„Gouden Ploeg" had het plan de Engelse markt open te breken KLANKBORD Eerste Kamer vraagt betere salariëring voor onderwijzers EISENHOWER HEEFT VOOR CONFERENTIE WEINIG TIJD DONDERDAG 9 JUNI 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT HET AARDAPPELBELEID IN VOORJAAR 19SS Exporteurs van aardappelen voelen zich benadeeld Het verlies, dat de stichting in- en verkoop van aardappelen heeft ge leden tengevolge van haar transactie met een combinatie van vier expor teurs, de „Gouden Ploeg", beloopt ongeveer anderhalf millioen gulden. Dit heeft de heer J. M. Glotzbach, directeur van het bedrijfschap voor aardap pelen, Woensdag medegedeeld tijdens een persconferentie, die werd ge houden over het aardappelbeleid in het voorjaar van 1955. De S.I.V.A., een semi-officieel li chaam, dat koopt en verkoopt in op dracht van 't aardappelbedrijfschap ging op 5 Maart j.l. over tot de koop van aardappelen, tegen geleidelijk stijgende prijzen met gelden uit het consumptie-egalisatiefonds. Deze maatregel, welke tot en met 7 Mei j.l. is gehandhaafd, is geno men omdat er een grote overschot positie was ontstaan. Tengevolge van zware buitenlandse concurrentie België en Frankrijk kwamen met la ge prijzen aan de markt namen landen, welke gewoonlijk uit ons land importeren, niets of bijna niets van ons af. Er werden zelfs aardap pelen uit België geïmporteerd, om dat de prijs zeer laag lag vergele ken met de binnenlandse prijzen. In Januari werd een heffing ingesteld op deze invoer, welke eind Februari werd verhoogd. Deze import hield daarop op. Er werden voorts maatregelen ge nomen om de uitvoer te stimuleren, zoals de opschorting van de export heffing, toeslag op de export $n la ter nog weer een uitbreiding van de toeslagregeling. Voorts werd eind Mei, toen bleek, dat de ingestelde exporttevorderende maatregelen niet voldoende waren om het overschot zand-aardappelen weg te werken, nog een toeslag van 2,per 100 kg geboden voor het stomen van zandaardappelen. DE AANKOOP VAN DE S.I.V.A. De S.I.V.A. heeft inmiddels 32.500 ton aardappelen aangekocht. Bij in formatie door officiële instanties of export naar Engeland mogelijk zou zijn, kreeg men een ontkennend ant woord. Toen kwam einde Maart de combi natie van vier exporteurs, die later de „Gouden Ploeg" zou worden ge noemd met het plan de Engelse markt open te breken met 50.000 ton Nederlandse en zonodig Belgi sche en Franse aardappelen. De „Gouden Ploeg" kocht de aardappe len van de S.LV.A,, die tot deze ver koop overging, omdat zij meende dat de aardappelen anders tot voer-aard- appelmeel zouden moeten worden vermaald, hetgeen de opbrengst er van zou verlagen en dat, als zij ver koop weigerde, de exporteurs dan wel tot transacties met Engeland zouden overgaan met buitenlandse aardappelen. Per ton leed de S.I.V. A. bij de verkoop een verlies van in totaal 1.430.000. De kosten van alle maatregelen, zoals de exporttoeslagen en de toe slagen op het stomen, met het ver lies van deze verkoop beliepen in to taal rond vier millioen gulden. Het ministerie van landbouw, visserij en voedselvoorziening had begin Mei la ten weten, dat het in principe be reid is 50 procent van deze kosten, dus twee millioen, voor zijn rekening te nemen. De resterende twee milli oen komt ten laste van het consump tie-egalisatie fonds, dat thans 8.750.000 in kas heeft. De vier exporteurs, die kans had den gezien de Engelse markt open te breken en daarmede, dat getuigt hun bijnaam „de gouden ploeg" wel, Duizend-gulden-prijs „Kunst en Sport" Het Prins Bernhard Fonds heeft voorlopig een bedrag van 1000 ter beschikking gesteld voor het beste werk van beeldende kunst, geïnspi reerd op enige tak van sport. Het fonds deed dit in het kader van zijn „commissie opdrachten Olympische Spelen", welke commis sie sinds enige tijd werkzaam is en beoogt door middel van zorgvuldig geplaatste opdrachten kunstwerken te verkrijgen voor een betere in zending van Nederlandse beeldende kunst op de tentoonstellingen, die telkens ter gelegenheid van de Olympische Spelen worden gehouden. De „duizend-gulden-prijs" zal dit najaar worden uitgereikt. Aanbeveling. Voor de gemeenteraad van Harksheide (West-Duitsland) werd de kapper Stapel candidaat ge steld. Zijn partijgenoten gaven een vlugschrift uit, waarin ze hem als volgt aanprezen: „Hij is sedert jaren zelfstandig kapper, telde onder zijn klanten vooraanstaande aanhangers van vier regeringssystemen, was echter bij allen zeer gezien REGEN. In Pandrup (Denemarken) zijn de schoolkinderen verzot op re gen.. Zodra het namelijk regent wor den de 180 schoolkinderen naar huis gezonden en wapenen de onderwij zers zich met emmers en dweilen. Het dak van de school is zo lek als een mandje en gelden voor reparatie zijn niet beschikbaar. Het nieuwste. Nog hebben millioenen Europeanen de Mambo niet geleerd dat was een nieuwe dans of uit New York komt al het bericht, dat deze Mambo heeft afgedaan. De dans is te ouderwets. Men is nu be zig aan de Amerikanen de Tsja-Tsja te leren. Deze dans is afkomstig van Cuba. Men kan er niet anders van zeggen dan: „Tja... tja... dan maar de Tsja-Tsja". een enorme winst behaalden, hebben met him transacties zeer veel stof doen opwaaien. EIS TOT SCHADELOOSSTELLING. Begin Mei deelde de „Gouden Ploeg" mede, dat wellicht meer dan 50.000 ton aardappelen naar Enge land zouden kunnen worden uitge voerd, als de importprijs voor Enge land dan echter zou zijn aangepast aan het Engelse prijspeil. Als de prijs lager zou liggen, dan de Engelse, zou het gevaar bestaan dat Engeland de import zou stopzet ten. Om dit risico te voorkomen be sloot het bedrijfschap op 4 Mei j.l. de Nederlandse verkoopprijs in de hand te houden door de gehele ver koop aan exporteurs voor Engeland via de S.I.V.A. te leiden en de ver koopsprijs voor alle exporteurs ge lijk te stellen. Deze regeling ontlok te felle critiek bij de exporteurs. De regeling werd daarom op 11 Mei j.l. ingetrokken. Maar inmiddels hadden negen exporteurs, die zich benadeeld voelden, het bedrijfschap in kort geding gedagvaard. Het kort geding werd op 12 Mei gehouden, maar omdat juist de dag ervoor de regeling was vervallen, was er geen grond meer aanwezig voor dit ge ding. Inplaats van dit kort geding is er nu door deze exporteurs brj het scheidsgerecht een eis tot schade loosstelling ingediend, bij welke eis echter geen bedrag is genoemd. De exporteurs menen namelijk, dat door de circulaire van 4 Mei j.l. hun de gelegenheid was ontnomen in Enge land zaken te doen. Aldus de mededelingen van de heer Glotzbach. Nieuwe kerkorde op 1 Jan. van kracht Evang. Lutherse Synode te Amsterdam De Evangelisch-Lutherse Synode heeft Woensdag op haar vergadering te Amsterdam het besluit genomen, dat de Nieuwe Kerkorde op 1 Janua ri 1956 van kracht zal worden. Daarbij werd bepaald, dat de eerst volgende verkiezing van synodeleden in het najaar reeds volgens de be palingen der nieuwe kerkorde zal ge schieden. De door de liturgische commissie aan de synode voorgelegde ontwer pen betreffende de aan de kerk aan te bieden vormen van liturgie, deden een diepgaande discussie ontstaan. Het resultaat was, dat de synode de ontwerpen aanvaardde. Deze zullen worden opgenomen in het nieuwe ge zangboek, dat op 25 September a.s. door de kerk in gebruik zal worden genomen. Gepensionneerde vice- admiraal jhr. G. L. Schorer overleden In alle stilte is Woensdag in Den Haag ter aarde besteld het stoffelijk overschot van de gepensionneerde vice-admiraal jhr G. L. Schorer, die op 4 Juni is overleden. Jhr Schorer werd in 1876' geboren te Amsterdam. In 1895 werd hij marine-officier. In de jaren 19021903 studeerde hij elec- tro-techniek te Luik, waarna hij leraar werd aan het koninklijk instituut voor de marine. In 1907 kreeg jhr Schorer het bevel over de eerste Nederlandse onderzee boot. In 1916 werd onder zijn bevel de eerste onderzeeboottocht naar het toenmalige Nederlands-Indïë gemaakt. Van 1927 tot 1933 was jhr Schorer (sinds 1929 vice-admiraal) hoofd van de afdeling materieel zeemacht van het departement van marine. In 1928 was hij benoemd tot adjudant in bui tengewone dienst van de koningin. BESPREKING GROTE VIER Alsof de machine op weg was naar een ver verwijderd doel ergens in het heelal, zo lijkt de Norton van Bob Mclntyre op te stijgen, wanneer deze motor-coureur de sterk gewelfde Bal- laugh-brug passeert tijdens de motor wedstrijd om de internationale toeris ten trophee voor junioren op het be ruchte circuit van het eiland Man in de Ierse Zee. Mclntyre, die in deze race een Si/8 c.c. Norton reed, eindigde als tweede, met een minuut achterstand op Bill Lomas, die op een Moto Guzzi over het parcours gierde. De gemiddelde snelheid van de win naar was 92,38 mijl per uur. Wereld moet niet te veel verwachtingen koesteren Omtrent de komende besprekingen door regeringsleiders der „Grote Vier" zei president Eisenhower op een persconferentie, dat er, in ver band met enige punten in de Ameri kaanse Grondwet, een grens moest worden gesteld aan de tijd, geduren de welke hij aan de besprekingen zou deelnemen. Hij herhaalde bovendien zijn waar schuwing, dat de wereld niet te veel van deze bijeenkomst moest ver wachten. In antwoord op de vraag, of hij in zou stemmen met een neutraliteits politiek voor andere landen West- Duitsland niet meegerekend sprak Eisenhower als zijn overtuiging uit, dat de Verenigde Staten met vol- In al zfjn glorie rijst Middelburgs trotse Abdijtoren, de „Lange Jan" weer boven de Zeeuwse hoofdstad uit. Naar een ontwerp van wijlen archi tect Jan de Meijer werd de toren enigszins gewijzigd opgetrokken. Thans is liet bouwwerk bijna geheel voltooidZaterdag wordt ter gelegen heid hiervan een plechtigheid in de Koorkerk gehouden- daan zouden zijn, zolang er nog een land met een historische onafhanke lijkheid zou zijn, dat door een ande re staat werd overheerst. „Wanneer de Russen pogen ver schillende landen voor het begrip „neutraliteit" te winnen, dan moeten de Verenigde Staten proberen deze landen te laten zien, dat hun over tuigingen beter zijn", aldus de pre sident. Toen hem werd gevraagd of hij van mening was, dat Amerika zijn politiek van hulpverlening aan Joe- go-Slavië zou moeten herzien, na de te Belgrado gevoerde Joegoslavisch -Sowjelrussische besprekingen, ant woordde Eisenhower, dat hij niet meende, dat de Amerikaanse belan gen in een bepaald land zouden moe ten worden verminderd, indien dit land enige neiging tot neutraliteit aan de dag ging leggen. V oorbereidingen Het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken heeft meege deeld, dat vertegenwoordigers van Amerika, Engeland en Frankrijk op het state department bezig zijn met voorbereidingen voor de conferentie van de vier regeringsleiders. De moeilijkheden in Noord-Afrika. De politie te Bone in het Oostelijke deel van Algerije heeft Dinsdag be kendgemaakt, dat zij een nieuwe or ganisatie van opstandelingen heeft ontdekt en dertien jongelingen heeft gearresteerd. Sedert Maart zijn te Bone en omge ving reeds tachtig arrestaties ver richt. Een rechtbank in Oran in het Wes telijke deel van het land, heeft Dins dag twee Algerijnen tot levenslange dwangarbeid veroordeeld wegens het beschieten van automobilisten. Een ander werd veroordeeld tot vijftien jaar dwangarbeid, een vierde tot tien jaar en twee mannen tot ze ven jaar. Amsterdamse diamant bewerkers naar België? Verlenging van de werktijd funest Van de zijde van de A.N.D.B. (Algemene Nederlandse Diamantbe werkers Bond) wordt medegedeeld, dat de werkgevers in de diamant industrie in België het verlengen van de werktijd funest vinden voor de diamantindustrie en genoodzaakt zullen worden zich nader te beraden over een verlenging van de werktij den in België als in Nederland de veertigurige werkweek in deze in dustrie zal worden losgelaten. Zij zyn bereid enige honderden Amsterdamse diamantbewerkers ge durende de stalling in Amsterdam in hun personelen op te nemen. Deze Amsterdammers kunnen daar tegen veel hoger loon werken dan de Am sterdamse werkgevers nu willen in voeren. Reeds zijn gedurende de staking tientallen jonge diamantbewerkers in andere bedrijven gaan werken toen zij merkten dat de werkgevers de ruwe grondstof aan het buitenland hebben verkocht. „Margebeschikking moet worden opgeheven" Vergadering Nederlands Verbond Middenstandsverenigingen Woensdag werd in Utrecht het jaarlijkse congres van het Neder lands Verbond van Middenstandsver enigingen gehouden, die o.a, werd bijgewoond door delegaties van zus terverenigingen uit België, Duitsland en Oostenrijk. In zijn openingswoord besprak de voorzitter, de heer M. Rademakers de middenstandsnota. die volgens hem voor het eerst inzicht gaf in 't probleem van de middenstand. De heer Rademakers vroeg zich af of de middenstand het inderdaad zo slecht heeft. Hij bevestigde dit met enige recente cijfers van het economisch instituut voor de mid denstand, waaruit bleek, dat van de kruideniersbedrijven slechts 54 pet. tot een economisch goed resultaat komt. Bij de detailhandel textiel ligt dit percentage iets hoger (61 pet.). De margebeschikking besprekende, zeide de voorzitter, dat de prijsop drijving niet veroorzaakt is door de detailhandel maar veeleer door de fa bricage. De middenstand, aldus spre ker, moet echter de moeilijkheden opvangen. Naar zijn mening zal deze marge beschikking moeten worden opgehe ven omdat het zakenleven er volle dig door wordt gestoord. Nog minder is het N.V.M. te spre ken over het kartelbeleid. De heer Rademakers zeide dat vrije concur rentie en vrije vestiging tot een chaos zullen leiden en dat men daar mede tot dezelfde toestand van voor de oorlog met veel faillissementen en werklozen zal terugkeren. „Tagliche Rundschau" wordt opgeheven. Spreekbuis van Russische bezettingsautoriteiten De „Tagliche Rundschau", het blad van de Russische Hoge Commissie in Oost-Duitsland, houdt 30 Juni op te bestaan, zo meldt 't Oost-Duitse pers bureau A.D.N. De Sowjet-regering heeft besloten de activa aan de Oost-Duitse autori teiten over te dragen. Het blad, dat onder Russische leiding stond, is sinds de oprichting in 1945 de spreek buis van de Russische bezettings autoriteiten geweest. Geallieerde waarnemers zien in de maatregel een nadruk leggen op de souvereini- teit van de Oostduitse regering. BEGROTING VAN ONDERWIJS, KUNSTEN EN WETENSCHAPPEN Interessante beschouwing over de spellingskwestie (Van onze parlementaire redacteur). Minister Cals, die de portefeuille van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen torst,, heeft van de voorzitter van de Eerste Kamer, mr. Jonk man, veertien dagen de tijd gekregen om na te denken over wat hij ant woorden zal op de opmerkingen, die de leden der Kamer Dinsdag en Woensdag over zijn begroting gemaakt hebben. Die veertien dagen uitstel van de verdere behandeling der begroting van O. K. en W. zitten hem meer in de plicht, die de bewindsman naar de Tweede Kamer roept on daar zijn opvattingen over allerlei onderwijskwesties te verduidelijken de Tweede Kamer komt daartoe op 14 Juni a.s. bijeen dan in de inge wikkeldheid van de problemen, die men hem heeft voorgelegd. Want hel debat over 's ministers beleid gleed kalmpjes voort langs de bekende lijnen van de geleideiykheid. Wereldschokkend hadden mevrouw Verwey-Jonker (PvdA) en de he ren Algra (AR), Van Velthoven (KVP). Geugjes (CPN). Gerretson (C H), In 't Veld (PvdA) en Schuurman (KVP) Woensdag niet gezegd- wettelijke regeling van het kleuter onderwijs nog steeds op zich laat wachten. Hiermede zat de Kamer midden in de kwesties, die de laatste jaren de aandacht vragen. Volgens prof. Gerretson behoort de ondergrond van het hernieuwde onderwijsstelsel waarvan hij de kosten wel eens zou willen weten te bestaan in de liquidering van de tegenstelling van openbaar en btf- Wat het onderwijs in engere zin aangaat klaagde de heer Algra over de achterstand in de scholenbouw, in het byzonder in Friesland. Hg maakte zich bezorgd over de toe komst van het u.l.o., vroeg om ver betering van de salariëring van de u.l.o.-leerkrachten en informeerde naar het wezen van de algemene middelbare school^, die de bewinds man zich in zijn onderwijsplannen (Foto: P.Z.C.) gedacht heeft. Hij betreurde, dat de zonder onderwijs, omdat er in feite maar één werkelijke nationale school kan zijn. Teater of theater Interessant was de beschouwing die prof. Gerretson gaf over de spel lingskwestie. Hij maakte een duide lijk onderscheid tussen taai-eenheid en schryfeenheid. Aan de eerste bleek hij sterk te hechten; de spel ling-eenheid was voor hem veel min der belangrijk. Wat de schrijfwyze der bastaardwoorden aangaat, meen de hij, dat het .advies van de Bel gisch-Nederlandse commissie ge volgd dient te worden en dat aan de taalgebruiker overgelaten moet wor den, of hij de door de commissie aan bevolen spelling zal gebruiken of de andere geoorloofde spelling. Anders staat het met de voor naamwoordelijke aanduidingen. In België is men gewoon in de meeste gevallen de woorden „zij" en „haar" te gebruiken: in Nederland is „hij" en „hem" in zwang. Aangezien het hier geen spelling, maar een taal kwestie betreft, was prof. Gerret son van oordeel, dat men in beide landen de aanduiding moet gaan ge bruiken. die tot dusver het meest in zwang is. Overigens voorzag hg, dat pers en particulieren als de nieuwe spel ling wordt ingevoerd spoedig de een voudige schrgfwgze zullen gaan be zigen. De heer Geugjes vroeg tenslotte om radiozendtgd voor de CPN. Het Wereldgebeuren IV Nieuwe visite Enige oeroering in Bonn gewekt door de uitnodiging, welke de Russische regering richtte aan de West-Duitse bondskanselier Adenauer om eens te komen praten in Moskou. Ook in Londen en Parijs heeft die uit nodiging nogal sensatie verwekt. In Washington heeft president Eisenho wer verzekerd, dat hij volkomen ver trouwt op Adenauer, die een groot staatsman is en die zijn beloften aan het Westen zal houden. Franse en Duitse bladen verliezen zich intussen reeds in speculaties over de vraag welke oogmerken Rusland heeft. Vrij algemeen was men van me ning, dat Adenauer niet veel an ders zou kunnen doen dan de uitnodiging aanvaarden en dat heeft hij dan ook gisteren gedaan, zij het onder voorbehoud van nadere bestu dering der punten, die in de Russische nota worden opgesomd. Van een spoorslags vertrek naar Moskou waarop bondskanselier Raab van Oostenrijk kort geleden het ver wonderde Europa onthaalde, zal wat Adenauer betreft geen sprake zijn. Men neemt aan, dat Adenauer eerst zijn reeds aangekondigde bezoek aan Washington en Londen zal willen brengen- Daarna zal het wel zo ongeveer tijd zijn voor de conferentie der Grote Vier in Genève en dan zou het er op neerkomen, dat Adenauer pas naar Moskou gaat als de Grote Vier het Duitse vraagstuk hebben besproken. it echter kan geenszins de bedoe ling van de Russen zijn. Zij zul len met Adenauer willen spreken vóórdat Eisenhower, Eden, Faure en Boelganin gaan beraadslagen, want de Russen hebben aan Adenauer zekere voorstellen te doen, die vooruitlopen op deze conferentie. Het is al bekend, dat tegen één Rus sisch voorstel geen enkel bezwaar zal bestaan van Westerse zijde, dat is het voorstel om de normale diplomatieke betrekkingen tussen Rusland en West- Duitsland te herstellen. Wel bestaan er bezwaren tegen het Russische denkbeeld, dat West-Duits land zou kunnen praten over de her eniging van Oost- en West-Duitsland en over het komende vredesverdrag. De Westerse geallieerden hebben aan de West-Duitse regering nadruk kelijk de verplichting opgelegd zulke besprekingen niet buiten hen om te houden. De Russen stellen zich tenslotte ook voor te spreken over de verbete ring van de economische betrek kingen en dat is een teer punt. Van geallieerde zijde kan men dit soort onderhandeling» niet tegengaan, maar men zal er wel scherp op toe zien. Het is zeker niet uitgesloten, dat de Russen allerlei economisch lokaas ge reed hebben om daardoor de stem ming in West-Duitsland te beïnvloe den en een sfeer van goede wil te scheppen. Zij zullen het uiteindelijk zover wil len brengen, dat West-Duitsland een ietsje „neutraler" wordt om vervol gens in het kader van de ontwape ningsbesprekingen opnieuw het ver dwijnen of sterk-beperken van de ont worpen Duitse weermacht te beplei ten. Er zijn kringen in Parijs en Londen die menen, dat er thans met Rus land redelijk te praten valt en dat men daarom de Russische neutra- liteits- en veiligheidswensen zorgvul dig moet ovei-wegen. Men speelt er met de gedachte, dat een neutralisering van Oost-Duitsland aanvaardbaar zou zijn voor het geval de Russen zo'n neutralisering als eis zouden stellen voor een hereniging van Duitsland. In feite zal Adenauer daarover niet mogen praten als hij straks in Moskou op bezoek is.... maar wanneer een maal de diplomatieke en economische betrekkingen zijn hersteld dan zou het wel wonderlijk zijn als Duitse di plomaten niet willen luisteren naar Russische mededelingen, welke ze strikt vertrouwelijk naar Bonn zou den doorgeven. Dat kunnen diplomaten nu eenmaal niet laten! OLLENHAUER leider van de Duitse socialisten: met de Sowjct-Unie onderhan delen over de vrijheid en een heid van geheel Duitsland. De niet-communistische Franse ver eniging van ambtenaren heeft bekend ge maakt binnenkort de datum te zullen vaststellen voor een staking ter onder steuning van salariseisen, „ais gevolg de nonchalante houding van de staat". De ambtenaren wensen een minimum- maandsalaris van 27.000 francs. Tijdens een hevig onweer, dat Woens dagmiddag omstreeks half drie boven Eindhoven woedde, is de 40-jarige M. W., op het moment dat hij van zijn werk thuis kwam, door de bliksem getroffen en gedood.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 5