Motie-Van Sleen bracht abrupt einde aan besprekingen f KLAmm1 Werkgevers in diamantindustrie aanvaarden regeling BRUINS SLOT DIENT DRIETAL AMENDEMENTEN IN TERREUR IN SINGAPORE DONDERDAG 16 JUNI 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ONDERWIJSDEBAT IN KAMER Nota's voor kennisgeving aangenomen (Van onze parlementaire redacteur) De voortzetting van het debat over de onderwijsnota in de Tweede Kamer heeft Woensdagmiddag behalve een motie van de heer Van Sleen (P.v.d.A.) weinig belangwekkends opgeleverd. Maar die motie was dan ook zo ver rassend iedere volgende spreker zei het en de minister zei het ook dat de indiener zelf, al begreep hij dan niet wat het verrassende element dan wel zou zïjn, even later uitstel van behandeling vroeg van het begrotings debat. Dat kan niet constateerde voorzitter Kortenhorst, de motie is al be handeld. In een rumoerig onderonsje met veel heen en weer gepraat, werd echter nog een oplossing gevonden, die schorsing van de bespreking overbodig maakte. Dat betekende een abrubt einde van het onderwijsdebat, met als resultaat dat de nota's voor kennisgeving werden aangenomen. Voor de oprichting van een openbare school in een gemeente, zo stelde de heer Van Sleen, kan niet altijd met een zelfde minimum van leerlingen worden volstaan als voor de oprich ting van een bijzondere school. Enkele artikelen van de lagere onderwijswet 1920, die toch de gelijkstellng tot uit gangspunt heeft, geven, volgens de motie in de praktijk tot bezwaren aan leiding. Om deze reden werd dan ook in de motie aan de minister gevraagd een wetswijziging voor te bereiden, die tot een meer bevredigende toe stand kan leiden. Volgens andere sprekers o.a. de heer Tilanus (CHU) Roos jen (AR) en Pe ters (KVP) gelden de bezwaren ook voor het bijzonder onderwijs. In vele gevallen is het altijd nog moeilijker een bijzondere school op te richten dan een openbare school. Voor de op richting van een openbare school heeft men aan twaalf kinderen al ge noeg. Voor het bijzonder onderwijs ligt dit aantal echter veel hoger, voeg de minister Cals er later aan toe. Als er bijvoorbeeld negentien bijzondere kinderen zijn komt er nog geen bij zondere school. Wanneer men dus der gelijke speldeprikken voor de toe komst wil elimineren, dient aan een Militaire besprekingen met Zuid-Afrika In Londen zijn Woensdag geheime militaire besprekingen begonnen tus sen de Britse minister van defensie, Selwyn Lloyd, en zijn Zuidafrikaanse ambtgenoot, Erasmus, Naar uit militaire bron verluidt gaan de besprekingen, hoewel zijn be trekking hebben op de positie van ge heel Afrika in de Westelijke verdedi gingsplannen, voornamelijk over de eventuele rol van Zuid-Afrika in een wereldoorlog. In Zuid-Afrika is men bezorgd over, wat men noemt, het gebrek aan coördinatie tussen de landen van Af rika met betrekkingen tot de verde diging van dat werelddeel tegen het communisme. Arts schreef recepten voor fictieve patiënten Een week voorwaardelijk voor morphinist Woensdag heeft de rechtbank te Amsterdam de 39-jarige arts A. F. H. H. veroordeeld tot een voorwaar delijke gevangenisstraf van één week met een proeftijd van drie jaar en onvoorwaardelijke terbeschikking stelling van de regering om te wor den verpleegd, wegens het bij een aantal apothekers aanbieden van re cepten voor fictieve patiënten ter verkrijging van Codernovo tabletten (een verdovend middel, dat valt on der de bepalingen van de opiumwet). De officier van justitie, die een maand onvoorwaardelijke gevange nisstraf had geëist en terbeschikking stelling van de regering, had tijdens de behandeling van de zaak de ziek te van deze morphinist in een zover stadium geacht, dat baat van een vrijwillige verpleging niet kan wor den verwacht. Ondanks de door de officier inge stelde vervolging had de arts zijn kwalijke praktijken zelfs op ruimer schaal voortgezet en zeer veel geld in deze middelen gestoken. eventuele wetswijziging een veel rui mere strekking te worden gegeven dan de heer Van Sleen wilde doen, aangezien hij in zijn motie slechts de artikelen 19 en 73 van de lagere on derwijswet met name noemt. Minister Cals kon de algemene mo tivering van de moties wel onder schrijven, Ook hij vond dat we ein delijk eens van de telkens herlevende schoolstrijd dienen te w.orden verlost. Maar hij begreep niet, waarom die motie nu juist moest worden inge diend. Thans zijn immers twee nota's aan de orde waarin wel de pacificatie gedachte naar voren is gebracht, doch juist voor een ander terrein dan het lager onderwijs. „Ik vraag me af of de motie wel past in het kader van de ze besprekingen", aldus de minister. Door haar beperking tot de artikelen 19 en 73 heeft de motie bovendien een zéér eenzijdig karakter gekregen. „Tenslotte is bekend, dat ik in deze richting reeds zoekende ben, maar ik kan niet toezeggen, dat dienaangaande op korte termijn een voorstel tot wets wijziging kan worden ingediend". De heer Van Sleen verdedigde zijn motie met vuur en bestreedt dat de pa cificatie van het lager onderwijs niet aan de orde zou zijn. Hij wilde echter geen beslissing afdwingen op een zo danig verrassend moment, zodat hij uitstel van behandeling vroeg met vermeld resultaat. HERSTEL RECHTSVERKEER De Tweede Kamer heeft zich ook beziggehouden met het lot van een groot aantal effecten, waarvan geen eigenaars bekend zijn. Het zogenaam de vooroorlogse franco. Het wetsont werp betrof een wijziging van de ar tikelen 64 en 65 van het besluit her stel rechtsverkeer, welke wijziging volgens de toelichting slechts ten doel had enige nadere voorzieningen te treffen voor het geval dat een origi neel van een binnenlands effect, dat aan registratie is onderworpen zijn geldigheid verliest. Over enkele inge diende amendementen zal vandaag gestemd worden. AANVULLING ZONDAGSWET Bevoegdheden voor de gemeenteraad Het Tweede Kamerlid de heer Bruins Slot (AR) heeft een drietal amendementen ingediend op het wets ontwerp tot aanvulling der Zondags wet. Het amendement beoogt te bewerk stelligen, dat een gemeenteraad, die aan het wettelijk minimumrégime van de Zondagswet nu ook niet ver der wenst te zien getornd, dat wette lijk régime voor zijn gemeente zal kunnen handhaven zonder dat daar door „onwaardige kunstgrepen nodig zijn". Het amendement houdt daartoe in, dat geen mogelijkheid tot ontheffing zal bestaan dan alleen, wanneer de gemeenteraad omtrent die ontheffing bij verordening regels heeft vastge steld. Een gemeenteraad, die de moge lijkheid tot ontheffing wel wil open stellen, wordt daarin in geen enkel opzicht beperkt. Het tweede amendement beoogt te voorkomen, dat nog na vele jaren verzoeken tot Gedeputeerde Staten zouden kunnen worden gericht tot het aanwijzen van op 7 December '53 bestaande tradities en gebruiken. Het voorstel der regering tot in voeging van artikel 5a, aldus de toelichting op het derde amendement brengt geen baat voor zekere nog wel niet in het volksleven gewortelde ma nifestaties, maar die bepaaldelijk niet minder waardevol zijn dan de tradi ties en gebruiken, welke de regering thans op Zondag wil gaan vrijlaten. De voorsteller doelt hierbij op het juist in de laatste jaren in zwang komende gebruik, op christelijke feestdagen, soms door muziekinstru menten ondersteunde, samenzang van religieuze liederen te organiseren, waaraan soms een zingende optocht naar het verzamelpunt is voorafge gaan. Onder de oude Zondagswet waren zulke manifestaties geoorloofd. Wel waren zij eventueel onderworpen aan plaatselijke voorschriften nopens het houden van optochten. Onder de huidige Zondagswet zijn manifestaties van deze aard vóór 13 uur alleen geoorloofd voor zover het gerucht, dat zij verwekken, niet op een afstand van meer dan 200 meter van het punt van verwekking hoor baar is. Men bedenke hierbij, dat zang in de Kerstnacht en op Paasmorgen noodwendig vóór 13 uur moet vallen. Met artikel 5a, zoals dat door de regering is voorgesteld, zijn de orga nisatoren van zulke manifestaties niet gebaat, tenzij voor zover deze laatste plaatselijk reeds op 7 Decem ber 1953 traditie of gebruik waren geworden. Dit laatste is echter lang niet overal het geval. Het amendement strekt er nu toe, hier de vrijheid te hergeven, welke in een land, waar het Christendom nog als levende kracht wordt ge waardeerd, niet behoort te worden beperkt. Lopend met de handen op zijn rug een houding, die ook typisch is voor zijn vader volgt Prins Charles van Engeland zijn moeder. Koningin Eli zabeth II, en zijn zusje Prinses Anne bij hun aankomst in het Grote Park in Windsor voor het bijwonen van poloioedstrijden, waaraan ook de her tog van Edinburgh zal deelnemen. De Koningin draagt voor deze gele genheid een eenvoudige hoofddoek. Op de achtergrond is nog juist de Kohingin-Moeder zichtbaar. De kruisbessen/pluk is thans in volle gang. In de omgeving van Kapelle zagen wij deze Zeeuwse vrouw druk aan het werk. Gehandschoendwant het is bij kruisbessen net als by ro zen: Geen struik zonder doorn! (Foto: P.Z.C Engelsman zaagde zichzelf voet af Een man die zelf het gips rond een gebroken been wilde verwijderen, heeft zich ongemerkt een voet afge zaagd. De 3 -jarige Harold Millard uit Coseley bij Wolverhampton brak zijn been, toen hij op zijn werk onder een zware ijzeren plaat terecht kwam. Hp lag thuis op bed met ondraaglijke ppn, die hij toeschreef aan de druk van het gips. Hp stuurde zpn zuster de deur uit voor een boodschap. Toen zp na tien minuten terugkwam, zat Harold in zpn bed met een hakzaag in zijn hand, zpn rechtervoet lag op de grond. Het bleek, zo meldt „De Volks krant", dat Harold zes centimeter boven zpn enkel aan het zagen was gegaan in het gips. Doordat zijn voet ongevoelig was geworden en hij enigszins versuft was door de gele den pijn, merkte hp niet, dat hij veel te diep ging. Eerste natimrkersen op Tielse veiling De eerste natnur-feersen. variëteit vroege van de markt zijn gisteren aan de veiling Scpter te Tiel aangevoerd. Ook kwamen tegelijkertijd de eerste nieuwe aardappelen van de koude grond van enkele telers uit Leeuwen en Wamel ter veiling. Tengevolge van het gure weer worden er deze maand nog weinig kersen verwacht. De oogst is dit jaar wel twee a drie weken la ter dan normaal. De kersen, die de afgelopen dagen op het hout verpacht zijn, hebben tot 0.30 a 0.40 per kg gedaan, hetgeen er op neerkomt, dat de pachters een opbrengst ter veiling verwachten van ca. 1.00 per kilo. Dti zou dan mede een gevolg zijn van het feit, dat de kersenóogst, in het bijzonder die van de zo zeer ge waardeerde meikersen dit jaar maar op een half gewas wordt geschat. Wanneer zich geen bijzonderheden voordoen, verwacht men de kersen wel mooi grof van stuk. Het Wereldgebeuren Nerveus RUSSISCH. Als de Grote Vier straks bijeen zijn zal de Franse premier Fau- re, de enige zijn, die zich met Boel- ganin in zijn moedertaal kan onder houden. Faure spreekt namelijk vloei end Russisch. Tijdens de jongste con ferentie te Genève sprak Faure ver scheidene uren met de Russische ge delegeerden. Hij had slechts tweemaal de hulp van een tolk nodig. TELEFOON. De heer Blank, thans minister van oorlog heeft het telefoon nummer van zijn departement laten veranderen. Het was 187071. „Dit nummer", zei Blank, „roept in het Franse volk smartelijke herinneringen wakker". Het nummer is nu 20—161. YVETTE. De Franse zangeres Yvet- te Giroud heeft in Japan nog al suc ces gehad. Ze werd in Tokio uitgeno digd in een club van kunstschilders en beeldhouwers. Vol bewondering stond ze voor een stuk plastiek te juichen: „O, hoe be wonder ik de Japanse kunst, die zo fris en zo uitzonderlijk is". De Japanners keken verbaasd toe. Yvette stond voor een plastiek van Picasso Los-werkman liet gezin onverzorgd achter Bevestiging van het vonnis in eer ste aanleg, dat wil zeggen 6 maan den gevangenisstraf, heeft de procu reur-generaal bij het geuechtshof te Den Haag geëist tegen de los-werk man A. S. uit Dordrecht. Verdachte was ten laste gelegd medio Juni 1954 zijn vrouw en drie kinderen in hulpeloze toestand te hebben achtergelaten. S. was toen de deur uitgegaan en had drie weken lang een postwissel van 40 aan zijn echtgenote ge stuurd. Toen hij werkloos werd, was hij daarmee opgehouden. Hij had zijn vrouw doen weten dat zij zich tot sociale zaken moest wen den om ondersteuning. Toen de va der van verdachte bij zijn schoon dochter was gekomen om deze uit zijn naam wat geld ter hand te stel len. had de vrouw geweigerd dit in ontvangst te nemen, omdat zij uitke ring van sociale zaken kreeg. S. stelde zich daarom op het standpunt dat hij nu financieel van haar af was. Minister Beyen gaat naar Londen Minister Beyen heeft het voorne men op 20 Juni voor enige dagen naar Londen te gaan om met de Britse re gering de resultaten te bespreken van de onlangs gehouden conferentie van de zes West-Europese K.S.G.-landen, welke te Messina is gehouden. Deze conferentie heeft een aantal maatregelen besproken, welke kunnen leiden tot een nauwere intereuropess samenwerking. STAKING OFFICIEEL GEËINDIGD De gereed zijnde nieuwe arbeids- methoden en daarbij behorende tarie ven moeten onmiddellijk worden in gevoerd. Het resultaat van de in de Beschikking uitgevaardigd van College van Rijksbemiddelaars De algemene juweliersvereniging (de werkgevers in de diamantenimlu strie) heeft zo deelt haar voorzitter mede zonder hoofdelijke stem ming het protocol aanvaard van het college van rijksbemiddelaars, dat vol gens dit college de mogelijkheid inhoudt om tot overeenstemming te ko men. Zoals bekend heeft het bestuur van de algemene Nederlandse dia- mantbewerkersbond zijn leden aangeraden dat protocol te aanvaarden ten einde te ontkomen aan een van boven opgelegde regeling. De leden hebben dat tijdens de vergadering van Dinsdagavond met grote meerderheid ver worpen. De circa veertig leden van de R.K. vereniging „St. Eduardus" hebben het protocol wel aanvaard. Dezen waren aanvankelijk niet in het con flict betrokken, omdat hun werkge ver in Egmond de zes procent uit keerde en niet tot verlenging van de werktijd overging. Eerst toen deze werkgever zich geheel conformeerde aan zijn collega's in de A.J.V. zjjn ook die werknemers in staking ge gaan. Het College van Rijksbemiddelaars heeft gisteren een beschikking uitge vaardigd, waarin het bepaalt, dat de werktijd in de diamantenindustrie in Amsterdam voorlopig wordt ge steld op 42'/j uur per week. Het be sta.-nde weekloon wordt gehand haafd, terwijl de tijdlonen, in de practijk kaartlonen of zg. vastgel- derslonen genoemd, eveneens ge handhaafd blijven. Afwijking hiervan is slechts mogelijk, indien daartov afzonderlijk toestemming van iiet college van rijksbemiddelaar.s is ver kregen. overwegingen bedoelde besprekingen ten aanzien van de werkzekerheids- stelling en ouderdomsvoorziening dient zo spoedig mogelijk doch uiter lijk binnen drie maanden aan het col lege te worden voorgelegd. Het college grondt zijn beschikking o.a. op de overweging: Dat door een verder voortduren van het geschil de reeds ontstane schade voor deze in dustrietak catastrophale afmetingen dreigt aan te nemen; Voorts dat het mede om de toetreding van jongeren te bevorderen wenselijk is maatrege len voor de werkzekerheidsstelling te treffen, terwijl het tevens van belang is dat. evenals in andere bedrijfstak ken. een regeling ten aanzien van de ouderdomsvoorziening tot stand wordt gebracht. Het is noodzakelijk dat partijen, bijvoorbeeld door het instellen van een commissie onder leiding van een onpartijdig deskundige op dit gebied, op korte termijn voor de beide laatst genoemde vragen een oplossing zul len vinden. Theodor Blank, de nieuwe Duitse minister van delensie. is ner veus. Niet van vandaag of gis teren, maar al maandenlang. Men zegt, dat het alsmaar ontwerpen van nieuwe plannen voor net op te rich ten Duitse leger hem heeft uitgeput. De generaals en kolonels, die in het „Bureau Blank" werkten intrigeer den bovendien hevig onder elkaar en tot op de laatste dag voor Blank's benoeming als minister waren er in het Bureau Blank nog grote groepen ambtenaren die aan Blank geen schijn van kans gaven. Dat heeft Blank nerveus gemaakt. Het was voor hem in zekere zin een opluchting toen hij per auto naar de vergaderzaal van de Duitse Bonds dag kon rjjden om zich daar te laten beëdigen als minister. Zijn vrouw, zijn zoon en zijn moeder zaten op de publieke tribune om de grote dag mee te beleven. Helaas heeft het Duitse parlement het de nieuwe minister niet ge makkelijk gemaakt. Er ontstond al direct onenigneid over de vrywil- ligerswet. die door de bondsraad (Eerste Kamer) werd teruggestuurd aan de minister. Nu is de bondsdag (Tweede Kamer) met het wetje bezig en dat college maakt het Blank al evenmin gemak kelijk. Te Bonn wordt vertelt, dat Blank in zijn eigen Christen-demo cratische partij weinig vrienden heeft. Hij zou onder invloed van de militaire en civiele intrigues rond de Duitse herbewapening zo wan trouwend geworden zijn, dat hij voor zyn kennissen welhaast onverdrage- lijlc is geworden. Gisteren Woensdag verscheen Blank zelf in de Bondsdag om het vrijwilligerswetje te verdedigen. De A.N.P.-correspondent te Bonn seinde dat Blank een uiterst nerveuze in druk maakte. Hij weigerde uit het parlement gestelde vragen te beant woorden. Blank was uit Pargs naar Bonn gevlogen om deel te nemen aan een zitting van het kabinet, waarin over de impasse van het wetsont werp werd gesproken. De minister legde zijn verklaring voor het parle ment af, nadat de socialist Erler tij dens de behandeling van de begro ting scherpe critiek op de start van de minister had geuit Erler verlang de van minister Blank, dat deze het omstreden ontwerp zou terugnemen, teneinde daardoor de kans te krijgen zijn -ministeriële loopbaan opnieuw te beginnen. Men heeft de indruk, dat het tegen Adenauers eerste militaire wet gekeerde front steeds breder wordt. Nadat de Bondsraad unaniem zijn goedkeuring had geweigerd, lo pen ook steeds meer afgevaardigden in de Bondsdag storm tegen het plan om de regering volmachten te geven nog voor over de beginselen van de militaire wetgeving zal zijn beslist. Ook de liberalen hebben zich brj dit front aangesloten. De bondsregering wenst evenwel voor deze drang niet te wijken. De bondskanselier heeft de zo heftig omstreden wet om reden van buitenlandse politieke aard inge diend. Met de conferenties tussen de Grote Vier in het vooruitzicht heeft hij een ondubbelzinnig bewijs willen leveren, dat de bondsregering de mi litaire banden met het Westen ern stig meent. Dr. Adenauer heeft ken nelijk gemeend, dat deze woorden niet voldoende overtuigingskracht zouden hebben en hij heeft metter daad willen bewijzen, dat Duitsland de militaire verdragen heeft aange gaan met de bedoeling deze ook te verwezenlijken. Alles bijeen zouden op grond van de ingediende vrijwilligerswet volgens Adenauer niet meer dan 6000 man worden opgeroepen. Dat cijfer zegt echter volgens de oppositie niet veel. Het gaat hierbij namelijk om de kern der troepen en juist bij het uitkiezen van deze kern wil men een woordje meespreken. Ongelukkigerwijs heeft minister Blank tegelijk al geld gevraagd voor de uitrusting van 10.000 man en daar door is de twijfel aan Adenauers toe zegging verscherpt. Terstond na Adenauers terugkeer uit de Verenigde Staten hopen Bondsraad en oppositionele kringen in de Bondsdag ae degens met de kanselier te kruisen. Welis waar beschikt de bondsregering thans over een minister van defensie, maar deze is gebonden aan de beschikkin- fen van de kanselier. Minister Theo- or Blank heeft overigens al de eerste stoten moeten opvangen. Hij werd in de commissiezittingen van de bonds raad zozeer in het nauw gedreven, dat een partijgenoot hem een bittere raad gaf. De minister-president van Noordrgn-Westfalen, dr Karl Arnold, zou tot Blank hebben gezegd: ..Gaat U liever in een ziekenhuis, want U is niet meer in staat uw zaken te behe ren". Het was Woensdag de derde dag van de „al gemene staking" te Singapore. Zij is tot nu toe gepaard gegaan met gevallen van moord, ontvoering en brandstichting en toe nemende onrust onder in Malakka gearres teerde communisten- De staking is uitge roepen door linkse vak- bondsleidèrs. Zij is be- "~ld als steun aan stakende havenkler ken. Woensdagochtend werd een Chinees, die les gaj in autorijden, door zes andere Chinezen uit zijn auto gesleurd en doodgestoken. Dins dagavond j.l. roerden 2 auto's van blanken door brandstichting licht beschadigd. Woensdag waren de meeste taxi's van Sin gapore, die Dinsdag j.L als gevolg van bedrei-, gingen door Chinese benden, uit het stads beeld waren verdwe nen, weer op straat. Van Chinese zijde wordt gemeld, dat een functionaris van de gematigdeHoek Lee-autobusmaatschap- pij is ontvoerd. De ont voering was (nog) niet bij de politie gemeld- Het schijnt, dat gema tigde vakbondsleiders er in zijn geslaagd het uitbreken van een al gemene staking te Sin gapore te voorkomen. Van regeringszijde is medegedeeld, dat er Woensdag 17.282 sta kers waren, hetgeen tweeduizend meer is dan Dinsdag. THEODOR BLANK... de zenuwen werden hem de baas. De Nederlandse Handel-Maatschappij N.V., zal op 16 Juni a.s. overgaan tot bet openen van een agentschap te Merauke (Nieuw Guinea).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 3