PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Opstand in Argentinië tegen het bewind van president Peron De provincie Zeeland als een deel van het Nederlandse mozaiek BILT GETUIGE BADEN HEEFT ALLE BEKENTENISSEN INGETROKKEN BRITSE ONDERZEEBOOT NA ONTPLOFFING GEZONKEN BA0 DAI DOOR KEIZERLIJKE FAMILIE VERSTOTEN n 198e Jaargang-No. 139 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adj.-Hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5,85; p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 17 Juni 1955 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p. advertentie 3,—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels 1 1*—Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 5860, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstr. 2, telef. 16; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee N. Bogerdstr. C 160, telef. J GEVECHTEN IN BUENOS AIRES Volgens regering weer bedwongen; leger en marine in actie In Argentinië is gisteren een opstand uitgebroken tegen het bewind van president Peron. Officieel werd in de eerste berichten via de Argentijnse radio gezegd, dat het leger trachtte opstanden van eenheden van de lucht macht en marine te onderdrukken. Later verklaarde president Peron, dat de opstandige eenheden der marine zich hebben overgegeven en dat dege nen, die verantwoordelijk zijn voor de opstand, gearresteerd werden. De opstand begon toen marinevliegtnigen bommen naar het regeringsge bouw in Buenos Aires wierpen op het moment van een betoging ten gunste van de president. Er zouden vele doden te betreuren zijn. Later werd ook melding gemaakt van een aanval door 300 man met zware mitrailleurs, wel ke aanval werd afgeslagen, waarna de opstandelingen zich terugtrokken naar het ministerie van marine. Het radio-station van de stad Rosario riep de bevolking op deel te nemen aan de revolutie. Deze stad zou in handen zijn van de opstandelingen. De H. Stoel heeft gisteren de Argentijnse regering in de ban gedaan. De excommunicatie geldt voor al degenen, die de rechten van de r.lc. kerk hebben geschonden en de geeste lijkheid hebben belet haar taak te ver vullen, aldus de bekendmaking van het Vaticaan, waarin niemand met name werd genoemd. Op het Foreign Office was men van mening, dat in Buenos Aires geen staatsgreep van de oppositiepartijen aan de gang is doch dat een deel van de strijdkrachten in oppositie is geko men tegen de recente regeringsmaat regelen ten aanzien van de r.k. kerk. Op het ogenblik, dat de opstand uit brak, bevonden de Amerikaanse en Canadese ambassadeurs zich in het regeringsgebouw. De minister van marine, vice-admiraal Olivieri, was Donderdag niet op zijn werk versche nen. Te Londen werd een uitzending op gevangen van de zender „radio-mij- ter", die uitzendt van af de. Argentijn se grens en anti-Peronïstische berich ten verspreidt. De omroeper zeide: „De democratische revolutie is begon nen, de tiran is dood". Situatie onduidelijk Overigens geven de berichten over de situatie geen duidelijk beeld van de toestand. Volgens te Montévido ont vangen meldingen zouden Argentijnse troepen in de straten van Buenos Aires onderling slaags zijn. Van uit Rio de Janeiro kon geen telefonische verbinding worden verkregen met de kantoren van de dagbladen in Buenos Aires. Vlissingse Zomershow Nu Vlissingen ondanks de vele moeilijkheden, die het op zijn weg ontmoet, zich krachtig ont plooit, is het goed, dat in de komen de weken door het organiseren van een reeks van feestelijkheden en sportgebeurtenissen eens getoond wordt, dat de stad in velerlei opzicht aan vreemdeling en ingezetene iets te bieden heeft. Een woord van waardering jegens het Comité, dat de „Vlissingse Zomershow" op touw gezet heeft, vo^r het vele werk, dat het op zich heeft genomen, is dan ook zeker op zijn plaats. De gemeente zal een kleine ten toonstelling inrichten, waar, zo veel mogelijk op beeldende wij ze, getracht zal worden een indruk te geven van de ontwikkeling van onze stad. Maar cijfers blijven cij fers, ook als ze op aantrekkelijke wij ze worden opgediend. Meer zal het tot een ieder spreken, als uit alles, wat het Comité heeft voorbereid, blijkt, dat het oude Vlissingen in- zijn niéuwe ontwikkeling een springle vende stad is, waar het goed wonen en werken is. Dat er ook gebreken zijn, wie zal het ontkennen? Mis schien komen ze in de komende we ken nog meer aan het licht. Wij kun nen ons dan bezinnen op de midde len tot. verbetering. Moge het weer de onderneming begunstigen. Vlis singen zal dan zeker volop genieten van liet vele werk, dat in korte tiid door zo'n groot aantal mensen is verzet. B. KOLF Burgemeester van Vlissingen Des avonds hebben volgens berich ten uit Montevideo opnieuw twee vliegtuigen van de opstandelingen aanvallen gedaan op het paleis van president Peron en het centrum van de stad.. Volgens enkele geruchten zou ge neraal Bengoa aan het hoofd staan van de opstandelingen. Generaal Bengoa is de man, die indertijd een grote rol speelde in de crisis, die leidde tot de zelfmoord van Juan Duarte, de zwager van presi dent Peron. Te Montevideo zijn la ter zeventien uitgeweken Argen tijnse vliegtuigen geland. Mgr Manuël Tato, hulpbisschop van Buenos Aires en mgr Ramon Novoa, kanunnik van het diocees, die door de Argentijnse regering uit hun posten zijn ontzet, gearresteerd en vervol gens verbannen, kwamen op weg naar Rome Donderdag op het vliegveld van Lissabon aan. Mgr Tato zeide: „Ik kan geen ver klaring vinden voor onze arrestatie, die werd uitgevoerd zonder beschuldi ging en zonder enige nadere uitleg ging- Wij werden twaalf uur vastgehou den en vervolgens naar het vliegveld gebracht, nadat men ons gedwongen had een valse verklaring te tekenen, dat wij tegen pokken waren ingeënt. Wij hadden slechts de kleren, die wij aanhebben en wij kregen zelfs on ze paspoorten niet". Toespraak van Peron Peron heeft een toespraak gehou den. Hij zeide: „De strijd is thans ge ëindigd'. De laatste vliegtuigen, die de Plaza del Mayo (het Mei-plein) heb ben beschoten, vluchten. De rebellen zitten nog slechts in enkele centra. Deze zullen worden bezet en de schul digen zullen aan de justitie worden overgeleverd. In het St. Franciscusgasthuis te Rot terdam is overleden a'e 15-jarige maga zijnbediende C. F., die. zoals is gemeld, ernstig werd gewond bij de ontploffing van munitie op de derde étage van het groothandelsgebouw. PROCESJUNGSCHLAGER Nederland „te gevaarlijk" voor commissie van onderzoek In het proces Jungschlager heeft de getuige Fritz Baden alle bekentenis sen, die hy onder druk en bedreiging vroeger tegenover de politie heeft af gelegd, ingetrokken. „Ik heb bekend, dat ik bij subversieve acties betrok ken ben geweest. Men heeft my nooit geranseld of mishandeld, maar met woorden bedreigd, dat ik aan het leger zou worden uitgeleverd om te wor den doodgeschoten, indien ik niet bekende. Myn vrouw en kinderen zouden hetzelfde lot delen". Daarom had hij aan de politie be kend, dat hij lid was van de Nigo en andere feiten, welke echter, aldus Baden, pure fantasie waren. De zitting, die geheel openbaar was, werd bijgewoond door verte genwoordigers van het Nederlandse Hoge Commissariaat en van de Brit se ambassade. De officier van justitie, Soenario, maakte er bezwaar tegen, dat een commissie van onderzoek naar Ne derland zou" gaan, omdat de veilig heid van haar leden niet gegaran deerd is. Hij herinnerde aan de aan slag op de Indonesische militaire at taché, majoor Harjono, en voegde hieraan toe: „Er zijn in Nederland veel onverantwoordelijke elementen". Rechter Maengkom verwierp op zuiver practische gronden ook abso luut het naar Nederland gaan van de ze commissie. Meineed. Nadat Baden zijn vorige verklarin gen had ontkend, werd een aantal verklaringen, die hg in April 1954 te genover de politie had afgelegd, voor gelezen. Nadat Baden nogmaals had verzekerd, dat alles fantasie was, vroeg Soenario, hoe hij dan al deze feiten wist. Baden zei toen, dat hij een verhaal opgesteld had na het zien van foto's van Schmid en dat hij van Jungschlager vele verhalen had gehoord. Daarna werd een bandopna me afgedraaid van de verklaring van Baden aan Soenario, aan het eind in houdende, dat Baden bereid was on der ede alles te bevestigen. Ook deze verklaring trok hij in. Hierna werd getuige Tomasoa ge confronteerd met Baden. Tomasoa zei onder andere, dat hij Baden meegeno men had naar de onderneming Dra- maga, en verder, dat hg door Baden overgehaald was om hem naar de „baas" te brengen. Dit ontkende Ba- Vrijlating van elf Amerikaanse vliegers? Dc secretaris-generaal van de Ver- engide Naties, Hammarskjöld, heeft Donderdag op een persconferentie te New York verklaard, te hopen, dat het probleem van de elf nog in com munistisch China vastgehouden Ame rikaanse vliegers tot oplossing kan worden gebracht binnen zulk een tijd, dat het bezoek van familieleden van de vliegers aan China onnodig is. Men had hem gevraagd of hij er voorstander van was, dat de familie leden naar China gaan om de vlie gers te ontmoeten. Waarnemers legden dit uit als een aanwijzing, dat Hammarskjöld ver wacht, dat de elf mannen spoedig zul len worden vrijgelaten. den. Rechter M-iengkom zeide de in druk te hebben, dat Baden zich schul dig maakte aan meineed en verzocht de officier van justitie Soenario, hem deswege te vervolgen. Mevrouw Bou- man verzocht Tomasoa te vervolgen wegens meineed. In het kader van de vlootweek te Am sterdam, werd Woeyisdagmiddag op het IJ door de Marine een „groot scheepse" reddingsdemonstratie ge geven, waaraan werd deelgenomen door een hcfschroefvliegtuig van de Marine Luchtvaart Dienst. De foto laat zien hoe met de helicop ter één van de drie „drenkelingen" uit een rubberbootje in veiligheid wordt gehesenterwijl honderden aan de De Ruyterkade in spanning toezien. Illlllllllllllllllllllllllllll lllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllljll Extra bijlage p De Provinciale Zeeuwse Cou- rant verschijnt vandaag met een extra bijlage, die gewgd is aan Vlissingen. In de stad van De Ruyter be- gint morgen een zomershow onder het motto „Sterk in op- komst". Ons extra blad bevat bijdragen, waarin iets wordt verteld over die sterke op- komst en over de grote actie, die in de komende weken door i| allerlei instanties en bedrijven tevoerd zal worden om aan- acht te vragen voor Vlissin- I gen. H Na 1945 heeft Vlissingen ver- scheidene malen in het brand- n punt van de belangstelling ge- staan, maar men had het ge- e| voel, dat men nog wel wat in- p tensiever de trom voor deze stad kon roeren. fi Dat geschiedt dan nu en daar- z] bij wordt aan de organisators II van de zomershow alle succes toegewenst! Illllllllllllllllllllllllllllllllllllll!ll!l!!ll!lllllllllllllllllllll!lllllllllllllllllll IN HAVEN VAN PORTLAND Dertien opvarenden omgekomen Dertien officieren en manschappen van de Britse marine zijn Donderdag omgekomen, doordat een in de havi van Portland liggende onderzeeboot zonk tengevolge van het ontploffen van een torpedo in één van de voor ste ruimen van het vaartuig. Onmiddellijk na de ramp werden duikers per hefschroefvliegtuig n de haven van Portland overgebracht om te trachten de ïn de romp van de gezonken onderzeeboot opgesloten mannen te redden. Maar na uren van zoeken maakte dc admiraliteit bekend, dat e/geen hoop meer op redding van de dertien vermiste opvarenden was. De ontploffing geschiedde even voor negen uur 's ochtends toen de „Sidon" met vier andere onderzeeboten klaar lag om uit te varen voor oefeningen in het lanceren van torpedo's. De schepen waren gemeerd aan een de pótschip. In de weinig minuten tussen de ont ploffing en het zinken van de „Sidon' trachtten de commandant, luitenant ter-zee der eerste klasse Hugh Verry, en andere officieren en manschappen kameraden uit het binnenste van de duikboot te redden. Door rook Vlammen waren de mannen gedwon gen het schip te verlaten. Ook de mannen van het depötschip TOENEMEND REGIONALISME Prof. dr. Keuning pleit voor een regionale welvaartspolitiek De kennis over de sociale en economische levenswijze in de Nederlandse gewesten is na 1945 sterk toegenomen. Het aantal rapporten over diverse verschijnselen, uitgebracht door de nieuwe provinciale instellingen als Planologische Dienst, E.T.I. en de Stichting voor Maatschappelijk en Cul tureel Werk is zo groot, dat wel eens de klacht wordt vernomen dat er niet voldoende tijd is om deze publicaties te bestuderen. Een ander nadeel is, dat kris-kras allerlei onderdelen van het samenlevingsverband onder de loupe worden genomen, maar dat de inpassing in of synthese tot het geheel ontbreekt. Kennelyk gebruik makend van vele van deze studies is prof. dr H. J. Keuning aan dit bezwaar tegemoet gekomen door juist hieraan een studie te wijden, getiteld: „Mozaïek der functies", met als ondertitel: Proeve van een regionale landbeschrijving van Nederland op historisch- en economisch geografische grondslag. Aan het slot van zijn beschouwing pleit schrijver terecht voor een regionale.welvaartspolitiek. Als criteria heeft prof. Keuning ge- wens komt op, deze mentaliteitstinten nomen de natuurlijke verschillen in nader in Zeeland te onderzoeken. Ten- de landschappen en de verschillen in slotte een grote belangstelling in het welvaartsstreven. Via de ontwik- Groningen en Zeeland voor het mid- keling in een lange geschiedenis is delbaar en voorbereidend hoger on- dit proces uitgelopen op een min of derwijs. meer sterk ontwikkeld regionalisme. Helaas was er in dit boek geen ge legenheid on. aan een beschrijving van de volledige cultuurlandschap pen naast die van de economische gebieden toe te komen. Alleen in het algemene hoofdstuk („De bouwers van het mozaïek") worden in deze richting enige opmerkingen gemaakt. De Zuidelijke provinciën waartoe wij ook het Land van Hulst kunnen rekenen zijn overwegend Rooms- Katholiek. Ook de eigenschappen, die de verschillende geloofsrichtingen aankleven, worden slechts als alge meen patroon behandeld: Protestan ten grotere ernst, stroefheid en bedachtzaamheid, grotere neiging tot zelfstandigheid en critiek, meer stoerheid en ondernemingszin; Rooms-Katholieken groter blij moedigheid en opgewektheid, minder critische zin en zelfstandigheid. De Bij het ontstaan van het Zuid-Wes telijk zeekleigebied Zeeland en de Zuid-Hollandse eilanden tekent zich het door rivierarmen doorsneden gebied van later reeds af. Het na tuurlijke landschap, bestaande uit de oudere delen Walcheren, Zuid-Beve land en Schouwen en jongere delen, vormt de grondslag voor het latere welvaartsstreven. De laat-Middeleeuwse landschap pen worden gekenmerkt door een vrij groot isolement met de daarby beho rende aparte bestaans- en levenswij zen, doorsneden door het patroon dat hij de zich uitbreidende internationa le handel behoort. Zuid-Limburg, hooggelegen met een vroege land bouw, handel en industrie; Drente, geïsoleerd tussen moerassen; het Friese en Groningse met veehouderij en scheepvaart; Utrecht, zetel van bisschoppelijk en wereldlijk bestuur; de zandgebieden van Noord-Brabant en Limburg; Holland en West- Utrecht, arm en door meren verbrok keld, waar zich het begin van han del, scheepvaart en industrie afte- Vervolg op pag. 7). De raad van de keizerlijke familie van Vietnam, die volgens de over levering reeds eeuwenlang een advi serende stem heeft over de benoem j-.g en afzetting van de keizers van An- nam. heeft te Hue besloten keizer Bao Dai af te zetten als staatshoofd van Vietnam en zich uitgesproken voor be noeming van premier Ngo Dinli Diem tot president van de Zuidvictnamese republiek. In de desbetreffende resolutie van de keizerlijke familie wordt Bao Dai het recht ontnomen zich lid van de keizerlijke familie te noemen. „De voorlopige president van de re publiek" wordt verzocht een einde te maken aan de campagne tegen Bao Dai's privé-leven en de keizerlijke gra ven te eerbiedigen. Het Vietnamese hoge-commissariaat te Parijs heeft medegedeeld, dat de familieraad, bestaande uit naaste en verre verwanten van de regerende vorst, bevoegd is alle „interne pro blemen in de familie" te regelen. die waren uitgerust met zuurstofmas kers, daalden in de zinkende „Sidon" af. Zij slaagden er in enkele mannen naar buiten te helpen. Acht opvarenden werden met lichte verwondingen in een ziekenhuis opge nomen. Het wrak ligt in twaalf meter diep water. „Evipan'' in Niemandsland aangehouden Het jacht „Evipan" ïk niet In de- Duitse territoriale wateren aangehou den, doch in het „niemandsland" van Eems en Dollard. Dit heeft dc districts- commandant van de rijkspolitie tc wa ter te Leeuwarden medegedeeld naar aanleiding van de verklaring, die de kapitein van de „Evipan" te Gronin gen heeft afgelegd. „De heer Gaillard kan niet. bewijzen, dat hij in Duits gebied voer", aldus de districtscommandant, „omdat de grens tussen Nederland en Duitsland daar niet is vastgelegd. Een deel van Eems en Dollard wordt dan ook als nie mandsland beschouwd, en in dat deel is de „Evipan" aangehouden". „Betreurenswaardig initiatief" De voorzitter van de Parijse M gemeenteraad, de heer Bernard Lafay heeft een verklaring aan m de pers verstrekt over de on- verwachte wijze, waarop de s burgemeester van New York, de H heer Robert Wagner, werd ver- yjj welkomd, toen hij Maandag op het vliegveld van Orly arri- veerde. Miss Parijs, miss Frank- M rijk en miss Zwitserland, allen gekleed in badcostuums, waren op het vliegveld aanwezig om hem te verwelkomen. De heer Lafay zette uiteen, dat de Pa- IË rijse autoriteiten volmaakt on- wetend waren van deze ont- vangst, een onbegrijpelijke ver- gissing, die, naar hij zeide, was veroorzaakt door een „betreu- renswaardig initiatief". „Bui- tenlandse bezoekers moeten weten, dat Parijs het allermist op prijs stelt om in zulk een H onwaardige kledij te worden vertegenwoordigd", aldus de deer Lafay. Illlllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli Weer in Europa Rapporten van Donderdagavond 19 uur: Parijs onbewolkt 24 gr. Bordeaux zwaarbewolkt 31 Grenoble onbewolkt 27 Nice onbewolkt Genève licht bewolkt 27 Zurich half bewolkt 27 Locarno licht bewolkt 25 Berlijn zwaarbewolkt 15 Frankfort licht bewolkt 22 München onbewolkt 22 Wenen zwaarbewolkt 22 Innsbruck half bewolkt 27 Rome onbewolkt 27 DE VERWACHT... DROOG WEER Droog weer met nu en dan wolken velden. Zwakke tot matige wind tus sen Noord en Oost. Weinig verande ring in temperatuur. 18 Juni Zon Maan ZON EN MAAN op 4.21 op 2.31 onder 21.04 onder 19.28

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1