Laatste woorden over „Gouden ploeg" nog niet gevallen Spoedige herziening van stels?" loonpolitiek dringend gewenst S.I.V.A. WIST NIETS VAN DE EXPORT NAAR ENGELAND VERGETEN BRITS RADIOSPREKER IS NU REIZIGER DR. M. W. H0LTR0P OVER DE CONVERTIBILITEIT VRIJDAG 10 JUNI 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 OVERHEID FINANCIEEL BUITEN AARDAPPEL-TRANSACTIE j Minister Mansholt geeft opening van zaken Over de geruchtmakende zaak van de „Gouden ploeg", de groep van vier aardappelexporteurs, die een slordige anderhalf millioen aan de aardappe- lénexport naar Engeland verdienden, zyn de laatste woorden nog niet ge sproken. Op vragen van het Kamerlid Vondeling heeft thans minister Mansholt omstandig de gang van zaken by deze affaire geschetst. De situatie op de aardappelmarkt was dit voorjaar vrij onoverzichte lijk, aldus de minister. Uit de prijs ontwikkeling kon, hoewel nog moei lijk een goed inzicht van de voor- raadpositie kon worden verkregen, toch wel worden afgeleid, dat het aanbod groter was dan de vraag. Voor de goede consumptierassen van de kleigrond waren de prijzen be vredigend. Voor die aardappelen, die in Nederland voor consumptie min der gewild zijn, was dit echter niet het geval. In meer normale jaren zou Voor deze aardappelen wellicht een bestemming zijn gevonden in het buitenland. De export had echter een traag veiioop en de verwachtingen ten aanzien daarvan waren ook niet hoog gespannen. De oorzaak hiervan lag in hoofdzaak in de omstandig heid, dat in verscheidene andere lan den de oogst zeer goed bleek te zijn {geweest. Uit verscheidene van deze anden, waar in normale jaren geen overschot bestaat, werden aardap pelen voor export aangeboden, het geen uiteraard een beperking van de Nederlandse exportmogelijkheid tot gevolg had. Het bovenstaande, ge voegd bij het feit, dat het prijsni veau in deze nu met Nederland con currerende landen aanzienlijk lager lag dan in Nederland, leidde er toe, dat van een normale export van con sumptie-aardappelen nauwelijks meer sprake kon zijn. Li het kort is dit het beeld van de situatie op de aardappelmarkt omstreeks begin Maart 1.1. Het bestuur van het bedrijfschap voor aardappelen kwam tot de con clusie, dat onder de gegeven omstan digheden de voorkeur moest worden gegeven aan de mogelijkheid een overschot voor export af te zetten en daarbij ter ondersteuning van de prijs voor de producenten een ex porttoeslag te verstrekken uit het consumptie aardappel-egalisatie fonds, een fonds, dat o.a. voor derge lijke doeleinden door telers en expor teurs is bijeengebracht. Mr. Stoffels over straffen van Ambonese leiders Vrijspraak om practische redenen niet mogelijk De onlangs uit Indonesië terugge keerde verdediger van de Ambonese leiders, mr P. Stoffels, heeft ver klaard dat de straffen, die de krijgs raad te Djogja ove rdeze leiders heeft geveld en die variëren van drie tot tien jaar gevangenisstraf wegens gepleegde opstand tegen de Indone sische regering, naar zijn oordeel verhoudingsgewijs niet ongunstig zyn. Vrijspraak kon, hoezeer de Amster damse advocaat overtuigd is dat de ze had behoren te volgen, zijns in ziens niet worden verwacht. In In donesië zou met name door 't In donesische volk vrijspraak zijn ge voeld als een diskwalificatie van het optreden der regering. De republiek had troepen uit doen rukken om op stand te onderdrukken. Onjuist acht mr Stoffels het, dat de militairen zwaarder zijn gestraft dan de politieke verdachten, die niet rechtstreeks aan enige opstand heb ben deelgenomen, maar toch in hoge re mate aansprakelijk moeten wor den geacht. Door electrische stroom gedood De 44-jarige veehouder K. L. te Jisp is Woensdagavond om het leven gekomen toen hij bezig was met het repareren van een stekker. Hij had de stroom niet uitgeschakeld en kreeg deze door het lichaam. Zijn vijfjarig dochtertje vond het stoffelijk over schot van haar vader in een schuur. Het slachtoffer laat een vrouw en twee kinderen achter. De toeslag by export werd aan vankelijk vastgesteld op 1 per 100 kg; later werd deze verhoogd tot 1.50 per 100 kg. Naar Zweden werd in totaal 22.000 ton afgezet. Niettegenstaande de export naar Zweden en enige export naar andere landen, bestond de verwachting, dat het niet mogelijk zou zijn voor het gehele overschot een bestemming te vinden. Deze mening werd nog ver sterkt door de resultaten van een in middels ingestelde enquête, waarbij bleek, dat nog met een aanzienlijk overschot rekening moest worden gehouden. Besloten werd dan ook partijen, waarvoor geen afzet zou kunnen worden gevonden, door de Stichting in- en verkoop aardappelen (SIVA) te doen opkopen en deze uiteraard met verlies bijvoorbeeld voor veevoederdoeleinden af te zet ten. Het was onder deze omstandig heden, dat naar naderhand door het bedrijfschap voor aard appelen werd medegedeeld eind Maart j.ï. enkele exporteurs zich bij het bedrijfschap vervoeg den met de mededeling, dat zij kans zagen een belangrijke hoe veelheid aardappelen in Engeland te plaatsen. Deze exporteurs ver klaarden zich bereid deze aard appelen in Nederland te betrek- leen, mits deze beschikbaar zou den worden gesteld tegen een prijs, waarvoor in andere expor terende landen zou kunnen wor den verkocht. Het bedrijfschap, er van uitgaan de, dat grote hoeveelheden bij ae SI VA zouden worden aangeboden, is op dit aanbod ingegaan. Overeenge komen werd een levering tot 50.000 ton voor een prys van 4, onder het beding, dat door de SIVA niet meer behoefde te worden geleverd dan door haar zou worden aangekocht. Het subsidie op deze export zou on geveer 4.50 per 100 kg bedragen. Tegen de verwachting van het be drijfschap in bleef het aanbod bij de SIVA beperkt. Voor levering op het contract kon dan ook slechts circa 26.000 ton ter beschikking worden gesteld. Het bedrijfschap deelde in middels per circulaire aan alle ex porteurs mede, dat de export naar Engeland uitsluitend zou mogen plaats hebben met aardappelen, die van de SIVA zouden worden ge kocht. De SIVA had hiervoor echter als gevolg van het reeds aangegane contract met de vier exporteurs geen aardappelen meer beschikbaar. De besprekingen tussen het be drijfschap en enkele exporteurs over het contract met Engeland hebben onder zakelijke geheimhouding plaats gehad en de centrale overheid is hierbij niet betrokken geweest. In verband hiermede is door de mi nister aan het bedrijfschap medege deeld, dat de centrale overheid zich voorshands ook financieel buiten de ze transactie wenst te houden. De minister acht nader inzicht in enkele aspecten van de gevolgde gedrags lijn wenselijk, alvorens te dien aan zien nader te beslissen. Van een beoordeling van het door het bedrijfschap gevoerde beleid meent de minister zich vooralsnog te moeten onthouden, in verband met het feit, dat een procedure met betrekking tot de onderhavige aan gelegenheid bij het scheidsgerecht aanhangig is. Mr J. G. de Beus, de Nederlandse ambassadeur in Pakistan (links) en mr M. A. H. Ispahaniminister voor de industrie (midden) tekenen een handelsovereenkomst in het raam van het hulpprogramma van de Verenig, de Staten, tijdens een korte plechtig heid in Karachi. Rechts mr Rosswéllk Whitman van de F .O.A- Heeft het Bedrijfschap onjuist gehandeld Zoals gisteren gemeld deed de direc teur van het Bedrijfschap voor Aard appelen, de heer J. M. Glotzbach, in een persconferentie een aantal mede delingen, waarin deze zijn visie gaf op het aardappelbeleid in dit voor jaar. In een onderhoud met de heer C. Meijer te Kuiningen, lid van de raad van beheer van de S.I.V.A. en aard appelexporteur, gaf deze ons een op verschillende punten geheel andere lezing, waaruit geconcludeerd kan worden, dat het niet de SJ.V.A., doch het Bedrijfschap is geweest, dat de „gouden ploeg" het fortuin in de schoot heeft geworpen. Van openbreken van de Engelse markt door de vier exporteurs, zoals werd opgemerkt, was volgens onze zegsman, geen sprake. Engeland dat jaarlijks acht millioen ton consump tie-aardappelen nodig heeft, laat zich niet door enkele exporteurs met 50.000 ton intimideren. Bovendien kon het Bedrijfschap weten dat, wanneer Engeland tot import zou overgaan, in verband met haar politiek ter be scherming van eigen boeren, geen aardappelen zou toelaten tegen een prijs lager dan f 10 tot f 11 per 100 kg. Niettemin kreeg de combinatie van vier exporteurs de aardappelen in handen tegen een prijs van f 4 per 100 kg. Dit, terwijl op datzelfde tijd stip de overige exporteurs voor uit voer naar andere landen, waar een zware concurrentie was, prijzen van f 6,50 tot f 7 aan de S.I.V.A. moesten betalen. De situatie wordt nog eigenaardi ger, wanneer men bedenkt, dat de raad van beheer van de S.I.V.A., het semi-officiële lichaam dat koopt en verkoopt in opdracht van het Bedrijf- schap voor Aardappelen, in de trans actie met de groep van vier expor teurs niet werd gekend. Het geheel werd afgehandeld door een kleine commissie. Zoals de heer Glotzbach ook tij dens de persconferentie mededeelde, zijn de andere exporteurs over deze gang van zaken allerminst tevreden. Deze zijn van mening dat, wanneer ook zij tegen dezelfde prijs hadden kunnen kopen, als de groep van vier, een nóg veel groter kwantum aard appelen direct naar andere landen had kunnen worden geëxporteerd, daar de concurrentiestrijd dan minder zwaar voor hen zou zijn geweest. Gelijk bekend,, hebben negen ex porteurs, waaronder ook de heer Meijer, het Bedrijfschap in kort ge ding gedagvaard, omdat er op 4 Mei werd bepaald, dat de gehele verkoop aan exporteurs voor Engeland via de SJ.V.A. moest leiden en de verkoops prijs voor alle exporteurs gelijkge steld moest worden. Daar het Bedrijfschap zich echter reeds voor 50.000 ton aan de groep van vier had verbonden en nog slechts een gedeelte hiervan had aangekocht, had het.düs geen aardappelen om aan an dere exporteurs te verkopen. In feite betekende deze maatregel dus, dat de monopoliepositie van de groep van vier werden werd verstevigd. Een dag voordat echter het kort geding zou dienen, werd de regeling op 11 Mei vervallen verklaard. Russen ontwikkelden nieuwe olieboor Superieur aan roterende boren Sowjetrussische oliedeskundigen heb ben op het wereldcongres voor petro leum, dat op het ogenblik te Rome wordt gehouden, mededelingen ge daan over een nieuw type olieboor machine. De directeur-generaal van het Sow jetrussische ministerie voor petro leum heeft verklaard, dat de nieuwe boor, die gedreven wordt door een gasturbine, superieur is aan de ge woonlijk gebruikte roterende boren. Hij voegde er aan toe, dat deze boor in 1935 tot ontwikkeling werd ge bracht. Later werd zij verbeterd en tijdens de oorlog werd zij in de Kas pische olievelden op de proef gesteld, toen de Duitsers zich nabij Bakoe be vonden. In zijn werkplaats aan de Amstel te Amsterdam is de heer M. T. Koorn- straschilder-decorateur, bezig de laatste hand te leggen aan de ver vaardiging van 60 totems, welke eerstdaags op kleine voetstukken ge plaatst, de winkelstraten van ,J£uto piain gewone tijden Arnhem, zul len sieren. De foto toont de kunste naar aan het werk aan zijn zonder linge werkstukken B.B.C. SCHORSTE HEM Campbell nam het op voor de dieren (Speciale correspondentie). Commander A. B. Campbell, eens een der populairste radiosprekers van de B.B.C. is een vergeten man geworden. Hij was een beroemd ver teller en verdiende daarmee 200 pond per week. Nu verdient hy als ad vertentieacquisiteur 12 pond en krygt nog maar een paar brieven van be wonderaars inplaats van 600, die hem vroeger iedere week gestuurd wer den. Het is voor deze populaire figuur een vreemde ervaring, zo in eens uit de gratie te zijn. Over de achtergrond heeft hij iets verteld aan Laurence Wilkinson van de „Daily Mail". De B.B.C. „had hem niet meer nodig" in de beken de Brains Trust uitzending (te vergelijken met de Radio-OIympus). „Ik heb geen wrok tegen de B.B.C. hierover, en ik geloof ook niet, dat zy iets tegen my hebben. Ik geloof, dat het alleen maar komt, omdat de jongere school van B.B.C.-Ieiders nooit van mij heeft gehoord." Commander Campbell, die eens in de „Radio Times" de „beste verteller, die ooit voor de microfoon kwam" is genoemd, meent, dat zijn uit de gratie raken bij de B.B.C. begon na een discussie door de Brains Trust van de atoombom. De vraag was: „Was het zedelijk verantwoord, 4000 geiten, konijnen en ratten bloot te stellen aan de gevol- JAARVERGADERING VERBOND PROT. CHR. WERKGEVERS „In de spanning om vrijheid en welvaart" In de jaarvergadering van het Verbond van Prot. Christelijke werkgc vers, die Donderdag werd gehouden in het Kurhaus te Scheveningen, hielti de algemeen voorzitter van het Verbond, de heer A. Borst Pzn, een rede over het onderwerp „In de spanning om vryheid en welvaart". Ten aan zien van de overheid kan niet worden ontkend, aldus de voorzitter, dat zy een taak heeft ten aanzien van 't bedryfsleven. Dat is naar zijn mening geen leidende, maar veel meer een dienende taak. Een spoedige herziening van het stelsel van loonpolitiek achtte hij dringend gewenst. Met name principieel wenste hij onder de huidige omstandigheden een zo grote mate van overheidsinmenging in het loonbeleid verwerpelijk. Het blijkt niet lan ger verantwoord de overheid een zo overwegende plaats toe te kennen ten koste van de verantwoordelijkheid van het bedryfsleven zelf. De voorzitter ging hierna in het kort in op het rapport van de Stichting van de Arbeid, dat naar het oordeel van het Verbond een verantwoorde oplossing geeft. Dat wil niet zeggen dat het Verbond geen bezwaren heeft. Het Verbond heeft er overwegend bezwaar tegen, dat het rapport de bevoegdheid, die de overheid onder het huidige systeem heeft erhoging of verlaging van de lonen over de gehele linie met een bepaald percentage zy het dan on der de bijzondere voorwaarden en gehanteerd door de S.E.R. wil doen voortbestaan. Deze bevoegdheid past, aldus de voorzitter, niet in een systeem van de loonvorming per bedrijfstak. De heer Borst behandelde hierna de van verschillende zijden gedane vraag of in het door de Stichting voorgestelde systeem het bedryfsle ven, i.e. de S.E.R. zich niet begeeft op het competentiegebied van de over heid, door loonpolitiek te gaan voe ren. Van de overheid wordt ver wacht, dat zij voor zover nodig de meest gunstige omstandigheden schept, waaronder het bedryfsleven kan werken. Sprekend over de publiekrechtelij ke bedrijfsorganisatie zei de heer Borst, dat er geen enkel redelijk ar gument is waarmee werkgevers en werknemers zich kunnen verant woorden om nog langer de opbouw der P.B.O. te kunnen laten rusten. Elk blijk van belangstelling van het bedryfsleven zal er rekening mee dienen te houden, dat de P.B.O. een zaak is van het bedrijfsleven en elke schijn, als zou de overheid bij de bevordering van de P.B.O. eigen oogmerken nastreven, moet worden vermeden. de Over de loon- en prijspolitiek zeide heer Borst, dat ae door de minis ter van economische zaken getroffen maatregelen ter bevordering van de stabilisatie der prijzen gunstig heb ben gewerkt. De inflationistische ontwikkeling, waarin onze economie na de 6% welvaartsronde van Octo ber 1954 dreigde te geraken, kon worden bezworen en de ontwikkeling van prijzen en lonen kreeg weer een rustig verloop. Intussen, aldus de voorzitter, rij zen ten aanzien van de arbeids voorwaarden nieuwe verlangens. Hij had het oog op twee desidera ta, welke door ue werknemers vakbeweging zijn gesteld: uitbrei ding van de vacantierechten in de vorm van zes dagen extra vacan- tie, en een verdubbeling van de vacantietoeslag, alsmede de ver korting van de werkweek. Het huurbeleid vraagt, aldus de heer Borst, om een forse hand, die lijnen trekt, afrekent met kreupele en kleu- ter-huurverhoginkjes en zich niet laat'-belemmeren door politieke twis ten over de al-of-niet-wenselijkheid van een huurbelasting. Sprekende over de belastingen ze. hy, dat deze te hoog zijn en dienen te worden verlaagd. De belastingpo litiek mag niet uitsluitend door con juncturele overwegingen worcten be- paald. Ook structurele overwegingen dienen bij het uitstippelen der helas- tingpolitiek een belangrijke stem in het kapittel te hebben. In de middagvergadering hielden prof. dr. F. de Roos en drs J. W. de Pous referaten over het onderwerp „Inflatie en inkomensverdeling". gen van de Bikini-explosie?" Campbell heeft toen geant woord, dat hij het practische nut ervan niet zo kon inzien, want als een geit het zou overleven, kon hij toch alleen maar inlich tingen geven over het lot van een andere geit. „Ik vroeg, of het niet logischer zou zijn, vijfhon derd geleerden te sturen inplaats van de dieren. Een van de leden van de Brains Trust werd wit van woede en zei: „U slaat dus geleerden lager aan dan ratten?" Ik antwoordde: „Als zij 4000 stomme dieren voor niets doden, ja, dan doe ik dat." Campbell kreeg een enorme hoe veelheid felicitatiebrieven. Maar de B.B.C. dacht er anders over: „Ik had een nobel beroep geringschat tend behandeld, meenden zij, en zij schorsten mij voor zes maanden. Niet lang daarna werd de Brains Trust uit de aether genomen. En nu verkoopt Campbell aan advertentie ruimte. M.T.S.-Ieerling dodelijk verongelukt Donderdagmiddag omstreeks half vijf is in het Ieger-voertuigenpark Stroe op de Veluwe de 24-jarige leer ling, va nde middelbare technische school, Theo van W., onder een „car rier" gekomen. Hij werd daarbij ern stig gewond en is naar het R.K. zie kenhuis te Apeldoorn overgebracht, waar hij Donderdagavond is overle den. Van W. maakte deel uit van een groep leerlingen van de middelbare technische school te Enschede, die in het raam van de legervoorlichtings- dagen een bezoek bracht aan het legervoertuigenpark Stroe. Echtpaar met kinderen tegen lichtmast gereden Een jong echtpaar uit Assendelft is op de motor, waarop bovendien nog twee kinderen van twee en drie jaar waren gezeten, Woensdagmid dag in Utrecht door het springen van de achterband tegen een lichtmast gereden.' De man liep een schouder breuk op, zijn vrouw schaafwonden, het tweejarige kind een schedelbasis- fractuur en het andere kind ontvel lingen. Met twee ziekenauto's is het gezin naar het Stads- en Academisch Ziekenhuis in Utrecht gebracht. Kleuter verdronken Komende uit de kleuterschool is Donderdag het vierjarig dochtertje van de familie J. K. te Berkel en Ro denrijs te water geraakt en verdron ken. Op September zal het 25 jaar gele den zijn, dat prof. dr ir J. C. van Stave ren uit Arnhem het hoogleraarschap in de technische physica aan de rijksuni versiteit te Utrecht aanvaardde. Prof. Van Staveren heeft zich zeer verdienste- '.ijk gemaakt voor de eleclriciteitsvoor- ziening in Nederland en de koppeling der hoogspanningsnetten der verschillende bedrijven. O De Franse televisiekijkers hebben Woensdagavond op hun toesteilen de vlucht van een „Mystère IV M"-straal- jager kunnen volgen en kunnen zien hoe dit vliegtuig de geluidsmuur doorbrak. De opnamen werden gemaakt vanuit een „Meteoor"-straaljager. HET INT. BETALINGSSTELSEL VAN MORGEN" Rede te Maastricht „Bij een internationaal betalings stelsel van vaste wisselkoersen zal de Nederlandse voorkeur uitgaan naar geringe koersspreiding, zoals wij die thans kennen. Nederland heeft aan wijdere koersspreiding voor zichzelf geen behoefte. Anderzijds moeten wij begrip hebben voor de eventuele be- heofte aan ruimere spreiding van lan den, welker gevoeligheid voor specu latieve bewegingen groot is. Men zal er dan echter tegen dienen te waken dat een dergelijke wijdere spreiding tegen de bedoeling in zou gaan ont aarden in een zwevende koers". Al dus dr M. W- Holtrop in zijn rede voor het Departement Zuid-Limburg van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel te Maas tricht. Dr Holtrop wees er in zijn voor dracht: „Het internationale beta- lingsstelsel van morgen", o.m. oo, dat zowel voor het Nederlandse bedrijfs leven als voor het Nederlandse volk, het internationale betalingsstelsel, waaronder wij leven van uitzonder lijk belang is. Nadat spreker de uutwiKkeling van het betalingsverkeer in het verleden had geschetst en o.m. de bilaterale overeenkomsten en de E.B.U. diep gaand had besproken, wees hij op het steeds duidelijker wordende streven naar het herstel van de algemene con vertibiliteit der leidende valuta's. De vraag is daarbij of die convertibiliteit zal zijn gebaseerd op een stelsel van zwevende wisselkoersen of een stel sel van vaste wisselkoersen met ge ringe spreiding (kleine marge tussen de punten waarbinnen de valuta mag een fluctuerenzoals overeenstemt met de bestaande verplichtingen t.o.v. 't of wel geheel of ten dele op een stelsel van vaste wisselkoersen met ruimere spreiding. Of het internationale stelsel van morgen inderdaad /.al beantwoorden aan onze desiderata, valt niet met ze kerheid te zeggen Wel mag worden geconstateerd, dat er vele krachten in de goede richting werken en dat er dus alle reden bestaat de toekomst met vertrouwen tegemoet te blijven zien- Overigens zal ook de invoering van een op convertibiliteit gebaseerd be talingsstelsel nog geen einde maken aan de zorgen over de internationale monetaire politiek. Monetair beleid blijft een subtiele materie Geen enkel internationaal betalingsstelsel biedt de garantie, dat de daaraan deelne mende landen steeds een juist beleid zullen voeren, zelfs als het al moge lijk ware voor dat juiste beleid alge meen aanvaardbare normen te stellen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 7