PROVIHCIALE ZEEUWSE COURANT Ver. Staten zijn bereid Oostenrijk te helpen bij herbewapening Commissaris der Koningin opende te Sas van Gent sociaal gebouw BILT RUSSEN VOEREN „VERRADERLIJKE GLIMLACH-CAMPAGNE" JUSTITIE KON UITVAREN VAN HET JACHT NIET BELETTEN ADENAUER VOOR CONFERENTIE NAAR VERENIGDE STATEN DE VERWACHT... 198e Jaargang-No. 134 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer Adj.-Hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5.85; p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 11 Juni 1955 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p advertentie I 3. Ing. medeoebngen driemaal tarief. Kleine advertenties (max 3 regels) van 1—5 regels i 1.— Iedere regel meer 20 cent. .Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C Middelburg. Bur. Vlissingen, Walste. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51. telef. 3841-; Goes, Lange Vorstste. 63. telef. 2475 (b.g.g. 2223); Oostburg. Finlandstr. 2, telef. 16; Terneuzen. Brouwerijstraat 2; Zierlkzee N Bogerdstr c 160. tel 26 AMERIKAANS CONGRES BEHANDELT OOSTENRIJKS VREDESVERDRAG Foster Dulles had besloten niet naar Wenen te gaan Foster Dulles, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, heeft Vrijdag verklaard, dat de Verenigde Staten bereid zijn Oostenrijk met zijn herbewapening te helpen. Minister Dulles deed deze mededeling in een toespraak, welke hij hield voor de commissie voor buitenlandse aangele genheden van de Amerikaanse senaat, die gisteren begonnen is met de be handeling van het met Oostenryk gesloten vredesverdrag. Dulles zeide, dat Oostenryk op de „sympathieke belangstelling" der Ver enigde Staten zou kunnen rekenen, indien het met zijn herbewapening zou willen beginnen, voordat het zijn souvereiniteit volledig herkregen zou hebben. Foster Dulles deed een beroep op dure voltooid te hebben vóór de aan vang der „Viermogendheden-bespre- kingen op het hoogste plan", waar van men aanneemt dat zij 18 Juli a.s. de Genève zullen beginnen. Dulles zeide, dat het sluiten van dit verdrag „mogelijk de weg zal ba nen tot verdere samenwerking om andere, in de afgelopen oorlog door Donau hem tien Mei j.l. zo groot was voorgekomen, dat hy beslo ten had niet naar Wenen te gaan ter ondertekening van het vre desverdrag, tenzij dit gevaar op de een of andere wyze kon wor den afgewend. „Tenslotte stemde de Sowjetrus- sische regering in met een toevoe ging aan de tekst van het ontwerp verdrag, welke aan onze bezwaren tegemoet kwam", zeide hij, beslui tend met: „nu deze en andere wijzi gingen in de tekst zijn aangebracht, 1 kan ik u met de hand op het hart verzekeren dat het met Oostenrijk gesloten vredesverdrag overeenstemt met zijn titel; „staatsverdrag, strek kend tot de wederinstelling van een onafhankelijk en democratisch Oos tenrijk". De Amerikaanse minister zeide, dat het niet mogelijk was geweest van de Sowjet-Unïe opheldering te verkrygen over de houding, die zij zou aannemen bij de behandeling van een Oostenrijkse aanvrage om het lidmaatschap der Verenigde Naties te verkrygen. |IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIM Droog en vrij zonnig j weekend (Van onze weerkundige M medewerker). H Wij zijn er deze week met het zomerweer, vooral wat de ee temperatuur betreft, sneller =e M op achteruit gegaan dan wij p vorige week vooruit gingen. 1 Hoger dan 14° k 15° C. kwam M de temperatuur in de laatste ee dagen in Zeeland niet meer. ee ee In het Noorden van Nederland ;- komen al enkele dagen met p maximum temperaturen bene- H den de 12° C. voor. Over de regenval hebben wij hier niet p ee te klagen gehad. In Zuid-Lim- ee H burg daarentegen werd gister- H morgen nog byna dertig mm regen gemeten. Maar laten wij ee van al die kilheid afstappen, n H want het belooft de komende p dagen beter zomerweer te H worden. §f Ten Westen van de Britse p ee eilanden ontwikkelt zich een ee krachtig hogedruk-gebied, dat morgen dichter bij ons land zal liggen. De koude Noorden- |f wind neemt af en zal door m West naar Zuidwest draaien, p Regen verwachten wij tot Zon- ee ÊI dagavond niet, terwijl de tem- 1§ peratuur de komende dagen p weer iets boven de 18° C. kan ee oplopen. ee ee Het ziet er dan ook p naar uit, dat Juni haar mis- stap van deze week heeft in- r= eee gezien en spoedig weer met ee zomerweer voor de dag zal ko- men. FOSTER DULLES ..met de hand op het hart.. de Sowjet-Unie gedane beloften, te verwezenlijken". „De ondertekening van het Oos tenrijkse vredesverdrag betekent het bereiken van het eindpunt van een lange en moeilijke weg. De vrijheid van Oostenrijk moest tweemaal wor den bevochten, eerst op het slagveld en daarna nog eens in acht lange ja ren van diplomatieke strijd, zulks als onderdeel van de z.g. „koude oorlog", nadat de Westerse mogendheden en de Sowjet-Unie reeds elf jaar gele den plechtig hadden verklaard van Oostenrijk een vrije en onafhankelij ke staat te zullen maken", aldus de Amerikaanse minister van buiten landse zaken. Onthulling Foster Dulles onthulde, dat het gevaar van een Sowjet-Russisch toezicht op de Oostenrijkse olie bronnen en het verkeer over de Zweedse tanker wordt naar Hoek van Holland gesleept De Zweedse tanker „Johannishus", die Donderdagmorgen na een aanva ring voor de Scheldemond in brand vloog, wordt door drie sleepboten naar Hoek van Holland gesleept, waar het schip in de loop van Zaterdagmorgen wordt verwacht. Voordat het tankschip de Nieuwe Waterweg opgesleept mag worden moet eerst de rijkshavenmeester van Rotterdam de „Johannishus" buiten gaats helemaal inspecteren. Er zou zich namelijk nog ongeveer 10.000 ton olie aan boord bevinden. GENERAAL GRÜNTHER OVER SOWJET-POLITIEK Huidige Sowjet-leiders knapper dan Stalin Generaal Alfred Griinther, gealli eerd opperbevelhebber in Europa, heeft Vrijdag in een toespraak tot de Amerikaanse nationale perselub ge zegd, dat de Sowjet-Unie een „ver raderlijke glimlach-campagne" op 't diplomatieke front voert om de nieu we rol van West-Duitsland in de Westelijke defensieplannen te ver hinderen. Hij sprak zijn bezorgdheid er over uit, dat de Sowjet-poTitiek de niet- communistisehe landen er toe zou verleiden hun defensie-inspanning te verminderen en Moskou's diploma- GENERAAL GRÜNTHER KWESTIE „EVIPAN" Op weg naar een Engelse haven? Op verzoek van het ministerie van buitenlandse zaken heeft het ministe rie van justitie overwogen, welke maatregelen konden worden genomen om het uitvaren van het jacht „Evipan" te verhinderen. Een door de douane ingesteld onderzoek aan boord van het schip, dat van onder tot bo ven werd doorzocht, heeft niets opgeleverd, dat optreden van justitie of douane zou rechtvaardigen. Dit heeft minister Luns Vrijdag in antwoord op vragen medegedeeld. De benodigde papierei. bleken in orde te zijn, behalve het paspoort van een der opvat enden, dat verlopen was. Deze man werd van boord ge haald. Daarna kon niets het uitvaren meer beletten. De vraag is nog onder de ogen ge zien, of het jacht aan de ketting ge legd zou kunnen worden, op grond van het onderzoek naar een straf baar feit, doch het enige wetsartikel, dat hierbij gehanteerd zou kunnen worden, slaat op de toestand van oor log of burgeroorlog en dat kon niet van toepassing verklaard worden, omdat de Zuid-Molukken noch als staat, noch als belligerent door de Nederlandse regering zijn erkend. Uiteraard, zo werd ons verzekerd, houden de Nederlandse autoriteiten zich aan de wetten van ons land. Zou den wapens aangetroffen zijn, dan zou onmiddellijk zijn opgetreden. Blijkt achteraf, dat de „Evipan" el ders klandestien wapens aan boord neemt, dan is het de taak van de mo gendheid, waar het geschiedt, om het schip aan te houden als het dat land wil verlaten. Het jacht zwerft nu ergens op de Noordzee, waarschijnlijk op weg naar een. Engelse haven. tieke aanbiedingen te beschouwen als het begin van een nieuw tijdperk van vrede. Griinther zei, dat hy niet gekant is tegen pogingen om een modus Vi vendi met de Sowjet-Unie te herei ken, maar hij voegde er aan toe: „Ik wel zeggen, dat wij ons er niet van moeten laten afschrikken voort te gaan met ons huidige program". Hij noemde de huidige Sowjet-leiders „verraderlijker en knapper" dan Sta lin. wiens daden, zo zei hij, de Wes telijke alliantie gewoonlijk met een schok tot actie en paraatheid brach ten. „Wij staan tegenover een zeer hardnekkige tegenstander. Er komen reeds glimlachen van de andere kant en er begint zich een licht gevoel niet alarmerend op. het ogenblik te ontwikkelen, dat de ander zyn ge zindheid misschien heeft veranderd. De Russen voeren een campagne, die ons aanzienlijk veel moeilijkheden veroorzaakt". Vijf Westerse journalisten naar Sowjet-Unie Aan vyf Britse en Amerikaanse journalisten is, via de Sowjetrus- sische ambassade te Belgrado, me degedeeld, dat hun een visum kan worden verstrekt voor een bezoek aan de Sowjet-Unie. Nikita Kroesjtsjew, secretaris-ge neraal der Sowjetrussische commu nistische partij, had tijdens zijn re cente verblijf te Belgrado op een re ceptie verklaard, dat buitenlandse journalisten in de Sowjet-Unie wel kom waren en hij had toegezegd het uitreiken van visa aan de talrijke buitenlandse correspondenten, die zich toen in de Joegoslavische hoofd stad bevonden, te zullen bevorderen. Acht mannen in tunnel opgesloten Nabij Bourg Saint Maurice in Zuid- Oost Frankrijk zijn acht man door een lawine in een tunnel opgesloten. De mannen werkten aan 'n tunnel, waar door water zal worden geleid naar het waterkrachtstation. De sneeuw hoopte zich tien meter hoog op bij dè ingang van de tunnel en vormde een afdam ming in de rivier, waar het water uit onttrokken zal worden. Door deze verstopping stroomt water in de tun nel. Een reddingsploeg tracht de man nen te bevrijden. OP 17 JUNI TE NEW YORK Bespreking met ministers van buitenlandse zaken van Grote Drie De ministers van buitenlandse zaken van Amerika. Engeland en Frank rijk zullen 17 Juni te New York een bespreking hebben met kanselier Adenauer. Een woordvoerder van het State Department zei, dat Adenauer de uitnodiging had aanvaard die was uitgegaan van Dulles na overleg met Engeland en Frankrijk. Dullés reeds vóór de Russische uit nodiging aan Adenauer van zijn voornemen tot zulk een bespreking had doen blijken. De ministers van buitenlandse zaken van de Westelij ke grote drie komen 16 en 17 Juni te New York bijeen ter voorberei ding van een bespreking met hun Russische collega Molotow in San Francisco. De Westdnitse Bondsraad heeft het beginsel van herbewapening goedgekeurd, maar critiek geuit op de spoed, die de regering betracht met het wetsontwerp ter recrute- ring van vrijwilligers. De geredde bemanningsleden van de Johannishusde Zweedse tanker, die op de Noordzee door een Pana- mees vrachtschip is aangevaren en in brand raakte. Op de bovenste foto een groepje dat met het Britse schip „Apollo" naar Margate werd ge bracht. Onderste foto een aantal le den van de bemanning van de tanker die door 't Nederlandse schip „Arak" naar Dover werden gébracht BIJ N.V. GLUCOSE- EN ST1JFSELFABRIEK Doelverzorgingverpleging en ontspanning voor het personeel Op het terrein van de N.V. Glucose- en Styfselfabriek te Sas van Gent is in een half jaar tyd een prachtig modern gebouw verrezen, een zogenaamd „sociaal gebouw" met een drieledig doel: verzorging, verpleging en ont spanning voor liet personeel, dat op de fabriek werkzaam is. De commis saris der Koningin in de provincie Zeeland, jlir. rar. A. F. C. de Gasembroot, die het gebouw Vrijdagmorgen officieel opende, zei er zich bij zijn aankomst over te hebben vewonderd, dat „dit" het Sociaal Gebouw was. Hij had er zich kennelijk evenals vele anderen wel veel van voorgesteld, maar niet verwacht in een zó modern, riant en practisch gebouw zijn openings toespraak te zullen houden. Spreker vertelde, dat de leiding van het bedrijf zich terdege was bewust geweest van de achter stand, welke de fabriek op sociaal gebied had in te halen, doch hij meende, dat met de opening van dit gebouw deze achterstand ze ker zou zijn weggewerkt. Hij bracht hulde aan de architect, de aannemer en de onderaannemers, ook namens het personeel. Als hoofddoel van het gebouw en de mogelijkheden, die daaraan ver bonden zijn, noemde de heer Spoo- renberg de indirecte verheffing van de geest van het personeel door de sociale voorzieningen op het gewenste peil te brengen. De opening De Commissaris der Koningin zei le uitnodiging om dit gebouw te ope- De heer P. J. Spoorenberg, presi dent van de raad van bestuur, sprak namens deze raad een welkomst woord tot de vele genodigden in de ruime cantine- en toneelzaal, onder wie een delegatie van het fabrieks- personeel voor wie het gebouw werd opgericht, de vertegenwoordigers der organisaties, waarbij het personeel is aangesloten, de collega's industriëlen, de heer C. F. M. J. Wats in zijn kwa liteit van consul van België (in het bedrijf zijn vele Belgische arbeiders werkzaam), de organisaties der be drijven, de vertegenwoordigers van de Kamer van Koophandel en van de Maatschappij van Nyverheid, vele autoriteiten en medici, burgemeester R. A. J. den Boer, wethouders en ge meentesecretaris van Sas van Gent en speciaal de commissaris der Konin gin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. nen gaarne te hebben aanvaard, me de om het persoonlyk contact met dit deel van de provincie te verstevigen. Hij wenste de leiding van de fabriek en het personeel van harte geluk met deze prachtige nieuwe aanwinst en gaf als zijn mening te kennen, dat de ze in de provincie zijn weerga niet heeft. „Men kan er in alle opzichten jaloers op zijn", aldus jhr. De Ca sembroot. Hij sloot zich gaarne aan bij de hulde, die reeds aan de archi tect was gebracht, en liet niet na ook zijn bijzondere waardering voor de binnenhuisarchitectuur uit te spre ken. Hij hoopte, dat dit nieuwe ge bouw zal mogen bijdragen in de cul turele ontwikkeling en de ontspan ning van het personeel en wenste ook burgemeester Den Boer van harte ge luk met het verkrijgen van deze voor zijn gemeente zo mooie zaal. Hierna verklaarde hij het gebouw geopend. Burgemeester Den Boer noemde de ze opening een belangrijke gebeurte nis en een daad van vérstrekkende be tekenis voor het bedrijf. Hij meende, dat de sociale voorzieningen goede vruchten zullen afwerpen en was ver heugd. dat de gemeenschapsgedachte steeds meer aan betekenis gaat win nen. Belangrijk noemde hij het, dat in dit verzorgingscentrum het accent werd gelegd op de arbeider als mens. Ook hij sprak zijn waardering uit voor de architect, de heer 31. van den Berge, en wenste, dat men van dit gebouw tot in lengte van jaren ple zier zou mogen beleven. (Vervolg op pag. 2) Deze haast werd door dr. Artur Straeter, minister van economische zaken van Noordrijn-Westfalen en lid van de christen-democratische partij, „op zijn zachtst uitgedrukt, ongewoon" genoemd. De Bondsraad heeft meer bijzon derheden over het wetsontwerp ge vraagd en zijn conclusie opgeschort tot de tweede lezing, volgende maand. De raad verzocht voorts om opneming van de bepaling, dat geen soldaten op het ministerie van de fensie te werk worden gesteld en om vetorecht ten aanzien van de rege ringsbesluiten op grond van het wetsontwerp. KORTE PREDICATIE Handelingen 4 32 slot. doch zij hadden alles gemeenschappelijk" Het is altijd weer de romantiek van l(et enthousiaste en bijna kinderlijk aandoende begin van de kerk van Christus op deze aarde dat ons aan trekt. En zo velen hebben zich daar van meester gemaakt i» de loop der eeuwen tot in onze tijd toe. Men wil zelfs beweren, dat de eerste Christe nen allemaal communisten waren. Wij zien wel, dat alles mogelijk is. Zit het misschien in dat woord uit de Handelingen der Apostelen, dat hierboven staat Het is misschien zo, maar dan vergeten wij toch, dat dit alles, wat vAj daar lezen over die eer ste Christengemeente, geschied is kort na de uitstorting van de Heilige Geest. En het kan geen kwaad enige misverstanden weg te ruimen. In de eerste plaats dit: Wij vieren elk jaar het Pinksterfeest, dat een ge denken is van het feit van DE uit storting van de Heilige Geest. Die is toen royaal en ovei-vloedig uitgegoten over deze wereld en sedertdien IS die Geest daar. Het vs als met twee door électrische stroom geladen draden. Wanneer men ze bij elkaar brengt, springt er een vonk over, doch als ze eenmaal aan elkaar zitten, gaat de stroom gewoon door, zonder dat er verder bijzondere dingen geschieden. Zo zijn de verschijnselen rondom het eerste Pinksterfeest, als het over springen van de vonk. Doch daarna gaat de stroomdoor. En bij dit alles is daar dat vreemde: Zij hadden ALLES gemeenschappe lijk. Zoals gezegd: de romantiek speelt ons wel eens parten. Maar het is een wat vreemde romantiek. Im mers wij denken daarbij aan het bezit, dat allen samen hadden. En wij me nen, dat dit het voornaamste is. Nog afgezien van het feit, of wij hei op deze manier wel goed uitleggen, ver geten wij dat dit alles mogelijk icerd, omdat er één geloof was in één Heer, n.l. in Jezus Christus. Dddrom gaat het in de Bijbel en NIET om het het al of niet vermeende communisme. Dat deze mensen DIT gemeen had den: dat zij samen schuldig stonden voor God, wel, ddt horen wij liever niet. Dat zij DIT gemeenschappelijk had den, dat zij samen moesten leven van Gods genade in Christus, zie, dddr gaat het om. En dat. zij DIT gemeenschappelijk hadden, dat zij hun hart aan Christus hadden gegeven, ddt ts wat de Bijbel bedoelt. Hebben wij het ook al eens zó ge lezen? Dan is het ontdaan van alle valse romantiek Want in de Bijbel gaat het niet om het „hebben" maar om het „geven"! Goes. H. M. STBATING Het weer in Europa weer max. temp. Londen zwaar bew. 13 Luxemburg zwaar bew. 11 Parijs half bew. 15 Nice onbewolkt 27 Genève zwaar bew. 17 Zürich zwaar bew. 16 Locarno licht bew. 23 Frankfort zwaar bew. 13 Miinchen regenbui 15 Wenen zwaar bew. 22 Innsbrück zwaar bew. 20 Rome onbewolkt 26 Mallorca onbewolkt FLINKE OPKLARINGEN. Wisselend bewolkt met flinke op klaringen, bijna overal droog weer. Iets minder koud. Overwegend ma tige wind tussen Noord en West. ZON EN MAAN 12 Juni Zon Maan 13 Juni Zon Maan op 4.22 op 0.05 op 4.22 op 0.23 onder 21.01 onder 11.30 onder 21,02 onder 12.45

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1