Amendement invoering van gebed werd ingetrokken SCH0UWSE KINDEREN IN ZWITSERLAND AANGEKOMEN JEUK DDD STOOMTRAM WALCHEREN MELDT BEVREDIGENDE RESULTATEN VIJF AFVAARDIGINGEN NAAR „ZEEUWSE DAG" OP DE E-55 GEDEPUTEERDEN IN HOOFDZAAK EENS MET STATENCOMMISSIE PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 8 JUNI 1955 MIDDELBURGSE RAAD NAM NIEUW REGLEMENT VAN ORDE AAN Na wijzigingen werd huurkoopsysteem voor warmwaterinstallaties aanvaard Tijdens een vergadering-, die niet veel tyd vergde, heeft de Middelburgse gemeenteraad Dinsdagmiddag een nieuw reglement van orde voor zyn bijeenkomsten goedgekeurd. Zoals men zich zal herinneren, werd in een vorige vergadering dit punt aangehouden, nadat de stemmen staakten over een door de heren J. S. Hoek (AR) en A. J. Schot ingediend amendement inzake de invoering van een ambtsgebed: 99. Thans diende opnieuw te worden gestemd, doch dit bleek niet nodig te zyn: De heer Hoek diende namelijk een voorstel van orde in om een verklaring te mogen afleggen, hetgeen hem werd toegestaan. Spreker zei, dat het de indieners van het amendement was gebleken, dat hiervoor geen meerderheid aanwezig zou zyn. Riet name verklaarde hij zich teleurgesteld over de houding van de PvdA-fractie te dien aanzien. Mede namens de heer Schot deelde de heer Hoek dan ook mee, dat men het amendement wenste in te trekken. Z.h.s. werd daarna het reglement aangenomen. De voornaamste discussie tijdens deze vergadering werd gevoerd over het door B. en W. voorgestelde huur koopsysteem voor warmwaterinstal laties c.a. voor aangeslotenen bij de bedrijven. In een brief aan B. en W. en mondeling ter zitting uitte het raadslid, de heer B. A. Hesse- link (VVD) enige bezwaren tegen deze regeling. Hij wilde de looptijd van het systeem beperken tot maxi mum 24 maanden in plaats van zoals voorgesteld tot 36 of 48. De eerste termijnbetaling, te voldoen bij het sluiten van de overeenkomst, vond spreker bo vendien te laag: in plaats van een bedrag, dat gelijk is aan de eer ste termijn, wilde hij een som, ge lijk aan twee termijnen. Een en ander dient om het risico voor de gemeente te beperken. De heer Hesselink legde zijn beide sugges ties in de vorm van amendemen ten voor. De heer M. A. L. Hubregtse (Pvd A) vroeg of het systeem ook zal gel den voor inwoners van 't Zand, waar immers 't provinciale bedrijf gas le vert. Bovendien wilde deze spreker, dat ook koelkasten op deze wijze ge leverd zullen worden. Ook de pro vinciale bedryven stellen hun afne mers hiertoe in staat. De heer Hoek informeerde of de solvabiliteit van de huurkopers onderzocht zal wor den. Wethouder jhr. mr. T. A. J. W. Schorer (PvdA), die de sprekers be antwoordde, vond, dat de amen.de- menten-Hesselink de voorwaarden te zwaar zouden maken. Uit het ant woord van jhr. Schorer bleek verder, dat het systeem voor iedere inwoner zal gelden. De kwestie-koelkasten is nog in studie. Met" de vragensteller was de wethouder het eens, dat de gemeentebedrijven in serviceverle ning niet bij de P.Z.E-.M. achter moe ten staan. De twee amendementen-Hesselink werden daarna met achtereenvolgens 105 en 104 stemmen aanvaard. Tegen het eerste amendement stem den de heren Hubregtse, M. Wattel en J. W. Kögeler (AR), A. J. Beren pas en Schorer (PvdA). Het tweede amendement vond tegenkanting by dezelfde leden, met uitzondering dit maal van de heer Wattel. Nasleep By de aanvang van de vergade ring speelde zich een kleine nasleep af van de vorige bijeenkomst, die spoedshalve op een avond werd ge houden. Het besluit over de over dracht van bestedingsplichten inza ke het complex winkels en woonhui zen aan de Segeerstr. werd toen z. h. stemming genomen en zonder dis cussie. De zitting duurde bijna twee minuten en de hamer was reeds ge vallen, toen de leden van de commis sie van bijstand van gemeentewer ken de zaal betraden! De commissie had juist een bespreking over dit voorstel gehouden. De heren I. van Loo (PvdA) en Wattel betreurden ten zeerste deze gang van zaken, waardoor zij geen gelegenheid tot discussie kregen. Laatstgenoemd raadslid merkte op, dat het hier een bijzonder geval be trof en dat het college het advies van do commissie te laat had gevraagd. Burgemeester mr. dr. N. Bolkestein bleek zich op een formeel standpunt |e stellen: „Men kan niet eisen, dat de voorzitter de vergadering niet. op tijd opent", zo zei hij. „Indien dit wat gemoedelijker wordt gedaan waarom sprekers hadden gevraagd raken wy op een hellend vlak. Ik kan dan op mijn vingers worden ge tikt en dan in tegenstelling tot nu terecht", besloot mr. Bolke stein. Na enige toelichting benoemde de raad de heer C. Roelands met ingang van 1 October a.s. tot hoofd van school C. Het voorstel inzake grond- verkoop op het klein-industrieterrein werd aangehouden en alle andere agendapunten gingen zonder meer onder ae hamer door. Voor de uit breiding en verbetering van de ge bouwen der gemeentebedrijven werd een crediet toegestaan van 12.000 Voor 25.652 werd grond voor de bouw van 20 woningen aan de Veer- se weg verkocht aan de Vitrite Works. De legesverordening werd gewij zigd. Subsidie werd verleend aan het Koninklijk Instituut voor doofstom men ad 20 per geval uit Middel burg per jaar en een extra-bijdrage van 1000 per jaar aan de Stichting „Herstellingsoord Westhove" naast de gebruikelijke subsidie. De bijdra ge aan. de Openbare Leeszaal werd verhoogd van 7708 tot 8212, on der aantekening, dat de heer Schot tegen was. Rondvraag Bij de rondvraag drong de heer Van Loo er op aan, dat by het zwem bad rietmatten ter beschutting zul len worden geplaatst. De voorzitter merkte op, dat de Plantsoendienst hiertegen bezwaren inbrengt, daar de beplanting dan minder goed groeit. Deze kwestie zal echter in het bestuur van de Stichting Zwem inrichting worden besproken. De heer Hoek informeerde naar de bestemming van het monumentale hek, dat eigendom van de gemeente is, tot dusver in de grote zaal van het gerechtsgebouw stond maar daar niet kan blyven, omdat deze zaal wordt verbouwd. Spreker suggereer de dit hek een plaats te geven by één van de nieuwe schoolgebouwen, die eerlang in Middelburg zullen ver rijzen. Mr. Bolkestein antwoordde, dat dit hek een „binnenhuishek" is en dus niet buiten geplaatst kan worden. Het college weet thans ook geen bestemming. Tenslotte vroeg de heer P. H. Geers (PvdA) naar de stand van za ken bij aankoop van grond aan het Veerse bolwerk voor een eventueel te stichten openbare kleuterschool. Achter deze aangelegenheid zal spoed worden gezet, zo deelde de voorzitter mee. DRIE WEKEN VACANTIE Daniël Fondse (10 jaar) kent Frankrijk al aardig Dinsdagavond zyn de vier en twin tig Icinderen uit het voormalige ramp gebied op Schomven-Dulveland, die, zoals gemeld, een drieweekse vacan tia op uitnodiging van de vereniging France-Hollande in Parijs hebben ge kregen, in het kindertehuis „Le Cha let" in het Zwitserse plaatsje Fleu- rier aangekomen. De nacht van Maan dag op Dinsdag werd doorgebracht in 't „Centre de chemin de fer" te Parys, het jeugdcentrum van de Franse spoorwegen. Op 30 Juni hopen de kin deren, na de dagen met bergwande lingen en veldspelen gevuld te hebben, weer naar hun dorp terug te keren. Maandagmorgen om half tien was het vertrek vanaf „Goncordia" te Zie rikzee, maar al om half negen waren de eerste ouders met hun kinderen bij de startplaats, waar mevr. A. H. Bre vetTelders, secretaresse van de ver eniging NederlandFrankrijk, uit Middelburg, zorgelijke moeders ge ruststelde: Corry en Leen zouden heus geen heimwee krygen en Adri beslist geen dag zonder bril door het Advertentie Niet krabben. De helder vloeibare D.D.D. kal meert de jeuk in enkele seconden, doodt de ziek tekiemen en geneest tot diep in de huldporiën. De bouw van de graansilo aan het Sas te Zierikzee, die een hoogte zal krijgen van 40 meter en als een twee de stompe toren het stadsbeeld be heersen zal, vordert snelHet funde ringswerk by een dergelijk project eiste vanzelfsprekend grote nauw. keurigheid. (Foto: P.Z.C.) leven gaan. De kleinste van het ge zelschap, de juist tien jaar geworden Daniël Fondse uit Haamstede, zag volstrekt niet tegen de reis op: „Ik ben al eens meer naar Frankrijk ge weest met een kinderuitzending en ken dat land dus een beetje" stelt hy anderen en ook zichzelf gerust, hoewel Daan vlot toegeeft van ver langen naar de reis de laatste nacht niet veel geslapen te hebben. Dat ook Parijs nog bezocht zal worden, heeft op de jonge toeristen niet veel indruk gemaakt. Eén is erbij, die de wyze raad van een meer bereisd vriendje hoopt op te volgen door in Parijs eén kerk op te zoeken „waar Napoleon en andere deftige heren begraven lig gen". Nadat dan de laatste raadgevingen van vader in ontvangst waren geno men en moeder nog eens was om helsd, zette de bus zich tussen zwaai ende ouders in beweging naar het veer in Zype. Het afscheid bleek niet zo veel indruk gemaakt te hebben op de kinderen, want al bij Capelle werd in „Over vijf en twintig jaar" de sa menzang beoefend. Bij het station in Roosendaal voegden de beide leid sters, mej. Nella Jobse uit Rilland en mej. Willy van Oeveren uit Wol- faartsdijk, zich bij de groep. De dou ane had voor deze bijzondere groep geen moeilijkheden en om kwart over twaalf ging de reis met de middag trein naar Parys, waar op het Gare du Nord vriendelijke leden van de gastvereniging de vacantiegangertjes opwachtten. De kinderen, uitgekozen in overleg met de schoolarts, dokter J. Sehilstra, zijn afkomstig uit Noordgouwe (4), Haamstede (4), Noordwelle (4), Renesse (2), Drei- schor (11, Zonnemaire (3), Eikerzee (1), Kerkwerve (2), Scharendijke (1), Ellemeet (1), en Burgh (1). In de herverkavelde polder Waarde zal in de toekomst een electrisch ge maal voor de afwatering zorgen. Op de foto ziet men dit nieuwe gemaal, naast de bestaande suatiesluis in de zeedijk, in aanbouw. (Foto: P.Z.C.) Jaarverslag „Nieuw Rotterdam" Verschenen Is het jaarverslag van de Assurantie Maatschappij „Nieuw Rotterdam N.V." (Twentse Bank, Goes; Mr. de Kerf, Terneuzen; N.V. Koole Bank, Zierikzee). Het bruto inkomen van de premies steeg tot 32.019.936, het winstsaldo bedraagt thans 1.110.623. De technische re serves namen eveneens toe en bedra gen thans 15.297.366 tegen 12.342.136 in 1953. De resultaten van de brandafdeling waren niette genstaande enige belangrijke schaden gunstig. De varia-afdeling vertoont een bescheiden bruto winst. De tech nische reserves van deze groep zijn met ruim 1.400.000 toegenomen. De reserve beleggingen staan thans ge crediteerd voor het verschil tussen balanswaarde en aanschaffingswaar de ad 1.546.480. Door een zorgvul dige acceptatiepolitiek en een zuinig beheer hoopt de directie van de Mij. Nieuw Rotterdam ook voor 1955 be vredigende resultaten te bereiken. (Advertentie) Pijn en likdoorn verdwijnen onmiddellijk met DARO LIDOREX 1.10 per flacon. Tegen hinderlijk transpireren de voeten, vraag DARO Tevotrans. RUIM 3 MILLIOEN PASSAGIERS IN 1954 Winst 58.120,73dividenduitkering van 4 pet. De directeur van de N.V. „Stoomtram Walcheren", de heer C. Bruins, meldt in zijn jaarverslag dat in de Dinsdag In Middelburg gehouden vergadering van aandeelhouders werd behandeld bevredigende resulta ten over 1954. Het vervoer op de lijndiensten nam toe, hoewel een verge lijking moeilijk is door de buitengewone omstandigheden, waaronder in 1953 werd gewerkt In totaal werden in het verslagjaar 3.175.000 passa giers vervoerd, tegen 2.981.000 in het jaar daarvóór. De onderneming be haalde een winst van 58.120,73. Er zal een dividend van 4 worden uitgekeerd, hetgeen een bedrag van 20.000 vergt. Besloten werd een be drag van 2000 te doteren aan het „Ondersteuningsfonds N.V. Stoom tram Walcheren". Bovendien zal 86.000 aan de algemene reserve wor den toegevoegd. Het verslag meldt, dat de lijnont- vangbten desondanks achterbleven bij die van 1953. Dit werd veroor zaakt door een verschuiving van het vervoer op lange afstand naar het vervoer over korte afstand. Hieraan is debet het feit, dat de lijn Middel burgGoes v.v. in 1953 door de gevolgen van de ramp enige tijd alleen door de Stoomtram werd ge ëxploiteerd. Ook de resultaten van het toer- wagenvervoer waren bevredigend. De ontvangsten stegen ten op zichte van 1953 met 18 ter wijl het aantal gereden kilometers met 14 toenam. Loonsverhogin gen en verkortingen van de ar beidstijd van het personeel deden de kosten In het verslagjaar niet onbelangryk stijgen. Als gevolg hiervan moesten de tarieven wor den verhoogd. ONGEVEER 150 DEELNEMERS Folklore, zang, muziek en gymnastiek uit Zeeland Zoals reeds gemeld, zal Zaterdag 18 Juni a.s. op dc Nationale Energie manifestatie E-55 in Rotterdam de „Zeeuwse dag" worden gehouden. Medewerking aan deze dag zullen verlenen vijf afvaardigingen op het gebied van folklore, zang, muziek en gymnastiek uit onze provincie. In totaal zullen ongeveer 150 Zeeuwen naar de Maasstad gaan om de gasten te zijn van de E-55. De dag wordt bij gewoond door de Commissaris der Koningin, jhr mr A. F. O. de Casem- broot, enkele leden van het college van Gedeputeerde Staten en de bur gemeester van Middelburg, uir dr N. Bolkestein. HERZIENING PROVINCIALE WET Verschilpunt o.a. toezicht op de gemeentebesturen Onlangs beeft zoals bericht een commissie uit de Provinciale Staten een rapport uitgebracht over haar be studering van liet verslag der com missie-Prinsen inzake de herziening van de Provinciale Wet. In een schrij ven aan de Staten delen Ged. Staten thans mee, dat zij zich in hoofdzaak kunnen verenigen met de conclusies, waartoe genoemd rapport komt. Zij onderschrijven de mening van de commissie, dat een spoedige grond wetsherziening op dit stuk wenselijk en noodzakelijk is. Ged. Staten heb ben hun mening hierover aan de mi nister van binnenlandse zaken ter kennis gebracht. Evenals de Staten commissie is het college bovendien van oordeel, dat het aantal leden van Ged. Staten, niettegenstaande de toe nemende werkzaamheden, op zes ge handhaafd dient te blijven. Ged. Staten zijn het voorts eens met de commissie-Prinsen waar deze sug gereert onverenigbaarheid van het lidmaatschap der Staten met dat van de Eerste Kamer als gekozene in de groep, waartoe men behoort te laten vervallen. Zij vinden het echter ook beter, zulks terwille van de zui verheid, dat het Statenlidmaatschap niet gecombineerd kan worden met functie van ambtenaar bij een provin ciaal of semi-provinciaal lichaam. Anders dan de Staten-commissie kunnen Ged. Staten zich geheel ver enigen met het voorstel van de com missie-Prinsen om de verantwoor dingsplicht van Ged. Staten niet te doen uitstrekken over het toezicht op de gemeentebesturen. Zij noemen dit toezicht een specifieke taak van de colleges, waartoe het hunne behoort. Dit neemt niet weg, dat Ged. Staten in beginsel steeds bereid zijn de Sta ten volledig in te lichten wanneer za ken van boven-gemeentelijk, regio naal, provinciaal of algemeen belang in het geding komen, die betrekking hebben op dit toezicht. De in het ontwerp van de Prinsen voorgestelde bepaling, dat de leden van de Provinciale Staten, die hun stem hebben uitgebracht voor het doen van een uitgaaf buiten de be groting, voor die uitgaaf persoonlijk aansprakelijk zijn, indien de betrok ken begrotingswijziging geen konink lijke goedkeuring verkrijgt werd door de Staten-commissie afwijzend ont vangen. Ged. Staten hebben begrip voor de bezwaren van de commissie. Zij menen echter, dat er geen voldoende aanleiding bestaat om voor deze theoretische gevallen af te wijken van het systeem der Gemeentewei. Zij merken nog op, dat uit de onthouding van een koninklijke goedkeu ring geenszins behoeft te wor den afgeleid, dat dg Staten het provinciaal belang onjuist be hartigden. Ook Ged. Staten komen tenslotte evenals de commissie uit de Staten tot de conclusie, dat de voorgestelde regeling betreffende de provinciale rekening en de controle op het gelde lijk beheer juist is te achten. Het college zal het rapport der Sta ten-commissie met zijn eigen beschou wingen aan de minister van binnen landse zaken zenden. De folklore wordt, zoals gemeld, vertegenwoordigd door een achttien tal Zeeuwse ringl ijders, leden van de Zeeuwse Ringrijders Vereniging, die een demonstratiewedstrijd zullen ge ven. Het onderdeel zang neemt net Middelburgs Mannenkoor dirigent de heer Jan Kuiler voor ziin reke ning. Dit koor omvat een vijftigtal zangers. De muziek is in handen van de Ko ninklijke Muziekvereniging „Harmo nie", dirigent de heer J. Anthonisse, ruim 30 leden. De manifesterende gymnasten worden afgevaardigd door het Vlissingse „Oranje Nas sau" 15 in getal en een twee de Zeeuwse vereniging, die nog niet bekend is. Blijkens het programma worden de deelneemsters, en deelnemers aan de Zeeuwse dag en de officiële geno digden om 11 uur 's morgens in de hal van museum Boymans door het bestuur van de E-55 officieel ontvan gen. Daarna zal een gemeenschappe lijke koffietafel worden gebruikt. Uitvoering De uitvoering der verschillende onderdelen geschiedt 's middags, van 14 tot 15.30 uur. Voor muziek, folk lore en zang is 20 minuten beschik baar. De beide gymnastiekverenigin gen zullen ieder een optreden van 10 minuten verzorgen. Daarna is er ge legenheid voor de Zeeuwen om de tentoonstelling te bezoeken. Om 18 uur is er in restaurant Parkzicht „Villa Rosa" een gezamenlijk diner, dat evenals de gehele dag wordt aangeboden door de E-55. Misschien zal ook 's avonds nog een uitvoering worden gegeven. Deze zal slechts kort duren, van 19.30 tot 20.30 uur. Hieromtrent zullen de or ganisatoren eerst op de dag zelf in overleg met. de deelnemende vereni gingen een beslissing nemen. De organisatie van de reis der deel nemers is in handen van de Provin ciale Zeeuwse Vereniging voor Vreemdelingen Verkeer (P.Z.V.V.V.). Weekeinde voor Hervormde kerkeraden op „Hedenesse" Op 11 en 12 Juni a.s. wordt op „He denesse" bij Cadzand een weekeinde gehouden voor leden van de Hervorm de kerkeraden op Walcheren, Zuid- en Noord-Beveland en West Zeeuwsch- Vlaanderen. Na de opening en de ken nismaking op Zaterdagmiddag a-s. zal des avonds ds J. Kwast uit Vlissingen spreken over: „In de wereld, niet van de wereld". Na de kerkdienst op Zondagmorgen is er een boekbespreking over: „Ook uw kind" Des middags zal ds J. van der Graaff uit Nieuwvliet spreken over: „Hoe zien wij de taak van de overheid?", zulks aan de hand van het herderlijk schrijven van de Generale Synode der Ned. Herv. Kerk.. In 1954 werd het aantal wacht huisjes langs de diverse lijnen uitge breid. Wachtgelegenheden kwamen gereed in Domburg, Lewedorp, Vlis singen en Oost-Souburg. Plein 1940 in Middelburg werd beter geschikt gemaakt voor bussenstation. Over de bouw van wachthuisjes werd aan het eind van 1954 nog onderhan deld met de gemeenten Arnemuiden, Oostkapelle en Vlissingen. Herinnerd wordt voorts aan het overlijden van mr. H. F. Lantsheer, die van 1907 af commissaris van de onderneming was. In de daardoor ontstane vacature werd benoemd mr. W. J. E. Crommelin, burgemeester van Domburg. De personeelssterkte onderging in 1953 geen wijziging en bedroeg op 31 December in totaal 74: werkplaatspersoneel 14 (v.j. 12), kantoorpersoneel S (v.j. 10) en rij dend personeel 52 (v.j. 52). Wagenpark Het wagenpark van de onderneming bestond op 31 December van het ver slagjaar uit 30 voertuigen: tien 46 persoons Crossley's, twaalf 42 per- soons Crossley's, twee 41 persoons Scania Vabis, vier 35 persoons Scania Vabis en 2 42 persoons D.A.F.'s. In vergelijking met 1953 werden geen wijzigingen aangebracht. In totaal werd in 1953 1.644.709 km afgelegd, gemiddeld per bus be tekent dit cijfer 55.940 km (v.j. 59.848). Deze daling wordt verklaard door de bijzondere omstandigheden in 1953 toen alleen reeds ongeveer 120.000 km werd afgelegd op de N.S.- dienst Vlissingen-Krabbendijke v.v. In het voorjaar van 1954 kwamen twee nieuwe carrosserieën op Cross- ley-chassis gereed. Besloten werd in de toekomst nog twee carrosserieën te vernieuwen. Het exploitatieresultaat zonder af schrijvingen bedraagt over het ver slagjaar 294.414,50. Het voordelig resultaat van de intrest-baten én lasten beliep 15.201,06. De totaal telling op de balans per 31 Decem ber 1954 bedragen 1.690.17' bedragen van de verlies- 309.615,56. .176,51, die winstrekening Afdeling Zeeland van Wolfederatie te Goes bijeen 1954 was goed woljaar Dinsdagmiddag hield de afdeling Zeeland van de Nederlandse Wolfe- deratie een algemene vergadering in hotel „Centraal" te Goes. In zyn ope ningswoord kon de voorzitter, de heer N. A. Deïst, de mededeling doen, dat 1954 in het bijzonder voor de weide- schapen een gunstig jaar is geweest. Wegens de strenge winter waren de resultaten bij de kooischapen niet zo goed, maar toch is er reden tot tevre denheid. Dit jaar zal de wolinzameling in Zeeland van 13 tot 23 Juli worden ge houden. Het ledental van de afdeling is hoegenaamd gelijk gebleven. Bij de behandeling van de rekening 1954/'55 werd medegedeeld, dat In totaal 94.712.01 is uitbetaald. Er is een ex ploitatietekort van 1136.80, nl. 100 minder dan verleden jaar. Het tekort zal door de Federatie worden bijge past. Bij de bestuursverkiezing wer den de heren N. A. Deist en M. D. van Hekke, die aan de beurt van af treden waren, opgevolgd, 'door de heer J. Deïst uit Zonnemaire en ir. A. E. Bruijning uit Goes. Bij de bespreking van wolinname 1955, wijdde de heer E. Dzn. Govers enige aandacht aan de toenemende buitenlandse vraag naar Nederlands lamsvlees. Betreffende de wolmarkt sprak hg als zijn mening uit, dat de vooruitzichten gunstig zijn. De voor- schotsprtjs van de Wolfederatie zal even hoog zijn als vorig jaar en men rekent er op, met een nabetaling te kunnen komen. Nadat de heer Govers enkele vra gen betreffende de tapijtfabriek liad beantwoord, volgde de rondvraag, waarbij nog werd geïnformeerd naar de materiaalverstrekking voor het wassen van de schapen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 8