Biologen binnenland op dierenvangst in van Nieuw-Guinea Engelse tandartsen en doktoren zijn het niet met elkaar eens BLINDEN NIET OPGENOMEN IN MAATSCHAPPIJ-ONTWIKKELING REGERINGSVERKLARING VAN DR. DREES IN TWEEDE KAMER WOENSDAG 8 JUNI 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 SNOEPGOED EN TANDBEDERF Fluorine is onmisbaar voor een gezond gebit (Van een medewerker) Het eten van suikergoed doet de tanden van uw kinderen geen kwaad. Dit verklaart althans de British Medical Research Council (de Britse Raad voor Medisch Onderzoek) in een rapport, dat berust op een tweejarig on derzoek naar de gedragingen van het gebit van een aantal kinderen van 1 14-jarige leeftijd, woonachtig in drie van de grote Engelse steden. De helft van de kinderen kregen een dieet met tot 2 '/2 pond suiker in de week. De suiker werd gegeven in de vorm van snoepgoed, jam, honing, stroop en broodsuiker. Hun gebit bleek na twee jaar even goed als dat van de kinderen dïe slechts 3 ons suiker in de week hadden gekregen. Onmiddellijk na het verschijnen van dit rapport verscheen een protèst van een zegsman van de British Den tal Association (het Brits Tandheel kundig Genootschap). „Het zonder meer zuigen en kauwen van snoep goed evenals het eten van zoetig heid", zo verklaarde hij, „heeft een nadelige uitwerking op het gebit". Hij wees er op, dat bij het onderzoek in kwestie zoetigheid en suikergoed bij maaltijden genuttigd waren. Daar hebben de tandartsen geen bezwaar tegen, wel tegen het eten van snoep goed tussen de maaltijden. Nu weten we, dat het soort voed sel dat we eten een factor is bij tand bederf. Dit houdt namelijk verband met de aan- of- afwezigheid van speeksel in de mond. Vorige proefne mingen hebben aangetoond, dat sui ker in opgeloste vorm van generlei invloed is op het tandbederf, vermoe delijk omdat de suiker zich dan niet op het glazuur der tanden vastzet. Het speeksel wast het daar wel weg. Bacteriën. Nu bevinden er zich millioenen bac- in onze mond. Deze bac zijn de recht streekse oorzaak van het tandbederf. Hoe komt het nu dat bepaalde per sonen meer voor tandbederf vat baar zijn dan andere? Waarom heeft een Eskimo maar zelden een holle kies? Waarom doet er zich veel minder tandbederf voor in India en China dan in de technisch hoog ontwik kelde gebieden van Noord-Europa, Canada, de Verenigde Staten en Australië? Dat zijn vragen waarop het antwoord nog gegevfen moet worden. Het harde buitenoppervlak van onze tanden is niet permanent en moet als levend worden be schouwd. Proefnemingen met ra dioactieve stoffen hebben aange toond, dat stoffen, die zich op een tand bevinden, door het lichaam geabsorbeerd kunnen worden. Toch wijkt het tandweefsel sterk af van andere lichamelijke weefsels. Vooral daar het tandweefsel zichzelf niet kan herstellen als andere weef sels zoals de beenderen, die calcium bevatten en hun eigen herstelwerk kunnen verrichten. Want als er in een tand eenmaal bederf is opgetre den, dan valt dit bederf niet meer te stuiten zonder hulp van buiten. Schildklier. Een van de meest recente ontdek kingen betreffende tandbederf houdt verband met de schildklier. Zodra deze klier namelijk op onvoldoende toeren draait neemt het tandbederf zienderogen toe. Ook is vastgesteld dat wanneer gedroogd schildklier- extract, plus fluorine, wordt ingeno men het tandbederf met 55% af neemt. Zo is de studie van de schildklier voor de tandartsen van het grootste belang geworden. Maar ook heeft Surrealistisch of een groet van een andere planeetDit merkwaar- dige schouwspel was te zien in een Amerikaans plaatsje, nadat een mo torrijder een verkeerszuiltje tegen de vlakte had gereden. Een electricien beschermde de afgebroken draden waar nog spanning op stondtegen de regen, door zijn gummi handschoen over de uiteinden te trekken. men weten vast te stellen, dat kinde ren die extra hoeveelheden Vitamïne- D te slikken krijgen een gezonder ge bit ontwikkelen. De hièrboven genoemde stof Fluorl. ne schijnt een zeer gunstige uitwer king te hebben op het gebit, want zowel het glazuur als het tandbeen hebben fluorine nodig en deze stof moet zich dus in ons eten of ons drinken bevinden. Tot dezelfde con clusie is men gekomen by het onder zoek naar struma, een aandoening die zich veelvuldig voordoet in gebie den waar het dieet onvoldoende jo dium bevat. Op het geïsoleerde eiland Tristan da Cunha, in het Zuidelijk deel van de Atlantische Oceaan, hebben de mensen weinig last van tandbederf. Na onderzoek is gebleken dat de vis, die daar gegeten wordt een betrek kelijk hoog gehalte aan fluorine be vat. Vooral is dit van belang in de kinderjaren, wanneer het permanen te gebit gevormd wordt. Ook is ge bleken dat drie vier delen fluorine per millioen in ons drinkwater vol doende zijn om tandbederf te weren. In Noord Amerika wonen 18 mil lioen mensen in gebieden, waar het nodig gebleken is fluorine aan het drinkwater toe te voegen. Ofschoon de deskundigen nog niet met absolu te zekerheid hebben kunnen vaststel len, welke rol de fluorine hierin speelt is wel komen vast te staan, dat deze stof voor een gezond gebit onontbeer lijk Is. Vrouw doodde pasgeboren kindje Tot twee jaar veroordeeld De arrondissementsrechtbank te Almelo heeft de 28-jarige Haaksberg- se huisvrouw A. M. M. conform de eis wegens doodslag op een kind ver oordeeld tot twee jaar gevangenis straf. De vrouw heeft op 30 December van het vorige jaar een pas geboren kindje omgebracht. Wegens mede plichtigheid is de 34-jarige fabrieks arbeider N. B., veroordeeld tot vier maanden. MAATSCHAPPELIJK WERK: Bedrijfsleven moet meer belangstelling tonen voor blinde werknemers „Voor de blinden geldt in het bijzonder het kenmerk, dat by de bestude ring van de problemen der mindervolwaardigen steeds naar voren springt, nl. dat deze groepen in aantal te gering zijn en tengevolge daarvan als groep niet mede zyn opgenomen in de algemene maatschappij-ontwikkeling. Hoewel het zeer lang heeft geduurd, voordat de blinden zich als groep hadden ontworsteld uit de afhankelijkheid aan allerlei philantropische in stellingen, is men aan de opheffing van de blinden als groep met toege komen". Deze passage komt voor in een rapport over het blindenvraagstuk in Noord-Holland, uitgebracht door de Provinciale Stichting voor Maat schappelijk Werk op verzoek van Ge deputeerde Staten. Het rapport vermeldt onder meer de volgende conclusies: het.blinden vraagstuk staat reeds jaren in het centrum van de belangstelling. De langdurige en ongetwijfeld noodzake lijke periode van voorbereiding tot het treffen van wettelijke maatrege len dient, naar de mening der com- Arabische Liga op de bres voor gevangenen in Tunis Het secretariaat van de Arabische Liga heeft in een schrijven aan de regeringen der leden-staten van de Liga voorgesteld, dat de Arabische landen bij de Franse regering diplo matieke stappen doen teneinde te bewerken dat de politieke gevange nen in Tunesië worden vrijgelaten en de ballingen uit dat protectoraat naar huis kunnen terugkeren. Val met dodelijke afloop Maandagmiddag is de 43-jarige electricien J. W. de L. te Almelo omgekomen bij een dodelijke val in het magazijn van de stoomspinnerij „Twenthe". Het slachtoffer laat een vrouw en drie kinderen na. De L. moet zijn gestruikeld en toen van vijf meter hoog opgestapelde balen katoen zijn gevallen. De man is met zijn hoofd op de betonnen vloer te recht gekomen en was bijna op slag dood. missie, zo kort mogelijk te worden ge houden. In blindenkiïngen zijn ver wachtingen gewekt, die spanningen opgeroepen hebben, welke niet bevor derlijk zijn voor het psychologisch welzijn van deze in menig opzicht ge- isoleerde groep. Het blindenvraag- .stuk vereist nadere wetenschappelijk verantwoorde methoden van onder zoek. Overwogen dient te worden de braille-bibliotheken een provinciale subsidie te verlenen, daar de lasten dezer instellingen onevenredig hoog zijn. Het invoeren van een blinden-rente is niet slechts uit financieel oogpunt noodzakelijk, doch bevordert ook de verkrijging van de dringend nodige gegevens omtrent het getal der blin den, alsmede dergenen die door blind heid worden bedreigt. Oprichting van een trainingscen trum voor blinden zal de aanpassing sterk bevorderen en in toenemende mate de opname-mogelijkheid in het vrije bedrijf vergroten. By het be drijfsleven zal meer belangstelling moeten worden gewekt voor inscha keling van blinde werknemers. Novelle-prijsvraag voor Boekenweek 1957 Sinds enige tyd om precies te zijn sinds 1953 heeft de commissie voor de collectieve propaganda van het Nederlandse boek gebroken met de traditie, als geschenk tijdens de boekenweek een speciaal voor dat doel geschreven novelle uit te geven. Teleurstellende uitkomsten noopten daartoe. Niettemin is de commissie zich er steeds van bewust gebleven, dat de voor 1953 bewandelde weg vele aan trekkelijke kanten had en zy is dan ook voornemens voor het geschenk dat in 1957 het licht zal zien, weder om een litteraire prijsvraag uit te schrijven. Het bekroonde werk zal worden beloond met een prys van 2000. De jury bestaat uit Clare Lennart, An- toon Coolen, H .A. Gomperts en G. Kamphuis en als leden van de com missie voor de colleetievepropaganda van het Nederlandse boek, de neren Chr Leeflang, P. Bergmans en Pj. Venemans. De manuscripten moeten worden ingezonden voor 1 Maart 1956. Haagse advocaat ontdook belastingen Aangiftebiljetten onjuist ingevuld De officier van justitie by de rechtbank te 's-Gravenhage heeft Dinsdagmorgen by verstek een boete van 10.000 subsidiair 90 dagen hechtenis geëist tegen de advocaat dr. mr. J. A. M. van S. uit 's-Gra venhage omdat deze de schatkist zou hebben benadeeld voor ongeveer 7700. Dr. mr. van S., die niet was ver schenen, was tenlaste geleed dat hij opzettelijk onjuist en onvolledig de aangiftebiljetten voor de inkomsten belasting over de jaren 1949 tot en met 1953 had ingevuld. De officier van justitie zeide in zijn requisitoir o.m. dat hij geen gevan genisstraf tegen dr. mr. van S. wilde eisen omdat voor de verdachte in zijn positie het terechtstaan op zichzelf al erg genoeg is en als een bijkomen de straf kan worden beschouwd. Ieder jaar komen er S JfiO paren lepelaars naar het Zwanenwater bij Callantsoog om daar ongeveer 1000 jongen uit te broeden. Het Zwanen- water is een van de drie broedplaat- sen van lepelaars, die er in West- Europa zijn: alle drie zijn ze in ons land verder vindt men ze alleen in Oost-Europa. De vogels zijn hier te lande beschermd in tegenstelling tot het buitenland, waar zij geregeld wor den geschoten: dat is dan ook de re den, dat het aantal dat hier in ons land naar de broedplaatsen trekt, ieder jaar constant blijft. De lepelaars, die van garnalen leven, maken elke dag een tocht van maar liefst 60 km, om in de Waddenzee hun voedsel te vangen. Toch komen zij trouw naar Callantsoog terug, hoewel er ook op een van de Waddeneilanden een broedplaats is. Onze fotograaf is er in geslaagd een van de nesten in het Zwanenwater te benaderen na een minutenlange tocht umarbij elk krakend takje vermeden diende te worden en met een waar „spinnengedüld". Later wachtte hij tot de dieren op het nest v:aren terug gekeerd. Het is hem echter gelukt en het resultaat van zijn werk ziet u 1. Een beeld dat de vergelijking met een modern vliegveld uitstékend kan doorstaan: terwijl enige lepelaars net jes in het gelid in het struikgewas zit ten, „landt" een nieuwkomer. Bijzon der goed is te zien, hoe het fraaie vo gellijf uitgebalanceerd in de lucht hangt. 2. Een nest met drie jonge lepelaars. Men zou toch echt niet zeggen, dat hier binnen enkele maanden de fiere vogels uit groeien (Slot van pagina 1) Door de opschorting van de parle mentaire behandeling wordt de in werkingtreding van de belastingver lagingen in de persoonlijke sfeer ver traagd. Verschuiving naar 1 Septem ber levert een budgetaire winst voor eenmaal op van rond 60 millioen. Het vervangen van een deel van de verlaging van loon- en inkomstenbe lasting door een iets later ingaande vermindering van de grondbelasting, levert een bate voor eenmaal van 12 millioen. Tegenover het verlies aan opbrengst inzake textiel en sui ker ad 93 millioen tot 31 December 1956 staat dus een bedrag van 72 millioen aan hogere ontvangsten aan loon- en inkomstenbelasting in 1955 dan verwacht werd. Onderhoud van woningen Waar huurverhogingen worden toegestaan mede met het oog op de gestegen kosten van onderhoud, acht het kabinet het redelijk, dat verband wordt gelegd tussen de huurverho ging en het onderhoud, voorzover dit bij deze beperkte verhoging mogelijk is. Het ligt dan ook in de bedoeling in het wetsvoorstel tot huurverhoging met 5 pet een clausule op te nemen omtrent het vervallen van die huur verhoging als het noodzakelijk onder houd verwaarloosd wordt. De uitwerking zal moeten plaats hebben bij algemene maatregel van bestuur. Opneming van die uitwer- LIMONADERIETJES IN RUIL VOOR SLANGEN Duizenden dieren voor collectie van Leids Museum Wanneer men ergens in de binnenlanden van Nieuw-Guinea Papoea's tegenkomt, die een aantal ielgekleurde plastic limonaderietjes door de neus dragen, is het zeer waarschijnlijk dat deze mensen een bijdrage hebben geleverd voor de collectie van het rijksmuseum van natuurlijke historie te Leiden. Ongetwijfeld zullen zij dan kunnen vertellen over drie zon derlinge Nederlanders die deze kostbare attributen zomaar afgaven in ruil voor doodgewone schildpadden, slangen, kreeften of vissen. Drie biologen van het Leidse Museum zijn namelijk zeven maanden lang door Nieuw- Guinea getrokken om er wetenschappelijk onderzoek te verrichten en een grote hoeveelheid materiaal voor het museum te verzamelen. De drie heren, de onderdirecteur dr. L. D. Brongcrsma, alsmede dr. L. B. Holthuis en dr. M. Boeseman, zijn dezer dagen in Leiden teruggekeerd en hebben in een onderhoud met een A.N.P.-redactrice het een en ander verteld over hun ervaringen. Deze studiereis kon mede dank zij een subsidie van de Nederlandse or ganisatie voor zuiver wetenschappe lijk onderzoek worden gemaakt, al thans wat de heren Brongersma en Holthuis betreft. De heer Boeseman maakte de reis op uitnodiging van het gouvernement van Nieuw-Guinea ter inventarisatie van de zoetwater visfauna. Daarnaast kregen de heren velerlei steun van de koninklijke ma rine. Zij vonden er een gastvrij on derdak en konden met toestellen van de M.L.D. geheel Nieuw-Guinea door kruisen. Bovendien konden zij een groot deel van het verzamelde mate riaal met marineschepen naar Neder land zenden. Voor dit vervoer wer den trouwens ook faciliteiten ontvan gen van de Kon. Rotterdamse Lloyd, de maatschappij „Nederland" en de K.L.M. De drie biologen zijn allen zeer te vreden over de bereikte resultaten. De miauwende boomkikkers en de grote zaagvissen, waarover wij reeds eerder schreven, vormen nog niet eens het belangrijkste deel van hun vangsten. Dr. Brongersma, die zich speciaal toelegt op reptielen en am- phibieën is het meeste in zijn schik met drie zeeslangen, die in geheel zoet water zijn gevangen, maar liefst 700 kilometer stroomopwaarts in de Boven-DigoeL Ook is hij blij met een aantal zoetwater- en moerasschild padden van een soort, waarvan het museum nog niets had. Dr. Holthuis, wiens specialiteit de kreeftachtigen is, was het meest enthousiast over de kreeftenfauna van de wisselmeren. Verscheidene kreeftensoorten komen hier naast elkaar voor en zij vormen een van de voornaamste voedselbron nen voor de bevolking, daar er slechts zeer weinig vis in deze meren leeft. Dr. Boeseman tenslotte, de vissendes- kundige van het museum, is het beste te spreken over de haaien uit het Ja- moermeer. Tot nu toe was namelijk slechts het bestaan van één soort zoetwaterhaaien bekend, in Midden- Amerika. Nagegaan moet echter nog worden, of de haaien uit het Jamoer- meer werkelijk slechts daar leven, of uiteindelijk toch uit zee komen. De gehele vissenwereld van Nieuw-Gui nea had trouwens de bijzondere be langstellen van dr. Boeseman. Er ko men namelijk vrijwel alleen zeevis soorten voor, ook op plaatsen waai in verre omtrek niets dan zoet water is te vinden. Zo werden in de Boven- Digoel, waar dr. Brongersma ook zijn zeeslangen vandaan heeft, o.a. grote gepen, haringachtigen en ansjovis- achtigen aangetroffen. Dit zijn echter slechts enkele gre pen uit de oogst van de drie biologen. Ruw geschat bedraagt de gehele buit 4- a 5000 vissen, 10.000 garnalen, krabben en kreeften, 2000 reptielen en amphibieën, enige duizenden insec ten en nog wat dieren van andere groepen. De biologen hebben deze dieren uiteraard niet allemaal zelf kunnen vangen. Er werd af en toe een zeer levendige ruilhandel met de bevolking op touw gezet, waarbij o,a. de reeds genoemde limonaderietjes goede diensten bewezen. Andere ruil middelen waren vishaakjes, waarvan de heren er 1200 hadden ingesla gen, scheermesjes, veiligheidsspelden, spiegeltjes, lucifers en tabak. De vei ligheidsspelden waren vooral geliefd om ze als ridderorden op de borst te dragen. Met het verzamelen van zoveel mo king in het wetsontwerp zou vertra gend werken bij de indiening, zowel omdat gezette overweging van de te treffen regeling, ook wat de organisa torische opzet betreft, noodzakelijk is, als omdat gedacht wordt aan uitvoe ring door de gemeenten en daarover overleg met de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten moet kunnen plaats hebben. Bovendien kan de er varing tot het inzicht leiden, dat ver andering van de regeling noodzakelijk is, wat bij een algemene maatregel van bestuur soepeler kan geschieden dan bij de wet. Het is de bedoeling reeds onmiddellijk de voorbereiding van de algemene maatregel van be stuur ter nand te nemen en deze na de aanneming der wet zo spoedig mo gelijk in werking te doen treden. Twee zaken Bovendien is er aanleiding de volgende twee zaken bij de wet te regelen: a) hetgeen ten aanzien van de huren van onbewoonbaar ver klaarde woningen thans is ge regeld in artikel 3 van het be sluit bijzondere huurprijzen 1954; b. de mogelijkheid om tot verla ging van de huur van woningen te komen, die niet formeel on bewoonbaar zijn verklaard, doch wel met dergelijke wo ningen op één lijn zijn te stel len. De te nemen maatregelen zullen er toe leiden, dat het verschil tussen oude en nieuwe huren afneemt met ongeveer 8% pet. De regering is van oordeel, dat de voorstellen op huur- en belastingge bied, die thans aan de Staten-Gene- raal zullen worden voorgelegd, een verantwoord geheel vormen. Een nieuwe stap wordt gezet op de weg naar oplossing van het huurvraag- stuk, terwijl tegelijkertijd directe en indirecte belastingen op zodanige wij ze worden verlaagd, dat voor de be volking geen verzwaring, maar ver lichting van lasten intreedt. Het blijft intussen gewenst, dat het beraad, waarvan minister Witte bjj de behandeling van het voorstel in zake huurverlichting heeft gespro ken, voortgang zal vinden. Niet om dat spoedig tot verdere huurverho ging zal moeten worden overgegaan, maar om te trachten te komen tot 'n huurpolitiek op lange termijn, die zo algemeen mogeliijk steun kan vin den. De regering zal spoed betrachten met de indiening der aangekondigde voorstellen. Zij vertrouwt, dat de Staten-Generaal zullen willen mede werken tot een snelle behandeling. Bespreking van de bijzonderheden der gedachte regelingen zal het beste bjj die behandeling kunnen plaats heb ben. Ik heb echter gemeend reeds thans in deze Kamer een overzicht te moeten geven van hetgeen van de re gering op het punt van huren en be lastingen nader te verwachten is", al dus dr. Drees. gelijk dieren voor het museum is men echter nog niet klaar. Zodra de ge hele oogst in Leiden is, moet net voornaamste werk nog beginnen. Het wetenschappelijk onderzoek van de meegebrachte dieren zal zeker enige jaren vergen. Alle drie de biologen zouden naar schatting twee jaar no dig hebben om alles geheel uit te wer ken. wanneer zij daarnaast niets an ders zouden doen, hetgeen uiteraard onmogelijk is. Tenslotte kan nog worden gemeld, dat de heer Brongersma, die ook in 1952 reeds een studiereis naar Nieuw- Guinea maakte, thans reeds plannen heeft mettertijd een derde bezoek aan dit gebied te brengen: „Driemaal is scheepsrecht" zo heeft hij waar schijnlijk tijdens zijn reizen met de marine geleerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 11