De eerste officiële daad van twaalfjarige Prinses Margriet Kostenstijging in naaste toekomst beloopt honderdtallen millioenen KLANKWKU1 ONBELEEFDE DUITSE KAPITEIN VOOR HET KANTONGERECHT De ORIGINELE REMBRANDT ONTDEKT WOENSDAG 15 JUNI 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT STEEN VOOR CANAD ESE KANSELARIJ „Unieke gebeurtenis zonder precedent in de geschiedenis" De 12-jarige Prinses Margriet, op 19 Januari 1943 in Ottawa geboren, heeft Dinsdagmiddag de hoeksteen gelegd voor de nieuwe Canadese kan selarij, die zal worden opgetrokken aan de Sophialaan te Den Haag, in de omgeving waar de minister-president en de minister van buitenlandse za ken hun ambtswoningen hebben. Het was een wel zeer bijzondere gebeur tenis, waarbij een Nederlandse prinses de eerste steen legde voor een ge bouw in ons land, dat betrokken zal worden door de vertegenwoordigers van de missie van een land, waar zij geboren is! Een wel zeer bevriend land, waarmee Nederland sterke en hartelijke banden van vriendschap heeft. Aan de Sophialaan stond een ere wacht opgesteld van het „Second Royal Canadian Horse Artillery Re giment". Voorts stond er opgesteld de militaire kapel van deze eenheid, dezelfde, die in ons land aanwezig was bij de tienjarige herdenking van de bevrijding. Deze militaire kapel is 46 man sterk, waaronder 23 Neder landers. Zij waren alle voor de plech tigheid uit Duitsland gekomen. Even voor 5 uur arriveerde Prin ses Margriet met de hofdame Jonlcvrouwe C. E. B. Röell en ma joor W. F. K. Bisschoff van Heemskerk eerste stalmeester van de koningin, aan de tegenwoordi ge, naast, de nieuw te bouwen ge legen kanslelarjj. De prinses was gekleed in een blauw jurkje met grijs manteltje. Zij droeg rode schoentjes met witte sokjes en witte handschoenen en had een blauw lint in het haar. Zij werd ontvangen door de Cana dese ambassadeur, de heer Thomas A. Stone en mevrouw Stone. In de kanselarij waren de voornaamste gas. ten reeds bijeengekomen, die aan de prinses werden voorgesteld. De heer Thomas A, Stone noemde deze ge beurtenis er een, die in de geschiede nis van de Nederlands-Canadese be trekkingen, waard is te worden ge vierd. Dat Prinses Margriet daarbij aanwezig wilde zijn en er aan wilde deelnemen, noemde hij een zeer bij zondere eer. „Met alle achting kan ik zeggen, dat de Canadezen er trots op zijn U te beschouwen als hun eigen prinses en voor U een zeer diepe genegen heid hebben". „Wij Canadezen herinneren ons welk een vreugde het toen voor ons was en welk een vreugde het voor ons nog altijd is, dat inons midden aan een prinses het leven werd geschonken door zulk een lief tallige en zeer geliefde moeder". Unieke gelegenheid De heer Stone noemde dit een unie ke gelegenheid zonder precedent in de geschiedenis. Hier is een prinses van dit schone land, zo zei hij, die een begin maakt met het optrekken van een gebouw, dat de vertegen woordigers zal huisvesten van een ander land, dat haar geboorteland was. Begeleid door de ambassadeur en ingelicht door ir. F. Brouwer, di recteur van Volker Bouwmaatschap pij N.V. te Rotterdam, heeft Prinses Margriet de grote hoeksteen op de onderbouw aangebracht. Gewapend met een fraai uitgevoerde troffel, waarop een inscriptie was aange bracht en die haar door de ambassa deur was aangeboden, bracht de prinses telkens heel voorzichtig wat cementspecie aan, waarna de aan een takel hangende hoeksteen werd neer-gelaten. Met een hamer werd de steen beklopt en tenslotte heeft Prin ses Margriet nog even „vakkundig" naar de waterpas gekeken, om zich ervan te overtuigen, dat dit vakwerk Rust weergekeerd in Genemuiden Het samenscholingsverbod in Ge nemuiden is, zonder nadere toelich ting, opgeheven. Het was, zoals men weet, ingesteld nadat zich wanorde lijkheden hadden voorgedaan die een uitvloeisel waren van de maatregelen, die de ouders van een jongedame hadden genomen om te voorkomen, dat zij de omgang met een Genemui- der jongeman voortzette. OVERTREDERS. Duizenden Delfte naren hebben sedert jaren de politie verordening overtreden zonder dat ze voor hun euveldaden een bon kregen. In de politieverordening van Delft komt namelijk een artikel voor, waarbij het verboden is open vuur over straat te vervoeren. Omdat men bezig is de verordening te herzien, heeft men nagegaan hoe dat artikel destijds in de politievoorschriften werd opgenomen. Het bleek, dat in de vorige eeuw hevige bezwaren be stonden tegen lieden, die met bran dende pijpen over straat wandelden... Men zal nu het artikel maar laten vervallen. TOROBAL. In Chartres (Frankrijk) is een nieuwe sport gelanceerd onder de naam torobai. Het spel werd ge speeld met een gewone voetbal en gewone elftallen. Indien aanwezig mag er ook een scheidsrechter zijn, maar het is noodzakelijk, dat er een koe op het veld loopt. KOEL. Mejuffrouw Jane Stewart in Northhampton (Verenigde Staten) ontving een pakje met een briefje. In het briefje werd medegedeeld, dat iemand haar het beste zond, dat hij te geven had. In het pakje zat een blok ijs!! Jane moest namelijk op die dag eindexamen doen!! in orde was. De pauselijke muntius mgr. Paolo Giobbe, zegende vervol gens na een kort -mbed de steen. De prinses tekende daarop een ver klaring, dat zij de steen heeft gelegd, welke verklaring met een aantal andere documenten door haar in een koker van aluminium werd ge sloten, die eveneens in het bouw werk zal worden gemetseld. In die koker werden voorts gesloten foto's van de Nederlandse koninklijke fami lie, van de Canadese Koninklijke Fa milie, van de Canadese ambassadeur, alsmede een lirjst van de leden van de staf van de Canadese ambassade en een hoeveelheid Canadese en Neder landse bankbiljetten (van 1000 dol lar en 1000 gulden tot 1 dollarcent en een cent). Voorts zullen vandaag daarin nog worden gesloten exempla ren van de Nederlandse dagbladen (met het verslag van de plechtig heid) en van de Londense „Times". Een voorrecht Dr Drees zeide in een toespraak het een voorrecht te achten aan deze plechtigheid te mogen deelnemen, welke hij een manifestatie noemde van de zeer nauwe betrekkingen, welke bestaan tussen' Canada en Ne derland. „Vijftien jaren geleden werden de ze banden gesmeed, toen de Neder landse Koninklijke Familie in Cana da, een vluchtoord werd aangeboden. Twaalf jaar geleden werden de ban den nog aangesnoerd, daar onze lan den van dat ogenblik af samen een prinses hebben. Wat kon beter de geest van deze plechtigheid symboli seren dan dat deze prinses met dank baarheid de eerste steen heeft gelegd voor de nieuwe ambassade van het land, waar zij geboren is? aldus dr Drees. „OP OUDERWETSE MANIER" Een Nederlander zou men gevangen nemen „Een dergelijke toon hebben we in 1940'45 genoeg gehoord. U gaat op ouderwets Duitse manier te keer". Dit zei de ambtenaar O.M. bij het kantongerecht te Rotterdam, mr. J. D. de Jong, Dinsdag tegen de 51-ja- rige kapitein H. A. S. uit Lübeclc. De kantonrechter, mr. A. J. M. Oonincx, voegde hieraan toe, dat een Neder lands burger onmiddellijk gevangen zou worden genomen als hij zo op trad voor de rechter! De kapitein verweet de ambtenaar op nogal heftige wijze geen verstand te hebben van scheepvaart, waarbij hij van de hand wees onverantwoor delijk te zijn opgetreden. Ier lag op 28 Maart Wijn uit grassappen was van inferieure kwaliteit Zes maanden geëist tegen samensteller Voor de meervoudige rechtbank te Utrecht stond Vrijdagochtend te recht de 37-jarige bedrijfsleider J. B. uit Sappemeer, die zich moest ver antwoorden voor het vervalsen van levensmiddelen. Verdachte was zijn leven lang werkzaam geweest in het samenstellen van vruchtensappen, maar een succes is het nooit gewor den. Tenslotte werd hij bedrijfsleider bij een firma in Wijk bij Duurstede, een handel in wijnen en vruchten sappen. Hij kwam daar in contact met de heer L. uit Loenen. die een procédé bezat voor het maken van wijn uit grassappen. B., die bezeten was van de drang tot experimenteren, betrok van L. enige duizenden liters gras- sap en maakte er door toevoeging van suiker vruchtenwijn van. Deze zogenaamde vermouth liet hij in Limburg verkopen onder de naam „Torino primo". Bovendien vermeng de hij twee Franse wijnen van het jaar 1949 en veranderde de datum op het etiket in 1947, een goed wijn jaar. waarnaar veel vraag was. De verkoop werd echter geen succes en het regende klachten die de wijn rondweg inférieur noemden. De officier van justitie achtte het ten laste gelegde buitengewoon ern stig en eiste zes maanden gevange nisstraf. Bijna is de Bristol-helicopter op het vliegveld Le B our get geland, na txvee uur tevoren te zijn opgestegen van het vliegveld „Soxith-Bank" te Lon den. Deze Bristol-173 zal het voor deel hebben passagiers rechtsstreehs vanuit het centrum van Londen naar het centrum van Parijs te kunnen vervoeren, zonder de tijdrovende rit van en naar het vliegveld. j.l. met zijn schip „Havanna" te Rot terdam in de Rijnhaven, en volgens de dagvaarding zou hij toen olie, al thans brandbare vloeistof overboord hebben gepompt of overboord hebben laten vloeien, hetgeen een overtreding was van de verordening op het ge bruik van havens binnen de gemeente Rotterdam. De kapitein had uiteengezet, dat de tanks van het schip (de vroegere „Kedoe") afwisselend gebruikt zijn voor olie en waterballast. De leidin gen waren nu veranderd en hij had waterballast ingenomen, die hij weg pompen wilde toen hij in de Rijnha ven lag om te laden. Het water moet vermengd geweest zijn met restanten van olie, die nog van vroeger in de tanks aanwezig geweest moest zijn, aldus de kapitein. De ambtenaar merkte op, dat de kapitein verantwoordelijk is voor zijn schip. Conform de eis veroordeelde de kantonrechter de kapitein, die ten slotte zijn verontschuldigingen aan bood, tot een geldboete van 75 of 25 dagen. Architect van belasting ontduiking vrijgesproken Werkelijk inkomen kon niet worden nagegaan De Amsterdamse rechtbank heeft Dinsdagmorgen de 50-jarige architect J. F. van E. D. uit Laren, die het doen van onjuiste aangifte voor de inkomstenbelasting over de jaren 1950 tot 1952 ten laste was gelegd, vrijgesproken omdat zij het tenlaste- gelegde niet overtuigend bewezen acht. De officier van justitie had zes maanden gevangenisstraf, waarvan vier voorwaardelijk, geëist en daarbij opgemerkt, dat de aan verdachte op gelegde hogere belastingvorderingen ingevolge voorschriften vaa het departement van financiën bij ver oordeling komen te vervallen. De architect zou over het genoem de tijdvak zijn inkomen voor totaal 146.000 te laag hebben opgegeven. Hij hield er geen boekhouding op na en ook de fiscale inlichtingen- en op sporingsdienst had niet kunnen na gaan hoe groot werkelijk de inkom sten geweest zijn. (P Het Amerikaanse departement van de landbouw, voorspelt dat de tarwe-oogst der Verenigde Staten dSt jaar 13 procent kleiner zal zijn dan die van het vorige jaar en 27 procent kleiner dan de gemid delde oogst van de laatste tien jaren. De -oogst, die vermoedelijk 845 millioen bushels groot zal zijn, zal de kleinste oogst sedert 1953 zijn. HM. Koningin Juliana is Maandag avond aanwezig gexoeest in Leiden, vjaar o.m. ter gelegenheid van het zes en zeventigste studentenlustrum, in de Schouxoburg een galavoorstel ling werd gegeven. De foto toont H. M. in de pauze x:an de musical-show ,De Zwarte Tulp" in de Schouxoburg in gesprek met enige studenten, acteurs. Prijzen toegekend aan letterkundigen In de Dinsdag in de rijksuniversi teit te Leiden gehouden jaarverga dering van de Maatschappij der Ne derlandse Letterkunde is de Lucy B. en C. W. van der Hoogt-urijs toe gekend aan de heer W. G. van Maa- nen, letterkundige te Laren (N.H.), op grond van zrjn roman „De On rustzaaier". De „dr Wijnaendts Francken-prijs" voor de periode 1951 t/m 1954 (biografie en cultuurge schiedenis), is toegekend aan prof. dr. H. v. d. Waal, directeur van net rijksprenten kabinet te Leiden. Prof. dr. v. d. Waal kreeg deze prijs naar aanleiding van zijn wetenschappelijke verhandeling over „Drie eeuwen va derlandse geschieduitbeelding". Plechtigheid in kathedraal van Le Mans Dinsdagmorgen is in de kathedraal van Le Mans door kanunnik Le Lie- vre een plechtige mis opgedragen voor de slachtoffers van de ramp tij dens de 24 uurs wedstrijd. Hierbij waren kardinaal Grente, aartsbis schop van Le Mans, mgr. Paolo Ma- rella, apostolisch nuntius, generaal Comiglion-Molinier, minister van openbare werken en vele officiële persoonlijkheden aanwezig. Kanunnik Le Lievre bevond zich Zaterdag j.l. op de plaats van het ongeluk en heeft aan vele gewonden en stervenden geestelijke bjjstand verleend. NAAR EEN NIEUW ONDERWIJSSTELSEL Uiteenzetting van minister Cals in Tweede Kamer (Van onze parlementaire redacteur) De pacificatie is een voorwaarde, zelfs een zeer belangrijke voorwaarde voor de uitvoering van de nieuwe plannen op onderwijsgebied. Bij de voor stellen tot hervorming van de opbouw van het Nederlandse onderwijsstel sel, zoals neergelegd in de onderwijsnota van minister Cals, waarvoor een omgewerkt plan van diens voorganger prof. Rutten, tot uitgangspunt heeft gediend, is de pacificatie steeds de grondgedachte geweest, en pacificatie betekent das, naar minister Cals Din sdagmiddag in de Tweede Kamer na der uiteenzette, dat de financiering van Openbaar, en Bijzonder Voortge zet Onderwijs geheel gelijk moet zijn. Aan beide moeten dezelfde eisen worden gesteld. Van vooropstelling' van het Openbaar Voortgezet Onderwijs mag geen sprake zijn. Minister Cals ging hiermee lijnrecht in tegen de opvattingen van mevrouw Fortanier-de Wit (WD) en de heer Gortzak (CPN), die reeds eerder 't debat over de onderwijsnota werd eind April onderbroken, nadat de ka merleden in eerste termijn hun me ning over de plannen hadden te ken nen gegeven hadden verklaard de alomtegenwoordigheid van de open bare scnool als de grondgedachte van de onderwijspacificatie te zien. Ook voor het voortgezet onderwijs. Naar de mening van de minister wijst ar tikel 208 van de Grondwet echter juist op het tegendeel. Zaak voor het kabinet De voorgestelde reorganisatie van het onderwijs is. naar de mening van minister Cals, de enige oplossing om de starheid in de huidige onderwijs vormen te ondervangen. Zowel de on derwijsvernieuwing, als de onderwijs voorzieningen in het algemeen, gaan echter met enorme kosten gepaard, zodat het soms nodig is bepaalde maatregelen te temporiseren. Onlangs heeft het Ministerie van O., K. en W. een becijfering van de toekomstige financiële behoeften ge maakt. Nu schrikt deze minister, we hebben dit uit zijn eigen mond ge hoord, niet gauw van een paar mil lioen gulden, maar deze becijfering had hem totaal beduusd gemaakt. De globale berekening gaf niet een stij ging van enkele tientallen millioenen maar van honderdtallen millioenen te zien. Dat stelt hem voor een pro bleem. dat binnenkort in het kabinet ter sprake zal worden gebracht. Naamgeving Een kwestie van luchtige aard was de naamgeving in het nieuwe stelsel van ons onderwijs. Zoals bekend zijn hierin de namen L.A.V.O. en M.A.V. O. en H.A.V.O. (Lager-, Middelbaar- en Hoger Algemeen Vormend Onder wijs) geïntroduceerd, welke hier en daar aanleiding hebben gegeven tot woordspelingen als haveloos en lave loos. De -staatssecretaris, mej. dr. De Waal, was over de nieuwe namen niet en thousiast, maar we hebben geen betere kunnen vinden, vertelde zij en bij een consequent gebruik door de overheid en alle betrokken instanties zullen de oude namen wel gauw verdwenen zijn was haar hoop. Mej. De Waal trachtte ook de vrees weg te nemen van die kamerleden, die van het nieuwe on derwijsstelsel een vervroeging van de beroepskeuze hadden gevreesd. Daar is naar haar mening geen sprake van. Voorts werd uit de betoging van de staatssecretaris duidelijk, dat de ou ders en onderwijsorganisaties een be langrijke steun zullen hebben in het overleg over de verwezenlijking van de plannen, zowel wat het bijzonder als wat het openbaar onderwijs be treft. Int. tinovereenkomst Vooraf gaf de Tweede Kamer haar goedkeuring aan de internationale tin overeenkomst. Dit geschiedde met de volle instemming van de twee gevol- Het Wereldgebeuren Ai; V° Overwinning mintorc Fanfanl, de secretaris van de Christendemocratische (katholieke) partij in Italië was kort geleden niet ontevreden over de uitslag van de verkiezingen op het eiland Sicilië. Wel handhaafden de communisten en links-socialisten zich op dat eiland, maar ten koste van splinterpartijen ging de Chris tendemocratische partjj met onaan zienlijk vooruit. Fanfani schreef deze verkiezings overwinning grotendeels toe aan zijn nieuwe propagandamethode. Hij had 600 actieve jonge mensen van Sicilië naar Rome ontboden en hij had aan hen een wekenlange propagandisten opleiding laten geven. De gewone aanvallen op het com munisme hadden plotseling af gedaan. Er werd niet meer ge praat over katholieke priesters, die in communistische landen vervolgd werden en er werd gezwegen over de slavenkampen, de rechteloosheid enz. Bij deze tactiek werd, zo meen de Fanfani, teveel eer bewezen aan de rode heren, die eigenlijk het initia tief in handen hielden en alleen maar „tegen-aanvallen" behoefden af te slaan. Ditmaal kwam daarom de Christen democratische partij met haar eigen sociaal-economisch program en de communisten moesten maar eens zeggen, wat ze daar tegenover kon den stellen. Fanfani heeft met deze methode wel succes gehad, maar zijn vreugde is toch niet van lange duur geweest. orige week bleek hem, dat de Christendemocratische fractie in de Italiaanse Kamer geens zins onder de indruk was van het Siciliaanse succes. Het tegendeel was waar: een groep van tenminste honderd der 262 Chris tendemocratische Kamerleden zocht en zoekt naar wegen om premier Scelba en partij-secretaris Fanfani ten val te brengen. Deze groep staat onder leiding van de 36-jarige oud-minister Andreotti en de oud-partijsecretaris Gonella. Het opvallende is, dat de groep tamelgk heterogeen van samenstel ling is. Er is een rechtervleugel, die aansluiting bij de Italiaanse monar chisten wil en er is een linkervleugel, die vindt dat men toch maar beter met de links-socialisten in zee kan gaan. Over twee dingen zijn de heren het echter roerend eens. Italië moet een krachtiger buitenlandse politiek gaan voeren en wat de binnenlandse poli tiek betreft moet het nogal links ge tinte sociale program van staatspre sident Gronchi worden uitgevoerd. De afkeer, die de rechtervleugel tegen premier Scelba heeft, bleek zo groot, dat deze rech tervleugelmensen zich niet ontzien hebben om toch maar geheime be sprekingen te voeren met Pietro Nemii, de leider van de links-socialis ten. Wanneer men weet. dat deze linkse-socialisten nog altijd samen werken met de communisten, dan zijn die geheime besprekingen toch wel erg onaangenaam voor premier Scel ba en secretaris Fanfani. Men acht nu te Rome het gevaar niet denkbeeldig, dat de groep van Andreotti tot een soort partij in de partij wordt en dat zij op het aftre den en optreden van kabinetten een beslissende invloed zal gaan uitoefe nen. Voor Scelba zou dat betekenen, dat hij bij een conflict met de Itali aanse Kamer, ernstig met een neder laag rekening moet houden. Mario Scelba na het zoet der overwinning toch een nederlaag? machtigde ministers uit de West, de heren Post en Debrot. De tinover eenkomst beoogt het verkrijgen van stabielere tinprijzen op een voor de producenten en consumenten redelijk niveau, het voorkomen van overpro ductie en het bevorderen van een bil lijke verdeling in geval van tin- schaarste. Dezer dagen heeft een Handtekening kwam bifra-rode belichting Maastrichtse fotograaf onder de overschilde- te Voorschijn ring de originele schil dering van Rembrandt te voorschijn met een fris coloriet en tal van mooie détails, die in de overschildering waren vervaagd. De gelaatstrekken van de dochters van Loth zo deelde professor Timmers mede, verto nen onmiskenbare ge lijkenis met de portret ten van Hendrik je Stof fels, die zovele malen voor Rembrandt als model heeft gediend. De trekken der vrou wen zijn veel krachti ger en strenger dan in de overschilder'mg. Overwogen zal xvorden aan het rijk toestem ming te vragen de overschildering van het doek te verwijderen. op verzoek van de di recteur van het Bonne- fantenmxiseum, prof. dr. J. J. M. Timmers, een fotografische op name met irtfra-rode belichting gemaakt van het schilderij „Loth en zijn dochters". Hierop xverd enkele wéken ge. leden de handtekening van Rembrandt ont dekt toen een lid van het mxiseum-personeel in de buurt van 't doek met een kwartslamp manoeuvreerde en het licht toevallig op het schilderij viel. Het doek xvas aange duid als een werk uit de school van Rem brandt. Bij nader onderzoek van het doek xvas prof. Timmers kortgeleden tot de overtuiging ge komen, dat het schilde rij een overschildering was, hetgeen xverd be vestigd door het te voorschijn komen van de handtekening. De gemaakte foto-op name met infra-rode belichting bracht aan het licht dat de hand tekening ^Rembrandt 1643" later, waar schijnlijk in de 18e eeuw. toen men Rem- brandts kunst meer ging waarderen, was bijgewerkt om haar duidelijker te laten uit komen. Voorts kwam door de

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 5