Kurkeiken staan als vreemde gedrochten langs de wegen Grenscorrecties met Duitsland nog niet geheel afgedaan VIJF JAAR GRONDHERVORMING IN ROOD-CHINA EEN ANJER-KWEKERIJ OP DE RESTEN VAN OUD KASTEEL DONDERDAG 16 JUNI 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 15 IN LES LANDES EN ESTRAMADURA Kurk.iabriek.en liggen aan de Middellandse Zee Van een medewerkster). De Zuidwest-hoek van Frankrijk, de streek ten Zuiden van Bordeaux die Les Landes heet, heeft een lagunekust, waar grote zoutmeren vlak achter de duinenrij een prachtig landschap vormen. Men vindt er de hoog ste duinen van Europa. Toppen van 100 meter van spierwit, helder zand houden hier de Atlantische Oceaan tegen en vormen een zandbarricade, waarvan de tweede en derde duinenrij met prachtige dennen begroeid zijn. Les Landes is een streek, waar de bossen rust geven en waar ge op een dwaaltocht zeker eens terecht komt in het stille en verdroomde dorpje Bias. Ge zult daar, zo g]e ze voor het eerst ziet, met verwondering kijken naar de eigenaardige bomen waarmee heto dorpsplein beplant is: heel oude kurkeiken. Later als U nog meer naar het Zuiden oprukt, herkent U overal dit soort bomen. Soms als afzetting van een weg, dan weer in bossen geplant als bij ons de dennen. Alle hebben 'n min of meer verminkte stam met bultige uitwassen en ringen en dra gen hun smalbladige kroesige bla derkroon op een glad afgesneden on derstam. Bias is een landelijk dorpje. Gaat U eens even op die bi'ink zitten en kijk eens naar de kurkeiken. Zij ge ven het dorp het cachet van vredi ge rust. Het is alsof de huisjes ge vangen liggen onder de beschermen de bladerkronen, het is of de men sen zich verzorgd weten door de op brengst van de altijd-gevende kurk boom. In de herfstmaanden en aan het begin van de winter is de rust tus sen de kurkeiken geheel verdwenen. Dan komen er mannen om de bast af te snijden. Voorzichtig maken zij ringen en verticale insnijdingen, waarna de 5 cm dikke kurklaag met een soort hefboom, losgetrokken wordt. Het kurkcambium op de stam gaat nu weer aangroeien en als de nieuwe laag ongeveer 10 jaar ringen heeft, kan de boom opnieuw geschild worden. Ik zou U voor zo'n kurkoogst ook mee kunnen nemen naar een streek in Spanje, „Estramadura", dicht bij de Portugese grond, waar de uitlo pers van de Sierra Morena kleine vlakten omsluiten. In een nogal ver laten streek liggen grote bossen van kurkeiken. De kurkfabrieken zelf zijn haast alle aan de Middellandse Zee gelegen. Het mannelijk personeel van deze bedrijven gaat in de herfst naar Estramadura om de platen af te snijden, ze in balen te ^verpakken en naar de fabriek te sturen. Aan de kust bij Palamós of San Feliü zijn de verwerkingsmogelijk- heden groter en is de export beter te regelen. Het kan gebeuren, dat U daar, langs één der haventjes wan delend, plotseling een Nederlands schip ziet liggen, dat balen kurk aan het laden is. Dan is uw belangstel ling voor kurk opnieuw gewekt en komt U als vanzelf in zo'n fabriekje terecht, waar enige honderden werkkrachten, voor de helft vrou wen, de aangevoerde ruwe platen uitzoeken, voorbehandelen en tot vele nuttige zaken verwerken. Velerlei gebruik Het gebruik van kurk is wer kelijk geen nieuwtje. De Oude Ro meinen gebruikten het reeds aan hun visnetten en de Grieken aan de vlotten. In tijden, die voor de jaartelling vallen, waren er al van kurk zwemgordels en stop pen op vaten. Maar pas in de Mid deleeuwen brachten de Portuge zen kurk naar Nederland en van uit deze landen vond het zijn weg naar Skandinavië. De belangrijkste rol kreeg de kurk toebedeeld, toen de glazen flessen in gebruik kwamen. De industrie paste zich aan bij de vraag naar hoeveel heid en kwaliteit. Moderne pers-, snij. en slijpmachines staan nu in de fa brieken opgesteld. Er heeft een spe ciale selectie naar kleur plaats. Op elk tussenstation vau de grote ver- werkingsreis van natuurproduct tot gebruiksvoorwerp zitten steeds weel de vrouwen, die beoordelen en ver- oordelen; zij beslissen of iets goed, tweede soort of slechte kwaliteit is. Een kruitfabriek is een veelzijdig bedrijf. Natuurlijk levert men kurken in allerlei maten en vormen af voor flessen. Verder wordt het gebruikt voor schoenzooltjes. Veel kurkafval wordt gemalen en gemengd met lijn olie, hars en kleurstof tot linoleum verwerkt. Een soortgelijk procédé, in vormen geperst., levert de kurkste- nen als vloerbedekking. Ieder kent Het zyn eigenaardige gedrochten van bomende oude kurkeiken opliet dorpsplein van Bias. de kurkwol voor kussentjes en ma trassen. Buiten ons huis is daar de toepassing als isolatiemateriaal in ijskasten, pijpleidingen, in tropen helmen enz. Kurk wordt gebruikt voor zwemgordels, kunstledematen, drijvers voor visnetten en in kleine hoeveelheden voor mondstukken van sigaretten, afsluiting van geweerpa tronen enz. Minder commercieel is de toepas sing in de kunstnijverheid, waar het om zijn soepele eigenschappen en aardige effectwerking een meer ar tistieke rol vervult. De mogelijkheden van het natuur product kurk zijn legio en houden zeker niet op bij het meest bekende gebruik: de afsluiting van de fles. Atoomovereenkomst V.S.-Nederland geparafeerd. Voor wetenschappelijk onderzoek Vertegenwoordigers van Nederland en de Verenigde Staten hebben Dins dag te Washington een voorgenomen overeenkomst inzake samenwerking bij het onderzoek naar het vreedzaam gebruik van atoomenergie gepara feerd.. Hiermee zijn onderhandelingen afgesloten, waarbij aan Nederland werd voorgesteld deel te nemen aan het program van president Eisenho wer „atomen voor vrede". Op grond van het accoord krijgt de Nederlandse regering inlichtingen be treffende het ontwerp, de bouw en het gebruik van reactors ten behoeve van wetenschappelijke onderzoekingen. Voorts zal de Amerikaanse commis sie voor atoomenergie aan de Neder landse regering maximaal zes kg U- 235 verstrekken. Ook voorziet de over eenkomst in de uitwisseling van niet- geheime gegevens over reactors voor onderzoekingen betreffende gezond heids- en veiligheidsvraagstukken en over het gebruik van radio-actieve isotopen voor natuurkundig en biolo gisch onderzoek, de geneeskunde en voor de industrie. Peking geeft onjuiste cijfers (Speciale correspondentie). NEW YORK China, de geweldige en geheimzinnige reus in het Oos ten, wordt steeds meer 'n Europees probleem. Weliswaar niet in de vroe gere zin, toen het erom ging zich meester te maken van de belangrijkste steunpunten in het „goddelijke keizerrijk" en ook niet uit het oogpunt van het „gele gevaar" bekeken neen, China is voor Europa een leervoorbeeld geworden: geschiedenis van 'n levensvrijheid en humaniteit, die tot ster ven gedoemd zijn. Men neemt vaak aan, dat het Sowjet-Russische communisme in China zich ertoe beperkt een grondhervorming in te voeren, de boeren te bevrij den kortom, in zekere zin de persoonlijke eigendomswaarden zowel van Europeanen als van Chinezen, te achten. „In China is een nationalisatie van het bezit volgens Stalin's voorbeeld ondenkbaar. Mao Tse-Toeng is dus gedwongen ten gunste van de boeren een revolutie te maken". In deze zin luidt zo ongeveer de propaganda, die Peking ons wil doen geloven. De werkelijkheid zïèt er echter anders uit. Een Amerikaanse specialist voor de geschiedenis van het Verre Oosten, prof. Richard Walker, heeft haar in een publicatie in een reeks van de „Brochures over het communis me" precies beschreven. Het werkje verdient nader bekeken te worden. Professor Walker constateert in de eerste plaats, dat de door Mao opge geven cijfers over de landbouw on juist zijn. In een in 1947 verschenen gedenkschrift had de dictator name lijk verklaard, dat de grootgrondbe zitters en vermogende boeren van China 8 procent van de landbevolking vormden en 70 80 procent van de grond en bodem als eigendom beza ten. De indrukwekkende statistiek ont hult echter een geheel andere situa tie: ten eerste documenteert Mr. Walker, dat er in China geen „feoda lisme" geheerst heeft, zodat reeds de communistische bewering: „De lande rijen werd in de laatste eeuwen steeds vrijwillig gekocht en verkocht, de boeren-dynastieën (dus de dragers van de „feodale" maatschappij) zijn in de loop der tijden uiteengevallen", een leugen is. Ten tweede stelt hij vast, dat er geen „klassenverdeling" heeft bestaan. Er zijn wel meer of minder rijke boeren geweest, maar nooit een proletariaat zonder enig landbezit. Tenslotte wordt duidelijk gemaakt, dat ook de „grootgrondbezitters" zelf, of beter gezegd de grootte van hun bezittingen, een legende zijn: kort vóór het begin van de oorlog bleek bij 'n volkstelling, die 1.750.000 fezinnen en 12 provincies omvatte, at bijna 99 procent van de grondbe zitters kleine boeren waren en slechts 1.34 grotere landerijen bezaten, in 't geheel rond 18,32 procent van de to tale grondoppervlakte. Bovendien werd vastgesteld, dat minder dan 10 procent van de landbouwproductie diende om de pacht te betalen. De door Peking gepubliceerde cijfers be wijzen bovendien, dat als de groot grondbezitters werkelijk dat bezeten hadden, wat het tegenwoordige re giem beweert minstens 81, mil- lioen hectare land verdeeld hadden moeten worden, terwijl men in werke lijkheid slechts ongeveer 25 millioen hectare heeft verdeeld. In feite had het onbestrijdbare en onbestreden ongeluk van de Chinese boeren andere achtergronden; politie ke onzekerheid, het ontbreken van grote orders uit het buitenland en van wegen en transportmiddelen kwamen bij het grond- en hoofdpro bleem: veel te weinig land voor veel te veel mensenHoe zal Rood- China het oplossen? Prijsverlaging voor brilmonturen. In de afgelopen weken zjjn bespre kingen gevoerd tussen het ministerie van economische zaken cn de fede ratie van Nederlandse opticiens or ganisaties, waarbij de vraag onder ogen is gezien op welke wjjze de fe deratie steun zou kunnen verlenen aan het streven van de regering naar rust in de sector van pryzen en lonen. Van de znde der opticiens organi saties is t(jdens het gevoerd overleg de bereidheid uitgesproken een bij drage te leveren tot het welslagen van dit streven door het tot stand brengen van een prijsverlaging van brilmonturen. Als resultaat van dit overleg kan thans worden gemeld, dat met in gang van heden de pryzon van de meest gangbare brilmonturen met gemiddeld 10 procent zullen worden verlaagd. De verlaging heeft geen invloed op de door de oplicien te verlenen kor ting op brilleglazen en brilmonturen voor ziekenfondsverzekerden noch op de vergoedingen voor ziekenfonds verzekerden, vastgesteld bjj beschik king van de minister van sociale za ken en volksgezondheid d.d. 24 De cember 1954. In onafzienbare rijen liggen de platen kurk opgestapeld cp het terrein van de fabriek Jaarlijkse Watervierdaagse van Koninklijke Marine. De jaarlijkse watervierdaagse van de Koninklijke Marine zal dit jaar- worden gehouden van 20 tot 25 Juni in Amsterdam en van 27 Mei tot 2 Juli in Den Helder. Er zullen 26 ploegen aan deelnemen, dertien ploegen op de eerste en dertien op de tweede vier dagen. In het tijdschema voor Amster dam en Den Helder is een dag extra opgenomen wegens de mogelijkheid van slecht weer. De wedstrijden omvatten zeilen, roeien en zwemmen en de ploegen zul len varen met B2 sloepen. Elke ploeg bestaat uit 7 man, n.l. een stuurman, een plaatsvervangend stuurman en vijf man bemanning. Er zal voorname lijk worden gelet op leiderschap, dis cipline, zeemanschap, kantheid, en navigatie. Lening van de Wereldbank aan Oostenrijk. De wereldbank heeft aan Oosten rijk een lening met een looptijd van 25 jaar verstrekt, hoofdzakelijk in Europese valuta, overeenkomende met een bedrag van 10 millioen dol lar. De lening zal 4% procent rente bedragen en is bestemd voor het hydro-electrische project van Luner- see in Vorarlberg. Het werk zal te gen het einde van 1958 gereed ko men. Verwacht wordt, dat na vol tooiing ervan door export van elec- trische stroom naar het Ruhrgebied en het Zuidwesten van Duitsland jaarlijks een bedrag zal worden ont vangen, dat overeenkomt met ander half millioen dollar. Bovendien zal er door de uitvoering van dit plan in Vorarlberg en Tirol meer stroom be schikbaar komen. Zes weken geëist voor knoeierijen op Schiphol. Voor het gerechtshof te Amster dam hebben Dinsdag in hoger beroep twee leden van het gemeenteperso- neel op Schiphol en een oud-K.L.M.- employé terecht gestaan, die wegens heling en diefstal van geringe hoe veelheden goederen van de K.L.M. tot straffen van 1 week tot zes we ken door de politierechter te Haar lem waren veroordeeld. Alle drie be kenden. Tegen de 38-jarige P. K. en de 35- jarige M. L. S., eiste de procureur- generaal terzake van heling bevesti ging van de vonnissen, respectieve lijk een week en zes weken. OP HISTORISCHE GROND Scherpe concurrentie met het buitenland (Van een medewerkster) Daar, waar de geestgronden in laagveen overgaan, liggen de overblijf selen van het huis Heemstede, een historische plaats. Ondanks dat het oude slot menigmaal verwoest is, bouwde men het in 1460 weer op en werd het in de 16de en 17de eeuw door mannen bewoond, die op cultureel of staatkundig gebied een grote bekendheid genoten hebben. Eén van hen was de architect Lieven de Key, die de steden Lelden en Haarlem met vele waardevolle gebouwen verrijkt heeft. Ook Adriaan Pauw, noemde zich Heer van Heemstede. Deze staatsman, die in 1631 raadspensionnaris van Holland werd, wist bij de Vrede van Munster in 1648 zeer gunstige voorwaarden voor ons land te bedingen. of de veilingen verzonden. Maar ook prijken er heel wat Nederlandse an jers ergens in het buitenland. Van de totale anjeraanvoer aan de Neder landse veilingen wordt 36 pet. ge ëxporteerd, dat zgn ongeveer 37 mil lioen bloemen, waaraan deze kweke rij ook haar aandeel levert. Even belangrijk als de bloemen export is de export van stekken. De stekken voor het eigen bedrijf wor den in kleine potjes opgezet en zij taan na twee maanden weer in an- ere kassen in de volle grond om daar te groeien tot de prachtige ro de. zalmkleurige of wit-gestreepte an jers, die tot één van de Simsoorten behoren. Op de kwekerij van mej. Erens heeft men oog voor nieuwe werk methoden. Eén kas staat onder toe zicht van het T.N.O. instituut uit Delft. In deze kas worden de bloe men gekweekt op z.g.n. anjertablet ten met onderbevloeiing. De planten staan niet meer op aarde maar in enorme grote bakken met grint. Het water geven gaat niet, zoals tot nu toe gebruikelijk was, boven op de In 1810 is het slot grotendeels ge sloopt; nog slechts één slotboerderjj, houdt de band met het verleden vast. Het is het laatste bolwerk van het groeiende dorp Heemstede van 1955. Adriaan Pauw leefde op het Huis tot zijn dood in 1653 en als hij zo liep te peinzen over de vredesverdragen, die hij tot stand wilde brengen, zal hij mening keer uitgekeken hebben over het ruime land dat zich aan de Zuidkant van het kasteeltje uitstrekt. Even bezield van vredelievend werk, maar van geheel andere aard, kijkt de tegenwoordige bewoonster over de Haarlemmermeer. Het meisje Erens, dat geboren en gespeeld heeft op deze plaats, is haar vader opgevolgd op de anjerkweke- rij en is nu directrice van een bloei end bedrijf, waarschijnlijk de oud ste anjerkwekerij in ons land. Bloemen en stekken In de komende maanden is de be drijvigheid op de kwekerij groot. In Juni en Juli zijn de meeste anjers in bloei. Ze zijn dan ook het goed koopst, dikwijls een derde van de prijs in Januari. Al vroeg in de mor gen worden ze gesneden, in dozen verpakt en naar de bloemenwinkels ZIJN ZE NEDERLANDER OF DUITSER Voor bewoners van Elten enz. is een definitieve regeling gewenst (Van onze correspondent) Een van de eerste dingen, die na het herstel van de West-Duitse sou- vereiniteit aan de orde werd gesteld, was de kwestie der grenscorrecties, die na de oorlog op 28 April 1949 op grond van militaire verordeningen hier en daar zijn aangebracht in de grenzen, die Duitsland heeft met Ne derland, België, Luxemburg en Frankrijk. Dat was te voorzien. Het was de nogal rechtse woordvoerder der „Vrije Democratische Partij" in de bondsdag, Prinz zu Löwenstein, die in een van de eerste zittingen van de bondsdag de regering van Bonn vroeg, wanneer zij voornemens was om nu eens over die voorlopige grenscorrecties te gaan praten. Dit ging voor al om de persoonlijke publiciteit van de prins, die graag doorgaat voor °cn „groot-Duitser". De regering heeft er tot dusverre niet eens op ge antwoord en het behoeft niemand te verbazen, als zij aan de vraag van de prins verder stilzwijgend voorbij gaat. De regering in Bonn is, voor zover ons bekend helemaal niet van plan om harerzijds de kwestie der grens correcties nu maar onmiddellijk aan de orde te stellen. Om te beginnen is dit een zaak, die nog in het toekom stige vredesverdrag moet worden ge regeld en hierover thans onderhande lingen te beginnen met de regeringen der betrokken land<n zou minstens praematuur zijn. Bovendien meent de regering, dat deze kwestie zich wel min of meer automatisch zal oplos sen, omdat zij gelooft, dat de andere betrokken landen achteraf niet zo erg ingenomen zijn met het bij .gewonnen" land. grenscorrecties Onplezierig probleem Dat laatste is natuurlijk moeilijk te beoordelen. Wie af en toe de Duits Nederlandse grens in het „gecorri geerde" gebied van Elten (bij Em merik) passeert, krijgt zeker niet de indruk, dat de daar in de grens aan gebrachte wijziging zo voorlopig is, als de West-Duitsers blijkbaar gelo ven en waarop de regering te Bonn haar afwachtende politiek in deze aangelegenheid baseert. Er is daar b.v. inplaats van de houten keet, die tot dusverre gebruikt werd voor het verrichten der onderscheidene grens- formaliteiten, een keurig gebouwtje verrezen, dat er allerminst proviso risch en voorlopig uitziet. Maar zelfs dat is geen bewijs van het absoluut tegenovergestelde der Nederlandse zienswijze, dat de grenscorrecties permanent zouden zijn. Duits of Nederlands? Dit alles leemt niet weg, dat het een onplezierig probleem is, in de al lereerste plaats voor de bewoners van de betrokken gebieden. Het gaat, alles bij elkaar, om enkele duizenden (12.000) mensen, op een stuk grond (Nederland en België tezamen gere kend) van rond 75 vierkante kilome ter, voornamelijk afgesneden van de provincie NoordrijnWestfalen. De landdag van de provincie en de lan delijke regering hebben destijds, toen bij bezettingsdecreet de grenscorrec ties een feit werden, vergeefs bij de Britse autoriteiten geprotesteerd. Die zonden het protest wél door naar Londen, maar door de ontruiming van de betrokken gebieden werd de overneming (door de Nederlandse en Belgische gezagsorganen) tegelijker- In feite statenloos De bewoners van het gebied hin ken ten aanzien van het vraagstuk der grenscorrecties op twee gedach ten. Economisch gesproken hebben zij, die bij decreet b.v. aan Nederland werden „toegesplitst" (zoals dat of ficieel met een vreemd woord heet) er alle mogelijke voordelen van, die ze niet gaarne zouden verliezen. Het gaat er dan ook helemaal niet om, of het deze mensen na hun plaat sing onder een vreemde regering slecht is vergaan. Zij zijn niet ver volgd. Maar ze zg'n ook geen onder danen van hun nieuwe staat gewor den. Staatsrechtelijk zijn ze Duitsers gebleven. Duitse paspoorten bezitten zij evenwel niet. Zij kunnen hun Duit se burgerrechten niet uitoefenen en ze mogen niet stemmen, want ze ko men op geen enkele kiezerslijst voor. In Nederland (en ook in België) gelden ze als buitenlanders en voor het grensverkeer dat nu eenmaal in die streken zeer intensief pleegt te zijn hebben ze speciale passen, die lijken op die van de statenlozen (wat ze in feite ook eigenlijk zijn). Ook in hun eigen gemeenten in het betrokken gebied kunnen zij niet voor raden stemmen, want op grond van de voorlopigheid van het bezet - tingsdecreet zijn nog geen stappen genomen om de gebieden in het Ne derlandse (of Belgische) kiesstelsel :e op de grond van de cementbak gelegd zijn. Aan het water wordt als voedsel bepaalde hoeveelheden kunst meststoffen toegevoegd, de tabletten zijn aflopend. De resultaten, die men met deze werkwijze verkrijgt, zijn zeer gunstig en geven hoop de con currentiestrijd, die met andere landen gevoerd moet worden, het hoofd te kunnen blijven bieden. Alvorens bloem of stek te kunnen exporteren heeft er een keuring glaats door de Plantenziektekundige 'ienst en de NAKS. Voor het toe voegen van een nieuwe soort aan de vele reeds bestaande stelt de Kon. Mij van Tuinbouw zeer strenge eisen aan de jonggeborene. Aan die eisen heeft de kwekerij ,,'t Clooster" al verscheidene malen kunnen voldoen. Natuurlijk wordt bij het kweken van een nieuwe soort, naast het ple zier van het experiment, het com merciële belang niet uit het oog verloren. Maar het is toch wel het verlangen naar de nieuwe kruising en de vreugde die beleefd wordt als het resultaat goed is, welke de kweekster de kracht geeft vol te houden. op te nemen. Er wordt door de vreemde autoriteiten over hen gere geerd, zonder dat zij er. naar goede democratische traditie, zelf iets over te zeggen hebben. Bonn vergeet ons,} Het gaat er óók niet om, of deze mensen zich al dan niet thuis voe len. Ze zijn noch sterk anti-Neder lands, noch bjjzonder pro-Duits. De strgókreten, die men aanvankelijk op viaducten schilderde („Wir wollen Deutsche Bleiben") zijn even ver bleekt als de verf, die er voor werd gebruikt. Die spreken niet meer voor de gevoelens van de gemiddelde Duit sers in de gecorrigeerde gebieden langs de Nederlandse grens. Waar zg echter het meest naar verlangen is de terugkeer van normale staats rechtelijke verhoudingen en of ze daarbij permanent Nederlander of Belg worden (hoewel hun waarschijn lijk de keus zal worden gelaten en zeker geen dwang opgelegd) dan wel Duitser blijven. Van die hoek uit bekeken, zou het misschien niet zo gek zijn, als er aan de voorlopigheid (en de daarmede nu eenmaal gepaard gaande onzeker heid) van de grenscorrecties van '49 maar gauw een einde kwam. Dat is trouwens de klacht, die men onder deze mensen in de gecorrigeerde ge bieden hoort: „Bonn (n.b.: ze zeggen niet Den Haag of Brussel) vergeet tengevolge van de grote politiek de mensen voor haar huisdeur".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 11