Tienduizend zilvermeeuwen zijn er op Schouwen teveel EERSTE STEEN GELEGD VOOR CULTUREEL CENTRUM OOSTBURG GEWESTELIJKE LANDDAG NED. CHR. VROUWENBOND IN AXEL EEN GESTAAG GROEIENDE CENTRUMGEMEENTE rcg. Agenda PROVINCIALE ZEEJJWSE COURANT DONDERDAG 16 JUNI 1955 GEVAAR VOOR VOGELSTAND Maatregelen reeds getroffen Onbewust van een dreigende dood vliegen duizenden paren zilvermeeu wen over de ongerepte Westhoek van Schouwen-Duiveland, scheren over het zeevlak en komen terug op hun kunstig onder de duinhoorns verbor gen nestjes, waar eieren er op wijzen dat de vogelstand dit jaar met hon derden zal worden uitgebreid. En dat is nujuist wat deskundigen als funest voor het Schouwse vogelparadjjs willen voorkomen: een totale overheersing van de zilvermeeuw. Waar deze vogel leeft, verdwijnt elke andere vogelsoort. Jonge vogels, jonge konijntjes en vogeleitjes verdwijnen door de nooit aflatende vreetlust van de zilvermeeuwkolonie. Het besluit om vijfzesde deel van de zilvermeeuwen op Schouwen-Duiveland te vernie tigen is dan ook allerminst uit verdelgingsmotieven zelf gesproten, maar heeft, integendeel, slechts een doel: Vogelbeheersing! De bewoner van de stad, die in de winter uitgehongerde meeuwen voert hoe lofwaardig op zichtzelf ook beseft niet dat hierdoor nog meer de andere vogels benadeeld worden. De zilvermeeuw, die geen enkele natuurlijke vijand heeft uniek in de vogelwereld! kan zes en twintig tot dertig jaar worden. Uit ringonderzoek is dit overduide lijk gebleken. Wanneer men hierbij berekent, dat de vogel op zijn derde jaar reeds begint te leggen, is het zelfs voor de buitenstaander duidelijk dat hior een aanwas plaats vindt, die op de lange duur nadelig op de gehe le vogelstand werken moet. Geen en kele vogel wil zijn nest hebben in de buurt van de zilvermeeuwen; na ver loop van tjjd trekken de andere vo gels weg en blijft de meeuw als al leenheerser achter. Op Schouwen vatte men het plan op de meeuwen in een afgebakend voor mensen ontoegangkelijk, ter rein te laten broeden. Alle andere nesten zouden worden vernield. Zo plaatste men verleden jaar in de bossen knalapparaten, die de meeuwen enkele dagen verdreven. Maar toen de vogels bemerkten, dat lawaai geen gevaar betekende namen ze hun oorspronkelijke be woning weer in bezit. Er bleek derhalve maar één afdoend remedie: vergif. Het ministerie van O.K.W., waar, zij het onwetend, de vogels ook onder vallen heeft enkele deskundigen naar het eiland gezon den met een grote hoeveelheid stri- chine, een hels vergif, dat voor de Aanbesteding Woensdag werd door het Waterschap Kruiningen aanbesteed het verbeteren van wegen: ingeschreven werd als volgt, deel I: Aannemingsbedrijf Zee land te Middelburg, 109.200Aanne mersbedrijf M. P. Hol uit Hulst, 107.000Firma Den Ouden tc Zierik- zee, 105.750; Gebr. Knuist 103,980; A. van Dijck-Petit in Bergen op Zoom 102.970; firma J. Kroon te Rhenen, 82.977. Deel II (het teren van we gen): Aannemersbedrijf Zeeland te Middelburg, 66.200; firma Van Dijck- Petit te Bergen op Zoom 65.000fir ma Den Ouden te Zierikzee 63.950; firma Knuist 61.900; firma Kroon te Rhenen 59.907; M. P. Hol 59.850. De gunning is nog in beraad gehouden. Aanhangwagens afgekeurd Naar wy vernemen zijn aanhang wagens, waarmede onlangs op Schou wen-Duiveland proeven genomen zijn afgekeurd. Het was dfe opzet van de R.T.M. dit soort bijwagens op de spitsuren bij het busverkeer op het eiland, in gebruik te nemen. vogels tussen eten en dood slechts een minuut betekent. Begonnen werd met op de paaltjes van de afrasterin gen, de zg. vogelsociëteit, stukjes brood, gedoopt in strychine te leggen. Bij een nest, uiteraard altyd buiten de toegewezen terreinen, werd een zelfde „versnapering" gelegd, zodat korte tijd later de ambtenaren een in zameling van dode vogels deden. Doel is van dg twaalfduizend zilver meeuwen slechts tweeduizend exem plaren in leven te laten. Wie dus nu door de uitgestrekte domeinen in de Westhoek wandelt mist hoe langer hoe meer de schorre kreten van de overvliegende meeu wen. Wel wordt weer het getjilp en gepiep van andere vogels gehoord, die na het vertrek van hun aartsvij anden, moed hebben gevat en aan het duinlandschap kleur en vrolijk heid brengen. Achter het met ijzerdraad afgezette „meeuwenconcentratiekamp" „de Blinkert" hebben de zilvermeeuwen zich nu teruggetrokken, ongestoord door bezoekers kunnen zij er broe den, onbedreigd door vergif leven ze er, onbekend met de officiële papie ren die hun bnrgelyke stand goed bij houden en by een bevolkingsover schot grondige opruiming in de meeuwenfamilies houden. Notarissen congresseren in Vlissingen Prae-advies over het nieuwe Burgerlijk Wetboek Naar wij vernemen zal op 21, 22 en 23 September a.s. in „Britannia" in Vlissingen het jaarcongres worden gehouden van de „Broederschap der Notarissen in Nederland". De congressisten zullen op de avond van de 2ste September in Mid delburg door het Provinciaal Bestuur worden ontvangen, waarna op 22 September in Vlissingen het congres begint. Hier zal prof. mr. G. de Grooth uit Leiden een prae-advies uitbrengen over de hoofdlijnen van het ingediende ontweïp voor een nieuw burgerlijk wetboek. De dochtertjes van burgemeester mr. K. Hoelczema hadden weinig moeite met het inmetselen van de eerste „of- ficiëlesteen voor het Cultureel Oen- trum in Oostburg! MIJLPAAL IN DE BOUW BEREIKT Diane en Engeline Hoekzema als jeugdige „metselaars" Diane en Engeline Hoekzema, de respectievelijk 7- en 5-jarige dochter tjes van burgemeester mr. K. Hoekzema van Oostburg, hebben Woensdag middag aan de voorzijde van het in aanbouw zijnde „Cultureel Centrum" aan het Ledelplein de „eerste steen" gemetseld en aldus de eerste mijlpaal gemarqueerd in het bestaan van dit nuttige gebouw. Even tevoren hield de_ burgemeester een korte toespraak tot do genodigden, waarin hij o.m. uitdrukking gaf aan zijn waardering voor de vlotte wyze, waarop men het werk tot dusver heeft uitgevoerd. Vóór het gebouw, op het Ledel plein, verwelkomde de burgemeester de wethouders, de raadsleden, de toe komstige exploitant, de heer Stan daart uit Terneuzen, de architect, de heer L. W. Rozenkrans, de aanne mer, de heer R. Verstraeten, de uit voerder, de heer A. Verstraeten en zeker niet in de minste plaats de arbeiders. Spr. memoreerde, dat het gemeen tebestuur twee jaar bezig geweest is met de voorbereidingen, eer het ge bouw ongeveer twee maanden gele den kon worden aanbesteed. Zeven VAN TOT In de vluchthaven van Hansweert zijn Dinsdagavond met een daverende klap twee schepen tegen elkaar ge botst. Het waren het juist binnenko mende schip „Willah" en de in de ha ven varende boot „Wuta", die deze ZWEMMEN Het is blijkens een bekendma king in een hier in Zeeland verschij nend nieuws- en advertentieblad bepaald ingewikkeld om in de omge ving van Hontenisse bij voorkomende redelijke zomertemperaturen een bad te nemen! Want: aan Perkpolder mag door dames alleen gezwommen worden tussen de hectometerpalen SI en SJf en door heren uitsluitend tussen de hectometerpalen 35 en 38, met dien verstande aldus de bekendmaking van B. en W. van Hontenisse dat niet buiten de uiteinden van de strand- hoofden mag worden gezwommeiu Voor het zwemmen aan de Wilhel mus- en Kruispolder gelden gelijk luidende bepalingen, waarbij dan de toevoeging geldt, dat heren niet mo gen zwemmen buiten de lijn van 300 meter uit de teen van de dyk. Voorts mag alleen gezwommen worden tus sen zonsopgang en zonsondergang, wat gezien het schaarse maanlicht te billijken is, en voorts is wat u mis schien al vermoed had het ge mengd zwemmen, alsmede het nemen van zonnebaden in het openbaar ver boden. Aan hetgeen streng de hand gehouden zal worden, zo merken de bestuurderen van Hontenisse een tik keltje dreigend op-.. Móchten wij deze winterse zomer nog te zwemmen komen, dan zal het zeker niet nabij Hontenisse geschie den, daar kunnen B. en W. van deze gemeente zéér overtuigd van zijn. Want gestel, dat wij buiten de lijn van 300 met. r uit de teen van de dijk geraken. Ge moet daar gewoon niet aan den botsing veroorzaakten. Weliswaar voeren de schepen daarna met inge deukte voorstevens rond, maar toch ontstond er geen noemenswaardige lekkage. De rijkspolitie was er onder tussen als de kippen bij en stelde een onderzoek in. BESTRATING. De nog steeds zeer slecht geplaveide Walstraat in het Zeeuwsch-Vlaamse Axel wordt momenteel van een nieu we bestrating voorzien. Door de noodzakelijke wegomlegging onder vinden de vele weggebruikers nu nog wei veel last, maar uiteraard wordt de bestrating door een ieder toege juicht. HULDIGING. In de Isaac da Costa-straat te Ou denbosch is dezer dagén een goe de bekende van de inwoners van Sint Annaland gehuldigd. De heer K. Koetsdijk, die van 1 Mei 1930 tot 1 October 1947 verbonden was •aan de school met de bijbel in de ze plaats op Tholen, vierde in het Brabantse Oudenbosch zijn 25-ja- rig onderwijzersjubileum. Zoals bekend is de heer Koetsdijk mo menteel hoofd van de Hervormde Isaac da Costa-school. OUDJES OP STAP. De ouden van dagen uit het huis voor bejaarden te Vlissingen hebben Dins dag veel genoegen beleefd aan een tocht met drie autobussen en 82 per sonen-auto's door Walcheren en Zuid- Beveland. De oudjes genoten volop van een bezoek aan miniatuur Wal cheren en aan Ycrseke. Op dezelfde dag trokken ook de ouden van dagen van Wissekerke en Geersdijk er op uit. Dit gebeurde in een autotocht, die door Zeeuwsch-Vlaanderen leidde. weken geleden werd met de bouw een begin gemaakt en reeds nu was men zover gevorderd, dat de snelle werk wijze alle lof verdient. Hij bracht dank aan allen, die er hun krachten aan besteden. Prettig vond de burge-, meester het voorts, dat ieder in zijn „dagelijks Jakje" was gekomen. Dit immers benadrukte de werkzaamheid en deed niet denken aan enige show. Na deze toespraak van mr. Hoek zema nodigde de heer Rozenkrans de jeugdige metselaartjes uit de eerste steen te plaatsen. Vervolgens werd het in aanbouw zijnde werk bezichtigd. HET GEBOUW. Het „Cultureel Centrum" zal naar verwacht wordt met Kerstmis van dit jaar in gebruik genomen worden en is in hoofdzaak film-, toneel-, con cert- en vergaderzaal. Het biedt plaats aan ongeveer 460 personen. Gelijkvloers ligt achter de ruime en- trée de filmcabine en daarachter de zaal. Het toneel heeft een openings breedte van ruim elf meter en de grootste diepte ervan is tien meter. Via trappen aan beide zijden van de entree komt men in de foyer en daar achter ligt het balcon. De kleedka mers voor de artisten zijn onder het toneel. Met de ingebruikneming van deze zaal zal voor West Zeeuwsch-Vlaan deren zeker in een grote behoefte worden voorzien, want velen ook uit de omliggende gemeenten heb ben reeds nu belangstelling getoond voor het mooie gebouw, dat momen teel wordt opgetrokken en dat in de toekomst de mogelijkheden tot het genieten van goede ontspanning in de streek niet onaanzienlijk zal vermeer deren! Scheepvaart kanaal T erneuzen-Gent De scheepvaartbeweging op het kanaal TerneuzenGent gedurende de maand Mei was als volgt: Zeevaart. Geschut voor opvaart 210 schepen, 252.446 b.r.t. Geschut voor afvaart 202 schepen 243.408 b.r.t. Daarvan gelost of geladen te Terneuzen: 33 schepen 219.li b.r.t., te Sluiskil 8 sche pen 22.947 b.r.t. en te Sas van Gent 1 schip 3.126 b.r.t. Binnenvaart. Geschut voor opvaart 1664 schepen 577.1-36 tón. Geschut voor afvaart 1812 schepen 637.142 ton. Daarvan gelost of geladen te Terneuzen 178 schepen 48.943 ton. te Sluiskil 170 sche pen 100.378 ton en te Sas van Gent 136 schepen 33.619 ton. Eerste perziken en tuinbonen op de Middelburgse veiling Op de veiling „Walcheren" in Mid delburg werden Woensdag de eerste perziken aangevoerd door de heer R. Joosse uit Nieuw- en St. Joosland. Ook de eerste tuinbonen konden wor den genoteerd. De telers, die dit pro duct ter veiling brachten waren de heren C. Joziasse uit Vlissingen en C. den Hollander uit Oostkapelle. Rode Kruisleden uit het buitenland naar Zeeland Op 30 Juni en 1 Juli a.s. zal een aan tal vertegenwoordigers van diverse buitenlandse Rode Kruisorganisaties die op velerlei wijze hulp verleenden, een bezoek aan SchouwenDuiveland en Kruiningen brengen. Het gezelschap zal een indruk wor den gegeven van het herstel in de rampgebieden, waarbij o.a. op Schou wen enkele bedrijven van de meest zwaar getroffen boeren zullen worden bezocht. Faillissementen in Mei. Gedurende de maand Mei werden in Nederland 86 (v.j. 100) faillisse menten uitgesproken. In Zeeland werd gedurende dit tydvak 1 (v.j. 2) faillissement uitgesproken. Het to taal aantal van 1 Januari tot en met 31 Mei j.l. in Nederland uitgespro ken faillissementen bedraagt 491 (v.j. 575). RUIM 1200 DEELNEEMSTERS Dr. H. Jonker sprak over „levensgevoel" Meer dan 1200 deelneemsters aan de gewestelijke landdag van de Neder landse Christen Vrouwen Bond vulden Woensdag de Gereformeerde Kerk te Axel tot in de uiterste hoeken. Dit aantal betekende een record op dit gebied, zo verklaarde de gewestelijke presidente, mevr. De Jong-Biklter Lu haar openingswoord van deze in alle opzichten geslaagde bijeenkomst. Na samenzang en gebed heette me vrouw De Jong-Bikker de aanwezigen welkom en in het bijzonder de spre ker van deze dag, dr. H. Jonker, Ned. Herv. predikant te Amsterdam. Me vrouw De Jong bracht verder dank aan het bestuur en de regelingscom missie te Axel, welke onder leiding van mevr. Bon veel werk heeft moe ten verzetten. Voorts deed zij een be roep op alle Christenvrouwen om zich aaneen te sluiten. Dr. Jonker sprak vervolgens over het onderwerp „Iets over het moderne levensgevoel", waarbij spreker er on der meer op wees, dat men met open ogen dient te staan in de tijd, waarin God de mens heeft geplaatst. De con frontatie met de tekenen der tijden leidt tot verdieping in het belijden van het evangelie. De 19e eeuw, aldus spr- was de eeuw van het optimisme, Universitair examen Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht slaagde voor het Kerkelijk examen theologie de heer W. J. Koole uit Middelburg. (Slot van pagina 1) Met enkele voorbeelden schetst hij voorts de noodzakelijkheid voor een gemeente als Oostburg om te kun nen beschikken over een representa tieve ontvangstzaal. Sinds de ver woesting van het oude raadhuis ont vangt Oostburg zijn gasten afwisse lend in de watertoren, een cafézaal en in het Rijkskantorengebouw... Met nadruk wijst mr. Hoekzema er op, dat het plan voor het nieuwe raadhuis in overeenstemming is met het advies van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. Bovendien reserveerde de gemeente -eeds het grootste gedeelte van de benodigde gelden, maar het wachten blijft op de toestemming om de bouw volgens het ingediende plan te mogen uitvoeren... Intussen huist de gemeente-secre tarie nog in het schoolgebouw, heeft Zo kan het raadhuis van Oostburg er in de toekomst uitzien! de burgemeester als het ware „cel lulair" in een uiterst gering kamertje en lijken de bijeenkomsten van de ge meenteraad op de zolder van de school op illegale bijeenkomsten uit de bezettingsjaren... In de burgemeesterskamer dringen docerende stemmen van onderwijzers door, wanneer een klas van lesuur verwisselt dreunt het dof boven de hoofden van de secretarie-ambtena ren en wanneer er ergens zangles gegeven wordt, „lessen" de ambte- nai'en mee... Oostburg bouwt voort, herstelt zich prachtig van de eens aangerich te verwoestingen en zo is aan de Markt—hoekLedelplein o.m. nog een hotel geprojecteerd, waar met name alleenwonenddn comfortabele éénpersoonskamers zullen kunnen huren; een origineel plan, het voort varende Oostburg waardig. Maar een raadhuis bezit deze ge meente nog steeds niet. van de machtige uitvindingen en ont dekkingen en veelal dacht men toen op deze wijze het machtige paradijs te gemoet te gaan". Bouwt scholen en men kan de gevangenissen afbreken" was de leuze van de modernistische denkers,, doch dit was het grote mis verstand en het verval nam toe. Twee wereldoorlogen hebben doen inzien, dat de wetenschap het bestaan niet kan beveiligen en verzekeren en vanuit de gaskamers in de concentra tiekampen werd het optimisme wegge vaagd. De mens is toen in twijfel ge raakt en is thans bevreesd voor de uitvindingen en de krachten die wer den ontketend. Men zal thans naar middelen moeten zoeken om de pro blemen op te lossen en zich daarbij niet in isolement mogen terugtrekken, doch solidair moeten zijn met de tijd genoten ook de buitenkerkelijken om de noden en de problematiek van deze tijd te zien. Ook de ratio nalist is tot de ontdekking gekomen, dat de mens meer is dan een denk machine en in strijd staat met allerlei machten. Ds, Jonker besloot zijn met grote aandacht gevolgde betoog met er op te wijzen, dat de moderne den ker de grote vragen niet kan oplossen en dat het in deze tijd de roeping van de Christenman en -vrouw is, het evangelie van Jezus Christus uit te dragen, welk evangelie rijke perspec tieven biedt. Het woord van Jezus Christus „Heb goede moed, ik heb de wereld overwonnen" klinkt ook in de ze tijden bemoedigend, aldus eindigde ds. Jonker. Na samenzang, onder meer van het bondslied, sprak mevrouw De Jong- Bikker nog een slotwoord, waarbij zij ds. Jonker hartelijk dankte voor diens boeiende rede. Een gezamenlijke koffiemaaltijd stond vervolgens op het programma, waarna tot besluit van deze geslaagde dag een rijtoer met autobussen door Oost- en West Zeeuwsch-Vlaanderen volgde. Voorn Verloving naar MIDDELBURG VANDAAG. Middelburg Electro: „Een zomer-idyl- le", (18 jr.), 19 en 21-.15 uur: Molenwa ter: „Miniatuur Walcheren", 10—24 uur; Prov. Bibiiotheek: Expositie oude werken natuurlijke historie, 10— 12.30, 13.30—17 uur; Kunstzaal Van Benthem en Jutting: Expositie wer ken Piet Bulthuis, 9—18 uur; Hotel „De Burg": Expositie „Gestetner in het moderne kantoor", 10—22 uur. VUssingen Alhambra: „De troubadour" (14 jaar) 19 en 21 uur: Luxor: „De avonturen van Robinson Crusoë" (alle leeftijden) 20 uur. Goes Grand: „De ongenaakbaren" (18 jaar) 20 uur. Melksalon De Land bouw 19.30 uur „Derde wandeltocht avondvierdaagse". Prins van Oranje: „Filmavond Jonge Kerk 20 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 2