PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Staking bij Britse spoorwegen is geëindigd Uitgebreid historisch onderzoek geheel Schouwen-Duiveland op BILT BESPREKINGEN IN WITTE HUIS TE, WASHINGTON BEGONNEN DE K.L.M. BESTELT VICKERS VISCOUNT VLIEGTUIGEN AMERIKAANSE WAARNEMERS NAAR INDONESIË VERWACHT... 198e Jaargang-No. 137 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adj.-Hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5.85; p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 15 Juni '55 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p. advertentie 3,—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regelsi van 1—5 regels 1»—. Iedere regel meer 20 cent „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstr. 2, telef. 16; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee N. Bogerdstr. C 160, telef. NA ZEVENTIEN DAGEN Stokers en machinisten telegrafisch teruggeroepen De organisatoren van de spoorwegstaking in Engeland hebben besloten de staking te beëindigen. Zij heeft 17 dagen geduurd. De secretaris van de Nationale bond van spoorwegpersoneel, Jim Campbell, heeft meegedeeld dat men tot overeenstemming is gekomen en dat het werk onmiddellijk zal worden hervat. De leiders van de 70.000 stakende machinisten en stokers maakten hun besluit bekend na afloop van een door de regering georganiseerde bijeenkomst met vertegenwoordigers van de genationali seerde spoorwegen en leiders van een andere bond van spoorwegwerkers de nationale unie van spoorwegliede n, die 400.000 leden telt. In het gehele land werden de machinisten en stokers telegrafisch naar het werk teruggeroepen, teneinde het verkeer weer zo spoedig mogelijk op gang te brengen. stokers en de unie van spoorweglie- den beginnen over een nieuw loon- stelsel voor alle 500.000 Britse spoor wegmensen. Lord Justice Morris is aangewezen om bij de tenuitvoerleg ging van de regeling Als scheidsrech ter op te treden. Beide partijen heb ben toegezegd, dat zij zich by zyn beslissingen zullen neerleggen. Het bestuur van de bond van ma chinisten en stokers verklaarde, dat zijn streven voor een hogere sala riëring van zijn leden, die beter ge schoold zijn en een grotere verant woordelijkheid dragen dan andere spoorwegwerkers, met succes is be kroond. De thans getroffen regeling draagt een voorlopig karakter. Bin nen een week moeten uitvoerige be sprekingen tussen de vervoeracom- missie, waaronder de spoorwegen res sorteren, de bond van machinisten en Artikel 53 De candidatuur van ir. G. P. M. Dïkötter voor het lidmaatschap van Ged. Staten gaf gistermor gen in de Provinciale Staten de frac tievoorzitter van de P.vd.A., de heer L. P. van Oorschot, aanleiding tot een korte staatsrechtelijke beschou wing, waarbij het ging om de vraag: is de functie van ir. Dikötter, name lijk directeur van de N.V. Waterlei dingmaatschappij „Zeeuwsch-Vlaan der en" te verenigen met het lidmaat schap van Gedeputeerde Staten? De heer Van Oorschot concludeerde te recht, dat de provinciale wet in dit opzicht geen beperkingen stelt. Ar tikel 53 spreekt van onverenigbaar heid met ccn bezoldigde lands- of provinciale bediening, voorts kan een Gedeputeerde volgens dit artikel geen lid of beambte van een gemeentebe stuur zyn, zomin als dijkgraaf lid of beambte van een waterschap en ten slotte geen hoogleraar, lector of on derwijzer. Van een functie bij een pri vaatrechtelijk lichaam als een naam loze vennootschap rept de wet in het geheel niet. Maar toch is het belang wekkend na te gaan, of er ondanks het ontbreken van wettelijke bezwa ren toch bedenkingen kunnen rijzen. Enkele onverenigbare betrekkin gen zijn destijds in de wet op genomen, omdat blijkens de me. morie van toelichting werd veronder steld, dat zij zoveel tijd vergden, dat de betrokkenen niet tevens lid van Gedeputeerde Staten konden zijn. Dat gold bijvoorbeeld voor de hoogleraar en de rijksambtenaar, overig.ens een argument, dat thans niet meer se rieus wordt genomen, want in het nieuwe ontwerp-provinciale wet van de commissie-Prinsen is een soepeler formulering gekozen. Rijksambte naar, hoogleraar of onderwijzr kun nen na een eventuele aanvaarding van dit wetsontwerp wel degelijk lid van. Ged. Staten worden. Het „tijds-argu- ment" evenwel werd destijds niet ge bruikt ten opzichte van gemeente- of waterschapsbestuurders, want voor hen gold als motief, dat deze bestuur ders in de uitoefening van hun ambt onderworpen zijn aan het toezicht van Ged. Staten. Men kan nu een maal in dit controlerend college geen leden benoemen, die zelf aan deze controle onderworpen zijn. In dit op zicht levert dus de funclie van ir DiK- ötter geen enkele moeilijkheid op. Maarde aandeelhouders van de N.V. Waterleiding-Maatschappij „Zeeuwsch-Vlaanderen" zijn de ge meenten in dit deel van Zeeland, 29 in getal. De directeur van deze maat schappij is weliswaar niet in formele zin in dienst van deze gemeenten, doch in de praxtijk lijkt het er toch wel een beetje op De commissie-Prinsen heeft in het ontwerp-provinciale wet ten aan zien van de onverenigbare amb ten een soepeler formulering gevon den, zo kchreven wij hierboven. In derdaad, maar zij tast de onverenig baarheid van liet Ged. Staten-lid- maatschap met functies in de provin ciale, gemeentelijke en waterschaps sfeer niet aan, terwijl bovendien een bepaling is opgenomen, waarbij wordt vastgesteld, dat een lid van Ged. Sta ten geen betrekking mag vervullen, waarin hij door de wet wordt geroe pen het provinciaal bestuur van ad vies te dienen, en dat hij géén amb tenaar mag zijn in dienst van een lichaam, ingesteld bij een gemeen schappelijke regeling. Vooral dit laat ste wijst er dus op, dat de opmer kingen van de heer Van Oorschot niet zonder grond waren. Niettemin zijn de Staten over deze bedenkingen heen gestapt en zij benoemden ir. Dik ötter in het dagelijks bestuur van de provincie met grote meerderheid van stemmen. Wellicht heeft hierbij ook de formulering van de K.V.P.-frac- tievoorzitter Vercauteren deze sprak namelijk van een „tijdelijke candidatuur" een rol Ongetwijfeld was het juist van de Staten om voor de resterende tijd van deze zittingsperiode in te stemmen met de candidatuur van ir. Dikötter, mede gelet ook op be staande afspraken tussen de diverse Hogere beloning De vervoerscommissie heeft „het beginsel aanvaard, dat er een ho gere beloning voor speciale be kwaamheid en verantwoordelijk heid moet komen, waar deze nog niet worden gegeven". Ook gaf de commissie toe, dat „be paalde groepen machinisten en stokers" voor hogere salarissen in aanmerking moeten komen. H avenstakingen duren voort Twee andere stakingen In Engeland bij de een zyn 20.000 havenarbei ders in zes havens betrokken, terwijl de andere 500 bemanningsleden van vijf transatlantische passagierssche pen betreft duren intussen nog voort. Laatstgenoemde staking breid de zich nog uit, doordat ongeveer 150 leden van de bemanning van de 81000 ton metende „Queen Mary" zich te Southampton bij de stakers aanslo ten. Nederland neemt deel aan Wereldtentoonstelling De ministerraad heeft besloten dat Nederland op een wyze passend by de opzet van deze tentoonstelling zal deelnemen aan de Wereldtentoon stelling, welke in 1958 in Brussel ge houden zal worden. In verband hiermede zullen aan de Staten-Generaal bij de indiening van de begroting voor 1956 voor de eer ste maal gelden worden aangevraagd voor de voorbereidende werkzaamhe den voor deze Nederlandse deelne ming. Bij Koninklijk Besluit van 11 Juni is mr H. F. van Walsum, wonende te Eindhoven, benoemd tot commissaris- generaal voor de Nederlandse deel neming aan deze Wereldtentoonstel ling. Berging slachtoffers „Johannishus" Vermoedelijk wordt vandaag een begin gemaakt met de berging van de slachtoffers, die aan boord van de „Johannishus" de dood hebben gevonden. Het is schier ondoenlijk gebleken de slachtoffers te identifi ceren. Nog altijd ook wordt rekening gehouden met de mogelijkheid, dat er meer dan acht leden van de be manning aan boord zyn omgekomen. Er zijn nl. nog delen van het tank schip dat zoals men weet te Schie dam aan de boeien ligt die men nog niet heeft kunnen betreden, om dat de stalen huid niet voldoende is afgekoeld. Mogelijk zal men vandaag meer succes hebben. NAUWE SAMENWERKING Adenauer: Duitsland zal verplichtingen tegenover Westen nakomen Kanselier Adenauer en president Eisenhower zijn tijdens een onderhoud in het Witte Huis in Washington overeengekomen, dat één van de doel- stelligen van de komende conferentie van de Grote Vier zal zijn de moei lijkheden uit de weg te ruimen, die in de weg staan van een spoedige her eniging van Duitsland. In de verklaring wordt o.m. gezegd, dat de beide staatslieden ervan overtuigd zyn, dat tot het bereiken van de doelstel lingen van de Amerikaanse en Westduitse politiek ook in de toekomst voortdurend de nauwste samenwerking nodig zal zijn. Deze politiek is gebaseerd op een gezamenlijke inspanning tot het be vorderen van een rechtmatige en duurzame vrede tussen de naties van de wereld, aldus de verklaring. Bondskanselier Adenauer heeft op een persconferentie te Washington gewaarschuwd voor het gevaar, dat de Sowjet-Unie mogelijk haar hulp bronnen en speciaal haar militaire kracht in het gebied van de Stille Oceaan zal gebruiken, indien in Eu ropa een regeling met het Westen tot stand is gekomen. Voorts zei Adenauer: „Men heeft in de afgelopen weken wel eens de me ning horen uiten, dat de Duitsers mo gelijk .opnieuw bereid zoifden zijn hun deelgenootschap met het Westen op de helling te zetten en de verplichtin gen, die zij hebben aangegaan, te loo chenen. Bv kan u in verband hiermede op de meest nadrukkelijke wijze ver- flllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltl 1 Ambtenaren verlaten 1 Washington1 President Eisenhower, zijn ka- binet en ongeveer 15000 amb- tenaren zullen vandaag Wash- g H ington verlaten en zich vei'- spreiden in een cirkel om de m stad met een middellijn van 500 km. Dit om het apparaat van de burgelijke verdediging te beproeven. Men zet op de nieuwe standplaatsen de werk- zaamheden voort. De regering M blijft tot het einde van de week n weg. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllf fracties. De bewuste zetel bleef na de benoeming van de heer Lockefeer tot burgemeester van Hulst voor de K.V.P. beschikbaar, doch het mag als bekend worden verondersteld, dat deze partij enige moeilijkheden heeft gehad bij het vinden van een opvol ger. De verkiezing van ir. Dikötter, die zich aanvankelijk niet bereid had verklaard om zitting in het dagelijks bestuur van de provincie te nemen, moet daarom wellicht worden gezien als een waarneming tot de volgende zittingsperiode. Wat er hierna zal ge beuren hangt van zovele zaken af, van verkiezingen enz., dat hierover alle bespiegelingen onvruchtbare spe culaties zouden betekenen. Het be langrijkste tenslotte op dit ogenblik voor Zeeland is, dat ir. Dikötter zich in de afgelopen jaren heeft doen ken nen als een bekwaam Statenlid en ook op ander terrein grote kwalitei ten heeft. Als Gedeputeerde zal hij daardoor in staat zijn tot construc tieve en vruchtdragende arbeid. zekeren, dat Duitsland zijn verplich tingen tegenover het Westen zal na komen". I Duizenden lichtjes op het IJ M Duizenden lampjes geven de 22 aor- s logsschcpen, die in verband met de s vloot week op het IJ te Amsterdam liggen, een vreedzaam en feeëriek aanzicht. Op de voorr/rond een mij- nenvegcr van het AMS-type. cn daar. achter Hr. Ms. Kruiser ,j)e Ruyter" Bruidegom gedood bij afsteken van vuurwerk De oude Oostenrijkse gewoonte om de bruid op de dag van haar huwelijk te wekken door vuurwerk te ontste ken bij het raam van haar slaapka mer, heeft Dinsdag de dood tengevol ge gehad van de bruidegom en de verwonding van de twee broers van de bruid. Het ongeval vond plaats te Krum- bach-Amt, nabij .Wenen, waar de 26- jarïge bruidegom Johann Trimmel door een stuk vuurwerk onmiddellijk werd gedood. De 22- en 25-jarige broers van de bruid, die in de nabijheid stonden toe te zien, liepen verwondingen op. Belgisch kankerdeskuudige aan bijensteken overleden De bekende Belgische kankerdes- kundige dr Casman uit Antwerpen is Maandag aan de gevolgen van bijen steken overleden. De 68-jarige specia list was in zijn vrije tijd een harts tochtelijke en bekwame imker. Bij de verzorging van zijn korven Zondag jl. moet hij evenwel de woede van de bijen hebben opgewekt, want deze vSelen hem plotseling in dichte zwer men aan en staken hem hevig. Ge neeskundige hulp bleèk niet meer te mogen baten en Maandagmorgen be zweek dr Casman aan de opgelopen steken. Dr. Casman was een der eer ste Belgische geneesheren, die de ra- diunibestraling toepaste bij de be strijding van kanker. VOORTAAN OOK SCHROEFTURBINES Order van 40 millioen voor Engeland De K.L.M. heeft bij de Vickers vliegtuigenfabriek in Engeland ne gen „Viscounf-verkeersvliegtuigen besteld. De toestellen zullen in de eerste helft van 1957 worden afgele verd. Met deze bestelling, de eerste van enige omvang die de K.L.M. in de bij na 36 jaar van haar bestaan bij een Engelse vliegtuigenfabriek doet, is een bedrag van in totaal 40 millioen gulden gemoeid. Met de „Viscount" doet het eerste vliegtuig met schroef- turbines zyn intrede bij de K.L.M. De „Viscount", die de K.L.M. zal krijgen, is het type „Viscount" 803, een speciale K.L.M.-uitvoering, die met een betalende lading van 5300 kilogram zonder tussenlanding 900 kilometer zal kunnen afleggen. Het vliegtuig zal een snelheid nebben van 512 kilometer en in totaal 53 passa giers kunnen vervoeren, namelijk 37 in de toeristenklasse en 16 in de eer ste klasse. Met deze negen „Viscount" 308 toestellen mee heeft de K.L.M, thans 25 nieuwe vliegtuigen in bestelling, en wel: vier Lockheed Super Constel- GEEN „TWEEDE DUIVENDIJKE" Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek deed stappen „Door een ongelukkige samenloop van omstandigheden is de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek bij de vondsten te Duivendijlte in ge breke gebleven, maar wij hebben nu besloten alle objecten op Schouwen- Duiveland te inventariseren. Op een binnenkort in Zierikzee te houden conferentie zal het historische onderzoek van het eiland, met medewerking van het ministerie, in goede banen worden geleid". Dit verklaarde de di recteur van de dienst voor oudheidkundig bodemonderzoek, dr. P. Glazema uit Amersfoort. Dinsdagmiddag, na een langdurig en diepgaand onderzoek van de grote historische waarden, welke op Schouwen-Duiveland nog aan wezig zijn. Een tweede Duivendyke-affaire zal zich in de toekomst niet meer herhalen De heer Glazema, die o.m. bespre kingen had met de stadsarchivaris van Zierikzee, de heer P. van Beve- ren, zegde toe dat alsnog een onder zoek in de diepste lagen van het kerkhof van oud-Duivendijke zal plaatsvinden. Zo kan toch een beeld verkregen worden van de structuur van deze nederzetting en wellicht kan door tijdsbepaling een antwoord ge vonden worden op het feit, dat de skeletten met de voeten naar het Westen waren geplaatst. De heer Gla zema noemde het onderzoek van de „kerkhofzooi" zeer urgent. Bij het ministerie zijn de nodige stappen ge daan. Deskundigen achten het zeker dat aan de overzijde van de weg, naast het terein, zich nog resten van vlietbergen bevinden, die van grote waarde zullen zijn. Klaaskind erker ke Een ongetwijfeld voor alle bewo ners van Schouwen-Duiveland ver heugende mededeling was, dat dezer dagen besloten is, het kerkhof Klaas- kinderkerke te bewaren als een klein historisch reservaat. Na cultuurtech nisch en anthropologisch onderzoek zal tot restauratie besloten worden. Het ligt in de bedoeling de funda menten in een grasmat te plaatsen, een kweekplaats van wilde flora in de omgeving aan te leggen en zo een aardig object temidden van de nieu we cultuurgronden te hebben. Dinsdagmorgen is besloten de vluchtberg bij Eikerzee en Zierikzee voor ondergang te behouden. Ais grondopoervlakte hebben deze geen waarde, maar zy bevatten een schat van historische bijzonderheden. De berg bij Eikerzee is het eigendom van het Burgerweeshuis in Zierikzee, dat echter contractueel reeds verbo den had aan onbevoegden hier graaf werk te verrichten. Nu de diensten van ruil- en herverkaveling op Schou wen-Duiveland waar de heer Gla zema de uitstekende samenwerking van roemde ook veel plannen heeft, kan, gezien deze beslissing, een vruchtbaar overleg plaats vinden. In de toekomst zullen beide vliedbergen bijzondere accenten in bet landschap vormen. (Vervolg op pag. 2) De Nederlandse ambassadeur in de Verenigde Staten, dr J. H. van Roijen heeft Dinsdag officieel de aandacht van de Amerikaanse regering geves tigd op wat hij noemde de mishande ling van een groep Nederlandse bur gers, die anderhalf jaar geleden in Indonesië zijn gearresteerd op be schuldiging van samenzwering en ondermijnende activiteit. Dr van Roijen bracht een bezoek aan de onderminister van buitenland se zaken, Herbert Hoover jr. aan wie hij een exemplaar van het Neder landse witboek overhandigde. De Nederlandse regering hoopt, dat de V.S. waarnemers zullen zenden naar de processen van de 23 Neder landers, aldus dr. van Roijen. lations,, met vleugeltip-brandstoffen- tank, tien Douglas DC-7 C („seven seas"), 2 Fokkei F-25 „Friendship" en negen „Viscount" 803-toestellen. De toestellen worden aangeschaft ten behoeve van het K.L.M.-vervoer in Europa en op sommige lijnen naar het Nabije Oosten. De Vickers-Viscount 803 is groter dan de tot dusver in dienst gestelde vliegtuigen van dat type en de K.L.M. is de tweede luchtvaartmaatschappij ter wereld, die de „Viscount" in deze uitvoering heeft besteld. De vier mo toren hebben ieder een vermogen van 1765 pk. De vleugellengte is 28.50 m, de romplengte is 25.91 m en het to taalgewicht van het vliegtuig be draagt 28.100 kg. Argenfjjnse geestelijken uit hun functie ontzet Wegens organiseren van processies De Argentijnse regering heeft twee hoge K.K. geestelijken uit hun func tie ontzet, hi. de mgr. Manuel Tato, hulpbisschop en vicaris-generaal van Buenos Aires, en mgr Ramon Novoa, kanunnik. Zij worden verantwoordelijk gesteld voor de recente ongeregeldheden in Buenos Aires. Hun wordt verweten, dat zy hun aanhangers hebben aan gezet openbare en particuliere eigen dommen te beschadigen, dat zij pro cessies hebben georganiseerd in strijd met het verbod van de regering en de landsvlag hebben onteerd. Na de incidenten die zich te Buenos Aires hebben voorgedaan, heeft de gouverneur van de gelijknamige pro vincie de gemeenten onder toezicht van de provinciale autoriteiten ge plaatst. De radicale (oppositie) partij heeft de meerderheid in de gemeente raad. Circusleeuw viel 9-jarig Brussels meisje aan Een 9-jarig meisje uit Flemalle is Maandag ernstig door een circus leeuw gewond. Het meisje was nieuwsgierig tot dicht bij de kooi van het roofdier gekomen, toen zij plot seling voor een naderende vrachtauto moest uitwiïken en tot voor de tralies werd gedrongen. Op dat ogenblik sloeg de leeuw plotseling zijn klauw uit en greep het kind rloor de tralies bij de schouder, terwijl hij met de andere klauw in het gezicht van het meisje sloeg. Onmiddellijk toegesnel de personeelsleden van het circus slaagden er in haar te bevrijden, doch zij moest zwaar gewond naar het ziekenhuis worden overgebracht. DE IETS HOGERE TEMPERATUREN Droog weer met veel bewolking, maar ook enkele opklaringen, vooral in het Zuiden van het land. Matige tot vrij krachtige wind tus sen Zuidwest en West Middagtemperaturen iets hoger dan gisteren. 16 Juni Zon Maan ZON EN MAAN onder 21.04 onder 16.45

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1