Sow jet-Unie nodigde Adenauer voor besprekingen in Moskou uit Zijn er afspraken gemaakt over de huurbelasting? Om diplomatieke en economische betrekkingen aan te knopen ISRAEL BEREID TOT OVERLEG OP HOOG PLAN MET EGYPTE Op visite WOENSDAG 8 JUNI 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 ALS EEN BOM INGESLAGEN De Sowjet-Unie heeft de West-Duftse bondskanselier, dr Konrad Adenauer, uitgenodigd Moskou te bezoeken voor „besprekingen over de kwestie van het aanknopen van diplomatieke en economische betrekkingen tussen de Sowjet-Unie en de Duitse bondsrepubliek". Op een persconferentie op het Sowjet-minïsterie van buitenlandse zaken te Moskou werd mededeling gedaan van deze uitnodiging, welke vervat is in een nota, die de Sowjet-ambassade te Parijs aan de West-Duitse ambas sadeur ter hand heeft laten stellen. De Sowjet-Unie wenst ook culturele betrekkingen tussen beide landen. In de Sowjet-nota wordt gezegd, dat de Sow jet-regering een bezoek aan Moskou, in de nabije toekomst, door kanselier Adenauer en andere verte genwoordigers van de Duitse bonds republiek zou toejuichen. De geschiedenis toont aan, dat „het behoud en de versterking van de vre de in Europa in beslissende mate af hangen van het bestaan van normale en goede betrekkingen tussen de vol keren van de Sowjet-Unie en Duits land", aldus de Sowjet-nota. Een woordvoerder van de West- Duitse regering wilde geen direct commentaar op de Sowjet-uitnodiging geven, maar hij zei in het algemeen, dat de West-Duitse regering er geen twijfel over had gelaten, dat zij be reid is diplomatieke betrekkingen met de Sowjet-Unie aan te gaan. In de nota wordt verder verklaard, dat de Sowjet-regering slechts de aan dacht van de West-Duitse regering kan vragen voor het feit, dat „agres sieve kringen" van sommige landen plannen uitvoeren, die ten doel heb ben de Sowjet-Unie en West-Duitsland tegen elkaar op te zetten en „de ver betering van de betrekkingen tussen onze landen te verhinderen". Toestand opNieuw-Guinea geenszins alarmerend Eerste Kamer aanvaardde begrotingen De Eerste Kamer heeft Dinsdag middag: de vorige week afgebroken behandeling van de begrotingen van Nieuw-Guinea voor 1953 en 1954, de bewindsregeling en de tariefwet voor Nieuw-Guinea voortgezet. Minister Kernkamp herhaalde, dat het regeringsstandpunt is en blijft, dat de Nederlandse souvereinitelt over Nieuw-Guinea zal blijven ge handhaafd, totdat de bevolking over haar staatkundig lot zal kunnen be slissen. De opheffing van de Neder lands-Indonesische Unie zal dit stand punt niet wijzigen. Over persberichten over subversieve Indonesische acties op Nieuw-Guinea zeide spr., dat de algemene toestand op Nieuw-Guinea geenszins alarmerend is. Het is mogelijk, dat leden van de Indonesische gemeenschap in N.-G. bereid zijn hand- en spandiensten te verlenen bij subversieve acties tegen het Nederlandse gezag. Bestuur en politie zijn waakzaam. Men heeft de situatie volkomen in de hand en waar nodig wordt ingegrepen. De minister deelde mede, dat helaas de berichten over de onbeheerd aangetroffen geheime militaire stuk ken in Ifar juist zijn. De militairen, die verantwoordelijk zijn voor het achterlaten van de geheime militaire stukken, zullen krijgstuchteljjk wor den gestraft. De Kamer aanvaardde hierna de begrotingen. De communist Geugjes kreeg aantekening geacht te worden tegen te hebben gestemd. Vervolgens maakte de Eerste Ka mer een begin met de behandeling van de begroting van het departe ment van O., K. en W. Opstandelingen in Vietnam boekten successen -Hoa Hao-eenheden hebben Maan dag j.l. in Zuid-West-Vietnam een omtrekkende beweging gemaakt, waarna zij de honderd kilometer ten Zuid-Westen van Saigon gelegen stad Vinhlong wisten te veroveren. INGEZONDEN STUK. Ter gelegen heid van de Engelse spoorwegstaking publiceerde een heer in „The Times" een ingezonden stuk. Hij schreef: Kunnen de leden van de vakvereni ging niet inplaats van te staken ge woon aan het werk blijven en een in signe dragen met de woorden „in sta king, maar om het algemeen belang te dienen, aan het werk gebleven". BETALING. In het Hongaarse plaats je Szeged kunnen de kinderen een bioscoopkaartje krijgen als ze tien kilogram oud, ijzer inleveren. Dat geldt dan voor de speciale kindervoor stellingen op/ Zondagmiddag. De vrees is al geuit, dat de kinderen hun ijzeren bedden in ruil zullen geven voor bioscoopkaartjes. KOFFER. In Colombo stapte een heer in het vliegtuig naar Londen en omdat het zo warm was hulde hij zich in een zwembroek en een sporthemd. Toen hij in Londen arriveerde wilde hij uit zijn koffer wat warme kleding halen, maar de koffer zat zo diep in het bagageruim, dat hij urenlang moest wachten. Hij stapte toen maar uit het vliegtuig op het kille, natbe- regende vliegveld, waar hij nogal be kijks had. Hij was de eerste passagier, die op het vliegveld in zwembroek ar riveerde. Vertrouwen „Dit zou tot een nieuwe oorlog lei den, welks gevolgen nog wreder en verwoestender zouden zijn dan die van alle vorige oorlogen. Dit dreigende gevaar kan worden afgewend, indien tussen onze landen normale betrekkingen worden geves tigd, gebaseerd op wederzijds vertrou wen en vreedzame samenleving. Dergelijke betrekkingen „znllen bij dragen tot de regeling van onopge loste problemen aangaande geheel Duitsland en moeten op deze wijze helpen bij de oplossing van het voor naamste nationale probleem van het Duitse volk de hereniging van een democratische Duitse staat". De normalisering der betrekkingen zou tevens de vrede en veiligheid van alle Europese staten versterken. Over de kwestie van handelsbetrek kingen herinnert de Sowjet-Unie aan de „uitgebreide, voor beiden voorde lige handel" tusen de Sowjet-Unie en Duitsland in het verleden. Er wordt gezegd, dat de handel thans van „be perkte en onstabiele aard", is. Dit zou door normalisering der betrekkingen kunnen veranderen tot economisch voordeel van beide landen. Reacties In Bonn is het bericht van de uit nodiging van de Sowjet-Unie aan bondskanselier Adenauer als een bom ingeslagen. De voorzitter van de bondsdag, dr Gerstenmaier, was van mening, dat de uitnodiging om een (West-Duitse) vertegenwoordiger naar Moskou te zenden, moest worden aangenomen. De voorzitter van de sociaal-demo cratische partij, Ollenhaner, verklaar de, dat de uitnodiging van Moskou geheel in de lijn van de politieke ac tiviteit der Sowjet-Unie ligt om in Europa tot een gesprek over de ac tuele problemen te komen. PREMIER SJARET VERKLAART Nog geen terugtrekken van troepen bij Gaza De Israëlische premier Sjaret heeft generaal-majoor Burns, hoofd der commissie van waarnemers der Ver enigde Naties, die toezicht uitoefent op de naleving van het Palestijnse bestand, meegedeeld dat Israël be reid is deel te nemen aan besprekin gen met Egypte op hoog plan, om te komen tot vermindering der span ning in het gebied van Gaza. Een Egyptisch voorstel, om de troepen van Israël en Egypte langs de bestandslijn in het gebied van Ga za terug te trekken, is door Israël verworpen, en het heeft Egypte in scherpe bewoordingen aangeraden, zich met de grootste nauwgezetheid te houden aan de bestandsovereen komst van 1949. „Egypte draagt de algehele ver antwoordelijkheid voor de ernstige toéstand in het gebied van Gaza, „De wereld is ziek", zegt president Eisenhower Een enkele conferentie kan geen redding brengen President Eisenhower heeft Dins dag in een rede tot de cadetten van de militaire academie van West- Point verklaard, dat de komende vïer-mogendiiedenconferentie van regeringsleiders slechts het begin van een nieuwe krachtsinspanning om de vrede te winnen is, voor welk streven „wellicht een genera tie nodig zal zijn". Spreker maande aan tot voor zichtigheid ten aanzien van de „dwaze verwachtingen dat een we reld, die ziek is door onwetend heid, wederzijdse vrees en haatge voelens door één conferentie kan worden genezen". Na een overzicht te hebben ge geven van hetgeen in de laatste veertig jaar op het gebied van oorlog en vrede is gebeurd, legde de president er de nadruk op, dat uit de geschiedenis blijkt, dat „wij beter, sneller en met meer wijsheid moeten denken dan ooit tevoren". De meiace brandweerkazerne te Goes nadert haar voltooiing. Nadat een oud magazijn was gesloopt, is thans aan de voorzijde een ruim plein en inrit aangelegd. (Foto: P.Z.C.J omdat het niets heeft gedaan om het leggen van mijnen in, en het doen van aanvallen op het gebied aan de Israëlische zijde van de grens te be letten", aldus verklaarde premier Sjaret in zijn onderhoud met gene raal-majoor Burns. Hij voegde hier aan toe, dat Israël niettemin gezien de ernst van de slechter wordende toestand, bereid is tot besprekingen met Egypte, om naar een oplossing te streven. Van Schiphol vertrok Dinsdagoch tend met een vliegtuig van de K.L.M. een Nederlandse delegatie van de Oecumenische Raad van Kerken, welke op invitatie van de patriarch der Russische Ortliodoo:e Kerk een bezoek zal brengen aan Moskou. Een vertegenwoordiging van de Neder landse Bioscoopbond heeft op het hoofd bureau van de Stichting 19401945 in de vorm van een cheque de opbrengst overgedragen van de bioscoopcollecten, onderdeel van de laatste openbare inza meling ten bate van de genoemde stich ting. De cheque is groot: 100.420,38. Vier Skymasters van de K.L.M. zijn gecharterd om passagiers van de schepen „Ascania" en „Britannic", die door de Engelse havenstaking zijn gedupeerd, van Manchester naar New York te vliegen. Niet-aanvalsverdrag tussen Rusland en het Westen Volgens- het onafhankelijke Fran se avondblad „Paris-Presse" bestu deert de Franse regering plannen voor een verdrag van non-agressie en wederzijdse veiligheid tussen de Westelijke mogendheden en de Sow jet-Unie. Indien voorbereidende besprekin gen binnen het Franse kabinet met succes worden bekroond, zal Frank rijk op de vier-mogendheden-confe- rentie voorstellen voor een dergelijk vei'drag indienen, aldus het blad. Van welingelichte Parijse zijde wordt vernomen, dat het artikel van „Paris-Presse" niet geacht mag wor den de mening der Franse regering weer te geven. TWEEDE KAMER BESPRAK KABINETSCRISIS Prof. Romme bepleit vroegere verlaging van indirecte belastingen (Van onze parlementaire redacteur) In het debat, dat Dinsdagmiddag in de Tweede Kamer volgde op de door de minister-president, dr Drees, uitgesproken regeringsverklaring over de plannen t.a.v. de huurverhoging en de belastingverlaging, heeft een aantal afgevaardigden de kabinetscrisis van de afgelopen weken, zijn oorzaak en zijn oplossing aan een nauwkeurige en critische beschouwing onderworpen. Wat velen interesseerde sprak de heer Welter van de K.N.P. uit. De heer Weiter stelde aan dr Drees de vraag of het kabinet afspraken gemaakt heeft met de vier partijen over de wenselijkheid van een op lange termijn in te voeren huurbelasting of over de invoering van een bepaalde huurbelasting. Er waren nog meer opvallende dingen deze middag. De heer Romme van de K.V.P. vroeg of niet alsnog een poging gewaagd zou kun nen worden om de aangekondigde verlaging van de indirecte belastingen niet te doen ingaan op 1 September, zoals is aangekondigd, maar reeds op 1 Augustus a.s. Voorts gaf hij in overweging de verlaging van het tarief van de loon- en inkomstenbelasting V3n 8 procent op 6 procent zo spoedig mogelijk ongedaan te maken. De heer Tilanus van de C.H.U. steunde prof. Romme in diens verlangen om de verlaging van de indirecte belasting zo mogelijk op 1 Augustus te doen ingaan. Des middags kwamen de heren Dud V.V.D.), Welter (K.N.P.), Schmal CC.H.U.Romme (K.V-P.) en Tilanus (C.H.U.) aan het woord. Eerstgenoemde richtte zich in een lange redevoering scherp tegen prof. Romme, aan wie hij verweet, dat hij vooral in het begin een overdreven betekenis aan de kabinetscrisis heeft gehecht en daarvan allerlei onheilen heeft verwacht, die helemaal niet zijn komen-opdagen. Mr Burger, aan wie het gelukt is de crisis in korte tijd tot een oplossing te brengen, zwaaide prof. Oud grote lof toe. Hij sprak zelfs van een grenzeloze bewondering. Zeer nadrukkelijk wees hij de verantwoor delijkheid voor het uitbreken van de •crisis van de hand- Niet hun, die op zuiver zakelijke gronden tegen het verwerpelijke wetje van minister Wit te hebben gestemd, kan de kabinets crisis verweten worden. Zij hebben de waardigheid van het parlement ho ger gehouden dan zij, die voor de drei ging van het kabinet gezwicht zijn. Maar wel het ministerie Drees zelf, dat kapitale fouten heeft gemaakt. Het heeft in de ee"rste plaats een wet je ingediend, dat het zelf als kreupel bestempelde. Het heeft dit wetje ge handhaafd toen het reeds bij de schrif telijke voorbereiding scherp werd be- critiseerd en toen vastgehouden aan de koppeling van de huurwet en de belastingverlaging. Lijmen en krammen Prof. Romme dacht over al deze za ken duidelijk anders. Hij schoof niet alleen de verantwoordelijkheid voor de crisis, maar ook de schuld daarvan ïn de schoenen van hen, die hun stem tegen het huur-ontwerp van minister Witte hebben uitgebracht. Hij vond dat de cirïsïs niet in 's lands belang was en dat de tegenstemmers dat had den behoren te bedenken. De heer Romme deelde mee, dat zijn fractie de voorstellen van het kabinet redelijk acht en dat er geen sprake is geweest van lijmen en krammen, waartegen hij in „De Volkskrant" uit drukkelijk had gewaarschuwd, maar van helen. In tegenstelling met prof., Oud, was hij van oordeel, dat er om streeks de 17e Mei geen enkele kans bestond om door overleg tot een op lossing van de moeilijkheden te ko men. Prof. Romme, die in de aanvang van de crisis met de gedachte van Kamer-ontbinding heeft gespeeld, ver heugde zich er nu over dat het alter natief van een mislukking van mr Burger zijn slagen heeft bevorderd. Als verrassingen, die de formateur hem had bereid, noemde de R.K.-frac- tie-voorzitter, dat mr Burger de op dracht tot reconstructie van het ka binet in beraad had gehouden, dat hij gekomen was met halvering van de grondbelasting, dat mr Burger een bescheiden huurverhoging zonder af roming had aanvaard en dat verband gelegd was tussen de huurverhoging en de onderhoudsplicht. Evenals prof. Oud had ook de heer Romme waar dering voor de arbeid van mr Burger. Partij poker De heer Wejter, die gewend is zich kras uit te drukken, meende dat de regering-Drees op de eerste plaats verantwoordelijk is voor het uitbre ken van de crisis en dat vooral dr Drees verwijten treffen. Het kabinet heeft poker met de Kamer gespeeld, zeide hij. Het haid gehoopt, dat het met de hakken over de sloot zou ko men. De heer Schmal uitte zijn medele ven met dr Drees, omdat deze door zijn eigen partijgenoten in de steek was gelaten en hij hoopte, dat ons land niet ten eeuwige dage met de brede-basis opgescheept zou blijven. De heer Tilanus sprak uit, dat hij wat nu door het kabinet geboden wordt, een verbetering vindt van wat oorspronkelijk was voorgesteld. Hij was het niet met zijn partijgenoot, de heer Schmal, eens, wat de brede- basis betreft. De heer Tilanus juichte de brede-basis juist toe. Concessies gedaan In de avondvergadering van de Tweede Kamer betoogde de heer Zandt (S.G.), dat het herboren kabi net het product van koehandel is. Het prestige van regering en parlement heeft een deuk gekregen. Of de be reikte oplossing zal voeren tot een verbetering van de politieke verhou dingen in deze Kamer zal moeten worden afgewacht, meende de heer Schouten (A.R.), die vervolgens eni ge opmerkingen over het ontstaan van de kabinet:,-.isis maakte. De heer Willems (Arb.) bestreed de opvatting als zou zjjn fractie de brede basis hebben willen verbreken. De heer Gerbrandy (A.R.) verklaarde dat de wijze waarop de kabinetscri sis is opgelost hem tegen de borst heeft gestuit. Dr. Drees zeide dat het kabinet ten volle erkent, dat het nu de verant woordelijkheid draagt voor de crisis, want het xheeft de kabinetskwestie gesteld. Er is gezegd, dat bepaalde conces sies zijn gedaan, de een meer. de an der minder. Daarop zeide spr. niet te willen ingaan. Er zijn zeker conces sies gedaan en dat is mogelijk ge weest omdat men aan de andere kant een resultaat bereikte, dat beter was. Tegen half één sloot de voorzitter de vergadering. Het Wereldgebeuren De eerste ministex van India. Jawa- harlal Nehroe. bevindt zich thans in Moskou voor een uitgebreide kennismaking met de leiders van de grote Sowjet-staat. Hij zal er zestien dagen blijven en daarna nog enige andere staten bezoeken om pas op 11 Juli terug te keren naar Bombay. Het is niet de eerste maal, dat Neh roe de Sowjet-Unie bezoekt. Acht-en- twintig jaar geleden is hij er ook al geweest, zij het onder geheel andere omstandigheden Hij was toen nog de ontevreden politicus, die streefde naar de onafhankelijkheid van India. Nu >s hij een staatsman van wereldbeteke- nis. Als zodanig propageert hij „de der de weg". De eerste weg is de Ameri kaans—Westerse weg, de tweede weg is de Russisch—Chinese en de derde weg is het pad van India en nog een aantal Oosterse staten. Die derde weg kan men bewandelen als men „neutraal" is in het Oost West-conflict, als men een tegenstan der is van de koude oorlog en als men met iedereen in vrede wil leven. Op dit ogenblik voert dan de derde weg naar Moskou. Het bezoek van Nehroe aan Moskou is door de staten van het Rus sischChinese blok wel met eni ge kleur en verve versierd Daar was bijvoorbeeld de visite, welke Nehroe's huisvriend, Krisjna Menon, aan Pe king bracht. Krisjna ging er heen om te praten over het verminderen van de spanning tussen rood-China en de Verenigde Staten. Hij keerde te New- Delhi terug met een belangrijke me dedeling, welke hij mocht doorgeven aan de journalisten van India en van de gehele wereld: China zou enkele Amerikaanse vliegers vrijlaten. Dat maakte in India nogal indruk. Men vond Krisjna Menon een knappe onderhandelaar en men beschouwde de derde weg van Nehroe bepaaldelijk als een succesvolle weg. Het was dan toch maar mogelijk iets te doen voor het overbruggen van de tegenstelling tussen Oost en West. In deze sfeer van enthousiasme en hoopvolle verwachting kwam de af reis van Nehroe naar Rusland en dui zenden in India verwachten nu, dat hij daar contacten zal leggen, die voor het behoud van de wereldvrede waar devol zullen zijn. Dat hebben de Rus sen en de Chinezen dus wel aardig in elkaar gezet. Maar in de hoofdsteden van de Westerse landen kijkt men door zo'n kleine intrige wel erg vlot heen en men is helemaal niet ingeno men met de reis van Nehroe. Nog kort geleden heeft Nehroe het nodig geoor deeld een vrij fel vonnis uit te spre ken over de Amerikaanse politiek in Azië. Zijn vriend Krisjna Menon heeft niet nagelaten dat vonnis nog aan te dikken en in feite een deel van de schuld voor de minder prettige ver houding in Azië op de Amerikanen te leggen. Tegenover Peking en Moskou was Nehroe daarentegen altijd de vriende lijkheid zelve, met deze kleine beper king, dat hij in India de communisten hard aanpakte en er niet voor terug deinsde rode agitators in de gevan genis te werpen. Hït zal niet eenvoudig zijn om aan de weet te komen wat Nehroe in Moskou doet. Er is geen schare van onafhankelijke journalisten, die daarover voorlichting kan geven aan de wereld. Wel zijn er op uitnodiging van het Russische persagentschap Tass twaalf journalisten uit India in de ge legenheid gesteld een bezoek aan Mos kou te brengen en het bezoek van Neh roe te verslaan, maar die journalisten zijn „geselecteerd". Eerstens door de Russen, die als gastheren optreden en daarna nog eens door de regering van India. Wanneer men nu zou menen, dat uitsluitend „rode" journalisten naar Moskou gaan, dan vergist men zich. De meerderheid van het gezelschap bestaat uit te goeder naam en faam bekend staande dagbladmensen, die volstrekt geen communist zijn. Daaruit mag men rustig afleiden, dat de Russen deze groep zo veilig zullen bewaken, dat van ongewenste publi caties geen sprake zal zijn en dat al leen „gecontroleerde" voorlichting tot het publiek zal doordringen. Aangenomen moet daarnaast wor den, dat de enkele Westerse dagblad correspondenten, die te Moskou door lopend aanwezig zijn, evenmin de kans zullen krijgen iets anders dan het gecontroleerde nieuws te produ ceren. Het zal er dus met de berichtgeving over Nehroe's bezoek aan Moskou erg eenzijdig uitzien. Zo in de trant van „wat zijn we het toch hartelijk eens, wat beminnen we de vrede, wat gaan we toch hard vooruit en wat zijn we toch braaf". Enfin, dat lezen we dan straks wel m de krant! Premier Nehroewat beminnen we toch de vrede!!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 5