PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Wat met de belastingen en de huren gaat gebeuren Het zoetwaterprobleem urgent in Zeeuwsch-Vlaanderen REGERINGSVERKLARING IN TWEEDE KAMER Kabinet doet thans officieel opening van zaken Regering vertrouwt voor nieuwe voorstellen steun te zullen vinden GEESTDRIFTIGE ONTVANGST VAN NEHR0E IN MOSKOU BRITSE HAVEN- EN SPOORWEG STAKING SPOEDIG BEËINDIGD DE VERWACHT... 198e Jaargang-No. 131 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer Adj.-Hoof dred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5.85; p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 8 Juni 1955 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p advertentie t 3,—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels t 1.—- Iedere regel meer 20 cent. ,3rleven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C Middelburg. Vlissingen, Walstr. 5860, telef. 5 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841-; Goes, Lange Vorststi. 63. telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstr. 2, telef. 16: Terneuzen, Brouwerijstraat 2: Zlertkzee N Bogerdstr c 160. tel 26 Dinsdagmiddag is voor de eerste maal na de kabinetscrisis de Tweede Kamer met de voltallige ministerraad bijeen ge weest. Bij deze gelegenheid legde de minister-president, dr. Drees een regeringsverklaring af. Onderstaande foto werd tijdens de rede van dr. Drees genomen. Het uitspreken van de regeringsverklaring vergde slechts tien minuten. In de Dinsdagmiddag gehouden vergadering van de Tweede Kamer heeft de minister-president, de heer W. Drees, omtrent het verloop van de kabinetscrisis een verklaring afgelegd. Wij laten hieronder de tekst van deze regeringsver klaring volgen: „Zoals uit mijn schriftelijke mededeling aan de Ka mer is gebleken, hebben de ministers en staatssecre tarissen, die in verband met de verwerping door deze Kamer van het wetsontwerp inzake verhoging van hu ren aan H.M. de Koningin hun ontslag hebben aan geboden, die ontslagaanvrage ingetrokken, nadat dit hun door de Koningin in overweging was gegeven, op grond van het verslag, door de heer mr. J. A. W. Burger uitgebracht over zijn formatiewerkzaamheden. Het kabinet stelt er prijs op uiteen te zetten, waar om en op welke grondslag het meent zijn arbeid te moeten hervatten. Na de consultaties, die hebben plaats gehad na dat het kabinet zijn ontslag had aangeboden was er reden om aan te nemen, dat er geen uitzicht be stond op de vorming van een ander kabinet, dat eventueel werkzaam zou kunnen zijn tot het normale einde van de lopende parlementaire periode. Het liet zich aanzien, dat gekozen zou moeten worden tussen vervroegde verkiezingen als gevolg van Kamerontbin ding, en voortzetting van het werk van het zittend kabinet. Aan dit laatste kon uiteraard slechts worden gedacht, indien inzake een voorstel over de huren van oude woningen, en eventueel daarmee samen hangende belastingvoorstellen, alsnog overeenstem ming tussen regering en Staten-Generaal mocht wor den verwacht. De heer mr. Burger, aan wie de opdracht werd verleend tot reconstruc tie van het kabinet, heeft er naar gestreefd een dergelijke basis te vinden voor voortzetting van het werk van het kabinet. Hij heeft daartoe overleg gepleegd zowel met de voorzitters van de fracties, waarvan geestverwan ten in het kabinet zitting hebben en met wie indertijd de richtlijnen voor het program van het kabinet besproken zijn, als met het kabinet. Naar aan leiding van gestelde vragen en geopperde suggesties heeft het kabinet me degedeeld, welke voorsteUen het meende te kunnen doen. Het overleg heeft geleid tot een zodanig resultaat, dat het kabinet vertrouwt voor de wets ontwerpen en nota's van wijzigigen, die het ter zake van huren en belastin gen bij de Staten-Generaal zal indienen, de nodige steun te zullen vinden. als van nieuwe woningen. Het twee de tot verhoging van de huren van oude woningen met 5 pet. De verlaging van lasten kan worden bereikt door verhoging van het afschrijvingspercentage der huurinkomsten voor de in komstenbelasting van 10 pet tot 15 pet., welke verhoging overi gens reeds in uitzicht was ge steld, en door wat de grondbe lasting betreft, voor ongebouwde eigendommen de in de Duitse pe riode opgelegde 80 opcenten te doen vervaUen en voor gebouw de eigendommen niet alleen de destijds opgelegde 100 opcenten, doch daarenboven nog 30 opcen ten. Belastingverlaging In verband met het daardoor ont staande yex-lies van ongeveer 36 millioen, waarvoor de gemeenten compensatie moeten ontvangen, zal de verlaging van het tarief van de loon- en inkomstenbelasting van 8 pet. op 6 pet moeten worden terug gebracht. Hier staat tegenover, dat de huurders van duurdere woningen geen 10 pet maar 5 pet huurverho ging zullen hebben te betalen, ter wijl de indirecte belastingen sterker Waar het votum der Kamer zich niet richtte tegen de regerings-poli- tiek in het algemeen, acht het kabi net zich onder deze omstandigheden gerechtigd zijn taak weer op te ne men, terwijl het, mede in verband met verschillende belangrijke en urgente wetsontwerpen, die aanhangig of in voorbereiding zijn, het landsbelang er mede gediend acht, indien niet een langdurige onderbreking intreedt. Met betrekking tot het huurvraag- stuk zal de regering voorstellen doen van tweeërlei aard. Het eerste strekt tot verlaging van de lasten, die druk ken op de exploitatie zowel van oude Cong res Het reizen en trekken zit de Neder landers al eeuwen in het bloed. Zo sterk is de drang naaf verre landen en vreemde kusten geweest, dat tal van Nederlanders de schoon heid van het eigen land soms vergaten en beter op de hoogte waren van vreemde landen dan van de eigen pro vinciën. Gelukkig is dat laatste euvel sterk verminderd en dat is voor een niet gering deel te danken aan de vereni gingen, die het toerisme in eigen land bevorderden en die voorts de aan dacht van de buitenlanders vroegen voor de mooie plekjes van Nederland. Een van de belangrijkste verenigin gen op dit gebied is de Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer. Morgen be gint haar "grote landelijke congres 1955 in Zeeland en het mag wel als een bijzonder eerbetoon aan Zeeland beschouwd worden, dat de A.N.V.V. deze provincie ditmaal in het zoek licht van de belangstelling heeft wil len plaatsen. Dat is nu niet het zwaar getroffen Zeeland, maar het bloeiende en lachende Zeeland, dat zijn schoon heid toont aan hen, die rust en ver pozing zoeken. Er zal vergadert worden in Goes, Middelburg en Vlissingen en er staan uitstapjes op het program naar Zeeuwsch-Vlaanderen en naar Schou- wen-Duiveland. De bezoekers en bezoeksters zullen een welhaast volledig beeld van deze provincie krijgen en zij zullen dat beeld naar wij hopen in het hart meedragen naar de plaatselijke Ver enigingen voor Vreemdelingenverkeer overal in den lande. Zij zullen daar kunnen vertellen, dat het in Zeeland goed toeven isGoed toeven aan zijn brede stromen, op zijn vredige stranden en in zijn karaktervolle ste den en dorpen. Zulke congressen versterken de band van Zeeland met het ove rige Nederland en zij verdienen de hartelijke waardering van allen. Het zullen voor deze congressisten goede dagen zijn.... daarvoor zal Zee land zorgen! Moskou nodigt Adenauer uit De Sowjet-Unie heeft dr. Adenauer uitgenodigd naar Moskou te komen voor „besprekingen over de kwestie van het aanknópen van diplomatieke en economische betrekkingen -tussen beide landen. (Voor verdere bijzonderheden ver wijzen wü naar pag. 3). zullen worden verlaagd dan aanvan kelijk in de bedoeling lag. De verlaging van de grondbelasting zal per 1 Januari 1956 ingaan. De an dere belastingverlagingen, die ge dacht waren tegen 1 Juli, zullen te gelijk met de huurverhoging ingaan op 1 September a.s. In verband met de voorgeno men huurverhoging van 5 pet zal in de omzetbelasting ook de laatste 2 pet op textiel verdwij nen, hetgeen een bedrag vergt van 56 millioen per jaar, ter wijl de omzetbelasting op suiker eveneens vervalt, waarmede een bedrag van 14 millioen per jaar is gemoeid. De verlagingen voor textiel en sui ker gelden tot 31 December 1956. Tegen die tijd zal kunnen worden be zien of op andere wijze een compen satie kan worden gevonden. (Vervolg op pag. 9). Attlee in October Labourleider af Clement Attlee, die 72 jaar oud is, heeft besloten in October af te treden als leider van de Labourpartij, zo wordt van gezaghebbende zijde vernomen. TWEE-WEEKS BEZOEK Menigte strooide bloemen De Indische premier Nehroe is per vliegtuig te Moskou aangekomen. Hij zal twee weken in de Sowjet- Unie verblijven, waar hij besprekin gen gaat voeren met de Sowjetrussi- sche regering. Het geheie diplomatieke corps was bij de aankomst van Nehroe aanwe zig. De premier werd vergezeld door zijn dochter, mevrouw Indira Gandhi en de heer Pillai, secretaris-generaal van het Indische ministerie van bui tenlandse zaken. Na aankomst op het vliegveld hield Nehroe in het Hindoestani, een korte toespraak, waarin hij o.m. zei: „Ik ben gekomen, bezield met de beste gevoelens jegens uw volk en Mej. Massink meer dan vijf uur in de lucht De jeugdige mejuffrouw Tine Mas sink uit Arnhem heeft met 5 uur 13 min. de langste zweefvlucht ge maakt, die ooit door een vrouw bo ven Nederland is uitgevoerd. Slechts 10 min. korter dan het officieuze Nederlands duurrecord, dat mejuf frouw Ida Veldhuyzen van Zanten voor de oorlog in Polen vestigde. Tine Massink startte om 10 uur 45 min. van het zweefvliegcentrum Ter- let en landde daar weer om 3 uur 58. regering en wil u beter leren kennen. Ik ben er zeker van, dat mijn komst zal bijdragen tot versterking der vriendschap tussen de volken van India en de Sowjet-Unie". Later reed Nehroe, vergezeld door de Sowjet-premier Boelganin, in een open auto door de straten van Mos kou, waarbij hij luide werd toege juicht door de bevolking, die bloe men voor de wagen strooide. Veertien mijnwerkers in mijn opgesloten Schacht stortte in Veertien mijnwerkers zijn sinds Dinsdagochtend vroeg in de mijn van Heinitz in de omgeving van Saar- brücken, opgesloten. nadat een schacht was ingestort. Vier andere mijnwerkers konden, spoedig na het ongeval worden gered. Een der ge redden is ernstig gewond. De npgeslotenen bevinden zich tachtig meter onder de grond. Som mige hunner staan door klopsigna len in verbinding met de reddings ploegen. CONCESSIES VAN HAVENARBEIDERS Plan van T.U.C. aanvaard De leiders der stakende Britse machinisten en stokers hebben een plan aanvaard, dat voorziet in een regeling van hun looneisen. Het moet nog door twee andere vakbonden van spoorwegarbeiders worden goedgekeurd, doch de aanvaarding er van door de stakingsleiders heeft de hoop doen rijzen op een spoedig einde van de staking, welke thans tien dagen heeft geduurd. Het aanvaarde plan is opgesteld door de leiders van het Algemene Vakver bond T.U.C. Er bestaat ook hoop op het beëin- TWEE PLANNEN OP STAPEL Beslissing over object van circa tien millioen nu aan minister (Van onze speciale verslaggever). Naar wij vernemen bestaan er op het ogenblik twee technisch zeer goed uitvoerbare plannen om de zoetwatervoorziening in Zeeuwsch- Vlaanderen in de nabije toekomst veilig te stellen. Het gaat om een be slissing over de aanleg van een zogenaamd spaarbekken in de Braak manpolder, welke door de minister van financiën genomen zal moeten worden. Sinds kort hebben o.a. Gedep. Staten van Zeeland over deze aangelegenheid aan de minister advies uitgebracht. Naar de mening van deskundigen staat of valt een ontwikkeling van Zeeuwsch-Vlaanderen als industrie gebied met het garanderen van een voldoende zoetwatervoorziening. Bij een redelijke industriële ontwikke ling zal er een zoetwater-behoefte ontstaan van vijf tot acht millioen m3 per jaar. De productie beloopt thans circa drie millioen m3 per jaar, vrijwel uitsluitend voor de drinkwatervoorziening. Het zoetwaterprobleem in Zeeuwsch- Vlaanderen is niet nieuw, maar thans wel zeer urgent! Vier jaar ge leden, in 1951, werd in deze streek een Commissie Waterhuishouding opgericht, naar aanleiding van moei lijkheden met het afvalwater der ro- terijen in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen. Dit» verontreinigde water liep het waterwingebied bij St. Jansteen en Clinge van de N.V. Waterleiding Maatschappij „Zeeuwsch-Vlaande ren" binnen. Het gevolg was, dat 'n derde deel van het waterwingebied tijdelijk buiten bedrijf gesteld moest worden. De Commissie Waterhuishouding, met sub-commissies, kreeg toen o.m. tot taak te adviseren bij de vestiging van nieuwe roterijen en tevens werd het gehele zoetwaterprobieem aan de orde gesteld. Er ontstond een soort „beschermingsplan" voor het water wingebied en zowel bij gemeentelijke autoriteiten als bij belanghebbenden in de rootwereld groeide het begrip voor het belang van voldoende en zuiver zoetwater, zowel ten behoeve van de drinkwatervoorziening als van bedrijfswatervoorziening voor de roterijen. Thans is men zelfs zover, dat ge zamenlijk getracht wordt om uit de moeilijkheden te komen. Want die zijn er nog steeds. Tekort dreigt Er dreigt nog steeds een tekort aan zoetwater te ontstaan. Een on langs gehouden enquête heeft uitge wezen, dat de waterbehoefte in Zeeuwsch-Vlaanderen met de dag stijgt. De bestaande industrieën in de Kanaalzone hebben nu reeds voor onmiddellijke behoefte 900.000 m3 water méér nodig dan verstrekt kan worden. Zoals opgemerkt, zal bij een (allerwegen zo dringend verlangde) verdere industriële ontwikkeling de zoetwaterbehoefte stijgen tot vijf acht millioen m3 per jaar. Het waterwingebied in St. Jan steen en Clinge kan thans maximaal 300.000 m3 per jaar leveren door middel van het in 1947 op grote schaal begonnen infiltratiesysteem (het opvangen en bewaren van re genwater in de zandige bodem). De capaciteit van dit gebied is echter beperkt en kan in hoofdzaak worden aangewend voor de drinkwatervoor ziening. Om industrialisatie mogelijk te maken, zal derhalve een andere op lossing gevonden moeten worden. Mogelij khed en Voor het vinden van zuil: een op lossing bestaan verschillende moge lijkheden. Destijds is reeds het plan geop perd om de Braakmanboezem tot zoetwaterbekken te maken. Via het Isabellakanaal wordt jaarlijks 27 tot (Vervolg op pag. 2) digen van de havenstaking in Enge land, die thans zestien dagen heeft geduurd en heeft veroorzaakt, dat als gevolg van 't staken door ruim 20.000 havenarbeiders, 172 schepen in zes Britse havens worden opgehouden. De staking was ontstaan doordat de „Nationale Britse Vakbond van Ha venarbeiders" erkenning wenste als de bond, die speciaal het recht bezat voor de rechten der havenwerkers op te komen. Dit werd bestreden door de machtige „Algemene Bond van Arbei ders in Vervoersbedrijven". Concessie Thans heeft het bestuur van de eerstgenoemde bond een verrassende concessie gedaan, door er in een brief aan de leiders van het Algemene Vak verbond T.U.C. mede in te stemmen geen nieuwe leden, afkomstig van de ze bond, te aanvaarden. Ook zal hij geen vakbondspenningen meer innen van voormalige leden van de Algeme ne Bond van Arbeiders in Vervoers bedrijven, die tot de bond van haven arbeiders zijn toegetreden. Tenslotte verklaarde het bestuur van de vakbond van havenarbeiders in te zullen stemmen met de uitspraak van een door het. Algemene Britse Vakverbond in te stellen commissie van onderzoek naar het geschil. VERSPREIDE OPKLARINGEN. Verspreide opklaringen, maar ook enkele buien. In het Noorden van het land matige wind uit Noordelijke rich tingen, elders matige Zuid-Westelijke wind. Over het algemeen weinig ver andering in temperatuur. 9 Juni Zon Maan ZON EN MAAN onder 20.59 onder 7.57

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1