Koningin Elizabeth opende nieuwe Britse parlement Dr. Deckers: „Zeeland arsenaal van levensdurf en energie" KLANKbuki SCH00L0NTWERP-C0LLARD IN EERSTE LEZING AANVAARD STAAT DER NEDERLANDEN TOT TOTALE KOSTEN VEROORDEELD VRIJDAG 10 JUNI 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 GEEN VERRASSING IN TROONREDE Eerste zorg van regeringhandhaven van volledige werkgelegenheid Koningin Elizabeth heeft Donderdag in een troonrede by de opening van het nieuwe Britse parlement verklaard, dat de Britse regering „in een geest van vertrouwen en goede wil" vruchtbare onderhandelingen met de Sowjet-Unie tegemoet ziet. De regering voelt zich hierby „gesterkt door de groeiende eenheid en kracht van de vrye volken". De regering zal, samen met de andere betrokken staten, „ernstig blyven streven naar een vreedzame regeling" van de toestand in de Straat van Formosa. Zy juicht de vorderingen toe die onlangs zyn gemaakt bij de internationale besprekingen over ontwapening. Ook het onlangs getekend© Oostenrijkce staatsverdrag heeft de volledige goedkeuring van de regering, aldus de koningin. De Britse regering zal haar steun blijven geven aan de Verenigde Na ties, de N.A.T.O. en de West-Europese Unie en zij zal nauw blijven samen werken met de Verenigde Staten. Ook zal worden gestreefd naar verdere uit voering van de in Genève gesloten overeenkomst voor Indo-China en ver sterking van de vrede, veiligheid en het openbaar welzijn in Zuid-Oost 'Azië door middel van het Zuid-Oost- Azië-pact (S.E.A.T.O-). De koningin wees aan het begin van haar rede op de „ernstige toe stand" die is ontstaan door de sta- Autotocht door Sahara kost tw«e mensenlevens Gezelschap strandde door motorpech midden in de woestijn Ergens midden in de verlaten zand woestijn van de Sahara zijn een 38- jarige Engelse lerares en een 48-jari- ge boer uit Kenya van dorst omge komen. Een 18-jarige jongen en een Engelse zoöloge konden worden ge red. Het viertal was met een auto op weg van Kenya naar Algiers. Hal verwege htm tocht kregen zij echter panne en strandden in de woestijn. Zij werden gevonden door een Arabi sche vrachtwagenchauffeur, die het euvel verhielp. Samen gingen de twee auto's weer op weg, nadat de zoöloge bij de Arabier was ingestapt. Nauwe lijks op weg, kreeg deze echter zelf motorpech. Het Engelse gezelschap, dat voorop reed, had niets in de ga ten en verdween uit het zicht. Toen de Arabier zijn motor weer op gang had gekregen was de personenauto nergens meer te vinden. Enkele da gen later vonden radiowagens van het Franse leger de auto, tot de as sen in het zand weggezakt. De boer en de lerares waren van dorst omgekomen, maar de jongen leefde nog en kon ternauwernood worden gered. Oostenrijks oud-soldaat dook elf jaar onder Hij ging papieren halen Een jonge Oostenrijker heeft zich elf jaar lang in de kelder van een boerderij in Normandië schuil gehou den, omdat hij vreesde als oorlogs misdadiger te zullen worden gearres teerd. De thans 30-jarige Friedrich Stangl, die deel uitmaakte van een Duitse S.S.-divisie, was toen de Duitse strijd krachten zich uit Frankrijk terug trokken, bij zijn Franse geliefde on dergedoken. West-Duitse douaniers hebben hem Woensdag, toen hij illegaal de Frans Duitse grens wilde oversteken, gear resteerd. De man, die zijn kelder nooit bij dag had verlaten, wilde, na dat hij van het sluiten van het Oos tenrijkse staatsverdrag had gehoord, in Oostenrijk papieren halen, die hij nodig heeft om te kunnen trouwen. Hij zag er verwilderd uit. Dodelijk ongeval in haven van Rotterdam Tijdens het verrichten van werk zaamheden in het ruim van het Neder landse m.s. „Muphird N" in de Waal haven te Rotterdam is Woensdagmid dag de 46-jarige havenarbeider Ji M. uit Rotterdam om het leven gekomen. Hij gleed uit en raakte met de borst klem tussen een hijs van drie boom stammen en een andere stapel stam- Dokterspootje. De nationale vereni ging van apothekers in Frankrijk heeft in een memorandum zich bezig gehouden met de onleesbaarheid van de meeste door artsen afgegeven re cepten. De apothekers eisen, dat de recep ten in het vervolg op de schrijfma chine geschreven zullen worden. Het kost hun veel te veel tijd, geschreven recepten te ontcijferen. PER BALLON. Vijfentwintig jaar ge leden trouwde het echtpaar Singer uit Los Angeles in oenluchtbal lon. Nu hebben de zilveren echtelie den hun trouwdag gevierd met een nieuwe ballonopstijging. Het is hun zó goed bevallen, dat zij nu al heb ben aangekondigd, ook hun gouden bruiloft in de lucht te willen vieren. Maar dan in een kabelballon. Dat is veiliger op die leeftijd. Bezettoon. Dezer dagen klonk te We nen in 800 telefoontoestellen de be zettoon. Dieven hadden het namelijk klaargespeeld op klaarlichte dag een heel stuk telefoonkabel weg te ne men. king van 70.000 machinisten en stokers van de spoorwegen. Zij zei, dat de „eerste zorg" van de regering zal blij ven het handhaven van. volledige werkgelegenheid door samenwerking tussen werkgevers en werknemers. Voorts kondigde zij aan, dat wetsont werpen, in overeenstemming met de internationale verplichtingen, zullen worden ingediend om het heffen van retorsie- en anti-dumpingrechten op ingevoerde goederen mogelijk te ma ken. De regering zal streven naar verdere vorderingen op de weg naar vrij internationaal handels- en be talingsverkeer. Voorts verklaarde de koningin, dat het overleg met de landen van het Gemenebset zal worden versterkt ter „vervulling van de gemeenschappe- lijke doelen". De koningin was in een zwarte li mousine naar het Hogerhuis gereden. De rit naar het parlementsgebouw in de Ierse gouden koets had men dit jaar laten vervallen, om het uiterst drukke verkeer in Londen, dat als gevolg van de spoorwegstaking nog veel intensiever is dan anders, niet te ontwrichten. HUURVERHOGING 5 PCT Basis is het huurpeil van 31 Aug. a.s. Naar het „Handelsblad" verneemt zal de aanstaande huurverhoging van 5 procent voor alle woningen van het z.g. oud bezit uitgaan van de huren, zoals deze zullen zijn op 31 Augustus 1955, de dag voorafgaande aan die, waarop de nieuwe huurverhoging van kracht wordt, te weten 1 September. In feite gaat de regering dus uit van het huurpeil van het ogenblik. Dit betekent, dat de huurverhoging, gemeten naar het vóór-oorlogse peil, iets meer dan 5 procent zal bedragen. Sinds 1 Januari 1954 waren de hu ren op een peil gekomen, dat naar ge lang van de gemeenteklasse, varieerde van 135 tot 148 procent van de vóór oorlogse huren. In gemeenteklasse I waren zij 135 procent; in II 138 procent; in III 141 procent; in IV 145 procent en in V 148 procent daarvan. Met ingang van 1 September worden de huren in I dus 135 procent plus 5 procent van 135 is 141,75 procent van die van 1940, enz. Onderwafcer-exp editie naar verzonken stad Vier Britse duikers zijn Woensdag in Famagusta op Cyprus aangeko men om onderzoekingen te verrich ten in de verzonken stad Salamis. Salamis, een welvarende havenstad uit de oudheid, werd in het jaar 330 a.d. door een aardbeving vernietigd en gedeeltelijk door een vloedgolf verzwolgen. Plaaselijke duikers heb ben reeds onthuld dat in het verzon ken deel van Salamis twee havens zyn aangetroffen, een voor schepen, die op het Oosten voeren, en een voor vaartuigen van de marine. De Britse duikers zullen proberen de beide havens in kaart te brengen en de gezonken galeien en hun lading aan een onderzoek te onderwerpen. WOENSDAG VALT DE BESLISSING Marathonzitting van de Belgische Kamer Na meer dan 36 uur onafgebroken vergaderd te hebben een na-oor- logs record in de parlementaire geschiedenis van België is de Belgische Kamer van Volksvertegenwoordigers Donderdagavond om kwart over acht eindelijk uiteengegaan na het schoolontwerp Collard in eerste lezing te hebben goedgekeurd. De laatste der 54 artikelen van dit zo betwiste wetsontwerp werden door de dodelijk vermoeide kamerle den werkelijk in een ijltempo afge handeld. Dit hield dan in het alge meen in, dat zy door de liberaal-so cialistische meerderheid werden goedgekeurd met de katholieke stem men tegen en dat de katholieke amendementen er op systematisch werden verworpen. Toen de kamer uiteenging, klonken van de katho lieke banken kreten op als „weg met Collard" waarop prompt van linkse zijde werd geantwoord met het zin- ?en van het lied ,,a bas la calotte" weg met de papen). Gelijk spel Deze zitting is een echte uithou dingswedstrijd geweest tussen links en rechts, die evenwel in gelijkspel eindigde doordat Donderdagmiddag tot grote opluchting van de volks vertegenwoordigers, die een nieuwe nacht zonder slaap vreesden, een compromis tot stand kwam: De CVP zou afzien van haar obstructiepoli- tiek en zou niet meer de hoofdelijke stemming van ieder amendement eisen, er waren er liefst 75, terwijl de linkerzijde haar voornemen zou opgeven het wetsontwerp Collard reeds Zaterdag in tweede lezing te behandelen en dat nog dezelfde dag te doen goedkeuren. De liberaal-so cialistische meerderheid besloot na- Deelnemers aan het A.N.V.V.-congres luisteren met aandacht in de Staten zaal te Middelburg naar de toespraak van de Commissaris der Koningin in Zeeland. melijk de tweede lezing van het wetsontwerp pas Maandag te hou den en dan Woensdag a.s., nadat Dinsdag nog gelegenheid tot discus sie is geweest, tot stemming over het geheleschoolontwerp over te gaan. Donderdagavond werden de deelne mers aan het landelijke A.N.V.V.- congres, dat vandaag te Vlissingen wordt gehouden, door het -provinciaal bestuur in de Statenzaal te Middel burg ontvangen. Twee dames in Zeeuwse klederdracht boden de aan wezigen folders over Walcheren aan. De voorzitter van de A.N.V.V., mr dr L- N. Deckers, (links) en de Com missaris der Koningin, jhr mr A. F. C. de Casembroot, (rechts) in ge sprek met de beide dames. LEVENSLANG INVALIDE Motorrijder aangereden door militaire auto In een civiele procedure heeft de rechtbank te Den Haag Woensdag de Staat der Nederlanden veroordeeld tot betaling van 25-000 „smarte- geld" plus een geregelde uitkering (met terugwerkende kracht tot Sep tember 1952) ad 125 per week, die zal voortduren tot aan zijn 65e jaar toe, tenzij hij eerder overlijdt, aan de thans 34-jarige terazzowerker A- E. P. uit Breda, gehuwd en vader van een dochtertje. De staat zal voorts de ongelukki ge P. alsnog alle kosten der verple ging moeten betalen, die voor hem gemaakt zijn, voor zover die niet reeds door verzekeringen zijn gedekt. P. passeerde op 12 Augustus 1952 de gemeente Etten en Leur op zijn motor een convooi van militaire vrachtauto's, dat van Roozendaal naar Breda reed. Plotseling en zon der enig signaal te geven verliet een jrote militaire transportwagen deze jile, week naar links uit en raakte daarbij de hem juist passerende P. die ten val kwam en levensgevaar lijk gewond werd. Hij liep een sche- delbasisfractuur óp, wonden aan de schedel en aan het gelaat, een ge- Koningin Juliana bij opening eeuwfeest Haarlemmermeer Het ligt in het voornemen van H.M. de konigin om Zaterdag 2 Juli a.s. de openingsplechtigheid van 't eeuw feest Haarlemmermeer bij te wonen de eeuwfeesttentoonstelling te openen. compliceerde onderbeenfractuur en een gecompliceerde dijbeenfractuur plus een shock. Zijn linkerbeen moest feamputeerd worden, maar wonder oven wonder behield hij het leven, doch ook thans nog lijdt hij aan ern stige geestelijke instabiliteit ten ge volge van schedeltrauma. Hij zal zijn werk nimmer meer kunnen uitvoeren. De chauffeur van de betrokken mi litaire vrachtwagen heeft zich voor de krijgsraad in 's Hertogenbosch moeten verantwoorden. Het vonnis tegen deze toen 23-jarige sergeant luidde: 25 boete, subsidiair 10 da gen. Hoa-Hao-bataljons liepen naar regeringsleger over Opstandelingen keren naar hun rijstvelden terug De Zuïd-Vietnamese regeringstroe pen blijven oprukken. Zij bevinden zich thans, na zestig kilometer door Hoa-Hao-gebied te zijn opgerukt, zon der enige tegenstand te hebben on dervonden, 150 kilometer ten Zuid- Westen van Saigon. De terugtrekkende Hoa-Hao-eenhe- den stropen het land af. De meeste militairen keren, na hun wapens ver borgen te hebben, naar hun rijstvel den terug. De bevelhebber der Zuid-Vietname- se troepen te Vinhlong, in -Zuid-West Vietnam, heeft medegedeeld dat twee Hoa-Hao-bataljons, „die wij in een vernietigingszóne hadden omsingeld", zich aan zijn strijdkrachten hebben overgegeven. A.N.V.V.-CONGRESSISTEN ONTVANGEN Bevordering van vreemdelingen verkeer een nationale zaak Het provinciaal bestuur heeft Donderdagavond in de Statenzaal te Middelburg de honderden deelnemers aan het landelyk© congres van de Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer (AfN.V.V.) ontvangen. Dit congres wordt zoals bekend vandaag in ..Britannia" te Vlissingen gehouden. Over en weer werden tijdens deze ontvangst vriendelijke woor den gesproken: zo verklaarde de Commissaris der Koningin, jhr mr A. F. C. de Casembroot, dankbaar te zyn voor de komst van de vele V.V.V.- mensen, waarna de A.N.V.V.-voorzitter, mr dr L. N. Deckers voor de prettige ontvangst dankte en Zeeland roemde als een „arsenaal van le vensdurf en energie". De Commissaris herinnerde" in zijn toespraak aan het contact, dat bestaat tussen alle afdelingen van de provin ciale griffie en de V.V.V.-instanties en bracht daarbij o.a. de moeilijkheden met de Zeeuwse bootdiensten ter sprake. „Waarschijnlijk leest u wel eens van de vele problemen, die wij met onze veren hebben", zo zei hij, „maar ik kan u de verzekering geven, dat wij alles in het werk stellen om met onze weinige schepen zoveel te doen als maar mogelijk is". Vervol gens wees jhr De Casembroot op de grote activiteit, die thans wordt ont plooid door de Provinciale Zeeuwse V.V.V en noemde in "dit verband de namen van de voorzitter, mr J. Moo- lenburgh en van de directeur, de heer G. W. Oskamp. Hij juichte het streven van de pro vinciale vereniging toe om zoveel mo gelijk tot coördinatie te komen, waar door propaganda in breder verband kan worden gevoerd. „Ook in Zeeland ontwikkelt zich het vreemdelingen verkeer in stijgende lijn en het pro- vinciaaal bestuur is in hoge mate in deze ontwikkeling geïnteresseerd", al dus de Commissaris. Hij sprak ten slotte de hoop uit, dat dit congres er toe zou bijdragen, dat in de toekomst nog meer bezoekers naar Zeeland zon- komen. REDE MR DECKERS. Mr dr Deckers noemde in zijn ant woord tot de Commissaris de bevor dering van het vreemdelingenverkeer een „groot en eerlijk nationaal be lang". Uit de woorden van jhr De Casembroot was hem gebleken, dat de provinciale gezagsdragers van Zee land eveneens van dit belang over tuigd zijn. „Wij hebben grote belangstelling voor uw provincie en iedereen, die zich de tijd gunt Zeeland te bezoeken, gaat voldaan naar huis, Het is een prachtig gewest, vol natuurschoon en met rijke herinneringen aan de histo rie", zo zei de A.N.V.V.-voorzitter, die er vervolgens op wees, dat men voor dit congres Zeeland had gekozen, ter wijl 's Rijks hoofdstad aan de beurt was„Dat is geen kleinigheid", al dus mr Deckers, „terwijl wij boven dien nog nooit zoveel ingeschreven deelnemers aan een congres hebben gehad als juist nu. Dat bewijst wel, dat er inderdaad grote interesse be staat voor uw provincie". Nadat mr Deckers in het kort de ramp had gereleveerd, sprak hij ten slotte zijn grote vertrouwen uit in de levensmoed en de energie van de Zeeuwse bevolking. Na de ontvangst begaf het gezel schap zich naar „Miniatuur Walche ren", waarna vervolgens in de Schouwburg de folkloregroep van „Medioburgum" optrad. Tijdens de re ceptie in de Statenzaal werd de deel nemers propaganda-materiaal over Walcheren aangeboden door meisjes in Zeeuws costuum. Bergingstoren voor Duits goudschip bijna gereed De werktoren van de Coöperatieve Bergingsvereniging „Renate Leon- hardt", die bij de Noordersluis in het Noordzeekanaal te IJmuiden ligt, zal deze week gereed komen voor het overbrengen naar de pl -.ats, waar het Duitse soudschip zich vermoedelijk bevindt. Het wachten is daarna od gunstige weerberichten. Men denkt reeds Maandag het transport naar de plek in zee bij Den Helder te kunnen on dernemen. Het Wereldgebeuren Labour Hy heeft zijn levensbeschrijving al gepubliceerd en dat is meestal het document, waarmee een man afscheid neemt van het actieve leven. Velen hebben die levensbeschrijving gelezen, want hij dat is dan Cle ment Richard Attlee. de leider van de Engelse Labourpartij was en is een veelomstreden man. Men is het er in Engeland over eens, dat hij een man van bijzonder intellect en van groot sociaal gevoel is, maar men is het er niet over eens of hij een staatsman van formaat ge noemd mag worden. Enkele dagen geleden kondigde hij aan, dat nij wilde aftreden als partijleider nu Labour toch wel een grote nederlaag bij de Lager huisverkiezingen had geleden. Gisteren echter werd bekend, dat hij had toegegeven aan het dringende verzoek van zijn politieke vrienden om nog een jaar aan te blijven. Attlee werd in 1883 te Londen ge ren als zoon van een advocaat en dat. zelfde beroep koos hij in 1905. Hy vestigde zich in Stepney, het armste deel van het Lonaense East End. In 1919 maakte men hem nadat hij als majoor der artillerie in de eer ste wereldoorlog had meegevochten burgemeester van Stepney. Hij had tevoren reeds bekendheid ver worven door zijn ijveren voor socia le verbeteringen. In 1923 werd hy in het Lagerhuis gekozen. Als onder minister van oorlog maakte hy in 1924 deel uit van de eerste Labour- regering. Na de grote Labour-crisis van 1931 veroorzaakt door de twist over de vorming van een na tionaal kabinet maakte men Att lee in 193o leider van de Labour-frac- tie. Van grote kracht getuigde Attlee's optreden in die jaren stellig niet. Het was eigenlijk een ver rassing, dat hij als minister in het oorlogskabinet van Churchill en als plaatsvervanger van Churchill zich als een doelbewust leider deed ken nen. Op 26 Juli 1945 werd Attlee na de verkiezingsoverwinning van La bour minister-president. Hij was in San Francisco by de oprichting van de Verenigde Naties, hij belegde de Parijse vredesconferentie van 1946, hij sprak met de'Verenigde Staten en Canada af, dat de Verenigde Naties het beheer over de atoomenergie zou den krijgen, kortom hy heeft alle na oorlogse moeilijkheden tenvolle mee gemaakt en hij kwam tot de ontdek king, dat de internationale samen werking akelig stagneerde. Boven dien eiste het Engelse volk van hem een onmogelijk ding: het wilde in ijl tempo uit de oorlogsmisère komen tot nieuwe welvaart. In zyn eigen'party ontstond oppo sitie, doordat linkervleugelman nen als Bevan heel wat handiger de volkssentïmenten wisten te ge bruiken dan de uiterst wetenschap pelijke, maar dorre Attlee. Toch had men hem nodig, want hij alleen kon ook na de verkiezingsnederlagen de eenheid in de partij bewaren. Dat is ongetwijfeld de reden, waar. om Labour hem zelfs nu op 72-jari- ge leeftijd nog niet wil laten gaan. Er zal verjonging in de partijlei ding moeten komen. Krachtiger fi- furen dan Attlee zullen de koers van et Engelse socialisme moeten be palen, maar dat mag niet gaan ten koste van een crisis. Zoals echter de Labourverhoudingen thans liggen zou een crisis niet uitgesloten zijn en daai-om moet Attlee voorlopig aan blyven. ATTLEE72 jaar en nog geen rust. Zwitserland zal van de Verenigde Sta ten voor 280.000 dollar een atoomreactor kopen, aldus is in Bern bekend gemaakt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 5