Omzet was in 1954 iets hoger dan in het rampjaar WENNEKER Niet krabben Oude Proever VARKENSHANDELAREN WAREN IN MIDDELBURG BIJEEN VLISSINGSE M.T.S. BEWEES LEVENSVATBAARHEID DE BRAL INE RANG Agenda 3 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 1U JUNI 1»PÖ VEILING KRABBENDIJKE E.O. Overwogen wordt inrichting van luchtgekoelde fruithewaarplaats De ontzet van de Veiling „Krabbendijke en Omstreken", die sterk werd beïnvloed door het verloren gaan van een deel van het boomgaard-areaal als gevolg van de watersnood, was in 1954 iets hoger dan vorig .jaar. Dank zij een zuinig beheer was het verlies over 1954 ruim 12.000 ook aanzienlijk lager dan dat over 1953, zo deelde de voorzitter, de heer W. C. van der VVerff uit llilland-Bath, mede, bjj de opening van de jaarlijkse al gemene ledenvergadering, welke in het afmjjnlokaal werd gehouden. Het pakstation verwerkte onge veer 40 9b van de aanvoer en het voorziet dus in een behoefte. Het fi nancieel teleurstellende resultaat wordt voornamelijk veroorzaakt door de hoge lonen voor het jeugdig vrou welijk personeel. Intussen besloot het bestuur twee nieuwe fruitsorteerma chines aan te kopen, die wellicht zul len bijdragen tot besparing op de loon-post. Het koelhuis was in het afgelopen seizoen geheel gevuld met fruit van telers. Hoewel voor de te lers de prijzen van het bewaarfruit zijn tegengevallen, zodat de extra kosten voor het koelen in verschillen de gevallen niet werden gedekt, is toch de exploitatie van het koelhuis voor de Veiling, zowel financieel als technisch, uitstekend verlopen. De voorzitter wees er voorts op, dat dank zij de steun van het Centraal Bureau na de ramp het vertrou wen van de aanvoerders in de Veiling en hun trouw aan de organisatie, be waard is gebleven en versterkt. Over belangstelling van de zijde van de handel, die de verkopingen trouw bleef bezoeken, valt evenmin te kla gen. Samenwerking Een voor de veiling K.E.O. gunsti ge omstandigheid is de samenwer king met de Coöp. Vruchtenveiling „Zeeuws-Vlaanderen" te Terneuzen, welke zusterorganisatie een deel van haar exportfruit te Krabbendijke doet verkopen, hetgeen het aanzien van de aanbod verhoogt en kopers trekt. De voorzitter bracht dank aan direc tie en personeel voor de door hen in het afgelopen seizoen wederom ge toonde toewijding. In het bijzonder is het een verheugend feit, dat in de de biteuren geen achterstand bestaat. Tenslotte sprak de voorzitter de hoop uit dat, ondanks de minder goe de vooruitzichten, de oogst nog zal meevallen. (Advertentie) ZEER OUDE BENEVER Na een uiteenzetting door de direc teur der veiling en het uitbrengen van het verslag van de Commissie van Toezicht, werden balans en exploita- tie-rekeing over 1954 onveranderd goedgekeurd. Aangenomen werd dat wederom gerekend kan worden op een subsidie van het Centraal Bu reau. Vervolgens gaf de secretaris, de heer I. Ph. v. d. Plassche, een over zicht van het wel en wee van de vere niging in 1954. Hij noemde ook de ramp en de omstandigheid, dat het her-inplanten van fruit tengevolge van de herverkaveling in Waarde, een jaar is vertraagd. Dankbaar is men voor de rijksbijdragen wegens het verloren gaan van boomgaarden, die de telers in staat stellen hun be drijf weer op te bouwen. Oost-Zuid-Beveland stond enkele jaren geleden nog bekend als een jong en modern fruitteeltcentrum. De secretaris waarschuwde ervoor, niet op de lauweren te gaan rusten, ge zien de ontwikkeling die zich in de fruitteelt aan het voltrekken is. Dit betreft niet slechts de aanplant, maar ook de verdere verzorging en het ge regelde aanbod op de veiling, goede sortering enz. Hierna bracht de directeur, de heer S. G. Nooteboom, een meer technisch verslag uit. Achtereenvolgens behan delde njj de aanvoer, het fust, de ad ministratie, het pakstation, het koel huis en de export. Bij de vaststelling van de vei ling-provisie, waarin geen ver andering werd gebracht, ont stond een gedachtenwisseling over het afzetfonds van het Cen traal Bureau, waarvoor 0.7 van de omzet wordt geheven. Daarby werden wensen geuit, o.m. om de consumptie van vers fruit in het binnenland te bevor deren. In bepaalde streken van ons land is het distributie-appa raat nog gebrekkig en laat dien tengevolge de „fruit-beschaving" te wensen over. In de bostuursvacature, ontstaan door het vertrek van de heer M. A. Kostense naar de N.O.-polder, werd voorzien door de benoeming van de heer Jac. Vogelaar te Krabbendijke. De aftredende bestuursleden, de heren J. L. J. van den Berge, Tholen, D- Duindam, Kruiningen en I. Ph. F. van de Plassche, Goes, werden herko zen. De heer A. D. J. Dees, Waarde, werd benoemd in de Commissie van Toezicht als opvolger van de heer C. van Gorsel te Rilland. Bewaarplaats Voorts werd een bestuursvoorstel behandeld om een vierde gedeelte van de fustloods in te richten als lucht; koelde bewaarplaats voor fruit. I voor en tegen werd besproken. Een zacht najaar zal deze vorm van be waring niet ten goede komen, terwijl het percentage gewichtsverlies aan zienlijk groter is dan in een koelhuis. Daar staat tegenover dat verschil lende leden op hun bedrijf niet be schikken over voldoende opslagruim te en dat vooral het vorstvrij op slaan, vrij van ongedierte, voor ve len van belang kan zijn. Intussen is s- verband met de minder goede oogstverwachtingen, enige aarzeling ontstaan, om dit uit te voeren. plan nog dit jaar Daarom werd het bestuur gemach tigd om de beslissing omstreeks 1 Juli a.s. te nemen. In principe werd de uitgave van 20.000 voor dit doel goedgekeurd. By de rondvraag kwam op verzoek van de heer K. van Nieuwenhuijzen nog het bouwen van een gascel in' het bestaande koelhuis ter sprake. De uitvoering van dit plan, waarvan de mogelijkheden reeds grondig zijn on derzocht, is echter niet raadzaam ge bleken. LEDENTAL STEEG TOT 200 Hoger ontwikkelingspeil der jongeren noodzakelijk In het Nederlands Koffiehuis in Middelburg heeft de Afdeling Zeeland van de Nederlandse Bond van Varkenshandelaren Donderdagmiddag zijn provinciale ledenvergadering gehouden. Secretaris-penningmeester N. de Kunder uit Axel bracht in deze bijeenkomst zjjn verslag uit. Hij merkte daarin op, dat er geen reden tot juichen is over de huidige positie van de varkenshandel. In vele opziehten is men sterk van de export afhankelijk. De prijzen zijn aan grote schommelingen onderhevig. Men zai echter alles trachten te doen om uit de impasse van het ogenblik te geraken. Het leden tal van de afdeling steeg van 182 tot 200. De financiële resultaten waren in 1954 niet gunstig.: Er moest een nadelig saldo van 800,72 worden ge boekt. Het hoofdbestuur zuiverde dit tekort aan. P.v,d,A.-vrouwen bijeen In onze editie van Donderdag meld den wij, dat te Bergen op Zoom N.V.V. vrouwen uit Zeeland, Noord-Brabant, Antwerpen en Zelzaete bijeenkwa men. Dit waren echter geen vrouwen van N.V.V .-leden, doch van P.v.d.A.- leden. VAN \mn S tot VOOR DE SPORT De Schoondijkse sportliefhebbers hebben getoond iets voor de sport oVer te hebben. Op het gemeentelijk sportterrein hebben ze in hun vrije tjjd een kleedlokaal gebouwd. Zater dagmiddag zal burgemeester F. A. van Rosevelt het gebouwtje officieel openen. Ter gelegenheid hiervan or den voetbal- en athletiekwedstrijden gehouden. Omstreeks vier uur ont moeten de junioren-elftallen van Schoondjjke en Biervliet elkander en deze ontmoeting wordt gevolgd door die der senioren van dezelfde vereni gingen. Om zeven uur treden tal van prominente Zeeuwse athleten aan voor de athletiekwedstrijden, waar aan de deelname van verschillende Belgen een internationaal cachet geeft. SLOOP EEN BOUW Sloop en bouw zijn momenteel te Bruinisse aan de orde van de dag. IN DE BUS In gedachtenmaar dan ook uit- sluitend in gedachten, hadden wij een gefantaseerde korte, maar bijzonder hevige woordenwisseling met de da me, die voor ons was gezeten in de bus van Breskens naar Oostburg. Ge kunt dat zo hebben, wanneer de re gen buiten druilt en binnen de ver veling rondwaart. Dan verliest ge u wel eens in fantasieën. Wy verbeeld den ons, dat de dame in kwestie haar driejarig zoontje niet op schoot wil de nemen om plaats te bieden aan een bejaard vrouwtje, dat zielig in het gangpad hing. Let wel, dat vrouwtje hing daar helemaal niet, het leunde er alleen maar in onze verbeelding vermoeid tegen een bank- De dame met liet kind hebben wy het flink gezegd, bijzonder flink zelfs, maar vooral rustig. Ons niet verlo- ren in driftige, onverantwoorde uit latingen, maar uitsluitend messcher pe, fijn uitgebalanceerde dingen ge zegd, ivaardoor die dame geacht werd in de grond te willen zinken van schaamte ■Juist toen wij hélemaal door die gefingeerde woordenwisseling in be slag waren genomen, er diep in wa ren verzonken, verhief het kind zijn ijle stemmetje. Het bezag ons met een verbaasde blik, zdg misschien, wie weet, de verbolgen uitdrukking op ons gelaat, en kraaide: „Pappa"! Mama zorgde haastig voor correc tie Dit is niet zoals in vele andere gemeenten op Schouwen-Duiveland het gevolg der watersnood, maar tal van particulieren realiseren thans de herbouwplichten, die zij hebben als gevolg van de oorlogsschade. Deze bouwactiviteit wordt in vele geval len voorafgegaan door het slopen van oude woningen in de sector van de krotopruiming. DUIK IN DE MODDER Twee in Oosterland werkende „vreemde" arbeiders hielden Woensdagavond hun tijd onledig met het spurten op motorrijwielen. Op de Molenweg zag een van hen, De K., niet, dat een auto aanstal ten maakte om van richting te ver anderen. Er ontstond een botsing; De K. zeilde met een sierlijke boog over de auto heen en kwam in een modderige sloot terecht. Hij kwam met de schrik en een wat vuil pak vrij. Beide voertui gen werden licht beschadigd. OP HET WITTE DOEK De Christelijke Gemengde Zang vereniging „A.S.A.F." te Axel zal een filmpje laten maken van Axel, waarin vooral de nadruk zal worden gelegd op het eigen karakter der ge meente. Het wordt uiteraard een ge luidsfilm, waaraan vrijwel het groot ste deel der bevolking zijn medewer king zal verlenen. Binnen niet al te lange tijd kunnen de Axelaars zich zelf op het witte doek aanschouwen. „OVER 60 JAAR Niet het bekende lied „Over 25 jaar" zal Maandag 13 Juni aan de Noorddijk onder Poortvliet weerklin ken, maar „Over 60 jaarHet echtpaar C. van Dijkevan der Wel le is op die dag namelyk 60 jaar ge trouwd. In die tijd werd het gezin uitgebreid met 10 kinderen, 25 klein kinderen en 3 achterkleinkinderen. De jubilarissen zijn respectievelijk 90 en 84 jaar. UITBREIDING WORDT VOORBEREID Afdeling electro-techniek wordt toegevoegd „De sinds 1947 in Vlissingen be staande M.T.S.-afdeling van de Zee vaartschool heeft in deze periode zjjn levensvatbaarheid volkomen bewe zen". Dit verklaarde de heer P. Vjjn, directeur van de „De Ruyterschool", nu voor de tweede maal in het be staan van de M.T.S. de eindexamens voor <te deur staan. Dit jaar levert de Vlissingse Middelbare Technische School 35 candidaten, die Woensdag a.s. met het eindexamen zullen be ginnen. Sinds twee laar kent de M.T.S. naast een afdeling werktuigbouw kunde eén afdeling waterbouwkunde, hetgeen met name gezien de te ver wachten toekomstige ontwikkeling van Zeeland in het kader van het Deltaplan van groot belang geacht kan worden. Voorts ligt het in de be doeling om aan de M.T.S., waar thans bijzondere aandacht aan wordt ge schonken, ook een afdeling electro- techniek te verbinden, zodat de enige M.T.S. in Zeeland voor Zeeuwse jon geren met belangstelling voor tech niek vele mogelijkheden gaat bieden! Temeer omdat het tegenwoordig ook mogelijk is om met een M.T.S.-diplo- ma toelatingsexamen te doen voor de Technische Hogeschool in Delft. „Op de T.H. zijn met M.T.S.-ers uitste kende resultaten bereikt", zo ver klaarde dC heer Vijn; „in vele geval len zelfs betere dan met H.B.S.'ers". VERNIEUWING In de komende maanden zal de in richting van de werkplaatsen op de „De Ruyterschool" een grondige ver nieuwing ondergaan. De werkplaat sen, die zowel ten dienste staan van leerlingen van de Zeevaartschool als van de M.T.S., zullen opnieuw wor den ingericht. Er zullen moderne draaibanken, fraismachines en andere gereed schapswerktuigen worden aange schaft en voorts zullen de smidsen en de lasinrichtingen worden uitge breid. Het machinelaboratorium zal van een nieuwe ketel worden voorzien en- ook voor deze afdeling zijn nieuwe machines in bestelling. Zo zal er o.m. een hypermoderne koelinstallatie worden aangeschaft. De werkplaat sen zullen in September, na de grote vacantie, gereed zijn. Daarnaast beschikt men o.m. over n uitstekend ingericht electrotech- nisch laboratorium, waarin men bij voorbeeld een immens schakelbord aantreft, zoals ook in gebruik op de moderne koopvaardijschepen. GEBREK AAN TECHNICI Wanneer men bedenkt, dat er op het ogenblik een gebrek aan technici is en dat met name in Zeeland de waterbouwkunde in de toekomst een nog grotere rol zal gaan spelen, dan kan zonder meer geconstateerd wor den, dat de Vlissingse M.T.S. voor jonge Zeeuwen een unieke studie-ge legenheid biedt. Thans komt het leeuwendeel van de 141 leerlingen (110 werktuigbouw en 31 waterbouw) nog hoofdzakelijk uit de Bevelanden en uit Walchëren, maar in de toe komst verwacht men ook uit de ove rige delen van Zeeland een grotere toeloop. Reeds thans wordt dan ook gezocht naar een mogelijkheid om de school uit te breiden; het bestaande gebouw dreigt al weer te klein te worden en men wil er toe overgaan om in de stad een hulpgebouw in te richten. Zeeland bezit in de Vlissingse M.T.- S. een onderwijsinstelling, dié van niet te onderschatten betekenis is! De heer De Kunder memoreerde verder, dat de eerste cursus, die in Zeeland werd gehouden voor aspi rant-handelaars in Sluiskil een succes is geweest. Spoedig zal dan ook een tweede worden opgezet. De geïsoleerde ligging van onze provin-' cie, zo bleek uit het verslag, heeft één voordeel: Daardoor heeït name lijk de varkenspest Zeeland niet be reikt. Voorzitter H. J. Colsen wees in zijn openingswoord op het feit, dat er in ons land slechts één bond in deze branche bestaat. Alle handelaren zou den daarbij echter aangesloten moe ten zijn, hetgeen thans niet het geval is. De heer Colsen betoogde voorts, dat men moet trachten de jongeren voor het bondswerk te winnen. Over deze laatste categorie sprak ook mr. H, A. Wildeman, algemeen bondssecretaris. Hij merkte op, dat uit de resultaten van de vakopleiding in Zeeland is gebleken, dat de aspi rant-handelaren hier een redelijk ont wikkelingspeil bezitten. Er zijn ech ter in dit opzicht bedenkelijke ver schijnselen geconstateerd. In een be paalde streek van het land, bleek na melijk op het examen, dat zich onder de candidaten twee analphaheten be vonden! Deze mensen waren 23 en 27 jaar oud. De vraag, hoe dit mogelijk is, kon mr. "Wildeman niet beantwoor den. Tevens waren er enkele candidaten, die niet behoorlijk konden schrijven en hun bedoelingen by het beantwoorden van de vraag niet duidelijk wisten te maken. Ook zeer goede candidaten bevonden zich onder de examinandi. Spr. meende echter, dat de hoeveel heid jongeren wier ontwikkeling laag is, percentsgewijs hoog kan worden genoemd. Als een oorzaak hiervan gaf hij aan, dat het onderwijs in de oorlog vaak onvoldoende was. Meer onderwijs nodig Mr. Wildeman trok een vergelijking tussen de mate van onderwijs, die de jonge boeren op de landbouwscholen genieten en het onderwijs, dat jeug dige varkenshandelaren hebben geno ten en dat meestal niet meer is dan lagere school. Op deze wijze zijn de laatsten zeker niet tegen hun taak opgewassen. Er zijn zelfs oudere han delaren, die niet meer mee kunnen, zulks als gevolg van toenemende ont wikkeling der boerenbevolking. Spr. deed dan ook een beroep op de leden hun zoons na de lagere school verder onderwijs te laten volgen. Overigens toonde de algemeen se cretaris zich niet ontevreden over de wyze, waarop de vakopleiding zich ontwikkelde. Zij dient echter nog meer te worden uitgebouwd en ver volledigd. HU kondigde aan, dat nieu we cursussen zullen worden opgezet, namelijk in handelskennis. Deze zul len op dit gebied een volledige oplei ding geven. De cursussen worden ge spreid. Tenslotte sprak mr. Wilde man nog over moeilijkheden, die voor de handelaren kunnen ontstaan inza ke de heffingen van het Landbouw schap. De vergadering besloot de heer G. Missiaen te benoemen tot afgevaar digde naar de algemene bondsverga dering, die Donderdag 7 Juli in Kaatsheuvel wordt gehouden. Zijn plaatsvervanger is de heer J. Kal- jouw. Men zal een aantal bussen hu ren om gezamenlijk uit Zeeland naar deze bondsvergadering te trekken. De volgende zomervergadering van de afdeling zal in Hulst worden ge houden. De bestuursleden C. Slager, St. Annaland en C. Brand, Oostka- pelle, werden in him functies herko zen. (Advertentie) als Uw huid jeukt Dat maakt het erger en het veroorzaakt M infecties. Neem vandaag nog het beroemde huidgeneesmiddel =§|l Zwitsers gezant opent wijkgebouw Naar wij vernemen zal de Zuitser- se gezant in Nederland, begin Sep tember tijdons een bijzondere plech tigheid te Nieuwerkerk het nieuwe wijkgebouw officieel openen. In diverse frisse vruchtensmaken a 32 cent per 100 gram en in rollen a 17 cent per rol Let op de naam RANG op het beschermend omhuls'- *t>e msnapMMia. Van demslé taruj. Onder de véle nieuwe attracties, die „Miniatuur Walcheren" in Middel burg de bezoeker biedt, bevindt zich ook deze maquette van een blok etage-woningen in aanbouw. De ma kers zijn wat trots op hun product, dat in het miniatuur-Vlissingen staat- (Foto: P.Z.C.) Grote Daumier-expositie komt naar Middelburg Gedurende de maanden Juli en Au gustus zal in de kunstzaal van de boekhandel Van Benthem en Jutting een grote expositie worden gehouden van werken van de beroemde 19e eeuwse Franse carricaturist, schilder lithograaf en beeldhouwer Honoré Daumier. Zaterdag 2 Juli om 16 u. zal de ope ning geschieden. Daarbij zullen on der meer weth. jhr. mr. T. A. J. W. Schorer van Middelburg en mr. L. J. F. Wijsenbeek, directeur van het Haagse Gemeentemuseum, het woord voeren. Het materiaal voor deze tentoon stelling is afkomstig uit het Haagse museum, uit Zwitserland en pit 't be zit van de heren F. Tikotin, Wasse naar en J. R. Kist, Arnhem. In totaal zal de expositie ruim 100 werken om vatten. De heer D. H. Volz van het Haagse Gemeentemuseum verzorgt de inrichting. Hij wordt daarin hij- gestaan door de heer Kist, die'on langs in Arnhem een succesvolle ten toonstelling van Daumier inrichtte. In Zoutelande worden minder huizen gesloopt Zeeweringsplan werd gewijzigd In de Donderdagavond gehou den gemeentraadsvergadering te Zoutelande deelde de voorzitter, bur gemeester D. Kodde, o.m. mede, dat. tydens een bespreking met hel polderbestuur was gebleken, dat ten behoeve van het zeeweringsplan min der huizen zullen moeten worden af gebroken, dan oorspronkelijk in de bedoeling lag. Voorts is het plan zo danig gewijzigd, dat het duin over een grotere afstand behouden zal kunnen blijven. Zeeuwse Turndemonstratie op E 55 Zoals wij reeds meldden zal aan de „Zeeuwse Dag", die Zaterdag 18 Juni a.s. op de nationale energie-ma nifestatie E 55 in Rotterdam wordt gehouden, ook een afvaardiging van gymnastiekverenigingen uit deze provincie deelnemen. Deze afvaardi ging gaat uit van de kring Zeeland, die aangesloten is bij het Nederlands Christelijk Gymnastiekverbond. On der leiding van de heer Jansen verle nen leden van O.K.K. te Goes, Oran je Nassau te Vlissingen, Zuid-Wes ters te Souburg en Zeelandia te Kou- dekerke (totaal 15) medewerking aan deze gymnastiekdemonstratie. Uitbreiding tankinstallatie De tankinstallatie van de N.V. Haven van Vlissingen zal thans wor den uitgebreid met, 2 tanks van 2650 m3 en een tank van 2300 m3. De to tale capaciteit wordt dan 26450 m3 voor 31500 ton melasse resp. 23000 ton producten met s.g. van 0.9 kan worden opgeslagen. Maandag 13 Ju ni wordt begonnen met de bouw door de constructiewerkplaats en machi nefabriek Swarttouw te Schiedam. In October kan men gereed zijn. Bestrijding stengelziekten bij bramen. In Zeeland en de Bommelerwaard heeft de laatste tien jaar de bramen teelt een grote vlucht genomen, maar deze teelt wordt reeds enkele jaren bedreigd door het optreden van sten gelziekten. Dit kost de kwekers dui zenden guldens, want in Zeeland zal als gevolg hiervan de oogst dit jaar niet groter zijn dan de helft van nor maal. Daarom wordt hard gezocht naar een bestrijdingsmogelijkheid en deze meent men thans gevonden te hebben in het viermaal bespuiten van de bramen met een speciale vloeistof. Het Rijkstuinbouwconsulentschap te Goes heeft nu een bestrijdingsadvies uitgegeven. Excursie P.Z.E.M.-personeel Een gedeelte van het personeel van de electro-technische dienst der P.Z.- E.M. heeft Dinsdag en Woensdag een tweedaagse excursie naar Twente emaakt, waar Dinsdag de N.V. 'wentsche Kabelfabriek te Haaks bergen en Woensdag de N.V. Haze- meyer, Fabrieken van Eleetrische Apparaten te Hengelo werden be zocht. De fabrieken en werkplaatsen werden onder deskundige leiding be zichtigd en het waren een paar uiter mate leerzame dagen. Er werd over nacht in de jeugdherberg te Delden. Volgende week maakt een ander ge deelte van het personeel eenzelfde ex cursie. Advertentie) VANDAAG; Middelburg Electro: „Muiterij op de Caine", (14 jr.), 19 en 21.15 uur; Schouwburg: „De droomfontein van Rome", (ctnemasc.), (a.L), 20 uur; Mo lenwater: „Miniatuur Walcheren", 10 —24 uur; Prov. Bibliotheek: Exposi tie oude werken natuurlijke historie, 1012.30, 13.3017 uur; Kunstzaal Van Benthem en Jutting: Expositie werken van Piet Bulthuis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 2