Groene bananen rijpen in de benauwde „zweetkamertjes" Diamantsmokkel in Sierra Leone neemt enorme omvang aan GEÜNIFORMEERDE KINDEREN DE TOREN VAN SCHILLAARD VOOR EEN GULDEN TE KOOP CORRUPTIE IN INDONESIË WOENSDAG 8 JUNI 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 WOLKEN STOOM EN BEDOMPTE LUCHT De gemiddelde Nederlander eet vijftien pisangs per jaar (Van een onzer verslaggevers). Elke Maandagavond stoomt een boot met 50.000 trossen keiharde groeni ge bananen de Rotterdamse haven binnen en elke week rijden er zes grote vrachtwagens van de Maasstad naar de Slachthuiskade 321 in Den Haag. waar de slanke vruchten worden opgeslagen in „zweetkamertjes", waar zij een versneld rijpingsproces ondergaan. Her vervoer van de bananen is een groot probleem. Het zijn tere vruchten die met de nodige voorzichtigheid behandeld dienen te worden. Die voorzichtigheid begint al in Guatamala, waar wy de meeste bananen vandaan halen. De vruchten worden daar geplukt, als ze volkomen groen zien. Dezelfde dag worden ze nog naar de schepen vervoerd. Deze schepen zyn speciaal voor dit transport ingericht. Er zyn ruimen van maar twee meter diep, (bij een normaal schip is dit acht meter), waarin tientallen kleine vakken zijn aangebracht. Verschuiving van de smakelijke lading is daardoor uitgesloten. Omdat de vruchten niet tijdens de reis mogen rypen ze zouden bedor ven aankomen wordt er koele lucht door de ruimen geblazen. Als het scliip na twaalf dagen in Rotterdam aankomt, wordt- het in een ijltempo met behulp van jacobsladders gelost en verdwijnen, de bananen in de reusachtige verhuiswagens, die met stro zyn opgevuld, om beschadi ging te voorkomen. In het pakhuis van de West Indi sche Bananen Import (WIBIK) aan de Slachthuiskade in Den Haag worden de tropische vruchten op geborgen in zweet- of rijpkamertjes. Een lage ruimte met een oppervlak te van vijftien vierkante meter waar de veertig kilo wegende trossen met touwtjes aan het plafond worden opgehangen. De bergplaats wordt verwarmd met een speciaal gaska cheltje, dat de vruchten een versneld rijpingsproces doet ondergaan. In die kamer, waar honderden ba nanen dicht tegen elkaar hangen^ is een benauwde damp. Als men de deur openwerpt, ontsnappen vuilige stoomwolken. In een temperatuur van zeventig graden Fahrenheit hangen de bananen daar te zweten. En met de dag kan men ze geler zien worden. Het vocht sijpelt op de grond en de warmte is broeiend. Na vier dagen worden de bananen uit hun „broeikas" gehaald. Sommi ge, die nog te groen zijn geplukt, worden apart gehouden en nangen een hele week te zweten. Deze staan onder de naam van „handjes" be kend en worden meestal verkocht aan de straatventers. Vanzelfsprekend gaat door dit proces een deel van de smaak verloren, ook het vitaminegehal- te daalt iets. Doch hier is niet aan te doen; het bananenvervoer per vliegtuig zou veel te kostbaar worden. Nogal duur. In Nederland worden betrekkelijk weinig banen gegeten. Het grootste deel is bestemd voor de babies, voor wie deze zachte vrucht een ideaal voedsel is. Een ander voordeel van de banaan is, dat hij het gehele jaar door te verkrijgen is. Speciaal in het voorjaar als er niet veel ander fruit op de markt is, wordt ze goed verkocht. In Nederland worden per hoofd Eer jaar vijftien bananen ge- ruikt. In Engeland kan men dit getal wel verviervoudigen. Een oorzaak van deze geringe eetlust is wel de prijs, die nogal aan de hoge kant is. Vroeger kocht men een kilo bananen voor 0.35. Nu heeft men een „koopje" als men er 1.40 voor betaalt. De bananen, die in Nederland ver kocht worden, zijn de Gros Michel bananen, een soort, dat na langdu rige en kostbare proeven tot stand is gekomen en tot de sterkste ba nanen ter wereld behoort. Deze is dan ook uitermate geschikt om te worden vervoerd. Behalve in Guatemala zijn er op 't ogenblik plannen om ook in Su riname de bananencultuur tot bloei te brengen. Dit is echter nog niet geheel gelukt en men vraagt zich af, of dit wel ooit zal gebeuren. De aanleg van een kleine bananenplan tage Kost veertien millioen gulden en er zijn 4500 arbeiders voor nodig. En deze zullen moeilijk te krijgen zijn. Congobanaan. Een ander land, dat veel bana nen afzet, is de Congo. De banaan, die daar vandaan komt, wordt La- catan genoemd en wordt vooral in Europa goed verkocht. Niet in Ame rika, waar men de Gros Michel pre fereert. De Congobanaan maakt op het ogenblik de prijs op de wereldmarkt wel wat lager. Niet omdat de smaak minder is, maar vooral, omdat de vrucht groter is en het aantal hij de detailverkoop tegenvalt. Ook de dunnere schil blijkt bij het vervoer erg gevoelig te zijn, zodat er veel kneuzingen voorkomen. Thomas Mann, de beroemde Duitse letterkundigedie voor Hitier vlucht te, heeft deze week in Zwitserland zijn .tachtigste verjaardag gevierd. Geen kapit^alheffing in Engeland. Tien leden van de koninklijke commissie, welke een onderzoek zou instellen naar het Engelse be lastingstelsel, hebben zich in een meerderheidsrapport krachtig uit gesproken tegen iedere belasting op kapitaal-aanwas, nadat zij de werking daarvan in de Verenigde Staten en in andere landen bestu deerd hadden. In een minderheids rapport van drie leden wordt een beperkte belastingheffing op kapi taal-aanwas voorgesteld. De commissie werd ongeveer vier jaar geleden ingesteld, om een on derzoek in te stellen naar de be lastingen in Engeland, in het bij zonder met betrekking tot bedrijfs winsten, salarissen en lonen. De Nederlandse Padvinders Jaarverslag 1954 Verschenen is het jaarverslag over 1954 van de vereniging „De Neder landse Padvinders". Daarin wordt o.a. medegedeeld, dat voor de eerste maal na jaren wederom een balans van de vereniging per einde van het verslagjaar is opgenomen. Er ls een voordelig exploïtatieslado 1954, groot f 3739,66. De actie ,,'n Heitje voor een kar weitje", die door alle padvinders in Nederland werd gevoerd, bracht in '54 op 91.856,55; in 1953 75.781,77 en in 1952 57.302,93. „Door middel van werklijstjes en instructies werd er naar gestreefd de stijl van de actie te verbeteren. He laas kan niet worden gezegd, dat deze poging voldoende geslaagd is". Van de actie ontving de vereniging „De Nederlandse padvinders" in 1954 36.580,88. De vereniging „De Nederlandse padvinders" telde eind 1954: 14.674 welpen (1953: 14.233); 12.121 ver kenners 1953: 12.323); 1623 voor trekkers (1782) en 3529 leidsters en leiders (3586). Totaal 31.947 (31.924) De meeste leden vindt men te 's- Gravenhage, namelijk 3975 (1953: 3891), dan volgen Rotterdam met 3679 (3594) en Amsterdam met 3367 (3262). Demonstraties en jtak'mg in Luik afgelast Gouverneur en burgemeester verboden alle bijeenkomsten Het katholieke „Comité voor dc ver dediging van de Democratische Vrij heden", dat is opgericht ter bestrij ding van dé door de regering voorge stelde schoolhervormingen, heeft Maandagavond besloten een massa- mars. die Zaterdag a..s naar Luik zou zijn ondernomen, uit te stellen. Het comité had zijn besluit geno men na een bijeenkomst met de gou verneur van de provincie Luik cn de socialistische burgemeester van de stad, die alle bijeenkomsten in Luik op Zaterdag a.s had verboden. De socialistische vakbondleiders, die de vergadering eveneens bijwoonden, besloten een algemene staking af te gelasten, die zij voor Zaterdag in Luik hadden afgekondigd uit protest tegen de voorgenomen mars. De Westduitse vice-kanselier. Blü- cher, heeft tegenover de correspon dent te Bonn van de „Financial Times" verklaard, dat een definitieve beslissing over het tijdstip van her stel der inwisselbaarheid van de valu ta in Europa in October genomen zou kunnen worden. Hij zeide, dat in laatste instantie het tijdstip zal af hangen van de Engelse minister van financiën, Butler. APPÈL VOOR SOW JET-SCHOLIEREN Betere discipline? (Speciale correspondentie) De leerlingen van de middelbare scholen in de Sowjet-Unïe zijn sinds de herfst van 1954 verplicht om uni forme kleding te dragen. Het mini sterie van opvoeding in Moskou be sloot daartoe in het kader van tame lijk ingrijpende reorganisatie-plan nen. Een ander gevolg daarvan was, dat de scholen in de Sowjet-Unie weer gemengd werden gemaakt. Zo consequent zelfs, dat jongens en meisjes in dezelfde bank naast elkaar zitten; de jongen links, het meisje rechts. De machthebbers ln Moskou ver wachtten van de invoering van uni forme kleding een verbetering der schooldiscipline. Daarom greep men terug op de toestanden uit de tsaren tijd. De Russische schooljongens dra gen nu een grijs uniform met leren koppelriem en een muts, waarop men het wapen van de school kan zien. De meisjes, waarvoor al eerder uni forme kleding was ingevoerd, dragen een effen bruine jurk met witte kraag en manchetten en een wit schort. Ook het onderwijsprogramma is gewijzigd. De lessen zijn meer dan ooit ingesteld op de nationale econo mie en verdediging. De zogenaamde a-vakken zyn volledig in een hoek gedrongen en hebben plaats gemaakt voor wiskunde en economische en natuurwetenschappelijke vakken. Aan handenarbeid wordt ook, zo wel theoretisch als practisch, veel aandacht besteed. In de hogere klas sen wordt onderricht gegeven in me taalbewerking, kennis van machines, kennis van metalen en o.a. electro- techniek. Elke leerling, die er om een of andere reden niet in slaagt de bij' zonder moeilijke examens voor een hogeschool goed door te komen, ver laat de middelbare onderwijsinrich ting zo goed gevormd, dat hij onmid dellijk als geschoold arbeider in een fabriek kan worden te werk gesteld. Dat de uniforme kleding voor de autoriteiten geen grapje is, blijkt wel uit de dagelijkse appèls, die in de schoolgebouwen worden gehouden. Iedere leerling, die er niet keurig netjes uitziet, krijgt prompt een aan tekening voor slecht gedrag. Nog keihard en groenig komen de vruchten in vrachtauto's, opgevuld met strouit Rotterdam en worden gelost. Een kinderboeken-week. De commissie, die de collectieve propaganda voor het Nederlandse boek organiseert, zal dit jaar voor de eerste maal een kinderboeken week laten houden, die zal worden gehouden van 27 October tot en met 2 November. In deze week zal, aldus de commissie, worden getracht op al le mogelijke manieren de aandacht van kinderen en ouderen te richten op het kinderboek. Een jeugdboekenkrant met verha len, een puzzle enz., zal in groten ge tale worden verspreid. Een supplement op de jeugdboe kengids „de kleine vuurtoren" zal ouders en opvoeders op de hoogte brengen van de recente, verantwoor de jeugdlectuur. Het onderwijs en ook de openbare leeszalen zullen in de actie worden betrokken. Vacantietoeslag gevraagd voor bejaarden. Het hoofdbestuur van de Neder landse bond voor Ouden van Dagen, dat van de minister van sociale za ken en volksgezondheid, de heer J. G. Suurhoff, een afwijzend antwoord heeft gekregen op zyn verzoek een vacantietoeslag boven de uitkeringen van de noodwet-ouderdomsvoorzie ning te verstrekken, heeft thans aan de voorzitter en de leden van de Tweede Kamer verzocht met de mi nister overleg te plegen opdat alsnog wordt besloten aan de bejaarden de vacantietoeslag te verlenen. De minister zeide van mening te zijn, dat, indien aan het verzoek zou worden voldaan, dit zou neerkomen op een algemene verhoging van de uitkeringen, waarvoor de regering geen termen aanwezig acht. MONUMENT UIT 14DE EEUW Met spaarbankboekje. (Van een onzer medewerkers) Schillaard in de Friese gemeente Baarderadeel, een gehucht van enkele boerderijen in de nabijheid van een oude alleenstaade toren, is in het nieuws. In Schillaard n.l. dat door de naamlijsten van Nederlandse ge meenten en plaatsen niet eens als een gehucht erkend wordt, maar een deel van Mantgum wordt genoemd, is die oude toren te koop voor de respecta bele som van één gulden. Bovendien heeft die toren nog een spaarbank boekje, waar omstreeks achthonderd gulden op staat en dat de koper er gewoon bij cadeau krijgt. Het is een merkwaardige zaak met die toren van Schillaard, die nu de tijd van balans- opruimingen reeds lang weer voorby is, plotseling „hét" koopje van 't jaar schijnt te worden. Edoch, kerkvoogden van de Neder lands Hervormde gemeente van Mant gum, waaraan de Schillaarder toren behoort, zijn niet zo maar od de ge dachte van deze „voordelige aanbie ding" gekomen. De Schillaarder toren' die het landschap al siert sinds de 14e of l5e eeuw. aanvankelijk daarbij ge holpen door een kerk, die echter in 1880 onder de slopershamer sneuvel de, is aan restauratie toe. Eigenlijk heeft die toren 't al moeilijk, sinds de kerk is afgebroken en in 1927 bleek NOODKREET VAN DR. HALIM De kleine en de grote dieven. Dr. Halim, gewezen premier van de toenmalige Republiek Indonesia te Jogjakarta en thans hoofd van het Centraal Burger Ziekenhuis te Djakarta, heeft in een open brief aan president Soekarno er op aan gedrongen alle vooraanstaande In donesische leiders in een ontmoe ting „van hart tot hart" bijeen te roepen teneinde een uitweg te zoe ken uit de huidige omstandigheden, die hij zeer explosief noemt. Mocht deze ontmoeting op niets uitlopen, dan verzoekt hij het staatshoofd het initiatief te nemen tot het vor men van een presidentieel kabinet, waarin bekwame en eerlijke perso nen zitting hebben, ongeacht van welke partij zij zijn, tot aan de kbmende algemene verkiezingen. In zijn open brief aan het staats hoofd merkte, dr. Halim o.a. op, dat over het algemeen de ambtenaren met hun salaris slechts twee weken tot hoogstens 20 dagen kunnen rondkomen. De ambtenaren en arbeiders, die niet kunnen toezien, hoe hun ge zinnen honger lijden, proberen van zelfsprekend buiten de dienst wat bij te verdienen. Dat hierin slechts een klein gedeelte van hen kan sla gen is te begrijpen. Het grootste gedeelte, dat in zijn pogingen heeft gefaald, vervalt langzamerhand in minder oirbare praktijken en begint op kleine schaal corrupuë "të ple gen. Welke sanctie moet tegen hen ge nomen worden, indien ze onomwon den verklaren, dat ze genoodzaakt zijn deze minder goede dingen te doen om hun kinderen vein honger te redden? En wat zal men zeggen indien ze naar voren brengen, dat vele „grote dieven" nog steeds on gestraft rondlopen en nog steeds „geëerde personen" blijven, en vra gen waarom slechts degenen die corruntio. in het klein plegen, ge arresteerd worden, aldus dr. Ha lim. RUSLAND GOEDE KLANT OP ILLEGALE MARKT Regering vreest ontwrichting van nationale economie In Sierra Leone (Brits West-Afrika) is een enorme diamantsmokkel aan de gang. De diamanten zijn er zo talrijk en worden er op zoveel plaatsen gewonnen, dat het moeilijk is de illegale mijnen op te sporen. De regering van Sierra Leone vreest zelfs, dat deze grootscheepse diamantsmokkel de nationale economie in gevaar zal brengen. Duizenden inheemse landbouwers hebben hun grond verlaten, teneinde deel te nemen aan de diamant-„rush". De politie- en douane-bewaking langs de grenzen zijn reeds enige tijd versterkt. Vooral na de oorlog is deze onwet tige diamanthandel zeer toegeno men, lezen wij in de Mededelingen van het Afrika-Instituut. De oorza ken hiervan moeten in de eerste plaats gezocht worden in de omstan digheid, dat de inheemse bevolking de waarde van diamant heeft leren kennen. Bovendien zijn de prijzen van diamant in de loop der jaren gestegen en vooral de industrie diamant is een veelgevraagd arti kel geworden, niet in de laatste plaats ten behoeve van de industrie van precisi-instrumenten, die een grote rol speelt bij de moderne oor logsindustrie. Tot de beste kopers op de illegale diamant-markt be hoort bijvoorbeeld Rusland. Het gevolg is geweest, dat vele avonturiers naar Sierra Leone zijn gekomen en zich een onwet tige tussenhandel heeft ontwik keld, die de afzet van illegale diamanten goed heeft georgani seerd. Veel diamant verdwijnt via Beyrouth of Zwitserland ach ter het IJzeren Gordijn. De toe vloed van op deze manier ille gaal verdiend geld heeft de tot dusver eenvoudige agrarische economie in de war gestuurd. Ve le inheemsen verlaten hun bouw land en gaan naar diamanten zoeken. Stakingen en relletjes. Het aantal inheemsen, dat zich met de illegale diamant-winning bezig houdt, wordt geschat te liggen tus sen de 10- en 30-duizend mensen. Hoewel deze van de tussenhandelaar maar 5 van "de officiële waarde der diamanten krijgen uitbetaald, be tekent dit voor hen meer geld dan zij ooit hebben gehad of met gewoon werk kunnen verdienen. Het gevolg hiervan is weer geweest, dat de prij zen van levensmiddelen en dergelijke zijn gestegen. En zo komt het, dat de inheemse arbeiders aan de kust onte vreden zijn omdat hun lonen niet op die prijsstijging berekend waren. De ze ontevredenheid uitte zich kortge leden bij stakingen en relletjes in Freetown. Hier komt nog by, dat over de ille gale transacties uiteraard geen be lasting wordt betaald, zodat de schat kist van Sierra Leone benadeeld wordt. Een nadeel is ook, dat de bevol king bij de onwettige diamantwin ning alleen de grotere diamanten uitzoekt, zodat in vele gebieden op de duur alleen kleinere diamanten overblijven. Het is dan voor de Se lection Trust niet meer economisch verantwoord om deze gebieden zelf te bewerken. Al deze omstandigheden zijn er de oorzaak van, dat de aanwezigheid van diamant in Sierra Leone, die een bron van werkelijke welvaart zou kunnen vormen voor het land, uitein delijk weinig bijdraagt tot het wel zijn van de bevolking. De autoriteiten willen de diamant- winning door de bevolking legalise ren door hun vergunningen te ge ven op voorwaarde, dat zij de stenen aan een centrale organisatie verko pen. Ook de regering van het a grenzende Liberia, waarheen een groot gedeelte van de diamanten smokkeld wordt, heeft onlangs maat regelen tegen deze onwettige handel genomen. De diamantsmokkel brengt behal ve nadelige gevolgen voor Sierra Leo ne ook nadeel op internationaal ter rein. Zoals al werd gezegd, gaat er veel industrie-diamant op deze wijze naar landen achter het IJzeren Gor- dyn, waar de stenen ongetwijfeld ook voor bewapeningsdoeleinden wor den gebruikt. Bovendien worden de geslepen sierdiamanten, waarvan de grondstof uit gesmokkelde stenen be staat, aan de markt gebracht tegen prijzen die 10 of meer onder de normale liggen. Deze concurrentie bezorgt bijvoorbeeld de Nederlandse diamant-industrie, die het tegen woordig toch al moeilijk, heeft, veel last. Het is bekend, dat Sir Percy Silli- toe, vroeger hoofd van de Engelse inlichtingendienst, bezig is een inter nationale organisatie op te richten om de smokkel in diamanten te be strijden. Het is voor alle belangheb benden te hopen, dat zijn activiteiten en die der betrokken gouvernemen ten succes zullen hebben. het al nodig voorzieningen te tref fen. Men heeft toen om deze uit oude Friezen opgetrokken toren een muur van baksteen gebouwd. Daarmee ging het karakter van de toren verloren en daarmee heeft men de kerkvoogden van deze tijd aan nieuwe zorgen ge holpen, want die bakstenen muren verkeren nu in een vervallen staat en het is duidelijk, dat de hele toren ge restaureerd moet worden. De Her vormde gemeente van Mantgum heeft de zaak reeds lang besproken. Dm deze toren van Schillaard, het gehucht, waar eens het voorgeslacht eenmaal per drie weken naar de kerk ging en waar zelfs de dominee woon de, af te breken, vond men wat al te radicaal en dies is men op de ge dachte van deze verkoop gekomen- Het is logisch, dat het spaarbankboek je bij de koop is inbegrepen, want het geld dat daarop staat, is afkom stig van de verkoop van de klok uit de Schillaarder toren. De liefhebbers lopen echter niet zo hard, want die oude toren staat op de voorlopige monumentenlijst en de eigenaar is onderhoudsplichtig. In dat spaarbank boekje zit ook al geen muziek, want daarop rust de verplichting om zodra het kapitaal en de renten voldoende zijn aangegroeid, hiervoor een nieuwe klok te kopen. Veehouder Tsj. de Jong, die prac tisch naast de toren woont, die kos ter Bakker op net kerkhof aan het werk kan zien en die de kraaien de toren in en uit kan zien vliegen, heeft de toren kunnen kopen, maar én om de restauratiekosten én om het feit, dat het kerkhof niet bij de koop was begrepen, heeft hij er maar van af gezien. Men fluistert namelijk, dat restau ratie zo'n veertigduizend gulden moet kosten, al weet dan ook niemand, wie dat precies heeft uitgerekend. Veer tigduizend gulden is een heel bedrag, zelfs al verlenen rijk, provincie en ge meente medewerking. En dat voor een toren, die eigenlijk per ongeluk is blijven staan, want in de vorige eeuw heeft een boer de toren voor afbraak kunnen kopen voor honderd gulden. Omdat hij echter (naar goed gebruik) slechts vijf-en-zeventig bood en geen cent meer, is de toren blijven staan. Bij dit alles is er echter nog een mogelijkheid en die is voor de toe komst van de Schillaarder toren wel het meest verkieselijk, namelijk dat de kerkvoogdij en de gemeente Baar deradeel het samen nog eens worden. Maar zoals de zaak nu staat kan iedereen de toren voor een gulden krijgen, tenzij de gemeente hem heb ben wil. Of er vee! liefhebbers zullen zijn, is echter de grote vraag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 7