ssa? PROVINCIALE ZEEUWSE COUDAMT Zweedse tanker na aanvaring in volle zee in brand Middelburgs Rechtbankgebouw krijgt een nieuwe vleugel BIL! 00K FAURE EN PINAY NAAR MOSKOU UITGENODIGD JACHT „EVIPAN" IS OP WEG NAAR LE HAVRE VERWACHT... Directie: F. van de Velde en F. B. |^K B B H H B H B HB B SLR V R B B B P4. B BBS Ril B B In8- medeaeHngen driemaal tarief. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. B |%lP V Bit W fl M Bil BB flB BB BB BB V V BB BB BP BB W B mP Hffl Kleine advertenties (max. 8 regels) Hoofdredacteur: W. Leertouwer van >_5 regels t 1-—. Iedere regel Adj.-Hoofdred.: G. A. de Kolc. Rrfpven of adres AEONNEMENTsraijs47 «nt P« WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN B£. cmt m,„. !i 'eit O"» NO. SB» P.Z.C Bur. Vllssingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841'; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, FinJandstr. 2, telef. 16: Terneuzen. Brouwerllstraat 2; Zlertkzee N Bogerdstr C 16(J. tel 26 SCHEEPSRAMP VOOR MOND VAN WESTERSCHELDE Drie-en-twintig geredden, negentien vermisten en één dode In de vroege morgen van Donderdag werd ruim een vierkante kilometer van de Noordzee herschapen in een vlammenzee, toen op ongeveer 30 mijl ten Zuidwesten van het lichtschip „Noordhinder" zich een scheepsramp vol trok, die waarschijnlijk aan 20 mensen het leven kostte. Het Panamese vrachtschip „Buccaneer" (7256 t.) kwam in aanvaring met het Zweedse tankschip „Johannishus" (10.788 t.) en binnen enkele ogenblikken stonden beide schepen in lichterlaaie, terwijl de brandende olie over de: zee uit spoelde. Zes schepen van verschillende nationaliteiten bevonden zich in de onmiddellijke nabijheid van de plaats, waar de ramp zich voltrok, en na men 23 overlevenden aan boord. Des middags was één slachtoffer gebor gen en nog 19 opvarenden werden vermist, van wie men vreest, dat zij in de vlammen of in de zee om het leven zijn gekomen. Bij de schepen, die assistentie boden, bevond zich ook het Nederlandse schip „Arak". De „Johannishus" werd in 1952 gebouwd en telde een bemanning van 42 kop pen, onder wie één vrouw, de echtgenote van de machinist. Zij behoort by de gèredden. De brand aan boord van het vrachtschip kon na enkele uren wor den geblust, waarna het met een groot gat in de boeg op eigen kracht naar Hoek van Holland opstoomde. Het had geen overlevenden van de „Johannishus" aan boord. De „Buc caneer" had juist de dag tevoren de werf van Wilton Feyenoord te Schie dam verlaten; het is er nu geha- vender dan tevoren teruggekeerd. Inmiddels was de Zweed een dry- vende hel van vlammen gewor den. Een aantal bemanningsleden sprong overboord en werd door andere schepen opgepikt. De mannen ontkwamen door onder de brandende olie door te zwem men. Aan boord werd alles in het werk gesteld om het vuur zoveel moge lijk te beperken, doch de grote aanval kon eerst worden geopend, toen een aantal sleepboten met waterkanonnen aan boord waren f earriveerd. Onder deze sleepbo- en bevonden zich o.m. de beide Nederlandse „Maas" en „Water weg" en de in Vlissingen gesta- tionneerde Belg „Scaldis". Ook de reddingboot „President Wierds- ma" uit Brêskens was uitge varen, maar werd teruggeroepen', toen bleek, dat voldoende schepen aanwezig waren. Met een Britse helicopter werd een dokter naar de plaats van de ramp overge bracht en Engelse en Franse red dingboten spoedden zich naar de opgegeven plaats. „Het is een hel Het blussings- en bergingswerk op en bij de tanker werd zeer bemoei lijkt door de harde wind en de hevi ge hitte. „Het is een hel", seinde de marconist van het Engelse schip „City of Brussels", dat de Zweed tot op enkele kabellengten was gena derd, omstreeks zeven uur m de morgen. De overlevenden werden door de verschillende schepen naar de Engelse kust overgebracht. Bij het reddingswerk waren ook twee „Albatros"-amphibievliegtuigen van de Amerikaanse luchtmacht in En geland betrokken. Een overlevende, die in Ramsga- te aan wal werd gebracht, meende, dat aan boord van de „Johannishus" velen waren omgekomen. Volgens zijn zeggen hadden de eerste en de derde stuurman en de stewards de dood gevonden en was de kapitein vermist. Een reddingsboot, die over boord werd gezet, werd kapotgesla gen; in een tweede boot wisten drie personen zich te redden. De vrouw van de eerste machinist verklaarde, dat zij twee uren in zee had rondge zwommen voor zij werd gered. Naar Vlissingen Tegen twee uur in de middag werd gemeld, dat de brand grotendeels was bedwongen en dat de sleepboot „Maas" had vastgemaakt. Ook door de bemanning van de Engelse sleep boot „Rumania" werden pogingen gedaan om een sleeptros naar de „Johannishus" over te brengen. Ge tracht zal worden het schip naar de rede van Vlissingen te slepen, waar het in de loop van vandaag wordt verwacht. De „Scaldis" werd en kele uren lang uitgeschakeld wegens een defect aan de stuurinrichting, maar dit is Donderdagavond weer in orde gebracht. De „Maas" sleepte de tanker des avonds om ongeveer negen uur met een snelheid van cir ca anderhalve mijl per uur in de richting van het lichtschip „Noord- hinder^ voor de mond van de Wes- tersehelde. De sleepboot „Blanken burg" werd tegen middernacht bij de sleep verwacht. Dan zou ook worden beslist of opgestoomd zal worden naar de rede van Vlissingen of naar Hoek van Holland. Attlee bereid aan te blijven De parlementsfractie van de Brit se Labourpartij heeft Donderdag be kendgemaakt, dat Attlee zich bereid heeft verklaard de benoeming tot voorzitter voor een nieuwe periode te aanvaarden. Het is de eenstemmige wens van de fractie, dat Attlee, die 72 jaar is, zal aanblijven, aldus deze bekendmaking. Attlee had aan enige medewerkers meegedeeld dat hij van plan was op het jaarlijkse congres van Labour in October a.s. bekend te maken, dat hg zich niet voor herkiezing als partij leider beschikbaar stelt. Na de bij eenkomst van de 277 leden van de Labourfraetie verluidde Donderdag ochtend, dat Attlee voor onbepaalde tijd zal aanblijven. Deze wijziging van zijn besluit zou een gevolg zijn van vele verzoeken om aan te blijven. Molotow in Cherbourg gestrand H De Russische minister van bui- j§ tenlandse zaken, Molotow, en Russische afgevaardigden naar H de Verenigde Naties bevinden i§ zich onder de 600 passagiers die de afgelopen nacht in Cher- n M bourg moesten doorbrengen, ZZ omdat de aankomst aldaar van de „Queen Elizabeth" door de Z| Britse havenstaking vertraagd is. De boot had er Donderdag- avond moeten zijn, maar wordt m nu pas hedenochtend uit South- H ampton verwacht. Z| ZZ Molotow was ere-gast op een ZZ door de plaatselijke autoritei- ten aangericht maal en bracht de nacht door op de sub-prefec- tuur. MOLOTOW WAS „UITERST HARTELIJK" Sowjet-Unie heeft geen bezwaar tegen plaats en tijd conferentie Grote Vier Premier Edgar Faure van Frankryk heeft Donderdag meegedeeld dat de Russische minister van buitenlandse zaken Molotow, hem en minister van buitenlandse zaken Antoine Pinay voor een bezoek aan Moskou heeft uit genodigd. Een antwoord was nog niet gegeven. De uitnodiging is volgens Faure „meer toeristisch dan diplomatiek". Voorts zou Molotow, die Donderdag op weg naar San Francisco, Parijs passeerde, op een maaltijd met Faure en Pinay, te kennen hebben gegeven, dat de Sowjet-Unie geen bezwaar heeft tegen Genève als vergaderplaats voor de Grote Vier en evenmin tegen 18 Juli als aanvangsdatum. Dit vraagstuk zal evenwel te San Francisco weer aan de orde worden gesteld en een definitieve beslissing zal dus alleen daar kunnen worden genomen. Faure zei op een persconferentie, dat de besprekingen met Molotow in hoofdzaak van algemene aard zijn geweest. Aan beide zyden was de wens tot uiting gekomen om de be trekkingen te verbeteren. Volgens Franse functionarissen was Molotow bij de lunch „uiterst hartelijk". Laten we het verleden la ten rusten, zei hij, daaraan toevoe gend, dat de Sowjet-Unie „een veel vuldig en vriendschappelijk contact" met de Franse regering wenst. „Laat ons geen tyd verknoeien met ons af te vragen, wie de schuld is van voor bije moeilijkheden, maar laten we ons vastbesloten naar de toekomst De E 55 stond Woensdag in het te- hen van de provincie UtrechtO.a. trad het Spalcenburgse koor „Hosan na" op. Op de foto zien we de leden voai het koor, tijdens een rondvaart door het park met een Giethoornse punter. richten", aldus Molotow. De Franse en Russische ministers waren het er aan de lunch over eens, dat de be wapeningswedloop tot staan moest worden gebracht, De brandende tanker vanuit de lucht gezien. (Luchtfoto A.N.P.). Schluter vraagt ontslag Leonliard Schluter, tegen wiens benoeming tot minister van cultuur in Neder-Saksen een storm van pro testen was gerezen, heeft Donderdag bekendgemaakt, dat hy is afgetre den. Schlüters benoeming, twee weken geleden, had geleid tot het aftreden van de president van de universiteit van Göttingen en tot een staking van een dag door de studenten ter plaatse. Ook van verschillende andere zij den was protest gerezen tegen de be noeming van Schlüter, die gewezen riationaal-socialist is. Premier Hellwege zal het ontslag aanvaarden, zo wordt officieel mee gedeeld. Kinderverlamming in de Ver. Staten De Amerikaanse dienst voor open baar welzijn heeft medegedeeld, dat zich onder familieleden en andere contactpersonen van met het Salk- serum ingeënten 103 gevallen van kinderverlamming hebben voorge daan .hetgeen 43 meer is dan verle den week. Sinds 1 April j.l. hebben zich 1476 gevallen van kinderverlamming in de Verenigde Staten voorgedaan, tegen 1357 in dezelfde periode van het vorig jaar. Het aantal bevestigde gevallen van kinderverlamming onder degenen, die met het vaccin zijn ingeënt, is Don derdag tot 412 gestegen. TEGEN VERTREK NIETS TE DOEN Bevindt Westerling zich aan boord Het beslag op het jacht ,Evipan" Is opgeheven én Donderdagavond omstreeks kwart voor tien heeft de „Evipan" de haven van Delfzijl ver laten met bestemming Le Havre. Voor zover bekend is, bevond de heer Westerling zich niet aan boord van het schip, toen dit in de sluis te Delf zijl werd geschut. Voordat de „Evipan" in de schutsluis kwam, was de douane al aan boord. Er is niets geweest dat, wat de douane betreft, het uitvaren zou kunnen verhinderen. Alle papieren waren in orde. Het schip zette eerst koers naar Emden, maar later kon worden waar genomen, dat het van richting veranderde en in Noord-Westelyke rich ting wegvoer. Aan boord bevinden zich de heren P. P. Gailiard uit Groningen, J. P. Rust, eveneens uit Groningen (die in Delfzijl aan boord is gekomen), H. Loonstra uit Zoutkamp en H. van der Laan uit Groningen. „Meneer slaapt De heer Westerling zou zich Donder dagmiddag en -avond in een hotel te Groningen hebben bevonden. Wan neer men dat hotel opbelde en vroeg hem even aan de telefoon te roepen, dan luidde het bescheid: „Meneer slaapt". Om kwart voor tien 's avonds werd op zulk een telefonisch verzoek echter geantwoord: „Meneer is een half unr geleden vertrokken. Hij heeft afgerekend". De heer Westerling is Donderdagavond echter wel in Delf zijl gesignaleerd. SCHOONHEID MET ONGEMAK Inrichting voor het eerst sinds jaren naar de eisen des tijds DE ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK te Middelburg zetelt sinds 1876 in een indrukwekkend gebouw: het werd in 1765 als een weelderig woonhuis beter zou men van een paleis kunnen spreken gebouwd voor de rijke Middelburger mr. J. A. van de Perre en nog altijd zijn zowel gevel als interieur het aanschouwen dubbel en dwars waard. Maar diegenen, die hier dagelijke hun ambt vervullen of hun werk verrichten, ziin wel eens uitgekeken op de vele schoonheid rondom hen en dan eerst recht bemerken zij de ongemakken van het imposante pand Hofplein 8. Want die ongemak ken zijn onmiskenbaar: géén centrale verwarming, maar zeven-en-twin tig kachels, geen waterleiding, maar hier en daar een bakje met water, voor zien van een klein kraantje, slechts twee toiletten, géén wachtkamer, een vrijwel onbruikbare grote zittingszaal. En zo zou men nog enige tijd kunnen doorgaan Geen wonder, dat allen in het gebouw met vreugde het be richt hebben begroet, dat thans een nieuwe vleugel zal worden bijgebouwd en dat allerlei verbeteringen zullen worden aangebracht. Binnenkort zal met dit zo noodzakelijke werk worden begonnen. Ook voor de „gasten" van de Rechtbank, zoals getuigen en ver dachten, zal deze verbouwing en uit breiding een grote verbetering bete kenen, al was het alleen maar omdat er nu een gerieflijke wachtkamer komt. In de afgelopen winter is het eens voorgekomen, dat de president na afloop van een verhoor in een ci viele zaak aan een getuige vroeg, of deze nog reis- en verletkosten had ge had. De man schudde somber van neen, „maarzei hij, „de hele middag heb ik geijsbeerd in een kou de gang en het is dus niet onmogelijk, dat ik isschias of jicht heb opgelopen. Ik vraag daarom wel toestemming de doktersrekening by U in te dienen..." De plannen voor de uitbreiding werden reeds enkele jaren geleden opgemaakt door de architect van de ryksgebouwendienst, ir. H. de Lussa- net de la Sablonière, waarna aanvan kelijk werd besloten tot uitvoering van een kleiner project, dat voorzag in verbetering van de huidige grote zittingszaal. Inmiddels echter ver scheen een nota van de minister van justitie over de organisatie van de rechterlijke macht en daarin werd bekend gemaakt, dat de parketten van de Arrondissementsrechtbanken en van de Kantongerechten zouden worden gecombineerd. Voor Zeeland, waar de bezetting van het openbaar ministerie uiteraard niet groot is, zou dit een ideale situatie betekenen, maar de ruimte daarvoor in het ge bouw Hofplein 8 bleek totaal onvol doende. Daarom werd tot een groter plan besloten, waarbij de huidige gro te zittingszaal, die in de vorige eeuw werd gebouwd, geheel zal verdwijnen. NIEUWE VLEUGEL. Achter het gebouw zal nu aan de zijde van de Noordstraat een nieuwe vleugel worden gebouwd, waar bene den ae kamers worden ondergebracht van de substituut-officier van Justi tie, de economisch subsituut-officier en van de ambtenaren O.M. bij de Kantongerechten. De kamer van de officier komt ir het oude gebouw, op de plaats, waar zich nu het podium van de grote zaal bevindt recht te genover de hoofdingang. De nieuwe grote zaal voor strafzittingen is ge projecteerd op de eerste verdieping van de nieuwe vleugel en is kleiner dan de huidige. Dit wordt echter geen bezwaar geacht, want over het alge meen is de publieke belangstelling voor strafzaken niet zo groot, terwijl bij geruchtmakende processen een grote zaal toch ook te klein is om al le belangstellenden te herbergen. Voorts is bij deze zaal een raadka mer en een wachtkamer ontworpen. De toegang naar de zaal gaat niet via de hoofddeur, maar door het poortje „De dry tonnekes" De achtergevel van het oude gebouw, die nu nog wordt onderbroken door de uitbouw van de grote zaal, kan na (Vervolg op pag. 5) De officier van justitie bij de arron dissementsrechtbank te Groningen, jhr mr A- H. S. van der Wijck, deel de mede: „Het schip is vertrokken en er was niets tegen te doen". De mogelijkheden die er aanvankelijk waren om het schip niet uit Neder land te laten gaan, vielen weg door listige gedragingen. Over de vraag welke deze gedra gingen waren, wilde jhr Van der Wijck zich niet uitlaten, maar op een vraag, of deze verband houden met de interpretatie van „jacht", antwoord de de officier van justitie bevestigend. „Op het ogenblik is er niets te doen", zo zeide hij „het schip is beslist niet zeewaardig". Zoals bekend liet mr J. A. Wolthuis dezer dagen het jacht aan de ketting leggen. Mr Wolthuis is thans uitge kocht door de heren van de nationale conservatieve partij P. R. Westerling, J. van Wijk uit Rotterdam en P. J. Gailliard uit Groningen. Mr Wolthuis had voor f 12.000 in de „Evipan" deel genomen. Veerboot op Ganges omge slagen: vele doden Op de Ganges nabij Sjahidganj, vijftien km van Allahabad, is Woens dag een veerboot met zestig opva renden omgeslagen. Tien personen wisten zwemmend de wal te berei ken. Men vreest, dat de overigen om het leven zijn gekomen. Tot dusver zijn 35 lyken geborgen. Weer in Europa Londen, half bewolkt temp. 13 gr. Luxemburg, regen temp. 14 gr- Parijs, regen temp. 15 gr. Nice, onbewolkt temp. 20 gr. Genève, half bewolkt temp. 17 gr. Zürlch, regen temp. 23 gr. Locarno, regen temp. 18 gr. Frankfort, regen temp. 18 gr. München, zwaar bewolk: temp. 24 gr. Wenen, half bewolkt temp. 24 gr- Innsbrück. half bewolki temp. 24 gr. Rome. onbewolkt temp. 23 gr. Mallorca, half bewolkt temp. 28 gr. KOUD. In het Zuid-Oosten van het land aanvankelijk nog veel bewolking. Overigens wisselend bewolkt en vrij wel overal droog weer. Koud voor de tijd van het jaar. ZON EN MAAN op 4.22 op onder 21.00 onder 10.18

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1