PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Opstand tegen Peron mislukt maar in provincie nog verzet Honderden leden van de Zeeuwse VOOROVERLEG WESTELIJKE GROTE DRIE BEËINDIGD INDONESISCHE REGERING DOET BEROEP OP „LANDVERRADERS" DE VERWACHT... 198e Jaargang-No. 140 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Ad j .-HoofdredG. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week: 5.85; p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 18 Juni 1955 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm Minimum p. advertentie t 3,—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels I L—Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C„ Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 5860, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 Ib.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstr. 2, telef. 16; ferneuzen, Brouwerijstraat 2; Zienkzee N. BogerdsiJ C 160. telef. 26. 180 DODEN IN BUENOS AIRES Leger hield zich niet aan afspraak Volgens Argentijnse officieren, die naar Uruguay zijn uitgeweken, is de opstand in Argentinië mislukt omdat het leger zich niet aan de afspraak had gehouden. Ook verhinderde het slechte weer, dat mariniers op door opstandige eenheden der luchtmacht „vrijgemaakte" gedeelten landden. President Peron verzocht de bevolking het resultaat van de komende verkiezingen voor een grondwetgevende vergadering af te wachten. Deze constituante zou moeten beslissen of er een scheiding tussen kerk en staat moet komen. In een radiorede beloofde hij, dat de regering geen nieuwe aanvallen op kerken zou toestaan. Volgens geruchten zonden er in Buenos Aires een zestal kerken in brand zijn gestoken. In Nieuw-York ontvangen berichten duiden er op, dat hoewel de rege ring de toestand in de hoofdstad in de hand heeft, het verzet in de pro vincie nog in volle gang is.Rosario, een stad met een half millioen inwo ners, zou nog in handen van de rebell en zijn. Men schat het aantal doden in Buenos Aires op 180, terwyl er 100 ernstig en 800 licht gewonden zou den zyn. Naar de Argentijnse staatsradio I President Peron heeft een corres- meldt, zijn er communisten betrok- pondent van het Franse blad „Fran ken bij de mislukte revolutie. Admi- 1 nnrWhnnd (-ne«rest»Rn raai Luis Horne is benoemd tot mi nister van marine. Over het lot van zijn voorganger is niets bekend. De regering van Uruguay heeft besloten om alle gevluchte Argentijn se militairen te interneren. De vlieg tuigen zullen worden uitgeleverd. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Zonnig maar nog geen warmte (Van onze weerkundige =f medewerker) Vergeleken met de overige n kustprovincies in het Noorden n s en Oosten van ons land hebben wij in Zeeland over de tempe- ratuur niet te klagen. Zo werd gistermiddag in Vlissingen nog 17 graden C. gemeten tegen 12 n graden C. in Den Helder en Leeuwarden. Dit zijn tempera- n turen, die voor Juni bijna 8 graden te laag zijn. Het hoge drukgebied, met het centrum H boven Schotland en de Noord- zee, zal gedurende het week- 1 einde een N.O. luchtstroom in s stand houden. M Veel warmer zal het daarom ook Zondag nog niet worden, maar de kans op regen blijft H klein. Wel komen er boven Zuid-Frankrijk, als gevolg van de warmte, die daar plotseling voorkomt, plaatselijk onweers- buien voor. Het leek gisttr- avond niet waarschijnlijk, dat M deze buien vandaag of morgen tot onze omgeving zullen door- dringen. §e Voor de landbouw is dit zon- nige en droge weer gunstig maar de vacantiegangers zou- den wat meer warmte willen hebben en daar is juist de Ju- ni-maand niet erg scheutig mee. Candidaten schaduwkabinet van Britse Labour-partij Slechts 12 vacante zetels Voor de 12 vacante zetels ïn het „schaduwkabinet" van de Britse La- bourpartij hebben zich 54 leden van het parlement candidaat gesteld, aldus is Vrijdag te Londen bekendgemaakt. Onder deze candidaten bevinden zich de leider van de linkervleugel van de Labourpartij, Aneurin Bevan, en zes volgelingen. Het „schaduwkabi net" bestaat uit 15 leden van het La gerhuis en drie vertegenwoordigers van het Hogerhuis. De benoeming van drie leden van het Lagerhuis, name lijk van Clement Attlee voorzitter, Herbert Morrison, plaatsvervangend voorzitter en Herbert Bowden, Chief Whip, staat reeds vast. Het resultaat van de stemming, die geheim zal zijn, zal aanstaande Don derdag worden bekendgemaakt. ce Soir" een onderhoud toegestaan. Hij zei bij die gelegenheid dat som mige R.K. geestelijken van de kansel de burgeroorlog hadden gepredikt. „Ik heb myn voornemen om het pro bleem van scheiding van kerk en staat aan een volksstemming te on derwerpen, niet voor de R.K. hiërar chie verborgen gehouden", aldus Pe ron. „Toen de kerkelijke dignitarissen hun wereldlijke macht en hun stoffelijke belangen bedreigd zagen, hebben zij, geholpen door militante leden van de „katholieke actie", getracht een po litieke omwenteling aan de gang te brengen, vooral in de vakverenigin gen en door samen te werken met de oppositie. Soms hebben zy ook de burgeroorlog van hun kansels gepre- Peron zei het onjuist te achten dat de leden van andere godsdiensten en de buitenkerkelijken de R.K. geeste lijkheid en de kloosters betalen. Vol gens de president zou de kerk bij een volksstemming niet veel kans maken te winnen. President Peron besloot: „Ik ben katholiek, apostolisch en rooms en zal dat blijven, wat er ook gebeurt, maar ik heb een plicht tegenover mijn land te vervullen" Eerste poging om „Sidon" te lichten mislukt De eerste poging om de Donder dag in de haven van Portland gezon ken Britse onderzeeboot „Sidon" te lichten is Vrijdagmorgen mislukt. Men trachtte het wrak aan de op pervlakte te krijgen door er lucht in te pompen, doch de gaten in de romp van de „Sidon" zijn klaarblij kelijk zo groot, dat de lucht bijna on middellijk weer ontsnapt. De ber gingspogingen worden voortgezet. Staking zeelieden in V.S. weldra ten einde Overeenstemming tussen Ameri kaanse rederijen en de nationale bond van zeelieden over een loonge- schil heeft Vrijdag de weg vrij ge maakt voor beëindiging van de Don derdag begonnen staking op schepen in Amerikaanse havens aan de Atlan tische Oceaan en de Golf van Mexi co. De vakbond keurde Vrijdagochtend een contract goed, dat voorziet in een werkloosheidsuitkering in de zin van de betreffende regeling in de onlangs door Ford en General Motors gesloten contracten. Vakbondsleiders gaven hun volge lingen last niet uit te varen zolang twee kleinere vakbonden nog geen nieuwe contracten hebben. Geslaagde proeftocht van de „Nautilus" Tweeduizend km onder water De Amerikaanse marineleiding heeft Vrydag meegedeeld dat de door kern energie voortgedreven onderzeeboot „Nautilus" met succes een proef vaart van zes weken in de Atlanti sche Oceaan heeft gemaakt, waarbij een aaneengeslottn traject van twee duizend kilometer onder water werd gevaren. De afstand New London-Porto Rico 1400 mijl de in het eerste bericht genoemde 2000 kilometer werd ge heel onder water afgelegd. De „Nautilus" heeft op zijn proef- tocht meer dan 10.000 mijl gevaren en is 180 maal ondergedoken. BESPREKINGEN TE NEW-YORK In een uitzending van het Indonesische ministerie van Voorlichting voor radio-Indonesia wordt naar aanleiding van de beschuldigingen in het Ne derlandse Witboek een beroep gedaan op hen, die landverraad pleegden, in het belang van Indonesië de nodige verklaringen af te leggen met dui delijke bewijzen over subversieve acties van Nederlanders, die beoogden Indonesië fen gronde te richten. De Indonesische regering zal tegenover hen niet optreden als een koloniale regering, doch als vader tegenover een af gedwaalde zoon. Oe Britse onderzeeboot Hr. Ms. „Si don", die Donderdagochtend na een explosie in de1 haven van Portland, aan de Engelse Zuidkust is gezonken (Telefoto A.N.P.J De verklaring begint met het Ne derlandse Witboek een poging te noe men het Indonesische volk in de ogen der wereld omlaag te halen. Het Wit boek toont aan, dat de Nederlanders bevreesd zijn, dat de schuld der 23 Nederlandse arrestanten aan subver sieve acties, die thans nog steeds worden bedreven, bewezen zal worden en dan zal blyken, dat de subversieve Vertrouwen in de V.N. De ministers van Buitenlandse zaken der Westeiyke „Grote Drie" hebben na afloop van hun tweedaagse bespre kingen te New York een communi qué uitgegeven, waarin zij zeggen te hopen, dat „in de komende maanden met volharding veel kan worden be reikt op de weg naar vrede met vry- heid en rechtvaardigheid". De ministers hebben nota genomen van het feit, dat de Sowjet-Unie hun uitnodiging voor een viérmogend- hedenconferentie officieel heeft aan vaard. Zij bespraken regelingen voor deze bijeenkomst, welke op 18 Juli te Geneve zal worden gehouden. Zo als bekend zullen de drie ministers Maandag a.s. te San Francisco met him Russische ambtgenoten Molotow over deze kwestie van gedachten wisselen. Tevens pleegden de ministers over leg met bondskanselier Adenauer Het handvest van de Verenigde Na ties, dat zal worden opgesteld in het V.N.-gebouw tijdens de viering van de tiende verjaardag in San Francis co van deze wereldorganisatie, wordt op deze foto onder strenge bewaking en in een stalen safe van een kleine vijftig kilo, de trap afgedragen van het vliegtuig, dat dit belangrijke do cument naar Frisco vervoerde. over vraagstukken, welke speciaal Duitsland lïetreffen. Ook werd ge sproken over het houden van beraad slagingen te Parijs met andere leden van de Navo, voordat de regerings leider der „Grote Vier" te Genève bijeenkomen. Aan de vooravond van de tiende jaardag van de oprichting van de Verenigde Naties spreken de drie ministers er hun vertrouwen over uit, dat de gemeenschappelijke politiek, welke zij en hun bondgenoten in het verleden met succes hebben gevolgd, de grondslag zal vormen voor verde re vorderingen bij het regelen van hangende kwesties. Door fout bij narcose overleden Het vermoerten bestaat, dat een pa tiënte van het Wilhelmina-gasthuis is overleden aan de gevolgen van een fout die gemaakt is toen haar narcose werd toegediend. Dit heeft de directeur van dit gemeentelijk zie kenhuis aan de officier van justitie mëdegedeeld. Deze heeft de politie opdracht gegeven een onderzoek in te stellen. Dit onderzoek is nog lang niet vol tooid. Medische rapporten van des kundigen-worden binnenkort ver wacht, maar ook met het samenstel len daarvan is men nog niet gereed. De overleden patiënte had een hart kwaal, zodat het uitermate moeilyk is vast te stellen of niet de narcose- fout, maar deze hartkwaal wellicht de dood veroorzaakt heeft. Het is gebruikelijk dat ziekenhuis directeuren, wanneer in hun inrich ting een dergelijke wellicht fatale vergissing is gemaakt, zich met de justitie in verbinding stellen. Etalageruit ingeslagen bij juwelierszaak. Vrijdagochtend vroeg is de éta- lageruit van een juwelierszaak in Assen door een tot nog toe onbe kende persoon met een baksteen in geslagen. terwijl twee standers met gouden ringen ter waarde van ong. 1500 werden ontvreemd. organisaties als de Nigo, Apra enz. waarvan de grondslagen door Neder landse agenten werden gelegd, inder daad bestaan of bestonden. Het Witboek gaat slechts over Ne derlandse arrestanten, doch de Indo nesiërs, die werden gebruikt voor de Nederlandse ondermijnende acties, worden verwaarloosd. Maar als deze landverraders worden gearresteerd en hun schuld kan worden bewezen, dan worden hun verklaringen door de Nederlanders als leugens gekwalifi ceerd. Dit strekt als waarschuwing voor hen die nog steeds verraad willen plegen en de Nederlandse subversieve acties steunen, aldus de verklaring. Deze oproep aan handlangers van de Nederlanders" aan de regering in lichtingen te verstrekken onder be lofte van milde behandeling heeft een diepe indruk op de Nederlandse ge meenschap in Djakarta gemaakt. Geen republiek in Zuid-Vietaam Premier Ngo Diem van Vietnam heeft niet de bedoeling om Zuid-Viet- nam tot republiek uit te roepen als gevolg van 'n motie, die deze week op gesteld door een aantal familieleden van ex-keizer Bao Dai, waarin de laatste het recht werd ontnomen als staatshoofd op te treden. Volgens Vietnamese kringen be vonden zich onder de familieleden van Bao Dai, die deze motie opstel den. in feite geen leden van de „kei zerlijke familieraad", zoals oorspron kelijk was verklaard. Als verklaring gaven zij dat in ver band met het feit, dat de voorvade ren van Bao Dai in de afgelopen eeuwen ieder een groot aantal vrou wen hebben gehad het hoogste aantal was 99 tienduizenden zich familieleden van Bao Dai kunnen noemen. EEN GESLAAGDE TOOGDAG Landbouwonderwijs schept voor Provinciaal bestuur problemen Dank zij speciale bootverbindingen, die de aanvoer naar Schouwen-Dui- veland vergemakkelijkten, waren Vrydag honderden leden van de Zeeuwse Christen Boeren en Tuindersbond naar Zierikzee gekomen voor hun jaar lijkse toogdag, die ook ditmaal bijgewoond werd door de Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casenibrout. Terwyl de dames leden in het „Huis van Nassau", onder voorzitterschap van mevrouw P. C. op 't HofFrederiksen uit Biezelinge, luisterden naar een interessante lezing van de schrijver J. W. Ooms uit Soestdijk, die de innerlijke drang van de auteur tot schrijven trachtte te verklaren, verzamelden zich in de concertzaal de mannelijke leden uit de Bevelantlen, Walcheren, Tholen en Zeeuwsch-Vlaanderen. Naast de Commissaris waren o.a. aanwezig wethouder A. M. den Boer namens het gemeentebestuur van Zierikzee, het bestuur van de afd. Schouwen-Duiveland, de burgemees ters van Oosterland en Nieuwerkerk, mr. G. J. van der Burgt en afgevaar digden van de C.J.B.T.B. In zijn openingswoord herinnerde de voorzitter, de heer C. de Putter uit Axel, aan de geschiedenis van Zee land waar land en zee in calamitei ten elkaar afwisselden. „Het succes is thans acnter bij de verwachtingen", aldus de heer De Putter, die het be treurde dat voor de landbouwer geen mogelijkheid tot kapitaalsreservering meer bestaat. Eveneens verweerde spr. zich tegen het feit, dat gelden uit areaallieffing in casu boeren- geld door andere worden beheerd. Het jaarverslag van de secretaris, drs J. J. Knibbe, gaf geen aanleiding tot opmerkingen, evenmin als het finan cieel verslag, waaruit een inkomsten- cyfer van f 30.000 bleek tegenover uitgaven van f 37.000. echter met een tegoed van rond f 6000. De voorzitter van het boekhoudbureau, de heer C. Marinusse, deelde mede, dat het le dental van deze instelling 462 be draagt, ondanks de in_ te voeren ta riefsverhoging van 12,5 Jhr. de Casembroot sprak zyn vol doening uit over de toename van het landbouwonderwijs en noemde in dit verband de problemen waarvoor het provinciaal bestuur zich gesteld ziet, nu de Z.L.M. om geldén verzocht heeft om bestaande onderwijsinstel lingen uit te breiden. Er wordt thans een enquête in Zeeland gehouden om na te gaan wat voor het landbouw onderwijs te wachten is; daarna zul len G.S. zich beraden. Tussen twee vuren'' „Wat de wegen betreft zitten we tussen twee vuren, aldus de Commis saris, „nu talloze gemeten voor weg aanleg in beslag genomen worden. (Vervolg op pag. 10) lllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllljlll Woedend publiek steekt station in brand s In een voorstad van Rio de Ja il neiro ts een trein ingereden op het achterste gedeelte van een andere trein. Beide treinen werden zwaar beschadigd. Het publiek, dat getuige was van het ongeluk het jongste van een reeks ongelukken, wel- ke in de laatste tijd bij de Braziliaanse spoorwegen heb- j|| ben plaats gevonden werd woedend en stak het station in brand. De brand kon echter jl spoedig worden geblust, s Er waren zes zeven doden. Het aantal gewonden wordt H geraamd van 57 tot 120, waar- onder vry veel zwaar gewon- den. llllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllll^ KORTE PREDICATIE ATHENERS, VROEGER EN NU. Alle Atheners nu en de vreemdelingen, die zich daar ophielden, hadden voor niets anders tijd over dan om iets nieuws te zeggen of te horen. Hand. 17 21. Het valt niet moeilijk een zekere parellel te trekken tussen Athene uit Paulus' dagen en de mens van onze tijd. Vanzelfsprekend lagen vele din gen toen anders dan nu. Athene was een universiteitsstad, maar de exacte wetenschappen voerden er niet de bo ventoon. gelijk thans ten onzent het geval is. Het was in Athene altijd meer gegaan om die levensvragen, die de mens diep en aangrijpend bezig houden, vragen over leven en dood, lijden en onsterfelijkheid ,om alle raadselen en onbegrijpelijkheden in het omringende leven. In Paulusda gen gaf echter, bij al het spreken over deze vragen, een zékere nieuwsgierig heid de toon aan, meer dan de op rechtheid. Deze nieuwsgierigheid vormde het schamele restant dat overbleef, toen alle geloof uitgehold en ledig geworden ir<«. Zo werd voor de Atheners het denken, spreken en horen tot een spel en in dit spel wilde men nu ook Paulus en de boodschap, die hij bracht, betrekken. Daarin gelijkt Athene als twee droppels water op de mens van onze tijd. Het leven van de mensen ta grenzeloos oppervlakkig. En deze oppervlakkigheid is zeer gevaarlijk. De uitholling van het geloof is tot een onrustbarende grootte genaderd. In dit alles ontmoet de mens van on ze tijd dc Athener en reikt hem de hand. In dit svcl wil men ook de Kerk betrekken en de kansen staan niet slecht. De apostel Paulus houdt de moderne mens het Evangelie voor. Hg houdt het ook de Kerk voor: is heel dat spel dat gespeeld wordt niet een zich verbergen voor die onbekende, die vreemde God, wiens altaar ergens in het leven staat, op een verloren plekje f Is al die oppervlakkigheiddie zich zo gewild, zo geforceerd aan dient, eigenlijk, in diepste wezen niet een vlucht voor de consequenties, die een vertoeven by dat eenzame altaar met zich zal brengen f Wie het waagt om bij dat altaar te blijven, ontmoet daar die vreemde God, die recht en waarheid spreekt, die vreemde God, die de genade han teert in Christus Jezus, 'de Zoon Zij ner liefde. Dit altaar vraagt om de offerande: de offeranden Gods zijn een verbroken geest, een verbroken en verbrijzeld hart veracht God niet. Een geloof en leven dat met deze dingen gevuld ia, keert zich af van alle oppervlakkigheid en wendt zich heen tot het Evangelie, dat vol is van Gods rijke genade. Aagtekerke. L. Theunissen. Weer in Europa Volgens de rapporten van Vrydag- ivond 19 uur: Kopenhagen licht bewolkt Amsterdam onbewolkt Londen Luxemburg' Parijs Bordeaux Grenoble Nice Genève Ziirich Locarno Berlijn Frankfort Wenen Innsbruck Rome Stockholm half bewolkt half bewolkt zwaarbewolkt zwaarbewolkt zwaarbewolkt half bewolkt geheel bewolkt zwaarbewolkt half bewolkt licht bewolkt licht bewolkt zwaarbewolkt onweer geheel bewolkt regen 15 gr. 15 26 23 OVERWEGEND ZONNIG Droog weer met in het Noorden van het land aanvankelijk nog af en toe van zee binnendrijvende wolken velden. Dezelfde of iets hogere tem peraturen. Overwegend matige wind uit Oostelijke richtingen. 19 Juni Zon Maan ZON EN MAAN op 4.21 op 3.23 op 4.21 op 4.30 onder 21.05 onder 20.36 onder 21.05 ondef 21.29

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1