De Commandocentrale van de Britse politiek JIMMY BROWN opent een rijschool BELANGRIJK LAGER RESULTAAT VOOR H.V.A. IN 1954 Lijst van deelnemers WEDSTRIJD- FORMULIER ZATERDAG 18 JUNI 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 15 No. 10 DOWNINGSTREET: Pas in de loop der jaren een min of meer geriefelijk huis geworden (Van onze Londense correspondent) Dag en nacht staat er een „bobby", een gehelmde politieagent, voor de deur van No. 10, Downingstreet, Londen. En binnen, aan de andere kant van de deur, staat ook een bobby, ongehelmd, maar die ziet men nimmer. Dat is alle bewaking van de commando-centrale der Britse politiek: de woning van Groot-Brittannië's eerste minister, nu sir Anthony Eden. Deze betrekkelijk eenvoudige woning, met haar saaie gevel, weet nochtans al tijd weer de nieuwsgierige aandacht van tienduizenden toeristen gaande te maken: steeds staan er mensen voor No. 10, hopende een glimp op te vangen van Engelands machtshebber. worden. Nog in 1916 weigerde me vrouw Lloyd George de woning te betrekken, zolang er geen badkamer in werd aangebracht. Tot die tijd moesten Engelands machtigste poli tici (en hun gezin!) het maar zien te stellen met een zitbad, dat op een waterdicht zeil voor een der open haarden werd geplaatst. Begane grond en eerste verdieping Op de deur bevindt zich een glim- mend-gepoetste koperen brievenbus, waar men met veel moeite (want de woorden zijn bijna weggepoetst) de woorden kan lezen: „First Lord of the Treasury", welk begrip wij even eens vertalen met „Minister van Fi nanciën"). Naast No. 10 is No. 11, waar de „Chancellor of the Exche quer" woont, welk begrip wij even eens vertalen met „Minister van Fi nanciën". Dit alles klinkt vrij ver warrend, en is alleen maar te verkla ren door de eigenaardige ontwikke ling der Britse staatsapparatuur. Tot omstreeks 1725 was de koning voor zitter van de kabinetsraad, en alle ministers waren, als „dienaren onder de Kroon", eikaars gelijken. Alleen was de minister van financiën, die de koorden van de staatsbeurs in han den hield, verreweg de belangrijkste minister. Deze titel heeft hij consti tutioneel altijd behouden, al ging het ambt als zodanig over op de „kanse lier van de schatkist". Achter die (misleidende) naam plaat bevindt zich een veel grotere ruimte dan de vrij smalle gevel zou doen vermoeden. Er is in de loop der jaren heel wat ver- en aangebouwd aan No. 10, zodat er, behalve de werkvertrekken voor de premier en zijn vaste staf, ook nog ruime zalen zijn voor staatsie-diners en de ont vangst van officiële gasten. Echter nooit meer dan tweehonderd. Dit in verband met de ouderdom van het huis. De wanden zijn versierd met schilderijen, eigendom van de Natio nal Gallery, die van tijd tot tijd ver wisseld worden. De Kabinetskamer. De kabinetskamer is ongetwyféld het voornaamste vertrek van No. 10, daar hier de richtlijnen der Britse politiek worden bepaald. Deuren en ramen zijn dubbel, zodat niemand de beraadslagingen zou kunnen afluisteren. Alleen de eerste minister heeft een leunstoel alsmede een telefoon, waarmee hij op elk uur van de dag rechtstreeks met de Sou- vereine kan spreken. Alle beschreven stukjes p'apier, die de ministers niet zelf meenemen, worden na elke ka binetszitting verbrand in de open haard, die zich achter de stoel van de eerste minister bevindt. Pas in de loop der jaren is No. 10 een min of meer gerieflijk huis ge- jHjlllllllllllll)l!lllllllll!lll!ll!llllll!lllllllllllllllllllllllllll!lllll!IIIIIIIIIHI Spreekwoordelijke ondeugd. De Engelse taal is rijk aan denigrerende uitdrukkingen die het adjectief „Dutch" (Neder- lands) bevatten: „Dutch coura- ge" (jenevermoed), „Dutch parliament" (Poolse landdag), to swear like a Dutchman (vloeken als een ketter) om er slechts enkele te noemen, De 70-jarige bisschop van Londen, dr. John Wand, heeft de Engelse taal nu verrijkt met een nieuwe voor de Nederlan- ders zeer onprettige uitdruk- 1= king, aldus „De Tel.", Dutch H bureaucracy", (Nederlandse bureaucratie) H Het gebeurde* tijdens de kerkvergadering in Londen. Sprekende over de wereldraad M van Kerken merkte de bisschop op: „Deze Wereldraad gaat M mank aan drie gebreken: te p veel Amerikaans geld, te veel Duitse theologie, en te veel Ne- m derlandse bureaucratie", waar- aan hij eerlijkheidshalve toe- voegde: „Men zou ons kunnen H oeschuldigen van te veel Britse nuchterheid, maar wat de We- reldraad van Kerken in wezen H ontbreekt, dat is geestelyk en- thousiasme". Vanwaar de naam? Vanwaar de naar „Downingstreet?" Die herinnert aan sir George Dow ning, door de bekende dagboekschrij ver Samuel Pepys (zelf niet bepaald een ridder zonder vrees of blaam) een „dubbelovergehaalde verrader" en „verraderlijke schelm" genoemd. Daarvoor bestond alle reden, want Downing was een man, die het prin cipe huldigde: „Zoals de wind waait, zo waait mijn vestje". Hij ging in 1638 met zijn ouders 'naar Amerika, doch een paar jaar later keerde hij, zijn passage verdienend als scheeps predikant, terug naar Engeland. Hij sloot zich aan bij de Puriteinen, en werd een geliefd prediker. Cromwell stelde hem in 1657 aan tot Brits gezant in Den Haag, waar hij contact opnam met de verbannen koning Karei II. Onder voorwaarde dat hij al zijn vroegere vrienden zou verraden (hetgeen voor hen marte ling en dood betekende) werd hy op 21 Mei 1658 te Breda tot ridder ge slagen. Hij voorzag dat de fortuin zich wel eens tegen hem zou kunnen keren, en daarom kocht hjj een aan tal huizen in King Street, die hij liet afbreken en weer opbouwen, bij wijze van geldbelegging. Zelf heeft hij waarschijnlijk nooit in deze huizen gewoond, doch de ko- worden in beslag genomen door het „officiële" gedeelte: werkkamers, ontvangkamers, eetkamers, keuken, e.d. Op de tweede verdieping bevindt zich de privé-woning van de premier. Ook in de Inrichting van No. 10 Is veel gewijzigd, want elke „premierse" heeft het recht haar woning in te richten vol gens haar eigen smaak. Zij mag de originele meubilering wel verwijderen, maar niet ver kopen, daar zy uiteraard staatseigendom Is. Achter het huis bevindt zich een grote tuin, waar officiële gasten van de premier de jaarlijkse para de, genaamd de „Trooping of Colour", kunnen gadeslaan. Ook is er nog een ondergrond se uitbouw, de „Annexe", aan gelegd tijdens de tweede we reldoorlog, om eerste minister en kabinet in de gelegenheid te stellen beveiligd tegen bom inslag te vergaderen. ning stemde er in toe dat de naam Kingstreet gewijzigd werd in Dow ningstreet, en zo heeft Engelands re- geercentrum zijn ontstaan te danken aan een „verraderlijke schelm". Niet altijd bewoond Pas in 1733 werd No. 10 de offi ciële ambtswoning van de „Prime Minister", toen koning George H het huis ten geschenke gaf aan de (eer ste) eerste minister, sir Robert Wal- pole. Maar niet altijd was het huis „ambtswoning", want verscheidene premiers, o.w. Disraeli en Gladstone, prefereerden een andere, geriefelij ker woning, hoewel zij het pand wél als hun ambtskantoor gebruikten. Ook nu nog wordt No. 10 slechts bij tussenpozen bewoond, daar de meeste premiers nog een landhuis er gens in de provincie hebben. Het ambt van eerste minister is nu een maal een wisselvallige functie, afhan kelijk van de gunsten der politieke fortuin! Maar, wie ook de bewoner is, altijd blijft No. 10 het centrum der politieke activiteit, het zenuwcen trum van het Britse Gemenebest. HOOG EN LAAG WATER 19 Juni U.+N.A.P. U.+N.A.P. U.—N. A.P. U—NAP. Vlissingen 0.32 2.05 13.05 2.25 7.07 1.98 19.32 1.98 Terneuzen 1.01 2.21 13.34 2.40 7.39 2.11 20.05 2.11 Hansweert 1.37 2.32 14.15 2.50 8.11 2.28 20.38 2.28 Zierikzee 2.03 1.41 14.39 1.62 7.32 1.67 20.03 1.60 Wemeldinge 2.17 1.65 14.53 1.87 7.58 1.95 20.27 1.86 20 Juni Vlissingen 1.25 2.25 13.56 2.40 7.58 2.02 20.27 2.14 Terneuzen 1.53 2.40 14.29 2.54 8.32 2.15 21.01 2.27 Hansweert 2.39 2.48 15.15 2.63 9.06 2.32 21.34 2.44 Zierikzee 3.03 1.58 15.37 1.67 8.26 1.60 20.56 1.62 Wemeldinge 3.15 1.83 15.51 1.93 8.49 1.88 21.20 1.90 30. Nadat Jimmy afscheid genomen had van de par keerwachter, stapte hij de „Kraaiende Haan" binnen. Hij deed dat omzichtig, want je wist tenslotte nooit wie je in zo'n gelegenheid tegen 't lijf kon lopen. Nu Jimmy nam deze voorzorgsmaatregel niet voor niets, want nadat hij zijn hoofd behoedzaam om de kier van de deur had gestoken, trok hij zich ijlings terug en deed de deur weer dichtAan een tafel midden in het café zaten in gezelschap van enige als heer aangeklede manspersonen niemand minder dan Knuf en haar doch ter, freule Kitty. Het ging er nogal vrolijk toe en Jim my hoorde nog net hoe de freule iets giechelde van: „zal je 'm raar apensnuit zien trekken. Hij hoeft er niet eens moeite voor te doenl" Jimmy knikte. „Als je 't over mij hebt zus", bromde hij, dan denk ik, dat je vandaag of morgen nog eens erg veel spijt van deze woorden zult hebben". Jimmy hield er nooit van dat men' met zijn uiterlijk de spot dreef. Hij had tenslotte zijn eigen hoofd niet uitgezocht, toen hij op de we reld kwamJimmy stond even voor de ingang van de „Kraaiende Haan" met zichzelf te overleggen wat. hem te doen stond. Hij durfde best naar binnen te stap pen, want béng was hij voor dit stelletje helemaal niet, maar was het niet veel verstandiger een andere stelling te betrekken? Hij slenterde naar het parkeerterrein te rug en zei terloops tegen de autowachter: „Ik zal de barpn maar niet storen. Hij zit druk te praten. Ik ge loof, dat ik maar een briefje in zijn auto gooi". „Sportweek Souburg 1955" Van 20 tot en met 25 Juni a.s. Het is bijna vanzelfsprekend dat men ook dit jaar weer een Souburgse Sportweek organiseert. Na het suc ces van voorgaande jaren zal men in de week van 20 tot en met 25 Juni a.s. weer een groot aantal sportwed strijden en demonstraties kunnen bij- Nadat Maandag 20 Juni om half acht een optocht der deelnemende sportverenigingen is gehouden, zul len om acht uur een aantal duiven worden gelost. Om vijf over acht zal burgemeester A. H. S. Stemerding op net gemeentelijk sportterrein de officiële opening verrichten. Diezelf de avond zullen nog enkele estafette- wedstrijden worden gehouden. Op Dinsdag zal men hondendres- suur kunnen bewonderen, waarna door de Vlissingse boksvereniging D.O.S. bokswedstrijden zullen wor den gehouden. Gymnastiek komt Woensdag aan bod. Na een rondgang door de gemeente zal op het sport veld een uitvoering worden gegeven door de verenigingen Astrow en Zuidwesters. Donderdag staan da mes- en heren handbalwedstrijden op het programma met deelname van Marathon, De Zeeuwen en Olympus. De Vrijdag wordt geheel in beslag genomen door Animo en Zuidwesters met als gastploegen TOGO en E.V.V. C. Naast korfbal staat ook volleybal op het program. De Zaterdagmiddag begint met wielerwedstrijden op gewone fietsen, terwijl na een muzikale rondgang van „Vlijt en Volharding", welk korps de gehele week muzikaal zal opluisteren, als laatste sportwedstrijd een voetbalduel wordt uitgevochten tussen RCS en de tweede klasser M. O.C. uit Bergen op Zoom. Deze wed strijd begint om half acht. Om half tien zal burgemeester Stemerding de officiële sluiting verrichten, waarna men onder de vrolijke tonen van „Vlijt en Volharding'* nog een tap toe toe krijgt. Nederlandse handballers tegen Westfalen. Zoals bekend zal op 19 Juni te Arnhem een revanche-wedstrijd wor den gespeeld tussen de heren hand- Dividend verlaagd tot zes procent. De N.V. Handelsvereniging „Amsterdam" heeft over 1954 een winst gemaaid van f 8.117.282. Dit bedrag omvat de winsten van de Indonesi sche bedrijven en kantoren na afschrijvingen en reservering voor kosten winsttransfer, van het bedrijf in Ethiopië en van het kantoor Amsterdam. Over 1953 bedroeg de winst f 11.713.252. Het belangrijk lagere resultaat is voornamelijk een gevolg van het feit, dat in tegenstelling tot het vo rige jaar thans de gehele Indonesische winst bij transfer aan kosten winst- transfer onderhevig is. Ook de winst van het kantoor Amsterdam is door verschillende oorzaken ten achter gebleven. Noch voor het restant van de In donesische winsten 1952 en 1953, noch voor de winst 1954 werd tot dusver transfer verkregen. De directie ver trouwt echter, dat het beginsel, dat het in Indonesië behaalde netto resul taat transferabel is, gehandhaafd zal worden. Het financiële resultaat van de In donesische bedrijven kan, uitgedrukt in Nederlandse courant, in verhou ding tot de grootte van het in die be drijven geïnvesteerde kapitaal, niet anders als volstrekt onvoldoende ge kwalificeerd worden. Voor de winst van het bedrijf in Ethiopië werd transfer ontvangen. Het dividend zal worden verlaagd van zeven op zes procent. De H.V.A. heeft in 1954 in sterke mate de weerslag ondervonden van het feit, dat Indonesië te kampen heeft met grote financiële en econo mische zorgen. Ook de materiaal voorziening der ondernemingen werd balploegen van Nederland en West- falen. Voor deze ontmoeting komen de volgende spelers in aanmerking: doel: J. Slaats (PSV) en Martini (Aalsmeer); Achter: De Jonge (P SV) en Van Blitterdwijk (Hellas); Midden: Van Heil (Hellas), Hoens (PSV), Dekkers (PSV) en Van Loon (DES); Voor: Zuldema (Hel las), Rutjes (Hellas). Walker (Hel las) en 'Van der Heyden (Niloc), Nieuwenhout (Eindhoven), A. Slaats (PSV) en Kliengeld (PSV), belemmerd door onvoldoende toewij zing van deviezen. De mogelijkheid tot uitzending van deskundig stafpersoneel was in 1954 nog beperkter dan in vorige jaren. Het engager en van Nederlands per soneel blijft noodzakelijk, omdat het aanbod van Indonesische krachten vooralsnog onvoldoende is. Deze be treurenswaardige gang van zaken heeft een hiaat in de stafformatie doen ontstaan er. vormt een ernstige bedreiging voor de bedrijfsvoering. IN ETHIOPIË. De ervaringen opgedaan met de proefcampagne in Ethiopië zijn van groot nut gebleken voor de normale campagne. Op 20 Maart 1954 werd de suikerfabriek „Wonji" offeïeel ge opend. Tijdens de proefcampagne werd 2653 ton suiker geproduceerd. De eerste normale campagne duurt tot 12 Juni 1955. De proauctie zal be dragen ruim 15.000 ton suiker. De gang van zaken in deze eerste cam pagne stemt tot grote tevredenheid. Bijzondere moeilijkheden werden niet ondervonden en het bedrijf ontwik kelt zich tot een goed lopend geheel. Besloten is de capaciteit van de fa briek te vergroten van 7500 tot 12,000 quintalen riet per etmaal. De directie vertrouwt met deze uitbreidingen bij aanvang van de derde campagne. No vember 1956, gereed te zijn. De daar toe nog te verrichten kapitaaluitga ven taxeert zij op circa 4.5 millioen gulden. Men bestudeert de mogelijk heid van oprichting van een tweede suikerfabriek. Formulier als bedoeld in de advertentie van de Vlissingse Zomer Show in de P.Z.C. van Vrijdag 17 Juni. No. NAAM ADRES 1. Fa. Gez. Labrujère, Scheldestraat 42 2 D. Roelae; Scheldestraat 44 3 J. Corbeel, Scheldestraat 60 4 Wim Jansen, Badhuisstraat 14 5 Gebr. Casteleijn, Badhuisstraat 6 6 Fa. M. Meerman, Hobelnstraat 1 7 A. Stroo, Glacisstraat 85 8 G. Polderman, Glacisstraat 140 9 Vroom en Dreesmann, Betje Wolfflpl. 10 Labrujère's Schoenenh., C. Busk.str. 132 11 Modehuls Bobbe, C. Buskenstraat 63 12 Fa. G. J. Wilbrink, Noordstraat 42 13 J. Geldhof, Dam 9 14 H. H. de Klerk Zn., Beilamypark 56 15 Fa.Heystek, Beilamypark 42 16 J. Peters, Beilamypark 40 17 Gebr. v. d. Berg, Beilamypark 6 18 A. Volmer, Beilamypark 14 19 Plouvier's Schoenh., Nieuwendijk 1416 20 Fa. H. G. Daalhuizen, Nieuwendijk 39 21 N.V. vh. Gebr. Polak, Zeilmarkt 6. 22 J. Blankenburgh, Groenewoud 38 23 „Exotica", Groenewoud 76 24 Fa. M. C. v. d. Maden, Kleine Markt 1 25 J. Meijer, Kleine Markt 3 26 Fa. C. J. v. d. Hemel Zn., KI. Markt 9 27 Fa. De Nijs, Kleine Markt 13 28 „De Zonnebloem", St. Jaeobsstraat 28 29 Banketbakkerij Merk, St. Jacobsstr. 33 30 P. Ventevogel, St. Jaeobsstraat 25 31' Jo Maes, St. Jaeobsstraat 15 32 Fa. W. M. Haccou Zn., St. Jacobsstr. 7 33 De Ster, St. Jaeobsstraat 8 34 F. ter Poorten, St. Jaeobsstraat 19 35 Modehuls „De Meermin", St. Jac.str. 11 36 C. Jamin N.V., Lepelstraat 15 37 H. v. Kampen Co., Oude Markt 20 38 Gebr. Filius, Oude Markt 24 39 F. H. Jilleba, Drogisterij, Kerkstr. 7 40-J. G. Rubé, Kerkstraat 8 41 Modemagazijn „De Vlijt", Walstraat 30 42 Hooljdonk, Walstraat 32—33 43 Fa. F. J. M. Weyens, Walstraat 36 44 G. H. Ter Meulen, Walstraat 34 45 Fa. H. Duym, Walstraat 37 46 Fa. Frans Timmerman, Walstraat 44 47 Slagerij De Jonge, Walstraat 46 48 H. de Koning, Walstraat 50 49 W. van Westen, Walstraat 49 50 De Lelie, Walstraat 51 51 J. S. Meuwsen N.V., Walstraat 66 52 Ivo van Haren, Walstraat 68 53 P. Steketee, Walstraat 55 54 Windsor (Van Liere), Walstraat 63 55 Corlas, Walstraat 76 56 J. Roovers, Walstraat 82 57 Kreymborg Co N.V., Walstraat 84 58 Dagelinckx, Walstraat 89 59 P. Tiïroe, Walstraat 99 60 De Gouden Nagel, Walstraat 106 61 Walstraat Bazar, Walstraat 109 62 A. C. Willemsen, Walstraat 113—115 63 A. U. den Boer, t Kousenhuis, Walstraat 127 64 Mag. „De Ooievaar", Walstraat 125 65 H. A. den Boer, Nieuwstraat 70 66 Dronlcers, St. Jaeobsstraat 29 ètalage-webslzifi VLISSINGSE ZOMER SHOW Ter opluistering van de Vlissingse Zomer Show hebben de winkeliers him etalages feestelijk verzorgd. Het publiek is de jury en wordt gevraagd te beoordelen welke van de deelnemende winkeliers voor prijzen in aanmerking komen. De winkelier, wiens naam het hoogst aantal keren voorkomt op het wedstrijdformulier, wordt respectievelijk een le, 2e, 3e, 4e of 5e prijs toegekend. De uitslag van het publiek is bindend. Voor degenen, waarvan de uitslagen gelijk of dichtstbykomend lui den aan de uitslagen van de prijswinnende winkeliers, worden waar devolle prijzen beschikbaar gesteld, o.a. een eerste prijs f 50,—; tweede prijs f 30, derde prijs 20,10 prijzen van 5, VOORWAARDEN Iedereen kan deelnemen. Inlevering van de formulieren van 18 tot en met 25 Juni, in een bus bij de P.Z.C. en kiosk Hogeweg. De uitslag wordt tussen 27 Juni2 Juli bekend gemaakt in de Pro vinciale Zeeuwse Courant. Tegen toekenning van de beloning bestaat geen beroep. HIERLANGS AFKNIPPEN Voor de deelnemende winkeliers zijn 5 prqzen beschikbaar gesteld, een le, 2e, 3e, 4e. en 5e pry's. Vul in welke winkeliers respectie velijk voor een le, 2e, 3e, 4e of 5e prijs in aanmerking komen. De deelnemende winkeliers zijn herkenbaar aan een deelnemers kaart in de etalage. 3rj beoordeling te letten op: meest aantrekkelijke etalage, zowel bij dag- als avond-verlichting. Van de deelnemende winkeliers komen in aanmerking voor een prijs: Naam winkelier Straat le prys: 2e prijs: 3e prijs: 4e prijs: 5e prijs: IN TE VULLEN MET DRUKLETTERS: Naam: Voornaam: Adres: n0-: Woonplaats: Handtekening:

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 11