÜ poes" reageerde niet onmid- H dellijk. Kinderen roepen wel n meer. Maar toen het kind bij herhaling riep, dat het zo'n p lieve poes had, keek moeder p wél om. Ze gaf een gil van schrik. ee Kindlief koesterde een rat in de armen! Een rat ter H grootte van een volwassen kat §1 Het beest, dat het kind nabij p een varkenshok had gevonden en opgepakt, had zich erg p kalm gehouden, maar bij het p horen van de gil, werd het on- fjj rustig, beet het kind in de hand p H en sprong weg lllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllW Op Tholen is Donderdagmiddag zo als geméld het rusthuis voor be jaarden „Ten Anker" officieel ge* qpend door de Commissaris der Ko~ pingin in Zeeland, jhr. mr, A. F. C. de Casembroot. Jhr. de Casembroot bij het doorknip pen van het lint, -waarbij o.a. zijn echtgenote op de voorgrond links belangstellend toezag. Aanvoer aardbeien in Kapeile Er begint leven te komen in de aard beiencampagne. Op de veiling te Ka peile werden Vrijdagmiddag 1053 kratten aardbeien van de koude grond aangevoerd. De prijzen die besteed werden lagen zeer hoog. Gemiddeld werd er voor een doosje van 2 ons een prijs betaald van 60 cent wat neerkomt op 3.de kilo. Wanneer het warme weer van de laatste dagen ook in de komende week blijft voort duren, zal het aan te voeren kwan tum belangrijk stijgen. Een evenredig hiermede zullen de prijzen dan ook 'zeer zeker dalen. JAARVERSLAG ZEEUWSE C.B.T.B. „Gevaar voor verstarring bij teveel overheidsbemoeiing" In het zojuist verschenen jaarverslag 1955 van de Zeeuwse Christen Boeren- en Tuindersbond wordt gewezen op het gevaar, dat bij een bedil lend en overbelast overheidsapparaat verstarring kan opreden en aantas ting van de geestelijke vrijheid mogelijk is. Achter het ijzeren gordijn pro beert men de productie op te voeren door de boeren in productie-coöpera ties te drijven. Wij moeten oppassen, aldus het verslag, dat de mens niet ondergeschikt wordt aan de productie en boeren filiaalhouders worden van een reusachtig staatslandbouwbedrijf, met de minister van landbouw als algemeen directeur. Ondanks het verlies van een aan tal leden aan de Noord-O.-Polder- is het ledenaantal gestegen tot 1130. Na gezamenlijk overleg werd besloten, dat er tussen de Ned. Chr. Landar- beidersbond en de C.B.T.B. nauwere relatie zou komen met betrekking tot het Christelijk land- en tuinbouwon- derwrjs en het chr. landbouwhuis- houdonderwijs.. Als uitvloeisel hier van is er door deze gezamenlijke or ganisaties een aanvrage ingediend om subsidie voor de oprichting van een chr. landbouwhuishoudschool te Bruinisse, tevens bedoeld voor leer lingen van Anna Jacobapolder en St. Philipsland. De landbouwhuishoud school te Middelburg is dermate be volkt, dat het gebouw te klein is. In de wintermaanden werden vooral door de C.J.B.T.B. afdelingen land- bouweursussen gevolgd. Meegewerkt werd eveneens aan de uitbouw van de chr. stichting voor school- en beroeps keuze in Zeeland. De Christelijke plattelandsvrou wenbond is met twee afdelingen uitgebreid n.l. in Sint Philipsland en Schouwen-Iïu" eland, terwijl op het laatstgenoemde eiland tevens een afdeling is opgericht van de christelijke plattelandsmeisjesbond en er een afdeling bijkwam van de C.J.B.T.B. Met vertrouwen Over de werkzaamheden van het afgelopen jaar meldt het jaarverslag, dat in vele afdelingsvergaderingen Dam door Zandkreek ten Westen van Katsevaer Naar wy vernemen staat het thans vrijwel vast, dat de dam door de Zand kreek, in het kader van het drie-eilan denplan, aan -de -Noord-Bevelandse oever tussen dykpaal 11 en 12 dus ten Westen van Katseveer, zal komen. De toegangsweg naar de dam zal aan de Zuid-Bevelandse kant, halver wege tussen de veersteiger en het lanidbouwproefbedrijf op de bestaande veerweg aansluiten. Op Noord-Beve land zal de weg over ongevee* 4 k 500 meter een nieuw tracee krijgen en dan op de bestaande, veerweg uitmonden. Het zou in de bedoeling van de Pro vincie liggen, om aansluitende daarop nog een nieuw weggedeelte aan te leg gen, dat uitkomt op de Huisdyk. De nieuwe weg zou een totale breedte van 32% meter krijgen, waar van 6 meter rijbaan, met aan weers zijden een rijwielpad en voorts een brede berm. ONNODIGE „RESERVE"? Voorstel aan G.S. om afkeuring te vragen B. en W. van Vlissingen hebben be zwaren tegen de begroting van het Wegschap Walcheren voor 1955 en zij stellen de raad voor het college op té dragen aan Gedep. Staten te ver zoeken de begroting niet goed te keu ren. Zo merken B. en W. op, dat in deze begroting 13.000 is geraamd voor aankoop van kantoorbenodigd heden en meubilair voor de admini stratieve en technische dienst. Nor maliter pleegt een dergelijke uitgave voor een budget van minder grote omvang ten laste van de kapitaal- dienst te worden gebracht en in een bepaald aantal jaren te worden afge schreven. Ook de raming van 30.000 wegens reservering voor wegenonderhoud wekt bezwaren bij B. en W. van Vlis- NEEM PER MAN DRIEKWART KAN Pubïïeolla NtJerfondi Zutvelburei singen. De bedoeling van deze reser vering is om zo weinig mogelijk schommeling te brengen in de kosten, welke ten laste van de gemeenten en de Polder Walcheren worden om geslagen. Het Vlissings bestuurscol lege meent er op te moeten wijzen, dat deze schommeling bij loon- en prijsfluctuaties van enige omvang toch niet voorkomen kan worden. Het acht het een goede financiële po litiek om, wanneer men over een ruim eigen budget beschikt, te reser veren op de kapitaaldienst voor het opvangen van de kosten van kapi- taalswerken of uitgaven voor extra onderhoud. Men kan hier, aldus B. en VV., echter moeilijk van een „eigen" budget spreken, daar de bijdragen van de gemeenten en de Polder Wal cheren tot het sluitend maken van de gewone- dienst worden geraamd op 7 300.000, op een totaal-budget van 324.700. In dit licht bezien kan de bijdrage van 30.000 worden aange merkt als een gefixeerde afschrij ving op nog niet tot stand gekomen onüerhouds en/of kapitaalswerken, dan wel als een reservering ten be hoeve der gemeenten, die B. en W. ook al uit principieel oogpunt niet juist achten.» Bovendien vragen zij zich af tot welke grootte de reserve eventueel opgevoerd zou moeten wor- den, indien deze gedragslijn ook voor de toekomst gevolgd zou worden. Ben limjet van 100.000 zou zeker aangehouden moeten worden. Ook de raming wegens onvoorzie ne uitgaven tot een bedrag van 20.478 wordt vrij hoog geacht en B. en W. hebben de conclusie getrokken Jat in de begroting 1955 van het Wegschap naast de overige, behoor lijk ruim opgezette ramingen, een „reserve" van minstens 50.000 is begrepen, welke niet noodzakelijk is. De betrokken gemeenten worden hierdoor voor een extra-uitgaaf ge steld, welke voor Vlissingéu onge veer 3100 zal bedragen. uitvoerig gesproken is over het land bouwschap, welke organisatie met vertrouwen tegemoet gezien kan wor den. Er zal gewaakt moeten worden tegen een al te grote „bevoegdheid" van de Sociaal Economische Raad. „Laten we hopen", zo wordt gezegd, „dat regering en volksvertegenwoor diging zich ten opzichte van de con tributieaftrek niet laten ringeloren door het toporgaan van de P.B.O. en de S.E.R." Niet onvermeld mag blyven de in stelling van de landbouwvoorlich- tingsraad voor Zeeland. Had tot voor kort het bedrijfsleven geen enkele in vloed op het landbouwvoorlichtings- werk, thans is er een gelukkige sa menwerking tussen overheid en be drijfsleven op dit gebied gekomen. In verband met de toegenomen ver antwoordelijkheid van de Grondka mer is er op aangedrongen het aan tal leden van de Grondkamer uit te breiden, eventueel liet aantal taxa teurs te vergroten. Samengevat kan gezegd worden, dat de economische situatie in de land- en tuinbouw tot grote voorzichtigheid maant en dat de economische ontwikkeling nauw lettend gadegeslagen moet worden. Verkeerde manoeuvre op red® van Vlissingen. Raad voor de Scheepvaart deed uitspraak. De Raad voor de Scheepvaart heeft uitspraak gedaan inzake de aanvaring van het Zweedse motorschip Tarfala met het ten anker liggende Duitse stoomschip Ludwigshafen, op 23 Ja nuari 1955 op de rede van Vlissingen. De raad is van oordeel, dat de aanva ring moet worden geweten aan on juiste en onvoorzichtige navigatie van de Tarfala, waarvoor de loods van dat schip mede verantwoordelijk is, zo meldt het Alg. Dagblad. De manoeuvre van de Tarfala om op de rede van Vlissingen ten anker te willen gaan bracht al onnodige risi co's met zich mee, gezien de beperkte manoeuvreerruimte. Onder de gegeven omstandigheden had de Tarfala deze manoeuvre slechts met de grootste voorzichtigheid en met zeer geringe snelheid mogen uitvoeren. De Raad keurt de wijze waarop de manoeuvre is uitgevoerd onvoorwaardelijk af. De Ludwigshaven treft geen enkele schuld, aldus de Raad. Het voor anker liggende schip kon de aanvaring on mogelijk verhinderen. De raad be treurt het, dat door de aanvaring een opvarende van de Luwigshaven het le ven heeft verloren.. (Advertentie) VANDAAG. Middelburg Electro: „Staatsvijand no. 1", (a.l.), 19 en 21.15 uur; Schouw burg: „Satan's paradijs", cinemasc., (14 jr.), 20 uur; Molenwater: „Mi niatuur Walcheren", 10—24 uur; Prov. Bibliotheek: Expositie oude werken natuurlijke Historie, 10—12,30, 13.30— 17 uur; Kunstzaal van Benthem en Jutting: Expositie werken Piet Bult huis, 910 uur; Graanbeurs Dam: Postzegelruilbeurs „Philatelica", 14 17 uur. Vlissingen: Opening zomershow. Alham- bra: „Vera Cruz", (14 jr.), 19 en 21 uur; Luxor: „Gorilla op de vlucht", (18 jr.), 19 en 21 uur. Goes Grand: „08/15", (18 jr.), 19 en 21 uur. MORGEN. Middelburg: Electro: „Staatsvijand' no. 1", (a.l.), 15.30, 19 en 21.15 uur; Schouwburg: „Satan's paradijs", 14,30 en 20 uur: Molenwater: „Miniatuur Walcheren", 1024 uur. Vlissingen Alhambra: „Vera Cruz", (14 jr.), 15,19 en 21 u,; Luxor: „Goril la op de vl'ucht", (18 jr.), 15, 19 en 21 uur. Goes Grand: „08/15", (18 jr.), 19 en 21 uur; Zondagmiddag 3 uur: „Jungle Goud", (14 jr.).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 2