PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Westelijken eens over houding op topconferentie Grote Vier BILT Oostburg: een gestaag groeiende centrumgemeente j Molotow aan de wandel PASPOORTEN VAN OPVARENDEN ZIJN INGETROKKEN ACTIE TEGEN KATHOLIEKEN IN ARGENTINIË ERNSTIGE ONENIGHEID TUSSEN WESTERLING EN GALLIARD DE VERWACHT... 198e Jaargang-No. 138 Dagblad uitgava van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adj.-Hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5,85; p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 16 Juni '55 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p. advertentie 3, Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels» van 15 regels 1.—. Iedere regel meer 20 cent „Brieven ol adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostbürg, Flnlandstr. 2, telef. 16; Temeuzen, Brouwerijstraat 2; Zierlkzee N. Bogerdstr C 160, telef. 26. INTERNATIONAAL OVERLEG Nieuwe beschuldigingen van Moskou aan het adres van de V.S. Engeland, Frankrijk en Amerika zijn het er over eens geworden, dat op de aanstaande top-conferentie der Grote Vier alle vraagstukken, die van invloed zijn op de internationale spanning en de Europese veiligheid be sproken dienen te worden, zo wordt uit Parijs vernomen. Volgens de Fran sen heeft dit eveneens betrekking op de huidige status van de Oosteuropese landen van het Sowjet-blok. Voorts zijn de Fransen van oordeel, dat Duits land het kernvraagstuk voor de Europese veiligheid vormt. MacMilian, de Engelse minister van buitenlandse zaken, wees er op, dat de top-conferentie overigens niet in een paar dagen of zelfs in een paar weken kan leiden tot een volledige oplossing van de geweldige vraagstuk ken, waarvoor de wereld zich geplaatst ziet. Eisenhower en Adenauer hebben overeenstemming bereikt over het Duitse vraagstuk en de top-conferentie. de vrije landen en speciaal de V.S. staan aan het begin van hetgeen mo gelijk een langdurige prediode van onderhandelingen zal worden. Men zal daarbij onderhandelen met een te genstander, voor wie de factor tijd niet telt. Adenauer zag het Sowjet-vredes- offenslef niet als een „maskerade" om een actie in het Verre Oosten te be ginnen. Naar zijn mening zou dit ook niet mogelijk zijn door de binnenland se toestand in 'de Sowjet-Unie, waar vooral de crisis in de landbouw bui tengewoon ernstig zou zijn. Waarschijnlijk gaat de Duitse Bondskanselier wel naar Moskou voor besprekingen over de betrekkin gen tussen Bonn en de Sowjet-Unie. Foster Dulles verklaarde in een schrijven van de republikeinse afge vaardigde Vorys gekant te zijn tegen een streven in het Amerikaanse Con gres om de V.N. voor te stellen de Sowjet-Unie als „aanvals bedrijven de" tt kenschetsen. Radio-Moskou uitte opnieuw de beschuldigingen, dat Amerikaanse „reactionnaire propaganda" de top conferentie schipbreuk wil laten lij den voordat zij begonnen is. Volgens de „Prawda" is het duidelijk, dat be paalde Amerikaanse groepen een ver mindering van de internationale spanning, welke is begonnen dank zij de Sowjet-Russisehe inspanning, niet wensen en dat zij evenmin wen sen, dat de conferentie doeltreffend werkt. Het verlangen van minister Dulles om kwesties betreffende de Oost-Eu- ropese landen en het internationale communisme te bespreken, had niets gemeen aldus de „Prawda" met het streven om tot positieve resultaten te komen. Het Duitse vraagstuk Op een persconferentie verklaarde Adenauer nog te Washington dat i!|jlllll!!!llllll!l!U!!llllllllllllllll!lllllll!lllllllllllilll!llll!lllllllllllllllllllllL||lj r-= Na aankomst te New York met de „Queen Elizabeth" gaf M minister Molotow onverwachts de wens te kennen op eigen ge- legenheid een uitstapje door New York te maken. Hij liet zijn auto en de hem begeleiden- de politiemannen achter en H trok er alleen op uit. H Molotows wandeling voerde hem door uiteenlopende delen van New York. Inmiddels wa- ren de leiders van de politie van Long Island, die de zorg voor de veiligheid van de poli- tie van New York City zouden overnemen, de wanhoop nabij, f| H toen het hun aanvankelijk als maar niet gelukte te weten te M komen, op welk tijdstip Molo- M H tow zich naar zijn verblijf te n Glen Cove zou begeven. Tenslotte konden zij verlicht H ademhalenMolotow keerde te- rug op zijn punt van uitgang en H alle veiligheidsmaatregelen traden onmiddellijk weer in e§ werking. H IlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllIlM Omans vorst klaagt over Britse invallen Imam Ghaleb Ibn Ali al Hanaai, de vorst van Oman, heeft Woensdag het secretariaat-generaal van de Arabi sche Liga te Cairo telegrafisch doen weten, dat Britse troepen op drie plaatsen zijn grondgebied hebben be treden en met gebruikmaking van ge weld enkele dorpen hebben bezet. De Imam verzocht de Liga om on middellijke tussenkomst. In het Witte Huis te Washington heeft dr. Konrad Adenauer een ont moeting gehad met de president van de Verenigde StatenEisenhower. V.l.n.r.: President Eisenliovjer, James B. Gonant, de Amerikaanse ambas sadeur in de Westduitse Bondsrepu bliekJohn Foster Dullesde Ame rikaanse staatssecretaris voor bui tenlandse zaken, en dr. Adenauer- Atoomaccoorden te Washington getekend Drie tweezijdige accoorden over samenwerking" op het terrein van het vreedzame gebruik van atoomenergie tussen de Verenigde Staten enerzijds en Groot-Brittannië, Canada en Bel gië anderzijds zijn Woensdagochtend m het Witte Huis te Washington getekend. De Britse minister van buitenland se .zaken, Harold MacMilian, heeft Woensdag in het Lager Huis bekend gemaakt, dat het accoord ook voor ziet in de uitwisseling van inlichtin gen over atoomenergie ten dienste van defensiedoeleinden. De tekst van de overeenkomst, die waarschijnlijk over een maand van kracht wordt, zal over enkele dagen- worden gepubliceerd. Thans ruim 3 millioen voor '40-45 Op 13 Juni was bet voorlopige re sultaat van de slotinzameling voor de stichting 1940—1945: aan ontvangs ten en toezeggingen een bedrag van 3.101.967,14. Van vele comité's in binnen- en bui tenland zyn nog bedragen te ver wachten; deze en ook de resultaten van verscheidene uurloonacties zijn nóg niet in het genoemde bedrag ver werkt. „EVIPAN" LIGT WEER IN DELFZIJL Jacht dreef stuurloos rond Het jacht „Evipan" ligt weer in Delfzijl. Woensdagmorgen kreeg het jacht motorstoring nadat het Dinsdagavond laat van een scheepswerf te Leer zee had gekozen. Toen het jacht stuurloos ronddreef ter hoogte van Borkum werd aanvankelijk assistentie verleend door een pleziervaartuig. Deze assistentie werd later overgenomen door een Rijkspolitieboot uit Delfzyl. Onmiddellijk na aankomst van het jacht in Delfzyl, werden op last/van de minister van buitenlandse zaken de paspoorten der opvaren den-ingetrokken. Hy deed dit op grond van de pas- -poorteninstructie, die een bepaling bevat, volgens welke paspoorten kun nen worden ingetrokken, indien de vrees bestaat, dat de houders in het buitenland de belangen van het Ko ninkrijk zullen schaden. Opdracht om het jacht aan de ketting te leggen is niet gegeven. De A.N.P.-correspondent in Delf zijl heeft aan boord van het jacht een onderhoud gehad met kapitein Gail- lard, stuurman Loonstra en machinist Rust. Zij vertelden hem, dat de „Evipan" om één uur Woensdagmiddag door de waterpolitie is opgepikt. Om drie uur kwam het jacht in Delfzijl binnen. Het werd doorzocht op wapens, maar deze werden niet gevonden. Volgens de opvarenden bevinden ze zich ook niet aan boord. Nadat de papieren door de koninklijke marechaussee grensbewaking in beslag waren geno- Britse tremen lopen weer vrijwel normaal De Britse treinen liepen Woensdag avond weer vrijwel normaal, slechts 34 uur na beëindiging van de spoor wegstaking, die zeventien dagen had geduurd. De leiding der spoorwegen meldt, dat er snelle vorderingen worden ge maakt bij het herstel van het normale verkeer. Er wordt voorrang verleend aan het vervoer van reizigers naar hun werk en weer naar huis. Wat het goederenverkeer betreft worden al lereerst kolen en staal vervoerd. men konden de opvarenden vrijuit gaan. Omstreeks zes uur zyn de heren Gaillard, Loonstra en Rust uit Delf zijl vertrokken naar Groningen. De heer Gaillard was uiterst ver ontwaardigd over de gang van zaken. Hij sprak over „zeeroverij van de staat" en vond het aanhouden van de boot tegen alle regels in. Dinsdagmiddag heeft H.K.H. Prinses Margriet haar eerste officiële daad verricht, door op een bouwterrein bij het Plein 1813 in Den Haag de eerste steen te leggen voor een nieuwe Ca nadese Ambassade. De foto toont de Prinses tijdens het leggen van de steen, druk in de weer met een trof fel. Links de Canadese ambassadeur, mr. Thomas A. Stone- Brutale sabotagedaden in Belgisch Limburg De Belgische kranten maakten Woensdagmorgen gewag van sabo tagedaden, die de afgelopen dagen uit protest tegen de schoolpolitiek der liberaal-socialistische regering in Belgisch Limburg hebben plaats ge vonden. Drie onbekenden drongen 's nachts de automatische telefooncen trale van Zonhoven (ten Noorden van Hasselt) binnen en vernielden daar alle toestellen, waardoor het ge hele telefoonnet in de omgeving ern stig werd gestoord. De straatweg van Hasselt naar Eindhoven werd over verscheidene meters opgebroken. Te Werm wer den drie telefoonpalen doorgezaagd en dwars over de weg gelegd. Op de wegen van Zonhoven naar Houtha len werden bomen omgekapt en dwars op het wegdek gelegd. Ook op andere plaatsen in het Limburgse werden de wegen opgebroken en hin dernissen opgericht. By sommige bruggen werden borden geplaatst met het opschrift: „Gevaar. Deze brug is gesaboteerd". Het verkeer in de provincie Limburg werd door de ze actie ernstig belemmerd. Wordt Peron in de ban gedaan? Het blad van het Vaticaan „Osser- vatore Romano" liet gisteren zon der de naam van president Peron van Argentinië te noemen door schemeren, dat hy wel eens in de ban zou kunnen worden gedaan. „Het behoeft geen betoog", aldus het blad, „dat een gewelddadig ingrijpen in het gezag van de kerk een ernstig ver grijp is, dat de kerk met excommu nicatie straft". De Argentijnse regering heeft op dracht gegeven tot sluiting van alle kantoren en andere gebouwen der „katholieke actie" in Argentinië. In huizen van vooraanstaande ka tholieken is door de politie een on derzoek ingesteld. De politie bezette Zuid-Afrika als republiek buiten Brits Gemenebest Naar de Londense „Times" meldt heeft een van de leiders van de na tionale partij in de provinciale raad van Transvaal, F. Steyn, zich op een bijeenkomst van de afdelingen voor de Pretoria universiteiten van de Afrikaanse studentenorganisatie uit gesproken voor de vorming van een republiek buiten het kader van het Britse Gemenebest. Hij zei dat Zuid-Afrika als een vrije republiek in de ogen van de wereld belangrijk aan prestige zou winnen. Op het ogenblik wordt Zuid-Afrika beschouwd als deel van het Britse blok, zo zei hij. LEVENDIGE ACTIVITEIT! Maar raadhuis ontbreekt nog steeds Oostburg, de West Zeeuwsch-Vlaamse centrumgemeente, groeit gestaag. „Naar binnen" manifesteert zich dit in het stijgende inwonertal een dui zendtal meer in ongeveer zeven jaar tyd „naar buiten" wordt dat ge demonstreerd door levendige activiteit in de bouwsector! Aan het Letlelplein verryst in bewonderenswaardig tempo het Cultureel Centrum, aan het Raadhuisplein vordert de bouw van een hotel, de oude ambachtsschool aan de Nieuwstraat wordt omgebouwd tot een bedrijfs ruimte voor een ïn Oostburg te vestigen landbouwmachïnebedryf en in diverse straten verrijzen nog steeds woningen. De ongeveer 380 herbouwplichten zijn thans vrijwel gerealiseerd en voorts zullen er nog 53 woningen „met halve premie" gebouwd worden. Oostburg bouwt en ontwikkelt zich tot een bijzonder aantrekkelijke ge meente, waarin het centrum, met Markt, Ledel. en Raadhuisplein royaal is opgezet. Royaal, met vooruitziende blik, is ook het plan ontworpen voor het nieuw te bouwen raadhuis; een mo dern gebouw, in strakke, maar sier lijke lijnen, met een uiterst efficiënte indeling voor het onderbrengen van de verschillende diensten en voor al les aangepast aan de functie van Oostburg als verzorgende centrumge meente. Met een raadszaal en een burgerzaal, waar straks wanneer het gebouw als waardig sluitstuk van de wederopbouw gereed zal zijn eindelijk, na vele, vele jaren, de ge meente waardig in gerepresenteerd zal kunnen worden. Met het neerschrijven van dit sim pele woordje, is een teer punt aan geroerd. Want het merkwaardige is, dat in het snelgroeiende en vele activiteiten ontplooiende Oostburg een raadhuis nog steeds ontbreekt. Aan het Raadhuisplein zyn gron den gereserveerd, op de zolder van het noodgemeentehuis in het gebouw van O.L.. en U.L.O.-school bevindt zich een maquette van het nieuw te bouwen raadhuis, maar nog steeds is het wachten op vergunning om tot de bouw te kunnen overgaan. Financiering „Financiering" is het struikelblok, dat de bouw in de weg staat. In Juli 1954 konden de afgeronde plannen voor de bouw van een nieuw raadhuis, na een lange voorgeschiedenis, bij de bevoegde instanties worden ingediend- De bouwkosten zouden volgens deze plannen rond 365.000,belopen, waarvan 135.000,— door het Rijk zou worden gedragen. Deze Rijks bijdrage zou naar de mening van de burgemeester van Oostburg, mr. K. Hoekzema, echter met circa f 50.000, verhoogd moeten worden. Zijn me ning steunt op het feit, dat het Rijk eveneens zou moeten bijdragen in de kosten voor de in het bouwplan ver werkte Burgerzaal; sommige instan ties echter delen deze mening niet en betogen, dat de Burgerzaal wel kan vervallen. „Men vergeet daarbij, dat er in 1938 reeds saneringsplannen be stonden, waarbij ook de verbou wing van het toenmalige raad huis behoorde. In dat raadhuis was ook het kantongerecht onder gebracht, maar in het (nog aan wezige) schetsplan voor de ver bouwing van het raadhuis was die ruimte reeds voor het raadhuis gereserveerd", aldus burgemeester Hoekzema. (Vervolg op pag. 2) De heer Westerling is in tegenstel ling tot berichten in de buitenlandse pers, dat hij reeds op weg zou zijn naar Marseille, Woensdag in Den Haag geweest. Gevraagd naar de ge volgen voor zijn plannen van de te rugkeer van de „Evipan" in de haven van Delfzijl zeide hij slechts „geen commentaar". Wel schijnen de ge beurtenissen met de „Evipan" te heb ben geleid tot ernstige onenigheid tussen Westerling en de heer Gal- liard en de verdere bemanning van het vaartuig. De heer Westerling deelde mede drie maanden geleden een aanvraag voor een paspoort te hebben inge diend. Officieel is hem nog niets be kend over een afwijzende beschik king op deze aanvraag, maar offi cieus was hem ter ore gekomen, dat hem een paspoort zou worden gewei gerd op grond van het paspoortre glement dat bepaalt, dat geen pas poort wordt verstrekt aan degene, van wie kan worden aangenomen, dat hij de Nederlandse belangen in het buitenland zal schaden. Op vragen over zijn verdere plan nen antwoordde Westerling laconiek „ik woon nog steeds in Marsum in Friesland". het hoofdkwartier van de „katholie ke actie" en het aartsbisschoppelijk paleis. Ooggetuigen zagen, dat politieman nen Woensdag een twaalftal monni ken uit de San Franciscus-kerk te Buenos Aires hebben verwijderd en met overvalwagens hebben wegge bracht. De Argentijnse regering heeft Dins dag een rechter van het hoogge- reentshof, dr Tomas Casares, geenti- seerd. Deze raadsheer, een gelovige Rooms-katholiek, bevond zich Zondag in de kathedraal te Buenos Aires tij dens de relletjes tussen katholieken en Peronisten. Hij heeft sedert 1944 zitting in het hoogste rechterlijke college en werd enige jaren geleden in zyn ambt gehandhaafd, toen de andere raadsheren werden vervan gen. Volgens een Woensdag gepubliceerd pohtiecommuniqué heeft ar Casares Zondag getracht het eerste regiment infanterie te doen aanrukken om de kathedraal te beschermen, omdat volgens hem de politie niet voldoen de waarborgen bood. Tijdens haar bezoek aan Den Haag bezocht de Koningin het nieuwe dag verblijf voor kleuters van de vereni ging >fJ uliana-dagverblijven" De foto toont onze Vorstin tijdens de rondgang door de gebouwen. Het weer in Europa Woensdagavond 19 uur: Londen zwaarbewolkt 22 gr. Luxemburg half bewolkt 22 Parijs half bewolkt 23 Bordeaux onbewolkt 27 Grenoble onbewolkt 25 Nice onbewolkt 23 Genève onbewolkt 25 Locarno licht bewolkt 25 Berlijn motregen 17 Frankfort zwaar bewolkt 21 München zwaar bewolkt 21 Wenen zwaar bewolkt 19 Innsbrück zwaar bewolkt 22 Rome onbewolkt 26 DROOG WEER Wisselend bewolkt en droog weer. Weinig verandering in temDeratuur. Matige tot zwakke wind uit Noorde lijke richtingen. 17 Juni Zon Maan ZON EN MAAN op 4.21 op 1.52 onder 21.04 onder 18.09

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1